Dagblad voor Leiden en Omstreken. BINNENLAND. De gemeente onder het kruis ABONNEMENTSPRIJS W LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN iBfi KWARTAAL 12.50 fER WEEKf 0.19 ■RANCO i'ER TOST FER KWARTAAL !2.'J0 Dit nummer bestaat uit twee bladen iste JAARGANG. - ZATERDAG 11 DECEMBER 1920. - No. 215 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL 10.22113 DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van liooeslvns 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, bi] vooruitbetaling 1 sus* Socialisatie. Opmerkelijk ie wel, mot hoe groote vrij moedigheid tweede- en derderangs politici n vergaderingen en gemeenteraden menig- naal spreken over de zegeningen van een niirpicuwe maatschappij. Al de ellende die thans wordt waargeno- en wordt toegeschreven aan hetr kapita- uuo. En het uitblijven van ingrijpende 'erbeteringen, waardoor aan de misstanden >p sociaal gebied een einde wordt gemaakt Gs alweer de 6chuld van de kapitalistische classe, waartoe dan gerekend worden allen iio niet geleerd hebben voor bet socialisti sche wagenl.je te. draven. Opvallend is echter, dat menschen, dat >ok Sou. Democraten die van deze dingen studie maakten, althans wanneer zij iet spreken voor volksvergaderingen, een geheel ander geluid laten hooren. Neem bijv. het misschien meer geprezen pan gelezen Rapport over het Sociali6atie- raagstuk. Zeker, de opstellers Verwachten van So cialisatie die tot- Socialisme zal kunnen lei- Ion, zeer belangrijke verbeteringen, maar 1 1 e e n onder zekere voorwaarden. En die voorwaarden juist zijn het lie de moeilijkheden geven en die aan alle [oppervlakkig gebazel een einde behoorde te laken. Om te beginnen moet de productie ioo hoog mogelijk worden opgevoerd. En om dat te bereiken zal het veel ge- ade stukloon weer ingevoerd moeten worden. Dit wordt genoemd en hierin 06 de Commissie eenstemmig de meest aanbevelenswaardige loonvorm. De arbeider moet betaald worden naar Tzijn praestatie. Een premiestelsel op l[ stukwerk gegeven verdient daarom aanbe- yeling. De arbeiders moeten meer invloed krij- gen, zij moeten medezeggenschap hebben e0p jn het bedrijf, maar alleen, voorzoover dit de eischen. van de productie vereenig- )0rtpaar is. Jau Verder eischt socialisatie niet van enkele 'maar van alle arbeiders, van de arbeiders- klasse als geheel een hoog gevoel van ge- 3 ïueenschapsplicht. 'en Bovendien zal de arbeidersklasse ter be- \j ^vordering van de bedrijfsproductiviteit en de arbeidsintensiviteit, de daarvoor ge- 75 (I eigende methode een zeer rekbaar be- blgrip bereidwillig moeten aanvaarden, n b En eindelijk zullen de arbeiders terdege I moeten begrijpen dat Socialisatie is een ge- meenschapszaak, ondernomen in het ge- I moensc'napsveordeel. Het mag dus nimmer voor een bepaalde arbeidersgroep het rnid- s_ I del worden om zich ten koste van de maat schappij te bevoordeelen, of een onevenre dige loonsverhooging te bemachtigen. 'Maar wanneer dan aan al deze eischen is voldaan en de arbeiders al deze voorwaar den hebben aanvaard, dan zullen zeker ook de heerlijke vruchten die men nu nog ilechts in opgeschroefde propaganda-rede- voeringen heel in de verte ziet schitteren, [worden geplukt? Neen, zegt het Socialisatie-rapport. Zoo zal het niet gaan. .Immers, in de zoo deerlijk verarmde we reld, stelt weliswaar de socialisatie in dien rationeel toegepast aan arbeiders en maatschappij een hooger wel vaart jn uitzicht, dan- zonder dat be reikbaar zou zijn. „Maartoch mag nimmer uit het oog worden verloren, dat de verarming zei- Te de voorzienings mogelijkheden nog zoo lang zal drukken, totdat cle verwoeste productiekrachten en voorraden weder door ingespann.cn arbeid