Dagblad voor Leiden en Omstreken. 2de JAARGANG. - MAANDAG 9 MEI 1921 - No. 337 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. I278 ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN DUITEN LEIDEN J f WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN FJl KWARTAAL 1230 F WEEK10.19 ANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 Gemeente-winkels. Een belangwekkend bericht komt uit Am- «•dam. Onder het socialistische regime werden ar in den crisistijd tal van gemeentelijke nkolfl opgericht. Deze winkels hadden dit voordeel dat zij artikelen goedkooper leverden dan do ewonie winkelions, terwijl voor tekorten et gevreesd behoefde to worden. De particuliero winkeliers maken immers eusaohtige winsten" die nu aan do afno- ers ten goede kwamen. Maar wat blijkt nu? Gemeld wordt dat B. en W. begonnen jn de winkels op te heffen. Do omzet loopt, terug. Het. publiek is van deze gemeentelijke irg'nwt gediend. Bovendien is or over 1920 oen tekort, van <0.000.—,terwijl aan voorraad het tekort uiige tonnen zal zijn." Deze laatste zinssnode is niet geheel dui- dijk. Maar men ziet. er niettemin uit, dal er een usachtig tekort is. Waaruit weer opnieuw blijkt dat de verheid beter doel. zich van dit terrein rug te houden en het winkelen aan par eulieren over io laten. f— I* Belasting op het bedrijf. f in Amsterdam is evenals in Leidon een jooratel aanhangig tot hot heffen van .een ïikelijke belasting op het bedrijf, Van do zijde der industrieelen wordt te- jen dit voorstel sterk geageerd. Een en ander geeft, den hoer Henri Polak janleidiag tot hot maken van enkoio op merkingen dio ook door den Loidschen Go» neenloraad overwogen mogen worden. De gewoon to om in dergelijke gevallen [drossen te zenden, leidt er toe, zegt hij, lat men de bezwaren van dien kant niet tl te zwaar opneemt. j Toch dient, hier do noodige objectiviteit ie worden betracht. i ..Sn wie aldus handelt, zal moeten or- i kennen, dat inderdaad op do Nederland- sche nijverheid wel een en ander drukt. P'waarvan de buitenlandeche geheel of ge- deofteJïjk bevrijd is. f* Daar is, bijvoorbeeld, do arboide- duur. De oonferontie te Washington be- sloefr, dat allo landen toegetreden tot. den .Volkenbond, of vertegenwoordigd ter conferentie, binnen één jaar de 48-urige arbeidsweek zouden moeien invoeren. In Nederland is dit. geschied; men ging er "zelfs verder en telde do werkweek op 45 uren. Indemees te overigeland en echter, die aan de conferentie deelnam on, is een wet, voor schrijvende een arbeidsweek Jv an 48uren, nog n iettot stand gekomen. Daar is, verdor, het feit, dat onze nijverheid de kosten van allerlei sociale verzekeringen to dragen heeft, terwijl dit in sommige andere landen niet. of niet in zulke niateftet geval is. En ook*kan niet ontkend worden, dat er, buiten Engeland, geen land is, wadr .de belastingen zoo tal- rijkouzoohoogzijn, zoo zwaar d t u k k e n, als bef onze. „Wij weten nu wel, dat. hot. concurren tievermogen eener nijverheid niet alleen, zelfs niet in de eerste plaats van zulke 1 dingen afhankelijk isdoch oen bepaalde en niet onbelangrijke rol 'spelen zij wel 1 degelijk en daarom mag or niet zonder noodzaak een nieuwe last op de industrie gelegd wo-rdon." Deze laatste opmerking schijnt ons vol komen juist. Dé Leidscho Gemeenteraad zal daarom goed doen, d& onderwerp zoer ernstig onder do oogen to zion ,voor hij besluit tot het invoeren van een nieuwe belasting waarvan de boteekenis voor onze industrie nog niet is te overzien. STADSNIEUWS. Op do j. 1. Zaterdag gohouden zitting van den penningmeester van het mil- iioenpten, hebben 31 buroauhoofdon aan hun verplichting voldaan. Tien buroauhoofdon bleven in gebreke de geïnde bijdragen aan den penningmeester af to dragen. Het. totaalbedrag der 3o storting be droeg f374.73. Naar wij vernemen zal het. Woensdag 11 Mei a,6. 