Uit de Omgeving. gemeentelijke Aankondigingen, Gemeentelijke Vischverkoop. Do Eurgcmeester va-n Leiden brengt tor kennis van de ingezetenen, dat morgen (Zaterdag) aan de gemeentel ijke Visch- winkek (Vischmarkt en Stadshulpwerf) verkrijgbaar is SCHELVISCH 0.13, GR00TERE SCHELVISCH a 0.28 en SCHOL a 0.220.25 per pond. Leiden, 1 April 1921. "W. PERA, Weth-, Loco-Burgemeester. Grondbelasting. De Burgemeester der gemeente Leiden «ontvangen hebbende den staat No. 75, aanwijzende de uitkomsten der metingen en schatting van gebouwde en ongebouw de eigendommen, bedoeld bij aait. 15 en 23 der wet van den 20en Mei 1870 (Staats blad No. 82) betrekkelijk 3e grondbelas ting. Brengt, ter kennis van belanghebbenden dat die staat gedurende 30 dagen ter Se cretarie dezer gemeente ter inzage is ne der gelegd. Leiden, 1 April 1921. Apotheken die tot en met Zondag op Maandagnacht eiken nacht en des Zondags geopend zUn: G. F. Heyst, Steenstraat 35, Tel. 136. H. J. M. Proot, Maarmanssteeg 17, Tel 435. De vergadering zong daarna den minister 6laan de toe het psalmvers: „Dat 's üeeren zego op U daal." Vervolgens werd een bespreking gehouden over de toekomst van het dagblad „De Nederlander." Do heer Snoeck Henkemans deelde mede, dat or plannen tot uitbreiding van het gebouw der courant zijn, waarvoor geld noodig is. Hij wekte de aanwezigen er toe op, aandeole» to nemen. De hoeren Prof. Dr. J. R. Slotcmaker do Briii-. no en J. R. Snoeck Henkemans werden als be stuursleden herkozen; an de vacature-Mr. J. An kerman (dio niet meer voor een herbenoeming in aanmerking wilde komen) werd gekozen de heer D. van Hilten Azn., tp Rotterdam. Nadat nog eer.igo huishoudelijko zaken waren afgedaan, werd do vergadering gesloten. Dc gewijzigde Huurcommissiewet. Heden. 1 April, treedt do gewijzigde Huur- Conunissiewet in werking. Verhuurders van woningen zijn dan gerech tigd een huurverhooging van 20 pet. te innen boven den huurprijs, geldende op 1 Januari 1916, zonder dat daarvoor de goedkeuring der Huur- commissie vereiecht wordt. Woningen, waarvan de huurprijs meer bedroeg dan f 50.—, mogen slechts 10 pet- worden ver hoogd. Bestraffing 8 Juni stakers. De Amstardamscho Gemeenteraad heeft, gister middag de motie van do wethouders VVibaut, De Miranda (om de 8 Juni stakers niet te straffen vorworpen met 19 tegen 17 stemmen en do motie van de wethouders Do Ylugt en Wierdels (om alle gtakers ook die niet door do Directeu ren voor straf waren voorgedragen to straffen) met 21 togen 16 stemmen. Uit het mijndistrict. Woensdag heelt tc 's-Gravenhage op hot De partement van Landbouw de aangekondigde be spreking plaats gehad tusschen vertegenwoordi gers der vakbonden in het Limbürgsche mijnbe drijf inct Minister van IJeselstein over de loons verlaging bij het mijnbedrijf. Naar wij vernemen heeft deze bespreking geen onmiddelijk resultaat gehad. Do organisaties zul len nu nader haar houding bepalen. In tusschen besloten de directies der mijnen cm in April de loonen niet beneden do bestaande regeling to bicngen. Wiel zal begonnen worden met geleide lijke vermindering van den duurte- en kindertoo- slag. Van invloedrijke zijde uit de mijnstreek wordt getracht de bemiddeling der Regeering te ver krijgen voor een zoo noodig financieel® regeling anct do mijnbesturen om deze in staat to stellen de crisis in het bedrijf zonder te aanzienlijke ver laging der loonen door te komen. De mijndirecties hebben onderling opnieuw overleg gepleegd om in elk geval de loonsverlaging zoo geleidelijk mo gelijk te doen plaats hebben. De Invaliditeitswet. Op 1 Maart j.l. werden 313 weduwenren- (en en 958 weezenrenten krachtens de Inva- Jiditeitsweb genoten, en op dien datum