Abonnementsprijs Dagblad voor Leiden en Omstreken. STADSNIEUWS. BINNENLAND. jJlN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN KWARTAAL 12.50 WEEK10.19 hiNCO PER POST PER KWARTAAL 12.&0 iste jaargang. - donderdag 27 januari 1921 - no. 253 BUREAU: HOOiGRACHT 35 - LEiDEN. - TELEFOON INT. I278 advertentie-prijs PER GEWONE REGÉL f 0.22 l/l DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 noorden 50 cent: Zaterd&g9 75 cent. :- bij voornitbetaling leerplan en benoeming. ider het opschrift Opgepast schrijft landaard )o koninklijke besluiten tot uitvoering de Onderwijswet stellen nog eens dui- "u,k in *hefc licht, welke gevaren ons Chris- onderwijs bedreigen door die bepalin- welke de Antirevolutionaire amende- en hadden willen wegnemen. ;t leerplan moet naar den inspecteur zonden worden, die het zal toetsen ook den regel van het „gedurig voort- jdeud onderwijs". 3 inspecteur kan teekenen voor gezien Ian is de zaak in orde, maar hij kan zijn opmerkingen maken, waarbij, als i het niet eens wordt, de inspecteur de issing van "den onderwijsraad kan in- '?j en. u hangt in dit geding veel af van den c oon van den inspecteur en van de waak- nheid van het schoolbestuur. 0ij de debatten in de Tweede Kamer is k 1 uitgekomen, dat de inspecteur de vrij- van het Christelijkonderwijs heeft te iedigen, de vrijheid n. 1. om zijn begin- i,gjte doen doorwerken ook in de regeling rel het leerplan. Maar niets waarborgt dat geen inspecteur zal trachten zijn wanten dienaangaande aan de 6choolbe- en op to dringen. a Tij hoorden van een inspecteur, die van 1 eerste optreden af in verschillende aanstonds klaar stond met de be, ging van proces-verbaal, zelfs om een nigheid. Zulk een stemming belooft niet goeds. b et is daarom zaak van meet af op te sen, dat men de rechten behoudt, die wet inderdaad niet heeft aangetast, r die de uitvoering in gevaar zou kun- h brengen. Vooral inzake het leerplan. reen voetbreed mag worden toegegeven r het beginsel in gevaar zou komen, jieen inspecteur, die zijn machtsbevoegd- zou willen overschrijden, vinde het oolbestuur manmoedig op zijn weg. 'reffend is ook op welke wijze in de ko- iklijke besluiten het eenvoudig overleg de benoemingen wordt uitgewerkt, j. liet het schoolbestuur maakt een tal op de lijst van sollicitanten, maar de lijst irdt den inspecteur gezonden met de be reiden, en dan kiest de inspecteur uit, t 'lke keuze dan natuurlijk door het schóól- Kuur al dan niet bekrachtigd moet wor- let komt ons voor, dat het beter ware, eerst het schoolbestuur zijn meening kennen. Maar ook bij deze regeling ïoeft het recht van het schoolbestuur niet J gevaar te komen, mits men op zijn Jedeisen het gevaar goedziet. ■Hs men weet wat meij wil. besturen hebben voor hun school te jn, meer dan ooit te voren." Standaard ziet hier dus ook een tr, waartegen waakzaamheid gebo- Socialisme en de waarheid. )c,Met dit onderwerp trad Woensdagavond or de Chr. Hist. Kiesvereeniging alhier Dr. J. Riemens, predikant bij de Ned. jjrv. Kerk alhier. 'aar de voorzitter der afdeeling, de heer B. Meijnen, door ongesteldheid verhin- rd was, werd de vergadering geleid door n heer W. P. ten Kate, die na gebed en >t lezen van een gedeelte van Rom. 13 een irt openingswoord sprak en daarna het )ord gaf aan Dr. Riomens, die begon met n onderwerp nader te omschrijven. Wat bedoelt spreker met het Socialisme? iet wat ons getcekend wordt in „Das Ka- taal", maar-wat de Socialisten zelf'pro- igeeren als zij hunne macht zoeken uit. te feiden; wat zij zelf zeggen. Wat is de waarheid? Spreker zou kun nen zeggen: Christus is de waarheid of ook wel de leer die het meest getrouw weer geeft wat de Bijbel leert. Hij bedoelt thans echter de waarheid in algemeenen zin: de getrouwe