Dagblad voor Leiden en Omstreken. ANT ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN r WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 PER WEEK10.10 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.00 2de JAARGANG. - DINSDAG 5 APRIL 1921 - No. 309 BUREAU: HOOIGRACHT 35 LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 De eerste Kamer. Ten opzichte van de samenstelling van de Eerste Kamer worden door de Regoering, die zich ook hierbij weer bij de Staatscom missie voor de Grondwetsherziening aan sluit, tamelijk ingrijpende voorstellen ge daan. Een voorstel van den heer Schaper, om de Eerste Kamer, als niet meer passend in onzen tijd, eenvoudig af te schaffen, vond bij de commissie geen steun, en er is ook niet de minste kans dat zulk een voorstel in de Volksvertegenwoordiging een meer derheid zou vinden. Het prestige van de Tweede Kamer gedaald do laatste jaren, het prestige van do Eerste Kamer daarentegen is ongetwij feld gestegen. Do meest belangrijke politieke debatten werden den laatsten tijd gehouden, niet in i do Tweede, maar in de Eerste Kamer, en het wegvallen van den Senaat zou niets andere dan een verarming van ons staat kundig leven beteckenen. Een andere vraag is echter, of aan de Eerste Kamer niet een ander, een tot ep zekere hoogte niet-politiek karakter ware te geven. Gelijk men weet is van anti-rovolution- nairo zijde reeds jaren geleden bet denk beeld bepleit de Eerste Kamer te wijzigen in een college waar meer 6peciaal de econo mische en sociale belangen der verschillen de kringen onzer bevolking, behartiging zouden vinden. Dit denkbeeld, dus verklaarde de com missie uit de A.-R. partij mag niet werden losgelaten, maar in de tegenwoordige ont- wikkelingsphase der maatschappij en in verband met de nog onvoldoende organi- satio der maatschappelijke kringen, kan er naar de commissie meende, ditmaal nog geen sprake zijn dit denkbeeld te verwezen lijken en in de Grondwet vast te leggen. Als een bezwaar werd echter gevoeld, dat tengevolge van een geheel andere wijze van verkiezing de Eerste Kamer een andere po litieke samenstelling kan vertoonen dan de Tweede Kamer, dio allicht een zuiverder afspiegeling van de politieke 6troomingen in het land zal vertoonen. Ten einde dit bozwaar te ondervangen en de groote invloed di de Eerste Kamer heeft te behouden, werd voorgesteld dat de leden niet langer door de Provinciale Staten, maar door de Tweede Kamer naar het 6telsel van evenredigheid zouden wor den gekozen. „Ook al laat men, aldus de commissie, de Tweede Kamer geheel vrij in haar keuze, zoo zal deze zich toch zonder twijfel be ijveren om mannen van aanzien en politie ke ervaring in do Eerste Kamer te brengen. Daardoor zou deze in hoog aanzien bij het volk komen te staan en zou zij uitne mend kunnen dienen om ©enigermate de kraobt van hot revolutionnaire 6tolsel der heerschappij ©ener toevallige meerderheid (de helft plus een) te breken. De meerderheid van het ©ogenblik, welke die ook moge zijn, heeft niet steeds het recht om, in strijd met historie en traditie, haar wil aan het volk op te leggen. Ook de partijen der linkerzijde, met name de S. D. A. P., gevoelen dit, gelijk o.a. blijkt uit 'het voonstel tot grondwetsher ziening van de Kamerfractie van laatst genoemde partij van het jaar 1903. Deze zou als correctief het referendum willen in voeren, maar een college van hoogstaande mannen is daarvoor veel beter berekend. Men zou op deze wijze nog tweeërlei an der voordeel bereiken. Vooreerst toch zou den de Provinciale Staten entheven worden van een taak, welke aan haar karakter van provinciale vertegenwoordiging altijd Bchade heeft berokkend. In de tweede plaats zou de neiging om in de Eerste Kamer pro- FEUILL ETON Langs den afgrond. (69 Voor het smalle venster van zijn kleine hut gezeten sloeg John Vivian met een kal- mon glimlach op het gelaat dit ontwaken gade. Gedurende den herfst waren zijne krachten toegenomen. Toen de boomen