Dagblad voor Leiden en Omstreken. Brandstoffencommissie BINNENLAND. ste JAARGANG. - MAANDAG 13 DECEMBER 1920. - No. 216 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 District LEIDEN. De Commissie maakt bekend, dat alsnog worden geldig verklaard de navolgende boms. BRANDSTOFFENKAART VOOR OUDEN VAN DAGEN. Bon 2 (2a, 2b) een eenheid (1 H.L.) anthraciet. BRANDSTOFFENKAART VOOR KAMERBEWONERS. Bon 3 (3a, 3b) een eenheid (1 ILL.) anthraciet. Bon 4 (4a, 4b) een'eenheid (1 H.L.) eierkolen. BRANDSTOFFENKAART VOOR STUDEER- EN WERKKAMERS. Bon 3 (3a, 3b) een eenheid (1 H.L.) anthraciet. Bon 4 (4a, 4b) een eenheid (1 H.L.) eierkolen. Degenen, die als klant op de Gasfabriek zijn ingesohreven, ontvangen op alle ge noemde bons uitsluitend gascokes. In verband met de verbeterde kolenposïtie heeft de Commissite kunnen besluiten in te trekken den maatregel betreffende de beperkte geldigheidsduur der buns en zijn de bons derhalve doorloopend geldig. Met het oog op de beschikbaarstelling van deze hoeveelheid brandstoffen wordt de gelegenheid tot afhaling opengesteld niet alleen op de eerste drie dagen na deze gel- digheddsversklaring (14, 15, 16 December) doch ook daarna op den Zaterdag van elke week. De maximum-prijzen zijn voor thuisbezorgd: per eenheid (1 H.L.) anthraciet f 4.10. per eenheid (1 H.L.) eierkolen f3.45. alles met inachtneming van de verhoogingen voor. de Buitengemeenten als op ula maximum-prijslijst is aangegeven. Bij afhaling der brandstoffen woaxlt door den handel een reductie op dem maximum prijs gegeven van 0.20 per eenheid. De Commissie voornoemd, P. E. BRIëT, 2e Voorzitter. M. KRAMER, Secretaris. Leiden', 13 December 1920. 11863 ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.59 PER WEEK 10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 Aan onze Abonné's in Leiden en in de Oorpen! Bij de a.s. jaarwisseling stellen wij de gelegenheid open, door middel van een advertentie in ons blad, aan Familie, Vrienden, Bekenden en Cliënteeie een Nieuwjaarsgroet te brengen. Men bereikt hiermede op de minst kostbare manier een breede groep geest verwanten in Leiden en Omgeving. Voor tijdige inzending houdt zich vriendelijk aanbevolen, De Administratie der NIEUWE LE1DSCHE COURANT. V Vakbeweging. Met de Christelijke vakbeweging blijft het goed gaan. Wel is er in enkele bonden eon kleine da ling in het aantal leden te bespeuren, maar over 't algemeen blijtt de vooi uitgang* van het ledental aanhouden. Het aantal leden van de bij het Chr. Nat. Vakverbond aangesloten vereenigin- gen dat op 1 Januari van dit jaar 7U262 bedroeg was op 1 October gestegen tot ,76756. De R. Kath. Vkabeweging klom in het zelfde tijdvak van 14y05Ü leden op 159000. Do moderne bonden daarentegen hadden zware verliezen te boeken. Het Nedcrl. Verbond van Vakverenigin gen telde op 1 April 262169 leden. Dit ge tal was op 1 October gedaald -tot 231842. In zes maanden tijds dus oen verlies van ruim 30000 leden. Ook het JNat. Arbeidssecretariaat, de centrale van de z. g. onafhankelijke vakbe weging liep met ongeveer 4000 leden ach teruit. Dat zijn verblijdende cijfers. De Christelijke Vakbonden die eenige jaren geleden ver in de minderheid waren, zijn nu reeds belangrijk sterker dan het roode Vakverbond, dat steeds de allures aanneemt alsof het zoo ongeveer het ge- heele arbeidersleven beheerscht. Worde het aan de leiders van onze christelijke bonden gegeven huDne verant woordelijke taak in deze uiterst moeilijke dagen naar den eisch van onze beginselen te vervullen en de beweging in de rechte banen te leiden. V De prijzen dalen. Van alle zijden, vooral uit het buiten land, komen berichten omtrent mper of Blinder belangrijke prijsdalingen. En de algemeene opvatting is, dat de ge volgen daarvan binnen niet te langen tijd dn ons land, ook in den kleinhandel terde ge zullen worden gevoeld. Op zichzelf is dit zeer verblijdend. Maar het is toch ook verstaanbaar dat er in de kringen der ondernemers groote ongerustheid