iroleifaiieCont Derde Blad. Vrijdag 31 December 1920 DE LENDENEN OMGORD. De lendenen omgord tn brandjndu de lampen! 2oo roept bet jaar u toe, nu g' aan zijn ingang [staar. Veeet vaardig en bereid lot werken, dienen [kampen, Tot scheiden-, als Gods uro slaat! De lendenen omgord! schikt weg wat u zou liin- [dren. Om volgzaam, 't aller ure, langs d' ongewisse [paan, Als knechten in Gods dienst, neen u als geliof- [do kindren, Den weg, dien Hij u wijst, té gaan! Ons leven is een stag verrijzen en vertrekken: TWij vinden vast verblijf nog rustplaats bier [beneen Ons komt godurig weer de stem des GoeÊlea wek- [ken Op, maakt u vaardig ou reist beent. Op, uit uw woning naar bet straodak in de verte' Der armen Heiland roept in guren winternacht; Op, uit uw blij gezin naar 't eenzaam huis der [smarle: Yan wie daar weenen 't leed verzacht! Op, van de plek der rust in 't kampperk van bet [leven Daalt willig, moet bet zijn, ook van do plaats dor [eer! Of, zoo Gods pad u leidt door donk'rc olijven [dreven, Noemt op uw kruis en volgt uw Heer. Gaat waar uw God u roept en laat zijn wenk u [leiden Omknelt uw staf en buigt uw» schoudren onder 't [kruis Groet wio gij liefhebt, want uw wegen zullen [scheiden Bereidt uw hart, bereidt -uw huis! Beroid zijn klinkt de last: zoo neem dan zaam de [vouwen Yan 't hangende gewaad, dat ligt struiklen [doet .Omgordt u met do kracht van 't vol geloofsver trouwen, Met Christeidiefd' en Christenmoed! Steekt uwe lampen aan! ook zoo een zon van [zogen. Uw levenspad bestraalt en in uw woning lacht, Omgordt u! gij moet voort op d' onbekende [wogen De lampen aan! straks komt do nacht! Necrologie 1920, I. Hieronder volgt een kort overzicht van de meest bekende personen die in 1920 zijn overleden. Vorstelijke personen. Johan Albrecht van Mecklenburg, 'oud regent van Brunswijk. Kroonprinses Margarelha van Zweden Essad Pacha, bekend uit de troebelen in Alban'.'y De Kroonprins van Siam, Somdit Cbao Para- Iriba. Ex Keizerin Eugenie. Köiimgr Alexander van Griekenland. .Buitenland. Paul Adam,-journalist en letterkundige, Parijs. Tieret, Fransch zeeschilder. William Osier, beroemd Engelsch oogheel kundige. Ernile Flourens, Fransch mi nister van B. Z. Charles L. Freer, Ameri- kaansch kunstverzamelaar. Heinrich Eammasch, laatste minister-president on der het keizerrijk Oostenrijk. J. R. Dijk stra, kanselier v. d. Ned. Legatie te Tokio. F. A. van Kaulbach, Duitscli kunstschil der. Mr. J. C. Th. Ileyligers, rechter in de gemengde Rechtbanken in Egypte. Prof. dr. Wilhelm Fleèschmann, hekend Duitsch landbouwscheikundige. Hen- rietle Goldschmidt, stichtster van de Allg. Deutsche Frauen Verein. Robert Edwin Peary, Noordpoolreiziger. Lord-Russell, bekend Engelsch journalist; C. Roozen- raad, bekend schrijver op fin. gebied te Londen. Prof. Benedikt, Oostenrijksch hoogleeraar, grondvester dor crimineele anthropologic. Emil Wurm, Duitsch po liticus. Bissolali, Tfaliaansch politicus, xmd-minister. Yeldmaarschalk Barovic, Oostenrijksch legeraanvoerder van de Isonzolinie. Carransa, president van Mexico. Heinrich von Köttingcn, Duitsch industrieel. Prof. dr. Max Weber, Duitsch econoom. Dr. Gustav Zander, grondlegger der Zweedsche heilgymnas tiek. Generaal Gorgias, beroemd Ame- xikaansch geneeskundige. Lord Fischer, eerste Zeelord der Engelschc Admiraliteit. Professor Celoria, Italiaansch sterren kundige. Anders Zorn, schilder-beeld- liouwer in Zweden. Kaï'dinaal Ametti, aartsbisschop van Parijs. Prof. Wilhelm