Dagblad voor Leiden en Omstreken. BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. I278 BINNENLAND. 2de JAARGANG. - MAANDAG 11 APRIL 1921 - No. 3I4 ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAK AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 6 12.50 PEK WEEK 10.19 FRANCO PEE POST PER KWARTAAL 12.90 V De achturige arbeidsdag. Van verschillende zijden worden zeer ernstige bezwaren tegen den achturigen larberdedag naar voren gebracht. Geklaagd wordt over den achteruitgang in het bedrijfsleven, over de wijze waarop de overwerk-rcgeling is opgesteld, over de groot© macht die gegeven is aan de dis trictshoofden, enz. De „Rotterdammer" is van oordeel dat Ihet niet aangaat deze bedenkingen zonder imeor ongegrond te verklaren. De omstandigheden in het zakenleven, Ihebben zioh sedert de behandeling- van de fwet sterk gewijzigd. Door de malaise in het ondernemingsle ven is eigenlijk weggenomen de basis, waarop de wenscholijkheid van spoedige inwerkingtreding van den achturigen ar beidsdag beruste. Do vraag is echter op wat wijze hier beterschap zal zijn aan te brengen. Bedoeld orgaan ziet de uitkomst daar in dat bij collectief arbeidscontract of door andere behoorlijk gesanctioneerde gemeen schappelijke regeling van patroons en ar beiders, bepaalde uitzonderingen en af wijkingen worden toegestaan. Uitvoerig daarover te handelen is niet noodzakelijk. Reeds bij de behandeling der wet in de Tweede Kamer, toen door den iheer Dreeeelhuys een amendement, werd voorgesteld om dit principieel mogelijk te maken, is door den Minister van sympa thie blijk gegeven. Wij willen vragen: is die sympathie na bet in werking treden der wet niet ver groot? Is die sympathie niet vergroot na de gedoeumeerde wijze, waarop dit denk beeld in verschillende tijdschriften verdedi ging heeft gevonden? Wij herinneren aar» ihet artikel, door den heer Josephus Jitta dn „Sociale Voorzorg" geschreven, en aan het artikel van den heer Hettinga Tromp, den leider van de arbeidszaken der gemeen te Amsterdam, in de laatste aflevering van „Sociale Voorzorg", waarin er op gewezen wordt, dat dergelijke afwijking reeds in kiem ook ten opzichte van de Amsterdam- echo gemeentelijke arbeidsvoorwaarden met. betrekking tot de collectieve contrac ten, te Amsterdam gesloten, aanwezig is en wordt toegepast. Het is een gezond denkbeeld in derde- Jijke conventioneele bedrijfsregeling gele gen, dat in plaats van een sehematiw^he regeling van boven al komt een regeling, geboren uit het bedrijf, rekening tie uucuuc met de wezenlijke behoeften daarvan. En wanneer hier met inachtneming van de be palingen, welke te Washington vast.ge steld zijn, zekere vrijheid van beweging ©n soepelheid van. optreden aan werkgevers en werknemers wordt toegestaan, dan kan dit, naar onze meening niet anders be schouwd worden dan als ten zegen van het bedrijfsleven. Wij geven toe, indien die weg werd be treden, dan kan dit den schijn wekken van reactionnair te zijn. De heer Schaper heeft reeds in een artikel in „Sociale Voorzorg" dn dien geest gesproken en ook de heer Polak heeft zich op dezelfde wijze uitge- I laten in de Eerste Kamer. Het zou echter hi iet de eerste maal zijn in de parlemen taire geschiedenis, dat degenen, die het odium van reactionnair te zijn droegen, toch een goeden 6ocialen maatregel in voerden. Mogen wij herinneren, aan