BeroleidsckConl Tweede Blad. Woensdag 29Decemberl920 OP DE RAADS-TRIBUNE. De laatste vergadering in 1920. De laatste en gelukkig niet de langste. In een niet te lange middagzitting werd heel de, trouwens weinig belangrijke agen da afgewerkt. Aanvankelijk scheen het zelfs alsof ver reweg het grootst aantal punten zonder meer des voorzitters hamer zou passeeren. Dit viel echter anders uit. Reed6 bij punt 6, de punten 2—4 wer den van de agenda afgevoerd, hokte de machine een o ogenblik doordat de heer De Lange de aandacht vestigde op het ont breken van de noodige bescheiden een drakkersrekoning bij de rekening van den Armenraad. Aangezien momenteel de gevraagde in lichtingen niet konden worden verstrekt werd tot aanhouding van de rekening tot het volgend jaajr besloten. Misschien wordt dan tevens duidelijk go- maakt hoe het mogelijk is dat men aan het kantoor van den armenraad kans zag maar even voor f 166.90 te verstoken. Het volgend punt dat nogal geruimen tijd do aandacht vorderde betrof het voor stel vam B. en W. om aan de Woningbouw- vereeniging „De Goede Woning" een ver hoogd voorschot te verstrekken. Ook omtrent deze materie is van pas de bekende uitspraak: t__i_ Es ist die alte GesChichte Doch bleibt sie immer aieu. 't 16 altijd weer hetzelfde liedje. Er wordt een raming gemaakt, voor schotten en bijdraigen gevraagd en als dan eindelijk het werk moet worden uitgevoerd dan 'blijkt dat de raming telaag of de inschrijvingssom te hoog was en mag de gemeente het ontbrekende bijpassen. De heer Rotteveel had tegen de zaak op zioh zelf geen bezwaar, maar aangezien niet uit de stukken bleek dat een en ander door een deskundige was onderzocht bedankte hij er voor, de verantwoordelijkheid voor een zoo belangrijk bedrag zonder meer te aanvaarden. De laagste inschrijver bleef 30 pet. bo ven do raming. Wie, zoo zpide hij, waar borgt mij, ook na wat in een vorige ver gadering door de hoeren Dubbeldeman en Sijtsma is opgemerkt, dat het werk niet voor een veel lager bedrag kan worden uitgevoerd? Sproker stelde daarom voor een nieuwe raming te laten maken. Indien mocht blij ken dat er dan nog een zeer belangrijk verschil was. dan had de Raad althans «enige aanwijzing. De heer v. d. Pot, de betrokken wethou der zag in dit middel echter weinig heil. Vooreerst omdat het uiterst moeilijk is in dezen tijd, nu er zooveel zwevende factoren zijn, een goede raming te maken, dio wer kelijk eenig richtsnoer geeft, en bovendien omdat het voor een architect 'een kleine kunst is, eon raming te maken dio bij het ingeschreven bedrag aansluit. Bovendien wees spreker er op dat de Directeur van het Bouw- en Woningtoe zicht de prijs waarvoor werd ingeschreven, niet abnormaal hoogacht. Dit laatste argument scheen aanvanke lijk voor den heer Rotteveel beslissend en ,wij hadden dan ook verwacht, dat 'hij ook na de opmerkingen van de hieeren Mulder en Splinter zijne motie zou intrekken. Wat echter niet -het geval bleek. De heer Dubbeldeman greep deze gele genheid aan om nogeens op het uitvoeren „in eigen beheer" aan te dringen. Toen eohter de heer v. d. Pot aantoonde, hoe bij een gehouden conferentie gebleken was, dat de voorstanders van „eigen be heer" zelfs nog niet het minste begrip had den op welke wijze dit denkbeeld in toe passing moet worden gebracht, en dat er daarom van het nemen van een proef op ^enigszins grooto sdfhal nog geen sprake kan zijn, stond liet «reeds vast dat althans dit amendement niet de minste kans zou hebben. Het werd dan ook evenals dat van den heer Rotteveel met vrij groote meerder- heid verworpen. FEUILLETON. Hebt