Dagblad voor Lelden en Omstreken. BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 BINNENL AND. De gemeente onder het kruis AËONNEMENTSPRIJ3 IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEYEST1GD ZIJN ►ER KWARTAAL 12.59 PEK WEEK10.19 BANCO PER POST PER KWARTAAL 12.00 'ste JAARGANG. - DONDERDAG 9 DECEMBER 1920. - No. 213 ADVERTENTIE-PBIJS PER GEWONE REGEL 10.221/3 DES ZATERDAGS £0.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, bij vooruitbetaling -ï 1 y Kindertoeslag. De gedachte dat bij de bepaling -van het >on ook met de sterkte van de gezinnen ekening moet worden gehouden wint teeds meer veld. Toch is ook hier waakzaamheid öboden. Wat onze Rotterdammer als volgt jclicht: Langs verschillende weg kan, teneinde e verwezenlijking van den kindertoeslag te evorderen, de verleiding van den patroon rorden weggenomen om zijn aandacht, van e talrijke families af te trekken. Het meest verkieselijk schijnt ons dat n oor middel van het collectief arbeidscon- lig :act een gezinskas wordt gevormd, mg ^an f00*1 k°mt hot meest zuiver tot Benbaring de gezonde idee, dat door het pdrijf de kosten van deze loonsbetaling (oeten worden voldaan. Ook bij de instelling van een fond6 door d Overheid kan die gedachte wel worden ewaard, mits dan 6lechts met voldoende racht aan de gedachte van verzekering, oor de ondernemers te dragen, wordt vast- 5ehouden. ?- Geen sprake mag wezen van zekere gra il- as-uitkeering uit de Overheidskas om de en opvoeding der kinderen te bekostigen, Hoe noodig 't is, hier de beginselen zui- te houden, blijkt uit een opstel dat do zer dagen Mevrouw Wibaut in Het Volk plaatste. r- i In navolging van de Engelsche socialiste Beatrice Webb beveelt zij aan om bij den toloonvorm van eiken kindertoeslag af te ?nEien, maar van staatswege de geheele op- J-yoeding van het kind te bekostigen, ie Zoo wordt de zorg voor het kind yan het ••^huisgezin naar den staat gebracht. a Zoo zet zich de ontwrichting van het ge zinsleven met ijzeren consequentie door. Waakt! STADSNIEUWS. 0 Onze Burgemeester. Do toestand van onzen Burgemeester is f naar wij vernamen zeer gunstig, j' Wanneer zich geen complicaties voor- f, loen, zullen geen verdere bulletins meer svorden verstrekt. Met blijdschap zullen ongetwijfeld velen i. ran dit gunstige bericht kennisnemen. D3. W. BOUWMAN. i, *?- Gistorenavond hield Da. W. Bouwman, pred. >ij de Geref. Kerk alhier, in het kerkgebouw aan jo Hooigracht, ter gelegenheid van zijne 25-jarige 3 Ambtsbediening, een gedachtenisrede. j (Onder het zingen van Ps. 77:7: 'k Zal geden= ken hoe voor dezen, ons do Hoer heeft gunst bo- jwezen, betrad do jubilaris den kansel. f iWat zal ik met Gods gunsten ovorlaan dien trouwen Hooi' voor Zijne gena vergeldendat is do toon die in deze dagen weerklank vindt in sprokors hart. j 1 Er is zooveel reden om to danken. En wat in 1 't bijzonder tot blijdschap stemt, het is, dat spr. Banken mag in 't midden van een gemeente, .waarvan hij de overtuiging kreeg dat zij met Jhem wil danken. Do bewijzen van liefde en belangstelling in i doze dagen ontvangen, waren van dien aard, dat i spr. er klein onder word. f Hij wil dan ook mot vrengde in 't huis des peoren gaan, om daar, wraar 't volk vergaderd is, den Naam des Hoeren to danken en de ge- jmeente toe te roepen: Elk hef met mij den lof des jHeoren aan. 1 Tot tokst heeft spr. voor deze ure gekozen 1 Tim. 1:12. En ik dank hem, die mij bekrachtigd heeft, namelijk Christus Jezus onzen Heere, dat hij jnij getrouw geacht heoft, mij in dó bediening gc- pteld hebbende". Hier is sprake van den dank van den Apostel voor do bediening hem geschonken. Hij spreekt hier van hot zalig Evangelie dat hij heeft to verkondigen, van de hoogo last hem verstrekt en van de rijke genade hem verleend. Nadat spreker had uitoengezet, welk een heerlijk voorrecht .het was voor den Apostel, maar ook voor don