Dagblad voor Leiden en Omstreken. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 PER WEEK10.13 FRANCO PER TOST PER KWARTAAL 12.30 Iste JAARGANG. - MAANDAG 27 DECEMBER 1920. - No. 227 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL 10.22 1/J DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 voorden 50 cent: Zaterdags 75 cenL bij vooruitbetaling -ï 1 V S.D.A.P. en het Kerstfeest. De vorige week gaven wij een Kerstbe schouwing uit Hot Volk van 24 Dec. 1919. Hetzelfde orgaan bevatte ook dit jaar aan den vooravond van het Christusfeest weer verschillende gelegenheidsartikelen die het on-Christelijk karakter van de S. D. A. P. in helder licht stellen. Wil men een proeve? Eerst wordt er den nadruk op gelegd dat de kerstgedachte van heidenschen oorsprong ie. En dan heet het verder: „De traditie, aan een bepaald Christelijk feest verbonden: dat een kind zou zijn ter wereld gebracht, naar het vleesch uit een arm on nederig ouderpaar geboren, doch bestemd de menschheid van alle kwaad te bevrijden want in waarheid was hij de zoon van God deze Kerstle go n d c heeft tot dusver voor velen in de socialistische arbeidersbeweging haar aan trekkelijkheid behouden. Hoe zij zelf de verlossing van de wereld uit nood en druk zich voorstelt, behoeft niet te worden herhaald. De tijd van alle hoop op hulp van èlder6, en het middeler wijl berusten in het onvermijdelijke, ligt voor goed achter ons. Maar het i6 begrijpelijk, dat een feest, gewijd aan de verkondiging van een betore toekomst, bij zonder spreken moest tot de dragers van een leer die evenmin de verlossing reeds beden doet verwachten. Verzekerdheid, ir.et dankbaarheid ge mengd, en vreugde, ver-ernst door de we tenschap, dat de worsteling eerst begint want de brenger van alle heil ligt nog in de kribbe van een stal zoover gevoelens als deze de Christelijke Kerststemming vormen, konden ze door socialisten worden gedeeld. En onder de medewerking van uiterlijke omstandigheden: dat het Kerst feest valt midden in het seizoen van de propaganda en in de laatste dagen van het jaar, is de oude Heidenjche verheuging, dat licht en warmte eindelijk ophielden te kwij nen, en de zon nog wel geen lente gaf, maar toch voorspelde, door haar Christelijke en halve vermaatschappelijking heen, overge gaan op de arbeidersbeweging in het kapi talisme, die het feest volkomen maatschap pelijk maakt en daarmee het een hoogere geestelijke waarde gaf dan het ooit had bezeten. Wij hebben in eenige landen onze eigen kerst-feestvieringen, ze bestaan 'hoofdzake lijk uit samenkomsten voor de verbreiding van onze algemeene beschouwingen, zij vertroosten de arbeiders niet maar met de toezegging van een verlossing, zij wekken het inzicht en den meed voor den strijd." Er zijn misschien bier en daar nog wei felaars, die van het onchristelijke karak ter van de S. D. A. P. nog niet overtuigd zijn. Welnu, officieele Kerstbeschouwingen als bovenstaande uit het officieele orgaan van de S. D. A. P. zullen dan misschien in staat zijn de oogen te openen. In de S. D. A. P. is geen plaats voor den Christus Gods. Maar dan kan er ook voor Christenen geen plaats zijn. Uit de Pers. UIT VERLIES WINST. Wij lezen in De Standaard: De malaise, die reeds langen tijd werd voorspeld, de inzinking, die .door vooruit ziende geesten werd geprofeteerd, komt thans steeds nader. Uit Amerika wordt van niet6 anders dan van terugslag, van