Gemeantelijke Aankondigingen. Gemeentelijke Vischverkoop De Burgemeester van Legden brengt Ier kennis vaji de ingezetenen dat morgen (Woensdag) aan de gemeentelijke Visch- winkels Yischmarkt en Stadshulpwerf; verkrijgbaar is SCHELVISCH a ƒ0.34, GROÓTERE SCHELVISCH h ƒ0.34, SCHOL Kk ƒ044, TARBOT en GRIET a 0.ü5 per pond en ZEEUWSCHE MOSSE LEN k ƒ0.06 per K.G. Hedenavond zijin de MOSSELEN ook ver- ikrijgLaar aan de»n geaneenitedijken "Vdach- iwiuke.1 (Vischmao-ikt). W. PERA, Weth., loco-Burgemeester. Leiden, 25 Januari 1921. AGENDA. DINSDAG, 25 Januari. Leiden. Uit voering Chr. Zangvereeniging „Con Amo- re" StadBzaal 8 uur, Dir. de heer D. Smink, met medewerking van het Haarl. Sted. Orkeet. DINSDAG, 25 Januari. Leiden. Le ring Kolonel Viae, over zijn ervaringen in onze Oost, met lichtbeelden in de Graan- beurs, aanvang 8 uur. WOENSDAG, 26 Januari. Leiden. Le denvergadering Vereoniging „Schoolkin dervoeding" Nutzaal 8.30 uur. WOENSDAG, 26 Januari. Leiden. Jaarvergadering Chr. H. B. S. in het school gebouw Witte Singel 7, aanvang half acht. WOENSDAG, 26 Januari. Rijnsburg Bunyanavond: Veilinggebouw. DONDERDAG, 27 Januari. Leiden. Openb. Verg. Chr. Geref. Jongel. Verecni- ging in de Chr. Geref. Kerk (Boomgaard- ■teeg). "Spr. Ds. G. Salomons van Bussum. Onderwerp: De tenten der Lamechs. Aan vang 7 uur. DONDERDAG, 27 Januari. Leiden. Feestavond van de afd. Leiden der Ned, Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbediend den. Spreker de heer H. A. C. v. d. Kraan van Rotterdam. Muziek, zang, voordrach ten in de Foyer der Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. DONDERDAG, 27 Januari. Koude kerk. Lezing met lichtbeelden, door Dr. B. H. Vos, over het ontstaan en de bestrij ding der Tuberculose in café Van Egmond. Aanvang 7 uur. VRIJDAG, 28 Januari. Hazerewou- d e. Lezing met lichtbeelden, door Dr. B. H. Vos, over het ontstaan en de bestrijding der Tuberculose in café Boers. Aanvang 7 uur. Apotheken die tot en met Zonda? op Maandagnacht eiken nacht en des Zondags geopend zijn: G.lF. Reijet, Steenstraat 35, Tel. 136. II. J. M. Proot, Maarsmanssieeg 17, Tel. 435. weduwen ontvangen een vrij hoog bedrag over 1920 in eens. Bij enkele, de hoogste, bedraagt het zelfs ƒ1400. Bezuiniging op onderwijsgebied. Naar „De Tijd" vernoemt, heeft de regee ring den wenk tor harte genomen, haar tijdens de debatten over de onderwijzerssalarissen gegeven door de rechterzijde, om op onderwijs gebied bezuinigingen aan te brengen. Maat regelen zijn in voorbereiding. De fusie. De afdeel in g Utrecht van de Midden- •tandspartij heeft met, op één na algemeene •temmen besloten niet tot de fusie van de vrijzinnige partijen toe te treden, maar de volkomen zelfstandigheid der partij te handhaven. Mocht de Middenstandspartij in meerder heid tot de fusie besluiten, dan zal de af dee ling Utrecht de bestaanszekerheid van een «elfstandige Middenstandspartij waarbor gen. Jhr. G. A. van Nispen. f Te Arnhem is op 81-jarigen leeftijd overle den jlir. G. A. van Nispen, oud-Wethouder «an Onderwijs aldaar en voor dien lid van Gedeputeerde State» ven Gelderland. Te voren was de heer van Nispen burgemees ter van Docline-hem. Jhr, de Stoiler, f Naar uit. Athene wordt geseind, is daar Ier slede aan longontsteking overleden jhr. «nr. dr. J. R. de Sturler, sinds 29 October 1908 Luiten gewoon gezant én gevolmach tigd minister bij bet Griekscbe Hof. Plattelands toestanden. