Uit de Omgeving. dc-ring was waaraan ook de vrouwelijke leden ddnamen, en ten twoede omdat mon oen nieuwon .Voorzitter moest kiezen, hetgeen ook nog nimmer zoo lang do Kiesvereeniging bestond (32 jaar) was voorgevallen. Hot bestuur was bijzonder getroffen door bet bedanken van den heer L. W. v. Giesen als voor» .zitter ook de pogingen.die waren aangewend om hem op zijn besluit te doen terugkomen faalden. Hij meende dan ook wel namens do geheele ver- eeniging te spreken wanneer bij de hoer van Gieson bedankte voor zijn jarenlange zware ar beid, voor het vele wat hij gedurende al die ja ren voor de kiesvereeniging heeft godaan, in zijn kwaliteit als voorziler. Zijn benoeming tot Eere- Voorzitter werd dan ook met algemeen applauB begroot. De hoor v. Giesen deelde nog medo wat hem had genoopt als voorzitter en als lid van het be stuur te moeten bedanken. Hij dankte vervolgens voor de aangename wijze van werken met do overige bestuursleden, en voor zijn benoeming als Eere-Voorzitter welke benoeming hij zich gaarne liet welgevallen. De heer G. Los werd nu met bijna alle stem men als Voorzitter gekozen, terwijl do heor L. v. d. Sijs als 9o bestuurslid werd gekozen; beiden namen hunne benoemingen aan. Vervolgens gaf de hoer G. v. d. Beek verslag van do financiën der vereonigiig en deelde mede dat waar do vereeniging nog steeds met een te kort zit, het bèst-uur gemeend had met tweo voor stellen te komen: primo de contributie te ver- hoogen met 100 pet. en secundo in Januari een extra contributie te heffen volgens den ouden grondslag. Boido voorstellen werden aangenomen. Allo contributie is dus verdubbeld, iemand dio f 0.50 betaalde, betaalt nu f 1.— per jaar enz., terwijl men dus in Januari nog eens contributie betaalt volgens do oude regeling dus f 0.50 enz. voör het tekort. Met deze extra hoffing is echter hot tekort nog niet gedekt, wo wokken dus de loden op meer te goven als hun contributie, zoodat het tekort meteen gedekt i6. .Dan hopen wij "dat ook de leden dio niet tegenwoordig wa ren 'hiermedo accoord zullen gaan. Vooral in dezen tijd is een minimum contri butie van f 1.'per jaar heusch niet te veel, en mogen wij gerust iets over bobben voor onze be ginselen, vooral wanneer wij zien wat in hot kamp onzer tegenstanders niet wordt geofferd voor do verbreiding hunner beginselen. Niemand vindo hierin dan ook oorzaak oom 'als lid to bo danken, laten wij ons uit liefde voor do begin selen dio wij voorstaan dit kleine offer getroos ten in dankbare herinnering aan onzen grooten Leider dia ons ontvallen i6, maar waarom wij ons juist nauwer moeten aaneensluiten, om ge zamenlijk achter onze nieuwe leiders voort to gaan op don aangegeven weg. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat er reeds een commissie was gevormd voor „Hot Mil- ioen" al was het bedrag dan ook hoog wat Lei derdorp moot opbrengen f 4000.—- hij twijfeldo niet of dit bedrag zou er komen. Wie Zaterdag in de Hooigrachtkerk was geweest zou er even min aan twijfelen. Na ook nog de aanwezigen op gewekt to hebben om Woensdag a.s. weer hier to 6amen te komen op de vergadering van do Proj pagandaclub, eindigde de heer v. Gioscn met dankgebed. VOORSCHOTEN. „De verwachting van den heilstaat." Over bovengenoemd onderworp liicld Maandag Dr. K. Dijk van Den Haag een lezing in de Horv. Kerk alhier voor het Comité voor Chr. Winter- lezingen. Na gebed en een inleidend woord van den hoor J. D. v. Cuilenborg, ving spr. zijn rede aan met een citaat uit Vondels drama: „Adam in ballingschap" Waar Adam zegt bij zijn vlucht uit het Paradijs: „llel-aas wie ondersteunt mijn wan kelende gang?" Dit is slechts ten dëelo waar zegt spr. want wel werd Adam Edens