Dagblad voor Leiden en Omstreken. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEYESTIGD ZIJN i PER KWARTAAL 12.50 PER WEEK10.19 I FRANCO PER POST PER KWARTAAL 2.90 Iste JAARGANG. - WOENSDAG 21 DECEMBER 1920. - No. 224 BUREAUHOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL 0.22 1/3 DES ZATERDAGS -10.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEir^AIUEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, bij vooruitbetaling Dit nummer bestaat uit twee bladen Even vastleggen. Over het beleid van Minister do Visser zijn de laatste weken harde noten ge kraakt. In vergaderingen en geschriften werd de Minister voorgesteld als de man die het onderwijs tracht te vermoorden, die de gezonde ontwikkeling van het onderwijs tegengaat en die inplaats van het voor uit te brengen, zooals zijn plicht zou zijn, het onderwijs achteruit brengt. Juist in verband met al dergelijke uit latingen is merkwaardig een uitspraak van den heer Gerhard, politiek tegen stander van den Minister, gelijk men weet. Bij de behandeling van de Onderwijs- begrooting sprak de heer Gerhard de vo rige weck o.m. het volgende: „Ik behoef er niet aan te herinneren, dat ik het optreden van dezen Minister met groote waardecring heb begroet. In spijt van do droeve historie, die wij in verban met de salarisherziening achter den rug hebben, en van de ook voor mijn gevoel wel wat denigreerende opvatting ten op zichte van de arbeidsprestatie der onder wijzers, heb ik nog het onverzwakt vertrouwen in dezen minister dat het hem er om te doen is ons onderwijs op eer. zoo hoog mogelijk peil te brengen." Een openhartige uitspraak, die zoowel den Minister als den heer Gerhard eert. STADSNIEUWS. Drie-Octobcr-Verecniging. Gisteravond, was de jaarvergadering dezer yereeniging in de bovenzaal van „De Turk". Goed .geteld waren er buiten bot bestuur oen 23-tal le den aanwezig. Om half negen opende de lieer W. van Ros- 6um du Chattel met een inleidend woord de ver gadering. Met een enkel woord herdenkt hij het oud-bestuurslid don heer W. C. Mulder en wijdt nog eenige sympathioe woorden van herstel aan den eere-voorzitter Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijse- laar. Na eenige woorden van dank aan hot ge meentebestuur, de politie, de pers en de veld-ar- tillorie voor do welwillendheid bij do j.l. feest- I viering, deelt spr. mede, dat oen dame, wier naam geheim gehuuden wordt, do vereeniging oen le gaat van f 500 had nagelaten. Na het aftredende bestuurslid den beer W. J. f P. Suringar kortelijks gehuldigd te hebben, las de heer W. v. d. Laan als'2e secretaris de notulen 'der vorige vergadering voor. Hierna las de secre taris, de heer Spaargaren het jaarverslag over 3920 voor, waaruit o.a. bleek dat het aantal le den thans 6092 was, tegen 4363 het vorig jaar. Bij do behandeling dor feestviering van het vorig f jaar, bleek o.m. dat het beste "brood geleverd wa3 I door den heer C. J. v. Velzen, Rijndijkstr. 4 dat door het openstellen van het Schuttersland op 2 Oct. reeds 7241 betalende bezoekers waren ge- weost(!) Bij de feestviering waren op het go- L roserveerdo terrein plm. 20.000 personen aan- L wezig. Uit het verslag van den penningm. de heer F. I de Wilde bleek dat de standplaatsen op het 6chut- - torsveld f 4623 opbrachten, aan entreegelden op 2 October f 1810. Door de rapport-commissie werd de kas in orde bevonden. Aan contributie kwam f 4623 binnen. Aan vrijwillige bijdragen f 3952. Totale inkomsten waren f 24.542. Uitga-- ven waren bij elkaar f 23360 en dat van de win^ kelweek f 461. Het batig saldo was f 1182. Hierna delde de voorz. mede, do oprichting van een bouwfonds voor de noodige reparatie, .aan bruggen, etc. Daarna werd voorgesteld de contributie to brengen op f 1.50 met inbegrip Stod. belasting; dit werd met bijnna algemeeno stemmen aangenomen. Als