Dagblad voor Leiden en Omstreken. De gemeente onder het kruis ECOURANT ABONNEMENTSPRIJS 'n IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN SR KWARTAAL 12.50 °tR WEEK10.19 TCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 1an< Iste JAARGANG. - DINSDAG 7 DECEMBER 1920. - No. 211 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRiJS FEB GEWONE REGEL 10.22 1/S DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstcm 30 woord.n 50 cent: Zaterdags 75 cent. t- bij vooruitbetaling 1 Onze Onderwijzers. !et blijdschap constateeren wij, dat het •eden van de Unie van Chr. Onderwij- inzake de gevoerde salarisactie, wei instemming vindt en dat zelfs, in te* stelling met wat het bestuur der Leid- afdeeling daaromtrent schreef, ook Unie-leden dit optreden ten sterkste iuren. 'oor de afdeeling Appingedam bijv. :d een motie aangenomen waarin? het eed oen aan de Haagsche meeting wordt al6: onwe-ttig wijl genomen door Rechts vijf hoofdbestuursleden b ui- de vier anderen om, dn doorge geven in weerwil van driemaal erhaald telografisch protest m een van de vier. |2e. ondemocratisch, wijl buiten ^.at om te oordeelen gesteld zijn zij, die fartoe, krachtens hun functie, gerechtigd i geroepen waren-, onpractisch wijl het beoogde el, n. 1. eenheid van actie op 24 Nov., et meer te bereiken was gelukkig! ndat de andere Ghr. en R. K. vereenigin- en van bijzondere onderwijzers er voor ;ten gelukkig! om zich in 't gareel >n den Bond te laten slaan. 4e. kortzichtig, wijl men zich heeft iten wijs maken, dat de politiek er housch jiiten zou blijven, terwijl ieder toch kon borzien het hoofdbestuur was in dit pzicht reeds weken geleden gewaarschuwd - dat Troelstra een ovatie zou krijgen, ich onze eigen mannen in het kabinet luden worden geschimpt; 5e. roekeloos, wijl heel deze weer- iwekkende vertooning noodzakelijker ijze moest leiden tot een schande voor ..Nederlandsche onderwijzerscorps in het gemeen en tot een smaad voor het Chr. inderwijs in het bijzonder; 6e. ondankbaar jegens ons Chr. dat meer dan welk ander lcabi- ook voor de onderwijzers heeft gedaan, ons de financiëele gelijkstelling bracht eerste programpunt der Unie zoodat zeer verbeterde salaris-regeling van Z. Minister De Visser nu ook Yoor ons an kracht is". Onwettig, ondemocratisch, onpractisch, ortzichtig, roekeloos, ondankbaar, zoo rordt het optreden van het Unie-bestuur n zijne volgelingen geteekend. Met blijdschap zal ongetwijfeld dit krach- ig protest in de kringen van ons Christe- ijk onderwijs worden vernomen. Ook Wirtz. De heer Wirtz, de grijze Schoolopziener, Inaar die niettemin in „De Reformatie" te- "recht geteekend werd als „een van de aller- (frischte en van de meest hervormingsgezin de geesten" is niet gewoon een blad voor den mond te nemen. De salarisregeling door Minister De Vis eer voorgesteld heeft hij zijn critiek dan niet onthouden. T Maar niet minder .scherp keurt hij af het ioptreden van de Unie van Chr. Onderwij 'r Naar aanleiding van het protest van de afd. Appingedam schrijft hij (in vereenvou digde spelling) o. m.: I. ,,'k Ben er van overtuigd, dat bij heel cat vrienden van het Chr. Onderwijs een zucht van verlichting geslaakt is. We wach echter op meer dergelijke protesten. Ik weet wel, dat het in de Unie gaat als in alle andere"vereenigingen: enkelen ge ven de toon aan; een klein deel der overi gen is het daarmee min of meer eens; en alle anderen zitten thuis, bezoeken geen [Vergadering en schudden het hoofd oens. Daarbij kan het echter ditmaal niet bl-ij- rven. Heel de Unio is verantwoordelijk voor ["hetgeen 'op 27 Nov. j.l. gebeurd is, tenzij men openlijk protesteert, zooals Appinge dam gedaan heeft. Op zulke protesten wacht ons Christen volk. En het. heerlikst zou het wezen, als de 5 hoofdbestuurders, die de zaak hebben door gedreven, openlik schuld beleden en hun ernstig voornemen te kennen gaven nooit weer in het gezelschap der spotters te ver gaderen.