hof uitgedreven, maar hij zotto niet zonder hoop zijn schrede op den donkeren weg, want vooral was do tfocre tot hem gekomen met do belofte van het vrouwen zaad. Dó heilstaat in Eden was hom ontnomen, maar een veel heerlijker was hem voorspeld, en daar om ging hij met een zekere* hoop op den toekomst zijn weg, daarom noemde hij zijn vrouw Eva. Dczo beloften Gods zegtspr. zijn door stelsels des ongeloofs, vervalscht. De rnensch die eens woonde bij den boom des levens, heeft geen vrede met dood en graf, hij verwacht een betere toestand. Wijzen en dichters hebben haar gekroon" en gezongen: dat deze oude bedeeling ineen zal storten, en op hare ruines een betere cn schoonc- re zal opbloeien. Er zijn echter ook pessimisten die beweerden dat do wereld nooit en nimmer* beter zal worden maar wel slechter, en zij denken daarbij oon hot tooneel van de aardo in de laat ste jaren, oorlog, slagveld en revolutie, do pessi misten hebben echter niet de overhand, or zijn cr die in do grootste donkerheid hun ideaal niot prijs geven, b.v. Mevr. Roland-Hol6t die zich een heilstaat droomt aan deze zijde van hot graf. In de verwachting van den heilstaat zegt 6pr. onderscheiden wij een geestelijke, en een stoffe lijk idiallstischc kant. Over het laatste wil spr. iets zeggen. Van de oudste tijden af vooral in de laatste eeuw, zijn er mensehen goweest die voorspelden dat do menschheid op den weg dor verdere ontwikkeling eenmaal dien schoonen dag zou zien aanbreken, waarop de laatste uro des lijdene geslagen heeft, en welker verwachting de stoutste droomen over treft. Deze verwachting is niet bij alle denkers ge lijk, men vindt ze in alle kleuren geteekend. Spr. herinnert aan uitspraken van: Kant, Her der, Hegel, Scalin en in ons land de symphatieke Allard Pierson; ook in onze dagen zijn zo niot uitgestorven. Hoe ontzettend onze tijd ook is, „De wil om goed te wezen zegt men zal het toch eenmaal winnen" zelfs de kraukheid zal worden overwonnen, en door den borg van menschelijke ellende die dien nieuwen tijd in den weg staat, heeft men een tunnel gegraven, waardoor men een uitzicht heeft op dien nieuwen dag. Naast do idieole verwachting van den heilstaat zegt spr. staat, de materieelo de verheffing van het stoffelijke dio het doel tracht te bereiken door omkeoring van de maatschappij. Vervolgens Btaat spr. uitvoerig stil hij den Griekschen wijsgeer Plato, wiens verwachting van den heilstaat veel overeenkomst vertoont met het comm. en socialisme. Na Plato komt echter het Christendom, en plant de heideuapostel de boom des evangelies in Athene, en brengt, de toekomst van een idiaal rijk van grooto heerlijkheid, niet naar dat van Plato, maar naar het goddelijk plan van Jezus Christus en predikt hij weder geboorte en be keering. Spr. staat verder uitvoerig stil bij Karl Max en het historisch materialismedeze zocht het niet in het idieele maar heeft oen 6telsel willen op bouwen op weterischappolijko grondslag uitgaan- do van de gedachte dat alles zich beweegt door stoffelijke factoren, cn het arbeidende volk langs Historisch materialistische weg in het bezit moet komen van do grond cn do productiemiddelen. jMarx heoft zich echter van een nauwkeurige omschrijving van deze tookometstaat onthouden, zijn leerlingen zijn veel verder gegaan, b.v. Bo- bel in zijn „De vtouw en het socialisme" en ten onzent Mevr. Roland-Holst in haar geschriften. Velen heben een poging gedaan om het idiaal te verwezenlijken. Al deze pogingen zegt 6pr. zijn op een totale mislukking uitgeloopen. Waarom? omdat met niet erkende dat voor do ware heil staat eerst de zondo uit de wereld moet worden weggenomen. Vervolgens schotst spr. hoe de tegenwoordige comm. cn