Uit de Omgeving. Gemeentelijke Aankondigingen. Gemeentelijke Vischverkoop. Do Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen dat morgen KDinstlag) aait de gemeentelijke Viscn- .winkels (Vischmarkt en Stadshulpworf) verkrijgbaar is SCHELVISCH a 0.24, GROOTERE SCHELVISCH k f 0.34, SCHOL k j 0.44 per pond en ZEEUW- SCHE MOSSELEN k 0.06 per K.G. W. PEUA, Wefch., Loco-Burgemeester. Leiden, 24 Jan. 1921. Inkomstenbelasting. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen in herinnering, dat den 3lsiten Januari de le termijn vervalt van de plaat selijke inkomstenbelasting, belastingjaar 1920/1921 en dat alzoo op den le Februari minstens K gedeedite van den aanslag moet voldaan zijn. Zij noodagen mitsdien belanghebbenden wit om, ter voorkoming van vervolgingskos- ten, tot betaling van het verschuldigde ten kantore van den Gemeente-Ontvanger over te gaan. Leiden, 24 Januari 1921. B. en W. Leidengezien het verzoek van B. 8pronk om vergunning tot het uitbrei den der wasscherij en strijkana-ichting in het perceel Witte Singel No. 85, kadastraal bekend Sectie M. No. 3383, overwegende, da.t het onderzoek ter zake nog niet geëin digd is; hebben besloten: de beslissing jpp het verzoek te verdagen. AGENDA. MAANDAG, 24 Januari.' Leiden. In de Stadsgehoorzaal Generale repetitie Chr. Zangvereeniging voor Gemengd Koor „Con Amore" aanvang 7 uur. DINSDAG, 25 Januari. Leiden. Uit* voering Chr. Zangvereeniging „Con Arno re" Stadszaal 8 uur, Dir. de heer D. Smink, met medewerking van het Haarl. Bted. Orkest. DINSDAG, 25 Januari. Leiden. Le- fing Kolonel Vlas, over zijn ervaringen in onze Oost, met lichtbeelden in de Graan- beurs, aanvang 8 uur. DINSDAG, 25 Januari. Alp^hen aan den R ij n. Openbare Vergadering in het Nutsgebouw des namiddags te 3.15 uur. SprekerOud-Minister Idenburg. Het Millioonplan. WOENSDAG, 26 Januari. Leiden, Jaarvergadering Chr. H. B. S. in het school gebouw Witte Singel 7, aanvang half acht. WOENSDAG, 26 Januari. Rijnsburg Bunyanavond: Veilinggebouw. Apotheken die tot en met Zondag op llaandagoacht eiken nacht en des Zondags geopend zijn: G. F. Reijst, Steenstraat 35, Tel. 136. p. J. M. Proot, Maarsmanssieeg 17, Tel. 435. geruchten dienaangaande on juist z ij n. Do „Patria" is op 19 Januari van Southampton vertrokken en "Donderdag l.L e morgens 9 uur Quessant gepasseerd. Spoorwegtoestanden. Als voorbeeld, hoe onverantwoordelijk het toezicht op de locomotieven is, meldt het Weekblad van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel het volgend staaltje: Op een der groote locomotief depóts werd Hoor een machinist onlangs hel volgende in het reparatieboek geschreven: „Locomo tief No... moet noodig in herstelling. Het idienstdoen op deze locomotief is levensge vaarlijk en in strijd met de veiligheid van het. verkeer". Het gebrek aan locomotieven op dat Mepót was echter zóo groot, dat deze ma chine nog dagen moest loopen, waarna een gndere machinist nog weer eens schrifte lijk de aandacht op den desolaten toestand Jfler machine moest vestigen, aleer er iets dan gedaan werd. Een ander staaltje. Op zeker depót heeft men een 60-jarigen poetser voortdurend voor den locomotief- jdiensf aangewezen, ja, zelfs een schilder 0P bejaarden leeftijd met een slecht ge dicht. Een derde geval: De capaciteiten van' sommige blokwach- (ters zijn zoo gering, dat zich op een gege- JVen moment twee treinen in één blok be vonden. De boel raakte hierdoor zoo hope loos i de war, dat op het enkel-sporige Itfru'baanvak twee treinen elkaar tege- mor reden. Gelukkig wist men ze bijtijds (tot stilstand te brengen 1 Groot-Amsterdam. Naar wij vernemen, bedraagt het globale ban l al kiezers in groot-Amsterdam 130.000, [waarvan 70.000 vrouwelijke en 60.000 