weergave van de werkelijkheid. Spreker wil nagaan: de verhouding van het Socialisme tot het arbeidersvraagstuk, tot do arbeid en tot don Godsdienst- Spreker komt dan allereerst tot den va der van" het Socialisme Karl Marx. Hij heeft uitgegeven het „Communistisch manifest". De ontwikkeling der maat schappij wordt, hierin als van zelf komend, als natuurnoodwendig voorgesteld. Typ. is de klasseindeeling (Bourgeoisie ter cene en Proletariaat "ter andere zijde) en het predi ken der revolutie. Geweld is nu eenmaal noodig, aldus Marx, lettende op het eigen belang;'geen kapitalist zal vrijwillig afstand doen van zijn bezit. Hoe meer men het „Communistisch mainfest" bestudeert, hoe- meer men tot de overtuiging komt, dat Lenin, Trotzky en Wijnkoop, de zuivere volgelingen van Marx zijn, zij 't in iets gro- veren zin. Eigenaardig is nu te zien hoe Marx in 1848—1849 en 1850, telkenmale voorspelt: nu gaat het gebeuren, nu komt de revolutie. Iu 1884 was Bebel dezelfde meening toe gedaan, toen gebeurde er iets bijzonders in den Duitsohen Rijksdag. Er werden n. 1. wetten ingediend, tot doel hebbende verze keringen voor de arbeiders tot stand te brengen en nu stemden de Socialisten tegen, doch de Christenen voor. Wat was hiervan de reden? De Socialisten verwachtten de revolutie en zeiden zij, verbeteren wij nu den toestand der arbeiders, dan zal deze niet komen. Ook ten onzent zien wij vreemde dingen Mr. Troelstra, schreef in 1903 bij de sta king der spoörwegmannen in Het Volk: de vaten buskruit der algemeene werkstaking staan klaar, er is maar één lont noodig om ze te ontsteken, wij zullen schouder aan schouder staan met de Anarchisten. Eenige dagen later schreef diezelfde heer: burgers waar is de brand? er is niets aan de hand. 11 Nov. 1918 6prak Troelstra wij zullen er a. s. Zondag over beslissen of wij de arbeiders- en soldatenraden zullen oprich ten, besluiten wij er toe, dan beteekent dit, dat deze raden de opperste macht zullen hebben. De rechtsgrond? Onze noodzake lijkheid en onmisbaarheid. In April 1919 heet het weer: wij zullen het zonder de arbeidersraden moeten doen. En in de Soc. Gids zegt Dr. van Dillen dat er geen reden is de revolutie spoedig te verwachten. Wat zit. hier achter? Men komt tot de overtuiging, dat de maatschappij meer in gewikkeld is, dan het Communistisch ma nifest het doet voorkomen en struikelt over de werkelijkheid. Voor het verkrijgen van goede maatschappelijke toestanden is oot moed noodig zooals do Bijbel ons leert en geen ophitsing en prikkeling van het eigenbelang. Het Socialisme doet die waar heid te kort. Wat de arbeid betreft eischen de So cialisten het. monopolie voor hunne part'ij- genooten op. De duizende Christelijke ar beiders tellen zij niet mee. Kapitalist is elke niet-socialist. Hun opvatting van den arbeid is vaak verschillend als vuur en water. Dan ziet men weer verachting van den arbeid, dan weer een verheerlijking. Ortodox Marxisme doodt, alle liefde voor arbeid. Paul Lafar- que schreef zelfs een boek over: „het recht der luiheid". Zijn leven bewijst wel waar 'dit toe leidt. Bezitter van een geërfd ver mogen, heeft hij zich met zijn vrouw, nadat dit vermogen bijna was verteerd, verdron ken. Jos. Loopuit zegt ten onzent: „de arbeid is de heiland van den tegenwoordigen tijd." Het is zeker, ook hier staat het Socialis me op gespannen voet met de waarheid. Arbeid is geen heiland, maar arbeid is ook niet verachtenswaardig. Door Gods goed heid kan ze voor ons een rijken zegen zijn. Hoe staat nu het Socialisme ten opzichte van den Godsdienst. Met tal van pakkende uitspraken van mannen als Marx, Troelstra, Pannekoek, Bebel, Gorter, Kautsky en anderen too-nt spreker aan, hoe het socialisme zich stelt tegen den geopenbaarden. Godsdienst, hoe