Dagblad voor Leiden en Omstreken. STADSNIEUWS. Langs den afgrond. Iste JAARGANG. - DINSDAG 1 MAART 1921 - No. 281 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 V Rij» en toch arm. Beklagenswaardige schepselen. Ze zijn rijk, schatrijk misschien, en todh aoo droevig arm, omdat hun rijkdom be staat in wat goud of zilver of papier, in materieelo dingen, terwijl geestelijke waar den, die den tijd verduren ontbreken. Volgens een artikel van den heer Schar per in H o t V o 1 k is hot zoo gesteld met de A. R. partij. Het millioen zal er wel komen, zegt de heer Schaper. Maar ondanks dit millioen is de A. R. partij toch doodarm, omdat zij hare begin selen de een na den ander overboord werpt. -Alles wat een6 de glorie van die partij uitmaakte is verdwenen. En nu kan men wel oen millioen bijeenbrengen, maar de voosheid in beginsel, verleden en heden kan men tijdelijk beplaltken met zilverbons en bankbiljetten da worm van het verderf kruipt er toch weer door naar boven. Wat hiervan to zeggen'? Ongetwijfeld hier is wol een weinig jar loerschheid van den Sociaal-Democrati- schen onderbevelhebber in het spel. Dit blijkt wel uit de jerimiades van den partijvoorzitter in H e t V o 1 k, waarin hij zich beklaagt dat tal van afdeelingen een voudig weigeren geld bijeen te brengen yoor de propaganda onder de vrouwen. Als er wat te „verdienen" valt, als men kan a,giteeren en demon6treeren dan is er iwel belangstelling, maar als er geld voor de propaganda van de beginselen bijeenge bracht 'moet worden, dan bedankt men voor de eer. Bij do A. R. partij is het dan in ellc ge- -yal nog beter gesteld. De heer Schaper schrijft er van; Het ie een plan voor de S. D. A. R. om van to watertanden! Ook do S. D. A. P. lijdt natuurlijk onder de malaise, door de wisseling der tijden on de on zekerheid van alle toestanden in het leven geroepen. Do verhoogde contri bution en lesgelden hebben sommigen onzer afgeschrikt, en al mogen dat niet do storksten zijn naar den geest, de partij zit even mot deze omstandig heid. Mochterookbijonszulk een geestkomen van extra- opoffering. Er is dus bij ons oen geest van extra-opoffering en dat is altijd Iaog een goed teeken. Toch kan het geen kwaad wanneer onder ons aan opmerkingen als door den hoor ochaper gemaakt volle aandacht wordt ge schonken. Het millioen op zichzelf bcteekent niets. Wanneer wij mochten meenen dat wij door die som bijeen te brengen ons nu eens buitengewoon verdienstelijk hebben gemaakt en dat we dan ook alle reden heb ben op onze lauweren te gaan rusten, zou den we ons al heel erg vergissen. Dan zouden we arm zijn duizendmaal UI armer dan we ooit waren. Jüf Zullen we als partij waarlijk rijk zijn, dan moet die rijkdom bestaan in geestelij ke* waarden. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs is benoemd tot conservator bij 'e Rijks Herbarium aan de Rijksuniversi teit alhier J. Th. Henrard, apotheker, te 's-Gravenhage. Met ingang van 19 September 1921, is aan P. Vorstraaten, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend al6 amanuensis lete klasse bij 's Rijks Herbarium aan de Rijks universiteit alhier, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand Februari ingelegd f 218.746.67 en terugbetaald f 217.103.28 terwijl 110 nieu we inleggers zijn ingeschreven en 99 boek jes geheel werden uitbetaald. Het tegoed der 15493 inleggers bedroog einde Februari f 3.960.612.69. GEMEENTERAAD LEIDEN. Na afloop van de geheime zitting komt aan de orde: 4. Praoadviee op het vorzoek van Dr. J. S. G. Gleuns om eervol ontslag als leeraar iu de Wis kunde aan het Gymnasium. Goedgokourd. 