- Wie dat niet kan of wil doen, moet dan ten minste de moed tonen de gevolgen van zijn daad te aanvaarden en hoe eer hoe lie ver de Christelike school te verlaten: men sen, die Ossendorp en Suze Groeneweg met daverend gejuich begroeten, horen thuis in de school van Ossendorp en Suze Groene weg, doch niet in de school met de Bijbel. Wie niet met ziel en lichaam het Christe- lik onderwijs kan dienen, doet dit onderwijs en zich zelf een dienst door de school met de Bijbel te verlaten. Er blijven er genoeg over, ook onder hot jongere geslacht, die desnoods, evenals do oude generatie voor klassen van 70 en 80 gaan staan, als de nood daartoe dwingt, omdat de liefde van Christus hen dringt. Ik ben er van overtuigd, dat het getal der afvalligen heel klein is, maar dan moe ten de overigen doen, wat Appingedam deed en duidelijk uitspreken, dat ze geen deel wenschen te hebben aan hen, die in het gestoelte der spotters mee aanzitten en een vlek werpen op het Christelik Onder wijs." STADSNIEUWS. Prol. Bolland over Ds. Wisse. Prof. G. J. P. J. Bolland alhier schrijft aan de Rotterdammer naar aanleiding van het uittreden van Ds. Wisse ■- „Ik wensch hier te getuigon, dat hij inderdaad tegen de vereenigde Geref'* meerde Kerken sinds lang het bezwaar heeft gekoesterd, dat hem teu 6lotte heeft doen hoengaan. Het is reeds een jaar of drie geleden, dat hij in oen gesprek ten mijnen huize bitter geklaagd heeft over de onzuiverheid van de Gereformeerdheid, zooals die, vond hij, werd voorgestaan door de leerlingen van de „Vrije", bewerende, dat men onder Ulieden het echte orthodoxe in sommige opzichten niet meer zeggen mocht, terwijl men zelfs juist in de Her vormde Kerk ten minste nog mocht zeggen wat men wilde: allereerst maakte hij daarbij gewag van bekeering en wodergeboorte. Wat hiervan aan is moogt Gijlieden onder Uzel ven. uit maken; hot foit is, zooal6 ik getuig, en de klacht komt, meen ik, van oud-Gereformeerde zijde niet voor hot eerst. Het hindert mij, dat meü zich onder Ulie den te dien aanzien in het openbaar van de dom- men houdt, 'om to doen, alsof er geen oud-Gere* formeerd wolkje aan de lucht was, en daarbij dan bij wijze van wraakneming af te geven op een ijdelheid, die hier buiten spel behoorde te blijven". Drankweer-tcntoonstclling. Zooals reeds is gemeld, houdt het Leidsch Drankvyeer-Comitó in den Foyer der Stadsgehoor zaal deze week een Drankweer-tentoonstelling. Het karakter hiervan is, zooals vanzelf spreekt zuiver propagandistisch voor de drankbedstrij- ding. Men vindt er een schat van feitenmateriaal dat aantoont, beschrijft of voorstelt de zeer na- deelige invloed met do ontzettende gevolgen, dio de drank op het menschdom uitoefent. Het loont daarom alleen reeds om er een be* zoek te brengen. Doch men kan zich er ook over de wijze en het doel dier bestrijding laten in lichten. In één woord, als 't goed gaat, worden alle tentoonstellingbozoekers na hun "bezoek, geheel onthouders. Prof. Demme, een Zwitsersch arts te Bern, heeft onderzocht wat van de kinderen uit tien dronkaards- en uit tien zeer matige gezinnen is terecht gekomen. In do tien eerstgenoemde ge zinnen waren 57 kindoren, in de tien laatstge noemde 61. Op een der tafels op de tentoonstelling vindt men in beeld aangetoond, wat van die 57 en 61 kinderen iB terechtgekomen. Er zijn voorgesteld twee speelplaatsen, twee ziekenhuizen en twee kerkhoven. Men ziet één groot en één klein kerk hof. Uit de dronkaardsgezinnen waren nJ.' voor het bereiken van het elfde jaar 25 kinderen over leden en uit de andere gezinnen 5. Twee zieken huizen, weder een groot en oen klein. De dronk aardsfamilies leverden 22 kinderon op, voor wia verblijf in. een ziekenhuis of gesticht noodzake lijk was (achterlijk, idioot, enz.), do andere fa milies 6. De twee speelplaatsen, weder groot en klein. Immers voor de 10 normaio kinderen uit de dronkaardsgezinnen is slechts een kleine speel plaats noodig, terwijl de 50 normale kinderen uit de zeer matige gezinnen een groote speel plaats behoeven. Do onderzoekingen.