Dagblad voor Leiden en Omstreken. a Iste JAARGANG. - WOENSDAG 9 FEBRUARI 1921 - No. 264 BUREAU: HOOIGRACHT 35 LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ABONNEMENTSPRIJS IN LBIllEN EN BUITEN LEIDEN WAAK AGENTEN GEVESTIGD ZIJN EE KWARTAAL s 12-51 ER WEEK10.19 I BANCO PER POST PER KWARTAAL 12.00 it nummer bestaat uit twee bladen 31 Lobman. Ij De voortrekkers gaan van ons heen. Heb reeds meermalen aangekondigde jOornemcn is nu uitvevoerd. I Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman hoeft riitslag genomen als lid van de Tweede amer. 0 Zoo gaan de oude voorvechters, die in ulk een gewichtig tijdsgewricht leefden en ,'ie zoo lange jaren het politieke leven be- eerschten, ons verlaten. Dr. Kuyper is dood. s En nu hoeft ook Jhr. Lohman zich uit 'U ct politieke leven teruggetrokken, n: Zeldzaam groot was het voorrecht aan v ezen staatsman geschonken, in Zijn leven was gewijd aan het recht van e vrije school en hij heeft niet alleen mo- cn strijden vele jaren lang, maar hij mocht gj ok, nog altijd staande aan het hoofd van to iue getrouwen, het gelukkig einde van V en strijd beleven. t Do taak van Mr. Lohman is ten einde. 01 Mogen hem nog eenige jaren van stille iet worden geschonken. Ons volk, ook ons anti-revolutionaire - olk dat zich niet tot zijne partijgenooten eker.de, zal in dankbaar gedenken voor at God ons in dezen rijk begaafden lei- 50 er heeft geschoken, hem ook nu hij zich it den actieven dienst terugtrok, niet ver eten. Gevo God aan Jhr. de Savornin Lohman en gelukkigen en rijken levensavond. j,' Vereeniging van gemeenten. Aan dit, vooral ook in deze omgeving ctueele onderwerp, wijdt de Standaard e volgende driestar: „Van verschillende zijden bereiken ons protesten tegen voorgenomen ver- J| eeniging ven gemeenten. Dit streven doet zich onder tweeërlei gestalto voor. Het is of de groote stad, die om al lerlei redenen, vaak op aandrang van den fiscus, op verovering uit is, ten koste van de omliggende landelijke ge meenten, of men wil kleinere platte landsgemeenten samenvoegen tot één groot geheel, Tegen deze samenvoe ging, het ondergaan van het kleine ten bate van het groote, hebben wij meer dan eens ons bezwaar laten hooren. Wij geven toe, dat er omstandighe den kunneD zijn, die de groote stad I nopen om naar gebiedsuitbreiding te streven. Er kunnen aan den rand eener stad toestanden ontstaan, die de ge duchte aan annexatie moeten doen rij zen. Met ge vereeniging van verschillende kleinere gemeenten tot een grooter ge- h heel staat het echter anders. Hier over- weegt hoofdzakelijk het financiëele be zwaar, dat zoo langzamerhand de kos ten van het bestuur, de salarissen van Burgemeester en Secretaris enz. voor een kleine gemeente te groot worden. Ook meent men, dat versohillendo so- f ciale belangen beter behartigd kunnen worden in een groot -geheel, dan bij 0 de bestaande „versnippering" in klei- ji nere gemeenten. Zeer terecht is daartegen opgemerkt, dat een groote gemeente haar bijzon- r dere zorgen heeft, voert tot een. duur dere administratie en dat al spoedig zou blijken, dat men door vereeniging 3 geldelijk heel weinig won. Nu blijft voor ons de mogelijkheid steeds open, dat, ook al won men finan cieel, men in allerlei ander opzicht iets zou kunnen inboeten, dat boveil het geldelijke uitgaat. Maar als nu oök blijkt, dat het fi- nancieele voordeel waarlijk nog niet vast staat, terwijl de bezwaren tegen de vereeniging vele zijn, waar- e toe dan dit streven, dat overal in den lande op zoo grooten tegenstand stuit, door te zetten?" u Deze laatste opmerkingen schijnen ons Volkomen juist. Het is ongetwijfeld waar dat aan veree niging van al te kleine gemeenten ver schillende financieels en andere voordeelen (Verbonden kunnen zijn. Men zal misschien met. minder ambtena ren kunnen volstaan, het politietoezicht zal waarschijnlijk gemakkelijker geregeld kun nen worden, de scholenbouw biedt minder