12 K- jaar geloden zijn, dat. Dr. J. G. van Eö, Homocopathisch geneesheer, zijn loopbaan als arts hier tor stede begon Alhoewol hij dien dag geheel onopgemerkt voorbij wenscht te laten gaan, twijfelen wij niet of velen zullen, zij het. dan niet. per soonlijk, van him belangstel Ling blijk willen geven. Naar wij vernemen zal in de Vrijdag 13 Mei a.6. to houden vergadering der 3 Octobarvoreeniging, waarin de feostplan- nen zullen worden besproken voor do vie ring van den a.e. 3e October, van do zijde van het bestuur, geen voorstellen worden gedaan ook dit jfjpr, ovenals vorige jaren, eene winkelweek te organisoeren. Komt de vraag of drang hiertoe, van do zijde der Leidscho winkeliers zelf, dan kan do verga dering daaromtrent beslissen. Maar het bestuur bad overwegende rede non, ditmaal hiervoor niet het initiatief to nemen. De Christelijke Zangvereeniging „Ex Animo" alhier (Directeur de heer C-. v. d. Keur) herdenkt Dinsdag 10 Mei haar twee jarig bestaan. Des avonds, zal in het gebouw „Patrimo nium" dit feit op feestelijko wijze, door de voreoniging worden herdacht. In do Stedelijke Work-inrichting zijn opgenomen in de week van 1 Mei tot 7 Mei 157 volwassen personen en 29 kinderen, totaal 186 personen. Met genoegen vernaaien wij dat do pogin gen om te komen tot do opricht ing van 'n Christe lijke Korfbalclub vastcren vorm beginnen aan to nemen. Volgens eeuo in dit nummer voorkomendo adver tent» zal a.s. Woensdagavond in hot gebouw „Prediker" do oprichtingsvergadering plaats heb ben. Dat wij deze pogingen met ingenomenheid be groeten bohooft wel geen nador betoog. Sport en 6pol zijn opzichzelf niet af to keuren maar veeleer toe to juichen. Do moeilijkheid voor onzo jongelieden is ech ter dat zij, wanneer zo op dit gebied moe wil len doen, lid moeten worden van z.g. neutrale veroenigingen, dio een geheel ander doel beoo gen dan een Christelijke veroeniging en die ook togen Zondagsontheiliging meestal goen bezwaar hebben. Goen wonder dat vele ouders in ^nzo kringen tegen sportbeoefening bezwaar maken. Vertrouwd mag worden dat de Christelijk© Korfbalclub over gebrek aan belangstelling niot zal hebben le klagen. BINNENLAND. Bondsdag Geref. Jongel. Vereeniging. Op Hemelvaartsdag vergaderde lo Nijmegen do Ned. Bond van Jongel. Vereen, op Geref. grond--, slag in hot Concertgebouw aldaar. To tien uur opende de beer A. Zijlslra, lid van do Tweede Kamer do vergadering op een wijze, waardoor hij dadelijk hot hart der vergadering won en den toon aansloeg, die reeds 32 jaar aan do Bondsdagen bezieling schonk. Do lieer P. van Nes Cz. werd zondor stemming tot lid van het moderamen gekozen. Aan H. M. do Koningin werd oen telegram van hulde en aanhankelijkheid, aan Z.Exc. Idenburg een telegram van hoogachting en innige sympa thie gezonden. Daarna hield do heer J. v. d. Molen, raads man van den Bond, oen