* bobben duidelijk bewezen, dat hoe meer alcohol door de ouders wordt ge bruikt, hoo grooter het sterftecijfer bij de nako melingschap is. )0p een der tafels staan acht kruizen naast een achttal glazen, gevuld met een roode vloei stof. De inhoud der glazen geeft een voorstelling van hot hoofdei ij k gebruik van alcohol in verschillende departementen van Frankrijk, ter wijl de grootte der kruizen het sterftecijfer aan tuberculose aangeeft in diezelfde de partementen. Waar het hoofdelijk gebruik stijgt, gaat ook het cijfer van aan tering overledenen omhoog. En wel in dezelfde mate. Begint het n.l. met een hoofdelijk gebruik van 12.47 Liter per hoofd on een sterftecijfer van 32.8 personen per 10.000 inwonerE, het eindigt met oen hoofdelijk gebruik van 35.40 Liter en een sterftecijfer van 107.8. Daar tegenover wordt gedemonstreerd hoeveel geld er in den drank wordt gestoken door de drankzuchtigen, en wat met hetzelfde geld op het huishoudelijk gebied zou bereikt zijn. Te zien is, welke hoeveelheid brood en aardap pelen, boonen en havermout, eieren en fruit, enz. men zich kan aanschaffen inplaats van dat geld te besteden voor een 6tof, die slechts nadeel kan opleveren. Hoe spoedig is 50 cent niet bij den kastelein uitgegeven^ vooral als men met een paar „vrienden" daar komt. En hoeveel pleizier heeft een kind niet voor diezelfde 50 cent, be* steed aan wat speelgoed! Zoo vindt men op de tentoonstelling, waar ook nog voor opluistering is gezorgd, van alles wat. Er is een thoesalon, een grabbelton, een vorloting, men kan er allerlei versnaperingen en lectuur koopen, terwijl gisteren bet strijkje „Sa- pho" met muziek eenige afwisseling bood. Donderdag a.s. hoopt het Mandoline-gezelschap „Espana" zich er te doen hooren. Voor do publiciteit van doze tentoonstelling is, en wordt nog, krachtig gewerkt. Het is buiten twijfel, dat het publiek deze zaak aan zijn aan dacht zal laten ontgaan. De tentoonstelling zal zeker niet nalaten vruchten af te werpen voor de plaatselijke drankbestrijdings-vereeniglngen. Do anti-alcohol-tentoonstclling, uitgaande van het Leidsch Drankwoer-comité, word gister avond door omstrooks 400 personen bezocht. Het strijkorkest „Sapho" verleende zeer tot genoegen van -de bezoekers, hare gewaardeerde medewerking. Grabbelton, 'verloting on lunchroom hadden oen druk bezoek. Onze Burgemeester. Naar wij vernemen is de toestand yan onzen Burgemeester vandaag zeer gunstig. De heer H. Henrar, leeraar M. O. boekhou den to Utrecht, is benoemd met ingang van 1 Febr. a.s. tot tijdelijk adjunct accountant dar directe belastingen alhier. Wij herinneren nog aan de hedenavond in de Chr. Geref. Kerk (ingang Boomgaardsteeg, Broestraat) to houden bijeenkomst vanwege de Chr. Geref. Jongolingsvereeniging Spreuken 22:6, waarin als spreker hoopt (o treden Ds. Biesma van Groningen, met hot onderworp: De kracht van het Geloof. —Omtrent den toestand van den heer G. Boon wethouder te Oegstgeest, vernomen wij dat de operatie hedenmorgen heeft plaats gehad. Hoewel de toestand van den patient niet geheel zonder hoop is, moet deze toch als zeer ernstig worden beschouwd. Te 's-Gravenhage heeft een vergade ring plaats gehad belegd door de hier te lande vertoevende Indische verlofgangers en Leidsche surnumerairs van den Indi- schen post-, telegraaf- en telefoondienst. Na behandeling van eenige interne aan gelegenheden werd een afdeeling Neder land van den Indischen P. T. T. Bond op gericht, waartoe ook de Leidsche surnume rairs zullen behooren. Het bestuur daarvan zal binnnekort een nadere vergadering uit schrijven, waarin de werkwijze nader ge presideerd zal worden. Bim?LnLAND. Dr. J. Th. de Visser. De Minister van Onderwijs, Dr. J. Th. de Visser, herdacht Zondag dat 40 jaren geleden te Leusden de Evangeliebediening door hem aanvaard werd. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Almelo, die hi, een 4-tal jaren als predikant gediend heeft, zond hem een telegrafischen geluk- wensch. Z.Exc. werd Zaterdag ie zijnen huize iL verband met dit kerkelijk jubileum gehul digd door verschillende deputaties op theo logisch gebied, terwijl hem van tal van zij den blijken van belangstelling in verschil lenden vorm bereikten. Namens den kring van Amsterdamsc-her vrienden werd Z.Exc. toegesproken dooi Ds. J. J. van Noort, die tevens een bron zen beeld aanbood, voorstellende den Ai beid en het Licht van den Hemel. Daarni. bracht Ds. Voorhoeve als oudste predikan van Amsterdam de gelukwenschen ove van hut Amstcrdamsche Ministerie va predikanten. Vervolgens spraken Ds. L Heer namens de Rotterdamsche Gemeen! en het bestuur der Marthaslichling, waai van de jubilaris voorzitter is en Ds. Va Zwet namens de Almelosche Gemeente. Tc. slotte voerde Ds. A. Wartena het woor namens de vrienden uit den Leusdensc-he tijd. Tal van bloemstukken werden namens aanwezige commissies en' anderen aang boden. Provinciale subsidies. Gedep. Staten van Zuid-Holland hein aan eenige vereenigingen tot bestrijd!. der tuberculose subsidies voorgesteld, c wel aan de Zuid-Holl. vereeniging f 260 die te Gouda f 150. te Den Haag f 3000, Leiden f 600, te Rotterdam f 4200, i Vlaardingen f 150, te Dordrecht' f 460, 1 Schiedam f 560, aan het Groene Kruis Delft f 350, en voor de kinderen uit san toria en herstellingsoorden f 12.000. Voc het huis Koninginnegracht 16, waarin Prov. Griffie zal komen, is voor meubile ring met f 37.500, zoo als eerst was bei\ kend, nu f 50.000 noodig. Accijns op gedistilleerd. Binnen enkele dagen zal een welson werp worden ingediend, waarbij het accijns op gedistilleerd zeer belangrijk zal worden verhoogd. Wanneer dit ontwerp toi wet zal worden verheven, zullen tevens maatrege len worden genomen, om de voorraden ge distilleerd, welke thans reeds met specula tieve oogmerken worden opgekocht, onder de verhóogde accijnsbepalingen te doen vallen. De Minister van Landbouw. De Minister "van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer van IJselsteijn, die Za terdag weder aan zijn Departement was, was gisteren weder door ongesteldheid ver hinderd aan het Departement te komen. Brandstoffen-Commissie District Leiden. De Brandstoffen-Commissie maakt be kend, dat met ingang van 6 December l.L de prijs, voor ongeklopte Gascokes voor Klein-Iadustrie aan den handel te betalen, is verlaagd tot 6.30 per eenheid van 3 H.L. Leiden, 7 December 1920. Mr. C. H. van Tienhoven. Te Baarn is, 74 jaar oud, overleden mr. Cornelus Hendrikus van Tienhoven, oud directeur der Nederlandsche Bank, ridder in de orde van de Nederlandsche Leeuw. Invoerhelcmmeringeu. De Nijverheidsraad heeft uit zijn mid den een commissie benoemd, die een onder zoek zal instellen naar den toestand in do industrie. Dit in verband met het aan de orde stellen van de vraag, of zekere be scherming van de nijverheid tegen buiten* iandsche concurrentie gewenscht is. Loonregeling Spoorwegpersoneel. Gisternamiddag te 2~.l5 uur heeft de Mi- jister van Waterstaat, de heer Künig, da ertegenwoordigers ontvangen der spoor wegdirecties, de hceren Kalff en mr. an .lanen en verder de