socialisten zich de toekomststaat don ken, in 't bijzonder staat hij stil hij het book van Mevr. H. Roland-Holst: „Het feest der ge dachtenis". Op waarlijk schoone wijze draagt spr. verschillende gedeelten uit dit boek voor. Het verleidelijke van dit boek komt vooral uit in dio schets over drie vrouwen: De hnisvrouw, de deerne en de arbeidersvrouw die naar do Fabriek moet om do honger barer kinderen te stillen, deze laatste vrouw zegt spr. is naai- waarheid ge schetst, en een aanklacht tegen een grooto zondo onzer maatschappij. Op wegslepende wijze gaat de schrijfster voort de Vrouw in do toekomst staat te schotsen: die vrouw zal waarlijk vrij zijn zij zal klapwieken in het vrije azuur. De beknel lende hand van hot huwelijk ligt voor altoos ver pletterd. De staat zorgt niet alleen voor brood, woning, kleeding, genot, zij neemt ook de pae- agogische taak op zich, een ieder zal gedreven worden door naastenliefde. Voor godsdienst is goon plaats meer, want zij houd den mensch dom. Horman Gorter zegt: „Zoodra.de nieuwe staat komt, vlucht do godsdienst als oen laffe schim der aarde". Het is niet to verwonderen zegt spr. dat deze verwachting van den heilstaat velen meesleept. Het Evangelie predikt een geluk iia den dood. Hier beneden is het niet. Hier bone den ie het wel zegt de comfliuni6t Toch mooten wij erkennen dat er wol iets is in deze verwach ting wat ook ons bekoort. Verlangen ook wij hiet naar een wereld waarin geen onrecht is? waar niet het verkorte loon schreeuwt tot den Heero Zebaoth? Wij kunnen, mogen cn moeten toch verwachten dat do bergen vrede zullen dragen en do heuvelen het. heilig recht? Maar de verwach ting van den heilstaat die do comm. en socialist iicoft kan en mag de onze niot zijn, omdat zij leeft uit het beginsel dat niet uit God is. Zij schakelt het Gods-bestel uit, cn verwacht alles van den mensch, en Gods Woord leert ons: Zoekt eerst het koninkrijk Gods. Ook rekent die toe komstdroom niet met het feit der zonde. De mensch blijft ook bij het schoonste comm. zijn zondig boos hart behouden. Daarom is, die ver wachting een liorsensschim, men ziel het aan Rus land. Wie niet uit gaat, aldus de 6pr. van de bokecring des harten vindt het goluk nooit. Het comm. zoekt het aan deze zijde van het graf. Het gaat niet uit hoven dit leven, van eeu hiernamaals wil zij niet weten. Voor de eeuwig heid staat zij doodarm, daarbij geeft zij ook niets voor dit leven, wie op haar houw t is als de wocs- stijn-reiziger die telkens aan den horizon een oase meent te ontdekken, wat later blijkt een fata morgana (luchtspiegeling) te zijn, en tenslotte omkomt van dorst, omdat hij het levend water niet gezocht, hoeft, uit den altijd springende bron die in Jezus Christu6 i6. Do Schrift leert ons niet dat do wereld beter worden zal. Als Christus het eindo dezer wereld teekent, spreekt Hij van donkerheid op donkerheid, oorlogen en Gemeenteraad Voorhout. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met kennisgeving de wethouder Warmer dam e*n de heer van der Voet. Na opening met gebed door den voorzit ter, leest de secretaris de notulen, die .goedgekeurd worden. De voo-rzitter leest de ingekomen stuk ken, w.o. de ontslag aanvrage van den heer Kanbeek onderwijzer aan de O. L. S., we gens zijn benoeming in gelijke betrekking aan de School St. Louis te Hoogezande. Be sloten wordt dit eervol en tegen 1 April 3921 te verleenen. Een oproep van sollici tanten zal geplaatst worden, op verzoek van den heer v. Werkhoven ook in het bij zond er-onderw ij sbl a d Ged. Staten berichten in een schrijven dat deze gemeente de opeenten op de grondbelasting tot het maximum kan op voeren, waartoe zij adviseeren. Goedge keurd wordt