heerscht. Het is voor velen thans een buitenge woon moeilijke tijd. Het plotseling omlaag gaan der prijzen beteekent voor velen groote verliezen. Reeds nu is het aantal faillissementen buitengewoon groot. En het natuurlijk ge volg is, dat de geldhandel de grootste om zichtigheid betracht waardoor de moeilijk heden in het productieproces niet weinig worden vergroot. Geen wonder dan ook, dat er stemmen opgaan om den* invoer van bepaalde goede ren te beperken of te verbieden. Of dit streven succes zal hebben meenen wij te mogen betwijfelen. We zullen toch eens naar meer normale prijzen terug moeten, en een kunstmatig op I peil houden van de prijzen is vooral in deze dagen niet gewenscht. Do consumenten staan tegenover deze "kwestie natuurlijk eenigszins anders. _Met_ ongeduld wordt in breede kringen uitgozien naar het oogenblik dat de groote kentering zal komen en ovei heel de linie de prijzen zaden dalsu. Toch moet tegen te groote verwachtin gen ernstig worden gewaarschuwd. Zonder schokken zal dit proces zich niet voltrekken. De vermindering der duurte zal wanneer niet alle voorteekenen bedriegen met groote werkloosheid gepaard gaan. „Do textielindustrie, zoo werd gemeld, werkte reeds halve werkweken. De glasin dustrie staat er ongunstig voor, doordat de fabrikanten een groote hoeveelheid fles- schen bezitten zonder orders. Binenn enkele weken derhalve werkloosheid. In de papier industrie en schoenindustrie is het zoo slap, dat dagelijks berichten komen van stopzet ting van de een of andere fabriek. En van menige andere onderneming lezen we ge lijksoortige berichten." Voor vele arbeiders in particulieren dienst breekt waarschijnlijk een moeilijke tijd aan. Meer dan ooit zal "het zaak zijn dat ze zich niet door onbekookte en onverantwoor delijke „leiders" van streek en daardoor op 6traat laten brengen. STADSNIEUWS. Dir. P. M. von Baumhauer. Enkelen onzer lezers zullen hem zich nog wel herinneren, de heer von Baumhauer, Jeeraar aan de H. B. S. voor jongens alhier. En als ik eenige regels aan hem wijd, doe ik het toch met een bijzondere sympathie als oud leerling. Weet ge waarom? Omdat bij nog zoo het type van een ouderwetsche leeraar was. Zijn typisch gemoedelijke ver teltrant, vol met anecdoten en verhalen, zijn typeerende uitdrukkingen, zijn defini ties over staathuishoudkunde hoe wisten wo altijd precies wat er komen zou. En daar hij zelf gematigd liberaal was, hoe angstvallig vermeed hij de politieke ver schilpunten aan te roeren bij sociale wa gen, sociale wetgeving enz. Ja, hij was eeq der merkwaardigste leeraars uit het colle gium. En wat on6 vooral trof, was zijn werk kracht. Zijn onvermoeide werkkracht. Zoo kon hij niet begrijpen, dat iemand zijn les sen niet kende. Hoe hoogrood werd dan zijn gezicht niet. En hoe nijdig krabbelde hij dan niet in zijn zakboekje.: Waarlijk nu deze onvermoeide man heen gegaan is, voelen wij het toch als een gemis aan. Vooral daarom omdat do school (al hoewel wij nu een Christelijke H. B. S. hebben), waar we vijf jaren van onzen jeugd sleten, een van zijn meest marquante, ouderwetsche en typische figuren zal moe ten missen. T. Naar liet Nut! Ook in Leiden zal straks met de actie voor het „Millioen" een aanvang worden gemaakt. 't Betreft hier een zaak voor onze partij van groote beteekenis. De veranderde omstandigheden, maken ook andere maat r egoion noodzakelijk. Aan de propaganda van de beginselen en de organisatie van onze partij zal in do toe komst groote aandacht geschonken moeten worden. En daarvoor is geld noodig. Véél geld. Het ligt in de bedoeling oen-kapitaal van een millioen bijeen te brengen. Leiden zal hiervoor moeten bijeenbrengen f 10.000. Zoo op het oog een belangrijke 6om, maar een bedrag, dat, als de zaken goed worden aangepakt en do arbeid behoorlijk wordt verdeeld, toch in een jaar tijds wel bijeen te brengen zal zijn. Het voorloopig comité heeft allen die willen medewerken mannen èn vrouwen uitgenoódigd -tot een vergadering