5. Voorstel tot openharen vorkoop van op de Stadstimmenverf aanwezige, huiten gebruik ge* "stelde voorwerpen en materialen. Goedgekeurd. 6. Voorstel t-ot verhuring van liet perceel Mid delweg 40b aan J. van Vliet. Goedgokourd. '7. Voorstel tot verhuring van het perceel Ter- wocpark 8 aan Dr. J. C. Schalkwijk. Goedgokourd. 8. Voorstel tot verhuring van een gedeelte van het open voorplein, alsmede de binnenplaats van hot voormalige Invalidenhuis aan den Ouden Rijn, aan F. en M. J. Lafeber Goedgekeurd! 9. Voorstel tot bevordering van een 4-tal op zichters bij den dienst der Gemeentewerken en tot toekenning van één vervroegde periodieke verhoo- ging van wedde aan den boekhouder bij dien dienst. De hoer Dubbeldoman heeft in hetalge meen geen bezwaren bepaaldo loonon nog wat te verhoogen. Er zijn nog verschillende beambten wien geen menschwaardig bestaan gewaarborgd is. Spr. meent echter dat men nu de ambtenaren nogeens extra wil bevoordeelen, waaronder zijn die een vorhooging absoluut niet noodig hebben, terwijl zij die 't wel noodig bobben, hier altijd achter 't net yisschen. Verder vraagt spr. of 't waar is dat do heer Splinter huren van zijn wo ningen in den tijd der Gemeente ophaalt. De heer Bots weth. zegt dat hot hier geen salarisverhooging betreft, maar opklimmingen waarop zo tot op zokore hoogte recht hebben. Om trent den heer Splinter zal spr. een onderzoek ins tellen. 10 Voorstel tot toekenning van twee vervroeg de periodieke verhoogingen van wedde aan den Directeur der Gemeentelijke Bank van Leening. Goedgekeurd. 11. Voorstel tot het instellen van een rechts vordering tegen G. J. Seouwen, tot betaling van de kosten van herstelling van het N. O. remming- werk in do Haarlomraertrekvaart nabij Piet Gij- Goedgekeurd. 12. Voorstel in zake het sluiten van kasgeld- leeningen gedurende het le kwartaal 1921. Goedgokeurd. 13. Praeadvie3 op de verzoeken van de afd. Leiden van het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellinge- en Vacantiekolonies en van de Centrale Commissie voor het zenden van Neder- landsche Kinderen naar buiten, om toekenning van subsidie. Goedgekeurd. 14. Verordening, tot wijziging van de veror dening van den 2den Augustus 1920, (Gom. Blad No. 35), betreffende het verleenen van een bij slag op de pensioenen aan gemeenteambtenaren en hunne weduwen en weezen toegekend, krach tens de verordening, regelende het verleenen van pensioen en wachtgeld aan gemeente-ambtenaren en do verordening, regelende het verleenen van peneioen aan weduwen en kinderen van gemeens te-ambtenaren, zooals deze luiden na do wijziging van 26 Maart 1914. Goedgokeurd. 15. Verordening, houdende instructie voor den Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundi gen Dienst te Leidon. Bij art. 9 vraagt do heor W i 1 m o r, of aan dezen Directeur al een ambtenaar is toegevoegd die namens hem kan optreden of is 't bier een be paling voor eventucele aanstelling van zulk een ambtenaar? Is 't laatste hot goval dan zou 6pr. deze bepaling voorzichtigheidshalve willen schrap pen. Do heor v. cL Lip weth. zogt dat hiermede niet geïnfluenceerd wordt op de aanstelling van oen ambtenaar. De Raad zal zich daarover in elk geval moeten uitspreken. Bij art. 13 maakt do heer Knuttel aanmer king op de redactie waarin op voorstel van den heer v. d. L i p een kleine wijziging wordt aange bracht. De verordening wordt goedgekeurd. 