Dagblad voor Leiden en Omstreken. NIEUW IDSGHB COURANT 2de JAARGANG. - MAANDAG 4 APRIL 1921 - No. 308 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL 10.221» DES ZATERDAGS 0.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIH* KLEINE ADVERTENTIES van hoogsten» 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent. bij vooruitbetaling Aan het Zoeklicht. Leiden, 4 April 1921. Voor de zooveclste maai kreeg ik wee* een bewijs in handen hoe de Soc. Democrat tische beweging druipt van godsdienst haat. In het Gooi worden pogingen aangewend om verschillende gemeenten bijeen te voe gen. Een betrekkelijk neutraal onderwerp zou men zeggen. Toch ziet „Het Volk" kans zijn haat togen den godsdienst en de godsdienstige bevol king van sommige dezer gemeenten vol genderwijs te luchten: Naar verluidt, hebbe allo gemeen teraden zich afkeerig getoond van een vereeniging der gemeenten en de stroo ming, om alles bij het oude te laten, was overal nog al sterk. Huizen, het alUrchrist«lijkste vis- schorsdorp, zoekt ook in isolement zijn kracht, het schijnt vooral bevreesd ta zijn, dat zijn moraliteit en zijn gods dienst gevaar loopen. Ja, niet overal is een vloekverbod en staan de menschea zedelijk zoo hoog als te Huizen". Is tie niet fijn? Ik geef toe.; het is wat eentonig op deza dingen telkens weer de aandacht te ves tigen. Maar waar van de zijde der S.D.A.P. al tijd weer wordt betoogd dat belijdende christenen zich in die partij thuis kun nen gevoelen, wil ik loch niet nalaten der gelijke giftige uitingen, waarin de bittere haat zoo duidelijk spreekt, telkens weer in het licht te stellen. OBSERVATOR. De vrijzinnige iusie. In do buitengewone algem. vergadering der li berale Unie, 16 April a.s. zal definitief besloten worden, mede te werken tot de oprichting van de nieuwe par.tij. Een droeve familietragedie. Het „Volk" deelt mede op baar bureau bezoek te hebben gehad van een fatsoenlijke jongeman, die de redactie dringend te spreken vroog. Toen bij tegenover mij zat aldus de redacteur van het „Volk" begon bij eerst aarzelend, maar daarna met vaster stem de tragedio van zijn fa* niilie te vertellen. - Mijn naam is De Gelder, zoo zei hij mij op bescheiden toon, „ik ben een zoon van „Had- je-mo-maar". En ik kom u vragen wat ik doen moet om oen einde te maken aan het schandaal waarvan mijn vader het middenpunt is. Het ver pest mijn leven en ik wordt er aan herinnerd bij eiken stap dien ik doe. Ik weet hot, mijn vader is oen zwerver, een door den diank ontaard individu, maar waarom Iaat men hem niet loopen, of brengt men hom niet in een gesticht, waar hij een monschelijkea levensavond kan hebben? Want wat or nu go- beurt is vreeselijk, vóór mij zoowol als voor mijn zuster. Laat ik u, om dat duidelijk to maken, kort onze geschiedenis vertellen. Mijn vader heeft, zoo lang ik hem kende, nooit goed willen oppassen. Mijn moeder, die oen door-on-door fatsoenlijk® vrouw was, heeft daar veel verdriet van gehad, zij is or zelfs voor haar tijd door gestorven. Toen ik van school kwam, liet mijn vader mij niet een fatsoenlijk handwork leeren, maar nam mij me# op zijn zwerftochten langs do cafe's en liet mij kunsten maken om op deze wijze geld op to ha len. Toen ik 'n jaar of 15-16 was en ik tot het besef kwam van mijn toestand en van mijn toe komst, liep ik van mijn vader weg. Ik had niets geloerd en om in mijn ondorhoud to voorzien ging ik voor de café'3 op de fluit spelen. Later zocht ik werk en ik heb nu een behoorlijke betrekking. Ik leerde een fatsoenlijk meisje kennen, trouwd# met haar en nu leid ik oen gelukkig huwelijks leven. Ook mijn zuster i6 fatsoenlijk getrouwd. Het groote vordriot van ons leven is de too* stand, waarin onze vader verkeert. Wij hobben van alles met hem geprobeerd. Ik heb hom zelf* ABONNEMENTSPRIJS ra leiden en buiten leiden a waak agenten gevestigd zijn 1 pee kwartaal 1250 pee