zijn hersteld." Eerst dus do productie vermeerderd. Door ingespannen arbeid. Dan nog aan allerlei voorwaarden vol daan. En dan eindelijk, als dan alles meeloopt, durft men eenige verbetering in uitzicht 6tellen. Als de Soc. Democratische raddraaiers eens den moed hadden dit alles aan hunne volgelingen te vertellen Maar zij hebben den moed niet. Zij durven er niet van te spreken, over tuigd als ze zijn, dat de elementen waarop zij in de eerste plaats moeten steunen, zich per eerste gelegenheid van hen zouden af koeren. V Gemeenschapsleven, Van Soc. Democratische zijde wordt ster ke propaganda gemaakt voor socialisatie en in het algemeen voor gemeenschapsbe drijven mede omdat op die wijze zoo het heet de arbeidslust zal toenemen cn de pro ductie zal worden verhoogd. De arbeiders, zoo heet het steeds, bedan ken er voor om nog langer voor de kapita listen te werken. Zij schuwen den arbeid, en naar onlangs in den Leidschen Raad werd betoogd volkomen terecht. Maar dat zal anders worden, zoodra zij weten dat zij mogen arbeiden voor jie ge meenschap; dan zal met vuur en met lust, ndet uit eigen belang naar in 't belang van het algemeen worden gearbeid. Wij mogen niemand zonder meer van doelbewuste misleiding beschuldigen en moeten dus beginnen met aan te nemen dat men volkomen in ernst spreekt. Hierdoor wordt de zaak echter niet beter. Immers men misleidt dan niet alleen an deren, maar ook zichzelf. Om dat te bewijzen, zouden we kunnen herinneren aan do ondubbelzinnige uitspra ken van Gods Woord. Dat Woord leert ons-dat de mensch van nature is een treurige egoist. Dat hij is een hater, niet alleen van God, maar ook van zijne naasten. Dat hij zoekt niet wat des andoren is, maar dat hij steeds bedacht is op eigen eer en eigen voordeel. Voor den Sociaal Democraat heeft echter Gods Woord geen gezag. Van een buigen voor dat Woord is bij hem geen sprake. Het zegt hem niets en uitspraken uit dat Woord hebben: voor hem niet de minste bewijskracht. Maar ook zonder dat Woord kan het leu genachtige van deze voorstolling worden gekend. In den oorlogstijd toen aan de eerste le vensbehoeften het meest nijpende gebrek was, behoorde zeker meer dan anders het algemeen belang op den voorgrond te staan.. Maar wat leerde de practijlc? Dat menigeen zich allerlei schandelijk heden veroorloofde, omdat hot toch slechts voor het Rijk, d. w. z. voor de gemeenschap was. Een burgemeester van een zeer welvaren de plattelandsgemeente verklaarde ons dat het graan meermalen in een allertreurig- sten toestand, ongeschoond cn vochtig werd afgeleverd. Toen cle leveranciers op het verkeerde hiervan werden gewezen en hen onder het oog werd gebracht dat het toch niet aan ging dit kostelijk voedsel op een dergelijke wijze te behandelen, heette liet bij wijze van verontschuldiging: het is toch immers, maar voor het Rijk? Het gemeenschapsgevoel sprak niet in die bange dagen, maar het eigen belang stond op den voorgrond. Ieder voor zich, was toen als nu de leuze. Maar dat waren zeker geen Soc. Demo craten zal men zeggen. Het is zeer goed mogelijk. Maar was het dan in het leger waar proletariërs en niet-proletariers, soci'aliston en niet-socialisten dooreengemengd waren anders. Ieder die het kazerneleven meer van na bij kent weet het beter. Gebouwen, gereedschappen, goederen, het werd alles op de meest willekeurige wijze verwaarloosd en vernield. Het was toch immers geen persoonlijk eigendom? 