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": Vol gen ucdedeeling der wethoudere in de Joragsle raadsvergadering van Rijnzater- woudc, is er uit de portefeuille van te be handelen stukken de aanvrage om ziekte verlof, reeds in het college van B. en W. behandeld, van den burgemeester, den heer Th. Ninaber, verdwenen. In de plaats daar van lag er een briefje van de6 burgemees ters hoonzoon, burgemeester te Wou- bni inhoudende, dat zijn schoonvader de aanvraag maar weer ingetrokken had. Wethouder Hogenboom wilde de politie hiervan in kennis stellen, maar er werd be- •loien, dat de oudste wethouder zich met bef onderzoek zal belasten. Over dc toestanden in deze gemeente Kerden merkwaardige dingen verteld. De burgemeester, tevens secretaris, is re< lang ziek, de seoretarie wordt, be keerd door een 14-jarigen knaap, akten worden in blanco geteekend, de burgemees ter benoemd oen ambtenaar zonder dat de wethouders er iets van weten, bericht aan den rijksontvanger dat de opcenten der grond- en pereoneele belasting dezelfde blijven als verleden jaar, terwijl de raad ze verdubbelt. Besloten werd aan Gedeputeerde Staten iden toestand uitvoerig uiteen te zetten en de vraag te stellen: Hoe moeten we bande len? De raad wenscht, de verantwoordelijkheid niet langer te dragen. Schade in het veenbedrijf. Men schrijft aan „Vaz Dias" uit do veen koloniën: In het Roswinkelsche Veen staat thans nog bijna dc -geheele voorraad fa- brieketurf, in het afgeloopen jaar gegra ven. Te Emmer Compascuum is eveneens nog menige veenplaats met turf en bagger bedekt. Tc Exloëraond en -veen waar zoo lang gestaakt, werd in den besten werktijd van het jaar, is nog maar zeer weinig ver kocht. en het meerendeel nat onder de win- terbedekking gebracht,. Op hoop van snelle droging in de komende maanden. Kortom, er staat veel te veel turf te overwinteren en er is geen vraag. De hooge werkloonen en de dure veenprijs zitten er in maar kunnen niet gerealiseerd worden en de prijs daalt onrustbarend. Voor vele verveners, vooral voor hen, die daar gehuurd hebben, een 6lecht voor uitzicht. Sir-Eric Geddes. Het bezoek van den Engelecben minister Sir Eric Geddes heeft-, naar het „Hbld." verneemt, geen enkel pülitiek of economisch doel. De minister komt hier uitrusten op het buitenverblijf van den heer Kröller. Het bezoek van den Nederlanclschen ge zant te Londen aan ons land houdt met, de reis van Sir Eric Geddes ook geen enkel verband. BUITENLAND. Wat moet Duitschland betalen. Dat is de groote vraag die thans zoowel Dnischland als de geallieerden bezighoudt. Krachtens de bepalingen van het vredes verdrag moet de Commissie van herstel voor 1 Mei 1921 de rekening opmaken van de door Duitschland verschuldigde vergoe dingen, die dan volgens art. 233 in dertig jaren zullen moeten worden afbetaald, al heeft de commissie van herstel de bevoegd heid in den duur en de wijze van afbetaling de noodige wijzigingen te brengen, mits deze niet het bedrag van het. verschuldigde betreffen; hierover hebben de regeeringen te beslissen. Natuurlijk werkt de commissie van her stel slechts in overleg mei de regoeringen en er is tot ausvor nog altijd geen eenstem migheid bereikt over het bedrag van de aan Duitschland op 1 Mei aanstaande te presen- "teeren rekening. Er is over die van Duitsch land te eischen schadevergoeding al zoo herhaaldelijk beraadslaagd, maar telkens 6tuit.te een beslissing af op do overmatige verlangens, die Frankrijk koesterde. Totdat men eindelijk te Boulogne dan toch in zoo verre tot oen vergelijk kwam, dat ook de Fransche minister-president de billijkheid erkende van een spoedige vaststelling van een vast bedrag der oorlogsschatting, op dat Duitschland zou weten, waaraan het zich te houden had. Maar te Boulogne wer den nog cijfers genoemd, die niet anders dan fantastisch geacht kunnen worden. Dat was in Juni van het vorige jaar. Sedert kwam Spa cn in aansluiting daarmee Brus sel, waar do geallieerde