heeren an der egt, oorzitter, cn Bartelink, lid van den raad an toezicht op de spoorwegdiensten, in erband met do kwestie der loonregeling an het spoorwegpersoneel. Bij het onderhoud was voorts tegenwoor- lig de chef van de afdeeling spoorwegen an 's Ministers Departement, do admini- Arateur mr. dr. .G van der Meulen. De Internationale Jaarbeurs. Jhr. Olpcnnoort, ondervoorzitter van do .Nederlandsche Jaarbeurs, deelde aan do oiunatrapost mode, dat lndic op do komen- e internationale jaarbeurs te Utrecht flink ertegenw o ordigd zal worden. Do land- oogd, de directeur van landbouw cn do randoengsche jaarbeurs zegden steun toe; e Handelsvereeniging te boerabaia stelt J mille beschikbaar. Broodprijzen. De Nedcrl. Vereeniging van Werkgevers i het Bakkersbedrijf deelt mee: Nadat in de laatste twee weken de brood- rijzen in Den Haag reeds met 2 cent per 8 .is waren verlaagd, is met ingang van onderdag a. s. de broodprijs wederom met cent per 8 ons verminderd, waardoor in 1 dagen tijds dus de broodprijs met 5 cent r kg. is gedaald. Kamers van Koophandel. Voor het gebied van iedere Kamer - in Koophandel wordt volgens do nieuwe et op do K. v. K. een commissie ingesteld ij voorkeur bestaande uit" leden van de in A gebied thans bestaande Kamers. Deze mmissies richten ieder voor haar gebiod 1 .et handelsregister in, bereiden het maken der kiezerslijsten voor en regelen voorts de eerste verkiezing en eerste samenkomst der nieuwe Kamers. Deze commissies zijn thans bij Kon. besluit benoemd voor het gebied der Kamer van koop handel en Fabrieken voor Rijnland, mot zetel te Leiden; lid en voorzitter: P. A. do Gooijer, te Leiden, lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden; leden: J. Bots, te Leiden, lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden; .1. van Leeuwen, pannenfabrikant, te Alphen aan den Rijn; F. E. Meerburg, te Katwijk, voorzitter der Kamer van Koophandel on Fabrieken te Katwijk; A. Smits, te Leiden, FEUILLETON. (Onder de Pelgrim-vaders.) 19) Anna zweeg; zij was niet gewoon, de be itelen van haren vader tegen te 6preken. I De kleine kolonie was verdeeld; den ge- heelen dag door werkten de mannen op het land; eenige vrouwen hielpen hen, zoo yeel hare zwakke krachten toelieten. Anna had haren vader met plankenzagen .willen helpen; maar hare teedere handen waren niet geschikt voor dit harde werk. „Gij doet wat gij kunt, mijn kind!" zeide haar vader, die het werk even neerlegde; „gij kunt mij niet doen vergeten, dat ik mijn zoon niet meer heb." „Ach, waarom is Christoffel hier niet?" riep zij smartvol uit. „Christoffel heeft de stem van zijn ge weten gevolgd", antwoordde de heer Car- yer ernstig. Hij gaf alzoo een zeldzaam voorbeeld van eeno zijnen broederen niet zeer eigen gematigdheid en rechtvaardig? heid, die voor henzelven vuriglijk eene vrij heid begeerden, welke zij niet altijd gezind waren anderen toe te staan. Aan het eind van de plaats der ontgin ning, waar de heer Hopkins zijn huis begon te bouwen, ontstond plotseling een op schudding. De heer Carver legde zijn zaag neer, en liep naar de plaats vanwaar het rumoerig geluid kwam. Vele kolonisten liepen er ook heen. Eduard Ootey en Richard Lester, beide knechten van den Jieer Hopkins, hadden hun gereedschap weggeworpen en vochten met elkaar. „Zij hadden twist over de geaardheid van den grond in het graafschap Kent en het graafschap Suffolk", zeide de heer Hopkins, die daar in een werkmanspak 6tond, evenals de anderen, die er bij geko men waren; „en op eens hebben ze elkaar bij de keel gegrepen." „Dit is schandelijk", zeide de heer Car ver; en een schrede vooruitgaande,-raakte hij zachtkens den arm van Dotey aan, die do meest verwoede scheen. „In naam van het gezag van den raad; gebied ik u op te