Dagblad voor Leiden en Omstreken. BINNENLAND. CHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN KWARTAAL 6 12.50 WEEK10.19 iNCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 Iste JAARGANG. - VRIJDAG 21 JANUARI 1921. - No. 248 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL IO-22'l/A DES ZATERDAGS £0.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent. bij vooruitbetaling Het beginsel. In verband met wat wij schreven over waren en eventueele gevaren van den ;anisatiegeest onzer dagen vestigen wij aandacht op het volgende etukske uit Standaard „Er is een tijd geweest, dat niet het so lisme, maar dat het liberalisme sprak eeuwige economische wetten, die zijn itonschap had ontdekt, en waarvoor de insch had te buigen. Niet de wet Gods, Zijn Woord geopenbaard, had zeggen- ap over den mensch, maar wel de wet- 0: die dooT wijze menschen werden ge- Bpclamecrd. pretentie van het liberalisme heeft tijd lang gesluimerd, omdat het leven te zeer tegen protesteerde. „Nu echter, meer tengevolge van de wer- „Dg van andere menschelijke wijsheid, al- wege malaise zich openbaart, keert de t(de liberale pretentie terug. Men zegt: -1 gij wel, dat het zoo mis loopt? Het mt, omdat de maatschappij onze econo- sche wetten in den wind heeft geslagen, de kracht van zulk betoog wordt ge- und door misstanden, die niet te loocho- -|n zijn. Aan den eerien kpnt staat de socialisti- ïe wijsheid met haar wetten. Aan den deren kant de oud-liberale wijsheid met ar economische wetten. Van beide zijden eigt gevaar. M Alleen niet voor hem, die gelooft, dat lit den mensch niet toekomt zijn wetten n het leven op te leggen, maar dat er i Christelijke maatschappij-wetenschap .Q praktijk is, die aan Goddelijke ordinan- voor het leven gelooft en de oorzaak de ontwrichting van het leven aller- zoekt in het feit, dat de mensch Gods de erkenning van den Drieëenigen God, zij heeft geschoven om uit eigen machts- eid te handelen en te knielen voor go- met eigen hand gemaakt." •n nadere omschrijving van het door geciteerde woord van Groen van Prin- :r, dat het revolutiebeginsel in de ge- liedenis altijd weer op en neer gaat, heen weer, van het eene uiterste naar het lerc. Hoofdzaak is daarom steeds liet begin- b\ in het oog te houden. - STADSNIEUWS. 2o Openbare Turnavond „Jahn." Jfn do Stadsgehoorzaal Mold gisteravond de ir. Gymnastiek en Sehermverooniging „Jalin" jar 2on Openbaren Turnavond. De zaal was zeer ,^d bezet. (jOm 8 uur marcheerden alle „Jahn"-loden in Ka lang gerekte rei het podium op, voorop de muje-groene vlag dor vereeniging. Aanstonds lek nu welk een groote vooruitgang hot leden- I van „Jahn" in het afgeloopcn jaar heeft ge Al bepaalde die groei zich meer tot de ledenafdoeüngon toch blijkt daaruit, deze vereendging elk jaar in grootere mate achting, belangstelling en steun verwerft van .Christelijke bevolking van Leiden, wat do •k jeugdige vereeniging in de toekomst oen nog BAotoren bloei verzekert. tuh'a de „Opmarech" had onder 't klinken van -*• voroenigingsliod met do vlag de welkomst- 1 >et aan de vergadering plaat6. )e voorzitter, do heer K. Cobol opende den j pnd met een openingswoord, waarin liij raedc-- (jelde dat de vereeniging zoowel in uitwendigo innerlijke kracht sterk groeiende is, wat tot linkbaarlieid stemt, als gedacht wordt aan hoe xeur vier jaar aar/ankelijk met 10 leden „Jahn" *„rd opgericht. '0* 3pr. wijst vervolgens op het Christelijke fca- tter van „Jahn". Sommigen verkondigen de ening, dat „Jahn" een politieke, een Anti- volutionaire vereeniging is. Zulks is onjuist, de lodenkring van „Jahn" is plaats voor Chris- ijk- Historischen als Anti-Revolutionairen, om dat „Jahn" op een zuiver Christelijk standpunt staat. Als dus geadverteerd wordt in de „Nieuwe Leidsche Courant", dan is dat alleen, omdat dit het e-e n i g e Christelijke dagblad is, dat in Lei den bestaat. Was