die hedenavond in het Nut zal worden ge houden. Wij vertrouwen dat het aan medewer kers en medewerksters niet zal ontbreken, maar dat velen zich met geestdrift voor dezen arbeid zullen geven. Naar het Nut, dus vanavond. Vele handen maken licht werk! Evangeliesatie-so.menkomst. Do Wijdingssamenkomst, waarvan we reeds eer melding maakten, zal niet aanvangen te 8 uur, maar lo half negen, zulks in verband met de Carillonbespeling, welke tot 8 uur dien avond van gemeentewege plaats hoeft. In plaats van Ds. Punsolie, die verhinderd is, zal Dr. D. Plooy dien avond sproken. Pilgrim-Fathers. Ter" nagedachtenis van do Pilgrim-Fafchers (herdenking 1920) zullen do Vereenigde Gerefor- rnerde Kerken in Amerika nabij het kantoor dor HolTand-Amerika Lijn een kerk bouwen. Zoowel uit ons land als in do Ver. Staten is voor het be- noodigde kapitaal 1125.000 reeds flink bij- godragen. Ziekenhuis. Omtrent het Acad. Ziekenhuis alhier deelt do Min. van Onderwijs in zijue Memorie van Ant woord op do Begrooting mede, dat niet met vol komen zekerheid is aan te geven tegen wolken datum het Ziekenhuis (gereed zal zijn. Met de ingebruikstelling van do eigenlijke zie kenhuisinrichtingen zal moeten w:orden gewacht, totdat dit complex geheel zal zijn voltooid. An ders staat het echter met do laboratoria; deze kunnen zelfstandig functionoerenhet anato misch laboratorium b.v. zal, naar to verwachten is, in den loop van 1921 gereed komen. Dr. Borgerhoff Muller, tweede genees- _heer aan het Sanatorium „Rijngeest" te Ocgstgeest die geruimen tijd in „Hopital Wallon" werd verpleegd, heeft thans deze inrichting weer hersteld verlaten. Zaterdag geraakte door de gladheid van de straten een broodwagen van do fir ma van O. aan den Ouden Rijn te water, waarbij tal van brooden verloren gingen. Aan do thans verschenen Museum-ver slagen over 1919 is omtrent het Rijksmu seum van Oudheden alhier, het volgende ontleend: De directeur, dr. J. H. Holwrerda, 6preokt er zijn voldoening ever uit, dat het geheele gebouw Rapenburg 28 (het oude museum voor natuurlijke historie) thans aan het museum van oudheden is toegewezen en dat de overbrenging van alle bezittingen van het museum uit het gebouw aan de Breestraat daarheen bijna is voltooid. Het zal thans mogelijk zijn in de zoo uitstekend verlichte ruimo zalen aan het Rapenburg de collectie veel beter dan vroeger tot haar recht te doen komen en tevens de scheiding der verzamelingen in een publiek gedeelte en een afgesloten studie-depot een reeds lang gekoesterde wensch uit te voeren. De aanwinsten waren, niet zeer belang rijk. Dr. Holwerda zette voor de Nederland- sche Anthropologische Vereeniging zijn onderzoek bij Nijmegen voort. In samenwerking met dr. Goo&sens ver richtte hij een opgraving op het terrein van den Melenborgh bij Haelen. Verder werden proefgravingen verricht te Heerlen, waar op aanwijzing van den hoer P. Peters een Romeinsche vestinggracht werd blootgelegd en te Wijk bij Duurstede. Ten slotte werd hot terrein van Vochten bezocht, ten einde de voortzetting van het opgravingswerk daar voor te bereiden. üet muséum werd bezocht door 15502 personen, tegen 17009 in 1918. Posterijen. Met ingang van 8 Januari 1921 wor den de post- en bijkantoren d,es Zaterdags voor de behandeling van postzaken ten zes ure 's avonds gesloten. Aan do busrechthouders wordt evenwel gelegenheid gegeven tot 7.30 's avonds hun correspondentie af te halen. Met uitzondering van aangeteekende 6tukken, waarvoor expresse bestelling wordt verlangd, wordt de gelegenheid tot verzending dezer 6tukken; alsmede de be handeling van zaken betreffende busrecht en abonnementen op nieuwsbladen beperkt tot 3 uur 's namiddags. Door de afd. Leiden van de vereeniging van den Christelijken handeldrijvenden en industri- oelen Middenstand, wordt op Woensdag 15 Dec. a.s. des avonds te 8 uur in do Nutzaal eeno open bare vergadering gehouden. Do heer H. D. M. Knol, accountant alhier zal in doze vergadering als spreker