ston den te beven in den ijzigen Noordewind, en de bloemen verwelkten, to mi was hij sterker geworden, en had hij weder moed gevat., ja zelf6 gedurende den langen winter was hij niet achteruitgegaan. Maar thans, nu de zachte adem van het voorjaar over het dal heenetreek, begon zijn zwakke kracht hem te t begeven, en overviel hem een gevoel van afmatting, dat hem als 't ware verlamde. „Ik zal heengaan in de lente," zeide hij gedurig tot zich zelf. „Nu mijne oogen zich nog eenmaal verheugd hebben in de bloe men, zal ik heengaan naar het land, waar het altijd lente is, waar men van geen verwelken weet. Ik heb de bloemen zien bloeien, ik zal ze niet zien verdorren. Lang voor den herfstwind zo zal doen ontblaren zal ik rusten onder do groene zoden." Hij sprak zijne gedachten evenwol niet uit. 't Was beter, meende hij, dat zijne vrienden zelf tot die ontdekking kwamen. vinciale grootheden te kiezen, wegvallen. In een Eerste Kamer zooals onze Commis sie zich die denkt, behoeren de eerste man nen dee lands te zitten; neven motieven mogen geen invloed op de benoeming heb ben". Dit denkbeeld vond evenwel in eigen kring al dadelijk bestrijding. Do Eerste Kamer, zoo wem gemeend, zou op deze wijze haar zelfstandigheid te genover de Tweede geheel verliezen en tot con Commissie uit de Tweede Kamer wor den teruggebracht. Bovendien zou een deel der Kamerleden in do verleiding kunnen komen liever volzame personen, dan eer ste krachten, naar den Senaat af te vaardigen. Deze gedachte is dan ook al dadelijk door do Staatscommissie losgelaten. Ook zij was van oordeel dat al zou op de basis der zg. organische vertegenwoordiging wel licht in de toekomst een 6telsel gevonden kunnen worden, dat do voorkeurver dient boven het huidige, op dit oogenblik is de organische samenstelling van het volk niet genoeg ontwikkeld om daarop een af zonderlijke tak van vertegenwoordiging te gronden. Ondanks do daaraan verbonden bezwa ren, achtte de commissie ook het behoud van de Provinciale Staten als kiescollege gewenstht. Ei-sch is evenwel en ter wille van het be ginsel zelf en met het oog op een juiste verhouding tueschen de beide takken der volksvertegenwoordiging, dat ook bij deze verkiezing het beginsel der evenredigheid wordt toegepast, wat gevoegd bij een kor toren zittingsduur den volksinvloed op de samenstelling van dit cellege kan vergroo- ten. Op die wijze wordt tevens de alleszins gerechtvaardigde grief, dat bij de ontbin ding der Eerste Kamer geen mogelijkheid bestaat om de kiezers over 'het gerezen con flict te raadplegen, weggenomen. Thans hebben bij een ontbinding, de Pro vinciale Staten, zooals zij op d a t. oogenblik zijn samengesteld de beslissing in handen. Zal het. ontbindingsrocht inderdaad tot zijn recht komen, dan moet althans de ge legenheid worden geopend om, tegelijk met de Eerste Kamer ook de Provinciale Staten te ontbinden. Er laten zich omstandigheden denken, waaronder de Kroon van deze be voegdheid geen gebruik zal behooven te ma ken, maar omgekeerd kunnen de feiten ook zoo sterk spreken, dat het als een ernstige leemte wordt gevoeld indien de mogelijk heid tot ontbinding van de Provinciale Sta ten zou blijven ontbreken. De Regeering die met deze opvatting geheel acoeord ging, heeft in verband daar mede voorgesteld de zittingsduur der Eer- sto Kamer tot vier jaren te beperken en de verkiezingen volgens een geheel nieuw stel. eel -te zegelen. Wij komen hierop nader terug. STADSNIEUWS. Gereformeerde Zendiiigsbond. Maandagavond hield do Geref. Zendingsbond in de Oosterkerk een goed bezochte openbare Zen- dingsbijeenlcomst, waarbij als 6preker optrad Da. W. B i e a h a a r van 'e-Gravcnhage. Het werk, aldua apr. moet verricht worden. Het hangt niet aan onze liefhebberij of we ook wat aan de zending zullen dóen, maar hier geldt een stellig bevel dea Konings. De Hoere heeft zijn marschorder gegeven: gaat hoen; en zijn dagorderpredikt het evangelie allen creaturen. Het was de laatate