inzinking van het bedrijfsleven gemeld. In Engeland neemt de werkloosheid met den dag .toe en heet zij het, ernstigste vraag stuk, waarmee de regeering te worstelen heeft. Ook in ons land beginnen de teekenen van inzinking zich hier en daar te vertoo- non. Allicht staan wij voor een ernstige crisis, waarvan do duur noch de beteekenis is te overzien, maar die stellig het maat schappelijk leven zwaar drukken zal. Het ergste wat ons treffen kan zon ech ter zijn, als de energie, in dagen van groo- te kans op winst zoo schitterend gebleken, ons bedrijfsleven thans in den steek zou laten. Een ieder heeft tot roeping te doen, wat zijn hand vindt om te doen, om het be drijfsleven te handhaven, ook al vraagt de arbeid offers. Geen beter middel tegen deze crisis als hetgeen ook de slotsom weer is van het rapport der duurtecommissie: arbeidzaam heid en spaarzaamheid. Als de teruggang ons volk terug kon voeren tot een meer 6ober leven, dan zon wel eens kunnen blij ken, dat de t-ijd van crisis, die komt, voor ons volk beter is dan de korte welvaarts periode, die achter ons ligt.. Do geestelijke kracht van eon volk, ook in het bedrijfsle-, ven, moet vooral spreken in dagen van druk. Voor vélen is de groote winst verlies ge weest. Dan zou blijken, dat verlies winst kan beteekenen. Als er eendrachtige samenwerking is over heel ons maatschappelijk leven, dan zal ook het kwaad van de komende crisis kunnen worden overwonnen. STADSNIEUWS. i Vrijdagavond word in de Stadsgehoorzaal do aangekondigde Wijdingssamenkomst voor het Kerstfeest gehouden. De zaal was flink bezet, toen te half negen, do Voorzitter do heor H. C. d. Jong de vergadering opende mot het laten zingen van Psalm 98 1 en 2. In zijn openingswoord wees spr. er op hoe van allo zijden het vredesidcaal wordt gepredikt, maar dat de ware vrede alleen kan geschonken wor den door den Zono Gods wiens vlooschwording wij thans weer hopen te godenken. Nadat vorvolgings door den heer de Lange do Kerstgeschiedenis naar Lukas 2 was voorgolezen werd hot woord gegeven aan Ds. Kouwenhc- v o n. Als de duivel, aldus spr. rijn zin had, dan wa ren wé hier thans niet bij elkaar, om ons voor hot Kerstfeest voor to bereiden. En in de laatste 50 jaar is ons land veel ver- andord. Toon scheen hot alsof nog slechts enkelo achterblijvers zich in waarhoid om do Kribbe schaarden, maar dat hun geslacht langzamerhand wel geheel zou vergaan. Dozo verwachting is echter niet vervuld. Nog altijd zijn er do tienduizenden dio wenschen te knielen voor het Kindeko van Bethlehem dat in de wereld kwam om zondaren te zaligen, om armen, rijk te maken,, om den mensch het leven te geven en aan satan zijn prooi te ontrukken. Voor do viering van het feest 'waarop wij dit alles herdenken, wenschen wij ons thans voor te bereiden, mocht het rijn op zulk oen wijze dat do Engelen zich daarover kunnen verblijden en de Naam van Gods eeniggeboren Zoon daardoor mag worden groot gemaakt. Spr. eindige met de aanwezigen op te wekken, evenals de Oo6ter6che wijzen te knielen voor hot Kindeke in de kribbe. Vervolgens werden door een koor onder leiding van den heer Snol op verdienstelijke wijze eenige kerstliederen ten. gehoore gebracht, dio evenals enkele nummers voor piano en viool door den heor do Plu, zeer in den smaak vielen. Laatste spreker was Dr. D. P1 o o y die wees op 't merkwaardige verschijnsel dat er zooveel Kerstbomen zijn en