man nelijke. Burgemeester Tellegen overspannen. Naar de T e 1 e g r. verneemt, gevoelt burgemeester Tellegen zich eenigszins over werkt en heeft daarom het voornemen, korten tijd rust te nemen. Na de raadsvergadering van Woensdag dal de burgemeester daarom een tiental Ida gen naar buiten vertrekken. Reeds thans dal hij zich slechts met de belangrijkste Baken bezighouden. Zoo zal hij bij de huldi ging van Jan C. de Vos, hedenavond in den Stadsschouwburg, niet aanwezig zijn. In de omgeving van den burgemeester hoopt men, dat hij na zijn korte rustperiode iwcer zijn werkzaamheden ten volle zal kunnen hervatten. Colijn. Zaterdagmorgen i6 de heer H. Colijn met do mailboot der Mij. „Zeeland" te Vlissin- gen aangekomen en dadelijk doorgereisd naar Zicrikzee, waar hij dee middags een tode hield yoor de A.-R. party, Het ruii&TstanavKoul van Stadhouder Willem III. Naar het „Vaderland" meldt, heeft de beeldhouwer Toon Dupuis het ruiterstand- N beeld van Stadhouder Willem III, thans op ware grootte gebracht. Het beeld is gereed om in Brussel in brons te worden gegoten. Sir Eric G cd des in Nederland. De „Even. Stand." verneemt- dat Sir Eric Geddes, Britsch minister van bet transport wezen, naar Nederland is gegaan om het kanaal- en spoorweg-stelsel te bestudeer en. Een aantal Nederlandscho deskundigen zal hem voorlichten. De Am sterdam sche Raad. In verband met de onordelijke tooneelen die den laatsten tijd in den Amsterdam- ecben Raad voorvielen, hebben B. en W, thans een wijziging van het Reglement van Orde voorgesteld. Volgens hun vo ore tel zal nu o. m. het volgende worden bepaald: Ieder lid spreekt van zijn plaats. Wanneer de voorzitter het verzoekt, zijn de leden verplicht, hun zitplaatsen in te nomen. Een spreker mag in zijn rede niet worden gestoord, tenzij de voorzitter het noodig oordeelt-, hem de bepalingen van dit regle ment in herinnering te brengen, of hem tot de orde te roepen. Wanneer een spreker mocht voortgaan zich beleedigende of onvoegzame uitdruk kingen te veroorloven, de orde te veretoren, of van het onderwerp af te wijken, ont neemt de Voorzitter hem het woord. Hier van is beroep op de Vergadering niet toe- In do vergadering, waarin dit plaats heeft, kan het lid, wien het woord iG ontno men, aan de beraadslagingen over bet voor stel in behandeling niet meer deelnemen. De Voorzitter kan do Vergadering voor stellen, een lid, dat door zijn gedragingen den geregelden gang van zaken in een zit ting belemmert, den toegang tot de raads zaal en de daarbij behoo rende localiteiten voor den verderen duur van die zitting ont zeggen. Over dit voorstel wordt niet beraad slaagd. Bij aanneming daarvan is het lid verplicht, do raadzaal onmiddellijk te ver laten. De Voorzitter zorgt, dat het lid zoo noodig hiertoo gedwongen wordt, en zoo deze de bedoelde localiteiten gedurende den gestelden termijn binnentreedt, daaruit wordt verwijderd. Dc Zaandam schc snoep reis. Naar het soc. blad voor de Zaanstreek „De Voorpost" mededeelt-, zal de afdeeling Zaandam van de S. D. A. P., in verband niet de critiek in de pers, de drie partijge- nooten raadsleden, de heeren Duys, Prins en Verbeek, die aqn de reis naar Duitsch- land, Noorwegen "en Engeland deelnemenj na hun terugkomst- uitnoodigen inlichtingen te geven over het doel en de noodzakelijk heid van de reis. Dc Liraburgsehe kolcnproductie. Uit de Limburgsche mijnen werden in 1920 gedolven 3.940.600 ton kolen (v. j. 3.401.546 ton) en 175.043 ton kolenslik (v.j. 138.518 ton). Op 31 December 1. 