ver keerden krachtens art. 373 dier wet 864(i personen in het genot van een als vrucht van hun verzekering verkregen ouderdoms rente van drie gulden por week. Krachtens de vrijwillige verzekering, gei regelt! in de Ouderdomswet 1919, waren op genoemden datum 20,813 personen in het genot van een als vracht van hun yen zekering verkregen Ouderdomsrente van drie gulden por weck. Ziekt it. De dezer dag mi gehouden ledenvergado ring van do afdeeiing Rotterdam van der» Mctaalbond, waarvan iid zijn de 20 voor naamete werkgevers in de mei a aluij verheid te Rotterdam en naasie omgeving, met ee.i totaal vau ongeveer 20,900 werklieden hec-ft de volgiide motie aangciiaxen: De afdeeiing Ko.'..?rdari van den Metaal- bond, gehoord de bespreking in zake de invoering van de Ziektewet 1913; van oor deel, dat het niet juist is, dat in de Ziekte* wet, practisch gesproken, elke medezeg genschap van den werkgever in dc uitvoei ring van de regeling aan den werkgever onthouden is; van oordeel, dat de uitvoe ring van dc-ze regeling hoogst kostbaar en ondoelmatig moet worden geoordeeld; be sluit met algcmeene stemmen, mede te wer ken tot de totstandkoming van een ziekte, verzekering, uitgevoerd door het parlicu •lier initiatief. De motie zal ter kennis van den Minister yam Arbeid worden gebracht. De arbeidstijd voor winkels. Naar de „Amst." verneemt, is Minister Aalberse voornemens in het werkliedenbe- eluit voor winkels te bepalen, dat men in winkels niet langer arbeid mag verrichten dan 9 uur per dag en 50 uur per week, een jeugdige persoon of een vrouw niet langer dan acht uur per dag en 45 uur per week. Tusschen 9 uur des avonds en 6 uur des morgens mag niet gewerkt worden. Vooi het kapperebedrijf worden bijzondere rege lingen getroffen. Export van eieren. Het „Ned. Weekblad voor den handel in Kruidenierswaren" meldt dat in de week van 23 tot 30 Maart door Nedeirlandsche eierhundelaren in totaal naar Engeland zijn geëxporteerd 1197 kisten eieren, waarvan 1069 naar Londen en 128 naar Huil. Hel ge tal gecexporteerde eieren be.rdaagt 1.439.100 Melk en melkproducten. Met ingang van heden (1 April) zijn in getrokken do mindsterieelo beschikkingen betreffende: hel voorwaardelijk verbod tot het vervaardigen Aan melkpoeder, tapte- melkpoedcr, gecondenseerde me.lk, gecon denseerde taptemelk en caseïne; het voor waardelijk verbod tot het bezigen van vol le, gdbeel of gedeeltelijk afgeroomde of op andere wijze verwerkte melk bij de ver vaardiging van margarine; en het voor waardelijk verbod tot het bereidon van boter. Met ingang van lieden (1 April) is tot nadere aankondiging dispensatie verleend van het uitvoerverbod van melk en alle. producten van melk. Deze dispensatie geldt niet voor rauwe of gepasteuriseerde volle melk zoewel als voor geheel of ge deeltelijk afgeroomde melk, al of niet ge pasteuriseerd. BUITENLAND. De keizerlijke staatsgreep in Hongarije, zoo schreven wij gisteren, is mislukt. Later is echter gebleken dat dit bericht wel eenigszin6 voorbarig was. Uit den geweldigen stroom van telegram men en berichten over de gebeurtenissen ir Hongarije is geen duidelijk overzicht te krijgen. Dikwijls kan men do bron der be richten niet nagaan, en deze zijn boven dien^vaak met elkander in 6trijd. Op de eerste plaats is nog niet definitief vastgesteld, of de gamizoenetroepen van Steinamanger en de nabiïrige troependeelen, alsmede de gouverneur van West-Honga- ï'ije zich ter beschikking.van den ex-keizer gesteld hebben, en de opmareeh naar Boe dapest begonnen is. Volgens berichten uit Weenen zou de mii litaire dictatuur reeds in heel West-Hom garijo zijn afgekondigd. Het leger van ko lonel Lehar zou reed6 den eed van