Dienaar des Woord6 .,het Evangelie der heerlijkheid des zaligen Gods"' te mogen bedienen, op hoog bevel, als een gezant van Christus en daartoe zulk een reeks van jaren als in zichzelf ganöch onwaardige door Gods ge nade te zijn gebruikt, gedenkt hij wat God ook door mensehen aan hem geschonken heeft: in zijn opvoeding en opleiding, in kerken, die hij mccht dienen en de ambtsdragers en collega's, aan welke hij in al die 25 jaren zoo veel te dan ken heeft. En nogmaals betuigt hij zijn hartelij ker» dank aan do afgevaardigden van al zijn vo rige gemeenten, zoowel als van de classis en niet het min6t aan de broeders en zusters te Leiden, zijn Kerkeraad en zijn collega's, voor al de verrassen de bewijzen van sympathie,, waardcering cn lief de, die hij mocht ondervinden. En waar in dc laatste dagen nogal eens, in en buiten onze kerken, predikanten het ambt neder- Icgden, blijkbaar gedésillusicneerd (ontgoocheld, iD hun illusies bedrogen), mag spreker door Gods gen ado betuigen: neen, niet gedesillusioneerd! Wol ten opzichte van zijn eigen werk, dat steeds zoo verre beneden het ideaal bleef en wel als hij met ontroering moet belijden dat ook hij bij ervaring weet, hoe moeilijk liet is om in het heilige ook altijd heiliglijk te vcrkceren. dan is het: „gena, o God!" Maar niet gedésillusic neerd ten opziohto van zijn God en Zender, die immor do Getrouwe en Genadige was en die hem immers ook de belofte gaf, dat, hoeveel tegenstand het Evangelie des Kvuises in de we reld ook moge ontmoeten, Zijn Woord niet ledig zal wederkeeren. En zijn er andero dienaren, die allengs in hun overtuiging zijn afgeweken van het geloof en de Belijdenis, spreker mag door Gods genade betuigen, nog immer en steeds be slister met onwrikbare overtuiging te mogen vast houden aan dc schoone, volle beproefde Belijde nis der Gercf. Kerken. Na nog cnkclo hartelijke woorden te hebben gesproken tot dc gemeente en zijn beide collega's, met welke hij bij alle verschil van gaven en analeg en natuurlijk ook wel eens van inzicht, toch in hartelijke broederlijke liefde eendrachtig mag samenwerken, eindigt spreker met een Soli, Deo Gloria. Evangelisatie-samenkomst. Op verzoek van onzen berichtgever wordt het bericht inzake de Wijdingssamenkomst op den vooravond van het Kerstfeest in zooverre gewij zigd, dat niet de Zangvereeniging L.E.D.A.G.O.H. in haar geheel, doch slechts een uit een aantal leden dier verecniging gevormd koor zal medewer ken. Gemeenteraad. De voortzetting van de vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, van Maandag 6 De cember Ï920, zal plaats hebben op Maandag 13 December 1920, des namiddags te twee uur. Do vergadering zal, zoo noodig, nog worden voortgezet: op Maandag 13 December, dos avonds te 8.15 uur, en op Dinsdag 14 December des namiddags te 1 uur eu des avonds te 8.15 uur. Alsnog to behandelen na punt 7: 8o. Benoeming van een tijdelijk leeraar in do natuurkunde aan het Gymnasium. 9o. Prac-advies op het verzoek van Mej. F. F. Otto om oervol ontslag als onderwijzeres in do handwerken aan de school der 3e klasse No. 6. lOo. Prae-advios op het verzoek van Gebr. van Paridon om het te bouwen gebouwtje op het ter rein ia den Boschhuizerpolder, Sectie O No. 591, van hout te mogen maken. llo. Voorstel tot aankoop ten behoeve van de Electriciteitsfabriek van het huis mot erf in de .gerneonto Alkomade, Sectie C No. 2744 en tot vaststelling van dén desbetreffendeu begrootings- staat. 12o. Voorstel tot aankoop ten behoeve van de Volkshuisvesting van de perceelen gelegen 'ton-oos ten van den Zijlsingel en ten westen van do Broersloot, Kad. bekend Sectie K nos. 707, ged. 722, 723, eu 724 en tot vaststelling van den dec- betrcffenden begrootingsstaat. 