hetgeen ge 6chied is in 1902, toon Minister Knyper kwam met zijn 6peetwetje en-toen met een felheid, alsof men dien bewindsman zelf wilde spleten, in alle vergaderingen en ook in het Parlement die speet wet werd uitge spoeld als een bewijs boe hij zich verkocht bad aan het reactionnair conservatisme. Minister Kuyper heeft het odium gedragen en thans vinden wij in de tegenwoordige Arbeidswet in art. 25 een regeling, daar mede vrijwel overeenkomende, zonder dat daarover een kik van verzet gehoord is. Als een Minister 't odium van reaction nair te schijnen kan dragen, dan is het ze ker wel Minister Aalberse, want aan de gaafheid van het sociaal gevoel van dezen sympathieken socialen hervormer twijfelt niemand. Het is dan ook in verband daar mede, dat wij van harte hopen, dat hij geen gehoor zal gev-en aan den drang, door den heer Polak uitgeoefend, maar wel aan den drang van verschillende zijden in de Eer ste Kanier en ook in het Voorloopig Ver slag op hem geoefend om te doen wat weri kelijk in het belang van het bedrijfsleven, in het belang van arbeiders en werlcgerer| noodzakelijk is. STADSNIEUWS. Afscheid Os. J. H00GENRAAD. Voor een geheel gevuldo Pieterskerk nam gis teravond Ds. J. Hoogenraad, na een 23-jarige ambtsvervulling, afscheid als predikant Yan de Ned. Herv. gemeente alhier. Onder het zingen van Gezang 22: Rust, mijn ziel! Uw God is Koning Heel de wereld zijn gobied: Alles wisselt op zijn wenken, Maar Hij zelf verandert niet schreedt Z.Eerw. naar den kansel, begeleid door het Ministerie van Predikanten en den Kerke- raad. Nadat gelezen is Efeze 3: 14—21, gezongon Psalm 90: 1 en de Prediker is voorgegaan in den gobode, herinnert hij aan hot afscheid van den apostel Paulus van de gemeente te Efeze. Op zijn laatste reis naar Jeruzalem wilde hij zijn geliefde gemeente te Efeze niet voorbijval ren zondor haar een laatst vaarwel te hebben toe geroepen ea oen woord van vermaning en ver troosting toe te spreken. Vanuit Miléte doet hij ^le oudsten der gemeente ontbieden en wijst hen èr op dat hij niet hoeft achtergehouden, dat hij niet zou verkondigd hebben al den Raad Gods, vermaant hen als opzieners, acht te geven op zich zelvon en op de goheele kudde om do gemecn- to Gods te weiden en beveelt hen Gode en Zijn© genade. En dan buigen zij to samen hun knieën op het stille strand van Miléf© en draagt Paulus al de nooden en behoeften der gemeente van Efeze aan den Heere op, waarna hij van hen scheidt, ©en uur vau scheiding dat hem zwaar viel. Ook voor 6pr. is zulk een uur van scheiden aangebroken, zij hot dan ook, onder gansch an dere omstandigheden, dan bij den Apostel. Er moeten op dezen stonde banden worden verbro ken, nu hij van do gemeente scheiden gaat en zijn ambt zal neerleggen dat hij in deze 6tad 23 jaar heeft mogen vervullen en waarvan de zelfde Apostel gewaagt, dat wie dit ambt be geert, een kostelijk ambt begeert. Wat. echter ook veranderen moge, Gods oude, naar nooit verouderde Woord verandert niet. Laat dit Woord ook thans tot ons spreken, en wol naar aanleiding van Efeze 3: 17, wat door Z.Eerw. als tekst gekozen is: „Opdat Christus door het geloof in Uwo harten wone, en gij in de liefde geworteld en gegrond zijt." Paulus, dio om den naam en de zaak des Hoe ren in den kerker zit, is wel naar het lichaam gebonden, maar naar den geest is hij vrij. Zijn geketende