't Was slechts van de gemeenschap. En waarom zou men daarvoor dan nog zorg dragen? Wij hebben geen behoefte kwaad te zeg gen van ambtenaren en beambten. Maar wij meenen hen toch ook geen onrecht aan te doen wanneer wij zeggen dat er bij hen van een meer intensief arbeiden dan in par ticulieren dienst niet gesproken kan wor den. De gemeenschapsprikkcl heeft niet den minsten invloed. Wij kunnen dan ook veilig zeggen, dat de schoone voorspiegelingen van de Socia listen omtrent de heerlijke vruchten van socialisatie niet den minsten grond hebben. De nieuwe maatschappij wanneer zij ooit komt, zal een maatschappij zijn met de zelfde gebreken en dezelfde tegenstellingen, met hetzelfde onrecht en dezelfde verdruk king die wij nu kennen. De tyrannen heeft, een schrijver uit de oudheid gezegd mogen wisselen, de tyran- nie blijft. Zoo is het. Het zwakke punt van het Socialisme, stel dat het komt, is dat het zal moeten wer ken met dezelfde zwakke zondige, tot alle kwaad geneigde menschen. Daarom is afgezien van allerlei andere bezwaren van socialisatie geen heil te ver wachten. De heilstaat, het ware geluk, zal eerst worden gevonden, in de nieuwe bedeeling, op de nieuwe aarde met haar herboren schepselen. Daar zal volkomen gerechtigheid zijn. En dies ook waarachtig geluk. Dit ontslaat ons echter niet van onze verplichting om ook op deze aarde te stre ven naar verbeteringen en hervormingen op recht en gerechtigheid gegrond. Die in Christus is, is een nieuw schepsel. Maar wat wordt er van dat nieuwe levei> nog vaak weinig gezien. En hoe wordt daardoor menigmaal de Naam van onzen God gelasterd. STADSNIEUWS. J. A. v. d. Valk Bouman. Gisteren is geheel onverwachts, op 57-jarigon leeftijd overledon, de heer J. A. van dor Valk Bouman, hoofdcommies, chef der afdoeling On* derwij! ter Gemeentesecretarie. Een verdienslolijk ambtenaar is hiermede aan do gemeente ontvallen. EERSTE LUIT-ZANGAVOND. Deze avond ging uit van den „Landsbond der Diotsche Trokvogels ter herleving en bevordering van Dietschen volksaard, Dietsch volksleven en Dietsohe volkskunst". Prof. Dr. H. Wirth te Baarn is voorzitter van dezen Bond en sprak een inleidend woord, met lichtbeelden verduidelijkt, ever zijn arbeid tot herleving van hot Oud-Neder- landsche volkslied, een woord, dat wij moesten missen, omdat wo eerst kwart over negen tegen woordig konden zijn. Maar het luitspel en het zingen van Mevrouw WirthSchmitt, ovenals de spreker in sierlijke Oud-Hollandsche klocdij, heb ben we toch gehoord. En mot allo respect voor het streven van Prof. W5rlh en voor de onge twijfeld groote, maar door ons niet to beoordee- len, kunstvaardigheid op do luit van Mevrouw WirthSchmitt, moeten wo toch eerlijk beken nen, dat we nog niet onder do bekoring .van het ten gehoore gebrachte zijn gokomen. Do stom- miug van het instrument was vaak niet in orde, het gerinkel der snaren gaf soms een hinderlijk bijgeluid, de altstem van do zangeres-luitspeel ster bleef altijd door in somberen toon, zelfs bij goestige, vroolijko liedekens misschien altemaal redenen, waarom ouzo mooio Oud-Nederlandsche liederen zoo weinig insloegen, 't Publiek gaf tweemaal een matig applausje en dat bij 13 num mers! Of zijn de Leidenaars zoo onmuzikaal? Ge zien hot tamelijk opgewekte muziekleven hier ter stede, is dat niet te golooven. Neen, wij vreezen, dat de luit niet meer herleven zall Ze spreekt door haar tonen tot hot hart. Misschien, als wo door haar tonen toth et hart. Misschien, als we ze eens onder andcro omstandighedenhoorden, in de vrije natuur, aan den oever van een vrien delijk kabbelend beekjo! Wie weet! Want, zoo zegt het gratis-uitgereikte boekjo: „Wat is en wat wil de Dictscho trekvogel", de luit moet ,.in de vrije natuur do dietsche tongen weer losmaken on de dietsche harten laten opengaan". Wie van het streven van dezen Bond meer wil weten, vra- go dit boekjo aan bij do Bondskansclarij, 's-Gra- venhago, Stationsplein 10. S. HET