Gemeentelijke Aankondigingen. Gemeentelijke Vischverkoop. Dc Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen dat morgen (Zaterdag)aaiL de Gemeentelijke Yisch- winkels (Vischmarkt en Stndshulpwerf) vonkrijgbaar is GROOTE SCHELVISCH k f 0.35—f 0.40 en KABELJAUW k i 0.45 f 0.50 per pond. W. PERA, Weth., Loco-Burgemeester. Leiden, 21 Januari 1921. AGENDA. ZATERDAG, 22 Januari. Leiden. Openbare Vergadering Chr. Soc. Partij in „Prediker", Janvosseneteeg, aanvang 5 uur. Spreker de beer A. J. Rotteveel van Den Haag- _i DINSDAG, 25 Januari. Lei dón. Uit voering Chr. Zangvereeniging „Con Amo- re" Stadszaal 8 uur. "Dir. de heer D. Bmink, met medewerking van het ïïaarl. Bted. Orkest. Apotheken die tot en met Zonda? op Maandagnacht eiken nacht en des Zondags geopend zlin: M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tel. 552; A- J. Donk, Doezastraat 31, Tel. 1313. Het is inderdaad de bedoeling een ver hooging tot het gestelde maxi mumvan 12,5 centnietintevoe- r«n, alvorens voldoende zekerheid is ver kregen, betreffende de werking van andere maatregelen, welke hierbij van invloed ai ju, zo o als bijv. de afschaffing der port vrijdommen. Dc storm. Men meldt uit Kampen, dat het water in den Llsel sterk is gevallen en reeds weer een eind beneden deh kademuur staat. Het Kampereiland zal spoedig van het water bevrijd zijn. De polders ten Zuiden der stad etaan echter nog geheel blank. Te Zwolle, waar het laaggelegen gedeel te der stad was overstroomd, is thans het water weer van straten en singels veixlwe- pen. Hot onderbroken verkeer is hersteld. U.it Amersfoort wordt gemeld dat het water hoeft gestaan tot de krudn van den xeedijk bij Spakenburg zonder over te loo- pen. Gisteren is een daling van 3J voet in getreden. Over een laag gedeelte van den Eemdijk bij Coelhorst, onder de gemeente Hoogland heeft een overstorting plaats gehad, zonder dat uitscheuring plaats had. Militairen uit Amersfoort zijn ter assistentie aangekomen Thans is het gevaar geweken. De straten van Amersfoort zijn weer vrij. Te Spakenburg is de waterstand weer normaal. Bunschoten heeft geen last meer Van het water. Van het eiland Marken meldt men dat, nadat de storm van Zuid-West tot Noord- West was omgeloopen, het Zuiderzeewater, dat 's nachts 1 uur aan de peilschaal niet meer dan 1 M. A.P. wees. Woensdagmor gen om 6 uur steeg tot 2.10 M. -f A.P. Het tweede gedeelte van den nacht was zorge lijk en liet zich onrustbarend aanzien. Het gehoele eiland werd overstroomd. Slechts een gedelte der Kerkbuurt kwam nog bo ven de golven uit. De betonglooiing aan het badstrand te Vlissingen heeft vrij ernstig van don storm geleden. BUITENLAND. Hot nieuwe Fr&nscite Kabinet beeft bij zijn eerste optreden slechts matig •ucces gehad. Door den minister-president Briand werd een lange regeringsverklaring voorgelezen, waarvan de inhoud niet geevenredigd was aan de lengte. Dc groote verdienste van dit staatstuk was, naar wij in een der bladen lezen, dat ur fei lelijk niets in gezegd werd. Do zaak wordt, zij het onder een ande ffen naam, op precies dezelfde wijze voort gezet. Ho o dit Kabinet staat tegenover Puiti i hland en tegenover de geallieerden, .werd niet duidelijk gemaakt. En waar het vorige Kabinet naar huis •werd gezonden juist omdat men een klare gedragslijn wenschte, daar ligt het voor de hand, dat deze verklaring weinig geest- jdrift verwekte. Do 6trak6 te houden Parijsche conferen tie zal voor dit kabinet beslissend zijn. Zijn de uitkomsten bevredigend, dan zal bet wel een „blijvertje" worden. Is dit ech ter wat algemeen verwacht wordt niet bet geval, dan zal Briand binnenkort voor de v ijfde maal minister-president zijn g e- Veest. De prijsdaling in Engeland. De