oen iodor zijn kaarsje aan stookt terwijl er toch zoo weinigen zijn bij wie het Kerstevangelie weerklank vindt eif die besef fen wat het Korstfeest eigenlijk is. Zelfs de oudo Romeinen en Germanen vierden hunne Zonne- wendo-fcesten. Hoe komt. dat? Omdat er inde mcnschenziel leeft de begeerte naar don Eeuwigeomdat we er niet meo tevreden zijn dat het licht ondergaat in de duisternis, dat het. leven door den dood, hét licht door do duisternis wordt overwonnen. Maar nu wordt door duizenden niet verstaan, dat alleen de Christus ons 't antwoord brengt op de diepste verlangens en begeerten der ziel. Van-j daar dat zoovelen zich tevreden 6tellen met een uiterlijke glans. Dit verandert echter als we zooals spr. dit meemaakte het Kerstfeest vieren in het Zieken huis, bij de ziek- en sterfbedden. Dan heeft de Grieksche wijsheid, de Romein- sche macht, het Germaanscho heidendom geen antwoord. Daar hooft alleen Jezus Christus het woord, en dat is 't wat deze avond ons wil zeg gen. Jezus Christus die gekomen is om zonda ren zalig le maken. Nadat do Voorz. tenslotte een woord van dank had gericht aan aanwezigen, sprekers, zangers en muzikanten werd de goedgeslaagde» samenkomst door Dr. Plooy met dankgebed gesloten. Ons wordt verzocht te melden dat orgel en pi- ino welwillend beschikbaar waren gesteld uit het magazijn van den. heer Brljnen, In de avondgodsdienstoefening werden in do Pieterskerk, op den lsten Kerstdag door een koor, voor en na do prediking eenige liederen ten gehoore gebracht. Oudergewoonte was in dio beurtje Engelenzang het onderworp der predikatie, waarbij ook nu Dr. J. Riemens zijn gehoor bepaalde. De uitgevoerde Kerstliederen, op zeer verdien stelijke wijzo gezongen, door dit reeds goed be- kéndo koor lieten niet na een uituemenden indruk te maken.- In het Gcref. Minnehuis uitgaande van de Diaconie der Ncd. Herv. Kerk aan de Kaarseu- makerstraat, had len Kerstdag *s avonds het Korstfest plaats voor de ruim 100 verpleegden. Is het reeds gebruikelijk, dat II.H. Regenten den bewoners dezer stichting oen extra middagmaal doen genieten, thans hadden vriendelijke handen het. mogelijk gemaakt-, dat onder leiding van Mej. E. Keulemans deze avond tot een waren feest avond kon worden voor de verpleegden. En ze hebben genoten 1 Was bet voor de enkele genoo- digden al oen mooi' gozicht d© kou rig gedekt© ta fels te zien, welke meteen een beeld gaven van de uiterste zorg, welke door de suppoosten, van de „Vader en Moeder" tot de minste toe steeds aan het hun opgedragen .mooilijk werk wordt be steed, niet minder hobben van dien aanblik, maar natuurlijk meer nog van hetgeen gedurende den avond den verpleegden werd aangeboden, dezen genoten. Traktatie, overvloedig veel, zang door een da- meekoortje, het gesprokene, waarvan natuurlijk het Kerstevangelie hot middelpunt was, dat alles heeft op heerlijke wijze dezen avond gemaakt tot een, die door de feestvierenden niet licht zal wor den vergeten. Zelfs do zieken werden niet overgeslagen en 't was aandoenlijk door zelfs zeer ouden, met het ringende koor nog het „Stille nacht, heil'ge nacht" op hun ziekbed te hooren meezingen. Maar 't was immers ook voor hen Korstfeest. 