week10.19 franco per post per kwartaal 12.90 V Een persvereeniging? Wij ontviugen van een belangstellend lezer het volgend schrijven: Geachte Redactie, In uw blad van Zaterdag, las ik een uit liet Frie6ch Dagblad overgenomen artikeltje over „Partij en Pers". Ik ben 't daar heelomaal en van harte inee eens. Nauw contact is m.i. voer de partij van groote beteekenis en voor onze pers een levensbelang. Maar, geachte Redactie, en dat is 't wat ik eigenlijk wilde zeggen: hoe staat bet ten dezen opzichte met onze „Nieuw© Leid- eche Courant"? Welk verband bestaat hier tueschen partij en pers. En als deze zaak nog niet geregeld is, zou 't dan niet ge- wenscht zijn dat een Persvereeniging werd opgericht, die zich in 't bijzonder ten doel «telt de belangen van onze Nieuwe Leidscho to behartigen? Ik meen dat de Chr. Hi§t Zuid-Hollander" oók op deze wijze werkt «n niet zonder vrucht. M. de Red., ik 6cbrijf dit niet om mij met eens anders doen te bemoeien, maar alleen uit belangstelling voor onze pers en zeer in 't bijzonder voor onze „Nieuwe Leidsche Courant" die ik met bet volbren gen van haar eerste levensjaar nog van harte gelukwensch. Leiden, 4 April'21. „Abonné. (Het verband tusschen partij en pers is thans aldus geregeld, dat in de statuten van de N.V. die de „N. L. Gt." uitgeeft nadrukkelijk is 'bepaald dat dit blad zal worden geredigeerd overeenkomstig de be ginselen der georganiseerde anti-revolution- maire partij in Nederland uitgedrukt in het program van beginselen dier pr-rtij, Ook is Y.oor ons blad, overeenkomstig de bepa lingen van 'het Centraal Comité van A.-R. KiesVereenigingen, instemming met de sta tuten van die partij betuigd. Er is dus ^verband tusschen partij en pens. Maar een nader verband in den zin als door het Fr. Dgbl. bedoeld is niet gelegd. Een persvereeniging waarvan niet alleen alle partijleden, maar ook -de Kiesvereeni- gingen in deze omgeving lid te kunnen zijn, bestaat nog niet. De vollo last van de uitgave van ons blad drukt nog slechts op enkele schou ders. Toch houden wij on6 overtuigd dat tegen de oprichting van een Persvereeniging als bijv. ook voor de „Standaard" bestaat, door het -bestuur van de N. V. niet het minste bezwaar zal worden gemaakt,_maar dat integendeel de stichting van zulk een vereenigjing mot ingenomenheid zal worden •begroet. Met de oprichting van ons blad werd toch geen ander doel beoogt, dan het die nen van onze anti-revolutiomnaire begin selen. Ook ons wil 'het voorkomen dat ter be reiking van dit- doel een Persvereeniging uitnemonde diensten zou kunnen bewijzen. Wij zouden zeggen laten allen die de op richting van zulk een vereeniging in be ginsel toejuichen, een bewijs van in stemming aan onze red-actio doen toekomen Onzerzijds zullen wij dan gaarne het noodige doen om de belangstellenden met elkaar in verbinding brengen. V De Amsterdamsche Wethouders. De beslissing van den Amsterdamse-hen Gemeenteraad, dat de 8 Juni-stakers ge straft moeten worden, wat het heengaan van de beide soc,-democratische wethouders tengevolge heeft, geeft „Het Volk" aanlei ding tot de volgende beschouwing: De vierschaar, die over de strafschul digen 'van 8 Juni gespannen werd, heefV weliswaar groote praats gehad zuolang de twee roode medc.pli •.atigen hij hen rtülLLËTON Langs den afgrond. 68) Elke week ontving hij nu een brief van zijne vrouw, overvloeiende van betuigin gen va/n liefde en berouw. Deze brieven waren hem meer waard dan goud. Hij las en herlas ze, totdat hij zc vain buiten kende, en eiken dag besteedde hij enkele oogen blikken om aan haar te schrijven. Langer lieten zijne krachten nee bein niet toe. Hij kon ternauwernood de groote ver andering, die mee haar plaats had gehad begrijpen. Het verdriet over Parii? •had haar trots gebroken, en de bi or harer liefde geopend. John was dankbaai voor dat verdriet, want. daaraan dankte hij de liefde zijner