1. bestond het geheele personeel bij de steenkolenmij nen werkzaam, uit 26.477 personen (v. j. 22.752). f De productie der bruinkoolgroeven in Limburg is over December j. 1. teruggeloo- pen. Zij bedroog 97.697 ton, tegen 123.535 ton in November. Het aantal werklieden verminderde van 1746 tot 887. Bestrijding werkloosheid. Ter voorkoming zooveel mogelijk van werkloosheid acht de Minister van Arbeid het gewenscht, dat voor woningen, die ge bouwd worden met rijkssteun, alleen gres- buizen van Nederlandscb fabrikaat worden gebruikt, mits de prijs daarvan niet meer dan 25 pet. hooger is dan van buizen van buitenlandsch fabrikaat. Voor woningen, waarvan de bouw reeds is aanbesteed, zal, indien niet anders moge lijk i6, het gebruik van buitenlandsch mate riaal moeten worden toegelaten. De Minister heeft, aan de gemeentebestu ren verzocht hiermede bij woningbouw van gemeentewege en bij het verleenen van 6teun, aan woningcorporaties rekening te hóuden. Prof. Dr. H. Bavinck. In den toestand van Prof. Dr. H. Bavinck i6 de laatste weken geen verandering inge treden. Voortdurend blijft do toestand veel zorg baren. Brandkast-zegels. Met ingang van 1 Februari zal de gele genheid worden opengesteld, aangeteeken- de stukken, brieven en doosjes met aange geven waarde en postpakketten met aange geven waarde, bestemd voor Nederlandsch- Oost-Indië, te doen opnemen in afzonderlij ke brievenmalen, resp. pakketp&stzendm- gen, welke zullen worden vervoerd in een aan boord van de Bchepen der stoomvaart maatschappij Nederland geplaatste scheeps- brandkast. Om in bovenbedoelde afzonderlijke brie venmalen, resp. pakketpostzendingen, te worden opgenomen, moeten aangeteel; ende stukken, brieven en doosjes met aangege ven waarde en voor zooveel de postpakket ten betreft, adreskaarten, voorzien zijn van een of meer speciale zegels, ter waarde van 15 cent voor iedere 20 gram gewicht of ge deelte daarvan. Voorts moet elk te verzen den voorwerp, dus ook de adreskaart bij het postpakket beboorende, voorzien zijn van de aanwijzing: per scheepsbrand kast. Op het voor de zending af te geven ont vangbewijs wordt deze aanwijzing mede gesteld. De verzending per scheepsbrand- kast heeft uitsluitend plaats met de mail schepen der maatschappij Nederland, in de rechtstreeksche brievenmalen, reep. pakket postzendingen, van de Nederlandscbe voor de Nederlandech-Indische uitwisselkanto ren. Er zullen aan alle postkantoren brand- kaatze^ela ter s^rde yan f 0.15, f 0.60. j f 0,75. f 1,50, f 2,25, f 4,50 en f 7,50 ver krijgbaar worden gesteld. De valsche Rijksdaalderbons. De Rolterdamsehe recherche heeft Zondagmor gen. na op drie plaatsen in de stad huiszoeking te hebben verricht, de drukkerijen ontdekt, waar do valsche zilverbons van f 2AO, die den laatsten tijd in omloop zijn gebracht, vervaardigd werden Het- zijn de drukkerijen Bockhorststraat 28 en 30, de steendrukkerij in de Vijverhofdwarsstraat en het pakhuis Panierstraat 27. Toen de vorige maand in de trams herhaalde lijk prachtig nagemaakte zilverbone van f 2.50 werden uitgegeven, wendde de Rot-terdamsche cherche zich tot het agentschap van Financiën te Amsterdam, tengevolge waarvan waarschuwen de teekeningeu in de bladen verschonen met ver melding van de afwijkingen, die de nagemaakte zilverbons vertoonden. Intusschen beredkton deze waarschuwingen cok de vervaardigers der valsche zilverbons, zoodat deze in staat waren, een ver beterde uitgave te doen verschijnen. Naar thans gebleken is was de verandering gemakkelijk ij den steen aan te brongen. Zaterdagmiddag ontving do sigarenwinkelier ,Swegman op den Binnenweg van een als heer ge kleed kooper oen zilverbon, die ietwat vettig aan voelde. Voorzichtig geworden door de waarschu wingen in do bladen riep, hij, nadat do ldant ver trokken was. een politieagent, die deni man on- roiddelijk arresteerde en naar het bureau Witte de Witetroat bracht, alwaar bleek dat de zilver- bon vakch was. Dc arrestant