en Duitsche deskun digen nog altijd confereeren. Daar zal nu, naar het heet, door de ge allieerde vertegenwoordigers dio .te Pa rijs afzonderlijk hebben vergaderd een bepaald voorstel worden gedaan, indien al thans de Opperste Raad het met de denk beelden van deze vertegenwoordigers eens zal blijken te zijn en het door hen opge maakte plan aanvaardt. Dit plan komt hierop neer, dat men voorloopig slechts voor een tijdvak van vijf jaren Duitsch land een bepaald omschreven verplichting zal opleggen: Men kan later verder zien. Men heeft dan tenminste al vast jets in het laadje. Dit is -nu blijkens de nadere toelichting van Briand ook diens standpunt. Wordt nu reeds een vast bedrag be paald, zoo redeneert-men, dan zal daarbij met Duitschland's oogenblikkelijke draag kracht gerekend moeten worden, zoodat de jaarlijksche aflossingen betrekkelijk gering zullen zijn. Beter is het slechts een voorloopig bedrag te noemen, en dan een zéér hoog bedrag Wordt de toestand in Duilschland beter, dan kan in verband daarmede do schroef tel kens* een tikjo worden aangedraaid, terwijl men tevens Duitschland kan paaien met de hoop, dat als "het zich bijzonder tegemoet komend toont, misschien vermindering van lasten zal krijgen. Een lichtzijde voor Duitschland. i6 bij dat alles, dat het vredesverdrag voor schrijft, dat de aanbieding der rekening uiterlijk op 1 Mei moet plaats hebben. Voor uitstel heeft men dus do toestemming van Duitschland noodig en thans is reeds gebleken, dat men in financieele kringen zich hiertegen ten sterkste zal verzetten. Duitschland, zoo redeneert men, zal eerst zijn crediet waardig worden, wanneer een overeenkomst tot stand komt, waarin zijn financieele verplichtingen volkomen duide lijk zullen worden uiteengezet. Het zou zeer ongelukkig zijn, niet alleen voor Duitschland, maar zelfs voor geheel Europa, dat immers afhankelijk is van den algemeenen financieelen toestand, ook van die in de centrale rijken, zoo te Parijs deze voorloopige financieele overeenkomst ge sloten zou worden. Met belangstelling wordt de oplossing van dit vraagstuk in politieke kringen te- Duitsche eischcn aan Finland. Uit Helsingfors wordt geseind, dat Duitschland van Finland voor in 1918 ver leende militaire hulp thans de betalingvan 80 millioen Duitsche marken geëischt, heeft boven de restitutie van aan Fin land betaalde bedragen. De Fmsche regeering heeft daartegen over de betaling van 60 millioen Finsche marken aangeboden. De Duitsohe regeering heeft als onderpand voor baar cisch de zich In Duitschland bevindende Finsche staalsobligatiön, ter waarde van 20 mil lioen mark, in beslag genomen. L'it Ierland. Het officieele weekbericht, dat den toe stand in Ierland over de week, die afliep op 15 Januari moldt, zegt dat het aantal ernstige misdaden 57 was. tegen 103 in de vorige weck. Er hadden 51 arrestaties plaats wegens wandaden cn politieke ver grijpen. 62 personen werden berecht door krijgsdaden en 131 personen werden gc- interneerd, waardoor het aantal geïnter neerden steeg tot 1429. Ter gelegenheid van den tweeden ver jaardag van de bijeenkomst van het Ier- sche parlement gaf de Valera een bood schap aan het Iersche volk uit, aeggende: het Drachtig moreel, hetwelk een wonder van de natie maakte, blijft ongebroken; uw lijden zal niet tevergeefs zijn. Laat ons bereid zijn in het nieuwe jaar alles te ver duren. wat noodzakelijk is, om voor het nageslacht de onschatbare gift van blijven de vrede-en vrijheid te verkrijgen. De onrust in Spanje. De sociale aanslagen in Spanje nemen toe. Thans zijn te Barcelona een patroon, een arbeider en een inspecteur van poli tie vermoord. Te Sevilla zijn drie bommen ontploft, die