16. a. Herstemming over het voorstel-Huurman, in zake het opmaken van de plannen tot riolee- ring van do buitenstad door de Directie van Ge meentewerken b. Voortzetting van de behandeling van het voorstel tot beschikbaarstolling van gelden ten behoeve van do kosten verbonden aan het instel len van een deskundig onderzoek en het inwin nen van advies in zake de rioleering in het bij zonder van do buitenstad. Do Voorzitter stelt voor het debat te her epenen. Dit voorstel wordt aangenomen met 19 tegen 9 6temmen, die van de heeren Eikerbout, do Lange, Eerdmans, Sytsma, Stijnman, Mulder, Oostdam, Huurman en Splinter. De heer Bots weth. zogt dat B. cn W. een onderzoek hebben ingesteld of door Gemoentower- ken zelf de plannen gemaakt kunnen worden. Spr. wijst op de groote "specialisatie op dit gebied. Bovendien is bij het riooleeringsvraagstuk een groote mate van routine noodig. Ook wijst spr. er op dat de Directeur van Gem. werken hier met werk zaamhoden van allerlei aard is overladen. Voort durend worden liem adviezen van den meest, uifa eenloopenden aard gevraagd. Spr. herinnert nog dat het hier een groot plan van ongeveer 1 millioen betreft, dat gedeeltelijk kan worden uitgevoerd. Do kans bestaat dat bet Rijk nog eenige subsidie verstrekt, mede in verband met de bestrijding der werkloosheid. Spoed is dus zeer gewenscht. De hoer Huurman meent dat B. en W. aan zijne nog niet aangenomen motie reeds gevolg hebben gegeven, zoodat de motie feitelijk kan worden ingetrokken. Spr. is intusachen ïvg riet overtuigd dat Gem. werken dit werk niet zal kun nen uitvoeren. Do vorige Directeur wist wol goe de plannen te maken en is dat nu niet meer moge lijk? Als de Directeur verklaart dat hij cr niet goed inzit, dan wordt het wat anders. Het feit dat hij het druk heeft kan hier geen argument zijn. De heer Bots weth. zegt nog, dat do Direc teur zelf een plan van oen speciaal deskundige wenschelijk acht. De Voorzitter zegt dat de logica van den heer Huurman, dat een Directeur, die 't al zoo druk heeft, er nog wel wat bij kan doen, niet opgaat. Alles heeft zijn grenzen. Thans ontspint zich een discussie over de vraag of de motie al of niet kan worden ingotrokkon. De Voorzitter zegt dat het hier een har stemming betreft. Er zal dus even gestemd moe ten worden. De heer v. Eek stemt blanco. De heer v. cL Lip betoogt dat het reglement van orde dit niet toelaat. Na breedvoerige discussie laat de heor v. Eek zich bewegen even de vergadering te verlaten. Als de heer Dubbeldeman moet stemmen begint hel spel opnieuw. De beer Dubbeldemanr'Ik ben weg. De beer Oostdam: Hij wil Troelstra'tje spe len. De heer Dubbeldeman verlaat eindelijk de vergadering. De motie wordt verworpen inct 16 togen 11 6temmen. Bij punt B zegt de hoer Huurman door de inlichtingen niet bevredigd te zijn. Hij zal thans tegen het advies stemmen. De heor Knuttel zal er wol voor stemmen en meent dat dergelijke werken steeds aan spe* cialisten moeten worden opgedragen. Hij acht Gom. werken voor dergelijke ingrijpende zaken niet berekend en zou zelfs veel meer specialisten aan het werk willen zien. De heer Oostdam vreesde aanvankelijk dat er animositeit zou ontstaan tusschen ontwerpers pn uitvoerders. Dit blijkt echter niet hot geval te zijn. Hij zal dus voor het voorstel 6temmcn. De heer v. Eck .6tount eveneens het voorstel. Het advies wordt hierna aangenomen met 22 tegen 6 stemmen. Tegen de heeren Sytsma, Heemskerk, v. Stralen, Groenevold, Huurman en Eerdmans. 