't Was reeds laat, toen het samenzijn ten einde liep en de mannen zich verkneukelend in hun zakjo tabak, de vrouwen met hun keurig verpakt zakje borstplaat van den Kerstboom scheidden, dankbaar voor wat vriendelijke handen hun om Christus' willo hadden geschonken. Bij de 'op eersten Kerstdag gehouden stem ming voor Ambtsdragers bij do Geref. Kerk al hier, rijn gekozen tot ouderling do heeren H. van Wlceren en P. Zijlstra en tot diaken de heer J. Wplljer. Tot rijksveldwachter alhier is bonoomd de heer D. Vonk thans gem. veldwachter te Voor schoten. i=* Voor 1921 ziji! aan de Universiteit alhier benoemd tot ass. voor tandheclk.: dr. J. A. Ham mes; voor do psychiatrie W. J. J. de Sauvago Nolting en E. A. D .E. Carp, arts; voor do der matologie J. H. Broers, arts; voor phisiol. dr. J. Roos, dierenarts; voor de kindergoneesk. H. P. J. Koenen en J. van Lokeren Campagne, arts; voor de natuurk. F. P. G. A. J. van Agt en J. Bonman. Het Kuyporlmis. In de „Nieuwe Prov. Gron. Crt." werd de vraag gedaan of er niet vermogende vrienden waren, dio voor de meubileering van het Kuyperhuis zouden willen zorgen. Wij kunnen in verband hiermede - be richten, eegt de Standaard, dat voor den aankoop der meubileering van de stu deerkamer van Dr. Kuyper reeds door een der onzen is gezorgd. Dat kan absoluut niet teleurstellend zijn voor anderen, die 'het „Kuyperhuis" gaarne willen aankleeden. Er is nog alle gelegen heid om zich in dit opzicht verdienstelijk te maken; en wij zijn te dien opzichte gaar ne voor-liet geven van inlichtingen bereid. Christelijk M. U. L. 0. Onder voorzitterschap van den heer J. Th. R. Schrouder, uit Amsterdam, is gisteren te Utrecht de algemeene vergadering van de Vereeniging tot behartiging van de belangen der Christelijke scholen voor M. U. L. O. in Nederland gehouden. De voorzitter zeide in zijn openingswoord, dat bij dc salarisregeling toch ook wel wat te waar- deoren valt. Wanneer men let op hot bedrag, dat tot dusver werd uitgekeerd, dan zijn de salaris sen niet onaanzienlijk vooruitgegaan. Ook acht hij het le waardeeren, dat oen marge is inge voerd van f 500. De minister heeft het echter moeilijk gemaakt om te waardeeren wat te waar deeren valt, doordat hij het noodig vond, voor onderwijzers, dio nog konien moeten, reeds een regeling vast te stellen en het geslacht van than3 minder waard te schatten dan de categorie, die nog komen zal. Ook over den door don minister aangenomen werktijd van den onderwijzer was spr. niet te vreden, waarover hij uitvoerig uitweidde. Toch is dit noggeen reden, zoo vervolgde hij, dat wij bij de onvriendelijke uitdrukking aan het adres van den minster nog een schepje opdoen. De mi nister is in een moeilijke positie en het is moei lijk voor hem, het ieder naar den zin te maken. Afgevaardigden van enkele zusterverenigingen woonden de vergadering bij. Besloten werd de volgendo algemeene vergade ring op 25 December 1921 to houden. De heer K. van der Kooi, uit Apeldoorn, hield vervolgens een inleiding over het onderwerp: Het (M.)U.L.O. onder de vigueur van de wet-De Vis eer. Hij kwam daarbij tot de conclusie, dat do onderwijzers moeten streven naar: Benadering van de ideale M.U.L.O.-sclioel met 4-jarige cur sus, waarin getemperd klassenordeningssysteem en getemperd vakleorarensysteeni elkaar ontmoeten, het behoud Yan do voordoelen yan het M.U.L.O. en vermijding van de nadeelen der H.B.S. 3 j. c.; verheffing van het wetenschappelijk peul van on derwijzers; bevordering van een zoodanige recru- toering in het ondernijecrscorps in het algemeen, dat het M.U.L.O. kan beschikken over oen vol doend aantal onderwijzers, die do noodigo be schaving en ontwikkoling bezittenhorstel van de akte wiskunde L.O.behoorlijke voorziening in zake het teekenonderwijs en do gymnastiek; in grootere M.U.L.O.