aanzienlijke schade hebben aange richt. Te Bilbao is een ernstig complot van extremisten ontdekt. Er bcoben talrijke huiszoekingen plaats gehad, waarbij 22 personen werden gearresteerd. Een der gevangen genomen individuen heeft ver klaard, dal de extremisten hel doodvon nis hadden uitgesproken over oen aantal fabrieksdirecteuren en zakenlieden. Tengevolge van aanslagen op de direc tie van een groote textielfabriek te Bar celona, is deze fabriek stopgezet, waar door 1300 arbeiders werkloos werden. Ruslands financiën. De Stockholmsche correspondent van de „Daily Telegraph" verneemt van welinge lichte Ru66ische zijde, dat de bolsjewiki, volgens hun eigen verklaringen, voor niet minder dan duizend milliard roebels aan papiergeld hebben uitgegeven, terwijl hun gouddekking slechts 400 millioen bedraagt, waarvan 325 millioen is ter zijde gelegd voor den aankoop van handelswaren in het buitenland. Het budget voor 1920 bedroeg 1,380 mil liard voor dc uitgaven en slechts 250 mik .liard aan inkomsten. Dit laatste cijfer schijnt echter denkbeeldig te zijn, aange zien er in Sovjet-Rusland geen sprake is van staatsinkomsten. Bovendien is de oogst in het afgeloopen jaar slechter geweest dan ooit sedert 1891. Een verstandig socialist. Do Engelsche arbeidersbeweging in het bijzonder kent tal van mannen, die hoewel van geringe afkomst, tot de hoogste Staale- posten klommen. Men vindt er zeer verstan dige menschen onder. Tot hen mag gerekend worden de oud-minister Barnes, die als knaap van elf jaar reeds zijn eigen brood moest verdienen en later secretaris werd van de vakverceniging van metaalbewer kers, voorzitter der arbeiderspartij in het Lagerhuis en minister in het oorlogs-kabi- net. Op een vraag of hij tegen loonsverla ging in de nijverheid was, heeft Barnes ge antwoord: „Zeker, ben ik daar tegen, maar ik heb genoeg van dat luieren op bet werk, hetwelk thans zoo algemeen ie. Want zulks is ten slotte niet alleen tegen de belangen van den werkman, doch vermeerdert tevens. Ik schaam mij over de werklieden-leiders, die dat aanmoedigen, onder de leugenachti ge bewering, dat er een beweging onder de werkgevers bestaat om de loonen te verla gen. Er zijn thans nog duizenden werklieden zonder arbeid tengevolge van do ongemoti veerde staking der ijzergieters een jaar ge leden. De houding der bouwvak-arbeiders tegenover de 6ud-gedienden uit den oorlog, is onrechtvaardig. Ik ben een socialist, maar ouder wordende, kom ik meer en meer tot de overtuiging, dat de eeuige op lossing van onze sociale nooden ligt in den regel„wat gij niet Vilt dat anderen u doen, doe dat ook hen niet aan." Bankbiljetten-regen. De inwoners Yan de stad Memel werden een dezer dagen verrast door een regen van biljetten van 1000 Mark, dio zoo maar uit de lucht kwamen vallen. Een windvlaag deed de biljetten plotseling in het drukste deel van de stad neerwaaien, en het leek alsof zo zoo regelrecht uit den hemel waren gevallen. Dadelijk vond een heftige 6chenn- mutseling onder de voorbijgangers plaats en het behoeft nauwelijks gezegd te wor den, dat er op het moment dat de politie arriveerde, geen enkele baakbiljet meer te vinden was. Men denkt, dat de bankbiljetten, van diefstal afkomstig zijn, en dat ze door den dief in een paal van de electrische tram waren verborgen. Door het trillen van de paal kwamen zij los en de wind transpor- toerde ze verder over de stad. De ellende in Rusland. „Berlingske Tidende" verneemt uit Mos kou, dat tengevolge van de koude en het vroege dichtvriezen van de Wolga het ge brek aan brandstoffen in Rusland grooter i6 dan ooit. De Russische regeering beeft bijzondere commissies ingesteld, die o. a. alle bouten gebouwen moeten