Dagblad voor Leiden en Omstreken. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN R KWARTAAL 12.50 R WEEK10.19 ANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 „pit nummer bestaat uit twee bladen Het Gemeentecrediet. Over dit belangrijke onderwerp hield Mr. A. de Wilde in de Maandag gehouden 60/iergadering van don Bond van A. R. Ge- eoritoraadsleden een belangrijke rede, aaraan wij hot volgende ontleenen: Het vraagstuk van het gcmeentecrcdiet oen van de gewichtigste vraagstukken, Jio thans aan do orde zijn, zoowel voor do emeente zelf als voor het rijk. Spreker gaf 1 >n uiteenzetting betreffende de gewone en uitengewone uitgaven en inkomsten en van vlottende schuld. Met cijfers toonde hij n dat de gewone uitgaven ia de vier jroote steden van het land in de laatste •j iron enorm zijn toegenomen: gevolg van je distributiemaatregelen, de 6alari6verhoo- ;ingen, de uitbreiding van de gemeente- torg en do slechte uitkomsten van de ge- icentcbedrijven. Nog altijd schijnen vele gemeenteraden iet in te zien, dat op den ingeslagen weg liet kan worden voortgegaan. Er zijn millioenen uitgegeven zonder lekking. De circulaire van den president an de Nederlandsche Bank in het voor- ar van 1919 heeft de gemeentebesturen ipgeschrikt. Zij greep wel wat ruw in. *jpaar was toch heilzaam. Er ontstond een jdrong naar consolidatie. la' D omarkt werd overvoerd met emissies, «waarbij zich ook voegde die van den staat, :r do banken en de industrieels ondernemin- «en. v Spreker wees op destijgingvan de jjffi[ch uldenl ast. Thans doet zich het verschijnsel'voor, dat gemeente-obligaties lager noteeren dan die van hypotheekban- qken en industrieels instellingen. Reeds heb- ben we leeningen tegen 7 pet. zien misluk- "'ken. Zoowel groote als kleine gemeenten heb ben met leeningsmoeilijkheden te kampen. -Daarvan is de toestand hoogst ern stig, ook in verband met de stellige ver wachting, dat, het tijdperk van hoogcon- juctuur voorbij is. Er moeten middelen ter genezing worden aangewend. Twee hoofdvragen zijn er: le. wat moet de regeering doen? 2o. wat moe ien de gemeentebesturen doen? Naar sprekers mcening is hot do taak der regeering om zoo spoedig mogelijk het moeilijke vraagstuk der financieels verhou ding van rijk en gemeenten fundamenteel op te lossen. Dat moet niet van een Kamer lid uitgaan; de regeering moet het initia tief nemen. De oplossing, in welken zin ook, is drin- ;end noodig, omdat vele gemeentebcstuur- ers hun financieel geweten het zwijgen op leggen door te verwijzen naar de hulp, die yan het. rijk zal komen. De 6olutio moet ko men. Zij kan bestaan in een wijziging van do wet van 1897, of in het overnemen van een deel van de kosten van do politie (on der zekere prealabele voorwaarden), of in bet op zich nemen van andere kosten, die samonhangen met een taak der gemeenten, die van algemeen landsbelang kan worden geacht. Veel baat, zal echter het rijk nietkunnenbrenge n, omdat de rijks financiën zelf ook zorgwekkend zijn, en omdat een verdeeling van 30 millioen in vele gemeenten zal vallen als een druppel op een gloeiende plaat. Met. een jaarlijksche uitkeering van bijv. 5 millioen is een stad als Amsterdam, in dien men dan op het ingeslagen pad voort, gaat, niet uit den brand. Spreker zou van do regeering twee wet ten willenle, "eene, die de jaarlijksche uit keering radicaal verbetert; 2e. eene, die voorzorgsmaatregelen treft om de gemecn- .ten, die eventueel niet in staat mochten blijken, tegenover haar personeel of credi teuren haar verplichtingen na te komen. ste JAARGANG. - DINSDAG 14 DECEMBER 1920. - No. 217 BUREAUHOOSGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL 0.22 1/2 GES ZATERDAGS £0.