elkander lief. 5) Hoog opgericht, nis oen engel der wraak stond ze voor hem, met fonkelende oogen en een klank van heiligen toorn in de 6tean, terwijl ze riep: „Geef terug, Hen drik; ge doet mij en den kinderen geweld aan, als ge 't Woord Gods ons ontneemt. Hij wil, dat wij Zijn Woord heilig houden, gaarne hooren en leeren", maar hij be woog zich niet. Het was alleen, of onder hare woorden in zijn binnenste zich de slui zen openden, die den opstand en 'het mur- mureeren hadden tegengehouden. „Ja, je zult God nog prijzen, als Hij je bét dak boven het hoofd vandaan weg neemt", b^gpn hij. „Vroolijk zingen kunt ge nog ais èen leeuwerik, maar ik zeg je, ik kan het niet. Huichelen, dat nooit. We houden geen huisgodödienst meer en ge zult ook niet meer met de kinderen zingen. Hoort ge, ik wil het niet meer." Ak hamerslagen vielen de korte zinnen van zijn lippen en als hamerslagen doden zo baar ook pJjn. dat ze doodsbleek werd en snikkend op een stoel nederzomk. De ar men legde ze op de tafel, het hoofd zonk De lieer Mulder bracht aiog eens weer den particulieren bouw, ook meermalen door den heer De Lange bepleit, ter sprake. Het schijnt echter dat de wethoudor die van het uitvoeren van werken in eigen be heer geen principieel tegenstander is, wei nig genegen is den particulieren bouw aan tff moedigen. Toch zou het èn voor do gemeente èn met het oog op hot woninggebrek ge- wenscht te zijn, indien ook in deze richting proeven werden genomen. Zijn er geen particulieren, die eens een kansje willen wagen?. Het verdere gedeelte van de zitting werd volgepraat over een zeer onschuldig uit ziend agendapunt dat evenwel tot een zeer onaangename en p ij n i ij ke-- 'be spreking aanleiding gaf. De zaak was deze. Het vorig jaar is een nieuwe salarisrege ling gemaakt voor de leeraren bij liet M.Ü., een regeling die bij die van het Rijk aan sluit. Toon dan ook de regeeriug besloot de pensioenbijdragen te doen vervallen,, acht ten B_en W. het gewenscht deze regeling ook voor do gem. leeraren in te voeren. Hiertegen bestond bij geon der leden bezwaar. De So'c. Democraten echter meenden dat nog iets verder moet worden gegaan. De regoering heeft n. 1. besloten niet alleen voor het volgend jaar geep bijdragen meer te heffen, maar ook om deze regeling te rugwerkende kracht te geven tot 1 Januari 1-920. Ook hierin moest naar de Soc. Dem. meenden de Rijksregeling worden gev'olgd, waarom een voorstel in dien geest weid. ingediend. De wethouder van Financiën, de heer v. d. Pot ihad hiertegen zeer ernstig be zwaar. Vooreerst omdat in dit geval niet ge zegd kan worden dat zulk een „cadeautje" voor de betrokkenen beslist noodzakelijk is hunno salarissen zijn pas belangrijk verhoogd maar ook omdat de conse quentie van zulk een besluit zou zijn, ook andere ambtenaren in dit voorrecht te doen deolen. Wat door den heer Dubbeldeman dan ook volmondig werd toegegeven. De gemeente zou daardoor do uitgaven voor 1920 mot f 80.000 moeten verhoogen, en dat terwijl daarvoor geen fondsen aan wezig zijn. Voor een dergelijke politiek wenschte de wethouder de verantwoordelijkheid, niet te dragen, en hij liet dan ook duidelijk uitkomen dat hij, wanneer de Raad tot het doen van deze niet gedelete uitgaaf be sloot als wethouder zou aftreden. Dat dit argument op de Soc. Democra ten geen indruk maakte, behoeft niet te verwonderen. Zij gevoelen zich nu eenmaal voor den goeden gang van zaken niet verantwoor delijk en zouden misschien, niet ongaarne zien dat de zaken in heit honderd liepen. Maar eon raadsel ds voor ons, dat twee der andere wethouders, de hoeren