laten afbre ken, om den brands tof fennood te bestrijden. Tengevolge van de overwinning der gematigden op het socialistische congres te Livorno, hebben de communisten het congres verlaten en zich naar een andere vergaderplaats begeven, waar door de communistische partij een Italiaaneche af deel ing van de derde internationale Bal worden opgericht Do Zweedsche kroonprins beeft Zater dag een Engelschman uit bet water gered. Deze was van een echip af in de haven ge vallen. De kroonprins, die bet ongeluk zag, snelde toe en slaagde erin den man te red- De Belgische regeering is er in ge slaagd een leening van 50 millioen dollars bij het New-York9che bankiershuis Mor gan te plaatsen. Uit het Sociale Leven. Uit dc textielindustrie. De besturen der texiiolarbeidereveroenigingen hebben de directie der N. V. Vereenigdo Touw- fabrioken om een onderhoud verzocht ter bespre king van de loonacties aan do fabriokeu te Lei derdorp, Maassluis en Edam. De besturen der toxüelarboidereorganisalios te Apeldoorn, hebben een conferentie gehad met de directie der firma voorheen Te Winkel en Co., te Apeldoorn, ter bespreking der loonen. De te gemoetkoming der firma werd niet geheel vol doende geacht. De besturen hebben de firma thans in overweging gegeven de loonen dermate te verhoogen of de stukken te verkleinen dat het personeel ten gevolge van den werktijd geen loon derft Arbeidscontract opgezegd. De Algemccno Patroonevereeniging van de Zaanstreek heeft mot ingang van 1 Mei hot col lectief contract met do arbeiders in do bouwvak kon opgezegd. Dé werktijd. Door 177 werkgevers en 298 werknemers te Axol is aan den Minister van Arbeid verzocht de wet op den 8-urigen arbeidsdag in te trekken. Eenigo sigarenfabrikanten te Gouda hebben aan den Minister van Arbeid een schrijven, ga- aenden, waarin zij te kennen geven, dat zij door de invoering der werkweek van 45 uren, niet in staat zijn hun bedrijf gaande te honden. Dat zij door de invoering van sigaren uit het buitenland, alsook door de huisindustrie, niet meer do concurrentie hot hoofd kunnen bieden en alzoo reeds sedert oenigo maanden hunne fa brieken hebben moeten sluiten. .Zij verzoeken derhalve den Minister hun toe te staan, de 55-urige werkweek in to voeren, in welk geval zij voornemens zijn hun personeel woder aan den arbeid te doen gaan, aangezien alsdan het stukloon met ongeveer 20 pet k worden verminderd, terwijl tevens de huisindu strie hiordoor zal worden tegengegaan. In gebreke gesteld. De heer van der Putt, secretaris van het Ver bond van Sigarenfabrikanten in het Zuiden, deel- do aan oen verslaggever mede, dat de organi saties por deurwaardersexploit in gebreke zou den worden gesteld, ter zake hot niet nakomen van do bepaling van het collectief contract, dat zij de ongeorganiseerde patroons zouden dwin gen tot de organisaties toe te treden. Bedoelde exploitiee zijn Donderdag aan do or ganisaties beteckend. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroopen. Te Noderhorst den Borg: P. Warners te HeinkenBzand. Bedankt. Voor Kimswerd: H. T. A. J. Wcs- rik to Peperga eg Bleedijke; voor L. Vrouwen Parochie: J. Jukema te Rinsumageost. GEREF. KERKEN. Twootallen. To Vroomshoop Joh. Janeen, te Ten Boer en H. H. Schoem akers, te Zwart sluis. Te Zuidlaren, D. Drentli, te Leimuiden en D. Prins, te Donkerbroek. Beroezen. Tc Huizum, J. A. Tazelaar, te Haarlemmermeer (Oostzijde) Te Franeker, J. de Waard, te Forwerd, te Molenaarsgraaf-Brand wijk, D. Ligter te Nieuwerbrug a. d. Rijn. Bedankt. Voor Bunschoten en Spakenburg (A), P. Hekman, te Gorredijk. Voor Rozen burg. J. L. v. d. Wolf, te Haastrecht. Ds. N. Bnffinga. "Er bestaat, goede hope, dat Ds. N. Buffinga