toespraak, waarin hij een rijk perspectief toont voor toekomstigen voreeni- gingsarboid, mede in verband met het subsidie- vraagstuk. De middagvergadering 6tond in het toeken van den tijd! Eerst sprak Mr. v. Haeringen, de ben kende secretaris van den Centralen Jeugdraad, over „Overheid en Vereenigingsleven". Mr. van Haeringen gaf een uitvoerig door gausch do scharo gemakkelijk te volgen betoog. In sprekers stellingen word o.m. uitgesproken, dat Overheidssteun zal moeten worden afgewezen, indien daaraan verbonden worden voorwaarden, dio eenigo vrijheidsbeperking opleveren voor den gcostolijk-zcdolijken arbeid der jongclingsvereeni- gingen. Evenzeer zal vanwege den bijzondcren aard yan den verecnigingsaAeid moeten worden afge wezen allo sloun, dio ae zelfstandigheid der ver oenigingen ter zijde stelt en haar particulior ini tiatief vervangt door rochlslreokscho bemoeiing yan staatswege. Het debat, waaraan onderscheidene personen, in het Vereenigingsleven op don voorgrond tre dend, deelnamen, was degelijk, zakelijk en princi pieel. Er werd in dit debat, van de zijde dor jon geren, maar één toon beluisterd, dezo n.l. „wij aanvaarden voor den arbeid onzer vrije Geref. Jongelings-voreenigingen oen Overheids-subsidie nooit" al wordt daartegenover, van do zijde der ouderen, tot voorzichtigheid gemaand voor het nomen van een overijlde conclusie. Het nemen van een conclusie werd dan ook uitgesteld tot oen na deren Bondsdag. Aan Prof. Bavinck, eerclid van den Bond, werd verzonden oen telegram van deelneming. Tijdens de discussie ovor het referaat-van Hae ringen kon do voorzitter den Bond gelegenheid Bicden tot een spontano hulde aan den heer Jac. van Oversteeg, die op 7 Mei e.k. 30 jaren aaneen lid is van het Bondsbesluur. Dr. Hepp, daarna het woord verkrijgend, be paalde zijn gehoor in een frissclio- aandachtig ge volgde, rede bij wat hij „Het raadsel van onzen tijd" noemde, deze vraag n.l.: Wat zal liet lot van de wereW zijn, staan wij aan hot begin van oen nieuwe periode in do wereldgeschiedenis, waarin de Maatschappij langs tot nog too onbe kende banen zich ontwikkelen zal tot hooger ni veau of staau wij aan het begin van den tijd dor voleinding aller dingen. De Bondsdagen van het N. J. V. De bondsdagen van hot Nederlandach Jonge lingsverbond zijn dit jaar te Leeuwarden gehou den evenals in het jaar 1900. Woensdag 4 Mei to 12 uur ving de 6o algomeeno vergadering aan. Er waren toen 147 afdeqlingen vertegenwoordigd jn de groote zaal van het gebouw „Harmonie", een aantal, dat in de avondsamenkomst reeds lot 180 was gestegen. Do bondsvoorzitter, Ds. P. Veen, sprak na opening een kort welkomstwoord, waarop de bondsleden zich naar de secties begaven, waar bijzondere belangen zouden worden besproken. In de sectievergadering der correspondenten had de heer H. Top do leiding. Daar de hoer Ta bak elders tegenwoordig moest zijn, moest diens referaat vervallen. Do heer Top sprak over: „De resultaten van ons werk." Onder leiding van don lier C. Kijnc vergader de do afdeeling „Drankbestrijding door Geheel onthouding." Dc arbeid moet worden voortgezet aldus was do oonclusie van dezo sectievergadering. Do Kamp-sectievergadering werd bezocht door ongeveer 175 leden, waaronder 5 hondsbos tuur de rs. Deze vergadering werd geleid door Ds. Veen Als inleider trad op do heer Gordeau, die sprak over do