bestuursleden werden herkozen de heeren iWïichers Rellandct, B. de Koning on J. C. van Hoolwerff en in do vacature-Suringar, de heer Mr. Trapman met 22 stemmen tegen den heer Rosier met 8 stemmen. Hot bestuur stelde een reglementswijziging voor, om de vooratellen voor do feestviering inplaats van in Mei, in Fobruari to doen. Voor het feestYioringsplan in 1921, werd voor gesteld een aanvulling in, reorgolconcert in do Pieterskerk of den morgen, in don vorm van een historisch tentoonstelling of i.d. wanneer op den houden. Voor de verdere feestviering werd ge noemd, een optocht bestaande uit groepen uit do voornaamste opera's, of een optocht van groepen uit de voornaamste werken van internationale schrijvers. Bij do rondvraag maakt een der loden de op merking, dat ook don naam genoemd moest wor den van den bakker, die slecht brood geleverd had. Waarop kortelijks geantwoord werd. De heer Romanosko vroeg om op den avond der feostvie- ring een vast punt aan te wijzen, om bestuurs leden te vinden, om mogelijke klachten aan te hooren. Het bestuur nam dit over. De hoer Riugrok wenschte een reglementsher* ziening betreffende bijstelling van bestuurs-candi- daten. Ook werd nog hulde aan hot bestuur der 3-Oct. Ver. gebracht. Hierna werd do vergadering gesloten. Men meldt ons dat het Leidsch drankwear- pomité op 5 Januari a.e. een openbare debatavond ïn den Foyer dor Stadsgehoorzaal zal houden, paar aanleiding van do gehouden tentoonstelling tegen onthoudingsdwang. Als spreker zal optreden de hoor F. JJ. Bchmidt, uit Bussurn, Do Bazar en Liefdadigheidsavond gehouden 24 November in de Leidsche Schouwburg ten bate van het Noodlijdendo Duitscho Kind heeft bruto opgebracht circa f 1180. Het Comité zegt een. ieder dank die medegewerkt heeft om dit resul taat te hereiken. Vrijdagavond half negen zal de reeds vroeger in ons blad aangekondigde wij dingsamenkomst plaats hebben in de Stads-Gehoorzaal. Zooals men weet is deze samenkomst be legd door de saamwerkende kerkelijke Evangeliesatie-Comite's hier ter stede en bedoeld, wijding te geven aan bot a.s. Kerstfeest. Door enkele predikanten zullen korte toespraken worden gebonden, terwijl een en ander zal worden afgewisseld dcor zang en muziek. Het is te hopen dat de zaal vol zal worden van mannen en vrouwen, -maar vooral van hen voor wie eigenlijk deze bijeenkomst belegd is, mi. eij die van alle geestelijke verzorging zijn verstoken, en die op deze wijze moeten gelokt worden naar het gcklank van bet heerlijk Kerst evangelie. Het Comité voor het Millioenplan laat er geen gras over groeien! Reeds morgenavond zal een bijeenkomst worden gehouden in bet Nulsgebouw, waar verdere besprekingen omtrent de te verrichten werkzaamheden zullen worden gehouden. Wij spreken de verwachting uit, dat velen zich A'oor dezen arbeid willen geven, en dat niet gebeuren zal, wat zoo menig maal, te doen gebruikelijk is, om het werk te laten doen door enkelen. Aan Ds. H. Thomas alhier is door een geestverwant te Oegstgeest toezegging ge daan van een bijdrage van f 100 voor bet millioenplan. Togen wij er nog eens aam herinneren dat onze directie zich igaame beschikbaar stelt, tot 't in ontvangst nemen van giften voor heb millioenplan. Tot op heden kwam aan giften een be drag van f 115.50 bij ons in. Schouten afvallig? Vest op prinsen geen vertrouwen! Zelfs niet op prinsen van antirevolutionairen bloede! Dat blijkt nu al weer uit bet optreden van het Rotterdamsche Kamerlid Schou ten, op wieri men huizen zou gebouwd hebben, zegt dc R o 11 e r d. En toch, ook bij is door bange twijfel zucht aangegrepen, ook hij beeft zich aan liberalistische invloeden niet kunnen ont worstelen, ook hij keert zich tegen dit Ka binet met zijn puriteinsche femelarijen van Zondagsrust en dergelijke. De redactie van Het Volk brengt het ontstellende bericht onder het