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, .t- bij vooruitbetaling -ï Zulke gemeenten moet het rijk aldus hel pen onder conditie, dat z ij t ijd e 1 ij k o n der curateele worden gesteld. Hoe strenger de regeering optreedt, hoe beter. De gemeentelijke autonomie kan al leen gered worden, als de regeering tegen hen, die van do autonomie een verkeerd ge bruik maken, met -ij zeren vuist op treedt. Intussi hen hebben voor de oplossing van de moeilijkheden de gemeenten zelve de grootste taak. le. De gemeentebesturen htbben den on- afwijsbaren plicht, reëelo sluitende begroo tingen te maken, zonder gesimideerde cij fers cn zonder speculaties; kunnen ze dit niet, dan hebben ze in te zien, dat do toe stand ziek is en daartegen krachtige maat regelen'te nemen. 2e. In den loop van het begrootingsjaar mogen er buiten de begrooting geen uitga ven van eenige beteekenis worden gedaan, waarvoor het dekkingsmiddel niet tegelijk op volkomen reëele manier wordt aange wezen. Eventueel nog bestaande tekorten van vorige diensten moeten zooveel moge lijk worden opgeruimd. 3e. Er moet een onvermurwbare vsatheid zijn van financieel beleid. Niet wachten op het Rijk. Zich vormen op de bestaande wetten. Wio niet staat als een rots, drijft af. Er mag geen jagen zijn naar ijdele po pulariteit en geen voeren van struisvogel politiek. Dan wreekt zich op de burgerij. 4e. Zooveel eenigszins mogelijk is, moe ten in de groote steden uitgaven van scho lenbouw en straataanleg van den buitenge wonen naar den gewonen dienst verhuizen. 5e. Zoowel in de gemeenteraden als on der de burgerij moet een andere mentaliteit komen. Dc gemeenten hebben in financieel opzicht behoefte aan rust. Begrijpen ze dat niet, dan wordt straks het spreekwoord be waarheid: Wie niet hooren wil moet voe len. Men moet den toestand meester wor den. Een verandering in de bedrijfsvoren is gewenscht. De loonen der bedrijven moeten los komen van den gemeenteraad. Publiek belang en commercieel inzicht moeten in een nieuwen vennootschapsvorm gecombineerd worden. Do burgerij dreigt schier te stik ken onder do ambtenarij. Ambtenaren zijn voortreffelijk, maar ze moeten geen gas fabriceeren of woningen bouwen. De ge meentebesturen moeten ook los gemaakt worden van de gemeentewoningen. Ook daarvoor moet een andere wijze van exploi tatie in de plaats komen. 6o. De gemeente moeten ter herstelling van het crcdiet samenwerken. Niet langer bij het plaatsen van leeningen trachten elkander vliegen af te vangen. Er moet een centraal orgaan komen met deskundi gen aan het hoofd, die en van do financiën cn van gemeentepolitiek verstand hebben. Dat orgaan moet het karakter hebben van bemiddelaar tusschen de gemeenten en de vakwereld en van beide zijde vertrouwen genieten. Het zou moeten zorgen voor een rechtmatige distributie van bet beschikbaar kapitaal en zoo de grootere en kleinere ge meenten over de moeilijkheden heenhelpen. Ten slotte zeide spreker, dat men namens de anti-revolutionairen had op te komen voor een solied financieel beleid. De nu laatstelijk in onderscheiden gomoenten gevolgde financiee- lepolitiek draagt feitelijk een revolutionair karakter. Bedacht moet worden, dat elke politiek ten doode is opgeschreven, als zij niet rust op een gezonde financicele basis. STADSNIEUWS. „Milliocnplan." Gisterenavond had in de Nutszaal de in ons blad aangekondigde vergadering plaats ter bespreking van het -Milliocnplan". Dc vergadering die, gezien de vele ver gaderingen welke Maandagavond gehouden worden, niet slecht bezocht, was, werd ge leid door den heer Brië-t, voorzitter van het voorloopig Comité. In zijn inleidend woord, wee6 de voor zitter op de actie welke te Rotterdam voor het „Millioenplan" wordt gevoerd en wilde gaarne de organisatie te R. als model doen dienen voor Leiden. O. a. wilde de Voorzitter zooveel moge lijk werken in de richting van maandelijk- sche bijdragen en uitgaan van het beginsel van aanslag naar het inkomen. Tegelijk bepleitte de voorzitter de wen- schelijkheid om evenals in R. een hooger bedrag saam te brengen dan f 10.000.