moeilijkheden enz. Hiertegenover staat echter, dat dergelij ke gemeenten, samengevoegd vaak ©en zeer 'groote oppervlakte beslaan, wat tengevolge hoeft dat voordeelen waarop aanvankelijk gerekend werd uitblijven. En voor een groot deel van de bevolking dat door samenvoeging al verder van het oontrum verwijderd raakt, zullen de scha duwzijden allicht minstens evengroot zijn als de lichtzijden. Zien wij wel dan wordt bij- de eaamvoe- gingsmanie, als we ons zoo eens mogen uit drukken niet altijd in de eerste plaats het gemeentebelang, maar veelal het 'ijksbolang in het. oog gehouden. - Uit wat zich thans ook in onze naaste omgeving afspeelt blijkt wel hoe voorzich tigheid hier geboden is. Vooral is 't gewenscht. met den aard en het karakter van de bevolking der samen te voegen gemeenten rekening te houden. Brand. Gisterenavond ©ven voor half tien brak er brand uit in hot bovonhuia Bakkerkorfstraat 20a, bewoond door de famillie v. Dijk, beneden be woond door de Familie Riethoven Do brand liet zich reeds aanstonds ernstig aan zien en het leed geen twijfel, of het bovenhuis zou geheel een prooi der vlammen worden. Aan redden viel dan ook niet te denken, hoe wel de groote brandweerladdcr zeer spoedig ter plaatse was. Do benedenverdieping liep al 6poodig zeer ern stig gevaar, waarom men daar alles wat maar kon met vereende krachten inveiligheid bracht. Toen het vuur zich ook van de - benedenverdie ping ging meester maken, was zoo goed als al het huisraad gered, behalve de koopwaar (email- artikelen) van den heer Riethoven. Dit' kon ge schieden, dank zij de goode hulp en de rappe handen van toegeschoten personen en de politie. Het was toen aan te zien dat het geheele huis zou vernield worden. Te ongeveer tien minuten voor tien werd mot een slang op do waterleiding het oeret met het blusschingswerk begonnen. Er kon aanvankelijk slechts één straal gegeven worden, omdat de druk op de waterleiding te gering bleek. Later veran derde dit en werden meerdere slangen aangekop peld. Omstreeks tien uur verschenen ook de twee sloom brandspuiten en ongeveer tien minuten later gaven zij flink water met zes stralen. Intusschen was de vuurgloed in hitte Zoodanig toegenomen, dat de belendende perceolen gevaar beliepen, wat later omstreeks half 11 nog ern stiger werd, toen perceel 19 aan 't dak dreigde vlam te vatten, ondanks het voortdurend nat kou den. De brandweer kon echter het vuur meester blijven, tengevolge waarvan -de brand tot het c-ene perceel beperkt bleof. Alleen beliepen do blendende huizen eenige waterschade. Het gerucht van den brand had zich gisteren0 avond spoedig over de stad verspreid. Er was daardoor heel wat volk op de been om het schouw spel gado te slaan. De politie handhaafde de or de en zorgde voor dc afzetting van het terreii. Verschillende autoriteiten waren bij den brand aanwezig w.o. Wethouder Bots, eenige raadsle den, de Commissaris van politie, do heer P. Star pel, do Commandant van de brandweer, df. heer J. P. Verhoog eet. Te ongeveer kwart over elf was mcu h.'t vuur geheel meester. Van hel bovenhuis was alles verbrand, terwijl van het benodei ais alles werdbedorven 't zij door vuur of water. Omtrent de oorzaak van den brand verkeert men nog in het onzekere. Verzekering dekt de schade. De heer J. H. Sommeling Kattenpoort 19, in de Claiastceg, herdenkt heden zijn 90sten ge boortedag. De jubilaris is een oud-strijder, (gepens. tam boer-majoor) heeft vele jaren ons land gediend. Ongetwijfeld zullen heden velen den ouden man door hun belangstelling vreugde bereiden. In de morgen te houden vergadering van de classis Leiden der Geref. Korken komt aan do orde een voorstel om binnenkort alhier eed clas sical© ouderlingen-conferentie to houden. Naar wij vernomen hebben verschillende ker ken in de classis met dit denkbeeld reeds hunne instemming betuigd. Waarschijnlijk zal door oen van de oudorlin- gen te Sassenhcim op deze eerste