predikant der Geref. Kerk te IJmuidon, die dezer dagen in de Boerhavekliniek te Amsterdam opera tief werd behandeld, in April of Mei weer. in staat zal zijn om zijn dienstwerk te hervatten. Ds. p. R. Knijper. Aan Ds. G. R.TKuijper, predikant der Geref. Kerk te Haarlem,is door een commissie uit de gemeente als huldeblijk een prachtig buisorgel aangeboden. Deze aanbieding geschiedde uit blijdschap daarover, dat Ds. G. R. Kuijper voor de beroepen na au- Den Eaag, Amsterdam, enz. heeft bedankt en voor de Haarlemsche gemeente behouden blijft. Zendeling-arts. pe Salatiga-zcmding te Utrecht is voornemens, dit jaar den hoer Chr. v. Leuseen to Goes, arts, als zendeling-arts, naar haar arbeidsveld op Mid- den-Java uit te zenden en behalve dezen nog één of meerdere artsen. Finantiëele afrekening. De Waarheidsvriend blijft op finan- cieelo afrekening tusschen Kerk en Staat aan dringen en zegt: Het is onze overtuiging, dat de Kerk er boter aan toe zou zijn geweest, wanneer hare predikan ten geen Slaatstoelage ontvingen, maar zij zelvo in het bezit ware van llaar eigen. geld. Wat zij nu ontvangt is een vergoeding voor kerkegoede- ren dio indertijd door den Staat zijn geëigend. Maar als zij zelve dat kerkegoed bezat, zouden de inkomsten veel meer zijn, dan de Staat aan de Kerk uitbetaalt Dr. Kuyper schreef vroeger in 305 van „Ons Program": „De op het laatst der vorige eeuw geëigende goederen zouden, waren ze in handen dor Kerken gebleven, nu reeds een uitbetaling van tractementen veroorlooven, die met het drio- voudigo der gekweten tractementen gelijk zou staan." Juist dus, omdat de toelagen, die thans wor den verstrekt aan de Kerk, niet worden uitbo- taald uit belastingen die de Staat op hare on derdanen logt, maar de rente vertegenwoordigen van kerkegocderen. die de Staat hoeft geëigend, zouden wo zoo gaarne willen, dat er finantieele afrekening kwam tusschen den Staat en do Kerk en de Kerk zoo weer in het bezit kwam van haar «gen goed wardoor de rijkstoeelagen kunnen vor- Talion. Do zaak komt dan voor de Kerk veel zuiverd :r en voel veiliger te staan. Apologetische lezingen. Een aantal predikanten der Ned. Herv. GÊj£ meenten to Amsterdam heeft besloten tot hf houden van een serie Apologetische lezingen vos catechisanten en oud-catechisanten, leden van joi - gemannen vereemgingen, kransen, enz. tosechila. 16 on 30 jaar. Elke lezing duurt niet langer da E. een half uur, waarna vragen kunnen worden, gt steld. Eén predikant houdt do lezing, een an da eu luidt do vorgadering. Doel is opbouwing in bibel geloof, verdieping en verbrceding in de godaela; dienstigo kennis in verband met hedendaagechlnge vraagstukken, maar ook het trekken van hen, di^ 1 buiten do kerk staan. Wat is mystiek? In de „Ster" geeft de Poortwachter het volj gende leerzame tweegesprek weer: „Van die mistiek, woar steet dat in den Bij., bed, Domineer?" „Ja„ m'n goeie man, dat woord op zich zolr. komt niet in den Bijbel voor, maar je weet nel zoo goed, als ik, dat is wol moer met woordcJ het geval, die toch Bijbelsche zaken aandukkm.q^ „Moar wat is den dat, nustiek?" „Dat is wat de berijmde psalm noemt, de -verf borgen omgang met God, en wat van Henoch eaj Abraham gezegd word dat zij wandelden mei God." L u „Is dat den H, eigenste wat de olden noumdeff^ M 't bevindelijke leven?' „Niets anders.' ,,Moar woarumme. dan noe dat vromde woord?'*! „Ja, kijk es, beste vriend, dat zit 'm in de m-; teDectueelen?"