hiertoe over te gaan, waar door deze van Tesp. 40 en 10 pet. stijgen zullen tot 80 en 20 pet, reep. voor gebouwd en ongebouwd. Den voorzitter is ter kennis gebracht dat aan de Teijlingerlaan boomen zijn af gezaagd. Een onderzoek is ingesteld en er is gebleken, dat deze aan de gemeente toe- behooron en dit alzoo geschied is zonder dat de betrokkene er recht toe had. De heer de Groot zou het hout terug geëischt wenschen. De heer v. Werkhoven vraagt, of hier geen werk is voor de werkeJoozen. De voorzitter zegt, dat die boomen toch ge rooid moeten worden. Ook zal getracht worden of de eigenaars willen medewer ken door grond afstand den toestand daar te helpen verbeteren. Hierop volgde een breedvoerige bespreking, over het voordee- ligst uitvoeren van het werk, waarbij on- gerooid verkoopen de meeste aanhangers had. De heer v. .Werkhoven stelt voor uit besteding aan de werkeloozen of hun or ganisatie, Z.i. brengt het hout gerooid en opgemaakt meer op. B. en W. zullen dit nader onderzoeken en met het gesprokene rekening houden. Aan de orde komt thans de verplaatsing van de vuilnisbelt. Van de tegenwoordige is de huur opgezegd en het voorloopig zoe ken van B. en W., heeft tot resultaat ge had, dat den voorzitter van het R.-K. arm bestuur achter de O. L. S. het be-noodigde wil verhuren voor 25 per jaar. Op het oogenblik staan er nog bollen op, doch de huurder van Stijn wil die tegen een ver goeding van ƒ90 opruimen, wat de heer v. d. Laan billijk noemt en waartoe wordt besloten. Thans deelt de voorzitter mede, dat ge poogd is de werkeloozen (20) in deze ge meente op de spoorbaan te werk gesteld to krijgen. De H. IJ. S. M. verwijst, hiervoor echter naar den aannemer den heer R. v. Dijk te Noordwijkerhout. De heer v. Werkhoven weet echter dat de brug vernieuwing over de Dinsdagsche Watering door iémand uit Gouda is aangenomen. De voorzitter zegt toe zich dan tot deze te wenden. De heer C-olijn kan mededeelen dat de firma Gebrs. Testers do werkeloozen aan werk wil en kan helpen. Den heer yau Werkhoven verwondert het, dat deze firma niet alles doet door hamdkrachthij meent dat het Rijk dan nog toeslag geeft. Do vvoorzitter zal met het gehoorde zijn Bij de rondvraag informeert de lieer Ttoo'ze-ii aiaax de put op het erf van den lieer A. C. v. d. Zijden, vleeechhouwer. Spr. vindt zoon toestand onbehoorlijk. Dc lucht dringt door deur en raam en is voor de menschen onaangenaam. De voorzitter heeft hierover al rapport laten uitbrengen, en hoopt deze zaalc tot een goed einde te brengen en een bevredi gende oplossing te vinden. Gemeenteraad Alkemade, Voorzitter: Burgemeester Vosters. Afwezig met kennisgeving de heer P. de Jong. De burgemeester opent do vergadering mot gebed en geeft het woord aan den secretaris tot voor lezing der notulen. Deze worden onveranderd vastgesteld. Achtereenvolgens komen nu de punten der agenda in behandeling. Voorstel van B. en W. iof heffing van 80 pet. op do grondbelasting voor gebouwde en •yan 20 pet. voor ongebouwde eigendommen. Goedgekeurd. Wijziging Her begroeting 1920. 1. Verhooging «net f 3000 ter bestrijding der typhus-epidemic te Rijp wetering. 2. Verhooging mot f 10,911 voor teruggave der te veel betaalde gemeente lijke belading. 