trouw aan den ex-keizer gezworen hebben. A an andere zijde wordt echter met na druk verzekerd, dat deze berichten van Oo6tenrijksche en Hongaareehe fantasten afkomstig zijn en verspreid worden om stemming te maken. Ook verluidt het thans weder, dat de ex- keizer niet ongeneigd ie om afstand van den troon te doen, ten gunste van zijn oud sten zoon Oit/fco onder regentschap van kar dinaal Czernoch, tenvijl graaf Audrassy dt politieke leiding zou nemen. Het „Neue Wiener Tageblatt" moldt, dat volgens betrouwbare berichten gister avond in Steinamanger de militaire dicta tuur voor Weet-Hongarije is uitgeroepen Karei heeft als koning van Hongarije zich aan het hoofd der dictatuur gesteld en ko lonel Lehar tot commandant zijner troepen benoemd. In totaal hebben meer dan 15.000 man, dat is de helft van de Hongaareehe strijdmacht, zich onder commando, van den ox-koning gesteld en zich op weg naar Boe dapest begeven om de aanspraken van ko ning Karei op den troon desnoods met ge weld te doen gelden. Op weg naar Boedapest? Het Wiener Tageblatt" verneemt uit monarchistische kringen te Wecnen,. dat de plattelandsbevolking in troepen naar Stier marken trekt, potretten van Franz Joseph en ex-keizer Karl worden vooraan in den stoet meegedragen. Graaf Julius Andrassy spreekt de vertegenwoordigers van het volk, uit naam van den gewezen keizer toe. Het garnizoen van Steinamanger zou reede bereid zijn, tegen Boedapest op te rukken, doch Karl heeft verklaard, noode- loos bloedvergieten te willen vermijden en verlangt, dat men zich nog éénmaal met Boedapest in verbinding zal stellen. Daar op heeft Andrassy een soort ultimatum aan •d© regeering te Boedapest gesteld. Dr. Graz en andere ministère zouden in Stier marken zijn aangekomen, als onderhande laare, namens den rijkeregent Horthy. Tusschen hen en graaf Andrassy worden thans onderhandelingen gevoerd. Men heeft den indruk, dat de Hongaareehe regeering een toegevende houding aanneemt. De koning is optimistisch. Van betrouwbare zijde wordt gemold, dat de ex-keizer te Steinamanger voor de aklaai aanwezige Karlistische personen een ver klaring heeft afgelegd, waarin hij ontkent dat het gevaarlijke gevolgen zou hebben wanneer hij het gezag in Iiauden neemt gelijk van verschillende zijden wordt ge vreosd. De ex-kcizer is van meening, dat de be dreigingen der groole Entente-raogendhe- den met oorlog tegen Hongarije niet ver wezenlijkt zullen worden, en hij gelooft, dat de Entente het bij platonische protesten, zal laten blijven, wanneer het Hongaarsriie koningsvraagstuk eenmaal op eenstemmig» wijze tot oplossing is gebracht. Men he- hoeft slechts te denken, zoo zeide hij, aan de Grieksche koningskwestie, om tot d« overtuiging te komen, dat de groote Enten te niet. gewapenderhand tegen Hongarije zal optreden. Het voorbeeld van koning Con- stantijn staaft deze opvatting. Deze rede zou een diepen indruk ge mankt hebben. Het standpunt der geallieerden. Do „Temps" meldt, dat Briand aan di vertegewoordigers van Frankrijk in don vreemde een telegram heeft gezonden, waarin gezegd wordt., dat de Fxansche re geering reeds duidelijk haar afkeer tegen het herstel der Habsburgsche monarchie, getoond heeft.. De regeering keurt den stap goed, door Boedapest gedaan en heeft daar te kennen gegeven, dat ze zich verzet, tegen elk herstel der vroegere monarchie. Het i6 noodig, dat de Hongaareehe regee ring geenszins in twijfel zij, over den wil door de geallieerden gemanifesteerd. De „Temps" voegt er aan toe, dat de ver tegenwoordiger van Frankrijk in Honga rije aa.n Horthy een brief heeft overhan digd, betreffende de beslissing der gealli eerden, welk schrijven ook aan den ex-ko- ning is