17. Voorstel in zako verhooging van de ven goeding voor hot opwinden en het dagelijksch onderhoud der klokken in de verschillendo gemeen tegebouwén* door F. J. van der Togt. De heer Dubbeldeman vraagt waar om verschillendeklokken o.a. die van de Zijl poort niet worden hersteld. Hij meent dat daar door een groot deel van de bevolking zou wor den gebaat. De heer Bots, weth., zegt dat de klokken in de torens in dezen tijd niet zooveel zin meer hebben. "Waar de reparatie-kosten indertijd hoog waren, meenden B. en W. dat het beter was niet tot herstelling uver te gaan. De heer de Lange zou het zeer ge wenscht achten dat de klok ean de Zijlpoort hersteld werd, waarom hij B. en W. uilnoodigt een onderzoek naar de kosten in te stellen. B. en W. hebben daartegen geen bezwaar. Het advies wordt goedgekeurd. 18. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden ton be- hoevo van de demping van een gedeelte 6loot langs de Roodelaan; b. tot overname in eigendom bij de gemeente van eenigo perceetegedeelten, kad. bekend Sectie M Nis 3801 en 3704 'ged. De heer Dubbeldeman dringt ernstig aan op verder gaande demping. Hij dient een tweetal motie's in, waarin wordt uitgesproken dat het gewenscht is ook de sloot langs do Witte Laan te dempen, en dat opnieuw onderhandelingen worden aange knoopt met de N.V. v.h. Gebr. de Graaf over de demping van de ook haar toebehoorende sloot langs de Roode Laan en indien men niot tot overeenstemming kan komen met voorstel len bij den Raad te komen. Bij geheele dem ping is misschien een bijdrage van het Rijk te krijgen terwijl bij gedeeltelijke demping toch extra kosten voor rioleering noodig zijn. Do heer de Lange meent dat er geen bezwaar is deze moties aan te nemen. Hij acht het echter niet gewenscht dat de ge meente de kosten betaalt en een ander de vruchten plukt. Hij wil daarom toepassing van de verordening die voorschrijft, dat, als bepaal de slooten gevaar voor de gezondheid opleve ren. demping kan worden gelast. De moties worden nu gesteld in handen van B. en W. om advies. De heer Dubbeldeman acht het ge wenscht dat dan punt 18 wordt aangehouden. Do heer Bots, wethouder, merkt op, dat als de slooten goed worden -onderhouden, niet tot demping kan worden gedwongen. Hij aoht het daarom gewenscht het gedeelte dat bij de gemeente in beheer is reeds thans te dempen en het voorstel aan te nemen. Het voorstel wordt goedgekeurd. 19. Voorstel tot beschikbaarstelling van gel den voor don aanleg van een verhoogd voetpad langs den Zijlsingel vanaf de Singelbrug tot aan de Evertsenstraat en de daarmede gepaard gaan de elootdemping. Goedgekeurd. 20. Vaststelling, mot intrekking van het Raads besluit van 23 Februari 1920, van een plan tot herziening van bet uitbreidingsplan, voor zoo veel betreft het gedeelte der gemeente gelegen beoosten de Heerenstraat. De heer Knuttel is bevestigd in zijn mea ning, dat het plan uit architectonisch oogpunt minder goed is. Hij acht een uitbreidingsplan van zeer veel gewicht en zou daarom do uitwerking van dergelijk» plannon aan een specialist willen opdragen. Spr. stelt voor dit punt en de pun ten 21 en 22 af te voeren en aan B. en W. te verzoeken te komen met een voorstel aan een erkende specialiteit de ontwerp-ng van