hand grijpt naar de schrijf- stift, om de gemeente van Efeze te herinneren hoe zij eertijds vijanden Gods waren, dood in zonden en misdaden, maar gebracht zijn tot huis- gonooten Gods. Er was vrees bij Paulus voor zijn geliefde ge meente van Efeze. Hij vermaant hen ernstig, - niot te vertragen cn buigt om deze oorzaak zijn knieën en bid dat Christus in hunne harten wone, en zij gegrond en geworteld zij in de liefde. Spr. maakt dit wtord van Paulus tot zijn laat ste woord aan de gemeente. Hoe menigmaal hoeft hij dit Evangelie hier mogen verkondigen! Wat hij mocht doen, deed hij door 's Hoeren ontferming. Ik hob U, gemeente, niets anders gepredikt dat wat U tot eeuwig kon strekken en mag met Paulus getuigen, „ik heb niet achtergehouden, dat ik U niet zou verkondigd hebben al den Raad Gods." Spr. belijdt in veel te kort te zijn gekomen maar acht zich bevoorrecht ook iets voor Gods Koninkrijk te hebben mogen verrichten. Daar van getuigen de dagen zijner 40-jarige ambtsver vulling. Uw naam O God, Zij daarvoor de eere! Bij weinig klaagstof heeft spr. veel dankens- stof. Zijn laatste woord, zij des apostol woord. Geen betere wensch kan hij de gemeente geven, dan dat Christus in Uwe harten wono en gij ia do liefde gogrond en geworteld zijt! Niot oii7,o braafheid, ook niet onze rechtzinnig heid kan ons baten, maar alleen dan zal het wel zijn mot ons, indien Christus in onze harten is ingeplant. Do Heiland roept nog stoeds, zio ik sta aan do deur en ik klop! Met verhoogden nadruk roept spr. voor 't laatst de gomeente toe; laat Christus in Uwe harten wonen Woneu mot Hem ed in Hem, is levensge meenschap met Hem hebben. S\iat Jezus niet tegen, maar wortelt en grondt U in de liofde. Ook de gemeente van Efeze, tot wien Paulus dit woord richt, wordt later door den ziener van Patmos, op 's Heeren bevol aangezegd: „Ik heb tegen U, dat gij uwe eerste liefde verlaten hebt." In Paulus' bede ligt vertroosting. Menschen zijn onmachtig deze worteling en gronding in de liefde te schenken. Vandaar dat Paulus om deze oorzaak zijn knioën buigt. Er imoeten dezen avond banden worden verbro- ked van jarenlange hechtheid. Banden des gcestes zijn vaak sterker dan barn den des bloeds. En evenals er bij Paulus' afscheid van de ge meente van Efeze geweend werd, en zij droevig waren, zoo is er ook voor spr. onder geheel andero omstandigheden het oogenblik van droe vig scheiden, gekomen. God zal echter zijne gemeente niet verlaten. Reeds den volgenden Zondag hoopt op deze plaats oen nieuwe leoraar to staan en ook 6pr.'s plaats zal wel spoedig vervuld zijn.' Wanneer Christus in onze harten woont, cn wij in de liefde gegrond en geworteld zijn, dan kunnen geen banden meer verbroken worden, want immora „de liefde vergaat nimmermeer!" Dan is er geen scheiden meer voor altijd! God geve ons allen, in dit blij vooruitzicht te mogen deelen. Hierna richt Z.Eerw. oen woord van afscheid tot zijn ambtsbroeders. In het bijzonder tot collega Hartwigsen die alleen nog over is van degenen welke spr. hier bij zijn intrede vond. Broeders, blijf gespaard en stelle de Heere U allen tot Zegen voor velen. Voorts w-ordt afscheid genomen van de Ouder lingen en Diakenen, in 't bijzonder van den oud-> wijkouderling Fontoin en van de wijkouder- lingen Polanen en Huner. Verder richt 6pr. oen woord van vaarwel tot do leden van het Kiescollege, do