meegedeeld door Andrassy. Weenen in afwachting. Naar de „Politische Korrespondez" ver neemt, zijn er inzake de kwestie van ex- keizer Karei geen stappen van andere mo gendheden bij de Oostenrijksche regeering gedaan. van meening, dat zij op haar terrein alles gedaan heeft om het in gevaar brengen Van sociaal-democratische zijde is de aangelegenheid in de commissie voor bui- tenlandsche zaken en den nafionalen raa^d in behandeling gebracht. Beslist moet worden, of en onder welke omstandigheden de exkeizer door Oosten rijk den terugkeer zal mogen aanvaarden. Van Jocgo-Slavische zijde wordt ver klaard, dat, wanneer dc ex-koning werke lijk voornemens mocht zijn den Hongaar- eehen troon te bestijgen, Joego-Slavië on middellijk den om-log aan Hongarije zal verklaren. Dc communisten in Duitschland. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de veilig heidspolitie tegen Donderdagmorgen de ontruiming van den comm. haard te Ro ger op touw had gezet. Door verraad had den de rooden hiervan kennis gekregen en zij waren derhalve afgetrokken. Op hun terugtocht hebben zij vreeselijk huisgehouden, o.a. alle telefoonleidingen vernield, langgoederen geplunderd en de eigenaars vermoord. De communisten maken thans in de-om geving propaganda voor een landarbeiders- staking. De beweging breidt zich geleidelijk naar het Geiseldal uit. Officieel wordt gemeld, dat de veilig heidspolitie bij het onderdrukken van den opstand 34 dooden, waarbij drie officieren, verloor en 15 gewonden had. De opstancLsgebieden zijn in districten verdeeld, die aan de verschillende forma ties der veiligheidspolitie zijn toegewezen, welke daar een zuiveringsactie op touw zet ten en huiszoeking naar wapens doen. Het herstel der orde in de Leuna-Werke heeft aan 56 communisten het leven ge kost. Hoewel do troepen met groote omzich tigheid oprukken, zijn do ziekenhuizen to Merseburg en 'Weisonfeld overvol. Inhet midd-en-Duitsche industriegebied zijn ca. 6000 man rijksweer geconcentreerd, wier taak zich echter beperkt tot de om singeling van het opstandsgebied, ton ein de de ontvluchting der gewapende bender. to verhinderen. De zuivering zelf wordt door de politietroepen ondernomen. Een scliandaad der communisten. Een ongehoorde misdaad is Donderdag door de communisten in het Oelsnitzer ko lenbekken gepleegd. Zij bluschten de vuren op do mijn Gottes Scgeai, die het Saksisch staatseigendom is en bezetten de mijnin gangen. Aan het verlaten der mijn zijn ern stige moeilijkheden verbonden, zcodat de in de schacht opgesloten mijnwerkers groot gevaar loepen. Het eerste en ook gewilde gevolg dezer daad was het tot stilstand komen van den waterafvoer. Toen de directie het gebeurde vernam, stelde zij onmiddellijk de groole sirenen in werking, waarop de vrouwen der mijnwer kers toesnelden en de communisten in ir.a- telooze verbittering verdreven. De Saksische regeering lieeft de noorlige maatregelen genomen tot redding der op gesloten mijnwerkers en tot r-jorkoming van nog meer misdaden. Mijnwcrkersconïlict iii Engeland. Ia Engeland dreigt een algcmeene sta king van le mijnwerkers, in verband met de plannen van de mijneigenaars cm de loonen te verlagen. Het is niet onmogelijk dat cok de transportarbeiders en het spoorwegperso neel zich in den strijd zullen mengen om de hooge oorlogsloenen te behouden. De toestand wordt als zeer ernstig be schouwd. Hot. groote gevaar voor de mijnen is, gelijk bekend, dat ook de arbeiders aan de pomp installaties zullen staken. Een be richt in de „Westminster Gazette", als zou de admiraliteit marine-personeel aan dc pomp installaties zett en, ingeval de arbei ders de pompen zullen verlaten, wordt door andore bladen