jongenskallpen bij Hoendorloo in 1921 en over den vooruitgang van dit sympathieke werk allerlei bolangrijko medcdeelingen deed. Daarna 6prak Ds. Adriani ovor de kampen voor leden, wlke dit jaar gehouden zullen worden te Zuid- laren en te Volson. Nog word in uitzicht gesteld een conferentie voor bcrtidsleden op 711 Juli t-e Hoendorloo, om in wijderen kring dit onderwerp nader te bespreken. Woensdagavond to 7 uur ving in „Harmonie" de openbare avondsamenkomst aan, die uitste kend was bezocht, waarbij Dr. G. A. Wumkes, van Snoek, oen openingswoord in 't Friesch uit sprak over dennieuwen Meibijd, dio te komen staat. Driemaal reeds is er in Friesland oen ré veil geweest, in ongeveer 1200, 1500 cn 1800. Bij dio laatste Hervorming was Ds. Fc-lix van IIccg de Fricsche Reformator. Thans is do Mei- tijd weer voorbij cn liet is opnieuw winter ge worden. Maar wij moeten acht geven op do tee kenen, want oen nieuwe Mcitijd staat op door breken. Daarom gezocht naar leiders die ons de teekenon zullen wijzen en die on6 zullen loeren Christus' naam hoog te houden. De heer H. Gordeau Jr. sprak over: „Onze .Bondsgodachte". Spr. wekte op om do eenheid io Behouden, die or moet zijn tusschen lien, die on derschrijven: Ik geloof oen heilige, algenneene Christelijke kerk, en: in gemeenschap dor hei ligen. Heeft Jezus ook niet dé bedo opgezonden om eenheid tusschen hen die do Vader Hem ge geven hooft? De heer L. G. James sprak oen kort opwekkend slotwoord. Op Hemelvaartsdag volgde toen onder buiten gewone belangstelling de groolo ixmdsvcrgadering dio door den voorzitter, der regolingscommissie, Ds. S. IJbema, mot een hartelijk welkomstwoord werd geopend. Door Ds. P. Voon werd een openingsrede uit gesproken. Medegedeeld werd de uitslag van do Bestuurs verkiezing. Gekozen zijn de hooren: James (aftr.) Jongema (OoslerendDs. van Noppen (aftr.), Ds. van Heyningen (aftr.), en van Gelder (aftr.) Na diverse medcdeelingen en vorslagen werd gopauzocrcl en teen volgde do middagvergadering mot de referaten van Dr. G. n. Wagenaar en Prof. W. J. Aalders. De eerste spreker sprak over:; „Onze taak thans" cn wees in verband daarmede op de kwes ties en oisehen, dio thans op don voorgrond tre den. De tweede spreker hield oen indrukwekkende rede ever: „Persoonlijke getuigenis van den jon geman." Prins Hendrik te Berlijn. Een Wolftelegram uit Berlijn d.d. 6 Mei meldt, dat de Prins der Nederlanden daax ter slede is aangekomen, om als voorzitter van het. Noderlamische Roede Kruis aan hot Duitsche Roode Kruis oen groot aantal per soonlijk bijeengebrachte „Liebosgaben" tei •hand to stollen. Tegen liet vloeken. Het Bestuur van den Bond tegen het 6chenden door het vloeken van Gods heili gen Naam, heeft aan de verschillende ge meentebesturen oen adres gezonden., waarin hij de gemeentebesturen beleefdelijk ver zoekt, in navolging c.a. van de gemeentel? Ede, Huizon, Sliedrecht, IJsselstein, Zwijn- dreoht, dn de politieverordening een bepa ling op te nemen,' waarbij strafbaar wordt: ges leid: den Naam Gods vloekende in het openbaar ie gobruikon en vast te stellen eene verordening van meer intern karakte» rakende derhalve meer don inwendigeu dienst, zich richtende tot het perso neel in dienst van do gomeenie, of dooi haar gesubsidieerde instellingen en de kin deren, die haar scholen bezoeken, tot be strijding van bedoeld kwaad. Postverkeer niet Rusland. De directeur-generaal der P. en T. maakt bekend, met verwijzing naar hetgeen ter zake is medegedeeld in de Staatscouranten van '13 tot 19 April j.l., dat de hervxitting van het briefpos (.verkeer met Rusland, met inbegrip van Oekraïne, Ajerbeidsjan en Aziatisch Rusland, de Republiek van. het Verre Oosten en Vladivostok thans nader is vastgesteld op 9 Mei a.s. ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL HL221/» DES ZATERDAGS £0.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIE» KLEINE ADVERTENTIES van hoogstena 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 oenL :- bij vooruitbetaling 1 Rumboonen. B. en W: van Utrecht zullen hun oordeel hebben te zeggen over het gebruik van rum boonen! Do hoor Bmna, lid van den Utrechtschen Raad, heeft tot B. en W. de navolgende vraag gericht: „Ondorgetcekende zou gaarne vernemen of aan den ongcHmitoerden verkoop van rumboonen, waarvan jeugdige personen groote hoeveelheden verorberen, goen perk kan worden gesteld." De Amstcrdamschc Raad. Op de S.D.A.P.-meeting, 28 April j.l. op het IJsclubtorrein gehouden, heeft de heer De Miranda gezegd, dat de S.D.A.P. eerst dan in het nieuw to vormen college van B. en W. zal plaats nemen, wanneer amnestie aan de 8-Junistakers in Gemeentedienst, zal worden verleend on hun ingehouden loon zal worden teruggegeven. Naar aanleiding van deze uitlating zullen er naar 't „Hdbl." meldt van z.g. burgerlijke zijde pogingen worden aangewend om een meerderheid in don Raad je vormen buiten de sociaal-democraten. De fractie van den Vrijheidsbond zal in don loop dezer week vergaderen om baar houding te bepalen. De •heeren Den Hertog en Weiss hebben zich reods in dien zion uitgelaten, dat zij tot samenwerking met de Vrijheidsbondiractie bereid zijn. Wij vernomen-dat. deze fractie na haar eerste vergadering voornemens is de anti revolutionairen, <le Roomsch-Kat.holiekeri de christelijk-historischen cn don hoer A. P. Staalman uit te noodigen tot nadere beraad slaging. De bedoeling zal dan zijn .te pogen tot overeenstemming te komen voor de vorming van een bloc, dat het College van B. en W. zal samonstrellen. Dit zal dan over 25 stem men beschikken en, naar mn meent, in staat zijn zelfs aan dB felste oppositie-het hoofd te bieden. BUITENLAND. De kabinetscrisis in Dnitschland zal waarschijnlijk worden opgelost, doordat Dr. Mayer de Duiiteche gezant te Berlijn als kabinetsformateur zal optreden. Natuurlijk speelt bij de oplossing van dezen crisis het al of niet aannemen van heb ultimatum der Entente een groote rel. Uit Berlijn wordt daaromtrent geméld, dat bij de coalitie-partijen do-meening over- heerscht, dat er over de financieele voorwaarden van het ultimatum te spreken valt, al wordt daardoor ook eon ontzettende zware financieele druk op do Duitsche industrie uitgeoefend. Mén moet echter alles in hot werk stellen om een be zetting van het Rohrgebied te vermijden. Do algemeens oisch was echter: „Eerst onder- toekonen, wanneer de geallieerden de bezet ting zullen hebben „afgelast". Over do politieke voorwaar den heerscht echter een andere opvatting,' vooral de kwestie van de ontwapening en do wijziging van het vredesverdrag in dien zin, dat de bezetting niet zal worden opge heven, voordat Dnitschland de laatste an nuïteiten heeft betaald, vormden de grootfl moeilijkheid. Zoo