een uitbreidingsplan op te dTagen. De lieer De Lange hoopt dat dit voorstel zal worden verworpen. Het tegenwoordige plan is in overleg niet een specialist op dit gebied ontworpen. Wordt dit voorstel aangenomen, dan is verdere uitvoering van do plannen van „Tuinstadwijk" niet mogelijk, terwijl men hun kert naar het oogenblik dat men kan gaan bouwer. Dit geldt ook van de volgende punten. ABONNEMENTSPRIJS n IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN 3 PER KWARTAAL 12.50 PER WEEK10.19 PRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.5)0 FEUILLETON 40) „Wees zoo goed en sluit de deur", zeide Paul op fluisterenden toon, „moeder be hoeft ons niet te hooren." „Wij behoeven niets voor moeder te ver bergen," antwoordde David opzettelijk luid sprekende. Het bleeke gelaat en de witte lippen van Paul ziende, begreep hij ter stond wat er gebeurd was, en hij besloot nu boog spel te spelen. Mary, die zich juist onder aan den trap bevond, hoorde Davids woorden. Zij bleef staan, en luisterde. „Zooals gij wilt," zedde Paul nog steeds f op den zelf den gedempten toon. „Ik heb u slechts twee vragen te doen. In de eerste plaats vraag ik u, waarom hebt gij mijne i kist geopend en mijne spaarpenningen ge- f stolen, en in de tweede plaats vraag ik u, Wat hebt gij met het geld gedaan?" Bij deze woerden zag hij David scherp i aan, maar deze sloeg de oogen niet neder. Eenige oogenblikken heerschte er volko men stilte in het vertrek. Toen hief David J zich in zijn volle lengte op, en sprak cp ©en toon van meesterlijk geveinsde veront waardiging: „Ik hoop, dat mijne ooreq, mij bedriegen. Gij denkt er toch niet aan mij in ernst te beschuldigen van het stelen van uw geld?" „Ja, daar beschuldig ik u van," zeidc Paul op ieder woerd nadruk leggende, „en ik verlang te weten, waarom gij het deedt, en waar gij het geld gelaten hebt?" „Gij hebt natuurlijk de beste bewijzen voor deze bewering," zeide David met sar rende bedaardheid. „Niemand als gij of moeder hebt de kist kunnen openen, en moeder is niet tot zulk eene laagheid in staat." „Neen, maar daar is nog een derde per soon, die bij uw geld kon komen," zeide David op veelbetoekenenden toon. „Een derde persoon?" herhaalde Paul, ten zeerste verwonderd. „Ja, een derde persoon, Paul Vivian ge naamd. En nu is het mijne beurt om een woordje te spreken, mijn kostelijke broe der. Maar eerst zal ik moeder roepen, zij kan dan tusschen ons oordeelen." En het woord bij de daad voegende, ging hij naar den trap en riep: „Moeder, lcom eens even boven." Een oogenblik later stond Mary Vivian tusschen hare twee zo nen. David gaf Paul geene gelegenheid om aan het woord te komen. Hij wilde de zaak op zijne manier voorstellen, en het volko men der beleedigde onschuld aannemende, wees hij naar Paul, die bleek en bevend voor hem stond. „De held van de Wheal Anthony", zoo sprak David op smalenden toon heeft dezen morgen de kroon op zijn werk gezet door mij, zijn broeder van on eerlijkheid te beschuldigen. Jaren achter oen heeft hij op elinksche wegen alles wat hij' verdiende doorgebracht, en durft nu beweren, dat hij een groote som geld heeft overgespaard en beschuldigt hij mij die weggenomen te hebben; zeker in de hoop, moeder, dat gij, om mijn goeden naam te redden, en schandaal te voorkomen, hem zult geven, wat hij verlangt.. Wat zegt gij van zulk eene handelwijze, moedor?" „Het is een laaghartige daad!" riep Ma ry, Paul met een