conferentie een onderworp, verband houdende met den arbeid dor ouderlingen w orden ingeleid. Het aantal werkloozen ingeschreven bij de gemeentelijke arbeidsbeurs bedroeg gisteren 591. ILioronder waren 146 losse werklieden, 119 siga renmakers, 4G schilders, 29 bankwerkers, 27 op- pcrloiden, 26 grondwerkers, 9 behangers, 9 ma- chinodrukkers, 9broodbakkers, 8 koetsiers, 6 be- tenwerkere, 6 kleermakers, 6 meubelmakers, 6 sigarensorteerders, 6 loopknechten, 6 bussenma- kers, 6 staaldraaicrs, 5 electricicns, 5 handdruk kers, 5 warmoeziers enz. BINNENLAttÜ. BESTRIJDING WERKELOOSHEID. Op vragen van den heer Haazevoet betref fende het nemen van maatregelen in verband met de werkeloosheid heeft Minister Aalbereo geantwoord, dat zoodra de crisis zich afteeken- de, de mogelijkheid van hulp aan takken van nijverheid overwogen is. Het purft is bjj den Nijverheiasraad aanhangig geweest en met do vakcentralen is overleg gepleegd. Zooals echter bij den internationalen aard van de crisis en liet zeer ingewikkelde complex van oorzaken le verwachten was, bleek het 6tellon van do vraag om hulp gemakkelijker dan een bevredigende beantwoording, terwijl ook op mogelijke consequenties Yan eventueel aan- vaardo pogingen tot hulpverleening, voor nu of later, het oog moest worden gevesligd. Daar- door is een geheel van practièch te volgen maatregelen nog niet vastgesteld. Het onder werp behoudt echter de volle' on voortdurende aandacht der Regeering. Bij de liquidatie van het K. N. S. C. in No- vemer 1919 heeft liet Rijk de bevordering der totstandkoming van wachtgeldregelingen voort gezet, welke door dat comité was aangevangen. Het tot stand brengen eener wachtgeldrege ling is een vrijwillige daad van de zijde van den werkgever; de Minister kan slechts het tol stand komen bevorderen door verlichting der kosten voor den werkgever m. a. w. door een doel der uitgaven door do Overheid te doen dragen, door mondeling on schriftelijk over leg, advies en propaganda. Hij meent ten aan zien van het oerste ttvms wel tot de grens der Rijk&ijdrage te zijn gegaan, door deze. welke eerst od 1/3 ded der uitkeeringen was bepaald, o. a. voor de textiel- en de schoenindustrie op 50 pet. te stellen. Het Departement van Arbeid streeft zoo als bekend er naar, de daarvoor in aanmer king komende lichamen, in het bijzonder de gemeentebesturen, door het verleenen van fi- nancieelen steun van Rijkswege aan te moedi- gen en in staat te stellen, werken uit le voe ren, die tot belangrijke verruiming van werk gelegenheid dienen. Van 3 November 1919 tot 15 Januari 1921 is aan 118 gemeenten en 14 waterschappen en vereenigingen steun ver leend of toegezegd; tot laatstgenoemden datum is aan subsidie (in sommige gevallen als voor schot) wan Rijkswege uitbetaald ongeveer f 1,250,000 (over de bedoelde periode moeten nog verschillende betalingen plaats vinden). Het doen overgaan van werkolooze arbeiders in andere beroepen, die meer vooruitzicht bie den, wordt zooveel mogelijk bevorderd. De pogingen door een aantal gemeenten in deze riohting gedaan, worden krachtig, ook financieel, gesteund. Zij gaan thans voorna melijk in de richting der bruikbaarmaking voor het bouwbedrijf, omdat de vooruitzichten van andere bedrijfstakken thans moeilijk zijn te- beoordeelen. Ook op deze laatste wordt ech ter voortdurend de aandacht gehouden. De pogingen zijn van tweeërlei aard. a. vorming van ongeschoolde bouwvakar beiders tot min of meer geschoolde arbeids krachten, waardoor weer plaats komt voor arbeiders uit andere vakken, die als onge schoold arbeider in dc bouwbedrijven 'kunnen optreden, en b. rechtstreeksche vorming van arbeiders uit niet tot het bouwbedrijf behoorende be drijfstakken (vooral de sigareninduslrie) tot min of meer geschoold bouwvakarbeider. Beide wegen leiden tot bestrijding van werke loosheid in do bedreigde industrietakken. Een Rijkscommissie van advies voor de bouwnij verheid