vrouw, waarnaar hij zoo vele jaren gesmacht had. Niemand wist wat cr van David geworden was. Hij had schul den gemaakt, en allerlei verkeerde dingen gedaan, en wetende, dat schande hem wachtte, was hij op den loop gegaan. On geveer eeno week, nadat 'hij verdwenen was, had hij zijne moeder een kort briefje ge schreven, postmerk Londen, en na dien tijd had zij niets meer van hem vernomen. Doch Mary wachtte 6teods op tijding, hopende dat hij te eoniger tijd terug zou komen. waren in de kamer der vroedschap, maar nu het uur van 6C.heiden slaat, wordt bet hun toch bang te moode met hun kleine bekwaamheid ;m dat groote stadhuis. Vader en moeder brutaliseeren is nog niet hetzelfde als* alléén a- hier* blijven zonder de zorgende w ij fi ll e i d, welke men pas mist, als ze boos van de kinderen weg-gaan. Ja, ja, nu d| ratten dan inderdaad van coord gaan is -inéén3 het schip niet rot meer. en het zinkt niet meer, en de roode wethouders hebben de centen niet opgemaakt, en ze waren geen noodlot voor Amsterdam. We zullen het nooit meer doen, en we zullen zoet zijn, en afdoen van de gerech te straf wat kan, maar laat ons niet al leen, bekwame magistraten! ijverige voortvarende, toegewijde magistraten." Is dit, vraagt hetzelfde blad, opsnijderij hoogmoed, zelfoverschatting? En het ant woord luidt: ach neen, het 's de ware teeke ning der situatie. Het kan zijn. Maar dat het bedenkelijk veel op opsnij derij lijkt, zal toch wel niemand kunner ontkennen. STADSNIEUWS. Zaterdag viorde onder vele blijken van bes langstelling de heer P. Werkman, 6edert 1877 leeraar in het Fransch aan de H. B. S. voor jon gens alhier en sedert jaren lid en ondervoorzitter der examencommissie voor do acte Fransch, zijn 70en verjaardag. De voorzitter van genoeando commissie Prof. Dr. Snoijders de Vogel bood namens de commis sie den heer Werkman een stoffelijk- blijk van waardeering aan. Zaterdag zijn te Rotterdam geslaagd voor: Kantooretonografiste, 165 lettorgrepen per minuut Mej. Lena v. d. Huyaen en voor 130 lettergrepen per min. Mej. Paulina Verra. Zaterdagmiddag had de tweede stort'ng plaats dor geindo bijdragen gedurende Maari, voor het „Millioenplan". Door 34 bureauhoofden werd in totaal afgedragen de som van f 900.77, terwijl van 7 bureaux goen verantwoording plaate had. Bij enkele candidaatstelling zijn opnieuw - gekozen tot notabelen der Nod. Herv. Gem. al hier de heeron G. J. van den Berg, A. van den Ouweelen, P. Piket, F. de Ridder, T. Spruiten* burg en J. J. F. van den Wijngaard. Onder vele blijken van belangstelling vier- de de vorige week de heer C. B. Duyster zijn 50-. jarig jubileum als organist. Sinds 1885 bespeelt do heer D. het orgel in de Pieterskerk. De heer R. Nijk, directeur van bet Bouw en Woningtoezicht, hordacht de vorige week den dag dat hij voor 25 jaar bij de Gemeente in dienst trad. De jubilaris had bij die gelegenheid vele blij ken van belangstelling van het college van B. en W. en van tal van ambtenaren en particulier ren inontvangst te nomen. In do Stedelijke Werkinrichting zijn opge nomen in de week van 27 Maart tot en m*t 2 April 165 volwassen personen en 35 kinderen. f —Onze vroegere stadgenoot de heer I. van Wee ren Hzn., thans onderwijzer aan do Chr. school te Huizum (Friesland) is benoemd tot on derwijzer aan de Chr. sohool te Weltevreden Ned. Indië en heeft die benoeming aangenomen. Den 21e Mei a.s. hoopt hij naar Indië te ver trekken. Door den heer J. N. van Ammers, Naai- machinehandokiar en Mechaniker is in het per ceel Breestraat 102 oen tweede zaak geopend in naaimachines. Hoe vreemd het ook moge klinken, John scheen zich niet veel om hem te bekomme ren. Tusschen deze twee had geen groote aantrekkingskracht bestaam. David had 6lechts zelden aam zijn vader geschreven en dan nog waren zijne brieven weinig ger 6chikt om diens genegenheid te winnen. John dacht meestal aan hem, als aan het