MILLIOEX. Wij herinneren bolanghobbendeu aan de ver gadering van do Commissie voor „Bet Millioeu", die a.s. Maandagavond zal worden gehouden. Hot betreft hier een zaak van hoog gewicht, waarvoor een goede organisatie een eerste vor- eischte is. Mot den meesten aandrang noodigen wij daar om do Commissieleden uit. a.s. Maandagavond de vergadering niet le verzuimen. JERUEL. Zondagmorgen 10 uur in „Patrimonium" Heilti gingssamenkorcst. Spreker br. v. d. Horst. Zondagavond 6.30 uur:, Groote Volkssamen- komst. Dinsdagavond 8 uur in Phébé, Oude Yest: Bijbolbespreking. leider br. Boas. Komt zelfl Brengt anderen mee! Clirist. Hist. Kiesverecniging. Voor de afdeeling Leiden der Christ. Hist. Unie, hoopt Vrijdag 17 Dec. op te treden ds. I. Vooreteogh, van Katwijk aan Zee, met het on derworp: „Het Bolsjewisme van uit Bijbelsch standpunt beschouwd". De vergadering zal ge houden worden in het gebouw „Prediker" in de J anvossensteog. De vergadering is bedoeld als cursusvergade ring voor geestverwanten en leden der Unie. Er zal geen gologenheid zijn voor debat, wel zullen ophelderingen kunnen worden gevraagd. Van niet- ledon zal een oen klein entree gevraagd worden. Daar Ds. Voorsteogh te Katwijk, voor hetzelf de onderwerp, tot t-woemaal toe een zaal eivol met belangstellenden trok, wordt ook in Leiden succes verwacht. Een en ander zal in den loop der volgende week nog nader por advertentie worden bekend go- maakt.. Carillonbespeling. Evenals reeds enkele jaren to Amsterdam op de Paleisklokken geschiedde, zal nu ook hier op den vooravond van het Kerstfeest van gemeentewege het Carillon op don Stadhuistoren bespeeld worden. Het pro gramma bevat uitsluitend Kerstliederen, terwijl do bespeling zal plaatshebben des avonds van halfaeht tot acht uur. Do hoeren A. M. Verschoor Jr., H. Ch. Ver voort, N. Anes, en Mej. P. D. M. Visser, allen van hier, slaagden voor hot op 21 en 22 Oefober j.l. gehouden examen voor klerk bij een Departe ment van Algemeen bestuur. Do toestand van den heer Boon, wet houder van Oegst.geest, is' naar wij verno men nog vrijwel onveranderd. De Melkprijs. Do voorzitter van de vereeniging Amstcr- da-msche melkveav.orgiuig Hermes ^schrijft aan do „N. R. Crt." dat het bericht als zouden twaalf van de grootste zuivelfa- brieksn en melkinrichtingen in Zuid-Hol land aan den minister van landbouw be richt hebben, dat zij eerder dachten over Aan het Zoeklicht. Leiden, 11 December 1920. Wij, antirevolutionairen staan bekend als de „dompers". Men noemt ons do mannen van do „nachtschool". Wij trachten overal de luiken dicht te timmeren om op die wijze de menschen in het donker en dom te houden. En daartegenover worden dan gesteld de mannen van het. „nieuwe licht", de Socia listen, die de gesloten ramen open rameien, die de arbeiders willen verlichten en ont wikkelen en „bewust" maken. Zoo heet het immers altijd? In de practijk komt het evenwel altijd anders uit. Als voorbeeld neem ik het verslag van de laatste zittingen van den Leidschen Raad inHetVolk van 9 December. Volgens dit verslag werd het woord ge voerd door Van Eek, Van Stralen, Groene- veld en Dubbeldeman van wier redevoerin gen een overzicht, wordt gegeven. Maar de andere sprekers worden dood gezwegen. Van wat zij vertelden mogen de Volk-lezers niets weten. Dat zon teveel licht zijn ineens. De oogen mochten eens opengaan! En daarom worden de „bewuste partijgc- nooten" in den waan gebracht dat in Lei den alleen het roode licht, heeft geschenen. Op wat van andere zijde gezegd werd wordt een heel groote domper gezet. Van dompers gesproken. OBSERVATOR. verlaging van den prijs van de melk dm aan verliooiging van dien. prijs, min of meer misleidend is, daar de