houden," zeide hij. Dotey was heftig, maar hij was onder danig en aan tucht gewend; zijne handen vielen langs zijn lijf neer, alsof zij daar aan gehecht waren; hij bekeek zijne in de worsteling gekwetste handen een voor een; hij streek twee- of driemaal de hand door het hoofdhaar, en liep heen, een vertoorn den blik op Richard Lester werpende, die zich op oen boomstam had neergezet. Nog eens verhief de heer Carver zijne stem. „Tot straf voor hunnen gewelddadigheid en hun onbetamelijk gedrag, zullen Eduard Dotey en Richard Lester geboeid worden en zoo vier-en-twintig uren zonder voed sel zijn." De schuldigen boden niet den minsten te genstand. Peter Brown, door den gouver neur belast om het vonnis te voltrekken, liep naar hen toe. „Deze kastijding doe u tot uzelven inkee- ren, en leere u, u van uwe zonde voor God te bekeeren!" zeide hij met luide stem- on derwijl hij do twee veroordeelden boeide. Daar lagen zij in hunne pijnlijke hou ding op den grond. Al do pelgrims keken het stilzwijgend aan. „Do gouverneur is strong," zeiden de tim merlieden onder elkander, toen zij naar hun werk teruggingen. „Hij is te teef van harte," zeiden de strengeren, toen de heer Carvor een uur later op voorspraak van hun meesier, den heer Hopkins, beval gaf do boeien los te maken. „Zij hebben pijn in al hunne leden, dooi de koude en de vochtigheid, en die verzwa ren hunne smarten." „Daar bleek, toen zij vochten, niets van," zeide de heer Carver met een glimlach; maar hij gaf verlof hen te ontboeien. De dood hield niet op zijn offers te eischen. De jeugdige zoon van den heer Martin was tegen het eind van-December gestorvenzijn vader volgde hem den Ssten Januari. Diens nog jonge weduwe bleef alleen over met een kind op den arm. De heer Brewster nam ze bij zich in. Do levensmiddelen waren niet ruim. De pelgrims hadden verzuimd een groot net mee te nemen; en zij hadden geen touwga- ren om er een van te maken. Men zag in de baai groote menigten vis- schen; maar slechts weinige 1 konden zij machtig worden. Men schoot eenige voge len, maar de voorraad van kruit was niet groot; men moest spaarzaam zijn in het gebruik; on de Engelschen, bijna allen aan stevig voedsel gewoon, voelden hunne krachten afnemen; evenwel gaf niemand hunner den moed op. „Het is het werk des Hecron," riepen zij elkander onophoudelijk toe. Men had besloten den 6abbalh aan land to vieren. Dit geschiedde aldus voor do eerste maal Het mcercndeel der pelgrims was daar ver gaderd; de zwakke vrouwen cn de kleino kinderen bleven nog in de „May Flower." Do heer Carver had zijne vrouw en ook zijno dochter niet toegestaan het huis te komen bewonen, zoolang het dak or nog niet op was. Het bouwen vorderde lang zaam, hoe ook John zijn best deed. Carver was zeer verzwakt, "en de heer Bradford leed sinds acht dagen aan een he vige en aanhoudende pijn in de heup, dat hij zich niet kon bewegen, zonder een kreet te uiten. Men had hem op een leger van gedroogd mos in een overdekten hoek van do nieuwe woning gelegd, en alle dagen, als Anna aan land was, zorgde zij het vuur bij Item aan te houden. De winter was zacht, in vergelijking van de aan dat klimaat gewone temperatuurj maar het bouwen van een nieuwe woning iq de maand Januari, op een woeste kust, on* der sneeuw eu wintervorst, sloopte allengs de gezondheid van do krachtigston. D^ heer Bradford geloofde dat zijn einde nabij was. „Ik had nog gaarne iets voor God willen dragen," zeide hij met koortsachtig schitte rende oogen tot den heer Carver; „dit is nog maar kinderspel bij de smarten aan hot kruis. „Maar toch kunt gij geen lid zonder pijn verroeren", inerkto daarop do heer Carves aan. dio een met zweet overdekt hoofd onr> derstutte. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1