tegengesproken,.met de me- dedeeling, dat er voor dat werk bij de ma rine niet voldoende technisch personeel aanwezig is. Volgens oen bericht in de „Westminster Gazette" zou er geenszins overeenstem ming hcerschen in arbeiderekringen, zoo wel in Sehotland als in Zuid-Wales, waar verschillende groepen werklieden zich tegen de staking hebben uitgesproken. De solidariteit zal een harde proef te doorstaan hebben, daar het. algemeen be kend is, dat de mijnwerkersfedoratie op dit oogenblik over zeer weinig fondsen te be schikken heeft. Door de regrêrmg is, krachtens de „Emergency Powers Act", welke in Octo ber 1920 werd aangenomen, een proclama tie uitgevaardigd, waarin verklaard wordt, dat de uitzonderings- of noodtoestand be staat. De wet in kwestie werd aangenomen, tijdens de laatste mijnwerkersstaking, (een er ook een slaking van spoorwegarbeiders dreigde. Zij 6telt de regeering in staat han delend op to treden in alle gevallen, die aanwezig of dreigende zijn, waarbij de voedselvoorzieninig, of de voorziening van drinkwater, brandstoffen, licht en verkeers middelen in gevaar wordt gebracht, en de gemeenschap beroofd wordt van de nood zakelijke levensbehoeften. De uitvoer van kolen, cokes en briketten ie verboden, be halve onder consent. Nieuwe onderhandelingen? De Dui-teche rijksminister voer buiten- landsche zaken, dr. Simons, i6 eenige dagen geleden te Luzern aangekomen. In politieke kringen brengt men dit in verband met een poging van dr. Simons om nieuwe onder handelingen met de Entente voor te berei den. De Italiaansche bladen melden, dat er ondubbelzinnige teekenen zijn, welke er op wijzen, dat door neutrale staten, in het belang van het herstel van den vrede in Europa, 6tappen zijn gedaan, om de onder- handelinoen tusschen de geallieerden en Duitschland weer te doen hervatten. Ontploffing te Chicago. Uit Chicago wordt, geseind, dat in het Westside Tenement-district in het pakhuis van de papierhandelaars Weiland en Co. een ontploffing van vuurwerk heeft plaats gehad. Minstens tien pereonen werden ge dood en meer dan honderd gewond. Door do ontploffing werden tientallen pereenen dakloos; tot ver in den omtrek wrerden de huizen beschadigd. Twee mannen, die voor de ramp verant woordelijk worden geacht, weiden door de politic in hechtenis genomen. m Chr. Bcwaarschoolonderwijs. Rij het diploma-examen, der Vormschool te Ann sterdam,lep opleiding van onderwijzeres voor het Chr. Voorbereidend Onderwijs zijn geslaagd voor akte A als onderwijzeres de dames: M. G. Bos, G. M. Huntelaar, M. G. Kool, H. Olsson, W. de Moor en A. Stoll. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van gistere n* Hoofdstuk X (Landbouw). Voortgegaan wordt met do behandeling van hoofdstuk X (Landbouw) van do Staatsbegrooting voor 1921. De heer Diepenhorst (A.-R.) juicht' het beleid van den Minister tegenover do uitvoerpoliliek zeer toe. Hij vraagt den Mi nister ook thans tegenover het binnenland een krachtige politiek te voeren, waarin het de Regeering mogelijk is veel voor den. landbouw te doen. Hij wijst o.a. op de wij- j ziging in het grondbezit. Vele boeren heb ben moeten koopen. Zij legden hun bedrijfs i kapiUial daarin of sloten groote loeningen. Dc Minister moet daarmede rekening hou den, want als er een depressie komt, zullen die boeren op zware lasten zitten.Hij vraagt den Minister maatregelen te willen over- wegen om de gevolgen daarvan weg te ne- J men. Vervolgens bespreekt hij de toenemende/ organisatie in het landbouwbedrijf, waarin een centralisatie moet komen, o.a. door do instelling van een landbouwraad. Voorts verdedigt spr. uitbreiding vjm het land bouwonderwijs en steun aan de oprichting van bijzondere