13o. Voorstel: a. tot vaststelling van de verordening, houden de wijziging van de verordening van 28 Augustus 1919 (Gem.Blad No. 35) voor do Kweekschool voor de Kweekschool voor Onderwijzors en On derwijzeressen to Leiden; b. tot opnieuw vaststelling der gewijzigde ver- c. in zake de toekenning van ecno kindertoe lage en de teruggave of niet. betaling van de pen sioensbijdragen aan de afdeeling A der Kweek school voor Onderwijzers en Onderwijzeressen; d. tot nadere vaststelling van de bezoldiging van de assistente bij het handwerkonderwijs o. in zake de toekenning van een kindertoe lage en do teruggave of niet betaling van de pan- sioenshijdragen aan de leeraren aan do Hoogere Burgerschool voor Jongens en het Gymnasium. 14o. Verordening, houdende wijziging van do verordening van 11 November 1909 (Gom. Blad No. 23), regelende het onderwijs aan spraakgc- brekkige kinderen .te' Leiden. 15o. Voorstel: a. tot vaststelling van de verordening regelen de de jaarwedden dor lecraressen cn leoraren aan de Hoogere Burgerscholen voor Meisjes te Leiden b. tot regeling van da bezoldiging van do tijde lijke lcerares in de Engelsche taal en-letterkunde aan die inrichting. Tot de belangrijke verbeteringen, ontstaan door de stichting vanhet nieuwe gebouw voor de Leidscho Universiteitsbibliotheek Rapenburg 7074 alhier, mag ook gerekend worden do in richting van de bijzondere leeskamers, welke ge heel naar dc eischen des tijds zijn gemaakt. Vanwege do Lceskamervereeniging van de fa culteit der letteren en wijsbegeerte werden nu gisteren de leeskamers voor de klassieke philolo- gie, voor de Nedcrlandsche philologie eu algemeen vergelijkende litteratuurgeschiedenis, voor alge, meene en vergelijkende linguïstiek en voor geschie denis in gebruik genomen door de bcsluurderen dezor inrichtingen, eenige andero hooglceraren en studenten. Do voorzitter, prof. dr. J. W. Mulder, zette in het kort voor de aanwezigen de beteeke- nis dezer inrichtingen uiteen en roemde do doel matigheid der kamers. „Hndbl." -Bij de gisterenavond gehouden herstemming voor ambtsdragers in de Geref. Kerk alhier, zijn gekozen tot ouderling de heer K. van Steenwijk en tot diaken de hoer H. J. Je Pm. Op Woensdag 15 Dec. a.s. zal de vcreeni- ging „Clir. H.B.S. voor Leiden en Omstreken" eene ledenvergadering houden. Do verzonden convocatie vermeldt als punt van behandeling: Ingrijpende voorstellen van het bestuur, in verband met de sterke oei der school. Een belangrijko vergadering dus, waarvoor we tot bijwoning reeds nu met klem opwekken. Laten de leden der vereeniging door hunne aanwezigheid toonen, voor de ijverige pogingen van het bestuur waardeoring te hebben. Niet alleen moet onze strijd gaan tegen de neu- tralitoit van het lager onderwijs, maar even zeer tegen die van det middelbaar onder-» v En het-is ons oen genoegen tegen dozo neutra liteit in ons Christelijk dagblad mee te mogen strijden. Met ingang van 1 Januari is alhier tot adjunct-inspecteur bij politie aangesteld, de heer L. Mulder uit Groningen, gediplomeerd leerling der Politieschool te Hilversum. Dc Credictovercenkomst. In aansluiting op het vorige bericht wordt nog medegedeeld dat inderdaad een ratificatie machtiging in Den Haag is ontvangen, doch dat do ratificatie niettemin wellicht nog enkele dagen op zicli zal laten wachten. Enkele bezwaren van zeer ondergeschikten aard, die de definitieve af sluiting van een zoo ingrijpend verdrag als dit steeds vergezellen, kunnen mede er band met do afwezigheid van den minister van Buitenland- eche Zaken niet zoo snel uit den weg geruimd worden als wensohelijk zijn zou. Interest voor Oorlogswinstbelasting. De voorgenomen wijziging van art. 75 der wet op de Oorlogewinstbelasting houdt in, dat het vaste percentage vervalt en dat de Minister in het vervolg de verschuldig de interest bepaalt. Waarschijnlijk zal de interestvergoeding dan gesteld worden op zeven procent. Groot verlof. De dienstplichtigen der lichting 1919, in het tijdvak 1620 Juni 1919 ingelijfd als paardenverzorger bij het wapen der