Bots en v. d. Lip ondanks de duidelijke verklaring van hun collega voor Financiën,' toch aan de motie Dubbeldeman hun stem gaven. Was hun voorbeeld door slechts een paar der andere leden gevolgd, het stond nu 17—13, dan hadden wij hier in Leiden het feit beleefd dat de wethouder van Fi nanciën, met behulp van twee zijner col lega's was gewipt. Was dit „cadeautje" aan de leeraren voor deze hoeren dan van zoovee j ho- teekenis? Of hechten zij aan hot al of niet aanblij ven van den heer v. -d. Pot, die toch waar lijk zeer krachtige argumenten aanvoerde, z o -o weinig gewicht? Indien het laatste het geval is, dan zou het o, i. aanbeveling verdienen wanneer dit op een andere wijze werd uitgesproken. En wanneer w e 1 op het aanblijven van en het verder samenwerken met den heer v. d. Pot weidt prijsgestedd, dan zou het béter zijn, ook in hét belang van het col lege van B. en W. zelf, indien dat ook bij deze gelegenheid was getoond. Wij kunnen dan ook niet anders dan liet optreden van de heeren v. d. Lip en Bots betreuren. Zoo had de laatste Raadsvergadering ia 1920, nog een eigenaardig en weinig ge wenscht verloop. Met de beste wens oh en van den voorzit ter in verband met de a. 6. jaarwisseling gingen de heeron en dames uiteen. Als wij ons bij dezen wensch aansluiten, dan geldt dit in het bijzonder don Burge meester, wien wij zeker namens al onze daarop en haar gansche lichaam beefde van opwinding. „Als ik huis en hof verlies, gaat me dat aam 't hart, weet ge; jou schijnt het niet veel verdriet te doen! zingen, kunt go nog, zingen!" Katrir.a blikte op met smartelijke, wijd geopende oogen, zonder tranen, dat -hij er van schrok; die blik deed hem denken aan een gewonde ree, die den jager, aankijkt, vol verwijt, onuitsprekelijk 'treurig, maar hij kon niet anders, hij moest nu .ver der spreken, de dam was doorgebroken, wat hij gedurende de godsdienstoefening met moeite had teruggedrongen, moest er nu uit. Zij vrouw begreep dat ook en sprak er .niet meer tegenin. Zwijgend liet ze den stroom voor zich heengaan. Op gelijkma tiger, maar altijd nog somberen toon voer hij voort: „Anderen helpt God, maar ons niet! Karow, die afzetter, stolt de pacht niet lan ger uit.. Met Pascben, toen ik hem maar de helft bracht, heeft hij geraasd en ge scholden, dat het niet weer moest gebeu ren, andere zou het kunnen voorkomen, dat we moesten gaan bedeion, langs de straten. Als ilc nu met Sintjansdag geen roodeu duit he!b, stuurt hij den deurwaar der, vlegel, die hij is. En dan wordt het lezers een spoedig en algeheel Herstel wen- sdhon. Uit de Pers. ONS MIDDELBAAR ONDERWIJS. Wij lezen in de „Standaard": De vrienden van het Christelijk middel baar onderwijs zullen met genoegen heb ben gezien, dat de nood van onze hoogére burgerscholen in de Tweede Kamer ter sprake werd gebracht. Door de wet op het Middelbaar onder wijs, in December 1919 aangenomen, werd wel een hooger subsidie gegeven, maar aanstonds daarop gaf de Minister een sa- larisbesluit, dat ook gold voor de bijzon dere scholen, waardoor deze inrichtingen voor een veel hoogere uitgave werden ge steld. Het is mooi, als men u honderd gul den meer geeft, maar als men dan een uit gave van twee honderd gulden meer eisoht, dan zijt gij net honderd gulden achterop. Dit nu bracht onze bijzondere middel bare scholen in groote moeilijkheid. Zij Iconden haar exploitatie-rekening niet meer sluitend maken. Nu scheen het eerst, alsof de Minister van Onderwijs don nood niet voldoende in zag. Maar dit bleek gelukkig schijn Natuurlijk hield hij zich eerst, voor zichtige bewindsman als hij is, op