bleek te zijn dc steendrukker W. M. F. uit dc Boekhorststr&at. De man werd §bfonilleord en onder zijn jas vond men nog 32 valsche zilverhone. Voor zijn fouil leering had hij nog kans gezien een pakket, van 30 bons "neg to werpen. Dit. pakket werd later in het wachtlokaal teruggevonden. AI deze zil verbons behooren tot de verbeterde uitgaaf en toonen geen van alle de aangegeven afwijking. Tijdens het onderzoekbleek nog. dat. F. den zelfden morgen in verschillende winkels choco lade had gekocht, waarbij hij steeds met een val- schen zilverbon had betaald. Er werd eerst huiszoeking gedaan in dc steen drukkerij Boekhorststraat 28 en 30. Daar vond men in een lessenaar een beurs, inhoudende 6 vakche zilverbons benevens een steen voor hef afdiukken, die met wit papier was afgedekt. Hedenmorgen werd F. gehoord en bekende hij de zilverbons te hebben gedrukt. Per auto werd hij naar de Boekhorststraat gebracht om tegen woordig to zijn bij de huiszoeking in de steen drukkerij. Daar men pit zijn uitlatingen kon op maken, dat hij een medeplichtige in deze zaak had, nam men hem ook mee naar het pakhuis Banierstraat 27. Daar vond men vijf vellen zil verbons, die zoo van de pers kwamen en nog niet gescheiden waren. Ec bevonden zich zestig op ieder vel. Ook wond men hier de gravuursteenen, waarin het origineel is gegraveerd. Deze steonen werden mot de afdrukken in beslag genomen. Vervolgens had huiszoeking plaats in dc steen drukkerij Vijverhofdwarsstraat, alwaar werden gevonden zeven afdruk6tecnen met een capaciteit van veertien bons per steen. Bovendien vond men achter een karion een zoogenaamde ovordruk- etecn. waarop de volledige zilverbon, zoowel de voorkant als de achterkant, ie gegraveerd. Dit gaf aanleiding den eigenaar der drukkerij F. S. eveneens te arresteeren. Hij bekende, verschillen de partijen zilverbons hier en in Den Haag te hebben uitgegeven. Met de uitgifte was begon nen in de laatste helft van December, doch het grootste deel was eerst do laatste zes dagen in omloop gebracht. Men was juist van plan ge weest de zilvorbonfabriek in vblle actie te zetten. De heer Swegman aan wiens optreden de ont dekking van dc zilverbonfabriek te danken is, zal de uitgoloofde belooning van den Minister vaji Financiën, groot f 500, ontvangen. BUITENLAND. België en Frankrijk. Tusschen Frankrijk en België, betert het nog steeds niet. De gemeenschappelijke haat tegen Duitschland verhindert niet, dat men el kaar zooveel mogelijk dwars zit. De Libre Belgique verneemt, dat de Fran sc'lie regeering na hooge rechten le hebben gelegd op bloemen, witloof en auto's uit België afkomstig, thans ook den invoer van koffie zoo goed als onmogelijk heeft ge maakt door het belasten van deze waar met een invoerrecht van 310 frank de 100 Kgr. De Belgische douanccommissie, dooi den minister van financiën met het uit brengen van een raipport belast, heeft thans op haar beurt een voorstel ingediend tot hot verlioogen door de Belgische regeering van het invoerrecht op Franschc luxe voorwerpen en producten. Dit zou op 40 procent worden gebracht. Prijsdaling en loonsverlaging. In verband mot de daling van de kosten van het levensonderhoud in Engeland, wel ke, uitgedrukt in de officieele cijfers van het ministerie van Arbeid, van 169 tot 1G5 boven de gemiddelde kosten van Ju lie 1914 terugliepen, is in vele belangrijke takken van bedrijf, waar hel Hiding scale Systeem wordt toegepast, het nominale loon eveneens verlaagd. In Schotland hebben de staalfabrikanten tijdens de laatste 2 maanden hun prijzen mot 5 pond per ton vci/aagd en omdat bij dien tak van bedrijf de looncn worden ge regeld naar de verkoopsprijzen, zal een aanzienlijke loonsverlaging hiervan het ge volg zijn. De