-scholen moet het hoofd niet moer dan een beperkt aantal vasto lesuren hob ben (reserve-onderwijzers zijn voor het M.U.L.O. niet beschikbaar)volledige erkenning van de M.U.L.O.-diploma's van regeringswege cn verge makkelijking van den overgang naar hoogere in richtingen van onderwijs voor leorlingen, die op de M-U.L.O.-scliool behoorlijke vorderingen heb ben gemaakt; er moot meer dan nu goschied is, rekening worden gehouden met dc moeilijkheden van den overgangstijd, o.a. met het j>og op do onderwijzers der lagere* klassen, die voorloopig .nog in de hoogere moeten werken en die daar voor nu geen vergoeding ontvangen; extra toe lagen voor akten in de kopklassen, in don geest van de 6akriswet 1919, tot een maximum van ten minste 4 akten; de M.U.L.O.-margo van f 500 komt rechtens ook toe aan het hoofd der school, al staat deze in groote scholen niet den geheelen dag voor een bepaalde klas. De vergadering sprak daarna haar goeclketn ring uit over het redigooren van het orgaan „Ons M.U.L.O.-blad". (De heer J. B. Moynen, secretaris, werd her benoemd; als penningmeester werd benoemd ds heer K. van der Kooi, te Apeldoorn. Daarna volgde eenige gednchtenwisseling over, de inleiding van den beer v. d. Kooi. Besloten werd, dat alle moeilijkheden, welke zich oudor de nieuwe wet kunnen voordoen, aan het bestuur zullen worden medegedeeld, dat hiervan dan den minister kan kennis geyen. In de statuten werd op voorstel van het be stuur een wijziging aangebracht, waardoor de be stuursleden voortaan niet terstond herkiesbaar zijn. Tenslotte werd een bespreking gevoerd over da M.U.L.O.-school met vierjarigen cursus. Mr. H. J. Dijckmeester. De „Middelb. Crt." meldt, dat, mr, H. J. Dijckmeester wegens gevorderden leeftijd tegen 1 Mei a.s. ontslag heeft gevraagd als commissaris der Koningin in Zeeland. Da heer Dijckmeester is 74 jaar en wklccdt dit ambt sedert 1 Mei 1906. Spoorwegpersoneel. In de Donderdag gehouden conferentia tusschen de vertegenwoordigers der vak bonden en de directie der Noderlandscho Spoorwegen is, naar „Het Volk" verneemt, ook de commissie van advies samengesteld. Deze commissie zal de directie hebben te adviseeren, welke gevallen van dienstop zegging geoorloofd zijn of niet. Tot leden dezer commissie zijn benoemd de heeren Yan Stipriaan Luïcius, vroeger hoofdin genieur in Ned.-Indië, Nivard, vroeger een der leiders van den R. K. Boud van Spoor wegpersoneel „St. Raphael", thans wethou der te Rottordam, en mr. M. Mondeis, lid der Eerste Kamer. Uit de samenstelling blijkt, dat van elk der twee hoofdrichtingen onder het spoor wegpersoneel een vertegenwoordiger in do commissie is opgenomen. De Economische Bond. De algemeene vergadering van den Eco- nomisehen Bond, waarin andermaal do vraag zal worden behandeld of de bond al dan niet bereid is het hoofdbestuur to machtigen tot het doen van stappen om ta geraken tot fusie met andere partijen cn groepen hier te lande, zal 15 Januari aan staande te 's-Gravenhage worden gehou den in de zaal van de Oranje-sociteit en des morgens om 11 uur beginnen. Uit do bij het hoofdbestuur binnengekomen ant woorden van de afdeelingcn, welke door het hoofdbestuur binnengekomen antwoor den van de afdeelingen, welke door het