de ruimte en zeide hij: als het blijkt, dat gij niet uitkomt, dan ben ik te spreken. Maar thans gaf hij toe, dat de toestand werke lijk onhoudbaar kon worden. Welnu, waar a:L ccn feit zou blijken, wilde hij hulp toezeggen. Twijfel aan i.Jet-inlossing van dit wiord is met mogelijk, en zoo kunnen onze be sturen dus gerust bij Zijne Excellentie aai Voppen. Zij vinden er een geopend oor. Als zij maar met hun cijfers komen. En "die spreken immers duidelijke taal? DE BRANDSTOFFENVOORZIENING. De Kodibu het Rijksbureau voor onze brandstoffenvoorziening, heeft er wel slag van, zegt de „Rotterd." om het stokend publiek ontevreden te maken. Ondanks het protest der "brandstoffencommissie ordon neert deze crisisinstelling, dat met ingang van 1 Jan a.s. de anthraciet buiten de dis tributie zal vallen, maar dat de prijs met ƒ2 per ILL: zal worden verhoogd. Dit is een maatregel, die de kleine bur gerij niet weinig dupeert. De smalle beur zen waren natuurlijk niet in staat om in het begin van den winter alle eenheden te gelijkertijd te bestellen en hebben nu nog eenige bons over, die slechts verkoolbaar zijn voor mindergewenschte eierbriketten en stukkolen. Voor zoover de handelaars nog anthraciet in voorraad hebben, kan deze week nog op bon geleverd worden, daarna is het afgeloopen. De voorraden bij den handel moeten deze week opgeno men worden cn de handelaars moeien ƒ2.per H.L. bij betalen. Deze hebben er dus geen enkel voordeel bij. Het schijnt wel, of de Kodibu op deze wijze eigen te kort wil dekken. Eenige weken geleden schreven we reeds, dat de7 opheffing der distributie wel spoedig te wachten was, waarschijnlijk te gen 1 April 1921. We voegden er aan toe: Waarschijnlijk zal het Rijksbureau, dat voorzorgen moest nemer., dan wel een strop halen. Dit schijnt geheel be waardheid te wor den. Het tekort zal zoo ongeveer ƒ5 mil- lioen bedragen. En het maakt den indruk, dat de Ko dibu poogt door verhoogde anthracietprij- zen dit tekort te dekken. De manier lijkt ons niet fair, maar op dat punt heeft dit bureau het publiek wel meer teleurge steld. Het is toch bijna niet voor tegenspraak vatbaar, dat bet de gasfabrieken ook min der netjes behandeld heeft. Op 20 Decem ber kwam onverwacht het bericht, dat de toeslag op de cokes h. ƒ2.— per H.L. was afgeschaft met terugwerkende kracht tot 1 Dec. Het totale bedrag moet ongeveer 4 millioen bedragen. biel u voor, dat particuliere handelaars op deze wijze de afnemers behandelden i De ïtoachlige Kodibu kan dat wel doen. Men decreteert eenvoudig en de plaatselijke Brandstoffencommiessies kunnen er zich bij neerleggen. Het is wel fraai. Deze zijn dan ook genoodzaakt nog voor 1 Jan. alle voorraden anthraciet bij de handelaren te doen opnemen en deze men- schen ƒ2.per II.L. te laten bijbetalen. Voorts zullen er binnenkort circulaires van de Kodibu verschijnen, regelend de li quidatie der Brandstoffencommissies en verkooping, al ons huisraad gaat weg. Je eiken kast met het koperen beslag, dat je altijd zoo blinkend gepoetst hebt en de oude klok en do 6toel van grootvader, waarin vader gestorven is." Soms hield bij op, als moest hij wat naar beneden slikken, soms sprak hij vorder, zonder pauze te maken, «of antwoord te ver wachten. „En dan haalt hij het vee weg, de koeien en het paard neen, dat zal ik van te voren moeten vorkoopen, dat we wat hébben om van te leven. Den volgen den marktdag breng ik het naar Braiuns- berg, en van wat het opbrengt-, betaal je eerst den winkelier cm wat er nog meer openstaat. Veel zal het zijn. De goede oude schimmel, hij heeft mij zoo trouw die twaalf