Wundl, hoogleeraar philosophic te Leip- pig. Thomas Mossa» eigenaar van Duit- sche dagbladen. Max Bruch, toonkunste naar. Generaal Leman, de verdediger yan Luik. Mc. Swiney, burgemeestër van Cork. Binnenland. Mej. E. E. Engelbrecht, leerares a. d. Middelb. School voor Meisjes te Deventer, officier de l'instruction publique. D. Bolle, uitgever te Rotterdam. J. W. v. d. Lely, burgemeester van Coevorden. J. H. Menten, gep. hoofd-ingenieur. A. Pot, oud-onderdirecteur telegraphic. H. J. Wichers, burgemeester van Dordrecht, oud-lid van de Êrov. St. v. Zuid-Holland. F. M. A. baron v. Wijnbergen, lid v, 4. Souvereine Orde van Malta eri oud-wet houder van Apeldoorn J. Bos, burge meester van Overschie. Dr. C. F. Th. von Ziegenweidt, zenuwarts te Rotterdam. Jhr. mr, van Reenen, gemeentesecretaris van 's-Gravenhage. Dr. F. L. Abresch, oud-corrector gymnasium te Amsterdam. J. H. Siekemeier, musicus, -J. Ver st uijs, schrijver van wiskundige boeken. G. K. G. v. Aaken, musicus. -F. Eschau- zier, directeur Indische Cultuurmaatschap pijen. A. W. F. Nqpveu, lecraar Acad. v. Beeldende Kunsten. F. H. A. A. Wagner, gep. majoor der infanterie J. C. v. Tien hoven, directeur v. d. Stichtsche Bank. R. A. J. Diepen, lid Eerste Kamer. G. A. van der Maden, gep. Schout bij Nacht. Stephan Partós, Hongaarsch violist. Mr. J. Kappeyne van de Capello, lid van de Eerste Kamer. H. A. Sypkens, rijks betaalmeester te Amsterdam. Mgr. G. Gul, aartsbisschop van de Oud-Kath. Kerk J. Hofstede, oud-kolonel-hoofintendant N. I. L. Mr. A. Maclaine Pont, advocaat- generaal bij het Hof te Arnhem. Mr. J. Th. Boelens, oud vice-president van het llof in (Jen Den Bosch. A. J. Dulfer, luit. ter zee, vliegenier. P. J. Wijers, gep. majoor tit. O. I. L. F. K. Engel brecht, gep. vicc-admiraal. A. v. d. Bo- gert, oud-secretaris van Barncveld, bekend oudheidkundige. Lt. t. z. 2e klasse A. Scheffelaar, vliegenier. N. M. Schild, be kende figuur in de blinde wereld. Jhr. G. W. H. Mollerus, oud-secretaris van Apeldoorn. W. Rooseboom, oud-gouver neur-generaal van Ned.-Indië. Mr. R. Th. Bijleveld, oud-procureur-generaal van het gerechtshof in Den Haag. Mr. R. H. Brandenburg van Veen, ambt. O. M. kan tongerecht Den Haag. A. M. Kollewijn Nzn., oud-leeraar midd. onderwijs. F. H. van Wichcn, burgemeester van Alkemade, lid der Eerst Kamer. H. A. van Ingen, kunstschilder. P. C. Cool, gep. luit.-genc- raal. Mr. A. Levy, rechtsgeleerde, oud lid der Tweede Kamer. H. Bussemaker, oud-directeur der Kweekschool voor on derwijzeressen te Haarlem. F. de Oude, burgemecstr van. Serooskerke. Mr. dr. H. v. d. Wal, districts-schoolopziener te Groningen. Th. Top, directeur der dir. belastingen in Gelderland. Jhr. mr. D. G. v. Teylingen, oud-raadsheer in den Hoo- gen Raad. Prof. Hector Treub, hoog leeraar te Amsterdam. Mr. A. O. H. Tel- ligen, presidentvan de rechtbank te Amster dam. F. H. J. Quant, luitenant-vliege nier. H. W. J. E. baron Taets van Ame- rongen, opperkamerheer van H.M. de Ko ningin. Dr. H. W. Ph. E. v. d. Bergh van Eysinga, predikant te Zulfen. F. A. Licfrinck, oud-directeur van Financiën in Incj^ë.Th.Pels,secretaris van Den Bosch Mr. A- J. Hoest, oud-burgemeester van 's-Gravenhage, oud-commissaris der Ko ningin in Zcoland. E. R. v. Wilderen ba ron Rengers, kamerheer i. b. d. van de Koningin. Jan Mankes, kunstschlidcr. J. Drost, ingenieur te Batavia met verlof. K. T. A. v. d. Wall, gep. generaal-ma- joor der infanterie. P. Ghr. Hompc, gep. luit. kolonel. Mr. J. E. J. M. v. d. Kun, procureur-generaal