3. Verhooging van den post onvoorziene uitgaven (kosten herhalingsonder- wijs). Goedgekeurd. Voorstel lot opheffing der distributie met ingang van 1 Januari 1921 en ontbinding der commissie van toezicht. Aldus besloten. Verordening in zake Arbeidsbemiddeling tc- golendc het correspondentschap met instruc tie. Aangenomen. Benoeming van een lid der schaUlngscom- Haar laatste Kerstlied! Zwak en bleek ligt ze neer op bet bed in de kleine kamer van het groote stads ziekenhuis. Vlak bij haar zit moeder, die >veer haar kind komt bezoeken, dat, ver van het ouderlijk huis, ziek en doodzwak hier verpleegd wordt. Daar ligt zij, de arme zieke, de jeugdige, schoone meisjes gestalte met het lieve gczichf, hetwelk in die lange weken zoo bleek geworden is, stil en rustig Ier neder al die lange dagen en draagt geduldig én zonder klacht wat haar 19 opgelegd. Zij is tevreden nu haar moeder bij haar is, dankbaar, o, zoo dank baar voor do goede verpleging, die haar ten deel valt, cn, bij alle smart, zoo gedul dig en vriendelijk. Allen hebben haar lief, do doktoren en verpleegsters. Hoe kon den zij anders? „Het gaat mij aan het hart het goede kind zoo le zien lij den i:' zei de geneesheer; „maar zij zal spoedig beter worden," troostte hij de moeder. „Een kleine operatic, zooals een dokter die honderd maal moet doen, en zij zal weldra genezen zijn. Binnen korten tijd is alle leed geleden. Slechts hopen en moed godouden!" Hopen en moed houden! Het onderlijk fc^rt slaat in h: nee zorgen bij de gedachte missie. Aftredend de heer J. J. van der Meer. Voordracht: J. J. v. (1. Meer en E. J. Rodewijk. Gekozen J. J. v, d. Meer met 6 etemmen. Aanvulling Burgerlijk Armbestuur. Gekozen J. Vcrweij, aftredend lid. Idem Armbestuur Rijpwelering. Aftredend de heer A. v. d. Meer. Daar deze medegedeeld liad liever niet moer voor een herbenoeming in aanmerking te komen, werd gekozen G. v. d. Meer Az. Idem Armbestuur Vrije en Lage Boekhorst. Atredend lid de heer Vink. In diens plaats gekozen de heer C. Heemskerk. Benoeming drie leden van advies in werk loosheid. De aftredende leden A. Bouwmeester, P. de Jong en S. Strijk worden herkozen. Benoeming commissie van drie leden tol na zien der rekening en begrooting. Herkozen dc aftredende leden P. C. van Dooren, J. J. do Koning en J. Verweij. Benoeming eener commissie voor de recla mes hoofdelijken omslag. Deze commissie be stond uit drie leden. De heer E. J. Rodewijk stelt voor de commissie uit le breiden tot vijf leden. De voorzitter vindt dit ook beter. Dan kan in ieder onderdeel der gemeente een lid zitting nemen. Benoemd worden A. Bouw meester, J. v. d. Geest, J. N. Los, E. J. Rode- wijk on S. Strijk. Benoeming eener commissie van advies voor de openbare gebouwen en andere gemeente- eigendommen. Gekozen worden L. Vosters, S. Strijk, J. Verweij, J. v. d. Geest en A. Bouw meester. Verkiezing der commissie inzake Arbeidsbe middeling. Tot voorzitter, gekozen S. Strijk, tot leden-patroons P. de Jong en N. v. d. Meer, tot leden-arbeiders A. Akerboom en H. Gortzak Benoeming onderwijzend personeel bij het herhalingsonderwijs te Oudewetering. Be noemd worden tot onderwijzer de heer B. La- geman en tot onderwijzeres 'in de nutliga handwerken mcj. M. Bens. Ingekomen stukken: 1. Van Ged. Stalen van Noord-Holland in antwoord op dc aanvrage om subsidie voor de brug te Nieuwewetering. Ged. Slaton dc-zer provincie zijn in beginsel bereid een subsidie te bevorderen van ten hoogste f 10,000 onder voorwaarde dat de Staten van Zuid-Holland een minstens even groot bedrag zullen toestaan, en overlegging van bestek en toekening. De voorzitter deelt - mede, dat hij don vorigen Zaterdagavond met wethouder Strijk wethouder Broekhuizon was verhin derd een conferentie heeft geliaH met het dagelijkseh bestuur der gemeente Haarlem mermeer. De uilslag daarvan was niet zeer bemoedigend. Hij verwacht van dat college spoedig bericht daar de gemeenteraad aldaar bereid is om niets te geven. De Haarlem- mermeerpolder wil ook van subsidie niet hoo- reu en dan is het beste maar om de verbinding op dat punt met Haarlemmermeer te verbre ken. Dc pont welke daar lijdelijk in dienst is