wilsbeschikking van onzen Heiland voor zijn heengaan van deze aarde. Er ia op dit gebied veel verzuimd, ook in Gero* formeerde kringen. Maar al laten wij dit woord los, het laat ons niet los. Wat Paul betrof, deze vleide zich met de hoop, dat zijn vader wel langzamerhand geheel beter zou worden, nu hij zich gedu rende den winter zoo goed had gehouden. En waarom hem die hoop ontnomen? Zijn leven had zich zoo gansch en al vereenzelvigd met dat van den man, dien hi' zijn vader noemde dat de arme jongen de waarheid vroeg genoeg zou hooren. Terwijl Paul zich dus verheugde in het vooruitzicht van den naderden zomer, en allerlei plannen maakte om met zijn vader kleine uitstapjes te doen, verderop in het dal of in de naburigo boeschen, luisterde John glimlachend .toe, maar zeide niets, wel wetende dat die plannen nooit zouden ver wezenlijkt worden. Hij was niet bevreesd om te sterven, en hij berustte volkomen in hetgeen God over hem beschikt had. In den beginne had dit hem voel moeite gekost. Het leven had nu juist zooveel waarde voor hem gekregen. Na jaren van eenzaamheid en vorwaarloo- zing mooht hij zich .thans verheugen in ge zelligheid en liefde. Nooit had hij zich zoo gelukkig gevoeld, nooit was het leven hem zoo schoon voorgekomen. Maar .na een korten strijd had hij do overwinning behaald, en hot gevolg van die overwinning was volkomen vrede. Toen do oerste smart der teleurstelling voorbij Het werk moet volbracht Spr. toont dit nader aan ala hij tot tekst kiest Jes. 11: 10. Hij handelt bij de ontvouwing van dit woord over do zinrijke bete eken is van dezen wortel, de machtige aantrekking, de verheven bestemming en de wondervolle bevrediging. Heel dit hoofdstuk is vol van het geslacht van lsai. Eens was het groot en machtig maar nu i9 van dien machtigen boom niets overgebleven dan een tronk, oen wortel, waarvan geen verwachting meer is. Maar nu is door oen. wonder Gods, die wortel weer gaan uitbotten, en dio tak is gewor den tot een grooten boom, dio kan 6taan tot een banier der volken. En zoo doet God nog mot zijn kerk en zijn volk. God legt de bijl aan den wortel der zondaren, tot zij volkomen machte loos neerliggen en uitroepen: O God wees mij zondaar genadig. Dan is het uit. Maar dan laat God een toer plantje uitspruiten, dan zien we ©en zucht, een gebed; het leven is nog zwak, maar ondor den zegen des Hoeren ontkiemt dat nieuwo leven en groeit het op tot een sterken boom. Met het werk der Zending .is het niet anders. Wat afgesneden is en tot niets geworden, wil de Heero levend maken. Zoo gaat het met personen, maar ook met volken. O, daar zijn heidenvolken, zoo diep gezonken in ongeloof en bijgeloof en onzedelijkheid, dat wij vragen wat moeten wij met zulk een dooien tronk nog beginnen. Maar wat do mensch niet kan, dat kan God. Wat geen verwachting geeft en dood is wil Hij ten leven brongen. Dat is ook onder do Toradja's op Celebes, het zenjdingsterrein van den Geref. Bond gebleken. Er is gekomen oen vragen uaar God en zijn woord. De wortel van Jesse heeft ook een machti ge aantrekking. Do heidenen zullen naai dozen wortel vrag-an, zegt onze tekst. Maar lioo zullen ze gelo-oven indien ze niet hooren en het woord hun niet gepredikt wordt? Het brengen van dat woord is de taak ook van de Gereformeerde Zending. Onze God is daarin voorgogaan. Hij heeft zijn eigen Z-»ca gezonden en overgegeven tot den dood des kruiscs. Het bes tewat God had hooft Hij gegeven. En zouden wij ons er dan met een kleinigheid afmaken? Of zullen wij ons goud en zilver, onzo kinderen, ona zelf voor dezen arbeid goven? Het welslagen hangt niet aan ons. Er is een vragen onder de heidenen. Ais hout en steen niet meer kunnen helpen .a geen vrede kunnm geven aan 't hart, dan komt er Li» de prediking van het Woord een vragen naar dea w«-rtol van Lsai. Daarom zogt 6pr. laten wij het aan de heidenen, maar ook aan onze omgeving met. groo* te kracht en met al 'len drang van onf hart toe roepen: Vraagt