bij het hof in Den Bosch. C. W. W. van Walsem, gep. ge- neraal-majoor van den geneesk. dienst der landmacht. Mr. C. B. I. A. Wicrdels, oud-rechtcr in de rechtbank te Cairo. Mr. A. R. Arntzenius, griffier der Tweede Kamer. Mgr. N. J. Smeulders, oud-deken te Warmond. Dr. W. P. Ruysch, oud voorzitter van den Centralen Gezondheids raad. Martin van Raalle, journalist. D.r D. L. v. Wely, geneesheer in Den Haag. P. Schijff, gep. dirig. off. van gez. Ie KI., R. M. \V. O. Jhr. J. J. D. P. Reuchlen, oud-directeur der Ned."Mij. van brandver zekeringen. E. K. J. v. Muiken, gep. luit.-kolonel der infanterie D. de Klerk, oud-lid der Tweede Kamer. W. H. F. baron van Heemstra, oud-burgemeester van Deventer en van Harl ingen, oud-lid Prov. St. v. Overijsel. Mr. A. J. C. v. Hamel, president van de landraad te Me- nado. Eduard Frankfort, kunstschilder. A. J. Kloos, inspecteur van den Arbeid te 's-Gravenhage B. Th. C. Straeter, lid van de Eerste Kamer Yincent van den Heuvel, oud-lid der Tweede Kamer. Felix Cohen, consul-generaal van Grieken land te Rotterdam. Mr. E. H. Karsten, oud-vice-president van het hof te Arn hem. Mr. J. G. Vogel, oud-vice-precident gerechtshof te Amsterdam. H. J. Beuks, directeur van het telegraafkantoor in. Den Haag. M. Wijk, gep. kap. ter zee. A. F. Meyer, gep. kapitein ter zee R. M. W. O. Dr. I. J. Ie Cosquino de Bussy, oud-hoog leeraar in de godgeleerdheid. H. P. Staal, oud-minister van oorlog. Ivarl Schmidt, kunstschilder. M. Grootes, ca- cao-fabrikant. J. de La Lande Cremer, hoofdinsp. der telegraphie. Jhr. mr. Thcod. Serraris, oud-proc. gen. b. h. Ge rechtshof Den Bosch J. H. Hartmann, gep. kolonel Oost-Indisch Leger. Dr. A. Kuyper, Minister van Staat. F. Tonnet,- gep. generaal-majoor. H. de Raaf, oud-direeteur der Kweekschool te Middelburg, Mr. H. J. Nieboer, lid v. d. Gemeenteraad Van 's-Gravenhage, lid Prov. Staten v. Zuid-IIolland. Jhr. mr. J. W. C. de Jonge v. Ellemeet. oud-rechter i. h. Arr. Rechtbank te Zierikzee. Jhr. F. C. Dommer van Poldersveldl, burgemeester van Ubbergen. Alfred Tepe, kerkenar- cbitect. W. A. P. F. L. Rovers, gep. gen.-majoor der artillerie. Theo. Mol- kenboer, kunstschilder. Ds. J. H. Maro niet*. Mr. C. H. v. Tienhoven, oud-direc teur der Ncderlandsche Bank.J.M.P. Koo reman, referendaris, Dept. Onderwijs in N.-I. J. J. Bijleveld, gep. dir. off. v. gea. N. I. L. G. II. Pannekoek, oud-president van de Rekenkamer in N.-Tndië. H. v. Helden, directeur der Holland-Amerika- lijn. Ds. P. J. Klaarhamer, Hilversum. Ds. J. C. Sikkel, Amsterdam. Gemeenteraad Lisse. Vergadering v,an den Raad der gemeen te. Aanwezig alle loden. Voorzitter burge- moée/ter Eenhuis. De notulen worden onveranderd vastge steld. .1 j Het voiorstel van 13. en W. tot vaststel ling van eene verordening op de keuring van waren in de gemeente Lsiso, wordt goedgekeurd, naidat de heer Verduijn eenigo inlichtingen heeft, verkregen. Aan de orde is dan: Behandeling ont- werp-besluit tot het verleenen van eene bijdrage aan de Middensitandswonnlgbouw- vereeniging „Liesc"' te Lisse voor den bouw van een 16-tal Middenstandswonm- gen. De heer Schranu vraagt naar de bepalingen der Regeering voor particuliere bouw met Rijkssubsidie. De heer P ij n- acker antwoordt dat het Rijk een maxi mumpremie toezegt van f 20.per Werk. M. oppervlakte der woning, wat voor deze woningen bedragen zou ongeveer f 1400.