voorspelling over de cijfers die een urerdere daling in de kosten van het leven gouden aantoonen, is bevestigd door de openbaarmaking van de officieele cijfers tot 1 Januari. Sedert dien datum zijn de prijzen nog meer gedaald. De officieele „Labour Gazette" schrijft: Op 1 Januari bedroeg het gemiddelde peil yan de prijzen van levenemiddelen, kleeren brandstof en licht en van de huishuren 165 pet. boven dat van Juli 1914 in vergelijking toet 169 pet. op 1 December. De verminde ling in de maand December was hoofdzake lijk een gevolg van de verlaging van de prijzen van verscheidene voorname levens middelen en van kleeren. Voor voedsel al ken bedroeg de vermeerdering op 1 Januari in vergelijking met Juli 1914 178 pet. tegen J82 pet. op 1 December. h. Werkloosheid en loondaling. De correspondent van de „Times" te New-York geeft een overzicht van de werk loosheid, prijsdaling en lo onaf slag in de Yereenigde Staten. Hij begint met er op te wijzen, dat in de Amerikaansche industrie op het oogenblik meer dan twee millioen personen zonder werk zijn zoo o.m. in de bouwvakken 300.000, in de automobielindustrie 250.000, in de textielnijverheid 225.000, in het ma- nnfacturenbedrijf 150.000 bij de spoorwe gen 200.000, in de ijzer- en staal-fabrieken 150.000 bij de scheepvaart 125.000 man enz. Een groote actie is sinds eenigen tijd op touw gezet, vervolgt de correspondent, om de loonen in de verschillende bedrijven te verlagen. De grootste loonafslag is op het oogenblik wel die in de textielindustrie, waar de loonen met 22,5 pet. zijn vermin derd. Over het. algemeen wordt door de. arbei ders dezen loonafslag gewillig aanvaard, «•kennend, dat dit de eenige uitweg is om ■de fabrieken te laten doorwerken. Van den anderen kant wordt echter ook fel tegen deze loonsverlaging geageerd. De arbeiders beweren, dat de werkgevers van den oor logstijd hebben geprofiteerd, terwijl de fa brikanten er op wijzen, dat het publiek weigert te koopen, zoodat ze niet meer op de oorlogsloonen kunnen produceeren. In den handel wordt de loonsverlaging reeds merkbaar, daar men nu twee pakken, twee paar schoenen kan koopen tegen het vorig jaar. Brood kost eveneens de helft. Maar voor brandstoffen en licht moet het publiek nog buitensporige prijzen betalen. New-York is thans overstroomd met. op to opers uit de klein-industrie uit het. Wes ten en de fabrikanten hopen, dat binnen enkele maanden de industrie weer zal ople ven. De fabrikanten geven thans ook gra tificaties bij een verhoogde productie aan het verminderde aantal werkkrachten. De beste vaklieden hebben de patroons gehouden en zij letten bij indienstneming •nauwkeurig óp de kennis cn bekwaamhe den der nieuwe employés. Om den kooplust van het publiek aan te moedigen hebben groot-fabrikanten gedu rende 'de laatste zes weken hun agenten naar de móest, bevolkte gedeelten van New- York en andere plaatsen gezonden, om hun goederen gelijk de marktkooplieden zulks doen, te laten venten. Wat de loonsverlaging betreft, geeft de correspondent neg de volgende cijfers. De Pulman Comp. heeft den 9-urigen werkdag ingevoerd en wil de loonen met 20 pet. ver minderen. Dit voorstel wordt nog overwo gen door den spoorwegarbeidersraad. In de staalindustrie zijn de loonen met 10 a 20 pet- gedaald, terwijl de Steel Corporation de oorlogsloonen handhaaft. In de koper mijnen van Anaconda, Butte zijn de loo nen van 28 tot. 23 sb. teruggebracht. Va- rieerend tusschen 10 en 20 pet. worden ook de loonen in andere industrieën geleidelijk verminderd. De crediteuren van Rusland. De Temps" geeft het verlangen te ken nen, dat alle vrediteuren van Rusland met inbegrip van Amerika zich zullen vereeni gen om een eensgezinde houding aan