staalfabrikanten te Sheffield beweren dat zij geen staafijzer kunnen pro- duceeren tegen 12 pond de ton, zooals de Belgische industrie dat doet, wanneer de huidige, volgens de loonschaal der vakver- eenigingen, vastgestelde loonen gehand haafd blijven, zelfs al bedragen ze geen penny winst. Onder roode broeders. Dit Helaingfors wordt gemeld, dat op de jongste vergadering van het bestuur van het Russische radencongres Sinowjef den voorzitter van het comité voor graan- verzorging Lwod' heftig heeft. aangevallen. Sinowjef verklaarde, dat hij Lwof zou doen neerschieten, indien deze het ooit waagde zich weei' te St. Petersburg te vertoonen, waarop Lwof antwooordde. dal Sinowjef Biel gelooven moest, dat hij banc vuor hem was. Ge kunt te St. Petersburg zooveel menschen fusilleeren als ge wilt en West- Europa zooveel beliegen als ge wilt, dat is uw zaak. maar ik weet, dal ge een groote domkop zijt en voor ons veel gevaarlijker dan een vijand. Deze woorden verweWen de verontwaardiging van de aanhangers van Sinowjef en de vergadering ontaardde daarna in een vechtpartij tusschen deze aanhangers en de vrienden van Lwof. Een afdeeling roode soldaten moest dn orde herstallen. Noodlijdend Oostcrfrijk. In een intertiew met Router heel't. dc Oos- tenrijksclie gezant gezegd, dat naar zijn meening de besluiten van de naderende con ferentie te Parij6 van zoo groot belang voor het Oostenrijksche volk zijn, dat hij het zijn plicht aebt, om niet slechts bij de Britsche regeering te elfder ure aan te kloppen met. een dringend beroep ton be hoeve van zijn ongelukkig land maar bo vendien op de jammerlijk toestand zijn land nog eens aan het Britsche publiek bloot te stellen. De gezant betuigde zijn teleurstelling over de berichten nopens de voornemens der conferentie ten aanzien van Oostenrijk, welke ongunstig luiden ten aanzien van het aansluiten bij Duitschland. Indien de Parijscho conferentie thans geen afdoende middelen voor Oostenrijk brengt zijn de gevolgen niet te overzien. De gezant erkent, dat het oogenblik voor het verschaffen van een crediet ongunstig is, doch acht credietverschaffing nochtans gebiedend noodig, ter beveiliging tegen de gevaren van een volledige ineenstorting van Oostenrijk. Geen vertrouwen in haar sekse. „Wilt gij geoordeeld worden door een jury, die gedeeltelijk uit vrouwen bestaat, of door mij alleen?" vroeg de magistraat van Marylebone aan een vrouw, beklaagd van diefstal in een manufactuurwinkel. Zij vertrouwde haad lot liever aan den magistraat alleen toe. De Raad van den Volkenbond. De eerstvolgende vergadering van den Raad van den Volkenbond zal op 21 Fe bruari te Genève worden gehouden onder voorzitterschap van den heer Da Cunha (Brazilië). Op de agenda staan o. a. de organisatie der volksstemming in het ge bied van Wilna en do definitieve regeling der positie van Danzig. China, dat door de vergadering van den volkenbond tot lid van den raad is gekozen, zal er worden vertegenwoordigd door den ambassadeur te Londen, 'Wellingten Koo. Groot-Brittannic en Italië hebben nieuwe vertegenwoordigers aangewezen n. 1. den Britschen minister van onderwijs Fisher en markies Imperiali, oud-ambassadeur van Italië te Londen. Een mijn ontploft. Zaterdagmiddag is te Westerland, aan de kust van Sleeswijk-Holstein, een aan bet strand aangespoelde mijn ontploft. De ma- terieele schade is zeer groot. Meer dan honderd ruiten werden door den hevigen luchtdruk vernield. Er zijn geen menschen- levens te betreuren. Een staaltje van de zonderlinge wets ontwerpen, die soms worden ingediend in de Amerikaansche staats-parlementen, wordt gemeldt uit Ulah, waar een wetge ver heeft voorgesteld de hoogte van dames- hakken te lbniteeren tot uiterlijk U Eng. duim. Groot