— terwijl de vereeniging een bijdrage kreeg van f 4500.Do heer V e r d u ij n wilde in de statuten vas'tleggea, dat de Bestuurs leden niet buiten deze woningen mochten wonen, in verband met de hoofdelijke aan sprakelijkheid. Besloten wordt deze al zoo te wijzigen dat drie Bestuursleden ver plicht zijn in de woningen te wonen: De heer Langeveld vraagt, waar de ge meente één vierde bijdraagt in de kosten, waar we nu deze leening weer moeten plaateen. Spreker wil de vereeniging tege moetkomen door gemeentegrond aan te bieden. De heer Segers zegt, dat dit tot* de onmogelijkheden behoort, daar men- min stens 2,30 M. diep moest zijn alvorens men daar op kon bouwen. De heer Schram a wensdht bij even- tuede aanbesteding in de gemeente te blij ven, daar hem is gebleken, dat er nog nooit geen voordeel is behaald bij het. gunnen aan elders wonen'de aannemers. De 'hoer Langeveld sluit zich hierbij aa,n. Waar enkele wijzigingen aange bracht zijn in het ontwerp -beslui t, zal het in de eenst volgende vergadering worden afgehandeld. De heer v. T i 1 vindt bet raadzaam in geen geval tot werkzaamheden over te gaan, tenzij uit de kas der vereeniging. Voorstel B. en W. tot vaststelling van de huurprijzen der 34 nieuw gebouwde wo ningen door de Wcxnïngvcreeniging „Volks belang" voor het. jaar 1921, 'ingevolge den eisc'h van den Minister van Arbeid dat de exploitatiekosten voor 50 pet. gedekt zullen worden uit de huurprijzen. Besloten werd een minimum huurprijs van f 3,50 per wo ning en per week voor hen wier inkomen niet meer bedraagt dan f 24.50 per week, en voor bewoners wier gezinshoofden een hooger inkomen hébten één zevende van hun loon. Volgens deze maatstaf gaf een schema aan, dat. do huurprijzen varieeren van f 3.50 tot f 7,50 per week, voor dezelfde wonin gen. De heer Warmerdam vindt de hou ding van de regocrimg niet loyaal. Was dit van te wren gebleken, dan zou niet. tot den bouw zijn overgegaan. De he'er van Til zegt, dat hij overtuigd is, aan de grens te staan van do draag kracht der bewoners en waar de voorzitter zegt-, dat deze huurprijzen voor 1922 roet. 10 pot. en voor 1923 blijkens een desbetreffend sdhnijven met 60 pot. zullen worden ver hoogd, wil hij een Raadsbesluit met een scherp protest aan de Regeering zenden. De heer W a r m e t d a m gaat hiermede aceoord, doch wil dit uitstellen tot een vol gende vergadering, om in overleg met het bestuur te handelen. Aldus besloten. De bcgnootimg kon Piet geheel de goed keuring wegdragen van God. Staten. De post verlies Gasbedrijf 1919, groot f 12863.98 5 was gedekt door Oorlogs- winetbda/sttimgGed. Staten vonden echter ibeter dit onder de Hoofd. Omslag te bren gen, vandaar eenige comptabiliteitsbeslui- ten, welke werden goedgekeurd. Op verzoek van den heer Th. vanHe- m e r t, wordt hem eervol ontslag verleend als waarnemend Gemeente-Ontvanger en als Secr. van de Comm. van Advies dn zake wxrkloosheidverzekering. Voor kennisgeving wonden aangenomen le een verzoek van het College van Cura toren voor de stichting van „Rust en Va- c-aniticoorden van den Ned. Bond van Ge- uieenteambteniairen, om eon -gift ineens of jaarlijks voor do stiéhtinig van rust en va- camtieoorden. II. Verzoek van den Ned. Bond van arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivebarboiders betreffende maatregelen voor, en bij werkverschaffing. De heer B al ken en dervraagt of het niet mogelijk is om de boomen vanaf H. Marseille tot G. v. d. Meij Jan. langs de Heereweg te laiten rooien. De V'oorz. kan hierover nog niet ad- vdseeren, daar