cava lerie, worden op 15 December a. s. met groot verlof huiswaarts gezonden. Antirevolutionaire Gemeenteraadsleden. Maandag 13 December a. s. zal de verga dering van den Bond van Antirevolutionai re gemeenteraadsloden worden gehouden in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht. In de morgenvergadering, die ten 11 ure aanvangt, zal de heer J. v. d. Molen, lid van de Tweede Kamer en Burgemeester van Renkum, refereeren over het onder werp: „Het ingediende ontwerp Zondags wet", terwijl in de middagvergadering de heer Mr. J. A. de Wilde, lid van de Tweede Kamer en Wethouder van 's-Gravendage, zal inleiden het onderwerp: „Gemeenteere- diet." De onderwijzerssalarissen. Naar de „Telegr." van welingelichte zijde verneemt zou de verklaring van den Minister van Onderwijs dat hij gaarne „eenige plooien wil gladstrijken" op deze concessie in de nieuwe salarisregeling neer komen, dat over de geheele linie een ver hooging van f 200 wordt toegekend. Voorts zal de hoofdacte-marge van f 700 op f 600 worden teruggebracht. De handwerkonderwijzeressen zullen voor het bezit van haar diploma 100 ont vangen, terwijl het maximum van M. U. L. O.-onderwijzers met f 200 wordt verhoogd. Werkloosheidsverzekering. De Minister van Arbeid schrijft aan de gemeentebesturen het volgende: De bepa lingen in de reglementen van werklozen kassen volgens welke recht op uitkeering niet eerder ontstaat, dan nadat eenige „wachtdagen" dagen van werkloosheid, waarvoor door den werkgever het loon ton volle wordt doorbetaald niet kunnen wor den aangemerkt als dagen in deze bepaling •bedoeld. Voorts schrijft de Minister dat als wachtdagen moeten worden aangemerkt de dagen gedurende welke het loon of de ver goeding minder bedraagt dan 70 pet. der gemiddelde verdiensten. In de reglementen, die alleen volle wachtdagen kennen, behoo- ren dagen met een vergoeding beneden 70 pet., als volle wachtdagen te worden aan gemerkt. Teerkleurstoffen. De Minister van Landbouw heeft goed gevonden met ingang van 10 December a.s. tot nadere aankondiging dispensatie te verleenen van "bet verbod van uitvoer van teerkleurstoffen en alle uit teer afgeleide stoffen, die voor de bereiding of toepas sing van teerkleurstoffen kunnen dienen. Vrije invoer van haring in Duitschland. Met ingang van 15 December a.s.«s de in voer van baring in Duitschland vrij. Voor- loopig zonder beperkende bepalingen. Bescherming der inlandsche nijverheid. De Minister van financiën beeft aan bet Hbld. op een desbetreffende vraag mede gedeeld, dat bet bericht, uit de N. R. Crt., als zou hij plannen voorbereiden tot een Aan het Zoeklicht. Leiden, 9 December 1920. Een zoeklicht over een zoeklicht. Met ironie moet men voorzichtig zijn. Dat heeft onlangs Minister De Vries on dervonden, toen hem 'n ironische uitspraak door een der tegenstanders als een ernstig gemeend argument voor de voeten werd ge worpen. Ik verkeer thans in dezelfde positie, en ben dus in ministerieel gezelschap. Wat een heele eer voor me is. Gisteren schreef ik dat de voorzitter van den Raad toch eigenlijk niet voor zijn taak berekend was, omdat hij een lid die over de b e g r o o t i ng sprak, zonder meer aan het woord liet. Dat was natuur lijk ironie. Om te laten uitkomen hoe weinig er bij de „begroot ings-debatten" over de begroo ting gesproken wordt. Maar nu blijkt me, dat cr enkele lezers zijn, die dit niet gesnapt hebben en die meenden dat ik in allenern6t het beleid van den heer Pera had afgekeurd. 