te ne men in hun politiek wat betreft de betaling der schulden. Het blad stelt voor, dat een commissie als de schadevergoedingecommissie zal worden ingesteld. Parijs zou het meest ge schikt zijn voor haar zetel. Het bedrag zou moeten worden vastgesteld van Rusland's schuld tegenover een reeks van naties, en deskundigen worden belast met het schat ten van Rusland's hulpbronnen. De Franschen hopen, dat de Amerikanen het plan zullen ondersteunen, omdat, de V. S. optraden als spreekbuis tot Rusland op 13 Februari 1918 in een nota, ondertee- kend door 20 mogendheden. En wat zal men dan nog gevorderd zijn? De Communisten in actie. Naar aanleiding van berichten omtrent de vorming van gewapende organisaties der communisten werden, in opdracht van het O. M., huiszoekingen gedaan bij de al6 leiders der communisten bekend staande personen in Essen, Dusseldorf, Eberfeld en Ltinen bij Dortmund. Er werd veel bezwa rend materiaal omtrent hot bestaan van een rood leger gevonden. Verschillende per sonen zijn. gearresteerd. Omtrent deze huiszoekingen en arresta ties van leiders der communistische strijd organisaties wordt meegedeeld, dat bij het onderzoek van het materiaal gebleken is, dat in den laatsten tijd de communisten met alle middelen aan de organisatie en voltooiing van een rood leger voor de aan staande actie werken. Voor de leiding wa ren staven benoemd met een werkverdee- ling, zooals die vroeger in het leger be stond. Het militaire opperbevel, dat zijn zetel in Essen had, had de leiding voor West-Duilschland. Als leiders 'waren o. a. aangesteld de mijnwerkers Schroer en de onderwijzer en gewezen reserve-luitenant Zaisser uit Essen. De staven zijn verdeeld in dis Ir ietsstaven, kreits-staven en plaatse lijke staven. De organisatie zelf strekt zich ver over do grenzen van het industriege bied uit. De leden behooren alleen tot dc vereenigde communistische partij, die als zoodanig toonaangevenden invloed op deze strijdorganisaties uitoefent. Gevonden wer den de verslagen der zittingen van den laat sten tijd, van de voornaamste staven, mi litaire herkenningsteekens, een groot aan tal soldij-bockje6, verbindingsplannen der strijdorganisatie, stafkaarten enz. Lenin krankzinnig? Enkele weken geleden heette het dat Le nin dood was. Thans seint de Stockbolmeche correspon dent van de „Echo de Paris" aan zijn blad, onder voorbehoud een bericht, dat hem ge werd, omtrent den toestand van Lenin. Lenin aou aan geeeteakrankheid lijden en voortdurend ten prooi zijn aan allerhande haliucinati'es en obéssles. Hij ziet dan, op hem losstormend, de nationale helden van het oude Rusland, die in tijden van troebe len de orde en den vrede herstelden. Lenin zou tot dezen toestand van men tale inzinking gekomen zijn door zijn te hard werken cn vooral door de voortduren de conflicten met zijn vroegere vrienden, o. a. met Boucharin. Geweldige brand te Worcester. Te Worcester, een bloeiende industriestad in den Noord-Amerikaanschen staat Massa chusetts, heeft een geweldige brand plaats gehad wolkè in het handelscentrum-uitbrak, en zich uitbreidde over een oppervlakte met een radius van meer dan een mijl. De 6chade wordt op meer dan'2 millioen dollar geschat. Er zijn geen menschenlevens te betreuren. Geweldige sneeuwstorm. In Zweden heeft eeu geweldige sneeuw storm zeer groote storingen in de telefoon- en telegraafgeleidingen veroorzaakt, zoo dat geheele gebieden van het land, vooral het W. en Z..van Zweden zonder verbin ding met de hoofdstad zijn. Ook de telegra fische verbindingen met Engeland, Frank rijk en Holland zijn verbroken. Gelijktijdig moest het spoorwegverkeer in grooten om vang gestaakt worden. De storm in West-Duitscliland. De storing in het