onderteekenaren van dat adres aan den minister op twee na al le fabrieken, van melkproducten zijn, die gewoonlijk niet als zuivelfabriek worden betiteld. En wat de melkinrichtingen be treft, de adresseerende melkinrichtingen zijn alle kleine onderdeelen van bedoeldo fabrieken van gecondenseerde melk en ge vestigd in Rotterdam. Steenkolen. De heer F. G. Waller, voorzitter van het Centraal Verreke akant-oor voor Brandstof fen, schrijft o.m. in de „Nieuwe Crt.": Ik meen ook, dat de Rijks kolendistribu- tie en het Centraal Verxekenkantocr voor Brandstoffen geen oogenblik langer moeten bestaan dan strikt noodig is. Die noodza kelijkheid bestaat m.i. alleen, -zoolauig nog een belangrijk verschil tusschen de prijzen van buitenlondsche en Limburgsche kolen bestaat. Zoolang deze toestand bestaat, is het C. V. B. noodig om deze prijsverschil len te egaliseeren, terwijl do R. IC. D. noo dig blijft om de verdeeling van deze kolen te bewerkstelligen. De vraag, of bede® de buitenlandse he ko- lenprijzen reeds zoo dicht tot de Limburg- sohe zijn genaderd, dat een opheffing van R. K. D. en C. V. B. reeds op dit oogenblik wensohelijk zou zijn, moet ik ontkennend te moeten beantwoorden, maar ik wenseh hier aan toe te voegen, dat in da laatste weken de prijsdalingen van buiten- landsche kolen zoo buitengewoon groot" zijn geweest en zoo snel hebben plaats ge had, dat het onmogelijk is to voorspellen, wat zelfs de allernaaste toekomst in dit op zicht zal brengen. Het is o.a. zeer waar schijnlijk, dat. Engeland weder zeer co®- curreerentl kolen op onze markt zal aan bieden, hetgeen dit jaar niet meer het ge val is geweest. Bijz. Midd. Onderwijs. Een wetsontwerp, waardoor liet mogelijk zal worden dat besturen van bijzondere scholen voor stichting en uitbreiding der bijzondere gymnasia en hoogore burgorscholen (I-ycoa) golden kunnen opnemen bij do Rijkspostspaarbank en andero lichamen, heeft het departement van Onderwijs vorlaton. FEUILLETON. (Ouder de Pelgrini-vadcrs.) 23) Zij maakte het jongste kind van mistress Winslow op hare armen in slaap. Zij geleek op haar; het vredige gelaat van het kleiDo kind herinnerde haar de zegevierende kalm te der stervende; maar geen enkele worste ling had nog het hartje, dat zoo zacht klopte, verontrust; geen droefenis had nog die frissche wangen doen rimpelen. Anna kuste het voorhoofd van het kind, legde I het in zijn harde wiegje van boomschors 1 neder en ging weg, vastbesloten do kinde ren van Edward Winslow niet meer te ko- nien verzorgen, en toch de naam deed haan ■altijd het hart kloppen. Van huis tot huie, overal verrichtte zij den een of anderen kleinen dienst, totdat zij in hare woning terug kwam. „Is mijn vader hier?" vroeg zij verwon derd, toen zij binnentrad. „Ja, hij slaapt," antwoordde hare moe der, terwijl zij een toeken tot stilt-e gaf; »ihij is thuis gekomen, zeggende dat hij hoofdpijn heeft, en hii is in slaap geval len." Anna kwam dichterbij. Haar vader 6cheen zwaar te slapen. Hij had een hooge kleur; hij ademde hij gend. Zij keek hem met schrik aan, terwijl zij haren rug opzettelijk naar hare moeder keerde. Zoo bleef zij een kleine poos, zwaar ge drukt, maar trachtende zichzelve te beheer- schen. Een enkele blik zou haar voldaan heb ben zij had gezien dat haar vader ziek, erg ziek was, en dat hij geen weerstandskracht meer had. Stil, zonder hare moeder iets te laten blijken van de vrees die haar het hart be knelde, maakte Anna voor haren vader het bed op, maakte water warm, en dom pelde zijn voeten in het bijna kokend heete water. Dit deed hem bijkomen; hij opende de oogen en zich half oprichtend, zeide hij: „Dat is goed zoo!" Weldra, toen hij het hoofd wat verlicht