naar den Heer en zijne sterkte. In de derde plaats is hier sprake van een verheven bestemming van dezen wer- tel, die 6taan zal tót oen banier der volken. Al do volken hebben hun eigen banier; «laar- naast is er nog de verdeeldheid :n ieder volk, in elke gemeente zelfs. En dan toch onder één banier? Wie kan al dat ongelijksoortige gelijk soortig maken? Dat kan alleen do Heero. Het Christendom is internationaal. Als io Geest Gods de harten roert, dan wijkt alle ver deeldheid; onder do banier der volken, komt de eenheid aan het licht. Daarom liet woord gepre dikt, en die banier ontplooid. Tenslotte kan hier gesproken worden van een wondervolle bevrediging. Zijn rust ^al heerlijk zijn. Rust, dat is net wit do men- schen noodig hebben. Wij bouwen onze rustoorden maar de ware rust wordt alleen verkregen als ons hart ruste vindt in God, door Christus. Te midden van de onrust der worold begint te groe ien het verlangen naar do rust van don wortel van lsai. Onder de schaduw van dien bopni zal eenmaal gevonden worden een schare die niemand tellen kan. En daarbij ook de Toradja's. Mode door on zen arbeid, door ons gebed. Laat er onder ons zijn een ernstig roopen en vragen en dan zal ook van dezen zendingsarbeid golden: Op ons noodgeschrei, deedt Gij groote wonderen. Gisteravond vergaderde in do Harmonie do onderafdeeling Leiden en Omstreken van den Ned. Bond van Gam.-Amblenaren. De opkomst waa tamelijk. Er werd overgegaan tot wijziging van het Huishoudelijk Reglement in dien geest dat do bestuursleden inplaats van om de 5 om de 2 jaar aftreden en de voorzitter wordt gekozen door do algcracene vergadering en niet uit en door het bestuur. Verder word rapport uitgebracht van de Lcid- 8che Salaris-Commissie en werd na onderlinge discussie besloten nogmaals bij den Raad aan te dringen op premievrij pensioen met ingang van 1 Jan. 1920 en aan T3. en W. Ie verzoeken een of meer periodieke verhoogingen toe te kennen om hierdoor te komen tot gelijke salarisschaal met do technische ambtenaren der gemeentebedrij ven. Do houding van den wethouder Pot werd ten zeerste gelaakt waar deze den Raad wat het pre mievrij pensioen betreft het steeds hoeft willen doen voorkomen dat do financiën dor gemeente zulks niet toelaten, wat volgens de gegevens dier commissie onjuist is. Omtrent do opleiding voor do gomeento-admini stratie acht-to men het organiseeren van een af- deelingscursus niet mogelijk, zoodat hiertoe niet zal worden overgegaan. Behoudens goodkouring der algemeeno ver gadering der Leidsche Burgerwacht op Donder dag 4 Mei a.s., zal in Juli a.s. eene schietwed strijd worden gehouden tusschen de Burgerwach ten uit Leiden, Oegstgeest, Warmond, Zoeterwou- de, Leiderdorp en Voorschoten. De „Eerste Leidsche Schoolvoreeniging" die zich ten doel stelt de oprichting van een neutrale bijzondere school voor lager onderwijs, houdt he denavond in het Nutsgebouw oen openibaro ver gadering, waarin de heer J. G. Bos hoofd van zulk oen school te 's-Gravenhage, zal optreden. De openbare school waaraan oens de natie ge hecht heette, beleeft wel slechte dagen. Het hechtsol laat eteeds meer los. Het comité dat zich ten doel stelt het lijdon van de noodlijdende kinderen in Duitschland te verzachten zit niet stil. Teneinde de kas te versterken zal sl«. Donder dagavond een liefdadigheidsvoorstelling worden gegeven waarin bekende zangers en zangeressen zich zullen laten hooren en waarin ook oen film die oen treffend beeld geeft van de gevolgen van de hongerblokkade zal worden vertoond. Door Dr. E. W. de Flinus, arts te 'a-Graven- gado zal bij deze film een toelichting worden ge geven. Na afloop van de voorstolling zullen verschil lende artikelen van Duitsche kunstnjverheid waar van in het gisteren door ons opgenomen jaarver slag sprako was, ben verkoop worden aangeboden. De opbrengst komt geheel ten goede aan do noodlijdende kinderen. Het is aan de diroctio van '6 Rijsk museum van Oudheden mogen gelukken, een