opzien baart in Duitschland het bericht uit Italië, dat de Italjaansche re geering voornemens zou zijn, alle Duitsche eigendommen in Italië, een waarde van meer dan 25.000 lire te bovengaande, te confiskeeren ads voorschot op het Italiaan- sche aandeel in de Duitshe schadeloosstel ling. De A^uérikaanschej kwakers ver wachten binnenkort in staat te zijn dage lijks een miHioen kinderen en moeders een maaltijd te verstrekken. Thans bedraagt dit a*>!al 6 a 700.000. In de buurt van Aken vonden twee boe renknechts in een weide langs den spoor weg een granaat. Zij droegen die een eindje weg en gooiden, haar toen hard op den grorrd, met het gevolg, dal ze ontplofte. Beide broedeTs werden op slag gedood. Stukken van hun lichaam werden honder den meters ver gevonden. Uit het Sociale Leven. Arbeidscontract opgezegd. Aan de Zaanstreek heeft de Algemeene Pa- troon6vereemging met ingang van 1 Mei de con tracten voor de bouwvakken van de arbeidersor ganisaties opgezegd. Uit dc sigarenindustrie. De uitslag dor stemming-van het personeel der firma F. van Gardinghe to Eindhoven om al of niet tot staking te besluiten is geheim ge bleven. Toch kan worden gemeld, dat de over- groote meerderheid zich voor staking heeft nit- gespoken, doch zal dit besluit niet door de ar- beidersbesturen worden uitgevoerd, met het oog op do slapte in de sigaren/nijverheid. Met de firma zal inmiddels worden geconfe reerd om alsnog toeslagen aan het personeel le doen uitkeeren. Dc werkloosheidscrisis. Naar de „Nieuwe Crt." verneemt, heeft de Minister van Arbeid de leiders uit de vakbewe ging telegrafisch uitgenoodigd tot een bespreking inzake de werkloosheidscrisis, welke zal wordon gehouden op Dinsdagmiddag 25 dezer. Fabrieken stopgezet. Met i' gang van heden zal te Almelo een drie tal «ig. mfabriek dn- nog met verminderd per soneel werkten, gesloten worden. De textaeliatrieken dei firma II. ten Cate nzn.. te Almelo zullen tot 31 Januari stop staan. Met ingang van 1 Februari wordt weer de volle week /rwtukf. Korter werktijd. Door de directie van de Ned. Fabriek" vaiRI Hoog- cn Laagspanningèapparaten „Hapam", Amsterdam is aan het personeel tor kennis ge bracht, dat met ingang van heden, de werktijd - van 47 uur wordt ingekrompen op 32J uur, we.1 1 gene slapte in het bedrijf. Ve KERK EN SCHOOL. t ja; ilh NED. HERV. KERK. roepen. Te Nijehaske: J. C. H. RomijgJ- to Parrcga. Bedankt. Voor Ede: J. H. Koster te Wou terswoude. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Vroomshoop: Joh. Jansen, Ten Boer en H. H. Schoemaker to ZwartsliriB. 11 Geen handopening. Het elassikaal bestuur van Haarlem heeft do invrago van den kerkeraad der Ned. H°rv.a, Gem. to Haarlem om handopening in do bestaand':, vacature niet doorgezonden, omdat rijns ït ziens met het oog op het Dieuwe reglement op do pre- dlkants-traktementen, verbooging van den logger noodzakelijk is. «ja de Do Amstcrdamsche gemeente. Volgens een schrijven in het „Hdbl." ziet hcfrj er met do Amstcrdamsche gemeente dor Nod. Herv. Kerk niet rooskleurig uit. Er zijn nu rocd6 zes vacatures onder de pro- 1(jc dikantcn; de ligger wijst nog altijd ruim f3400n; aan; geld om dat bedrag officieel to verhoogen, en,, zooals bij de Gereformeerden, op f 7000 le^ brengen, is er niet, en 't elassikaal bestuur kan geen toestemming geven tot nieuwe beroepingen, als het bedrag niet minstens f 5500 wordt, plus toeslag voor woning, enz. Vrijzinnigen en Orthodoxen. Tot do gemeenten in do Ned. Herv. Kerk, waar do verschillende kerkelijke richtingen haar deel krijgen, behoort zegt de N. R. Crt., sodort jaren Leeuwarden. Met goedvinden der vrijzin nigen arbeidt hier, naast vier evangelische twee moderne predikanten, één orthodoxe, Ds. Groot Enzerink. De