gevoelde, sleepte hij zich tot bij het bed. Anna had intusschen Wrestling Hopkins naar het veld gezonden om haren broeder te halen. John kwam op het oogenblik, dat de heer Carver zich op zijn matras neervleide. Hij ontkleedde zijn vader, en legde hem op het bod. Sinds verscheiden maanden sliep de gouverneur van de kleine kolonie geheel gekleed, om zoowel des nachts als overdag bij alle gebeurtenis gereed te zijn. John deed alles onder leiding van Anna. Hij was verstomd, als verplet, door wat -hij voor oogen had: nog maar drie uren tevoren, etend zijn vader nog met* hem op het veld te werken. Mistress Carver, die zich zonder hulp niet bewegen kon, was in een nabijzijnd vertrek gebleven. „Wat is er dan toch gebeurd?" vroeg John, zoodra hij zijn vader te ruste had gelogd. Anna was bezig oen drank gereed te maken, en antwoordde niet. Haar broeder legde de hand op haren schouder; zij wendde zich om. John schrok, ziende hoe bleek zijn zuster was. Hij sprak binnensmonds: „Wel gij goedo en getrou we dienstknecht; over veel zal Ik u zetten, ga in, in de vreugdo uwe Heeren." Zij zweeg een oogenblik. Daarna ging zij voort: „Dat is er gebeurd, John! Vader heeft deze stem gehoord en hij gehoor zaamt". „Dit wil zeggen, dat hij sterft", zeide de altijd praktische John. „Hij sterft," herhaalde Anna, „en moedor zal hem volgen." „Dan zullen wij alleen zijn!" zeide John, en maakte een beweging van schrik, als ware hij een klein kind geweest. „Zij zullen bij elkander zijn", antwoord de zijne zuster, wier gelaat weer kalm was geworden. John sprak geen woord. Mistresse Carver'riep hare dochter. Hare kinderen brachten haar bij het sterfbed van haren man. Zij liet geen be zorgdheid of droefheid blijkon; gezeten naast haren man, keek zij hem aan. Eenmaal boog zij zich over hem heei^ drukte de lippen op zijn voorhoofd- Anna en John verwijderden zich eerbiedig. „John!" zeido zij. Haar zoon kwam na der. „John!" herhaalde zij; zij sprak tot ha ren man, niet tot haar zoon. De stervende sloeg de oogen open. „Mary!" zeide hij, daarop met zwakke, doffe stem en afgebroken: „Ik heb den goe den strijd gestredenik heb den loop voleindigd... ik heb het geloof behouden...- uit genade do kroon Zijn hoofd viel weer neer; men hoorde niet meer dan afgebroken woorden. De heoren Bradford en Brewster, door de tijding die Wrestling Hopkins gebracht had, gewaarschuwd, waren in de hut geko men. De lieor Brewster lag geknield. Hij bad niet voor de ziel die nog in haren leemen kerker worstelde, bot geloof der Pelgrims was te vast cn de hoop van den heer Car ver te wel bekend, dan dat. zijne broeders een oogenblik konden twijfelen aangasmdo do barmhartigheid Gods jegens zijn dienst knecht. De stem van den eerwaardigen ouderling ging op tot den God des verbonds voor de overlevenden, voor do bedroefdo vrouw, voor de weezen geworden kinderen, voor do van haren eersten gouverneur beroofde ko lonie, voor de vrienden, die een trouwen steun zagen verdwijnen. Mistress Carver hield het oog gevestigd op haren echtgenoot; hij was beweging loos; de drukkende ademhaling alleen bo- wees een overblijfsel van leven. Hot gebed was geëindigd. Men hoorde in de kleine hut geen snikken of zuchten. Aller oog was gevestigd op den stervende. Aller hart hield zich onbewust vast aan de belof ten Van God in Jezus Christus. De adem haling werd meer ongeregeld; or vertoon» do zich een zekere trekking op het gelaat, Anna had het kleine venster opengezet^ om lucht te maken. Toen zij weer hot bed naderde, kwam er plotseling een uitdruk king van eon onverstoorbare® vrede op het gelaat, dien allen aanschouwden. (Wordt vorvolgd)»

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1