wordt over deze opleidingsmethoden voor de bouwbedrijven geregeld geraadpleegd. Voor overgang van arbeiders uit do dia mantindustrie naar andere vakken welke niettemin voortdurend plaats heeft is nog geen bevredigende oplossing gevonden. Do Regeering beeft bcolotcrr aan werke- loozenkassen, die door de llians heerschende crisis uitgeput zijn. en aan die, welke zich weldra voor helzcifde feit zullen gesteld zien, gedurende het jaar 191'L bijzonderen financi- eelen steun te verleenen, deels a fonds perdu, deels als renteloos voorschot, ten einde haat in staat te stellen aan reglementaire verplich tingen te voldoen. Als voorwaarde voor dien steiin is een maxi mum uitkeeringsbedTag gesteld voor elk der 3 klassen, waarin de gemeenten bij het Bezol digingsbesluit 1920 verdeeld zijn, welk maxi mum bedraagt: Voor klasse I: 'voor gehuwden (gezinshoof den) f 3.voor ongebuwden, die niet bij hun ouders, inwonen f2.40; voor ongehuwden, die wel bij hun ouders inwonen, f 1.80. Voor klasse II resp. f2.70,f2.10 en f 1.62. Voor klasse III resp. f2.40, f 1.92 en f 1.44 Bij suppletoire begrooting zullen weldra de hiervoor noodige gelden worden aangevraagd. Tot bevorderen van de emigratie van Neder- landsche handarbeiders naar Ned.-Iu.dte schijnt in bet algemeen weinig doelmatig, aan gezien hot klimaat een onoverkomelijk beletsel vormt tegen het verrichten van handenarbeid door Europeanen op een wijze, dié hen in staat zou stellen op den duur met inheomsche en G.hineesche arbeidskrachten te concurree- ron, zonder physiek daarvan ernstige nadeelon to ondervinden. Crisis-uitgaven. De Minister van Landbouw enz. heeft naar aanleiding van zijn toezegging aan den heer Van Berost-oyn aan de Tweede Kaïner doen toekomen een gespecificeerd overzicht van de crisisuitga ven over 1919, voor zooveel deze betrekking heb ben op de aan zijn Departement ingestelde cri- si6afdeelingcn en voor zoover deze tot nu toe bekend zijn: I. Bureau voor do Distrubutie van Graan en Moei f 442.463.45) II. Afd. Crisiszaken „3S0.094.22} III. Uitvoerccrtificatenburcau 27.342.63 IV. Rijksbureau voor de Scheep vaart 41.320.80 V. Aid. Vlecsohroorzionmg 17.522.07} VI. Centrale Accountantsdienst 36.393.74} VII. Afd. Crisisarchicwn 11.260.23 VI1L Afd, Volksvoeding 57.169.99 IX. Afd. Vervoer 18.627.04 - Voorts werden ton laste van dit artikel nog botaald do navolgende vorderingen: a. Staat van moer on minder werk wegens uitbreiding van do controle verwarming op de zoldorruknten van liet Departementsgobouw ton behoeve van de afdoeling Crisiszakon f 505.40. b. Staat van meer en mindor werk wgens den bouw van een hulpgebouw, hot maken van lokoliteiten op de zolderruimten cn het gedeel telijk overdekken van de centrale binnenplaats op liet terrein en in het gebouw van liot Departe ment van Landbouw, Nijverheid en Handel ten behoeve van de afd. Crisiszaken f 12.819.02}. Totaal f 1.045.508.61}. Do oorepronkelijko afd. Crisiszaken werd 15 April 1919 opgeheven. De kosten van dezo afdee- ling bedragen totaal f 234.178.31. Bij die opheffing werden echter diverse endor- afdeelingen daarvan bij het Departement inge steld. De gezamenlijke uitgaven van deze afdeelin- gen, welke in totaal f 145.115.91} bedragen, loo- pen dus over het tijdvak 15 April 1919 tot 31 Dec. 1919. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer zijn tor vergadering bijeengeroepen on Dinsdag 15 Februari le half drie ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL 10.22 1/* DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF, KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, ï- bij vooruitbetaling Aan het Zoeklicht. Leiden, 9 Febr. 1921. In bot Friesch Dagblad vond ik een schoen. Speciaal bestemd voor het a. r. Friesche volk. Maar oen schoen waarin misschien ook Zuid-Hollandsche voeten passen. Waarom ik de vrijheid neem gemeld voorwerp hier in het volle licht te zetten: „Vraagt men nu, wat doet ons