aanbieding te krijgen van een belangrijke collectie Skytiscb- Gothischo voorwerpen, waarvan vrij volledig alle vormen en versierings-technieken vertegenwoor digd zijn, zelfs echt Oud-Skytische stukken ont breken niet. Het spreekt echter van zelf, dat aan dezen aankoop daarvan uit het musoum-budget niet te denken viel. Het ie echter in do eerste plaat3 te danken aan de commissie van beheer van hot Leidsche Umvorsiteitefonds, welke zich bereid verklaarde een belangrijk gedeelte van de kosten voor aankoop op zich te nemen, dat deze zoo uiterst belangrijke verzameling voor het mu seum kau worden aangekocht, nadat ook zijn Exc. de Minister van O-, K. en W. genegen was be vonden, hiervoor ©en extra subsidie te verleencn. .Heeft het Univorsiteitsfonds hiermede een schitterend bewijs gegeven van zijn belangstel ling in deze Universiteits-instelling. -in de groote museumzaal, welko voor de archaeologie van Oud- Europa in gereodheid wordt gebracht, en zeker voor het najaar voor hot publiek zal worden ge opend, zal door deze nieuwe aanwinst een belang rijke periode van Europa's cultuurontwikkeling prachtig worden vertegenwoordigd. Voorloopig is zij afzonderlijk op den bovengang van het museum tentoongesteld. ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL (L22 1/1 DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIFF KLEINE ADVERTENTIES van hoog-: 80 woorden 50 cent: Zaterdags 75 bij vooruitbetaling BINNENLAND. Lan darbeiderswet De Minister van Financiën heeft aan d« hypotheekbewaarders opgedragen om aan gemeenten, vereonigingen en stichtingen, als bedoeld in artikel 6 der Landarbeidere- wot, kosteloos de inlichtingen te verstrek ken uit do kadastrale stukken, welke zij voor de uitvoering dier wet behoeven. Ton aanzien van dergelijke inlichtingen uit do hypothecaire registers kan zoodanige op dracht niet worden verstrekt. Verlaging van den broodprijs. Reeds eenige malen is door het Amster- damsche Gemeentebestuur, in overleg met de Coöperatieve- on een gToot aantal par ticuliere bakkerijen, Amerikaansche bloem gekocht en. daar aangevoerd, met het dool door gezamenlijken, goedkooperen aankoop van dezo grondst-of voor brood, de verla ging van den broodprijs te bevorderen. Deze pogingen mogen, naar van officieela zijde wordt gemeld, als volkomen ge slaagd worden beschouwd. De prijs van het brood, die in Januarizog 33 cent bedroeg, is thans teruggebracht tot 28 cent. In de omgeving van Amsterdam wordt vrij al gemeen de prijs van f 0.30f 0.32 gehand haafd. De laatste koop, die het mogelijk maak te den broodprijs met 3 cent te doen ver lagen, heeft geenerlei nadeel voor de Ge meente gehad. Thans hebben weder besprekingen plaats gevonden met belanghebbenden, waarvan het resultaat is, dat op dezelfde basis met den aankoop van Amerikaansche bloem zal worden doorgegaan. De prijs van het brood zal, na ontvangst van de 'bloem, verlaagd worden tot f 0.24. Dit is nog slechts ander half maal de prijs, welke in 1914 gelden de was. De prijs van de thans verwachte bloem, die ten spoedigste van zeehaven zal worden verzonden, is voor de bakkers gesteld op f 24 per 100 K.G., vrij aan huis, in balen van 50 K.G. Christen-socialisten. De Bond van Christen Socialisten hoeft Zaterdag te Rotterdam een bijzondere ver gadering gehouden, in hoofdzaak ter be slissing over al of niet voortbestaan. De vergadering heeft met de volgens de statuten vereischte meerderheid aangenomen hot voorstel van de federatie Rotterdam tot ontbinding van den bond. Aan het bonds- bes-tuur is de afwikkeling van zaken opge dragen. Wijlen dr. Kuyper's naam. Op den begrafenisdag van wijlen dr. A. Ivuyper, besloot de Raad van Maassluis om de kade, aam welke hij geboren is, om te doopon in „Dr. Kuyperkade". Dezer dagen werd aan beide uiteinden een blauw geëmailleerd bord aangeslagen* waarop de naam Kuyper met. een ij voor komt, terwijl toch ieder weet dat hij zich steeds toekende met een y. Door de „Maassl. Ct." werd daarop