Gemeentecom- missie, de Notabelen en het Colloge van Collec tanten, daarbij den wensch uitsprekend, dat het ontstane verschil onder de behoorscolleges, 6po<* dig mogo worde opgeruimd. En eindelijk wordt een woord van afscheid en dank gericht aan Prof. van Nes i Kerkelijk Hooglooraar voor do welwillende steun welke do gemeente en de scheidende leeraar stoeds van hom mocht ondervinden Na deze toespraken richt Z.Eerw. nog een woord van afscheid tot de gemeente in 't alge meen, naar aanleiding van het „omschrift" om het Kerkelijk zegol: „Laat U 't lam leiden!" Spr. citeert een aantal uitspraken, uit Gods woord, waarin het lam wordt voorgesteld en zegt, niot in schittering der talenten ligt hot zinne* beeld van de verlossing der wereld, maar in het geduldig lam, in 't klein en nederig en stille wil len zijn! Alleen de liefde en de zelfverloochening, leid den tot den weg des vredee. De weg van het lam, is een kruisweg. Johannes ziet het lam staande op den berg „Sion" en met hem degenen die den naam Zijns Vaders hebben geschreven aan hunne voorhoofden! Wie zijn deze? Behoort ook gij daartoe? Gomeento, laat U 't> lam leiden! •Amen. Nadat de prediker is voorgegaan in dankgebed en gezongen is Gezang 96, zingt de gemeente don scheidenden leoraar toe: „De Heer zal U steeds gadeelaan", waarvoor Z.Eerw. zichtbaar bo s'ogen zijn hartelijken dank betuigt, waarna de schare, zeer onder den indruk, het kerkgebouw verlaat. Woensdag 13 April hopen de heer en Mej. F&rïo, Apothekersdijk 23 den dag te her denken dat «ij 50 jaar geleden door den huwelijke band worden verbonden. Men ziet hot dit knasso bruidspaar niet aan, dat zij reeds een halve eeuw huwelijksloven achter den rug hebben. Naar ons gemeld werd hopen oen dertigtal buren. a.s. Wbens dag niet alleen hun vlag uit te steken, maar zul len zij ook nog op een andere wijze van hunne achting en toegenegenheid doen blijken. In het stuk over den heer A. J. de Lange ia ons Zaterdagavondnummer komen een paar fouten voor, die licht het goed begrip in den weg staan. De naam „Meester v. d. Horst" moet zijn mees ter v. d. Harst", vroeger hoofd der O. L. S. aan het Plantsoen, 't Was natuurlijk den tijd, dat het Chr. Onderwijs nog geen 7 scholen in Leiden telde. De naam „van Dijk" moet zijn de heer van Dijl. Na diens overlijden in 1886 werd de hoer de Lange hoofd. Waar de beido foutieve namen geen oiiVk en den in Leiden zijn, konden deze drukfouten tot vorwarring aanloiding goven. Wij herinnoren onzen lezers nog even aan de openb. vergadering der Meisjesvereeniging V.O.K welke hedenavond te half negen wordt gchoud a in het lokaal „Nathanaël" (Moriaau6teeg.) In 't bijzonder worden de meisjes verwacht wel- ko den leeftijd van 16 jaar hébben bereikt, tor- wijl ouders en belangstellenden eveneens harto- lijk welkom zijn. Blijkens oene in dit nummer voorkomende advertentie treedt a.s. Woensdagavond in de Stadsgehoorzaal, Prof. Dr. Slotemaker de Bruine op "voor den Leidschen Christ elijken Bestuurders- bond imet het onderwerp „De tegenwoordige roe ping der Chr. Vakbeweging". Op te wekken tot bijwoning lijkt ons over bodig. Immers Prof. Slotemaker is een man die mid-, den in het sociale loven slaat en aan de christe lijke vakbeweging van onze dagen, leiding geeft. Het zou, èn voor den bekwamen redenaar èn voor den Leidschen Bost.bond een béleediging zijn indien