a. r. Friesche volk opdat ook onze gewestelijke dagbladpers zijn vleugelen breeder kunne uitslaan, dan is 't antwoord, zéér onkelen die do zaak op het hart dragen on er zich voor geven, uitgezodnerdzoo ongeveer niets. Als men alléén maar zorgde, ellc in eigen kring, dat al wat aan annonces, bijv. in zake verkoopiDgen e. d. g., gelet op de pu bliciteit die we thans hebben bereikt en 't publiek dat we betwijfelen, in ons blad hoort er ook in kwam, als dat alteen maar gebeurde, dan konden we bijna eiken dag reeds mot een tweede hlad naast het eerste, uitkomen! Meer zeggen we er niet van. Maar onze grootste teleurstelling in den arbeid voor de pers is altijd geweest, dat zoo vc-lcn on zer broederen hun eigen bladen een plaats geven als Asschepoetslcr: op 'n krukje bij den haard." Ik plaats hier het schoentje precies zoo als ik het vond. OBSERVATOR. De regeling van den dienstplicht. Naar het Corr. Bureau meld!, zal het wetsontwerp tot regeling van don dienst plicht, dat bestemd is le zijner tijd uc mi litie- en andore militaire wetten te vervan gen, reeds verzonden zijn naar de colleges, welke daaromtrent, advies zullen he boen uit te brengen. Zooals men zich zal herinneren heeft dé Minister van Oorlog indertijd in de Tweede kamer reeds medegedeeld, dat zoo spoedig mogelijk een algemeene her ziening van dc militicwet, enz. in de plaats zou treden van dë lijdelijke afwijking van de Militiewet, Tijdelijke 10-uiige arbeidsdag. Daar verschillende scheepswerven te Rot terdam, die speciaal voor reparatiowerk ■zijn ingericht, overladen zijn met werk, heeft de arbeidsinspectie na goedkeuring van den Minister tijdelijk tou-cemming ge geven, op deze werven 10 uur per dag te werken. Deze vergunning gaat reeds in voor de Rotterdamscho Droogdok Mij. cn Wiltons scheepswerf, terwijl waarschijnlijk nog meerdere zullen volgen. De vrijzinnige Fusie. In de op 7 Februari jl. gehouden verga dering van afgevaardigden der afdeelingen van de Middenstandspartij, werd het Hoofd bestuur gemachtigd met dc besturen van andere politieke partijen verdere bespre kingen te houden over de oprichting van een nieuwe staatkundige partij. Besloten werd voorts de Middenstandspartij niet te ontbinden maar bet Hoofdbestuur opgedra gen een wijziging der Statuten voor te be reiden, waardoor het deel der Middenstands partij niet meer zal zijn rechtstreeks aan de verkiezingen deel te nemen, doch politie ke en economische vraagstukken in eigen kring te behandelen en le bevorderen dat bij verkiezingen voer Overheidslichamen middenstandscandidaten een hun toekomen de plaats krijgen op de lijsten der nieuwe staatkundige partij. Zilverbons. Bij K. B. van 28 Jan. is bepaald, dat de zilverbons van een gulden als zilverbons van de eerste soort worden ingetrokken 1 Maart 1921. Tot en mot 31 Maart zullon zij aan de kantoren der betaalmeesters en van de ontvanger der directe belastingen kunnen worden ingewisseld. Ter verduidelijking diene dat na 1 Maart niet meer als betalingsmiddel zullen geldig zijn de zilverbons van één gulden zonder achterdruk. Doze bons zullen van 1 Maart tot 31 Maart inwisselbaar zijn bij don Agent van het Ministerie van Financiën aan de kantoren der betaalmeesters, en van de ontvangers der directe belastingen. Uitvoerverbod van eieren gevraagd. Aan den Minister van Landbouw is gis-« teren het volgende telegram verzonden: Do Rotterdamsche kooplïeoen in eieren, op heden aanwezig in het veilingslokaal der Rotterdamsche Consumptie-veiling Raampoortstraat 24 Rotterdam, verzoeken Uwe Exc. uitvoer eieren stop te zetten, daar de prijzen zoo hoog opgevoerd worden, dat dit artikel buiten het bereik van ona volk valt. Het vredesverdrag en de Rijnvaart, t Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt liet volgende mede: In de memorie van antwoord betreffend» do begrooting voor 1921 is meegedeeld, dofi de onderhandelingen, die met de betrokken geallieerde regeeringen