sensationeel opschrift Antirevolutionaire twijfel: „In de te Utrecht gehouden jaarverga dering van den Bond van Antirevolutio naire Gemeenteraadsleden, kwamen er, na een inleiding van liet Kamerlid v. d. Mo len over het ontwerp-Zondagswet, beden kelijke kettersche vragen los van het Ka merlid Schouten. Hij vroeg, of de overheid wel het recht heeft om de Zondagswet voor te schrijven en of het doel van de wet niet is de hei liging, maar de rust tc bevorderen. Voorts vroeg hij nog, of dit ontwerp wel in over eenstemming is met de Ivrijheidsopvat- ting. Hij uitte ten slotte do meaning, dat waanneer de gemeentelijke overheid ont heffing verleent van de openbare vermake lijkheden op Zondag, zooals in liet wets ontwerp voorzien is, de wet niet veel zin hebben zou. De inleider bleek geheel ontdaan van de ze twijfelachtige opmerkingen en noemde de vragen van den heer Schouten „zuiver vrijzinnig", terwijl juist tegen de vrijzin nige ideeën omtrent de Zondagsrust sterk moet worden opgekomen. Ja, maar wanneer nu wat de,hoor v. d. Molen de vrijzinnige ideeën omtrent de Zondagsrust noemt niets anders dan mo- ieme ideeën, zooals het wetsontwerp be lichaamt, zich met den modernen tijd niet verdragen, maar van een eeuw terug da teeren. Dat is het wat de heer Schouten blijk baar inziet en men kan er van op aan, dat wat hij uitspreekt, ook in antirevolutio naire en hoeveel meer dan nog in Room- sche kringen als juist erkend wordt en de regeering met dit reaktionaire wetsont werp allerminst op de massa barer volge lingen steunt" Dat ziet er boos uit! Maar nu de waarheid! Waarheid is, dat de heer Schouten na de leerzame inleiding van den heer Van der Molen, waarbij een overzicht werd ge geven van de artikelen van hot ontwerp- Zondagswet, dc zaak gaarne principieel wilde belicht hebben, en daartoe eenige vragen stelde. Hij stelde zich daartoe een oogenblik op het standpunt van vrijzinnigen en so cialisten, zonder in het minst dien gedach- tengang te deelen, maar om aldus den spreker gelegenheid te geven zijn hoor ders meer in te lichten. Hij trad dus slechts even als zaakwaar nemer van de bestrijder op en 't is hem slecht bekomen. Zoodra de heer Schouten twijfelaar, li beraal of socialist ts.geworden dan krijgt het Volk het eerst bericht. Daar kan de redactie op rekenen. Alleen wanneer hij Bolsjewist wordt, geniet de Tribune de primeur. Dr. A. KUYPERHUIS. De voorzitter van het Centraal Comité, de heer H. Colijn heeft heel de anti-rev. partij aan zich verplicht, door een daad van groote piëteit jegens onzen afgestorven Leider en van groote liefde tegenover onze partij. De heer Colijn heeft n.l. het huis, waar in Dr. Kuyper woonde en eigendom van. den bekenden heer Bredius was, aange kocht, met .de bedoeling het aan de anti- rev. partij san te bieden. Eigenaardig is, dat Dr. Bredius vroeger nooit geneigd was het mooie pand in de Kanaalstraat te verkoopen. Dit huis zal nu ingericht worden als bureau voor onze partij, zoodat we toch in de toekomst naa# de Kanaalstraat om advies kunnen gaan. Alleen is er eenige kans, dat de straat, waarin het Dr. Kuyperhuis slaat, ver doopt wordt tot Dr. Abraham Ivuyper- straat. In de kringen van het Gemeente bestuur is men niet afkeerig van dit idee en er valt practisch ook veel voor te zeg gen, "omdat er doorloopend verwarring be staat tusschen de Kanaalstraat in Den Haag en den Kanaalweg te Schovcningen. De Burgemeester is niet ongeneigd de zaak bij B. en W. aanhangig te maken. ..Prof. Dr. H. Bavinck. Naar de Rött. vernoemt, is de laatste dagen in den ernstigen toestand van Prof. Bavinck nog geen wending ten gunste ge komen. Verhooging van den bieraccijns. Naar de „N. C." verneemt is binnenkort bij de Tweede Kamer, de indiening te ver wachten van een wetsontwerp tot verhoo ging van den bierac.cijns met 100 pet. Belasting waardevermeerdering. In