kind, dat pas begon te loopen; David als jongen en als man had weinig tot zijn hart gesproken, en nu deze in ongelegenheid ge raakt was moest hij zelf de gevolgen maar dragen. Hij wist, dat God dn het lijden, het welk de zonde baart., zijne genade aan den zondaar bewijst. In die dagen werd de naam Paul bijna nooit in de brieven van Mary genoemd. Zij waren uitsluitend voor harea. echtgenoot bestemd, en voor hem waren zij zoo heilig, dat niemand anders daar oen oog in mocht slaan. Tod nu toe waren de brieven van huis gemeengoed geweest, maar thans was dit andere gcworcren. En Paul beklaagde zich daar niet over, integendeel, het ver heugde hom, dat de vervreemding tusschen deze twee menschen had opgehouden, en dat zij elkander am beter schenon te begrij pen dan wellicht ooit te voren. Hij wenschte evenwel dat zijne moeder 'hem het een of ander van huis mocht schrijven. Maar 6edert heit gebeurde met Het vorige jaar vestigde de heer. van Ammers zich aan de Hooigracht alhier, en thans reeds opent hij in één van Leidens voornaamste strar ten een tweede zaak. Ongetwijfeld een daad welke van grooten onder nemingszin getuigt. Onnoodig om nog mede te deelen dat het pu bliek te. kust en te keur kan bij do firma van Ammere, die niets onbeproefd zal laten den koop lustigen naar genoegen te bedienen. Op 21, 22 en 23 April zal in de Stadsge hoorzaal alhier de algomeenè jaarvergadering van den Nationalon Vrouwenraad worden gehouden. Op den avond yan den 21sten April zal den Vrouwenraad door een te Leiden zich gevormd hebbend Ontvangst-Comité eeno soirée worden aangeboden. Den 22sten April des avonds te 8 uur zal in eene groote Openbaro Vergadering het Taylor- stelsel worden bepleit door den heer A. W. San ders B. Sc. (Werkt. Ing.) en bestreden door den heer Adr. do Voogd. Door de heeren Terburgh en Driessen Electrotechnisch Installatiebureau Pclikaajistraat 12 wordt eene tentoonstelling georganiseerd van electriciteitsartikelen in de kleine zaal der Stadsgehoorzaal. Woensdag 6 April des avonds to 8 uur zal zij worden geopend. Zooals men weet werd kort geleden door de Directie der Stedelijke Lichtfabrieken alhier een dergelijke tentoonstelling georganiseerd welke zich in veel belangstelling mocht verbeugen. Wij twijfelen niet of ook de firma Terburgb-Dries- sen die de verschillende toestellen en voorwer pen, welke zij in haar magazijn in voorraad heeft, op de tentoonstelling zal demonstroeren, zal even eens met een druk bezoek worden vereerd. Het treft bijzonder goed, dat juist deze week de Chr. Oranje-Verecniging haar groote bazaar houdt. Onze lezers, welko deze bazaar gaan bezoeken, en het zijn er yelen raden wij aan, na be zichtiging v. d. bazaar, ook een bezoek te brengen aan deze tentonstelling in de kleine zaal. Men zal zich dezen gang geenszins beklagen. Wij ontvingen het verslag der werkzaamhe den van do „Nederland6che Centrale voor Vacan- tiekinderen uit Duitechland" gevestigd te Leiden, over hot tijdvak van 1 Januari '20—1 Maart '21. Hieraan is het volgende ontleend: Door bemiddeling der „Nederlandsche Centrale voor Vacantiekinderen uit Duitschland" hebben in bovengenoemd tijdvak 9019 kinderen in Ne< derland op bun verhaal kunnen komen, waaron der 123 uit Weenen en 26 die door familie of kennissen geinviteerd, zich bij onze transporten aansloten. Alle kinderen werden kosteloos ver pleegd en wel 946 in onze tehuizen en dat der Engelscbe Kwakers in Zandvoort, do overigen in families. In het geheel heeft do Nederlandsche Centrale in den loop van 4} jaar ruim 30000 kindoren naar Nederland getransporteerd en met hoogst enkele uitzonderingen weer thuis gebracht. Het aantal sterfgevallen dat wij in de laatste 14 maanden te betreuren hadden bedroeg drie. Zooals steeds werden in het afgeloopen jaar kindoren zonder onderscheid van nationaliteit, re ligie of stand uit Duitschland opgenomen. In Mei 1920 