hem nog niet voldoende ge bleken is of de gemeente daar wel het recht heeft. Ingekomen is een verzoek van de vak groep Landbouwers en Veehouders van de afdeeling Lisse der L. T. B. om voor deze gemeente, ingevolge de wet op de vleesdh- keuniug, plaatselijk een slachtplaats te krijgen. De V o o r z. zal hier alle mogelijke aaai- dadht aan schenken en zal zich in verbin ding stellen met de betrokken inspecteur. B. en W. vragen machtiging tot. ophef fing van 'het levensmiddelenbedrijfer is 11400 Kg. meel in voorraad, hetwelk do bakkers niét. af willen nemen, daar ze bet or en voordeeliger terecht kunnen in don vrijen handel. Dit is niet dadelijk goed te. praten daar de gemeente altijd één week vooruit, te zorgen had hot meei voorradig te hebben. Een inschrijving zal worden ge houden voor dit meel; hét bedrijf wordt opgedoekt. De Voorz. maakt bekend dat er eeirige vertraging is gekomen in zake pro ductieve arbeid cn wegverbrcodang, daar dc eigenaars zich in het buitenland bevinden. Dé 'heer v. T i 1 vraagt of de tollers van de 10de volkstelling wel voldoende zijn on derlegd. De V o o r z. zegt, dat de leiders geduren de drie uur met hem hebben vergaderd en hc,t hun zoo duidelijk mogelijk ie uitge legd. Het is mogelijk, cla' er nog onder zijn, wie 'het nog niet erg duidelijk is, doch dit zul dan wel bij de cosütrölc in orde worden gemaakt. De heer Segers vraagt hoe hot. nu met die borden zit. van verboden inrij en af stappen wielrijders. De menschen 6toren er zich niet aan, omdat ze nog niet van kracht zijn, maar ingeval dit nu later wel heft geval zal zijn, dan zal 'hot gewoonte zijn geworden; hij -dringt -aan op spoedige afdoening. Vervolgens vraagt spieker hoe het met. de volkstuintjes staart.; er zijn al huurders die de mest al in den grond heb ben en nu tot de conclusie komen, de grond niet moer in te kunnen huren. De Voorz. zegt dat ze dit vroeg genoeg vooruit -beibben. geweten, daar de grond in gevolge een raadsbesluit, aan de gemeen tewerklieden wordt gegeven. Maar waar nu blijkt dart. deze niet alle grond krijgen, zal met een en ander rekening worden gehou den. Na nog eenige besprekingen over niet brandende lantaarns hier en daar, en den slechten toestand waarin de driesprong verkeert, gaat men over in1 geheime zitting, ter behandeling Reclames Hoofd. Omslag. Gemeenteraad Voorschoten. Voorzitter E. Veraède, burgemeester. Afwe zig de wethouder L. H. van Wissen, met ken nisgeving. Aanwezig 9 leden. Er is één va cature. Na opening verzoekt de voorzitter don heer A. Verboom het nieuw benoemde raads lid den lieer W. Riethoven binnen te leiden, waarna deze in handen van den voorzitter de bij de wet vereischte eeden aflegt en de voor zitter hem gelukwenscht met zijn benoeming. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en na eene opmerking van den heer E. Egging Sr. vastgesteld. Ingekomen is een verslag van don keurings dienst, loopende tot 1 November 1920. waar uit blijkt, dat te zamen 410 verschillende monsters zqu onderzocht, waarvan 6.87 pet. ondeugdelijk bleken te zijn. Een adres van de Nationaal Christ. Geheel- onthoudersvereeniging, afd. Voorschoten, den Raad verzoekende om de kroeggezelligheid togen te gaan nu do acht-urige werkdag is ingevoerd, door des Zaterdags zeer vroeg te sluiten en des Zondags <It ca 10 s niet lang open te laten, althans den verkoop te verbieden van alcoholhoudende dranken. Dit adres wordt gezonden naar B. en W. om praeadvies. Een verzoek van de