gesteld heeft de gemoente per weck van April af I 39 gekost cn nu nog i 34 per week. De zaak gaat zoo goéd do gemeente Haarlem mermeer aan als Alkemadc. B. en W. zullen hun best doen met de an dere gemeente in overeenstemming te gera ken. Verzoek van het bestuur van den Kagerpol- der cm den weg in het dorp Kaag voor ge in eenterekening te nemen. In 1849 is het on derhoud van dien weg opgedragen aan het polderbestuur en aan eigenaars vod aangren zende erven cn tuinen. Daar deze nooit iets hebben bijgedragen, wordt hot onderhond nu te duur, daar het oorspronkelijke voetpad een rijweg is geworden. B. en W. stellen voor af wijzend op dat verzoek te beschikken. Eeu polderweg is geen gemeenteweg en voorzitter vreest, dal wij ons op glad ijs zullen hegeven indien we aan het verzoek van het Kaagsche polderbestuur voldoen. Dat bestuur heeft steeds gevoerd een zwak bewind. Het bad moe ten zorgen dat de belendende eigenaren aan hun onderhoudsplicht voldeden. De heer Ver weij vraagt nadere inlichtingen. Is er niet een weg in do Vrije- en Lage Boekhorst door de gemeente overgenomen. Dc voorzitter' kon niet met zekerheid zeggen hoe dit is. maar hij zal 't onderzoeken. Bij de rondvraag vraagt de heer Verweij, waarom ér geen politie aanwezig was bij de uitvoering van, het-Fanfarecorsps te Oudewe tering. De voorzitter zcide dat verzuimd was de politie daarvan kennis te geven. Ook klaagt hij over de overlast welke de fa milie Koert te Nieuweweteiing ondervindt van baldadige jongens. De voorzitter belooft ccn onderzoek .in te 6lellen. LEIDERDORP. Woensdagavond vergaderde in gebouw Irene de Antircv. Kiesvereeniging, onder Voorzitterschap van den heer G. Los. Dc vergadering werd op de gebruikelijko wijze geopend, waarna de heer G. Los allen hartelijk welkom heette. In zijn openingswoord deed do heer Los uitkomen dat dit een bijzondere verga- doring was, eersten6 omdat dit de eerste verga- aan een operatie; hoe vaak was niet de afloop geheel anders, dan een aanvanke lijk goed begin beloofde! Maar het moet gebeuren. Het moet! De zieke zelf is kalm, .zeer kalm. „IIet staat alles in Gods hand cn ik ben niet bevreesd", schrijft zij, nog zeer kort voor den bestemden dag aan een vriendin. Zij heeft geen angst. Met kinderlijk vertrou wen laat zij alles aan den Vader in den Hemel over. Zoo als Hij doet, is het goed. Slechts daarover verblijdt zij zich, dat zij eerst nog het Kerstfeest vieren kan. Zij heeft al die weken zoozeer daarnaar ver langd. Als zij zich nog eens mag indenken die geschiedenis van Bethlehem, die, hoe een voudig ook, haar toch steeds zoo geroerd had. En nu is het Kerstavond. Weer is moe der bij haar. Maar thans heeft het feest een nog veel ernstiger stemming in haar gewekt dan vroegor jaren. Wel ziet ze de lichtjes flikkeren in het Kerstboompje, te midden van de donkerte dei' kamer, maar haar gedachten dringen door dit uitwendige been naar de ster die eens in donkren nacht de herders van Bethlehem voerde naar het Kindeke dat de Immanuël was. Ook voor haar? O, zij weet wel, niet te verhalen van een plotse ling kiezen voor den Heiland. Zij weet zelfs, dat ze maar al le veel bij vroegere Kerstfeestvieringen in het uitwendige van kerstboom cn -geschenken, die haar ook nu rijkelijk waren gezonden was blij ven hangen. Maar toch, al was het niet in eens, al had zo niet altijd dc diepte ge peild van het Kerstfeest, in haar hart was toch wel door Jezus zelf een plaats bereid, ongemerkt, heel langzaam, van jongs-af- aan gewend aan liet Woord des Heeren, maar ook zeker, en zelfs wist ze dat de besliste, keuze bij haar was gescnied. Daarover ligt ze nu kinderlijk to vra gen aan haar moeder. En voor haar jong gemoed wordt liet