telegraaf- en telefoon verkeer was Donderdag nog toegenomen. De hevige storm heeft bijna alle lijnen in West-Duitschland verstoord, o. a. nage noeg alle rechtstreeksche telefoonverbin dingen tusschen de groote 6teden. Met Berlijn is geen verbinding te krijgen. Het telegraafverkeer hapert eveneens. De verbindingen van 'West-Duitschland met Frankrijk en Zwitserland zijn al twee da gen verbroken. Alleen met Nederland kan ong getelefoneerd worden. Keulen, het Saarbekken en Zuid-Duitsch- land zijn eveneens van telefoonverbinding met Berlijn verstoken, terwijl de telefoon lijnen tusschen het Saarbekken en het be zette gebied in Rijnland eener en Frankrijk en Elzas-Lotharingen anderzijds eveneens gestoord zijn. Vocdselnood in Polen. In Polen neemt de levensmiddelennood voortdurend toe. De regoering kondigt een aantal nieuwe maatregelen ter bestrijding van den vocdselnood aan. Melk mag slechts gedurende enkele uren per dag worden ver kocht. Het is verboden melk voor het bak ken te gebruiken. Twee vleeschlooze dagen per week worden ingevoerd. Ham zal niet meer mogen worden gerookt. In de restau rants is de verkoop van luxe eetwaren ver boden, terwijl slechts een vleeschschotel op de spijskaart mag voorkomen. Brood en eieren worden gerantsoeneerd. De Italiaansehe socialisten. Te Livorno vergaderen thans de Italiaan sehe socialisten over de aansluiting bij Moskou. Hoe liefelijk liet daar toegaat, blijkt uit de volgende mededeeling: Nadat Vacirca erop had gewezen, dat de incidenten te Bologna hebben aangetoond, dat de staatsinstellingen zeer stevig staan, en dat de socialistische heftigheid zich te gen de partij zou richten, hebben *er uiterst heftige betoogingen plaats gehad. Bom- baeci trok een revolver en mikte op Vacir ca. Andere deelnemers aan het congres gooiden hem de zaal uit, te midden van een onbeschrijfelijk lawaai. Daarna zette Vacirca zijn redevoering voort, die nieuwe interrupties veroorzaakte. De koning en de stakers. Dezer dagen keerde Alfonso van Spanje terug, van een jachtpartij en toen hij het station te Sevilla naderde, begon oen troep mannen en vrouwen, stakende ambtenaren te juichen. De koning ging op hen af en zei de o. m. tot hen: „Wanneer gij meent verongelijkt te zijn, dan moet gij verkou- wen stellen in de rechtvaardigheid, om uw grieven te doen wegnemen. Het werk had gij nimmer moeten staken. Wij zijn allen verplicht op onzen post te blijven voor het vervullen van onze plichten jegens 6taat, evenals ik dat doe." Nadien hebben verscheidene stakers het werk hervat. De zegeningen van hot Bolsjewisme. In een interview met de „Matin" heeft Schwartz, een der actiefste leden van de Amerikaansche socialistische partij, die als afgevaardigde van zijn partij het congres van de Derde Internationale te Moskou heeft bijgewoond, zijn indrukken over Rus land weergegeven. Hij verklaarde naar Rusland gegaan te zijn in de overtuiging, dat het sovjet-regime de arbeiders zou vrij maken, maar hij is als heftig tegenstander van het bolsjewisme teruggekeerd. Daar hij zeer goed Russisch spreekt, wa6 het hem mogelijk een nauwkeurig onderzoek in te stellen zonder de hulp van tolken noodig te hebben. De resultaten van dit onderzoek zijn, dat hij overtuigd werd, dat er in Rus land geen vrijheid van drukpers, geen vrij heid van gedachte cn geep godsdienstvrij heid meer bestaat. De rechtbanken houden zitting met gesloten deuren, zonder advo caten, die de beklaagden verdedigen. Over al heerscht ellende en ziekte. De bolsjewiki, die merkten dat Schwartz een scherpen blik had, wierpen hem in de gevangenis, waar hij drie maanden bleef. Schwartz besloot zijn mededeelingen met de verklaring, dat hij van plan is een propaganda te voeren