er oen Christolijk-Historisch blad, zoo zou hierin geadverteerd worden. Het karakter van de vereeniging is zoo, dat het de ueutrale pers niet mag gebruiken, die het Christelijke be ginsel niet alleen verzwijgt, maar het ook doodt, zoo zij met een Christelijk blad, hetzelfde doel (en nog beter) kan bereiken. Deze avond zal in alles te zien geven, dat „Jahn" een Christelijke vereenliging is, die hare beginselen, ook in de oefeningen, laat doorwer ken. U zult daarom heden geen halsbrekende toe ren te zien krijgen, maar .het zuivere turnen, zoo als wij dit elke week in ons gymnastieklokaal be oefenen. Spr. wees nog op het feit dat „Jahn" in Augus tus a.s. haar eerste lustrum lioopt te vieren en 6prak den wensch uit, dat ook daarbij het Chr. publiek zijn belangstelling zal toonen. Vervolgens ging hij in gebed voor, Allereerst kregen wij nu te zien; „Vrije oefe ningen", uitgevoerd door de dames-afdeeling, die zeer keurig, regelmatig werden gedaan. En ook de jongens, die daarna hun geoefendheid in arm on beenbewegingen demonstreerden, brachten het er best af. Een aardig nummer was „de Zangrei" uitge voerd door de meisjes, een spelletje dat met 't zingen van liederen gepaard ging. De vlagoofeningen door de jongens volvoerd, hadden succes en gaven te zien hoe rap zij hier in zijn. De heerenafdocling volbracht haar vrije oefe ningen krachtig en ferm. Het touwtrekken door do jongens had veel be langstelling en wekte zoo nu en dan bij liet pu blick den lachlust op. Voor de pauze werd de directeur der vereeni ging, de heer C. A. de Bruijn gehuldigd, waarbij hem een boekenmolen werd aangeboden. Door do voorzitster der damesafdeeÜng werd hij daarbij toegesproken en dank betuigd voor al den arbeid die hij in 't afgeloopen jaar voor „Jahn" had verricht. De heer de Bruijn betuigde vervolgens voor het blijk van waardeoriag zijn hartelijkon dank. „Jahn", gcoft hiermede te kennen dat zij mede levende is, in hetgeen mijn leven i6: Propa ganda to maken voor de ontwikkeling van li chaam en geest. Niet alleen voor 't lichaam, maar in goede samenhang ook voor den geest, in 't oog hou dende, dat hot ons Christenen bovenal er om te doen is, om de ziel op te Voeren tot God, onzen Hoere. Dat wij dan steods zoo mogen sam .nwerken en onze krachten, waar 't kan, verdubbelen. Na de pauze had plaats „toestellurncn" door dames en hoeren. Hierin was veel variatie, wer ken op de brug en aan den rekstok, benevens Zweedsche gymnastiekoefeningen door dames. De heeren oogstten aan den rekstok veler be wondering en oen telkens terugkeorend applaus. Het schermen door een 6-tal heeren was een van de best uitgevoerde nummers. Een buitengewoon grappig nummer wa6 het z.g. „Nabootsingspcl" door dc kleinere jongens, ver kleed als kaboutertjes, die onder 't zingen van versjes oen spelletje doden. Ds. Thomas', lid van de commissie van toe zicht op do vereeniging, sprak een woord ter aan beveling van do Christelijke gymnastiek. Gymnastiek moet ten doel hebben het bevor deren van de gezondheid en het vergrooten van den geestelijken weerstand, moet aankweeken, orcTe, zellbodwang, zelfbeliecrsching, moed, vrij moedigheid, bevalligheid en tegenwoordigheid van, geest. En als wij ons van de neutrale gymnastiek afwenden, is dat, omdat daarin een 'zeer groot gevaar 6chuilt. Hot is hier geen verdeeldheid aan richten:, doch alleen, het constateercn cn aantoo- nen daarvan. Onze gymnastiek moet geheel op Christolijken grondslag berusten. De ©ore Gods moet bij on6 voorop staan. Daarom groot 6pr. met geheel zijn hart „Jahn" en roept de leden der vereeniging op om het beginsel dat zij opge heven houden, met evenveel moed te blijven hoog houden. Houdt uw vlag hoog cn ontplooi die in dc frissche Hoüandsche lucht, laat ze nooit val len in de handen van uw tegenpartij. Nadat nu nog door dames springrietoefeningon en door heeren