't Zijn er waarschijnlijk slechts enke len, maar om bij niemand een ver keerden indruk te vestigen, en om te voor komen dat later misschien de heer Pera met een door mij gesneden stok zou worden geslagen, zet ik dat zoeklicht nog even voor m'n lamp om duidelijk te maken, dat evenals het eerste, ook het laatste gedeelte ironisch bedoeld was. OBSERVATOR. belangrijke fiscale bescherming van de pro ducten der Nederlandsche nijverheid, ge heel uit de lucht gegrepen is. Aan zijn departement wordt, wat de In voerrechten betreft-, alleen gearbeid aan het wetsontwerp, dat een techjiische her ziening van het tarief beoogt (het oude. wetsontwerp-Treub). Steun bouwen van woningen. De Minister van Arbeid heeft het volgen de bepaald De premies voor den bouw van wonin gen worden slechts verleend voor wonin gen met een maximum inhoud van 150 tub. M.zij zuilen een bedrag van ƒ2000 per woning niet mogen overschrijden (voor Amsterdam zal hierop een uitzondering worden gemaakt). De premie wordit in het algemeen bere kend naar den maatstaf van ƒ20 per vierk. M. woningoppervlakte. Indien de gesteldheid van den bodem een kostbare fundeerings-wijze vereischt, (b.v. daar, waar de vaste laag, waarop ge fundeerd wordt, op groote diepte gelegen is) kan de premie 22.50 per vierk. M. be dragen. Wenschen industrieel en voor hun personeel woningen te bouwen, dan kan eene premie worden verleend van ƒ15 per vierk. M. tot een maximum van 1500. Heb is niet toegestaan, de met steun ge bouwde woningen door buitenlanders ter bewoning te doen bezigen, bedioudens goed keuring van den Minister van Arbeid, dio voorshands de goedkeuring slechts zal ver leenen voor bouwvakarbeiders. Voor de berekening rer premies wordt de oppervlakte der woningen gemeten met inbegrip der buitenmuren. Balkons, kelders en schuurtjes worden niet medegerekend. Zoldervortrekken of vertrekken met schuine dakvakken van meergezinshuizen worden met bijbahooren- de kasten en voorportalen voor de helft der oppervlakte medegerekend. Bij eengezinshuizen, althans indien de slaapvertrekken meerendeels in de kapver- dieping zijn ondergebracht, wordit de helft der geheele zolderoppervlakte in rekening gebracht. Voor den bouw van ■winkelwoningen wordt geen steun verleend voor daarboven gelegen woningen geldit dc gewone premie. Degene, dio eene premie aanvaardt, moet FEUILLETON. (Onder de Pclgrini-vaders.) 21) Anna Carver was er een van. Klein, ma ger, bleek als zij was, had zij kracht geput uit het offer dat ze aan haar aardsch ge luk gebracht had, en God gaf haar eeu on vermoeibare lichaams- en zielskracht. Niet enkel verzorgde zij hare moeder, zij hielp ook den heer Brewster aan het biezen- vlechten; zij bezorgde de keuken voor ge heel haar gezin; zij was onophoudelijk van de ecno hut in de andere, waakte voor de hehoeftën der kinderen, hielp de moeders door voor de eene de soep te koken, voor de andere het linnengoed te wasschen, voor eene andero bijwijlen haar kind te dragen. „Anna Carver is de diacones der kolo nie", zeide men tot elkander; „het is een ze gen, dat niemand haar heeft kunnen bewe gen om den huwelijksband aan te nemen." Mistress Carver zuchtte iu stilte; zij had 'Kenolm Winslow niet vergeten. Anna had hem ook niet vergeten; maar zij zuchtte niet; de liefde tot God en tot hare broeders had hare ziel geheel ingeno men; zii jeefdAixiet meer voor zichzelve; een enkel maal dacht zij aan het verledene en die herdenking was altijd een gebed. „Ik weet, dat hij eenmaal nog God zal liefhebben," zeide zij nu met zekerheid, en onderwijl arbeidde zij, in afwachting, voor God, dien zij liefhad. De Wilden vertoonden zich somwijlen in de verte; het was niet voorzichtig gereed schap in het bosch te laten, of touwwerk aan het strand te vergeten; toch kwamen zij zelden dicht bij de Engelsche nederzet ting. Het was in het begin van de maand Maart, het weder was schooner geworden, toen een kind, dat onder de boomen speelde naar den heer Carver liep, zeggende dat er een Wilde uit het bosch kwam. Dezo liep 6tatig naar het gemeentehuis, dat midden in het dorp stond. De gouver neur ging hem haastig tegemoet om hem te beletten dat hij te weten zou komen hoe zeer het aantal pelgrims ingekort was en hoe zeer zij verzwakt waren. De Wilde groette in het Engelsch, en in