dc memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer in zake de wijziging der Gemeentewet deelen de ministers van Binnenlandschc Zaken en van Financiën mede, dat ce ontwerp tot belasting der waardevermeerdring van on roerende goederen het departement van Financiën reeds heeft verlaten. Het treinverkeer. Het spoorwegpersoneel heeft van de directie onderstaande instructie ontvan gen: in verband met het verminderd vervoer is het mogelijk gelbeken de samenstelling der reizigerstreinen te verkleinen. Bovendien is het noodig dezen niet groo- ter te maken dan 44 assen. Het aldus ver beteren van den onregelmaligen treinen loop is een eerste vereischte, waarom daartoe zal worden overgegaan. De mogelijkheid bestaat, dat in een en kelen trein plaatsgebrek ontstaat. In dit geval zullen de chefs en het treinpersoneel e plaats zoekende reizigers zooveel doen lijk moeten helpen door aanvulling van alle klassen. Het conducteurspersoneel heeft te zorgen, deugdelijk bekend te zijn met de in '^«".irikMre. plaat- >i. Het moet de reizigers snel daarheen verwijzen lu uo x u^eucn. iiei plaatsen in een hoogcre klasse mag alleen geschieden met toestemming van den stationschef. Sluit de portieren. De directie der Ned. Sporwegen liceft per circulaire bekend gemaakt: Herhaaldelijk wordt geconstateerd, dat bij vertrek v nn-fioren dor 'uigen niet voldoende zijn gesloten. Het gevaar, hetwelk hieruoor gcuurunde den rit voor de reizigers kan ontstaan is de aanleiding het treinpersoneel er op te wijzen, dat de verplichting om voordat de trein zich in beweging stelt, na te gaan, of alle portieren behoorlijk zijn gesloten en wel in de eerste plaats die, welke niet aan de binnenzijde gesloten kunnen worden. Prov. Staten van Zuid-Holland. Na aflegging ran de verklaring en belof te zijn in de gisteren gehouden vergadering toegelaten de nieuwbenoemd verklaarde le den de heeren H. J. Horsman, en A. Roet- man. Aangenomen worden o.a. do voorstellen van God. -Staten tot liet verleenen van sub sidie voor het. .proefstation vaar bloembol lencultuur te L i s s e, en schadevergoeding aan P. C. Verkerk te T e r Aar voor het verdrinken van paarden aan hot Aarka- naal. Nog werd o.a. aangenomen, liet voorstel t-ot het verleenen vaa subsidie voor den A. N. "IV. B., Toeristenbond voor Neder land, voor plaatsing en onderhoud van wegwijzers en waarschuwingsborden. Aangenomen wordt het voorstel van Ged. Staten betreffende regeling van .de subsi dies voor hamdelscursussen met ingang van 1921 en de subsidieaanvrage voor enkele nieuwe vakscholen. Aangenomen wordt het voorstel tot ver- hooging van het subsidie aan de Kweek school voor bewaarschoolhouderessen te Leiden. Het voorstel van Ged. Staten tot afwij zing van de subsidieaanvrage voor het con gres voor geitenteélt te Roermond, gaf den heer Balvers aanleiding, een voorstel in te dienen om alsnog subsidie te verleenen, maar dit werd verworpen met 51 stem men tegen, waarna het voorstel van Ged. Staten zo-nder stemming werd aangeno men. Goedgekeurd werd de wijziging van het provinciaal reglement ter bevordering van de veefokkerij in Zuid-Holland. Aan de orde was het prae-advies van Ged. Staten omtrent het voorstel-Ten Ho pe inzake afschaffing van tollen, waarbij Ged. Staten voorstellen, bij adres aan de regeering aan te dringen op spoedige be handeling van het ontwerp-Wegenwetmet we-lk voorstel de desbetreffende commissie zich vereenigde. De heer Ten Hope wenschte, dat de ver gadering zou hesluiten, Ged. Staten uit ie noodigen, een commissie te benoemen om te dezer zake in deze provincie werkzaam te zijn in het belang van een spoedige af schaffing van de tollen, maar, nadat het voorstel van Ged. Staten was verdedigd, drong hij er niet verder op aan, en werd het voorstel van Gedeputeerden zonder stemming aangenomen. Aan de orde was