woningbouwvereniging „Onze Woning" om een voorschot te mogen ontvangen voor den bouw van 54 woningen op een terrein aan de Wijnga*arderlaan, Sectie B no. 1681820. De vereeniging vraagt een voorschot voor grondaankoop, rioleering, we gen enz. van f 2700 cn voor den bouw der wo ningen groot f 333.383.02 te zamen dus een be drag van f 360,383.02. Dit adres wordt gezonden naar B. en W. om praeadvies. De heer J. Braggaar, voorzitter der Bouw vereniging, deelt den voorzitter mede, dat de architect Kramer uit Den Haag bereid ia alle inlichtingen te verstrekken. Tevens verklaart spr. af te zien van het afleggen van een ver klaring omtrent zijn verhouding tegenover het nieuwe raadslid, den beer W. Riethoven. (Het raadslid W. Riethoven is geplaatst op de lijst van de S. D. A. P., maar heeft inmiddels be dankt als lid van de afdeeling. Corr.) Daarna worden verschillende verzoeken om ontheffing van Hoofd. Omslag wegens vertrek naai' elders enz., behandeld en verschillende ontheffingen verleend. Punt 4 der agenda vermeldt hot vaststellen van een verordening voor de Warenwet. B. en W. stellen den Raad voor, de oude ver ordening af te schaffen en eene nieuwe ver ordening, bestaande uit 8 artikelen, naar het model, gezonden door den Minister, vast te stellen. De heer C. Egigiuk informeert of de keuringsdienst thans voor de gemeente meer dere kosten met zich zal medebrengen dan voorbeen. De voorzitter zegt dit niet te kunnen zeggen. Maar, aldus spr., wij kunnen er toch niets aan veranderen. Het Rijk betaalt thans 50 pet. der kosten. De verordening wordt met algemeene stemmen aangenomen. Thans stéllen B. en W. den Raad voor ora de vergoeding, te betalen voor het huren van een lokaal in het Raadhuis voor de zitting van de Boerenleenbank, to verhoogen van f 15 tot f 52 per jaar en deze verhooging te doen ingaan op 1 Januari 1921. De heer C. Eggink is het met het voorstel van B. en W. niet eens. De Boerenleenbank, zegt spr., is eene zeer nuttige en plaatselijke instelling cn werkt ia het algemeen belang voor klein-handelaren enz. Zelfs werklieden brengen er hunne spaar penningen. Spreker wil de vergoeding van f 15 handhaven. D.e heer Riethoven informeert -of daar ook brand onder begrepen is. De voor zitter zegt: Ja. Dan kan spr. niet begrijpen wat do beer E. er togen heeft de vergoeding te verhoogen. De heer J. Braggaar zegt dat het bedrag hooger lijkt dan het werkelijk is. Men komt nergens zoo goedkoop klaar,'en. wat de spaarpenningen betreft van do werklieden, daar gaat het niet om. De heer Joh.. A. Mens verklaart het eens te zijn mot het voorstel van B. en W. Ook spreker acht eene instelling als de Boerenleenbank zeer nuttig on het mag dus volstrekt niet worden opgevat als een soort antipathie, wanneer spreker meent dat eene vergoeding van f 52 per jaar voor eene derge lijke instelling niet te veel is. Daarna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 9 vóór en één tegen, n.l. de heer C. Eggink Sr. Vervolgens stellen B. en W. den Raad voor de opoenlen op de grondbelasting te verhoo gen, van de gebouwde eigendommen te bren gen van 40 op 80 en van de ongebouwde eigendommen van 10 op 20. De opbrengst zal dan voor de gemeente bedragen te zamen f 6336 dus f 3168 meer dan de vorige jaren, welke inkomsten ten goede komen aan de plaatselijke Inkomstenbelasting. Dit voorstel wordt zonder discussie en met algemeene stemmen aangenomen. Daarna stellen B. en W. den Raad voor de zekerheidstelling van den