dezelfde taal vertelde hij, zoo goed en kwaad hij kon, dat hij op een verder gele gen kust woonde, waar dc Engelschen me nigmaal kwamen vieschen. Hij was het opperhoofd, zeide hij, en heette Samoset. De vrouwen cn de kinde ren keken hem met nieuwsgierige blikken aan. Het was de eerste Wilde, dien zij zoo van nabij zagen; maar hij was gewikkeld in een mantel, dien de heer Carver over hem had laten werpen, onder voorgeven van hem tegen de koude te beschutten. Op de plaats zelve bracht men eten aan; de pelgrims waren voorzichtig genoeg den Wilde niet in hunne huizen toe te laten. Hij verhaalde, dat een vreeselijke pest het vorige jaar de 6treek, welke do Puriteinen tot hunne vestiging hadden gekozen, geheel verwoest -had, zoodat geen enkele India nenstam er recht, op had. „De Heer heeft het voor zijn volk wegge dreven", zeide do heer Bradford. „Hij had voor zijne uitverkorenen de wegen boreid." De nacht naderde. Samoset toonde vol strekt niet geneigd te zijn, om zich te ver wijderen. „Wij kunnen hem den nacht door niet in het dorp laten ronddwalen," zeide de heer Carver, „en mijn huis is te klein, om hem daarin op te nemen." „Ik zal hem bij mij nemen", zeide de heer Hopkins; „hij kan in den kleinen stal lig gen, waar mijne knechten slapen, en die kunnen over hem de wacht houden." „Laat hem eerst het avondgebed bijwo nen." liet de heer Brewster er op volgen. En voor de eerste maal woonde Samoset tot zijne groote verwondering een christe lijke godsdienstoefening bij. „De grijsaard 6prak tot den Grooten Geest als tot zijn innigen vriend", zeide de Wilde tot zijne slaapkameraden, toen de heer Hopkins hem naar zijn nachtverblijf had gebracht. „Er is geen Groote Geest", zeide Ed ward Dotey, die in de theologie even onver draagzaam was, als toen er sprako was van de voortreffelijkheid van het graaf schap. „Er is maar een God, dio den hemel en de aarde gemaakt heeft, en die ons ver lost heeft door zijn Zoon Jezus Christus". „Is zijn zoon niet God?" vroeg dc Wilde, De uitleggingen werden te ingewikkeld. Dotey trok zijn dek over het hoofd en sliep ■in. Samoset deed het ook. Dit was den aanvang van de bezoeken der Wilden; het opperhoofd had in den na- burigen stam, welks gast hij was, aanlok kelijke verhalen gedaan van den rijkdom en do mildheid der Engelschen. Zijne makkers, door nieuwsgierigheid ge prikkeld, gingen "na hem naar het kleine kamp; de eene voor, de andere na, brachten visch, bontwerk, of wild, waarmede zij ruil handel wilden drijven. Zij spraken van hun koning Masasoyt, die tweemalen met een aantal krijgslieden tot bij den heuvel achter het bosch geko men was; maar hij had niet tot aan het kamp durven komen, uit vrees dat hij door de blanken zou aangevallen worden. „Hij wilde toch wel een verbond met u sluiten," zeide Samoset „maar ik heb hem van uwe donders verteld en van het geluid dat gij maakt, door uw-geblaas (in een trompet), en nu is hij bang voor u." ;,Laat Masasoyt tien mannen zenden, dia hier als ten onderpand blijven," zeide da heer Carver, „dan ga ik met kapitein Stan- dish en den heer Allerton hem in het bosch tegemoet." „Laat gij uw donder thuis?" vroeg Sar moset op angstvalligcn toon. „Mijn donder gaat overal mee," ant* woordek Standish, terwijl de hand op zijn musket legde. Samoset schudde het hoofd, als twijfelda hij aan het welgelukken van zijne ambas sade, en hij ging terug naar zijne-vrienden. De nieuwsgierigheid overwon evenwet de vrees. Den 20en Maart, 's morgens vroege verscheen Samoset, gevolgd van een troep Indianen. Aan hun hoofd marcheerde Qu£* de quina, 's konings broeder. „Ziedaar de gijzelaars, die ge geëischl hebt," sprak Samoset tot den Gouvernoutg „Masasoyt wacht u op bij het meer." Mistress Carver was een weinig beangst, „Ik breng hem u terug, mitrces!" zeid# kapitedn Standish met een glimlach. .(Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1