het ook in dit opzicht de waarheid geweld aandoet. Maar vraagt spreker tenslotte, hoe zul len wij naar 'huis gaan? Zullen wij gaan bidden als de farizeër? Neen, laat ons de macht der socialisten aanzien. Laat ons erkennen ook onze laksheid. Laat ons werken en bidden, want als het Christedom een gedeelte van zijn taak laat rusten, dan wil God wel eens gedogen, dat tegenstanders dat Werk opnemen en juist tegen het Christendom uitspelen. Lar ten wij de waarheid onder het oog durven zien. Nadat nu de voorzitter in een zeer sym pathiek woord Ds. Riemens had dankge zegd voor den leerzamen en schoonen avond ging zijn eerwaarde voor in dankgebed. Chr. H. B. S. Gisterenavond had in het Schoolgebouw de jaarvergadering plaats van de vereeni- ging Chr. Hoogere Burgerschool met 5-ja- rigen cursus voor Leiden en omstreken. De vergadering werd geleid door Ds. H. J. Kouwenhoven, voorzitter der vereeni- ging, die na haar op gebruikelijke wijze te hebben geopend en na lezing en vaststelling der notulen, het woord, gaf aan den secre taris der Vereeniging, Ds. E. H. Broekstra van Rijnsburg, tot het uitbrengen van het jaarverslag over 1920. Het verslag over de lotgevallen der ver eeniging gedurende het jaar 1920 behoeft Gode zij dank! aldus de secretaris niet in mineur te worden gezet. Wel heeft het afgeloopen jaar ruimschoots zorgen gegeven en moesten veel bezwaren en moeilijkheden worden overwonnen, maar het zou van grove ondankbaarheid en klein geloof getuigen, indien alleen daarop do nadruk werd gelegd. Het getal leerlingen steeg van 34 tot 62 welke aldus verdeeld zijn klasse la 14, klasse lb 14, klasse II 23, en klasse III 11. Hoe verblijdend deze stijging ook was, 't heeft heel wat hoofdbrekens gekost eer al deze leerlingen behoorlijk een plaats hadden en het onderwijs ongestoord kon worden voortgezet. Toch bleek uit alles steeds meer hoe noo dig het was om voort te varen met de plan nen om elders een terrein te koepen en een nieuwe-school te bouwen die aan alle rede lijke eischen voldoet. Tot dat doel werden in het afgeloopen jaar twee ledenvergaderingen gehouden, waarvan het resultaat is geweest, dat het bestuur gemachtigd werd een terrein aan den Rijnsburgerweg achter 't Posthof aan te koopen, waarop het schoolgebouw eer lang verrijzen zal. Tot dit moedig besluit heeft ongetwijfeld meegewerkt het wetsvoorstel van Z. Exc. den Minister van Onderwijs, om van staats wege het benoodigde bouwkapilaal voor te schieten. Intusschen moet echter tijdelijk worden voorzien in de behoefte aan geschikte lo- caliteiten etc., zoolang de school nog is gevestigd in het tegenwoordige gebouw. Ook deze voorziening zal weldra tot stand komen. Door de welwillende houding van den eigenaar van 'n belendend perceel, die 'n gedeelte van den tuin beschikbaar stelde en afstond voor don uitbouw der school met eenige localen in hout, is althans de eer ste tijd voldoende ruimte verkregen. De se cretaris prijst do bereidwilligheid van dezen eigenaar en brengt hem dank voor zijn ge boden hulp. In dit alles was 's Heeren hand kennelijk met ons! Voor het voor deze uitbreiding benoodigde kapitaal ad f 6000,zal eene rentegeven- de obligatieleening worden uitgeschreven, waarvoor de medewerking van allen wordt ingeroepen. Met dank aan den Heere mag worden geconstateerd dat onze zeer geachte direc teur Dr. S. C. Meijering zijn arbeid in het afgeloopen jaar ongehinderd kon voortzet ten. Onder de leeraren hadden enkele mu taties plaats. Aan de heeren Bont te Alfen aan den Rijn en Dr. van Katwijk werd op hun ver zoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend, ovenals aan den heer Anema we gens zijn benoeming tot schoolopziener. Naast den Directeur werken op dit oogen- blik aan de