jaren gediend! De kinderen zullen er om schreien," zijn stem brak en dat sneed Katrina door hét hart als een tweesnij dend zwaard. „Maar dat is niet- het- ergste! Het huis, het, tehuis, eender tehuis!" Hij rende de kamerdeur uit en zij hoor de hem de zoldertrap opgaan en toen boven op en neer loopen, al maar door „als een leeuw in zijn kooi," moest ze denken. Nu schreide zij in de bittere 6iuaTt van haar hart, maar uit. den dieps ten nood blikte zij tot haren God. Zij riep tot Hem, zij smeekte tot Hem maar niet. om huis liet ontslag van het personeel, met toe kenning van een zeker wachfgeid. Ondertusschen kunnen de commissies tot liquidatie overgaan. Tekorten mogen daar niet zijn en overschotten zullen wel naar Kodibu gaan. Geen wonder, dat de opinie luidt: met dezo heeren moet men voorzichtig zijn. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Sommelsdijk, H. Jap- chen, te Aalst. Aangenomen: Naar Lent (bij Nij megen), A. J. Splinter, te Huissen. Naar Anloo, G. Sevenster, cand. te Kollum Naar Rozendaal (Gold.), J. Gouverneur, te Zierikzee. Bedankt: Voor Zwammerdam, J. P. Dijk. te Oppenbuizen. Voor Woudsend, K. Engelsma, te Zwartsluis. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Rozenburg, G. Verrij, te Hellevoetsluis en J. L. van der Wolf, te Haastrecht. Beroepen: Tc Marken, J. H. Kuiper, cand. te Kampen. Te Nijverdal-(als 2e Missionair predikant voor West-Soemba), W. van Dijk, te Gampen (Oost-Friesland) Te 's-Gravcnhage, Dr. S. D. Los, tijd. te Den Haag en Dr. D. H. Th. Vollenhoven, te Oost-Kapelle. Bedankt: Voor Oudega (W.), A. G. Wolf, te Loenen-Vreeland Voor Glaner- brug, Dr. J. J. van Baarsel, te Deventer (A.) Voor Niezijl, J. Hoekstra, te Ten Post Voor Berkel en Rodenrijs, J. G. Feenstra, te Dirkshorn. Clir. Geref. Kerk. Te Driebergen is naar de „Stand.", meldt, een comité opgericht ten einde propaganda te maken voor de Chr. Geref. Kerk. Aan het hoofd van dit comité staat de heer T. v. d. Meer, vroeger ouderling te Rotterdam en te Driebergen. In de zaal van het hotel de Prins van Oranje zou op treden ds. Tolsma, Chr. Geref. predikant. Zang in de gevangenis. Óp den morgen van den Tweeden Kerst dag, meldt de N. Arnh. Crt., werden in de gevangenis te Arnhem voor de gevangenis eenige solo- en duet-nummers gezongen, welke een door ds. Drost gehouden preek afwisselden. Het zingen dezer Kerstliede ren maakte zichtbaar'indruk op de toe hoorders. Treurige toestanden. J Ds. W. Banning uit Haarlo sprak, naar „Het Volk" meldt, voor een vollo kerk een Kerstrede uit, welke veel indruk maakte. Spr. toonde overtuigend de onhoudbaar heid van het kapitalistische stelsel aan, om daarna als eenige uitweg het socialisme aan te wijzen en uiteen te zetten. De organist bracht fantasiën op de In ternationale ten gchoore. Ds. Wisse. Prof. Dr. H. Bouwman, van Kampen, schrijft nog in de „Bazuin": Het heengaan van Ds. Wisse komt, na al hetgeen hij zelf heeft medegedeeld en wat er óver geschreven is, in een zonder ling licht te staan. Ds. van der Schuit, van Amsterdam, schrijft in „De Wekker" over hem als van den man „die om des be ginsels wil werd gescholden, getrapt, ge tuchtigd doch niet gedood". Ds. Wisse zelf gaat in een vergadering in de Luth. kerk te Amsterdam zijn uil- treding uit de Gereformeerde Kerken he spreken, en in plaats van zich stil over te geven aan de leiding des Heeren, propa ganda maken voor den uilgang. Vroeger hebben wij nooit van bezwaren, die Ds. Wisse had, gehoord. Drie jaren is hij pre dikant van Kampen -geweest, en nimmer is door hem eenig bezwaar bij den Iverke- raad van Kampen of bij