duidelijk, dat ook zij zonder den Immanuël niet tot God kan komen. En nu, kort na hef blijde feest, komt de gevreesde dag. „Het is spoedig gebeurd", verzekert de dokter nog eenmaal den zorg- vollen ouders en dan, na een bang uur, brengt hij de boodschap: „Het is gelukt!" Bleek en afgemat on doodzwak ligt dc zieke neder op haar legerstede doch nu zal zij spoedig beter worden. Maar ze wordt niet beter. En na een paar dagen weten dc ouders liet: er is geen hoop meer. Of de zieke het zelf voelde? Zij klaagt nimmer, ook nu niet. Maar eens, toen de smart zeer heftig was, zuchtte zij: „Ach moeder, was ik nu maar spoedig beter!'' En nu spreekt, de ni,oedcr voor de eerste maal van hetgeen zij liet kind tot nu toe nog niet had kunnen zeggen: „Misschien maakt de Heiland alj.es goed bij je, mijn kind!" Zij is niet verschikt; ze ziet haar moedor alleen ernstig en vragend in het gelaat en zegt: „denkt u dat?" Een andermaal, in een bijzonderen slech ten nacht, spreekt zij voor den eersten keer over haren dood. „De Hcerc zal mij nu wel spoedig tot Zich roepen!" Men be merkt bij haar niets van vrees cn zorg voor den dood. Niets stoort de rust cn de vrede van de jonge ziel en met kinderlijk vertrouwen geeft zij zich over aan den wil van Hem, Dien zij als Vader heeft leeren kennen en liefhebben. Geen vraag, waar om hiér dit harde lot opgelegd is: geen verlangen, geen wensch nog wat te blij ven leven, komt van hare lippen. God al leen weet, vanwaar zij de kracht heeft, stil en zonder morren dit leven te verla ten en van hare ouders wiens cenigst kind zij is, te scheiden, zonder een enkel woord van klacht. Eèn wensch heeft zij nop: „Stock nog peetilontieen, de Anti-Ckrist zal or volcrt zoekt te verleiden. Toen dc dieipelen zegt Bpr. aan Heiland vroegen: „Zult Gij heden hot koninfc rijk weder oprichten?" nam ^Hij hen mee naj| den Olijfborg, en dar antwoordde Hij hen met oei daad: Hij voer ten Hemel, en formeert Hij ec nieuwe Staat dor dingen, do waro, do eeDige di onbedriegelijke heilstaat. Maar Hij zegt lot Zij discipelen: „Gij zult mijne getuigen zijn. Zo mooteu ook wij zegt spr. predikers zijn van dis Jieilstaat, en moeten de boodschap van dat waai aclitig geluk luide doen hooron, en tot do mei schen zeggen: gij wordt bedrogen; komt tot J zus Christus. Daarbij hebben wij ook tot taak, to arbeidei •dat het Hemelsche dichter bij het aardsche komt niet alleen bidden, maar ook arbeiden op dat wi zijn predikers van het recht, en wandolen in Gods zaligheid. Jezus ging zegenendo heen, en gaf kracht uit den hoogo door Zijn Heiligo Geest. En Christus zal alzoo weder komen, om den heil. 6taat to brengen, waarvoor de belofte in het Pa radijs geklonken heeft, de belofte van het Vrou wenzaad. Dit is geen droomproduct ol fantasie, Christus geeft on6 wat veel schooner is: eer nieuw homelsch vrederijk. Amen, Jezus Christus, amen Ja, Gij zult in 't groot heelal ■'t Rijk der duisternis beschamen Tot het niet moor wezon zal. Na het zingen van dit Gezang en dankgebed van den gcachten spreker, verlieten wij onderden indruk van het gehoorde, met de groote schare het Kerkgebouw. Gemengd Nieuws Men meldt uit Helmond aan de „MBb." Dinsdagavond brak door tot nog too onbekende oorzaak brand uit in dat gedeelte van de fabriek van de weverij der firma Prinzen en Van Glab- boek, waar de droogkamers cn do fital.amers go- logen zijn. Dé vlammen sloegen uit het dak, doch do brandweer was spoedig ter plaatse cn wist het vuur meester te worden, zoodat aKoon een der fitskamers met het dak eeu prooi der vlammen werd. Vernield werd de inhoud van do rilskamer bestaande uit 30.000 pond katoen. Do totale scha-, de bedraagt f 12.000, welke door vcrzolcering wordt