muurspringoefeningen waren uit gevoerd, kwam hot slotnummer: „Standen." Wegens het late uur werd slechts één num= mer gegeven, maar, dat was dan ook zeer fraai uitgewerkt en onder de gekleurdè belichting was het een dezen avond waardig slot. Door den heer K. Cebol werd de bijeenkomst met dankgebod gesloten. Het strijkje „Jong Holland", onder leiding van den heer Polman verleende deien avond zijn me dewerking. Tusschen de programmanummers door bood het ©enige malen een gezellige afwisseling. Het doet den heer Polman eer aan, dat hij met zulke jeugdigo porsoncn, zooveel heeft weten te bereiken, om zonder schroom;op een avond al3 deze voor den dag te komen, f Het gezelschapje heeft zich vrij goed gehouden en het spel werd door het publiek ten zeerste gewaardeerd, gelijk uit het krachtige applaus bleek. Boven het podium prijkte tpsschen de kleuren der vereeniging het portret van den sportvader „Jahn", naar wien zij is gohoeten1. Dc 2e Openbare Turnavond van „Jalinn" is, dank zij de leiding van haren bekwamen directeur de heer de Bruijn, uitnemend geslaagd en zal daarom niet hebben nagelaten voor haar. woor nieuwe vrienden aan te kweeken. In het gebouw „Prediker" Janvossensteeg, zal morgennamiddag te 5 uur, een openbare ver- gadoring plaats hebben, vanwege de Christelijk Sociale Partij alhier. Als spreker hoopt op te treden de heer A. J. Rotteveel van 's-Graverihage met het onderwerp, „Waarom Christelijk Sociaal!" Men zie de in dit nummer voorkomende adver tentie. De Leidsche politie heeft in samen werking met die te Leiderdorp opgespoord <le twee schuldigen aan den diefstal van d rij fis toen, gepleegd te Leiderdorp. Het zijn dc bij de politic welbekende A. v. d. H. en L. v. d. Y. alhier. Het goslotene is in Den Haag in beslag genomen. De daders zij-n in arrest gesteld. Met ingang van 1 Maart is benoemd tot tijdelijk adjunct-accountant bij den dienst der directe belastingen alhier F. Polling, te 's-Gravenhage. De beer D. J. P. Oranje, alhier, is ter beschikking gesteld van den gouverneur- generaal van Noderlandsch-Indië, om daar te lande te worden benoemd tot admini stratief ambtenaar bij bet binnenlandsch bestuur. Bij Kon. besluit van 18 dezer, is met in gang van 1 Februari bevorderd tot lsto instrumentmaker bij de verificatie van 's Rijks zee-instrumenten alhier, de instru mentmaker bij die inrichting, A. J. J. Ni- caise, alhier en benoemd tot instrument maker bij de verificatie van 's Rijks zee- instrumenten alhier,F. J. van Milaan alhier. De wonderen der techniek. Zooals men weet, wordt op het oogenblik de laatste hand gelegd aan het verzendsta tion voor draadlooze telegrafie te Koot wijk, dat bestemd is om den draadloozen dienst met Indië te onderhouden. Het ver zendstation in Indië te Bandoeng is reeds - geruimen tijd gereed, doch op het oogenblik zendt dit alleen nog regeerings- telegrammen naar Nederland. Het is thans gebleken, dat dit verzend station te Bandoeng, hetwelk door dr. C. J. de Groot hoofdzakelijk uit eigen mate riaal is geconstrueerd, van buitengewone capaciteit is. De bekende expeditie van de Rotterdamsche firma van der Eb en Dres- selhuys naar Spitsbergen was o. a. uitge rust met een draadloos station en dit sta tion met zijn marconist is op Spitsbergen Van dezen maildienst is te Amsterdam thans bericht ontvangen, dat hij met zijn toestel Bandoeng nog duidelijk kan hooren. De Onderwijsraad. In de laatst gehouden vergadering van de IHe afdeeling van den Onderwijsraad werden in behandeling genomen verschil lende aanvragen om advies in zake toepas sing van art. 193 lid 2 (het onderwijs ge durende do verplichte 22 uren voor de be staande U. L. O. scholen), art. 90 lid 1 (wat te verstaan onder 40 normale schoolweken voor bijzondere gevallen) en art. 27 lid 4 (ambulantisme in de gemeenten Amster dam, Utrecht, Delft en Heerlen). De adviezen aan den minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen uit te bren gen werden vastgesteld. Hoog water in Friesland. In Friesland is door de zware regens de stand van het boezemwater in de laatste dagen zeer gewassen, te Heerenveen binnen een week 20 c. M. Het water staat thans daar 60 c. M. boven zomerpeil. Door den. storm opgestuwd, zijn vele landerijen on- dergeloopen en staat het water tot aan de bosschen te Oranjewoud. Langs den spoor weg van Wolvega naar Oudeschoot en van Heeren veen naar Akkrum, is aan beide kanten alles één zee, net als vroeger. Men hoopt, dat het grooto stoomgemaal te Ta cozijl in werking gesteld zal worden. Holla ndsclic boter. Het Tweede Kamerlid Deckers heeft aan den Minister van Buitenlandsche Zaken ge vraagd: Is de Minister bereid te doen onderzoe ken of in België van regeeringswege onder den naam van „Hollandsche boter" een product wordt verkocht, dat. verschillende goede eigenschappen der Nederlandsche bo ter mist? Blijkt een dergelijke verkoop inderdaad plaats to hebben, is de Minister dan bereid maatregelen te-nemen om te bevorderen, dat verdere bcnadeeling van den naam der Nederlandsche boter worde voorkomen? De Hohcmzollern. Naar wij vernemen zijn de thans opnieuw in de buitenlandsche pere opduikende ge ruchten, dat het standpunt der regeering ten aanzien van het verblijf der Hohenzollern hier te lande zou ziju gewijzigd, van allen grond ontbloot. De rijst niet goedkooper. „Het Ned. Weekblad voor den handel in kruidenierswaren" meldt: Werd aanvankelijk binnen weinige dagen •weer een aanmerkelijke verlaging van den rijstprijs, speciaal van de goedkoopste soor ten verwacht, thans kunnen we mededeelen, dat de pellers van het voornemen daartoe zijn teruggekomen. De voorraad goedkoo- pe rijst bij de pellers is momenteel zoo ge ring, dat deze met twee en drie weken ge ruimd is. Het-is daarom zeer waarschijnlijk dat de goedkoope rijst binnenkort tijdelijk niet meer te koop is. Deze schaarschte houdt uit den aard der zaak verband met de te verwachten lagere prijzen voor den nieuwen oogst. Wijziging der Huurcommissicwet. In hare Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer om trent de wijziging der Huurcommissiewet zegt 'de Regeering, dat de strekking van dit ontwerp dezelfde is als die van het oor spronkelijke, n. 1. de onnatuurlijk lage hu ren langzamerhand tot normaal peil te doen rijzen. Verschil is er alleen in zoover, dat de wetgever de lijn meer in handen heeft gehouden, waardoor het voordeel ontstaat, dat schokken worden voorkomen. Terugkeer tot normale verhoudingen ia reeds aangevangen. Gaat dit proces dooi} dan zal de tijd aanbreken, om de rem no$ losser te zetten, kan het zijn geheel weg te nemen. De regeering geeft de verzekering, dat zij met verder- gaande voorstellen niet langer zal wachten dan noodzakelijk is. De huurcommissies zijn naar het gevoe len van de Regeering instellingen, die niet langer dan noodzakelijk is, moeten wor den bestendigd. De regeering meent even wel, dat het oordeel, dat in het Voorloopig .Verslag over deze commissies wordt uitge sproken, aan de billijkheid te kort doei De Regeering betwijfelt of het vereischte van goedkeuring van de huurcomraissie ■een reden zal zijn om het onderhoud van woningen te yerwaarloozen. Zij heeft de grens van 50 pc-t". in het wetsontwerp opgenomen, omdat zij wilde vermijden, dat op de huurders in korten tijd te zware lasten zouden worden gelegd. Zij erkent, dat in de toekomst wellicht ver der zal moeten worden gegaan, doch ook thans is reedr de gelegenheid geopend tot een aanmerkelijke verhooging, ook omdat de grens van 50 pet. kan worden over schreden. De Regeering betwijfelt ernstig of het bouwen wel goedkooper zou worden, ala men een grooter formaat baksteen had. De formaten van steen, die worden gebruikt., zijn ontstaan in en door de practijk. Het zou onvoorzichtig en gevaarlijk zijn, daar