de classis Zwolle ingebracht. In 1911 was hij afgevaardigd naar de Synode van Zwolle, en ook op deze vergadering liet hij geen woord van be zwaar hooren. Ja zelfs toen op deze Syno de een kwestie over de Zondagsviering behandeld werd, behoorde Ds. Wisse tot hen, die het ruimste standpunt innameu. Het is alles wonderlijk in onze oogen. BINNENLAND. Inlijving lichting 1921. De minister van Oorlog lieeft, volgens de „Avp.", het volgende plan ter indeeling van de en hof bad zij in dit oogenblik. Daar stormde weer iemand 'do houten trap op, snelle, lidhte, trippelende kinder voeten ditmaal, haar dochtertje was het, en Katriena schrok. Als het kind hém stoorde en hij heftig uitvoer? Zij ijlde naar buiten op den dor&chvloer om de kleine terug Te roepen, maar aan de trap, die naasr boven voerde, bleef ze als geboeid 6taan. „Koekoek", riep de vroolijke, juichende kinderstem daarboven. „Vader, wilt u met mij spelen? Koekoek, koekoek!" en het kind lachte, als een zilveren klokje klonk het, zoo helder en onbekommerd, zoo frisch eoi gelukkig „koekoek, koekoek". Katriena zag het in den geest voor oogen het kopj- met do golvende, blonde krul haren, za- het zoete, van geluk stralende gezichtje >m den schoorsteen heen te voor schijn l- jinen. En dat bij dien 'boozen man, die in zwaren zielenood hard met zichzelf streedHaar hart sidderde en doodsbleek leunde zij in haar onbekwaamheid om te helpen, plotseling zich zeer vermoeid ge voelend, tegen de leuning van de trap. „Wat zal Hen'drik doen?" Hare handen vouwden zich, als om haar gebed te her nieuwen, terwijl ze met haar geheele ziel luisterde. „Koekoek! Ei, vadertje, met. u kunnen lichting 1921 samengesteld, kuchen het door de Tweede Kaaner aangenomen wetsontwerp tot lijdelijke afwijking van de Militiewet tot wet zal worden verheven: Alsdan zullen in totaal worden ingedeeld 15,000 man, welk aantal met ongeveer 1250 man moet worden verminderd in verband met verleende vrijstellingen wegens landstormbroe- derdienst na de loting. Deze aantallen zullen worden verdeeld als volgt: bij de grenadiers in totaal 683 man, bij de regimenten infanterie 5174 man, bij de wielrijders 439 man, bij de hospitaal-compagnieën 609 man, bij de cava lerie 1296 man, bij de genietroepen 997 man. bij de pontonniers 139 man, bij de torpedistca 82 man, bij de onbereden artillerie 3049 man. Voor den dienst der administratietroepen zul len worden bestemd in totaal 2145 man. Bij de infanterie, grenadiers, wielrijders, hospitaal-soldaten, pontonniers, torpedisten, genie en gedeeltelijk by de onbereden artille rie zal de indeeling in drie ploegen plaats hebben (elk voor een derde gedeelte van de hierboven genoemde aantLllen) en wel bet lste gedeelte in het tijdvak 1628 Februari; 2de gedeelte in bet tijdvak 4IS Juni; 3de ge deelte in bet tijdvak 37 October. Voor de bcrederucn: (twee ploegen) 1ste gedeelte 1—5 April; 2de gedeelte 37 October; bij de onbe reden artillerie (voor zoover de indeoling in twee ploegen plaats heeft) Lste gedeelte 16 28 Februari, 2de gedeelte 15 Augustus. In het jaar 1921 komen de onbe-redenen en de beredenen der artillerie van alle divisiën der lichting 1921 in Februari en in Augustus op en niet divisies-gewijze in 2 ploegen, aan gezien in dit jaar nog geen uitvoering is ge geven kunnen worden aan het op blz. 9 van de Mcm^ie van Antwoord ontvouwde denk beeld. Voor wat aangaat de inlijving in Februari zullen nog nadere mededeelingeii worden ge daan omtrent de juiste data van opkomst tus- schen 1628 Februari. De in te lijven dienstplichtigen zullen voor zoover zij bestemd zijn voor