optreden, mot het onderworp: „Het nut van eeno goedo boekhouding in verband mot de belastingen. Wij twijfelen niet of er zal voor deze vergade ring bij onze Christelijke middenstanders veel be langstelling zijn. Het onderwerp is actueel en de 6preker bijzonder bevoegd, dit onderwerp op za kelijke wijze te bohandelen. Ondcrwijzers-aetie. Zaterdag had in „Riche" te 's-Graven- hage op initiatief van de Unie van Christe lijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland, een vergadering plaats van be sturen van ondcrwijzers-vakvereenigingen, bijzondere zoowel als openbare. Verschil lende middelen o.a. stopzetten, althans be lemmering der opleiding, boycot van be- ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL I 0.22 1/3 DES ZATERDAGS ÏO.BO INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent: Zate.dags 75 cent, bij vooruitbetaling paalde gedeelten van het land, werden be sproken. Tot bepaalde besluiten kwam men niet; die moeten vallen in de hoofdbestu ren-vergaderingen. Wel was de overtuiging algemeen, dat met de tot dusver gebruikte overredings middelen geen Bucces valt te bereiken. Thans is het de taak der hoofdbesturen om de verdere maatregelen vast te stellen en te zorgen voor een zoo groot mogelijke samenwerking. Fusie van Vrijzinnigen. In een Zaterdag gehouden vergadering van afgevaardigden van de hoofdbesturen van: den Economischen Bond, de Liberale Unie, den Bond van Vrije liberalen, de Neutrale Partij, de Middenstandspartij, den Provincialen Bond van vrijzinnigen in Friesland, do groep voor ethische en we tenschappelijke belangen, de Algemeene staatspartij cn den Bond van vrijzinnige propagandavereenigingen in Nederland is nader overleg gepleegd over do mogelijk heid van de stichting van een nieuwen staatkundigen bond. Besloten werd, dat op of omstreeks 15 Januari aan vergaderingen van ieder dor partijen het plan van samenwerking zal worden voorgelegd, ten einde daarna zoo mogelijk ten spoedigste tot de oprichting van do nieuwo partij to kunnen komen. Haring naar Duitscliland. Thans meldt ook de handelsafdoeling van Hr. Ms. gezantschap te Berlijn, dat de in voer van haring in Duitschland met ingang van 15 dezer geheel vrij is. Van dien datum af mag gezouten haring zonder invoerver gunning worden ingevoerd. J. H. W. Th. Reimcrs. Tot hooglecraar voor huisdiertcelt aan de Victoria Universiteit te Stellenbosch (Zuid-Afrika), is benoemd de hoor J. H. W. Th. Reimers, te Wageningen, die de benoe ming heeft aangenomen. FEUILLETON. De gemeente onder het kruis (Onder de Pelgrim-vaders.) 24) Daarop volgde verrukking; de sterven de sloeg de oogen open en deed een poging, als wilde hij zich opheffen. „Jezus!" zeide hij; en hij viel weer op zijn kussen. Hij .was gestorven. „De Moester is zijn dienstknecht komen halen," zeide de heer Brewster. „O John, waarom hebt gij niet ob mij gewacht?" liet de weduwe daar halfluid op .volgen. De scheiding zou niet lang duren. Mistress Carver, die naar lichaam en ziel teeder van gestel was, torschte vele jaren een last, die hare krachten te boven ging. Zij had Engeland verlaten, toen de vervol gers er den heer Robinson en zijne kudde uitgejaagd hadden. Van haron man bij diens inscheping verwijderd, had zij vele maanden in de gevangenis doorgebracht in gezelschap van de vrouwen van eenige an dere ballingen ,en toen zij eindelijk zich weer bij haren man had kunnen vervoegen, had zij hem in Holland haren kleinen Chris- "toffel kunnen brengen, die in de gevange nis geboren was. Toen haar man het besluit had genomen aan de overzijde der zeeën eene meer volle dige vrijheid en een nieuw vaderland te zooken, had zij zonder murmureeren deze nieuwe ballingschap aangenomen, on wat van hot groote fortuin overgebleven was, aan de toebereidselen voor de onderneming blijmoedig gewijd. Maar de weigering van Christoöel, om met zijne ouders mede te gaan, had die tee- dere ziel die door haro affectiën leefde en geen andere kracht had dan haar