boekhouder-kassier voor het gas- en waterbedrijf te bepalen op" f 400 en wel door persoonlijken borgtocht. Wordt aldus aangenomen. B. on W. stellen den raad voor het distri butiebedrijf op te heffen degen t Januari 1921 en mej. Van Geest, ambtenares bij dat bedrijf, tegen dien datum eervol Ontslag te verleenen en aan den directeur, den heer Westdijk. oor- vol ontslag te verleonen tegen 1 Februari 1921, wegens administratieve werkzaamheden, dio nog eenigen tijd moeten warden gevoerd. Met blijkbaar groot genoegen neemt de Baad <BÏ voorstel van B. en W. aan met algemene stemmen. Tot onderwijzeres bij het herhalingsonder- wijs aan .de O. L. School aan den Rijndijk' wordt benoemd mej. J. C. Wallaert en lot onderwijzer de heer J. W. Veenhof met al gemeene stemmen. Thans vragen B. en W. den Raad een! crediet te verleonen tot het herstellen van de sluis aan de Voorwatering en dit werk te doen- uitvoeren onder toezicht van den ingenieur Paul. De heer Mens informeert of dit werk zal worden uitbesteed alhier, wat de voorzit ter bevestigt, waarna het crediet aan B. en W. met algemeene stemmen wordt verleend* De begrooting is f 1565 zonder de koeten van afdamming en droogmaking. Punt 11 def agenda vermeldt: Wijziging van de Brandweerverordening. In de vorige ver gadering is een commissie uit den Raad be noemd bestaande uit de heeren C. Eggink, J. Braggaar en Joh. A. Mens. Deze commissie heeft een rapport ingediend en stelt den Raad! voor art. 19 der Brandwecrverordenin^ to wijzigen en de tegemoetkoming wegens tijd verlies bij brand als volgt vast te stellen: voor den opperbrandmeestor f 1 per uur, voor do brandmeesters f 0.80 per uur. püpleiders en' booiwerkers f0.90 per uur, voor de wekkor3 en klokluiders f0.60 per uur en rdor.de overige spuitheden f 0.60 per uur. En de premie voor aangifte bij den burgemeester (voor tem of haar, die bij brand het eerst den burgemeoss ter heeft verwittigd) vast te stellen op f 5„- Tevens stelt de commissie voor den rang van onderbrandmeester te -doen vervallen en het verstrekken van sterken drank op hel terrein van den brand te verbieden. De voorzitter zegt dat B. en W. het met do voorstellen van de commissie niet geheel eens zijn. B. en W. meenen dat de onderbrand meesters niet kunnen worden gemist. Hun taak bij brand is nauwkeurig omschreven in het reglement. De commissie, zegt de voorzit ter, heeft ook geen redenen genoemd waarom de functie van onderbrandineester moet ver vallen. B. en W. stellen den Raad voor ook de loonen van den opperbrandmecster, brand meesters en onderbrandmeesters meer te ver- lioogen en le brengen op: voor den opper- brandmeesler op f 1.50 per uur, voor de brand meesters op "f 1.20 en *voor de onderbrand meesters op f 1 per uur. Ook van de ordebe waarders wo'rdt in het rapport van de com missie niet gesproken. Het loon voor de orde bewaarders stellen I?. en W. voor te brengen op f 0.60 per uur. De voorzitter vraagt of r.og een der commissieleden hierover het woord verlangt. Na bespreking wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens stelt do voorzitter aan de orde de salarisregeliug voor de gemeenteambtena ren. De voorzitter zegt dat B. en W. een leid draad hebben gevonden in de normen van do Salariscommissie van regeeringswege inge steld. B. en W. zijn echter onder deze normen gebleven. De heer Braggaar kan- zich over het algemeen wel met deze regeling vereenigen. De heer C. Eggink vraagt of het niet onvoor zichtig is thane de loonen der