werden gevoerd nopens de toetreding van Nederland tot de artikelen van het vredesverdrag de Rijn- Het heengaan van Jhr. Lohman. Naar aanleiding van de ontslagname van den heer Lohman als lid van de Twee de Kamer schrijft de N. R. C r t. De heer De Savornin Lohman heeft dan toch zijn ontslag genomen. De nestor der Kamer was eon der besten, zoo niet de beste van do hooge verga dering. Wijion Tydeman, wijlen» Bos, wijlen Goeman Borgesius, Va» Karne- beok Sr., Lohmando oude garde verdwijnt, maar is niet te vervangen. Dat wij met dezo laatste woorden niets onvriendelijks ten opzichte van den hoer Gerretsen, 'e heeren Lohman's op volger bedoelen, spreekt van zelf. Waar zijn evenknie bijkans niet to vinden is, mag ook aan den heer Ger retsen niet een zoodanige eisch gesteld» worden. Het Handelsblad maakt van dezo gelegenheid gebruik om nog weer eens even aan de Kuy per-figuur te knabbelen e» schrijft „Het lijkt ons de tijd nog niet. om do politieke rekening van dozen staats man, die in September jl. bijna onafge broken sedert 42 jaar Kamerlid was (hij was minister in hot kabinet-Mac- kay en daarna gedurende korten tijd lid van de Eerste Kamer, waarna hij weder naar de Tweede Earner over ging) nu reeds definitief af te sluiten Zijne figuur in het algemeen hebben wij indertijd geschetst in „De heeren in Den Haag"; en overigens komt het ona haast, ondenkbaar voor, dat deze welhaast 84-jarige, die echter nog zoo vaak toonde (bet laatst nog in zijn rede tegen het gezantschap bij het Va- ticaan) welk een ongebroken manne- kracht er in hem leeft, voorgoed van heel ons politieke -tooneol zou zijn ver dwenen. Wij merken daar am thans slechts dit. op, dat, terwijl in veler oog do Kuyperfiguur grooter zal schijnen dan die van oen Lohman, dit toch in meer dan één opzicht, onjuist is. Maar Lobman hooft anders dan Kuyper, nooit de kunst verstaan on er ook niet naar gestreefd om de massa in hem te doen geloovan, cn vandaar dat de Lohman-figuur, niet staande op een 6okkel van populariteit en niet zich afteekenend als tegen een morgenzon van volksgeloof, voor ons oog niet hot massa-relief bezit van de Kuyper- verschijning. Maar Kuyper dood en Lohman weg uit de Tweede Kamerhet is wel de Götterdammeruug van ©en grooten parlementairen tijd. Les Rois s'envont ook hier. En ook hier vervangt de menigte hen nog niet. De Maasbode laat zich als volgt uit: „Terecht stemde de Kamer in met de waardeerende woorden door praeses Kooien gesproken. den scheidenden nestor ter eere. Inderdaad mocht de voozitter de beteekenis van den heer Lohman als staatkundige figuur buiten bespreking latend de onver moeide werkzaamheid honoreeren van dezen plichtgetrouwen afgevaardigde, die ondanks zijn hoogon leeftijd voor de collega-kamerleden ton einde toe oen illuster voorbeeld bleef. Niet al leen intusschen om de consciëntieuze vervulling zijner taak zal de Kamer noode uit haar midden zien heengaan de ofschoon licht gebogen toch nog rijzige gestalto met. den snccuwwitten haardos van den christelijk-historischen leider, die immer van zoo ongewone vitale kracht blijk gevend tevens zoo vaak ook nu nog frissche en jeugdige gedachten in het debat bracht. Dat vooral de rechterzijde dezen ve teraan ongaarne uit de actieve politiek ziet treden (als hoofdredacteur van „de Nederlander" blijft do heer Lohman in middels nog in functie), behoeft geen betoog voor wie beseft, dat ons christe lijk volksdeel aan dezen parlementair voel te danken heeft; hetgeen ruiter lijke erkennning zal vinden ook onder on6 katholieken, al is niet zelden de zienswijze van den karakter-steilen staatsman met de onze in botsing ge komen en al doet het ons leed, dat zijn parlementaire zwanenzang een uiting moest, zijn dierzelfde mentaliteit, welke zoo dikwijls tijdens zijn politieke loop baan tot betreurenswaardig misver stand aanleiding* was." STADSNIEUWS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1