in van bovenaf in te grijpen. Verschillende nieuwe procéde's worden onderzocht, met eenige worden proeven ge nomen. Wat deugdelijk blijkt, zal worden bevorderd. Dc eierprijs. De prijzen der eieren zijn de laatste da gen in Limburg enorm gezakt. Werd de vorige week nog 18 a 20 cent voor een ei gevraagd, thans kosten ze op de markten van verschillende gemeenten 101 a 11 cent per stuk. De prijzen zijn na 1911 niet zoo laag geweest. Op de te Wijk bij Duurstede gehouden weekmarkt was de eierprijs belangrijk la ger. Men besteedde van ƒ8—10.50 per 100 stuks, tegen verleden week ƒ12li per 100 stuks. Verhooging der porti. In zijn Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag betreffende liet wets ontwerp tot wijziging van de postwet, de pakketpostwet enz. verklaart de Minister, van Waterstaat niet te kunnen beamen, dat de Staatskas alle kosten der Posterijen, behoort te dragen, in dien zin, dat allo diensten der Posterijen geheel kosteloos zouden moeten zijn. De vraag, of het huidige tekort niet in hoofdzaak, althans voor een zeer groot deel het gevolg is van nevendiensten, die aan de Post zijn opgedragen en waarvoor geen of genoegzame betaling plaats heeft, moet ontkennend beantwoord worden. Naar 's ministers meening behoeft ook niet te worden gevreesd, dat als gevolg van de hernieuwde verhooging der Porti liet aantal te verzenden stukken in de door ver schillende leden bedoelde mate zal dalen. Als vaststaand mag worden aangenomen, dat bij handhaving van het port der brief kaarten op 5 cent en verhooging van dat der brieven, het aantal gebezigde brief kaarten ten koste van dat- der brieven zoo danig zal toenemen, dat vermeerdering van inkomsten voor deze categorieën van stuk-' ken in te geringe mate zal worden verkre gen. De noodzakelijke verhooging van in komsten kan alleen dan worden bereikt, als de verhouding tusscben de porti der brieven en briefkaarten zoo weinig mogelijk wordt gewijzigd. FEUILLETON. Langs den afgrond. - kon maar niet begrijpen waarom broeder Jack het hoofd zoo hoog roeg, en zich zoozeer verhoovaardigde op naam. £j| Vroeger placlat hij met de andere jongens :1t&n het dorp te spelen, en met hen als zijne blijken om te gaan, maar in den laats ten id was hij, op een voor haar onverklaar bare tvijze, oensklaps begonnen hen uit de d^ogte te behandel on. Hij was eens zelfs zoo ir gegaan, dat hij haar ernstig de les had dezen, omdat zij, volgens zijne meening, t scheen te begrijpen, hoe zij zich jegens overige dorpelingen moest gedragen. „O Jack, wat. spijt het mij, dat gij naar me kostschool goweest zijt, als men u iar zulke dingen geleerd heeft. Ik heb u oeger nooit zoo hooren spreken." „Wat zijt gij nog een kind!" sprak Jack beschermenden toon. „Maar na de groote :antie gaat gij zelf ook naar school, on zult gij wel anders leeron." „Dc hoop dat ik er nooit zal leeren mijne 'ienden te minachten, omdat zij arm zijn," twoorddo het meisje met trillende lippen. „Veronderstel eens, dat wij arm worden, zou men ons dan ook moeten minachten?" „Dat weet ik niet," antwoordde Jack on geduldig, „maar als gij zoo oud zult zijn als ik ben, dan zult gij wel anders spreken, Abie." Jack verschilde twee jaar in leeftijd mot Abigail, maar wanneer men hem hoorde spreken, dan zou men denken, dat hij wel tien jaar ouder was. Hij was groot voor zijn leeftijd, en een buitengewoon knappe jongen. Zijn vader beweerde, dat hij op en t-op een Tresillian was, en verzuimde niet dit gedurig aan zijn zoon te vertellen, hetgeen zeer onverstan dig van hem was. Hoogmoed en ijdelheid waren toch reeds welig genoeg opgescho ten in het gemoed van den knaap, en be hoefden niet stelselmatig aangekweekt en versterkt te worden. Paul en Jach waren van denzelfden leef tijd, en toen de laatste van huis ging tot voltooiing zijner opvoeding, kwam de eer ste bij den timmerman van het dorp in de