school de dames: Mej. Gros heide, Moj. v. Schuilenburg, Mej. van Well en de heeren De Bruijn, Jansen, Jelie, Mr. Koers, Wiersinga en Van Bijl, terwijl als opvolger van den heer Anema den lsten April als leeraar zal optreden de heer Van Ham. Het ledental der vereeniging 6teeg met 30; een verblijdend verschijnsel! Toch kon het aantal leden grooter zijn, zoodat wer ving van nieuwe leden, nog steeds op ons programma moet blijven staan. Het aantal begunstigers bleef stationair. In het bestuur zijn twee vacatures, ten eerste de vacature Roscam Abbing, welke is voort blijven bestaan door het bedan ken van Mr. Brief, en de vacature Fontein, die gemeend heeft om verschillende redenen meer speciaal in verband met de a. s. bouw plannen der vereeniging, als bestuurslid te moeten bodanken. Het bestuur heeft deze reden kunnen billijken. Door den secretaris wordt aan den heer Fontein hartelijk dank gebracht voor het vele goedo werk, wat hij als bestuurder voor de vereeniging heeft willen doen. Het jaar 1920 was in vele opzichten een gezegend jaar, ondanks do moeilijkheden die moesten worden doorworsteld. Er zullen zoo eindigt het verslag nog vele bezwaren blijven, laat ons niet vergeten dat de moeilijkheden er zijn om overwonnen te worden, doch als wij doen wat onze hand vindt om te doen, met alle macht, de Heere zich doet kennen als de God des verbonds, die trouwe houdt tot in eeuwigheid. De Heere zegene overvloedig en stelle tot rijken Zegen het werk onzer ver eeniging, den arbeid van onzen hoogge- achten Directeur en allen die naast hem onze vereeniging dienen en al onze leerlingen. Alsnu ontvangt de penningmeester Dr. J. G. van Es het. woord tot het uitbrengen van het financieele verslag. Ontvangen werd: aan giften f71, contri- butiën f 1392.50; diversen o.a. pensioen- stortingen f 1158.941, schoolgelden f3820.75, •subsidie over 1919 f 3141.90. Te verwachten subsidie over 1920 f25000, tezamen f34585.091. Uitgaven: nadeelig saldo 1919 f680i.SU, aan rente f 1398.51, diversen f732.85, sala rissen f 20852.62, inrichting en onderhoud .f6500.86. Totaal f36286.151. Er is dus meer uitgegeven dan ontvan gen f 1701.06. Stijging van eont-rihui-iën is dus zeer noodig tot minstens f3000. Op deze beide verslagen volgt eene ge animeerde bespreking, waaraan door ver schillende heeren wordt deelgenomen. Thans wordt; overgegaan tot uitloting van één obligatie (renteloos) ad f 100, wat volgens besluit in Januari 1921 moet plaats hebben. Door den jognste der aanwezig zijnde le den wordt op verzoek van den voorzitter, een nummer getrokken, wat na opening no. 75 blijkt te zijn. Aan den houder dezer obligatie zal hiervan kennis worden gege ven. De gehouden stemming voor twee be stuursleden heeft tot resultaat, dat geko zen worden in de vacature Roscam Abbing de lieer H. M. Sasse, en in de vacature Fon tein de heer G. B. Werter te Katwijk aan den Rijn. Aan beide hoeren, die inet aanwezig zijn, zal kennis van hun benoeming wor den gegeven. Tot commissieleden voor het nazien der boeken, worden benoemd do heeren: Kuij- pers, Kromwijk en Hogendoorn, tot secundi de heeren v. d. Brink, Vroom en C. Mulder. In de plaats van Dr. van Es, wordt be noemd tot lid van de commissie van Ad vies, de heer H. M. Sasse. Nadat de voorzitter den leden had dank gezegd voor hunne tegenwoordigheid, wordt de vergadering gesloten, en gaat Dr. van Es voor in dankzegging aan den Heere. Een reclame-v oor stel. Door de Soc. Dom. Raadsleden is bij den Gemeenteraad een voorstel ingediend om 'het belastingbedrag, verschuldigd over het belastingjaar 19201921 over de eerste vierhonderd gulden belastbaar inkomen on inbaar te verklaren, voorzoo ver betreft de aangeslagenen naar een v irkolijk inkomen van tweeduizend gulden