- „Intcllectueelen?" ,„De menschen, die wat meer geleenl hebbca'^V dan een gewoon menech, bedool ik." „Nou. enne....?" „Ja, zie je, die moeten ook gewonnen worden.1' „Da1 doch ik ok, en „En die zijn eerder to winnen, als men van mystiek sproekt, dan „Hm, hmhebben dio 'n viernde noom veur 'n bekende zoak neudich?" „Wat zal ik zeggen? Zoo zijn de menschen eenmaal. De oen doet het met schoensmeer, doo«l gewoon, de ander heeft beslist scboencremo ook uit dezelfde fabriek en denzelfden mengketol. Dat noemt men reclame." „Ja, ja en wij platte menschen nuumt dat op» schepperie."- Een dure Bijbel. In 1663 heeft de Amcrikaansche prediker Johc Eliot den Bijbel overgebracht in een der talefc van de Roodhuiden. Twintig exemplaren zija daan-an toen naar Engeland gezonden. Dezer d* gen is or een geveild. De opbrengst bedroeg 55f pond sterling. P. Uit de Omgeving. HAZERSWOUDE. Oj) de Maandag in Café Boors g» houden veiling waren aangevoerd 1946 eieren waarvoor werd besteed voor Kippeneieren I lO.Sf a f 11.40 per 100 stuks en Eendeneieren f 12.-* ker 100 stuksKippen f 4.90 per stuk; Konijnc» f 4.30 per stuk. Wij vestigen de aandacht op df in dit nummer voorkomende advertentie inzak? de op Vrijdag a.s. te houden vergadering in Calf Boers, waar alsdan als spreker hoopt op te trir den Dr. B. H. Vos, geneeshoer-directeuj^ van hé T. B. C. Sanatorium te Hollendoorn om tc spre ken over „Het ontstaan en do bestrijding der ta berculose", verduidelijkt door lichtbeelden. OEGSTGEEST. De vroegere Veldprediker D« J. C. H. Scholten, Ned. Herv. Pred. te Rotte® dam en zeer wel bekend in Leiden's omgeving vooral bij de. oud-militairen, zal in de Godsdienst, oefening, van morgen, Woensdagavond te 7—mr in het gebouw „Irene1* aan den Endegeestcr straatweg, voorgaan. KATWIJK AAN ZEE. Loop dor bevolking in het jaar 1920. Bevolking op 31 - December 1919 6879 mam nen 643-1 vrouwen, totaal 13313 pereonen. In 1920 vermeerdord door goboorte 241 m. 205 vr. totaal 446 pers. Idem door vestiging .245 m. 269 vr. totaal 514 per6. Totaal 7365 mannen, 6908 vrouwe» totaa) 14273 personen. Verminderd door overlijden: 82 m. 79 vr. tot. 161 pers. Idem door vertrek: 250 m. 260 vr. tot. 510 pers. Bevolking op 31 December 1920 7033 mannen, 6569 vrouwen totaal 13602 pers. Vooruitgang in 1920: 154 m. 133 vr. totaal 287 pere. Vooruitgang in 1919: 72 m. 101 vr. totaal 173 pereonen. Levenloos aangegeven: 13 (in 1919: 7); Gesloten huwelijken-: 99; Echtschoi* dingen: 1. f— Do Zangvereeniging KatwijkacH Gemengd Koor is wegens gebrek aan belangstel ling opgeheven. Het kustvissehersvaartnig dat tijdens deu storm en door het hooge water op de rteenen hoofden werd geworpen i6 weder te wa ter gelaten. Do 6Chade was onbeduidend BOSKOOP. In verband met de reorganisatie van het politiecorps te dezer plaatse, hebben Bur gemeester en Wothoudere voor dozen tak van gemeentedienst een kamer in Jrct gem-huis dis ponibel gesteld en wel de bovcn-achtorkamer. Do machinist van hot Stoomge- maal der vereonigden polder A. v. Vliet alhier, heeft het ongeluk gehad om met zijn hand tus schen de machine te geraken, v. V. bezeerde zich zoo ernstig dat hij zich onder behandeling van den dokter moeet stellen. i Bij de gehouden veiling door notaris Maarschalk alhier, zijn de perceelen in bod gebracht als volgt: A. perceel 1 het Huis staando aan de Zijde do. 37 op f 3550 terstond verhoogd met f 200 on daarna met f 250; perceel 2, 350 roeden tuinvald op f 2200 terstond verhoogd mot f 800 daarna met f 250; perceel 3, 750 roeden tuinveld uf. f 5200 terstond vorhoogd met f 400 alles gelegen in den Laag-Boekoopschen polder. B. De perceelen gelegen in den vereenjgden polder als volgt: Perceel 1, 340 roeden tuinveld met akker op f 2500; perceel 2, de tuinloods op f 300: pareet) 3, de werkplaats met aangebouwd kwoekkastjo op f 115 en perooo] 4 de inventaris van <k> kweek kast op f 80. (on

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 2