het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van de salarisverorde- ningen voor de provinciale ambtenaren en werkliedenmet nadere regeling van duur- tebijelag. Hierbij dieude.de heer Van Stapel e drie motdes in strekkende om voor de werklie den een minimum-salaris van 33 per week (in plaats van 26) plus vrije wo-ning vast te stellen, om voor de ambtenaren pe riodieke verhoogingen in te voeren, en om de reeds toegekende 10 pGt. duurtebijslag in vast salaris om te zetten. Hot lid ran Ged. Staiten de heer mr. Kolkman verklaarde tegenstander te zijn van periodieke verhooigingen, o.a. omdat deze voor de onderwerpel ij ko ambtenaren niet noodig en niet wenschelijk zijn en de ambitie maar zouden verslappen. Voorts verklaarde hij, dat al staat dit «iet in de stukken, de ambtenaren over de regeling zijn gehoord. Bij de verdere verdediging van de voorgestelde loonen verklaarde de beer Kolkman o.a. nog verwacht te heb ben, dat Gedep. Staten nu eens een woord van lof van de heeren der S. D. A. P. zou den hebben gehoord voor hun voorstellen, daar zij tegemoet kwamen aan vroeger door genoemde heeren geuite wensehen. De voorzitter betreurde het eveneens, dat de heer Van Stap ede nu met deze mo ties was gekomen. Het was z.i. niet wen schelijk, thans weer met zoo'n geheel ander stelsel te komen na de jongste beslissing te dezer zake door de Staten genomen. Ook de heer "Wesseüng ontried de mo ties. Hij meende diat de heer v. Stapele, vóórdat hij ze indiende, eens met zijn me deleden overleg had moeten plegen. Met zoodanig overleg, gelijk het b.v. in den Haagschen gemeenteraad wel pleegt ge houden te worden, bereikt men gewoonlijk veeL De heer Van Stapele verklaarde zijn mo ties te handhaven. Ze werden verworpen met 48 tegen 16, en 35 tegen 29 6temmen. Nadat vervolgens o. m. ovcreenk. de voorstellen van Ged. Staten was besloten met betrekking tot de wijziging van de provinciale begroetingen voor 1919, 1920 en 1921, verkreeg de he>er Weeseling 't woord om te inte^pelleeren over een schadeloos- 6tl'ling aan dén aannemer A. van Houwc- linge van den bouw van de "VVilhelmina- brug in het Rijn-Schiekauaal. Spreker voer de aan, dat deze aannemer financieel en lichamelijk onder zou gaan door de ten de ze geleden schade. Er waren hier geen on derhandelingen met den belanghebbende gevoerd en 'het onderzoek was onvoldoen de. Op het tot stand gekomen werk mocht men trotsoh wezen, maarde provincie mocht dit niet willen aanvaarden ten kos te van den aannemer. Spr. wilde geen be voorrechting vragen voor dezen aannemer, maar een vergoeding zooals bij gevallen als dat gewoonlijk gegeven wordt van 2/3 in het schadebedrag. Spr. vroeg of Ged. Staten bereid zijn om een nader deskundig onderzoek ten deze te doen instellen, het rapport van dit onderzoek aan de Provin ciale Staten mede -te deelen, en, zoo noo dig, een nader voorstel tot schadevergoe ding te doen. Het lid to Ged. Staten de heer von Fi- senne antwoordde, dat reeds tweemaal de ze zaak is onderzocht. Hij bestreed de me de deelingen van den heer Wessclinig vol gens welke het onderzoek niet voldoende zou zijn geweest, maar verklaarde zich be reid, nog een derde onderzoek, in den zin als nu gevraagd, te doen instellen en daar omtrent rapport uit to brengen. „De Tribune". Uit een circulaire van J. C. Colon, be heerder van „De Tribune", aan do abon nees: „De financdeele toestand van „De Tribu- Aan het Zoeklicht. Leiden, 22 December 1920. Ik heb in allen ernst een tijd gehad dat ik meende tot de vooruitstrevenden te be- hooren. Sinds is mij echter van socialistische zijde zoo herhaaldelijk verzekerd dat ik eigen lijk oer-conservatief ben, dat ik zelf aan mijn vooruitstrevendheid begon te twijfe len. En uit wat ik dezer dagen in de bladen las, begin ik te begrijpen dat ik toch ook eigenlijk achterop raak. De Minister van Waterstaat