of daar beneden. Dit komt dus practisch neer op een ver hooging van het bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud tot f 1100. In dit verband is het niet onaardig te vermelden wat Dinsdagavond te Zaan dam gebeurde. Te Zaandam zijn gelijk men weet de 1 a- g o r e inkomens veel zwaarder be- last dan in Leiden, terwijl de hoogere inkomens veel minder betalen. Nu was in November van het (vorigo jaar besloten het bedrag voor noodzakelijk levensonderhoud te verhoogen tot f 1000, maar in de vergadering van Dinsdag werd besloten dit besluit in te trokken, on het bedrag op f 7 0 0 te laten. Dit voorstel werd aangenomen met 8 te gen 5 stemmen. Onder devoorste ru in ers wasookdeheerDonia, Soc. Dem. Wetb., terwijlde voorzit ter, de heer Ter Laan, het voor stel krachtig 6teunde. Het reclame-karakter van het voorstel der Leidsohe Socialisten wordt, hierdoor voldoende toegelicht. Het Millioen. Er komt leven in de brouwerij. 't Is als op een mooien Meidag als de boeren tot elkaar zeggen: men hoort het groeien! Vandaag werden weer enkele ingevulde inteo* kenjbiljettcn aan ons Bureau bezorgd. Hot gaat goedl Morgenavond vergadert hot Comité en ook dan zal wel uit de opkomst blijken dat bet oude vuur weor oplaait. Dr. Kuyper herdacht. Het Kerkblad der Geref. Kerk in Zuid-Afrika van 1 December deelt mede, dat op Vrijdag 19 November in de Geref. kerk te Pretoria Dr. A. Kuyper werd her dacht. -4 De leeraar der plaatselijke kerk, Ds. J. A. du Plessis, verwelkomde de aanwezigen onder wie de Consul-generaal der Neder landen Dr. J. D. van Ketwich Verschuur, om vervolgens Ps. 8 te lezen en het inlei dend woord te spreken. Ouderling M. Vaandrager sprak een kort maar bezielend woord over Dr. Kuypers le vensgang. Na dezen schetste Dr. J. D. dn Toit Dr. Kuyper als theoloog. Door Prpf. J. Kamp werd Dr. Kuyper als Christen Staatsman den volke voorgesteld. Inspecteur W. Klooster voerde kortelijks het woord als voorzitter der Nederl. Ver- feuilleton. Langs den afgrond. 13) „In uwe plaats zou ik mijn vader liever iet „de oude heer" noemen," zeide zij de i aak in kwestie in het midden latende. Dat klinkt alles behalve eerbiedig," en onder antwoord af te wachten 6poedde zij :h naar hare kamer. Terwijl dit gesprek in den gang plaats ad, bespraken Mr. Tresillian en zijne rouw hetzelfde onderwerp in de eetkamer. „Geloof mij, Enoch," zeide zij, zoo dra do inderen 'het vertrek verlaten hadden, „gij ebt de zaak niet goed aangepakt." Met achtheid zoudt gij verder gekomen zijn." „Zoo praat gij altijd, Ruth", antwoord- e hij knorrig. „Ik voor mij heb geen ver- rouwen in uw zoetsappig opvoedingssys- eem. Abigail is romantisch en weekhartig, >n die jonge schavuit is in staat haar het iof te maken." „Zoo moet gij niet spreken, Enoch. Paul ivian is geen schavuit. Hij is een knappe, ordentelijke jongen. Wanneer gij Abigail jezegd hadt, dat gij het niet goed vondt, lat zij met hem of een ander eenzame andelingen deed dat zij te oud werd on V-jich j anger als een kind te gedragon, zie dan zou zij onmiddellijk, ingezien heb ben, dat gij gelijk hadt, en dan zoudt gij geen woord meer over de zaak hebben." „Ik vertrouw, dat die voor goed afgedaan is", zeide hij streng. „Ik wil het hopen," hernam zijne vrouw. Het is uwe bedoeling, dat zij niet. meer aan hom zal denken, dat hij geheel uit hare ge dachten, uit haar leven zal verdwijnen. „Juist, dat is mijne bedeeling". „Maar", ging mevrouw Tresillian voort, „door 'haar te verbieden ooit weer met hem te spreken, hebt gij, vrees ik juist het tegengestelde bewerkt, Zij zal nu des te meer aan hem denken. I-Iet kind vindt, dat wij hem dankbaar moesten zijn, omdat hij haar het leven gered heeft, en in plaats daarvan wordt hij beleedigd. Zij krijgt nu het