geloof, den eersten slag toegebracht. De dood van Izaak had hare sedert lang wankelende gezondheid tot op den bodem geschokt. De dood van haren man kwam haar als een verlossing voor, want zij ge voelde dat de laatste band" gebroken was en niets meer haar aan de aarde bond. Ware het Gods wil geweest, zij zou met hem hebben kunnen meegaan, want zij wenschte hem te volgen. De plechtige begrafenis waarmede de ko lonie haren eersten gouverneur ter aarde bestelde, was ternauwernood afgeloopen. of mistress Carver ontsliep zachtkens, zonder -worsteling, zonder smarten, als een uil- gaande lamp. „Tq£ ziens, kinderen!" zeidé zij, alsof zij spoedig bij haar zouden zijn. Chri&toffel was zijne moeder ia het hemelsehe vader land vooruit gegaan; hij was zes maanden te voren in Engeland gestorven, in een kerkerhol, waarin hij geworpen was, nadat hij in een nacht in de open lucht had ge predikt voor eene vergadering, die zich nog de predikatiën van den heer Robinson her innerde. Anna en John bleven alleen. Voor de eerste maal scheen Anna te zul len bezwijken. Haar broeder vond het huis altijd zindelijk; zijn maaltijd gereed, zijne kleeren in orde. De heer Bradford, die het dak van den heer Carver nog niet had verlaten, werd •niet veronachtzaamd. Anna kwam aan ta fel zij woonde het gebed bij, maar haar ge laat was niet meer zoo opgeruimd; de vro- de die haar omstraalde, was omsluierd. God had zijn aanschijn voor haar ver borgen en liet zijn dienstmaagd in de woes tijn alleen gaan. John begreep niets van den zielstoestand zijner zuster. „Zij, die mij menigmaal opgebouwd en getroost heeft", zeido hij, „zij heeft hen tot hot laatste verzorgd. Toen mijn vader 6t.ierf, had zij het ge laat van een engel, die van den hemel ge zonden was om ons te versterken; en nu, nu zij niets meer te doen heeft, schijnt ze nauwelijks de kracht te hebben om te le ven!" „Zij heeft niets meer te doen!" herhaal de de heer Brewster, wien John zijne ver bazing had geuit; „dat is het wat haar uit put,.- Maar God zal haar het werk tuonen. dat Hij voor haar bestemd heeft. Stel haar in Gods handen. Bid maar voor haar." „Ik bid," sprak John in zijn eenvoudig heid; „maar ik weet niet wat ik God moet vragen." „Hij weet het, Hij," zeide de heer Brew ster met den glimlach van een innig geloof; en John ging getroost heen. Langzamerhand herkreeg Anna den vre de. Zij leerde, voor God alleen te leven, hare ouders hadden haar niet meer noodig. John was den geheelen dag op het veld; zijno behoeften waren niet groot, cn overj- gens ging hij des avonds dikwijls bij den heer Hopkins. Patience was heel aardig; zij was opgevoed tn de vreeze Gods; Anna verwachtte haar eenmaal als haro zuster aan to nemen. In het dorp echter werd de ellende groo- ter: zoo vele haardsteden door de ziekte verwoest; zoo vele kinderen zonder moeder zoo vele moeders, die op hare verzwakte ar men kranke kinderen dragen; zoo veel ar beid cn zoo weinigo armen om dien te ver" richten Midden onder hare droefheid hoorde Anna de 6tem van haron Meester: „Wat staat gij hier den geheelen dag ledig." Zij hief zich op onder het kruis, dat haar had neergedrukt, en het in haar armen opnemende, besloot zij het moedig achter Christus lo dragen, inplaats van zich on der den last; voort te slepen. Met de onderwerping kwam ook de vrede terug, en op deu vrede volgde weldra de blijdschap. Al de handen strekten zich naar Anna uit, cn op haar bourt stak zij haren braederen dienstvaardige en werkdadige handen toe. Van den dageraad tot den laten avond was Anna altijd bezig met de zieken to ver zorgen, bij de stervenden te waken en de kleine kindoren te voeden. Overal riep men haar, overal zag men met blijdschap haar binnenkomen, en met droefheid haar heengaan. God had haar oon familiekring gegeven; de Vader, die haan vergezelde, had gezorgd dat allen haar lief hadden. Anna leefde voor de anderen, en zij leefc do in vrede. (Wordt vervolgd). J

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1