— n. 1. f 15.000 en deze f 5000 te bestemmen voor do in 1922 plaats hebbende Kamerver kiezing. Zooals men weet, moet het mil lioen 1 April 1922 bijeen zijn. Het komt er op aan, het werk goed te organiseeren en deugdelijk voor te bereiden. Gewenscht is dat de stad in gedeelten wordt bewerkt en voor elke wijk een hoofd of leider benoemd wordt. Voor deze split sing kunnen uitstekend dienen de 41 stern- districten waarin onze stad verdeeld is. Aan de besprekingen welke hierop volgden werd door verschillende aanwezigen deel genomen, waarbij verscheidene wenken wer den gegeven in het belang van het welsla gen van den arbeid. Een aantal namen van dames en hceren werden genoemd welke geacht kunnen wor den voor den arbeid iets te kunnen doen en welke tot deelname zullen worden uitgo- noodigd. Hierna wordt besproken de op Zaterdag 18 December te houden openbare vergade ring waarbij onze partij te dezer plaatse de oer zal hebben de hceren C o 1 ij n en Idonburg in haar midden te zien. Hun woord zal er o pgericht zijn bezie ling te brengen onder onze mcnschen, voor het plan wat te gebeuren 6taat om een Millioen bijeen te brengen voor de uit bouw van ons partijleven. De vergadering zal. plaats hebben op Za terdag 18 December des avonds te half acht in de Graanbeurs. Van verschillende zijden werd bezwaar gemaakt, tegen het houden van deze bijeen komst in de „Graanbeurs". Als men leest op wat grootsche wijze» deze beide groote mannen door onze noordelijke partijgenooten worden ontvan gen, dan maakt Leiden wel een zeer pover figuur. Daargelaten nog het feit, dat deze opwekkingsbijeenkomst niet uitsluitend voor de stad Leiden geldt, maar voor heel do omgeving, en verwacht mag worden, dat ook velen onzer geestverwanten uit de omliggende "dorpen zullen opkomen. De voorzitter deelt mede dut geen enkele andere zaal in Leiden op dien avond be schikbaar was; do gehoorzaal bijv. was reeds maanden te voren besproken. Do Graanbeurs biedt ruimte voor 600 personen. Het voorstel wordt gedaan en aangeno men, na breedvoerige discussie als* nog lo trachten een kerkgebouw te krijgen en de Graanbeurs aan te houden als reser- velocaal, voor goval de toeloop zoo groot mocht zijn, dat do saamgekomenen niet in de kerk kunnen. In dat goval zal den sprekers worden ver zocht op dè beurt in beido localiteiten op te treden, hetgeen zeker door hen zal worden ingewilligd. Aangenomen wordt een voorstel om voor deze gelegenheid de kerk Hooigracht af te huren. Door Mr. Briöt zal daartoe oen ver zoek bij de Kerkeraad der Geref. Kerk wor den ingediend. Een der aanwezigen vestigt er de aan dacht op dat reeds a. s. Zaterdag een nut tig werk kan worden verricht voor het milliocnplan, indien in de te houden verga dering de gelegenhoid wordt opengesteld de saamgekomen broederen en zueteren voor hun bijdrage te doen inteekenen. Dal verlicht in hoogo mate het werk en men leeft dan nog onder den indruk van het gesprokene woord van hen, die heel het land rondgaan om ons antirevolutionaire volk te begeesteren voor deze heerlijke en schoone zaak. Besloten wordt inteekenbiljetten te doen uitreiken en deze tijdens de pauze op te halen. Nadat nog is vastgesteld dat Mr. Briet het openingswoord zal spreken en door Ds. Thomas het slotwoord die ter vergade ring aanwezig, zich hiertoe gaarne bereid verklaarde wordt deze zeer geanimeerde vergadering door den voorzitter gesloten en gaat Ds. Thomas voor in dankzegging aan den Heere. De