kerkeraad ging met zijn tegemoetkomende houding tegenover de minder heden zelfs zoover, dat iedere richting eiken Zon dag kan rekenen op een morgenbeurt. Nu Ds. Groot Enzerink 10 April a.s. naar Leiden trekt, zullen do ringpredikanten (zonder uitzonde ring modern of evangelisch) oolc in de tot due- verre aan do orthodoxen toekomende morgen beurten moeten preken, wat natuurlijk niet naar den zin der orthodoxen is. De kerkeraad beeft besloten, den ring te verzoeken, aan een com missie van twee (orthodoxe) ouderlingen do zorgcnii voor do morgenbeurten der orthodoxen laten. In dezelfde vergadering werd besloten „handopening" aan te vragen voor beide tures (ook voor die van wijlen Ds. do Buck, wel ke 1 Juli ingaat.) n. cht lerh ichl Besmetting in da Kerk. De Rijnlandsche Kerkbode meldt, der gom. van de Cb.8=e onderstaand cip schrijven van den Burgemeester oan do predi- ne kanten en pastoors gezonden is: „Do Inspecteur der Volksgezondheid Zuid-Holland en Zeeland te 's-Gravenhage zoekt mij bij schrijven van 16 dezer No. 52} b/26 bij u er op aan te, dringeu, personen' uit be smette gezinnen niet de kerk to doen bezoeken i het godsdienstonderricht hij te wonen. Ik verzoek u beleefd hiertoe uwe modewerkju, te verleenen en dit Zondag a.s. tijdens de gods dienstoefeningen ter algemeene kennis te bron- Een inzender meent dat de Gereformeerde pre dikanten, aan dit verzoek n-iet kunnen voldoen. Dat d© gemeente wordt opgewekt om vooizieli-J tig te zijn, de reinheid to betrachten-, melk drinkwater te koken enz., is wat aiidere. Wij zijn aan de middelen gebonden. Maar waarom de samenkomsten der gemeente niet mogen wor den bezocht, terwijl ieder per 6poor mag reizen', vergaderingen bijwonen enz., begrijp ik niet. Er zij verootmoediging voor God. De predi king wekke hiertoe op. Maar onthoudt toch, aan de menschen het Evangeliewoord en het geza menlijk gebed met- Velen uit zulke gezinnen zullen noodgedwon gen thuis moeten blijven. Die kunnen gaan, den nergens beter troost dan in het stillo bid* vertrek èn in de kerk. NIEUW-VENNEP. Electriïicatie. Geduronde Donderdag, Vrijdag en Zaterdag it alhier in het hotel „Nijssen" een groote demonie etralie gehouden op het gebied van clectricitoït. Donderdagmiddag werd deze tentoonstelling ge* opend door Burgemeester Slob. Bijna alle raada* leden alsmede de directeur en ingenieur wajran tegenwoordig. Donderdagavond werden dorp voor het eerst de electriscbe lampen ont stoken. De straatverlichting is feit geworden. Deze week zullon verschillende woningen worden aangoslotcn. Wiat de demonstratie betreft, was er te zien; machines stonden to dorschon gedreven door electriciteit, terwijl des avonds door rle bioscoop werd voorgesteld wat er al met' oloctriciteit kan Verricht worden. Oo^ vele lam pen waren tentoongesteld. De zaal was te klein, om allee, naar behooren te rangschikken. Daar dit jets nieuws was op ons dorp, was do belangstel ling van het publiek enorm geweest. Vooral dos avonds. De directeur kan dan ook spreken van: een groot succes. - AU ouderling bij de Chr. Geref. Kerk alhier i6 de vorige wock herkozen de hoar P. Guldcmeester en als diaken do heer Joh. Ro denburg. Boiaen hebben hun benoeming weer genomen. HAZERSWOUDE. Op hot dorpHazorwoude Vrijdagavond 28 Januari ^spreken ten voordoele der tuborculosobostrijding Dr. B. H. Vos, genees- heor-directour van het T; B; C.-Sanatorium te Hellendoorn. Hot ondorwerp luidt: „Het ontstaan er strijding der tuberculose." Ieder, die den leeftijd van 18 jaar bereikt heeft,ff' is welkom. Een zeer mooie serie lichtbeelden wordt loond. - E de Jij c. 'ilh( 1 frant ar bus Oni i te In j na* oend. hij oor Voh Ik i innei Het lam lijko

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 2