verontwaardigden blik aanziende. „Ik begrijp niet, 'hoe gij zoo iets durft zeggen, Paul." Maar Paul was te zeer verbaasd om te kunnen spreken. Wie had kunnen denkon. dat de zaak zoó zou uitgelegd worden? Hij zag er werkelijk uit als een schuldige, zoo bleek en ontdaan stond hij daar. Hij be greep dat het pleit reeds in zijn nadeel be slist was. Zijno moeder zou meer geloof slaan aan de woorden van David, dan aan de zijne. „Waarom spreekt gij niet?" vraagde zij, hem toornig aanziende. „Hij durft niets te zeggen, nu wij het be drog ontdekt hebben," durfde David te ant woorden. Toen hief Paul het hoofd op, en beider met zijn heldere, bruine oogen rustig aan ziende, sprak hij: „God zal eens tusschen ons richten. Drie jaar lang heb ik van des morgens vroeg tot 's avonds laat gewerkt om te kunnen sparen. Al mijne spaarpen ningen heb ik in dit kistje geworpen. Ik open het dezen morgen en .ontdek, dat men mij bestolen heeft. Mijne teleurstelling is onuitsprekelijk groot. Al mijne hoop is vervlogen. Maar mijne droefheid over iemand, dien ik heb liefgehad, en nog lief heb, is grooter dan mijn eigen leod en mijn eigon teleurstelling." „Hij spreekt als oen dominé," spotte David. „Gij moest liever naar school gaan, en hem aan zich zelf overlaten," antwoordde zijne moeder. „Ja, daar hebt gij gelijk in," ze;de de huichelaar, en na nog eon uitdagendon blik op Paul geworpen te hebben, keerde hij zich om, en ging naar beneden, door zijno moedor op den voet gevolgd. Een half uur later volgde Paul hun voor beeld, en verliet onhoorbaar het huis. Hij verkeerde in een allerdroevigste stemming, en geen wonder. De schok, dien hij dion ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL 10.221/1 DES ZATERDAGS £0.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TAltlEf KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, bij vooruitbetaling -l De heor Knuttel had begrepen diat het tc-rrein van „Tuinstadwijk" hier buiten viel en dat dit voorstel de aangrenzende terreinen be trof. Nu dat niet het geval is, wil hij niet tot vertraging aanleiding geven, hoewel hij in het algemeen zijne opmerkingen handhaaft. Het betreft hier punten die vooral voor de toekomst van groote beleekenis zijn. Het ontwerpen van eea nieuw uitbreidingsplan is een eisch dea tijds. Het door hem ingediende voorstel wordt door spr. ingetrokken. Het voorstel wordt aangenomen. 21. Vaststelling van een plein tot herziening van het uitbreidingsplan, voor zooveel betreft het gedeelte dor gemeente gelegen beoosten den Rijnsburger weg en ten noorden van do Poel-we tering. Goedgekeurd. 22. Voorstel: a. tot vaststelling van een plan tot herziening en aanvulling van het uitbreidingsplan, voor zoo» veel betreft dé gedeelten der gemeente gelegen beoosten den Zijlsingel en in de Waard. b. tot afwijzing van de verzoeken van Gebr». van Hoeken om verdere wijziging van het uit breidingsplan beoosten den Zijlsingel en om eea houten loods te mogen bouwen op een terrein in de Waard. De heer v. d. P o t, wethouder, zou gaarna zien dat dit voorstel tot de volgende vergade ring werd aangehouden. Aldus besloten. 