gemeenteambte naren wederom te verhoogen, daar wij mis schien eeuo algemeene inzinking tegemoet gaan in de geheele maatschappij. De heer Riethoven zegt dat de levensmiddelen dalen op papier; gaat er maar eens om, zegt spr. Spr. zegt dat de postboden (spr. is postbode. Corr.) liet voorheen ook erg min hadden, thans iets beter. Maar de heer C. Eggink is bang voor zijn personeel. Een metselaar, zegt spr., ver dient f 50 en f 60 per week. J. Lamboo, zegt spr., is toch ook een geschoold arbeider. De heer Eggink beduidt den hoer Riethoven, dat spreker geen lid van den Raad is om zijn per soonlijk belang te bepleiten, doch spreker komt op om de belangen van de burgerij te verdedigen en wat spr.'s personeel betreft, dat zal hij zelf wel regelen met zijn mannen. De hoer Mens zegt dat de heer Riethoven onjuist heden vertelt en hierop wil spreker hem op merkzaam maken. De heer Riethoven zogt dat een metselaar verdient f 50 en f 60. Dit is een groote onjuistheid. Hot loon van den bouw vakarbeider in Voorschoten bedraagt f34.20 per week en dit loon is vastgesteld bij collec tief contract en in overleg met de werlieden- bonden. De bezwaren, besproken door den lieer Eggink, acht ook spr. niet licht, daar wij niet weten, welke toekomst we tegemoet gaan. De heer J. Braggaar zegt dal er bij de arbei ders een achterstand is. Do bezwaren worden wel opgevoerd en men voorspelt wel ceno vreeselijke daling, doch voorloopig. zogt spr., zijn wij zoo ver nog niet. De heer P. van Kooij heeft met belangstelling dc voor ■.lellen gelezen, doch spr. vraagt, gezien de omstandigheden, of het niet beter zou zijn een duur totoeslag te verleenen gelijk aan het bedrag van de loons- verhooging. Langen tijd wordt nog gedis- cusieend over deze voorstellen, waarna de voorzitter de verschillende sprekers beant woordt en met klem de voorstellen van B. en "W. verdedigt. liet geheele voorstel zal aan de gemeente kosten de som van f 3450. Ten slolto stelt dc hoer C. Eggink voor doze voorstellen aan te houden, omdat spr. het zeer gevaarlijk acht het budget zoo hoog op. te voeren in deze lijdsotnstandig'ueden. Dit wprdt verworpen met 9 tegen 1 stem. De salarissen worden nu als volgt vastge steld: D. J. Brinks, gas en watermeeeter, voor hoen f2328 thans f3100; L. M«-oten, machinist, voorheen f 1807.50 thans f2028. J. A. Lamboo, gemeentewerkman, voorheen f 1448 plus f 100 kindertoeslag thans f 1612 plus f 100 kinder- rtoealag; A. M. van der Krogt voorheen f 1443 thans f 1612; B. J. Lamboo, badmeester, be houdt zijn tegenwoordig traktementG. van Meurs, gemccritebodc, voorhoen f 637 thans f 1200 met vrije bovcnkleeding en schoeisel; N". N. (vacature D. Vonk), genieontevoldwacb;» ter, stellen B. en W. voor het salaris te l»e[>*-* Ion op f 1750 met 5 jaarlijksche verhoogingea van f 100 por jaar, zoodat na 5 jaren liet maximum wordt bereikt van f 2250 4.waarvaü afgetrokken wordt f210 voor vrije woning) met vrij schoeisel. De heer Mens acht dit salaris wel wat hoog oor een gemeenteveldwachter, daar hij na 5 dienstjaren een salaris geniep van f43 par week met vrij bovenkJeeding, schoeisel en fiets, ^pr. dient een amttndemont in on wonscht het salaris vast te stellen op f 1750, echter mei 5 jaarlijksche verhoogingen van f50 in plaats an f 100, zoodat het maximum dan zal bo- dragen na 5 dienstjaren f 2000 met vrij Ncboci- •1 Het amendement wordt verwonnen inet 6 togen 4 stemmen. L(Sk>t volgt.),

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 9