Woensdagavond de Stadszaal niot geheel gevuld zou zijn. Er wordt geen debat gegeven, wat o. i. zeer verstandig ie. Bij de laatste openb. vergadering v. d. C.B.B. waarin het Kamerlid Smeonk optrad en oen schit terende redevoering hield over „Socialisatie" werd er wel gelegenheid tot debat gegeven. Zij die echter het genoegen hebben gehad de debaters te hooren, en de waarde en betee- kennis van zulk een debat kunnen booordeelen, zulen het met den C.B.B. oers zijn, dat een man als Prof. Slotemaker de Bruine aan dergelijke beschouwingen, niet mag worden gewaagd. De plannen tot het stichten van een neu trale bijzondere school beginnen steeds vasteren vorm aan te nomen. Het ligt in de bedoeling de school an et hot be gin van den nieuwen cursus to openen. Na verscheidene mislukte pogingen is hot. gisteravond gelukt anet ©en 6trik den kerkuil te vangen, die reeds ongeveer 3 maanden veel last veroorzaakte aan het kerkpersonoel der Pieters kerk. Meermalen was reeds getracht met behulp van een jager het dier onschadelijk te maken, 't Is een vrij groot exemplaar kerkuil. Hot dior boet nu voor zijne wandaden in een kist, die het tot gevangenis 6trekt. ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL10221/1 DES ZATERDAGS 0A0 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEB KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 eent: Zaterdags 75 cent, bij vooruitbetaling -S i Wij hrinneren aan de vergadering van „Pa* trimonium" dio hedenavond wordt gehouden, en waar de heer W. van Die van Woerden zal op« treden over den bouw van arbeiders- en midden* 6tandswoningen. Paardenmcst. Bij minietericole beschikking is bepaald, dat voor het tijdvak van 1 April tot en met 30 Sep tember a.s. voor den paardenmest, wclko ter be schikking van den NederL Tuinbouwraad wordt gesteld, de volgende prijzen gelden: f 0.03 por paard en per dag, wanneer de paarden zijn ge plaatst op een rustbed vau turfstrooisel en f0.02 wanneer ze zijn geplaatst op een rustbed van stroo. De Kieswet. De FemWistischo Partij vraagt de Tweede Kamer geen gevolg te geven aan den wensch van enkele leden van het Voorloopig Verslag over hot wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet, van de Provinciale Wet van de Gemeentewet om da Kieswet in dien zin te veranderen, dat de vrouw den man kan machtigen voor haar te stemmen, doch gehoor te geven aan de stommen van die Tweede Kamerloden, die de waarde van het vrou wenkiesrecht niet wenschten te vermindoren, doch er op gesteld zijn dat de vrouw persoonlijk haar stem uitbrengt. De luchtpostdiensten. Zooals bekend, zou heden de regelmatige dage* lijksche dienst Amsterdam'Parijs en omgekeerd geopend worden. In dezen, dienst zoudeh Frait- 6clie vliegtuigen worden gebruikt, daar de hooga regeeringssubsidie, die aan Fransche luchtvaart* maatschappijen wordt verstrekt, de concurrentie met Nederlaudscho toestellen op deze lijn onmogo- lijk maakt. Te elfdej ure heeft de K. L. M. een telegram van de Fransche zustermaatschappij ontvangen, dat de opening van den dienst morgen niet kau geschieden, aangezien het Franscho staatssubsidie nog niet geregeld is. Het betreft hier een uitstol van vermoedelijk" slechts eenige dagen. Uitvoer van fruit. Naar aanleiding van het bericht, dat eenigo organisaties van Nederlandscho handelaren pogin gen in het werk stellen om de Engelsche regee* ring