hebben wij een Berlijnscb koor van 16 kinderen uit de volksscholen in verschil lende plaatsen een- 16-tal concerten laten geven, die schitterend slaagden. Het batig 6aldo kwam voor de eeno helft aan de Nederlandsche kindo ren (Centraal Genootschap) voor de andero aan de Duitsche ten goede. In Mei van dit jaar zullen 75 scholieren van het beroemde 700 jaar bestaande „Dresdener Kreuzchor" in een 10-tal plaatsen concerten ge ven. Helaas blijft het zwakke punt in onze orga nisatie, die in alle andere opzichten overal in den lando op zooveel opofferende en onvermoeide medewerking mag bogen, het inzamelen van geU delijke bijdragen. Het totaal bedrag aan giften in hot tijdvak 1 Januari 1920—1 Maart 1921 te weten f 28799.91 is weliswaar op zich zelf oen beol bedrag, doch, wanneer men weet, dat in diezelfde periode bo- David scheen zij geen belang meer te stel len in hetgeen er in het dorp voorviel. Zij had zelfs met geen enkel woord van het huwelijk van Abigail Tressillian melding gemaakt. Maar dat bevreemde hem niet-, want jui6t omstreeks dien tijd was David verdwenen, en toen was zij daarmee ite veel vervuld geweest om aam iets anders ite kunnen den ken. Nu en dan kwam hij in de verzoeking' om aan haar te schrijven, en om nadere bizonderheden te vragen, maai- telkens werd hij daarvan teruggehouden. Wat zou het hem ook 'baten, te weten hoe. zij er had uitgezien, wat zij had gedragen, wie haar had weggeschonken em dergelijke bijkomen de omstandigheden. En waarschijnlijk zou zijne moeder te veel met haar eigen aange legenheid vevuld zijn om hem voldoende op al deze vrageji, te antwoorden. Toby Wrench zou hem waarschijnlijk de verlang de inlichtingen hebben kunnen geven, maar deze schreef ongelukkig slechte eenmaal in de zes maanden. Hij had juist eene week voor de huwelijksvoltrekking geschreven, en hem een omstandig verhaal gedaan vafl de toebereidselen, die op Rosevallion ge maakt werden, de verschillende oordeel vellingen, die betreffende dit punt te Pen- wharf in omloop waren, besproken, en vo:| der eenige eigenaardige beschouwingen vai* taald moest worden alloen aan: roisgeld, Kin derkolonies, kleeding-vors trekking enz., in totaal f 57.761.51}, dan begrijpt men, dat wij ons werk reeds lang hadden moeten stoppen, wanneer wij niet op de gelukkige gedachte gekomen waren, Let door de ouders der kinderen in Düsseldorf te storten bedrag in Marken (veÉlal oninbaar) orn te zetten in producten van Duitsche Kunstnijver heid en speelgoed-huisindustrie uit streken, waar groote ellende en werkeloosheid heerscht-, welke artikelen wij hier op diverse liefdadigheids-ba zaars Voor volatief goeden prijs konden verkoo- pen, waardoor wij de waarde van ons Marken te goed in Duitschland ongeveer konden verdub belen en zoodoende onzen arbeid voortzetten, rij het ook niet zondor nog voortdurende tekorten, terwijl wij sluiting onzer kinderhuizen niet kon den voorkomen. De totale bruto opbrengst hiervan was tot/ 1 Maart f 12.201.04. Het totaal bedrag aan inkomsten in bovenge noemd tijdvak bedroog f 60.331.42}. Het verslag waaraan is toegevoegd een staat van ontvangsten en uitgaven, eindigt met een hernieuwd beroep op den Nederlaudsohen liefda digheidszin in de stille hoop, dat de volgende oogst eindelijk een niet slechts tijdelijke verlicht ting zal brengen. W(ji hebben noodig: geld, kleerenen adressen, waar een of meer kinderen kun nen worden opgenomen. Waar geen afdeeling bestaat', melde men zich aan bij het Dagelijksch Bestuur te Leiden: Dr. M. Nieuwenhuis-B.sse von Uexkull Jan van Goyenkade 44, Voorzitster. Dames W. en J. Böhl, Gerecht 10, Secretaressen. Dr. L. P. Krantz, Morschsingel la, Penningmeester. Aan het postkantoor Leiden on de daaron der ressorteeronde hulpkantoren werd gedurendo de maand Maart 1921 gestort f 974.413.624, uit betaald wegens cheques f 856.197.54. Op de postrekeningen van dit