Groentenveiling. Omtrent het geschil aan de Leidschc Groentenveiling meldt men ons het volgende: Het geschil verkeert nog in. het zelfde 6tadium. De Leidsche kooplieden weigeren nog steeds op de voorwaarden door de tuinders gesteld, in te gaan en wenschen dus de 2 pet. slijtagegeld voor het gebruik der man den niet te betalen. Wel gingen groote kooplieden van elders, me tde nieuwe rege ling accoord en kochten de door hen ge vraagde producten aan de veiling, doch de Leidsche kooplieden bleven weigerachtig. Yerleden weck scheen or eenige toenade ring te komen, toen de voorzitter der koop liedenorganisatie, niet in kwaliteit als voorzitter, maar als koopman,-aan een der voormannen der tuinders om een onder houd vroeg. Na enkele beprekingen zouden de tuinders het voorstel doen, dat het ge schil zou onderworpen worden aan het oor- deél der beide.landelijke organisatien, wel-, ker uitspraak voor beiden bindend zou zijn, de kooplieden zouden weer beginnen met koopen en voorloopig de 2 pet. slijtagegeld betalen, mocht dit naderhand blijken te veel te zijn geweest, <lan zou bet betaalde wor den gerestitueerd. Het bestuur der Tuinders- Patroons Verceniging kon zich met dit idee vereenigen cn zond een dergelijk schrij ven bij het bestuur der kooplieden in. Een kort antwoord, waarin de koopliedenorga nisatie mededeelde, dat ze op dit voorstel niet wcnschte in te gaan, was het eenigo resultaat.. De eerst uitgelokte toegestoken hand werd dus geweigerd en daarmede is de zaak dus weer op het doode punt gekomen. De tuinders gaan nu, meenendo overtuigd te zijn, van hun goed recht, op do ingesla gen weg voort en verkoopen hunne pro ducten tegen veilingprijzon in de door hen opgerichte hallen, dio reeds op zeven punten der stad zijn daar gesteld. Mochten de kooplieden nog lang weiger achtig blijven op de veiling te koopen, dan is het zeer wel mogelijk, dat de verkoop in hallen in de toekomst blijft bestaan en dus een geduchte concurrent zal blijven vormen van de gr o entenhandelaren. Naar wij vernemen zal de openbare verga dering der Jongol. Ver. op Gorof. grondslag „Obadja" alhier, welke aanvankelijk zou zijn go- houden op Woensdag 17 November j.l., doch die terwille van den propadanda-avond van do Orga nisatie, tot later werd uitgesteld, op 19 Januari a.s. plaats hebben. Zooals men weet treedt in deze vergadering Prof. Dr. S. O. Los, van Zuid-Afrika op, met het onderwerp„Karakterverdceling". Onderzoek kinderzorg. Bij dc reorganisatie van het Staatstoe zicht op de volksgezondheid werd een af zonderlijke inspectie ingesteld voor de kin- derhygiëne. In verband hiermede wenscht de Minis ter van Arbeid een overzicht te verkrijgen van wat op het gebied der kinderhygiene reeds nu in de verschillende gemeenten het zij van overheidswege, hetzij door particu lier initiatief geschiedt. De medewerking dor gemeentebesturen is daartoe ingeroe pen. De wereldgraanpositic. Het Statistisch Bureau van het Interna tionaal Landbouwinstituut heeft het No vember-bulletin gepubliceerd, waaraan wij het volgende ontleenen: Sedert de vorige maand is cr geen be langrijke verandering gekomen in de gege vens betreffende de wereldgraanproduetio. De tarwe en de rogge vertoonen een gerin ge stijging in vergelijking met het vorige jaar (623 millioon quiuntals in 1920, tegen 617 in 1919); de totalen omvatten bijna drie vierde van des wereldproductie, waar zij betrekking hebben op het Noordelijk halfrond, Rusland uitgezonderd. Verder wordt gemeld, dat de kwaliteit van do tarwe in de Vereen. Staten 2 pet. be ter is dan die in het vorig jaar. De gerstproductie is 8 pet. hooger dan in 1919, de haverproductie zelfs 21 pet. hooger. De bietsuikerproductie geeft voor Prui sen, Belgie, Spanje, Finland, Italië, Neder