aaan merking gemaakt.. Ten stadhuize werd evenwel bij navraag medegedeeld, dat Abraham Kuijper in do registers van den Burgerlijken Stand staat ingesehroven met twee puntjes boven do i en de j. Land- en tuinbouw-ongevnllemvet. De Hooge Raad van Arbeid hooft in zijn op 2 April gehouden vergadering zijn adres vastgesteld omtrent 'het «voor-ontwferp eener Land- en Tuinbonw-ongeval len wei. De Raad stemt in met de in dat ont werp ontwikkelde organisatio, waarbij do uilvoering der landbouwongcvallenverz^- kering niet uitsluitend wordt opgedragen aan bestaande publiekrechtelijke lichamen zooals de Rijksverzekeringsbank, de Raden van Arbeid en de verzekeringsraden, doch „Dat moet ge niet denken, Paul; maar laat me u voor het laatst nog oen6 zeggen, welk eene troost gij mij geweost zijt. Gij hebt mij de laatste jaren mijns levens ver helderd. en wanneer ik weldra voor het aangezicht mijns Vaders zal staan, dan zal ik Hem danken dat Hij u aan mij geschon ken heeft." Paul zag zijn vader met oen dankbaren blik aan, en zeide niets. Een geruimen tijd spraken geen van beiden Eindelijk her nam John: „Gij zult goed zijn voor uwe moeder ea voor David, wanneer ik er niet meer beo, niet waar? Ik moost u eigenlijk zoo iets niet vragen, maar ik zou gaarne die verz®> kering van u hooren." „Zoolapd ik leef zal ik een vriend voor moeder on voor David wezen. Op dat punt kunt go volkomen gerust wezen, vader." „Gij zult beter begrijpen waarom ik a deze vraag doe, nadat ik u een gewichtig geheim zhl hebben medegedeeld." „Een geheim?" herhaalde Paul verwon derd (Wordt vervolgd). was, gevoelde hij duidelijk, dat God on eindig moor had om hom te goven, en hij ondervond dat Zijne vertroostingen niet ijdel waren. Niettegenstaande alles zag hij ook in zijn naderend einde de hand van dien God der liefde, die ons in Zijn Zoon alles wil schenken, wat dient tot ons waarachtig heil. Hij had thans het gevoel van een kind, hetwelk blijde is, dat de schooltijd is afge- loopen, en verlangend om naar het huis zijns vaders terug te koeren. Wel wist hij maar al te goed, dat hij niet vrij was van zonden, dat hij geene aanspraak had op de toekomende heerlijk heid, maar hij wist evenzeer, dat God hem liefhad om Jezus wil; en die liefde was hem genoeg. In de stilte van don nacht kon hij uren lang wakker liggen, en nadenken over de verandering, die hem had plaats gegrepen, zich verheugende in de waarheid, die alle dingen nieuw had gemaakt. Alle stervens angst was van hem geweken. Hij beschouw de den dood als een inslapen om te ontwa ken tot een beter leven. Indien men hom twee jaren geleden voorspeld had, dat. hij op een schoonen lentemorgen den dood zou afwachten met een blijden glimlach om de lippen, dan zou hij gedacht hebbon, dat dit niet mogelijk zou kunnen zijn. Zoo ging de eon© dag na de andere voor* bij, terwijl de krachten voortdurend afna men. Eindelijk kostte het hem go grootste moeite het bed te verlaten. „Och vader," kon Paul niet. nalaten op zekeren avond te zeggen, „ik had zoo ge hoopt, dat u spoediger zoudt aansterken." „Noot, mijn jongen, daarvoor is het te ver met me gekomen.1' „Zoo moet gij niet spreken; de lente is pas begcJnnen, de goede tijd komt voor u aan." „Dat hoopt gij, Paul, maar sedert langen tijd weet ik beter. Toen de bloemen ver welkten werd ik krachtiger, maar nu die weder bloeien ga ik heen." „Neen, neen, vader, zeg dat niet!" „Geloof mij, mijn jongen, het is beter de waarheid onder do oogen te zien. We zullen niet lang meer bij elkander wezen. Laten wo van dien korten tijd gebruik ma ken. Ik heb u nog veel te zeggen." „Ach riep Paul, terwijl hom de tranen langs do wangen stroomden, kondt ge nu toch maar altijd bij me blijven." „Neen, mijn zoon, dat kan niet. Toch doet het. me goed te hooren, dat ik u niet tot last ben geweest." „Hoe kunt ge zoo spreken," snikte de arme jongen. „Vader, ge zijt alles wat. ik op de wereld heb."

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1