postkantoor werd bijgeschreven: a. wegens stortingen f 839.420.18} b. wegens overschrijvingen f 1386.744.774. Afge-- schroven: a. wegens overschrijving f 1320.419.034 b. wegens cheques f 912.977.76}. Op den laatsten der maand was het aantal rekeninghouders van dit kantoor 725. BINNENLAND. Burgemeester van Rotterdam. Naar wij vernomen kan waarschijnlijk de be noeming van Mr. S. J. R. de Monchy, griffier van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, tot burgemeester van Rotterdam, binnenkort ver-» wacht worden. De toestand der ex-keizerin. Omtrent den toestand der ex-keizerin is bet volgende communiqué uitgogeven: De lichamelijke toestand yan de keizerin gaat, ofschoon mot schommelingen, langzaam achter uit. De laatste dagen was het subjectieve welbe vinden minder goed. Slechts liefderijke en zaakkundige verzorging door de familie en de verpleegsters hebben de keizerin tot dusver kunnen doen behouden. Verhoogde telefoonkosten. De telefoonkosten voor gesprokken van Duitsch land met Holland zijn vanaf 1 April verhoogd van 6.50 tot 15 mark voor een gewoon gesprek van 3 minuten; dringende gesprekken kosten 45 mark voor 3 minuten. Do ci-kroonprins. Gedeputeerde Staten van Noord:Holland heb ben op een verzoekschrift van den ex-Kroonprins om ontheffing van Hoofd. Omslag gunstig be schikt, zoodat de Kroonprins, welko door den Gemeenteraad was aangeslagen, en zijn aanslag reeds had voldaan, deze thans terug ontvangt. Opheffing Zuivelkantoor. In verband met de opheffing der molkregeling zal hot Zuivelkantoor binnenkort ophouden to bestaan. hem zelf over den gehuwden staat ten 1 eeti gegeven. Zijn brief bevatte voorname1 ijk het Verslag van een dispuut, dat hij met Mr. Quirk had gehad, bij welke gelegenheid hij dien heer geleerd had, een Loontje lager te zingen. Ook kwam er nog een vage toe speling in voor op Mr.Tresoillian naar aun leiding van het spreekwoord: „hoogmoed komt voo-r den vai." Maar op welko wijze dit op hem van toepassing was, werd niet nader toegelicht. De naam van Abigail was in den brief niet genoemd. Dit verwonder de hem ook weer niet. Als mens hen een maal veertien lagou getrouwd zijn, dan heeft het publiek reeds a'ile belangstelling in hen verloren. F o vond: en woonde zij nu niet langer te Penwharf maar ie Trebar- with, en het spreekwoord: „Uit het oog uit het hart" zou oek hier wel van toepas sing wezen. Paul moest zich dus vergenoe gen met het weinige, dat 'hij te weten kon komen. Van tijd tot 'tijd ontving hij eenig schrij ven van Chris Macherson, wiens brieven echte curiositeiten van stijl en spelling waren; en een enkele maal kreeg hij be richt uit Nebraska, nu eens van George Rippley, dan weer van Harry Mack, die hem op de hoogte hielden van hun weder varen op hunne boerderij, terwijl beiden steeds den wonsch uitdrukten elkander nog eens terug te zullen zien. Reeds in het eer ste jaar van zijn verblijf te New York, had Chris hem do geleende dertig shilling •terug gezonden, en te oordcolen naar zijn eigen modedeolingen was hij een goed eind op weg om fortuin te maken. Men moet echter niet vergeten, dat Chris oen hoop volle natuur bezat, on dat zijne voorstel ling van .fortuin maken'- zoor bescheiden was. Zoo ging de winter voorbij, en brak de lente weder aan een schoone, heerlijke lente. Een adem des levens ging door da wouden en over do velden. De bloemen kwamen uit hare schuilhoeken te voor schijn, en keken blijmoedig de wereld rond. De boomen koesterden zich in den wannen zonneschijn en prijkten op eenmaal met een frisch, groen kleed. In de diepten van heli woud knikten de blauwe klokjes elJ^ande® vriendelijk toe, en de bescheiden bos oh* viooltjes hieven de hoofdjes op om door da zonnestralen gekost te worden. De vogeét zongen het hoogste lied, en Be koekkoek! deed het bosch van zijn geroep weefl* klinken. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1