gedokt. Dinsdagochtend werd ontdekt', meldt de „N. R. Ct." dat er ingebroken is in den winkel van den goudsmid en horlogemaker den hoer P. M. Merkes, aan do Kipstroat te Rotter dam. Na het hekwerk voor een zijruit van een der uitstalkasten te hebben verwijdord. I ohben de in» brekers met een steen een dikke spiegelruit inge slagen. Uit de uitstalling is een s.hild met een 70-talringen, ter waarde van f 5000gestolen. Bij het daarna ingesteldo onderzoek zijn op straat twoe ringen gevonden, van den dio'slal afkom-* stig, doch de daders zijn ontkomen. Do heer Mor. kee is togen inbraak verzekerd. Volgens het „Dagbl. v. N-Br."- heeft Maandagmorgen op het stali- >1 'acemenfc -te Breda bij den overweg aan dea i .^deusche weg-nog oen spoorwegongeluk p't -chad, dat zonder persoonlijk letsel is a Een ran- geerende locomotief werd aar.1 -n !oor troin 301 Arnhem-Rooeendaal, die 01 .1 oogenblik hot station binnenreed. Do gerangeerde bagage wagen wérd uit do rails gedro mn on de beide locomotieven werden aan den voorkant ingedrukt. Door spoedig ter hand nemen va:: het opruit mingswerk is de treinenloop niet i'r-d.roind. Do oorzaak van het ongeluk m»>nt zijn, naar het blad van bovoegdo vernam, dat trein 301- door onveilig signaal is gereden. Mon schrijft uit Markou aan liet „Hbld." De strenge vorst in 't begin dor week deed hopen, dat er weldra van hier naar den vasten wal een geregelde overtocht kon.plaats hebben. Thans wordt bet kwakkelen en met allo onge rief hieraan verbonden. Gisteren liep alles te hoop om petroleum to verkrijgen bij de winkeliers. Er is niot mee", 't i Is alsof do dagen van de lichtschaars' hto horleven I en 't zijn zulke donkere dagen vlak voor Kerst» mis. Do communicatie met den vasten wal is uiterst gebrekkig. Geregeld gaat slechts do postvlet twéémaal daags. Wie niet al to bang is, kan mee. Eeret varen, én dan over 't sterkere ijs builen do haven naar Monnikendam. Gistermorgen kwam men van Monntkondam te» rug over ijs, in den mist en weg was de vlet. Ze was van do plaats gedreven" en men kon zo niet be reiken en dat midden op zeo op 0 zoo broos ijs. Een heel vlugge korol 6choot over oen paar grooto Bchotsen op 't ranke vaartuigjo aan, be reikte bet en kon toen de overige ijsloopcrs aan boord nemen. In dergelijke tijden gevoelt men hier diep zijn isolement en begeert roet sterk verlangen, dat de verbinding met den vasten wal spoodig tot stand komo. E 0 n i 11 w 0 n e r v a n Lieshout (N.-Br) die met zijn echtgenoot* per motorfiets van Eindr hoven kwam, werd op den weg lueschen Lieshout en Gerwen door een kar aangereden. eenmaal mijn kerstboompje aan en op ccn avond als dc pijn niet zoo heftig' is, brengt men den boom bij haar bed. Zij richt zich op cn ziet met de groote,- schoone oogen die zoo eigenaardig in het bletjlto gelaat schitteren, lang cn onafgebroken in het kaarslicht. Toen, op eenmaal, klinkt het door het kleine, stille vertrekje: „O, Kerst nacht, schooner dan de dagen". Zwak en bevend is de eens zoo heldere frissche meisjesstem en den ouders krimpt het hart te zamen van weedom cn droefenis. Haar laatste lied! Zij heeft niet de kracht het ten einde toe le brengen; weldra lcomen de pijnen weder en het ge zang gaat in een zacht steunen over. Maar voor de ouders zal het onvergetelijk blij ven, dat Kerstlied in het ziekenvertrek dat laatste lied van hun nu reeds lang ontslapen kind. En als weer op Kerstmor gen de klokken heur lied doen galmen, dan verstaan ze dat hel profetische klanken zijn, die opwekken tot een homelsch lied. Want ook de laatste Kerstzang van hun kind ging over in het overwinningslied der verlosten. (N. H. Crt.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 6