overweegt ernstig de postkantoren 's middags tus schen 12 en half 2 te sluiten. Voor de ambtenaren is dat prachtig. Daar niet van. Maar er is toch ook nog zooiets als het publiek. En een niet gering deel van het publiek is wel genoodzaakt zijn postale za ken in het schaftuur af te doen. En aangezien de ambtenaren er nu toch zijn voor het publiekmaar daar voel ik nu toch hoe aarts-conservatief ik ben. Want 't is in onzen tijd immers juist an dersom! Het publiek is er voor de ambtenaren en niet zooals vroeger, omgekeerd. Daarom Excellentie, hulde! OBSERVATOR. ne" is critiek." Maar propaganda en nieu we abonnees werven is niet genoeg. Ook directe hulp is noodig. De minste tegenslag en de krant kan niet meer verschijnen." Het schijnt dus, dat in den laatstcn tijd .geen Russische diamanten zijn aangeko men, merkt „Het Volk" sarcastisch op. BUITENLAND. De loonen in Amerika. Een der meest opmerkelijke feiten bij het genezingsproces, dat zich thans op eco nomisch gebied in de Vereenigde Staten voltrekt, is de goedmoedigheid, waarmee aan den kant der arbeiders de loonsverla gingen worden aanvaard en de intrekking van verschillende voorrechten, welke La bour tijdens den oorlog heeft weten te ver krijgen, schrijft de financieele medewerker van de „Daily Telegraph" te New-York. Men herinnert zich nog zeer goed, dat de arbeidersloiders indertijd verklaard hebben, datzij nimmer weer met lager loonen ge noegen zouden nemen, maar toch kan men er zeker van zijn, dat de arbeiders in de mijnen, de weverijen en de fabrieken met ingang van 1 Januari a.s. gaarne voor 75 pet. van do huidige loonen zullen gaan werken en zelfs afzien van de drievoudige betaling voor overwerk. Men verwijt den werkgevers, dat zij de oorzaak zijn van den huidigen toestand, door met opzet kun goederen vast te hou den en op uitsluitingen aan te sturen, maar 't is duidelijk, dat behalve de staking van 't koopende publiek, dat genoeg krijgt van de hoogo prijzen ook de algemeene wereld- toestand, waardoor de buitenlandsche koo- pers van do Amerikaansche markt zijn uit gesloten, or de schuld aan draagt.'BovonJie„ is het duidelijk, dat de fabrieken, die thans tot stilstand zijn gedwongen, niet weder op de loonschaal kunnen beginnen en dat de arbeiders gaarne het loon'zullen accep teeren, dat hun aangeboden wordt. De de pressie in de industrie heeft in enkele maanden Labour tam gemaakt. Gebrek en werkloosheid hebben de arbeiders er toe gedwongen; wel zijn nog niet overal loons verlagingen ingevoerd, maar er is een be gin gemaakt en zonder eenigen twijfel zal het nieuwe jaar een lager niveau over het géheelo land inleiden. Er bestaat echter aan den anderen kant gevaar, dat de werkgevers zullen trachten de valcvereenigingsbeweging den kop in te drukken en de loonen op een dergelijke wijze te verlagen, dat het den arbeiders on mogelijk is, behoorlijk in' hun levenson derhoud te voorzien. Vooralsnog houden intusschen de gros siers hun goederen nog op prijs, hetgeen herleving van de industrie ten zeerste in den weg staat. Men verwacht echter, dab na Nieuwjaar de banken de schroef zullen aanzetten en hen zullen dwingen, lagere prijzen te vraden. Duitschland en Bblgië. Tot 30 November had Puitschland, in gevolge het vredesverdrag aan België te ruggegeven: voor 86 millioen steenkolen; voor b mil- lioen kleurstoffen; voor 80 millioen veeg voor 180.000 fr. boeken voor de Leuveu- 6che Hoogeschool; voor 170.000 fr. aan zaden; voor 400.000 fr. aan landbouwwerk tuigen. Overeenkomstig het wapenstilstandsver drag: 6.600.000 fr. aan landbouwraateriaalj 1600 millioen spoorwegraateriaal; 235 mil lioen aan machines; 2400 millioen grond» 6toffen en 200 millioen in effecten. Dit alles geeft een totaal van 4,625,000 francs. De gehecie schade bedraagt 20 milliard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1