23. Praoadvies op het verzoek van den Leid* schen Bestuurdersbcnd om beschikbaarstelling van oen behoorlijk ruimte-biedend lokaal voor de weridpozen, met voldoende lectuur en anders ontspanningsmiddelen. De heer v. Stralen verwondert er zich over, dat B. en W. met dit voorstel zijn gekomen. Hij wil toegeven dat in „Patrimonium" ergerlijke dingen zijn gebeurd, maar dit mag geen reden zijn dat de goeden met de kwaden lijden. De ergerlijke dingen, die gebeurd zijn, waren mis schien het gevolg van het minder geschikte lokaal. Verder meent hij dat door den Raad is besloten dat er voldoende toezicht zou zijn, wat den laatsten tijd niet het geval was. Desnoods had men er politie kunnen plaatsen. Spreker hoopt dat de Raad het voorstel zal verwerpen. In het Volksgebouw aan do Heexengracht is wel een lokaal beschikbaar. Men zou het ge bruik dan kunnen beperken tot de leden van de vakvereenigingen. De heer Heemskerk zegt deze zaak reed* met anderen onder de oogen te hebben gezien. Spr. meent dat het 't best zou zijn dat de ver schillende organisaties hunne gebouwen voor de werkloozen openstelden. Voor.de gemeente is het wel wat lastig thans met deze zaak voort te gaan. De heer F. Elkorbout zegt dat gezegd i*, dat verschillende personen niet naar „latri- inonium" wilden. Dit zal echter ook gelden van het Volksgebouw. De gedachte van den heer Heemskerk is spr. niet onsympathiek. De vraag is natuurlijk: waar zullen de ongeorga niseerden blijven? Spr. meent echter niet dat het op dit oogenblik dringend noodig ia maat regelen te nemen. De heer Oostdam merkt nog op dat ala er weer iets gedaan wordt, een neutraal lokaal beschikbaar gesteld moet worden, maar niet een lokaal als het Voüksgebouw. De heer S ij t s m a betoogt dat de geheele kwestie is, dat het lokaal te klein was. Hij meent dat moet worden vastgehouden aan het standpunt dat er een lokaal beschikbaar moet zijn. Do heer Knuttel zegt, dat, gezien de te genwoordige omstandigheden, gevallen als zich nu voordeden, zich zullen herhalen. Dit moet dus een reden zijn, de zaken beter aan te pakken. Men zou b.v. voordrachten kunnen houden, voorstellingen geven enz. Maar in elk geval moet een goed lokaal beschikbaar wor den gesteld. De hoer Bots, wethouder, zegt dat er vooï zaken zijn die in theorie veel mooier zijn dan do praclijk. Dat geldt ook hier. Met één lokaal valt zal men iets goed doen niets ie be reiken. Spr. vestigt er de aandacht op, dat d« lectuur, die beschikbaar werd gesteld, vernield werd. Ook de spelen verdwenen. Naar het'spr. voorkomt,, is voor ernstige werkzoekenden zulk eén lokaal niet gewenscht. De gelegenheid om morgen gekregen had, zou hij niet spoedig te boven komen. Hij gevoelde, dat hij zijne moeder, dio 6edert zijne redding bui tengewoon hartelijk voor hem geweest waa> nu moer dan ooit van hém vervreemd had. Het goheim van haar wan trouwen voor hem en van hare voor liefde voor David kon hij natuurlijk niet doorgronden. Indien David haar verzeker de, dat- zwart wit was, dan zou zij in staat wezen liet te gelooven, terwijl zij hem altijd min of moer gewantrouwd had, zoolang hij het zich hcrineren kon. Onder dergelijk* 'omstandigheden, dit zag hij duidelijk in, zou hij geen geloof vindon; zijn tehuis zon nooit voor hem kunnen wazen wat het zijn moest, en het loven zou altoos een last <m een strijd blijven. Hot deed hem goed zich allooi in de vrij* natuur te bevinden, en langzamerhand weck zijno neerslachtigheid. Men moest zich wol gelukkig gevoelen, op zulk een beerle ken zomerdag. De stralen dor Junizon be schenen de heuvels en de akkers en werden weerkaatst, door de bToede diepe rivier en door de kleine, kronkelende beekjes. (Wordt vervolgd)» j

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1