kan men, in hot. kort samenvattend zeggen, dat men de financieele voorwaar den wel wil aanvaarden om daardoor een bezetting van het. Ruhrgebied te voorko men, echter do politieke eischen als onaan nemelijk wil afwijzen. Vooral de voorwaar de, dat de ontwapening van dc Beiersche burgerwacht en op 31 Mei a.s. volled ig moet hebben plaats gelild, werd door de partijen eenstemmig verworpen. Men is algemeen de meoning toegedaan* dat het om technische redenen ecu onmoge lijkheid is, de ontwapening in zulk een lcorta spanne tijds te doen plaats vinden. Ook is FEUILLETON Eindelijk 't huis. W;Z]< HOOFDSTUK I. Esthers Thuis. Zij zag er niet 6laperig uit en op een dut je had zij ook in lang nog geen kans. Er waö nog heel wat te doen, want de keu ken was ruim en er moesten heel wat slap jes gedaan worden, eer zij aan kant was; 't was op een Dinsdagavond tegen theetijd én de vijftien commensalen waren voor het meerendee] monsclien van de klok. Sadie, haar jongere zuster, was neg op school m Alfred en Julia eveneens; kon datzelfde ook maar gezegd worden van de kleine Minnie, het bodorven kindje en ieders Ijêyelimg. Zij liep altijd in den weg en zat met haajr kleino handjes aan alle dingen, waar gecoi kleine bandjes aan mogen zitten. Gelukkig voor haar, dat Esthers stem, al was ze nog zoo warm en knorrig en onge peld, moeit anders dan een teederon, vrien dlijken klonk had. wanneer zij het woord tot kleine» Minnie richtte, want. behalve dat Minnie een' snoezig kindje was, was zij het dochtertje van Esthers oudste zuster, die ïrö reeds drie jaren lang rustte op een kerk hof in het- verre Westen en het kleino meis je was reeds vanaf haar vroegste jeugd bij hen gefeest. De zon neigde *eeds naar het Westen en nog steods liep Esther met haastige zenuw achtige stappen op en af naai* de provisie kamer; op schelpen, gemolijken toon zeide ze tot. Maggie, die druk aan liet strijken was: „Maggie, haast je toch, dan kan je me wat helpen, anders kom ik nooit klaar voor de thee." Toen op geheel andoren toon tot Minnie, die gretig de handjes uitstrekte naai een kistje rozijnen: „Neen, neen, kindje, niet aankomen!" „Ik haast me zoo hard als ik kan," was Maggies antwoord, „maar er is hier ook al tijd zooveel strijkgoed en dat laat zich niet in een ommezien afdoen." „Goed, goed, mot pralen kom je niet ver der." Sadie Ried opende de deur, die van dë eetkamer naar de keuken leidde en een zor geloos bruin krullekopjo gluurde naar bin nen. „Hoe staat het er mee, Esther?" Toen kwam zij geheel te voorschijn on in die groote, warme kouken geleek zij wel een frissche bloem, zoo pas in don tuin geplukt en in deze omgeving volstrekt niet. op haar plaats. Haar rood, katoenen schooltasch, die zij aan oen riem iicen en weer slingerde ontlokte Esther een gesmoordon zucht. „O, lieve help!" zoo klonk haar welkomst groet. „Bon jij daar? Dus is do school uit." „Dat zou ilc donken," zeide Sadie, „we hebbon na schooltijd al eon wandeling langs de riviergedaan". „Sadie, zou je niet. wat vleesch en koek willen snijden en de thee zotten? Ik wist niet dat het al zoo laat was en ik bon doodmoe." Sadie's gezicht, betrok. „Ik zou het heusch graag doen, Esther, maar ik heb Florence Vane meegebracht, zie je, en wat moet ik ondertuesohen met haar uitvoeren? En mijn heer Hammond zou mij met. sommen helpen ais ik direct in de