te Bewegen tot opheffing van de bepaling, dat uit Nederland afkomstig fruit en groenten van certificaten' van oorsprong moeten zijn voor zien, meldt men ons, dat de Ned. Tuinbouwraad onder nader te bepalen voorwaarden belast zal wor den met het afgeven van deze certificaten van oorsprong van uit Nederland afkomstig fruit en groenten, bestomd voor export naar Engeland. Verplicht veilen. Do Veilingvereeniging Honselersdijk heeft besloten volledig verplicht voilen in te voe ren voor allo tuinbouwproducten, eigen vorbouwd veevoeder uitgesloten. In bijzondere gevallen kan het bestuur verkoop uit de hand toestaan, wanneer het belang ver- oischt orders uit to voorem die na veilingstijd binnen komen, doch do lovering heeft dan over de veilingvereeniging plaats. De groote druiven- kweekerij Nieuw-Honsel, die zelf haar Colman- druiven naar Engeland uitvoert, zal, als gast-lid in de vereeniging kunnen blijven. Aanvankelijk is een boelo van f 200 gesteld op elke overtreding. HEVIGE BRAND IN DE VENEN. In de Val'thermoiiden, Woerdingcrraomlen cn Emmercompascum woedt seffert Zaterdag een hevige veenbrand. De bewoners nemen in allerijl de vlucht. Met groote karavanen trekken zij naar veiliger oorden.. Met den sterken N.-Ooslen- wind is aan blusschen niet te denken. Reeds zes huizen zijn in de asch gelegd, waarin ook levende have cn het meeste huisraad. Het centium van den brand bevindt zicli te Enclpo. De branden zijn ongeveer o gelijker tijd op verschillende plaatsen uitgebroken' De FEUILLETON Langs den afgrond. 74) Toen Paul ophield mot 6preken heersch- ite er geruimon tijd ©en diepe stilte, die 6leohte afgebroken werd door het snikken van Mary. Eindelijk sprak zij. „O Paul, mijne straf is bijna zwaarder dan ik dragen kan. Zon der mijn goddeloozen hardnekkige®, trotsch zou de arme man reeds lang te huis zijn geweest. Da® zou de arme David een vaste hand hebben gehad om hem te leiden, en ik zou thans niet eenzaam en verlaten zijn. O Paul, wees nooit trotsch en onverzoen lijk, zooals ik geweest ben." Maar spoedig herstelde zich zich, en van haar stoel opspringende, riep zij: I „Vergeef mij Paul, ik dacht er i® 't. ge- heel niet aan, dat gij vermoeid en hoiu tgerig moet zijn." En zij begaf zich naar de kleine keuken om voor hot avondeten te zorgen. Paul stond eveneens op, en liep de ka- nier rond. Hoe bekend kwam alles hem I voor, en toch hoe vreemd was het hem te f moede. Hij kreeg een gevoel, alsof hij droomde. Waren die twee jaren wellicht ©en droom geweest? Was hij inderdaad weg geweest? Hij kreeg het daar binnen te benauwd, en begaf zich naar buiten. Voor de huisdeur staande drong het stam pen der machines van de Wheal Anthony tot hem door; geen annder geluid verbrak de stilte. De maan verlichtte Rosevallion, en bij haar schijnsel kon hij duidelijk het dak van het oude huis onderscheiden. Dit gezicht ging hem als een dolksteek door het hairt.. Wie wist of Abigail zich daar niet met haren echtgenoot bevond, want zij zou waarschijnlijk van .tijd tot tijd de ouderlijke woning bezoeken. Misschien zou hij haar den volgenden dag in het dorp te genkomen. Hi haastte zich om weer naar binnen te gaan. Het avondeten stond op .tafel, maar •hij had weinig eenlust. Hij was zeer moe de, en toch verlangde hij niet naar bod. Honderd vragen zweefden hem op de lip pen, maar hij kon ze niet onder woorden