landbouwscholen. Ten slotte behandelt hij de gewijzigde! positie der landarbeiders, die ook zeer ge- j organiseerd zijn. Een speciale wetgeving voor hen zal noodig zijn. Hij betreurt hefl antwoord van den Minister in zake herzie ning van de Landarbeidswet. De vergadering wordt verdaagd lofl i 's avonds half negen. De handel 'met Rusland. Volgens een draadloos telegram uit Mos kou, heeft de Russische Sovjet regeering 1000 locomotieven in Zweden besteld en 100 in Duitschland, terwijl 1300 Russische locomotieven in Engeland zullen worden hersteld. Uit. Duitschland werd reeds het volgende materiaal ontvangen: 40.000 lo- oomotiefech o oretecnen3500 wielbanden, 2600 koppelingen en ongeveer 300.000 tin. Drie dagen Godsvrede. De Tsjecho-Slowakische deputatie bij het Roode Kruis-ccongres te Geneve, heeft een voorstel ingediend om jaarlijks met Paschen in de goheele christenwereld ee® godsvrede te laten heerechen. Dit voorstel, dat -reeds dit jaar in Tsjecho-Slowakié in de praktijk werd ge bracht, heeft ten doel, gedurende deze drie dagen alle partijwerk en alle polemieken in de pers op te schorten. De drie dagen zullen gewijd worden aan een gezamenlijke poging om het lijden der mensehen te ver zachten. Daarom zou er in deze periode mogen gewerkt worden voor de zieken en de on gelukkigen. KE6K EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen. Te WoudsendJ. C. H. Romijn te Parrega; te Arnemuiden: J. W. Verschoor t© Poortvliet. Aangenomen. Naar Broek op Langendijk: J. Kooy te Nieuwkoop. Bedankt. Voor Zuid!and (toez.): J. Kooy te Nieuwkoop; voor Zoutelande: Mr. J. F. Dijk stra, cand. te 's-Gravenhage; voor Oudemirdum: H. J. van Schuppen te Groot Ammerik. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Amsterdam (vac.-Dr. dc Moor en Ds. Karsscn)D. B. Hagenbeek te Vlaar dingen en D. Sikkel te-Klundert; tc Baambrugge J. H. Beuniee te Landsmeer. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt, Voor Amsterdam en voor Goes: J. Fraauje te Barneveld. Synode Nederl. Herv. Kerk. De Algcmeene Synode ie tot eene buitengewone vergadering opgeroepen op Woensdag 13 April £L6., des voormiddage te 11 uren, in het gebouw der Synode, Javastraat 100, te 'e-Gravenhage. De vergadering zal hebben te benoemen een hoogleeraar in do Godgeleerdheid van wege de Nederlandsche Hervormde Kerk to Utrecht, uit het door de Commissie van voordracht opgemaak te drietal: Dr. A. M. Brouwer, rector der Zen- dinigssehool te Oeg6tgeeet, Dr. D. Plooy, predi kant te Leiden, Dr. J. Th. Ubbink, predikant le Uithuizermeeden. Het Mcderamen vramecht, na alloop dezer werk zaamheid, in bespreking to brengen de behoelto aan een officieele uitgaaf van de kerkelijke Re glementen. Do vergadering is samengesteld als volgt: A. Hoogloeraren vanwege do Nederlandsche Hervormde Kerk uit de Univereiteilsteden: Dr. L. Knappert, hoogleer aar te Leiden; Dr. J. R. Slolemaker de Bruine, hoogleeraar te Utrecht. B. Afgevaardigden van de Provinciale Kerkbe-= 6turen en de Commissie tot de zaken der Waal- eche Kerken: Dr. W. van der Beke Callenfels te Warn6veld; H. Voenman ouderling to Wage- ningen; Ds. J. J. van der Grient le Maassluis; A. Sneep ouderling to Numansdorp; G. D. Bom H.Gzn. ouderling to Amsterdam; Dr. D. Eilerls de Haan to Heiloo; Dr. G. J. Woyland to Veere, president; Ds. P. Bongers te Kamcrik; F. Labou- chcre oud-ouderling te Doorn; Ds. D. Zoele te Lemmer, vice-presidentDs. P. Flieringa te' ScliarnogoutumÜ6. F. A. van Schaiek te Kam pen; B. Buys ouderling te Dedomsvaart; Ds. R. Cremer te Voendam; Ds. P. J. Franke te Hooge- zand; Dr. C. F. M. Doeleman to Grevenbicht; Mr. K. M. PhaJf oud-ouderling te 'e-Hertogen- boeck; Dr. G. Visser to Assen; Ds. G. E. M. Picard te Arnhem. C. Vast lid met adviseerende stem: L. W. Bak huizen van den Brink, secretaris te 's-Gravenhage. A vondverg adering. Voortgegaan wordt niet de behandeling vafV Hoofdstuk X (Landbouw) van de Slaatsbegroo- i ting voor 1921. De heer D o j e s (V.