leer. Paul voelde na Jack's terugkomst maar al te goed de verandering in het gedrag van zijn vroegeren vriend; dagen achtereen werd hij gekweld door een pijnlijke gewaar wording, die hem bepaald ongelukkig maakte. In den beginne""feegreep hij' er niets van. Was Jack Tresillian zooveel beter ge worden, omdat hij op eene kostschool ge weest was, en moest hij zelf zich schamen, omdat hij timmerman wilde worden? Hij had de menschen wel hooren praten over verschil van geboorte, on onderscheid van 6tand, maar tot nu toe hadden die uitdruk kingen geene betcekenis voor hem gehad. Thans werden de oogen hem echter ge opend. Hij was 6leehts liet kind van een mijnwerker, en Jack was de zoon van een pachter en landeigenaar. Daar bestond een wijde kloof tusschen hen. Maar hoe was die kloof daar gekomen? Ziedaar eene vraag, die 'hem niet weinig in verslagenheid bracht, en die hem hoe langer hoe meer ging kwellen. Hij begon in te zien, dat liet leven an ders was dan hij het zich had voorgesteld". Abigail zou na de groote vacant ie even eens naar de kostschool gaan, en al6 zij terug kwam zou zij hem waarschijnlijk ook niet meer willen kennen. Hij had altijd op een voet van volkomen gelijkheid met haar omgegaan, en broeder en zuster hadden hem steeds mot dc meeste vriendelijkheid beje gend. Maar nu werd-het hem eensklaps dui delijk, dat hij zich te veel had aangematigd en dat de Tresillians op den duur niet van zijn gemeenzamen omgang gediend zouden zijn. Dit alles ging Paul door het hoofd, toen hij op zekeren Zaterdagmiddag in Juli op zijn weg naar het strand voorbij Roseval- lien kwam. De timmermanswerkplaats werd des Zaterdags te twaalf uur gesloten cn zoolang de zomer duurde gebruikte Paul dien halven vrijen dag om over de klippen langs het strand te dwalen. Vroeger zou hij in het voorbijgaan te Ro- sevallien zijn aangeloopen oru te vragen of Jack en Abigail hem op zijn tocht wilden vergezellen. Maar thans kon hij dit niet doen. Hij wilde zijn gezelschap niet opdrin gen, waar dit niet begeerd werd. Het zou een ander geval zijn, indien zij hem zagen en hem vraagden binnen te komen. Hoe het. kwam wi6t hij inet, maar zij ontmoet ten elkander nooit meer. Misschien ontweken zij hem opzettelijk. Wellicht verlangde het geheele gezin, dat er een eind zou komen aan hun' omgang. „Goed dan! het zij zoo!" sprak hij tot zich zelf en balde onwillekeurig de vuisten. „Ik kan het even goed stellen zonder hen, als zij zonder mij. Maar 'ik had het niet van Abigail verwacht," bij deze woorden keerde hij zich om ten einde nog een blik te werpen op het huis, waar hij juist voorbij was gekomen. Doch niemand- scheen hem op te merken, geen vriendelijke groet verdreef de donkere wolk van zijn gelaat. Snel wendde hij zichi om, en verwijdorde zich met. rassche schre den. Spoedig bereikte hij de klippen en voelde hoe de zilte zeewind hem langs het gelaat streek. Hij verminderde zijn paa echter niet voordat hij den uitersten rand had bereikt. Toen wierp hij zich op liet zachte, dikke gras op dezelfde plek. waar. de man, dien hij zijn vader noemde, zooveel jaren geleden, zulk een 'zwaren strijd ge streden had. Heel in de verte, boven het glinsterende water, zag men een 11auwo streep rook, de plaats aanduidende waar een-stoomboot ha ren weg door het kanaal vervelgde. Ter wijl hij er naar keek werd de wolk al klei ner en kleiner, en verdween eindelijk gelieel en al. Paul zuchtte diep. Onwillekeurig had die ijle rookwolk oguewone gedachten bij hem opgewekt, en-voor het eerst van zijn leven ontwaakte in hem het verlangen Penwharf te verlaten, de oude, bekonde plaatsen den rug toe te keeren, en-een nieuw; tehuis te zoeken, waar niemand hem zon kennen, en waar hij niet zulke pijnlijke er varingen zou opdoen, als hij 'hier had on dervonden. (Wordt vervolgd.). 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1921 | | pagina 1