hoofdbestuur waren uitgenoodigd zich in eigen kring over het fusiedenkbeeld te be raden, is gebleken, dat alleen de afdeelin gen Haarlem, Nijmegen en Vlissingen zich er tegen hebben verklaard. Van de overige afdeelingen hebben zich verscheidene wel is waar voor het dorvkbeeld uitgesproken, doch onder eenig voorbehoud. Ui», de inge komen antwoorden kan echter worden op gemaakt, dat er veel kans bestaat, dat de algemeene vergadering zich voor het fu siedenkbeeld zal uitspreken. Het geschil met Servië. Het Servisch blad „Prawda" schrijft data 22 December onder den titel „Conflict met Nederland" het volgende. „In Bergrad is een ernstig diplomatiek incident voorgevallen, over een Noderland sche nota aan de Joego-Slavische regeering waarin zonder inachtneming van diploma- FEUILLETON. Hebt elkander lief. 3) Dat was nu voorbij; die hoop had hij den vorigen winter al moeten opgeven. En nu stond er iets zwaarders op het spel; zijn lief tehuis te verliezen, waaraan zijn hart met alle vezelen hing. Hij kende im mers den heereboer, wist, dat hij een wreed hart, een hart van steen bezat, dat slechts op eigen voordeel bedacht was; hij zou hem geen uitstel gunnen, om het ongeluk van dit jaar in te halen en zijn schuld la ter af te betalen. Het luide razen en schel den van Paschen, toen hij maar de halve pacht had gebracht, klonk hem nog in de ooren. En hij draaide op de kerkbank heen en weer en 'het: „Mort niet, mijne gelief den, laat God regoeren en wacht geduldig," trof een verstokt oor en hart. ,,'t Geeft ook wat, niet te morren," bromde hij voor zich heen en ergerde zich zelfs, dat hij ter kerk gekomen was. Hij bad eigenlijk niet willen gaan. Hij had wil len thuie blijven en zich met zijn wrok willen opsluiten, maar zijn lieve vrouw, de Wonde Kafcrina, had hem van morgen, ïooals alle zondagen, het oude gezangboek gereikt met een takje rosmarijn van haar •igen bloemen uit de vensterbank en had met een vermanenden blik gezegd: „Je hebt me nog nooit alleen laten gaan in al die lange jaren, Hein? Misschien houdt de regen op, als we er God recht innig om bidden." De boer was dus meegegaan, maar Ka- trina's hoop, dat het 'bijwonen van de gods dienstoefening haar man goed zou doen, was niet verwezenlijkt. Zij zag, hoe hij leed, on haar hart klopte aldoor onstuimi ger, aldoor angstiger; hoe vaker zij hem van terzijde aanzag, hoe strakker en som berder zijn gezicht werd, en hoe onrustiger hij naast haar zat. Zij was zoo beangst, dab hij mocht vergeten, waar hij was, en plotseling opspringen en naar buiten ren nen. Ze merkte het wel, dat de eene ijzeren band na den anderen zich om zijn hart legde; hij voelde hot aan den zwaren druk van haar eigen; ze kende ook zijn gedach ten, waarbij hij zulke woedende blikken naar zijn overburen wierp, en ze wist, wat hij van minuut tot minuut uitrekende. De haveroogst, of die nog te redden was. Met het gestadige druppelen van don regen groeide ook rijn neerslachtigheid aan. Ze kende imers de eerzuchtige plannen van haar man, om eens de Haldenhoeve de zijne te kunnen noemen. En ze deelde deze hoop. Hot gezellige huis met zijn bemost strooien dak onder de schaduwrijke oude poteboomen, 't was haar tehuis. Over den drempel van dat huis had Hendrik haar eenmaal gevoerd als jonge echtgenoote en gezegd: „De Heere zegene uwen ingang!" Dat vergat zij nooit. In dat huis waren hare drie kinderen geboren; hier wortelde