brengen. „Gij zult wel naar rust verlangen, Paul", zeide zijne moeder ten laatste. „Om mijnentwil moet gij niet langer opblij ven." „Neieiq moeder,M antwooirddel 4) ij, „ik ben volstrekt niet slaperig, bovendien wil ik nog gaarne het. een en ander van Penw- harf vernemen, voordat ik naar bed ga- Hebt gij niets meer van David gehoord?" „Niets", zeide zij, „maar ongeveer ©ene maand geleden heeft de zoon van Mr. Tre- bisco hem te Londen gezien. Doch slechte een oogenblik en in 't voorbijgaan." „Heeft de jonge Trebisco hem gespro ken?" „Neen; hij zag hem maar even te mid den van het gewoel op straat." „Wi zullen alle» in 't werk stellen om hem te vjinden, moeder. Gij moet de hoop niet opgeven." Mary zuchtte, maar antwoordde niets. „En Toby?" vei1 volgde Paul. „Ik heb in langen tijd niets van hem gehoord. Maakt hij het goed?" „Neen; Toby is den laat sten tijd bed legerig, tengevolge van rheumatiek naar ik hoor;" met bizonderen nadruk op de laatste woorden. „En hoe gaat hot te Rosevallion? Abi gail is zeker^met groote statie getrouwd?" zeide Paul. Den ganschen avond had deze vraag hem op de tong gebrand, en nu stootte hij ze als 't ware uit. Mary zag hem verwonderd aan. „Heb ik u dat alles niet geschreven?" vraagde zij. „Gij hebt er in ge^n van uw brieven over gesproken." „Och, in mijn verdriet over David is het mij zeker door het hoofd gegaan," hernam zij, „en na dien tijd heb ik zooveel'mot ■mijn eigen zorgen te doen gehad, dat ik niet aan die van anderen heb kunnen denken." „Wat bedoeld gij? Hebben de Tresilli- ans ook zorgen gehad? vraagde Paul drifftig. „Dat zou ik denken, zorgen in over- vloed, 't Is nu al zes maanden geledem 6©dert zij het land verlaten hebben." „Het. land verlaten? Wie?" vraagde Paubl met stijgende verbazing. „Wel, Mr. Tresillian. Alles liep hem te gen, zoodat 'hij het hoofd niet langer bo ven water kon houden. Ik weet er het rech te niot van, want er werd in die dagen zoo veel verteld, maar dadelijk na don doo^ van Nick Trebarwith brak de bom los. en "Is Nick Trebarwith dood?" viel Paul haar in de rede. „Ja, do arme man viel van zijn paard. Do menschen zeiden, dat. hij dronken was, maar ik weet niot of het waar i6. Als er zooveel verteld wordt, weet men op het laatst niet meer wat men geloovon moet." „En dus is Abigail weduwe," zeide Paul met. een zucht-. „Neen, zeker niet-. Het ongeluk gebeur de twee dagen voordat het huwelijk plaats zou hebben. Eerst dacht men, dat hij 61 echts bedwelmd was, maar hij is niet meer tot zijn bewustzijn gekomen. Hij buiten kennis gelegen, en is toen gestor ven." Paul zuchtte weder, maar nu was het een zucht van verlichting. Abigail wa$ vrij en arm, ja arm. Des te beter voor hem. Hij zou haar onmiddellijk zien uit. te vinden. Waarschijnlijk bevond zij zich in de een of andere ongeschikte betrekking in harde dienstbaarheid misschien, en zou hij dus kunnen optreden als haar bevrij der.- Hij dacht geen oogenblik meer aan Nick Trebarwith's treurig uiteinde. Abi gail vervuilde zijn ganschen ziel. „Waar is zij?" vraagde hij eindelijk. „Wie? Abigail?" „Ja." „Bij hare oudere, denk ik. Enkele vriea den hielpen hen om weg te komen, eo Mrs. Tresillian bezat nog eeno kleinig heid, waar men geen beslag op kon loggen; In elk geval is het hen gelukt naar Amp rika te gaan." „Naar Amerika?" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1