land, Zweden, Zwitserland, Canada cn de Vereenigde Staten een totaal van 222 mil lioen quintals, is dus in vergelijking tot het vorig jaar gestegen met 36 pet. De vooruitzichten van de Australische tarweoogst blijven zeer gunstig. Het vrijwel absolute gebrek aan regen in de t.arwegebieden van Engelsch-Indie hebben hot zaaien voor den oogst 1921 in do niet geirrigeerde streken vertraagd en de rijst cultuur in de Noordelijke gebieden bena deeld. In de Vereenigde Staten is de winter-tar- we onder gunstiger omstandigheden uitge zaaid, terwijl in Canada de werkzaamhe den goeden voortgang hebben. Dispensaties. De Minister van. Landbouw heett met 15 December dispensatie verleend van bet ver bod v.an uitvoer van schellak en van aard appelen, voor zoover betreft den uitvoer van gedroogde aardappelen in el- ken vorm, en met ingang van 17 December van het verbod van uitvoer van turf. Sluitingsuur der postkantoren. Naar de „N. Ct." verneemt worden van- wege de directie der posterijen stappen ge daan om de postkantoren van half een tot itwee uur 'smiddags voor het publiek to slui ten. Het oordeel der Kamers van Koophan del is hierover ingewonnen. Vervoerverbod Steenkolen. Een der medewerkers van het „Hbkl." te Rotterdam berichtHet vervoerverbod van steenkolen wordt waarschijnlijk nog deze week opgeheven. CONFLICT MET SERVIë. Het Correspondentieburea.u meidfc ons Naar wij vernemen, had zich tusschen de Nederlandsche en de Servische regeering een verschil van meening geopenbaard ter zake van de behandeling van den Noier- landsohen consul te Belgrado. De houding, laatst door de Servische regeering tegen over de Nederlandsche in deze aangelegen heid aangenomen, werd door de Nederland sche regeering zoozeer in strijd gcatlit met de wijze van behandeling voor de instand houding van goede internationale betrek kingen geëischt, dat zij aan H. M. s gezant te Belgrado.order heeft gegeven Servië te verlaten en aan den Servischen zaakgelas tigde te s-Gravcnbage heeft, medegedeeld, dat op zijn tegenwoordigheid te 's-Graven- hage niet langer wordt prijs gesteld. De „Tel." herinnert aan de lijdensgeschie denis der Nederlandsche consulaire verte genwoordiging in Servië. FEUILLETON. De gemeente onder het kruis (Onder de Pclgrini-vadcrs.) 25) X. Een jaar was verloopen sedert den dag waarop de Puriteinen de plaats hunner öardsche ruste in de baai van Plymouth hadden uitgekozen. Do dood van. den heer en mistress Carver scheon den beker van Gods toom te hebben uitgeput; slechts vier personen waren hen an 't graf gevolgd, en de vijftig in het loven overgeblevenen hadden gedurende den zo- i mer eenige kracht herkregen. Het veld had een voldoenden oogst, opge leverd, en inmiddels hadden de vogelen des hemels en de visschen der zee in het gebrek ■e.an levensmiddelen voorzien. In de lento had men menigmaal gebrek geleden; de honger en de gevolgen daar van hadden de kleine kolonie bedreigd; men had een maand te voren stoere man nen door gebrek aan voedsel op hunne bco- juen zien waggelen; de mannen vastten hei melijk, zonderdon van hun aandeel af, om dat der vrouwen en dor kinderen te vor- grooten. Maar do mais was rijp geworden; de In dianen hadden graan aangebracht, dat de Engelschen gekocht hadden, hunne akkers waren nog te klein, om in hunne behoeften te voorzien, en de in het gemeentehuis bij eengebrachte wintervoorraad beloofde tot de lente genoegzaam te zijn. De zieken wa ren minder talrijk. Anna Carver kon eindelijk ademhalen; zij zat in haar huis, bezig met groenten 6choon to maken voor het middagmaal, toen zij kapitein Standish zag binnenkomen. Den kapitein op het midden van deq dag in het dorp te zien komen was even fopzienbarend, als Anna rustig te zion zit ten. Met een vorschenden blik