-D.) spijt het, dat tot uitbreiding van den Landarbeidersvret dc minis ter voorloopig niet wil overgaan. Het ideaal van iederen landarbeider is nu' eenmaal landbezitter te ziju en in dat bezif. wordt een groot belang gediend. De heer Wittert van Hoogland! (R.-If.) zou van hel voornemen der mijndirec- -ties, om de loonen mot 40 pet. te verlagen, ern- j stige gevolgén Vreezen. Al verkeeren de direc- j tics in moeilijkheden, dan nog is het gewenseht niet tot dergelijke krachtige maatregelen ver le gaan. Spreker vraagt den minister maatregelen 1 te treffen. De heer Lucasse (A.-R.) bespreekt de pachtcontracten. Do Minister van Landbouw, de heer Van IJsselsteyn, beantwoordt de sprekers. Met genoegen constateert 6preker, dat cr tevredenheid heerscht in landbouwkxin- gen, nu allo maatregelen, die de oorlog eischte^ zijn opgeheven. Omtrent den uitvoer van suikerbieten is door 1 den heer De Boer een vraag gesteld. Spreken j zegt, dat de -limiteering is geschied, om te voor-i i kómen, dat de fabrieken geen voldoende grond-: I stoffen zouden kunnen krijgen. Spreker steunt alle pogingen om den export. van ons land -te bevorderen. Inzake den Landbouwraad is spreker over tuigd van de noodzakelijkheid der instelling) daarvan. Tot heden ondervond de oprichting groole moeilijkheden. "Spreker heeft hoop, dat het alsnog zal gelukken met driekwart der or ganisaties tot eenheid te komèn en hij blijft tor zake diligent. Nopens de pachlwelgeving erkent spreker, dat er reden is tot teleurstelling. Wat betreft de Landarbeidersvret, zet spreker! uiteen, dat hij mede betreurt, dat uitbreiding' achterwege blijft. Gaarne overweegt hij nader 'nJ speciale technische herziening, <lie de wet laat binnen de financicele perken, daaraan gesteld. Uitbreiding van het landbouw-ondcrwij6 on^ der vindt moeilijkheden. Gaarne overweegt spre-« kcr overgangsmaatregelen. Iedere -landbouwwin-* terschool kost 15 mille en het is dus noodig, zuw nig te zijn. Met dc-n heer Smeenge is spreker liet eens, dat uitbreiding van de bobossching een groot landsbelang is. Aan den heer Wittert van Hoogland zegt spreker, dat hij morgen een vergadering heefti met de directeuren van de mijn-ondernemingen^ Spreker erkent, dat deze zaak zeer moeilijk is,- omdat de productiekosten der kolen belangrijk hoogcr zijn dat de opbrengst. Dat is een moei- lijke kwestie. Spreker kan zich verder niet over, de zaak uitlaten. De begrooting wordt goedgekeurd. Hoofdstuk IX (Waterstaat). Aan de orde is thans Hoofdstuk IX (Waters staat). Verschillende belangen meest gewestelijkö en plaatselijke worden besproken, waarna) deze begrooting z. h. s. wordt aangenomen. OEGSTGEEST. Er is een aanvang gemaakt mot) het rooien van een 19-tal iopenboomen aan deni Leidsriien «t raat weg, wat met het oog op dö ontwikkeling van de anderen zeer noodzakelijk werd. Burgerlijke Stand. Geboreilt Leendert z. van P. Oudshoorn Lzn. en Adr. Huls* boe Willem z. van W. Hoogendijk en N. An-* naars Adrianus Cornelis z. van L. Goodharï cn N. HniBman. Ondertrouwd: Anth. J. Waals 24 j. elf II. B. E. M. A. Schlat-mann 24 j. Overleden: Anth. Adr. Bouman 36 j. n KATWIJK AAN 2EE. Woensdagavond vergaderde de afd. Katwijk van de Ver. v. d. Chr. Handeklr. oü Ind. Midcnstand in Casa Cara". De vergadering was goed bezocht-. De voorzitter, do heer O, van Tongorcn, opent do vergadering mot gebed»

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 2