gevoel, alsof er onrecht aan h£m ge pleegd wordt, en wanneer zij hem dus als een held en een martelaar gaat beschou wen, dan hebben wij daar zelf-schuld aan." „Och onzin! mallepraat!" riep hij geme lijk. „Maar mocht ik ooit zoo iets bij haar ontdekken, ik verzeker u, dat ik er heel gauw een stokje voor zal steken." „Ik wilde liever, dat gij het deedt met den hoogmoed en de verwaandheid van Jack", zeide zij. „Jack is een Tresillian," sprak hij met welgevallen. „Over Jack behoef ik mij niet ongerust te maken." „Ik wilde, dat hij meer van Abigail had", antwoordde zij. „Het doet mij verdriet te zien hoe trotsch en laatdunkend hij is, en het doet mij nog grooter verdriet, dat gij hem daarin aanmoedigt." „Dat is juist weer iets voor u, Ruth," zeide bij, zijn best doende om vriendelijker te kijken. „Maar gij zijt een Penhale en trots was nooit uw zwakke punt." „Trots is eene hoedanigheid, Enoch waarvan men al spoedig te veel kan heb ben, en ik ben overtuigd, dat dit met Jack het geval is. In plaats van die trotschheid aan te kweeken moesten wij trachten ze uit te roeien. „Malligheid, Ruth! malligheid! Jack is een Tresillian, een jongen om trotsch op te wezen. Hij zal den familienaam in eere we ten te houden, ja, er niauwen luister aan geven," besloot hij met de hand wuivendo. „Ik hoop het.," zeide zij met. een zucht, „de tijd zal het leeron; voor het oogenblik zullen wij de zaak maar laten rusten. „Mij wel," sprak hij met. het voorkomen van iemand, die zijn pleidooi gewonnen heeft. „Ik zal er niet meer over spreken, als gij dat verlangt." HOOFDSTUK VI. In het begin van September vertrok Abi gail naar eene kostschool voor jonge meis jes. Met uitzodnering van de vacanties bracht zij daar de volgende drie jaar van haar leven door. Zij legde zich met ijver op hare lessen toe, en deed haar voordee^ met deze gelegenheid om hare opvoeding te voltooien. Het heengaan was haar niet zoo zwaar gevallen als zij gevreesd had. De voortdurende pogingen, om Paul Vivian stekelmatig te vermijden, vielen haar van dag tot dag moeilijker. Geen oogenblik kwam echter de gedachte bij haar op haar vader ongehoorzaam to wezen. Iiij had immers bet. recht haar te verbieden, wat hij niet goed vond. Zij moest gehoorzamen. Na don eersten dag liet zij niets merken van hetgeen er in haar omging. De voor spelling van hare moeder werd echter al te zeer bewaarheid. Abigail Tresilliau had nooit meer naar 'het gezelschap van Paul Vivian verlangd, dan toen haar allen omgang met hem ver boden was. Als een echte vrouw bogon zij zich al do vriendelijke woorden, dio hij haar gezegd had, weer voor den geest te bren gen, en in haaF geheugen te bewaren. En hoe langer hunne gedwongen verwijdering duurde, des te meer verdiepte zij zich in deze herinneringen, die haar steeds dier baarder. werden. Paul was een held, hem werd onrecht gedaan, hij werd beleedigd, waar hij dankbaarheid had vordiond, hij werd veroordeeld, waar men hem had moe ten prijzen. Maar hot- ergst van alles was, dat zij gedwongen werd hem voor het hoofd te» stooten gedwongen haar gevoel geweld aan te doen. Wat zou hij wel van mij den ken? vraagde zij zich zelf gedurig af. Daar ginder bij het strand had zij gezegd, dat zij hem nooit zou vergeten nooit, nooit, <m bij had geglimlacht en gezegd, dat zij zoo dacht, omdat zij zenuwachtig en overspan nen was, maar dat zij na verloop van eon dag of wat wel anders zou spreken. En zou het nu niet zijn, akof hij gelijk had gehad? Hare daden zouden hare woorden logenstraffen. Zij moest hem tegenkomen en voorbijgaan, en zich houden alsof zij hem niet kende. Geen wonder als hij booa op haar werd, en met minachting aan ging denken. (Wordt vervolgd.),

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1