a.s. korpsen worden gedirigeerd naar 5de regiment in fanterie naar Amersfoort, 7de regiment infan terie naar Amsterdam, 20ste regiment infan terie naar Harderwijk, 4de comp. wielrijders naar Assen, lste reg. huzaren naar Amers foort, I1 reg. veld-artillerie naar Utrecht, II1 reg. veld-artillerie naar Harderwijk, III 1 reg. veld-artillerie naar Amersfoort, IV1 reg. veld-artillerie naar Harderwijk. Mocht bet hierboven aangegeven plan van indeeling niet kunnen worden uitgevoerd, doordat bovenbedoeld wetsontwerp niet tot wet wordt verbeven, dan zal de indeeling van de dienstplichtigen bestemd voot bet eerst in te lijven gedeelte bij de infanterie, hospitaal compagnieën, pontonniers, genie en wielrijders toch eerst plaats hebben in bet tijdvak 1618 Februari. Voor de lolelingen. bestemd voor bet alsdan laatst in te lijven gedoelte zal de indeeling plaats hebben in de tijdvakken aangegeven in art. 72 van de Militiewet. Daling der eierprijzen. Na Nieuwjaar wordt 'in .pluimvoakrin- gen een zeer groote prijsdaling der eieren verwacht. De eierprodoictie wordt alsdan beslist van dien aard, dat- er voor ona land meer dan genoeg eieren zullen bomen, want overal is buitengewoon veel bijge- fokt. De prijzen van 1920 zullen zich in lange na niet meer kunnen handhaven. Het voer gaat ook omlaag. (Prov. N.br. en 's-H. Crt.) De Weeldebelasting. De Vereenigiing van Nederlandsohe Gros siers in Horloges heeft een schrijven ge zonden aa.n den Minister van Financiën, waarin zij verzoekt het artikel horloges uit het voor-ontwerp van de wet tót het hef fen eener weeldebelasting te doen weg vallen. Graan voor Oostenrijk. Hot Oostenrijksuho ministerie van Fi nanciën hoeft, zich tegen verzending van effecten uit particulier 'bezit, de levering van 60.000 ton graan uit Nederland verze kerd. De langdurige onderhandelingen kun nen vrijwel als geëindigd worden be schouwd. Het betreft een transactie ten be- drago van twaalf millioen gulden, waarvan een deel reeds gedekt is odor effecten in Oostenrijksch particulier bezit, die zioh in het buitenland bevinden, voornamelijk Amcrikaansdhe, maar ook Nederland ei lie Zwitsersche, Spaansche en Skandina\ische waarden. Nederland en Duitscliland. Dinsdag 'heeft op het ministerie van Bui- tenlandschc Zaken do ratificatie plaats go- vonden van het. tusschen Nederland on Duitschiand gesloten verdrag nopens de verleening van crediet en den uitvoer van at eenkolen. we zoo prettig spelen." Vlugge kinder stapjes, als vloog de kleine op den vader too, luid gojubel, ate werd ze hoog opge heven, en'juichen, dat door kussen verstikt werd. Toen kwam vadetr met Kaatje op deu arm de trap af. Beneden aangekomen, ging hij zitten en sprak op zijn gewonen, vriende lijken toon: „Kaatje, ga de broers roopen, ze zullen wel weer in do schuur aan 't ra votten zijn." Het kind sprong weg an nu stond hij voor Katriena. Ze zag het dadelijk: een stille man! Stil geworden in den strijd met zichzelf. En ze verheugde zich hierover, het scheen haar oen schrede naar het betere. Het was wel niet de vreedzame 6tilheid der overgave aan Gods wil. er lag nog een strakke, ijze ren gevoelloosheid over zijn trékken; maar het scheen haar betor toe dan die razende, openlijke opstand. Hij gai haar een kus en streek haar zachtjes het verwarde haar van het voorhoofd en daarna gingeu ze naar de kamer rechts, waar de meid inlus- 6chen de tafel gedekt had. Nog eenmaal begon Katriena's hart sterk te kloppen, toen zij haar jongsten zoon toeriep: „Hendrik, je bent aan de beurt, zeg het tafelgebed." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 5