om de oogen te openen aan hen, die gelooven aan de zegeningen van het bolsjewisme. Een duur bezoek. Tijdens de bezetting door het Duitsche leger, bracht keizer Wilhelm een bezoek aan Kortrijk. Daar hij zijn voornemen had te kennen gegeven tot den volgenden dag in de Gulden-Sporenet.ad te blijven en geen enkel hotel den keizer waardig bevonden werd, verplichtten de Duitsche legerautori- teit-ea het gemeentebestuur naai- een hixe- slaapkamer-ameubïement uit te zien. Dit kostte aan de stad 40.000 frank. Enkele dagen geleden werd het, in openbare veiling tegen slechts 8000 fr. weer verkocht. Uit het jaarlijksche verslag van den Parijsehen prefect van politie blijkt, dat er in het. afgeloopen jaar 45.000 personen ge arresteerd zijn, waarvan er 10 pet. onder de 21 jaar oud waren. Dat het nachtleven te Parijs nog steeds van beteekenis is, blijkt uit het feit, dat er in het afgeloopen jaar 504 verdachte gelegenheden, speelho len enz. werden gesloten en dat er niet minder dan 44.000 vrouwen van twijfelach-: tigo reputatie voor do rechtbank versche nen. De cijfers van het Duitsche referen dum over de aansluiting bij Moskou zijn thans bekend. Er zijn 3420 stemmen uitge bracht. tegen de voorwaarden, door Moskou voorgesteld en 912 er voor. Te Greenville (Ohin) is een passa- gierstrein op een goederentrein geloopen waardoor de locomotief en drie wagens werden vernield, en 22 personen werden ge kwetst. Zeven wagons ontspoorden en de rails wei-den over een lengte van 500 Meter beschadigd. Voor de noodlijdende Duitsche bevol king is uit de Ver.. Staten een zending van 100.000 el flanel en ettelijke honderddui zenden kleeding6tukken ontvangen. De waarde bedraagt 30 millioen mark. Op tien mijlen van Mexico zijn gister 2 groote bronnen gesprongen, waardoor de stad geheel onder water ligt. Verschillende menschen en dieren zijn verdronken, meer dan 200 .personen gewond en over de 1000 menschen zijn zonder huisvesting. Hulp wordt van verschillende steden gezonden om de inwoners te helpen. Volgens een draadloos bericht hebben de Schotsche staalfabrieken hun prijzen met 20 tot 70 shilling per ton verlaagd. Dit is de derde prijsverlaging binnen twee maan den. Tusschen de metaal-industrieelen te Leipzig en de nog stakende arbeiders yan 16 firma's is overeenstemming verkregen, zoodat van de reeds besloten uitsluiting van 50 pet. van alle metaalbewerkers is af gezien. Intusschen hebben de arbeiders hun eisch, dat alle stakers weer in dienst geno men moeten worden, laten varen. In Mecklenburg werd, doordat, de de mocraten zich van stemming «onthielden, 'n socialistische minderheidsregeering gevormd n. 1., een coalitie tusschen socialisten en communisten. De gemeente Aabenraa in Slee6wijk wil -haar haven gaan vergrooten teneinde weer een plaats' in de Deer.sche scheepvaart te gaan innemen, welke zij voor 1864 had. De haven is van nature goed gelegen. De verbetering zal naar raming 5 tot 7 mil lioen kronen kosten, waartoe subsidie van den staat is gevraagd. Men wil ongeveer 5500 M. nieuwe kaden maken. De „Oeservatore Romano" meldt, dat de Paus een gift van 50.000 lire aan de missies van Hoe-Nan gezonden heeft ter bestrijding van de epidemies, welke daar op het oogenblik heerschen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Zwaagweeteinde (tooz.): R. C. W. J. Hoek, caad. te Oudewater. GEREF. KERKEN. Beroepen Te Drachteter-Compagnio, Dr. O. N. Oosterhof, te Borger. Aangenomen: naar Rijnsburg C. W. Luteijn te Heinenoord. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Doesburg en Maassluis, G. Wisse, to Driebergen. Dr. G. J. Weyland. Dr. G. J. Weyland, Voorzitter van de Algem. Synode der Ned. Herv. Kerk, pred- te Veere, hoopt 20 Juni sub. zijn 35-jarigen Evangeliedienst te herdenken. Hij stond van 1866 tot 1893 te Austeriitz, was daarna directeur van het Ned. Zendelinggenootschap te Rotterdam, en staat thans sinds 27 Septembor 1896 te Veere. Evang. Luth. Synode. Tot leden der Synode der Evang. Luthersche kerk zijn gekozen: in de groep Amsterdam: Ds. L. Schutte; sec. Ds. C. de Moyere, Leiden; groep Rotterdam: W„ H. Ulrich; sec. C. J. Duuren- tijd; groep '6-GravenhagoR. J. S. Happel, sec. J. H. Warming; groep Utrecht: Ds. J. A. Rust, sec. Ds. J. F. A. Stellwog en groep Groningen: T. D. Sigüng (Breda), sec. Ds. L. M. van c>fn Berg (Groningen). N. C. S. V. De N. C. S. V. hoopt dit jaar haar 25-jarig bestaan te herdenken. Dr. H. C. Rutgers zal, wanneer zijn tijd niet door andere zaken in beslag wordt genomen over de geschiedenis dezer 25 jaren in een gedenkboek uitvoerig vertellen, len. In de afdeelingen zal hol 25-jarig bestaan zoo veel mogelijk in een buitengewone samenkomst herdacht worden. Evang. Landskerk. Een nieuwe Duitsche Evangelische landskerk je in het buitenland ontstaan, doordat de Daiteeh- Evangehsche gemeenten der Bo6sarabische en Ze- venbergsche kerk zich volgens een te Hermann- stadt gesloten verdrag aaneengesloten hebben. Hcofd dor vereenigde kerk is de Evangelische bisschop der Zevonbergsche landskerk. Het Mulo in dc knel. Hot Bestuur der Vereenaging voor Ghr. M. U. L. O. ontving reeds een groot aantal opgaven van frappante gevallen der onbillijke werking van de nieuwe safarisregoling, zonder overgangsbe paling voor het overgangstijdperk. Enkele voorbecMon van onderwijzers, werk zaam in de kopklassen: 1. Onderwijzer van -lo cn 5c leerjaar, geeft Wjnkunde in 7, 8 en 9. Geen der onderwijzers in 7, 8 en 9 hobben de akte Wiskunde, krijgt maar f 100. .Wat moet hij doen?, 2. Onderwijzer der 5e klas6o hoeft akte Ha delskonnis behaald, en zou dit vak onderwijz in 7, 8 eu 9. Niemand anders hoeft d© akte. Ha delskennis is zeer gewenscht voor de leerling* Voor de extra moeite krijgt hij echter niets. \Y moet hij doen? 3. Onderwijzer der 6e klasse; geeft bier 1 k- uur les, voorts 15 uur Duitsch in klasse 7, 8 9. Geen der andere onderwijzers heeft Duitse ri Duitsch is voor de school onmisbaar, anders ve d Üc-st zo haar karakter als M. U. L. O.-sclioo Hij krijgt geen Mulo-marge en voor zijn extn en geleverden en te leveren arbeid niets. Wat w c< o hij doen? m 4. Onderwijzeres der 3e en 4e kl. geeft al hi (r Engekeh in do kopklaesen. Niemand anders heft v de akte. Engelsch is voor de school onmisbaa Zij krijgt voor meerderen arbeid niets. Wa moet zij doen? p, 5. Do school telt 5 Mulo-leerjaren.; heeft gei fc leerjaren lager danhet 5e. Er zijn 5 onderwijzer ur Allen geven les in het 7e, 8o on 9o leerjaar. A a niet meer dan drie wordt do Mulo-marge loog j0 kend. Wje moeten do f 500 ontvangen? Die hi j; grootst aantal uren in die klassen hebben g< werkt? Doch dat is louter toovallig. Bovendi-: 0, drie er van werken er een gelijk aantal ure; Moeten die om de Mulo-marge loten? Hot sala ris afhankolijk van het lot? 6. Twee onderwijzers werden benoemd op voo j waarde, dat zij zouden lesgeven in de kopklai j,, sen, do een in Wiskunde, de auder in Fransel Hiervoor zouden zij f 250 ontvaDgen. Zij kri gen nu f 100. Is dit contractbreuk? 