haar geluk, haar stil tevreden, vol, rijk geluk Dat alles nu verliezen? Met de kinderen op straat geworpen te worden? Katrina vouwde haar handen zoo stevig, dat ze pijn deden, en dan luisterde ze weer met donzelfden angst als haar man naar het druppelen tegen de vensters. „Goen hoop meer, nu moet de Haldenbeek reeds buiten haar oevers getreden zijn; do haveroogst i8 verloren!" klonk uit die druppels ook haar tegen. Maar neen, ze was een dappere vrouw en leefde in veel te innige gemeenschap met haar hcmelschen Vader on had ook veel te dikwijls Zijn genadige uitredding ervaren, dan dat ze nu geheel wanhopig zou zijn. En de stem van haar geliefden ouden leer- aar had toch ook zooveel macht over haar, dat ze luisterde. Ja, het was wel waar; zulke tijden van nood waren altijd weer voorbijgegaan, en meest was daarna de een of andere verbor gen zegen openbaar geworden zoo ver was ze wel in de school van haar God ge komen, om dat te kunnen ontdekken. O ja, haar doininé had gelijk, duizendvoudig gQ- lijk. De Heere moest ook nu Zijn liefde- doel hebben en had haar en haar Hendrik iets te zeggen. Zc moesten maar goed op de uitkomst letton. „Mochten we 't maar heel spoedig inzien," zuchtte zij. Misschien, als we 't spoedig inzien en ons moeite ge ven, wendt Hij den nood af, eer het al te erg wordt." Maar het zou nu wel alles voorbij zijn. Nu was de bergaf stortende bock zeker reeds buiten haar oevers getreden, zij had van morgen al zoo geraasd en gebruist! en de golven spoelden nu tusschen de ha- verhalmen, maakten de wortels los en dre ven ze met do aarde zelf weg. En dan de moddor en de sleenen, die de beek mee sleepte naar beneden. Neen, alles was voorbij. Ze zag, dat Hendrik het ook dacht. Zijn vast opelkandergeperste lippen zagen er uit, als waren ze zooeven uit een marmerblok gehouwen strak, versteend, als van een lijk. Het hart der kleine blon de vrouw sidderde om hem. „Wat God doet, dat is welgedaan, Zijn wil ie steeds rechtvaardig," hief de gemeente aan. Hendrik Meeow Bchrikte op. Neen, dat was niet te verlangen, dat hij dit lied mee zong. Katrina zong. Klaar, helder en week hoorde hij haar stem. Ho§ kon ze dat toch doen! Dat er een siddering door haar stem heen klonk en weegeluid als van opstijgen de tranen, hoorde hij niet, en hij dacht morrend: „Of het kan haar niet veel sche len of zij is een huichelaarster." Voor niets ter wereld had hij ook maan één toon kunnen uitbrengen on hij wilde ook niet. Een huichelaar zijn? Nooit. God loven en prijzen, als Hij hem in zulk een nood bracht! Kleine Hendrik reikte hem Tt gezang boek toe, maar hij schoof de kinderhand knorrig op zij. Neen, en nogmaals neen. Zelfs bij 't dankgebod boog hij het hoofd niet. Nooit zou hij zich weer voor God buigen. Zijn heele leven lang was hij gods dienstig en onberispelijk geweest, recht schapen en eerlijk en nu liet God hom in den uitersten nood zonder verhooring, dat allen konden spotten en zeggen: „Waar ia nu uw God?" Neen zijn vertrouwen was begrogen. Arm. verdreven van huis en hofij van God en iedereen verlaten en dan nog Hem loven cn prijzen! Hij lachte hooi nend in zichzelf, toon, ditmaal innigsmee* kend, de zevendo bedo van 't Onzo VadeB van den kansel klonk: „Maax verlos ona van den Booze." Het was immers to laaJv Dwaas was het, dat nog te bidden, als alle® voorbij was. (Wordt vervolgd)^

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1