warrande kwam." „Nu, ga dan en zeg mijnheer Hammond, dat. hij maar op zijn thee moet wachten tot hij ze krijgt!" antwoordde Esther knorrig. „Hier, Julia," dit tot het pas binnenge treden kleinere meisje, „laat dat kistje ro zijnen o ogenblikkei ijk mot rust. Ga naai boven, dan loop je mo tenminste niot- in den weg en jij ook, Alfred. Sadie, neem Minnie mee, ik kan haar hier niet langer hebbon. Of kun je dat ook al niet doen?" „O, Esther, wat ben je boos," zeide Sadie, zonder zich geraakt te toonen cn trad op het kleine meisje toe. „Kom vrouwtje, tantetje Essie is boos. nietwaar? Ga jij maar met. tantetje Sadie mee. Wij gaan naar de waranda en dan moet mijnheer Hammond ons een geschieden ie je vertellen." En Minnie, Esther's lieveling, die nooit anders dan teedere woordjes van haar kreeg, huppelde vroolijk heen. Esther diep ge griefd achterlatend. Zij haddon haar pijn gedaan, die woorden: „Tantetje Essie is boos niét waar?" Heen en weer terug, van do eetzaal naar de provisiekamer, van le provisiekamer naar de eetzaal, repten zich de vlugge voer ten. Eindelijk zeide zo: „Maggie, 6chei uit met strijken en help me; de thee moest al klaar zijn." „Ik ben juist bez-ig aan mijnhoor Hol lands overhemd," pruttelde Maggie. „Het kan me niet schelen, al draagt mijn- hoer Holland nooit meer een gestreken over hemd. Je moet water gaan putten on de kal /Taffen vullen en honderd andere dingen doen." De klok in de eetkamer liel vijf slagen hooren en op hetzelfde oogenblik klonk de etensbel door hot huis en riep do gasten aan tafel; haastig en mot. veel drukte kwamen zij aanloopen, schoolmeisjes meer dan oen half dozijn, de heer Hammond, do directeur der school, Juffrouw Molten, de onderwijze res, Mevrouw Brookley, die muzieklessen gaf, Dr. Van Anden, de nieuwe dokter, de heer en mevr. Holland cn de heer Arnetfc. de klerk van den hoor Holland. Er ontstond een o ogenblik stilte, toen de heer Hammond oen zegen op de spijze vroeg; daarna ontspon zich een lovendig gesprek. Maggie schonk de kopj«ss vol en Ester liet brood, boter, vleoseh en kaas rondgaan, terwijl Sadie boordevolle bo-rdjes mot braambossen ronddeelde en als een ekster snapte; dat laatste deed zij overal en altijd. „Wat was hel. vandaag.smoorheel," zei- do de heer Holland, „ilc kreeg het zelfa haast te warm in het magazijn en daar is het toch gewoonlijk nogal koel." „Nu, ik kon het nergens uithouden van de hitte en ik heb het dan ook al spoedig in wanhoop opgegeven", antwoordde Mevr. Holland. Esther trok haar lip eonigszins minach tend omhoog. Van den vroegen morgen tot den laten avencl had mevrouw Holland niets anders te doen dan te zorgen, dat zij het niet te warm kroeg. Wat zou die dame wel gezegd hebben van de gloeiend hoete keukon, waar zij het grootste gedeelte vatt den dag had doorgebracht. „Juffrouw Esther ziet er uit of haar wan gen hot te kwaad gekregen hebben met. d» warmte. "Wat hebt ge toch in 's hemelsnaam uitgevoerd", zeide mevrouw Brookly glim-- lachend. „Nog iets anders dan te zorgen, dat. iï- het niet le warm kroeg," antwoordde Esther; met een effen gezicht. „Dat laatste is anders al moeilijk gët- noeg," zeide Dr. Van Anden oven effen. „Dat weet ik nog niet, mijnheer, ms dunkt, als ik niets anders te doen (had dati dat, dan zou hot wel gaan." (Wordt, vervolgd^ 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1