sloeg zij de oogen op. Hij leunde op het stuk gereed schap dat hij in de hand hield, en zonder eenige inleiding, als iemand die zich haast om ter zake te komen, zeide hij: „Miss Anna Carver, wilt gij mijne vrouw worden?" Anna keek hem aan en antwoordde: „Dat kan ik niet." „Waarom niet?" liet do kapitein er op volgen, terwijf hij een stoel naar zich trok en daar op ging zitten. „Als gij wilt voortgaan het gcheele dorp te dienen, zooals gij sedert hot overlijden van uwe ouders gedaan hebt, zal ik mij daar niet tegen .verzetten. Ik weet dat gij de eerste plichton jegens uw gezin niet zoudt verzuimen, enAnna!" (voegdo hij er aarzelend bij) „hoewel ik mij niet bij de kerk heb aangesloten ben ik toch goen goddelooze Alleen „Alleen," hervatte Anna, „gij vindt het juk dat onze broeders dragen te zwaar." De kapitein maakte een teeken van toe stemming. „Ik trouw nooit!" zeide Anna. Zij was twintig jaren oud. Die afwijzing, ware zij van wie ander6 ook gekomen, zou do kapitein gehouden hebben voor een onbeduidende meisjes- praat; maar de degelijke blik van do jeug dige Puriteine, hare zedigo en besliste hou ding en de moed dien hij wist dat in dit vrouwenhart was verborgen, verbijsterden hem. „Gij wilt dan niet trouwen?" herhaalde hij, en wilde naar de reden vragendoch Anna hield hem tegen. „Neen!" antwoordde zij. „Allen die onder ons hunno vrouwen ver leren hebben, hebben weer levensgezellinnen gevonden. Ecluard Winslow is met mistress White gehuwd, en men zegt dat de heer Bradford met de weduwe van William Mul- lins huwen zal." Een bijna onmerkbare glimlach ging over de lippen van Anna. De kapitein merkto dit op. „Ik geloof waarlijk dat ze mij hier de baas af zijn ge weest!" riep hij uit. „Als gij de pilaren der kerk hebt afgewe zen, miss Anna, dan blijft er wel geen hoop meer over voor een arm 6oldaat als ik ben. Ik zal mij een vrouw in do woestijn moeten zoeken." „Wacht op het schip, dat van Europa komt," zeide Anna met een minachtenden glimp in eht gelaat. „Daar zullen geen andere dan weduwen op zijn!" sprak do kapitein, on hij vertrok. Anna zuchtte; zij was alleen in huis en maakte zich gereed om uit to gaan. John ging in het huwelijk met Patience Hopkins; de voor het huwelijk te maken toebereidselen waren niet omslachtig, maar in een plaats zonder hulpmiddelen viel alles moeilijk. De beer Bradford had voor zijn nieuwe huishouding een huis gebouwd; na den dood van den heer Carver was hij tot gouverneur benoemd. Anna bleef voor hare deur in haar ongewone ledigheid peinzend staan. Het gevoel van oenzaamheid greep bare ziel weer aan. Waarom verhinderde die her innering haar een gelukkige echtverbinte nis aan te gaan, op den arm van een echt genoot te leunen, een huisgezin en natuur lijke rechten terug to vinden? „Ik kan niet", zeide zij, en moedig ging zij do deur uit, zonder zich aan het smarte lijk genot van op de voorbijgegane dagen over te geven. Op hét oogenblik dat zij hare woning verliet, had er een groote drukte in het dorp plaats. Do mannon kwamen met grooten haast van de akkers terug, de kleeren over den arm, het gereedschap in de hand, als waren zij niet van plan dien dag het werk te her vatten. De vrouwen kwamen uit do hiri- zen. „Een schip!" riepen de kinderen. Anna onldekto haren broeder; zij greep hem bij den arm, „Wat is er?" vroeg zij. „De Indianen zijn komen zeggen dat on aan kaap Cod een vaartuig in het ge zicht is." „De gouverneur meent, dat c«a Fransch schip is," zeide John; zeilt naar ons toe; cn als liet in zin had hier ta landen, kan het noodig zijn, dat wij ona verdedigen." - De levendigheid op Anna's gelaat ver dween plotseling; op bot. hooien van eool schip had 2ij zich verblijd. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1