7. Onderwijzer 5e klasse. Duitsch M. 0., geel, Duitsch in 7, 8 en 9. Onderwijzer 6e kl. heel ir EngeLsch, geeft Engelsch in 7, 8 en 9. Geen dep onderwijzers in 7, 8 en 9 hoeft Duitsch of Ei t gekch. Zij krijgen voor hun extra-arbeid nieti e De school kan het niet missen. Wat moeten zi doen? Uit vele brieyen klinkt oen toon van wanhooj Men heeft gewerkt en geploeterd, om de Schoa vooruit tc brengeni Nu moet men het aanzien dat al het bereikte in de waagschaal wordt go 2 steld. Een schrijft: „Had de Minister 't Mulo maar finaal den nol omgedraaid. Nu wordt het met bestaande Mulo scholen, ingericht als de mijne, een bange woi ,j 6teling, die toch met ondergang zal eindigen.' „Wij dringen aldus de hoer Schreuder va n wien deze mededeelingen afkomstig zijn. teijj zeerste er op aan alle soortgelijke gevallen te kennis te brengen van het Bestuur. Wij hebbel nog steeds vertrouwen in den Minister. Hij za het overgangstijdperk door het ontbreken vai een overgangsbepaling niet illusoir maken. Het adres van den Secretaris der Vereeniginj voor Chr. M. U. L. O. is J. B. Meijnen, Hugtf1 de Grootstraat 16, Leiden. Uit het Sociale Leven. Slapte. Wegens voortdurende slapte zal in de weve rijen der firma W. Kan to Oldenzaal voorloop tot slechts Donderdagsmiddags dus 31/2 da< u per week worden gewerkt. Een protest. De besturen der textielarboidersorganisatio hebben bij den minister van arbeid geprotesteerd tegen de goedkeuring van wachtgeldregelingen al de reeds vermelde te Tilburg. Zij meenen, da de regeering het in haar macht had, door lie steunen van de werkloozcnkassen en het v ren van subsidie aan regelingen als de vermelde de fabrikanten te dwingen, wilden dezen de georganiseerden niet aan hun lot overlaten, be tere regelingen in te voeren. Een andere grio1 der besturen ie, dat die regelingen tot- stand ko rj men zonder dat daarin de arbeiders of hun or ga i nisaties medezeggenschap hebben. Schildersbedrijf. De collectieve overeenkomst van het schilders bedrijf, die 31 Maart zou afloopen, is met con f jaar verlengd. De uurloonon zijn verhoogd: in{ de eerste drie loonklaesen met 7 ets. per uur, itr de vierde klasse met 6 cta. en in de 5de loon klasse met 5 ets. De uurloónen worden nu als volgt: le klasse 92 ets., 2e klasse 83 ets., 3e klasse 76 ets., 4< klasso 69 ets., 5e klasse 62 ets. De Sigarenindustrie. Woensdagavond vergaderde de sigarenfabri kanten vereeniging Eindhoven te Eindhoven tel behandeling van een verzoek der verbonden pa troonsboofdbesturen om in de organisaties de iseening der leden omtrent loonsverlaging te lee ren kennen met het oog op de duurte der grond stoffen en de verwachte daling van levensstart daard door prijsval der noodzakelijke levensbe hoeften. De meerderheid der vergadering besloot tot}? aanzienlijke loonsverlaging, de minderheid tct a geleidelijke loonsverlaging te advisoeren. Beide >t besluiten zullen aan het hoofdbestuur van denk Noordelijken patroonsbond, cüe dertien patroon» bonden vertegenwoordigt, worden gemeld. Na_uit*i spraak der R. K. patroonsbonden zullen de Noor- >i delijke en Zuidelijke hoofdbesturen een- beslissing o in deze aangelegenheid nomen. Uit de Omgeving. H AZERSW OÜDE. h=h Onder leiding van Ds. T. Ch. v»» der Riet werd Woensdagavond in het lokaal achter de Goref. Kerk een gomeente-vergadering gehouden-, die zeer goed bezet was. Ds. van dor Vliet sprak oerst o\<6r de Pluri- Formiteit der kerk. Hij lette 'eerst op het ver schijnsel zelf om daarna ec-n oordeel er over uil te spreken. Hierna handelde Jae. Bol over .fJru Kerkgezang". Hij sprak over de historie, het ge bruik cn de onvolledigheid van ons Kerkgezang en1 eindigde met de voorlezing van 3 Gezangen uit den bundel, die van de Synode werd aange boden. Na een aangename discussie werd de vergado ring mot dankgebed gesloten. ZEGWAART-ZOETERMEER. In de gehouden jaarvergadering** van „Onderling Hulpbetoon" zijn de aftredende Bestuursleden de heeren J. Schoor cn I. Heems* kerk herkozen. In de vacature ontstaan door het® bedanken van do heeren H. v. Hamersveld en M. Dorp werden gekozen do heeren J. Faui6 en P.

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 2