NieuweleidsclieCiranl Uit de Omgeving. Ingezonden. Tweede Blad. Vrijdag 26 November 1920 -■ De gemeente onder het kruis maar wordt ook iodcr jaar bijna epn nalï mil- lioen gulden voor den Nodeilandsclien Tuinbouw gered. Bedenkt, Hoogedelgestreng© Hoeren, dat de tuinbouwers tot de voornaamste producenten van levensmiddelen beh'ooren.' "Het kan niet in het belang van het Nederlandsche volk zijn, wanneer een zoo grooto groep producenten noodlijdende is. De heffing van het halve pet. Registratierecht wordt door meer dan 40.000 nijvere burgers ge voeld al6 een onrechtvaardigheid, omdat zij ge schiedt van de brut o-opbrongst hunner pro ducten. Zij doet bovendien schade aan het vei lingsysteem en is in dezep voor den tuinbouw toch roeds zoo moeilijken tijd dubbel drukkend. Om al deze redenen, verzooken wij maatre gelen te willen nemen, opdat deze heffing, die op den Nederlandschon Tuinbouw zoo zwaar drukt, kome te vervallen. INDRUKWEKKENDE BETOOGING. De Vereeniging van Christelijke OnderwijzerC populair „de Grooto genaamd, zegt. de „Nederl.", heeft Woensdag te Utrecht een indrukwekkende betooging gehouden in verband met de ontworm pen salaris-regeling. Indrukwekkend roeds door liet zeer groote aan tal opgokomenen uit alle deelcn van liet land. Even indrukwekkend door den zuiveren toon van ingehoudenheid en ernst. Daar was do verzeke ring, dat men inzake dr. De Visser niet heden „Kruist lieui" roopen zal, nadat men gisteren „Hosanna" heeft gezongen. Daar was de diep gevoelde uiting, dat men bereid zou wezen, gelijk' tachtig jaar lang, met toewijding het Christelijk onderwijs te blijven dienen voor te weinig geld als het moet, als God het wil. Maar andererzijds de klare uiting, dat men van deze noodzaak, ,van dezen wille Gods vooralsnog niot overtuigd^is en niet overtuigd kan wezen. Men houdt vooralsnog met klem vast aan de verwachtingen, door het georganiseerd overleg, d. i. met rnodewerking van de regeoriug zelf gewekt. Een vergadering, die niet zonder invloed zal kunnen blijven. LOONEN LANDARBEIDERS. Op do laatst gehouden Be^ stuur6vergadoring van de Christelijke Palroona- vereeniging voor de Bloembollenstreek, afd. van den Christelijkon Boeren- en Tuindersbond in Ne derland werd o.a. behandeld oen ingekomen ver zoek om aan de werklieden in don a.s. winter een kindertoeslag op het loon to verstrekken. Geoordeeld werd, dat dit met het oog op do duurte van vele artikelen zeer wen schel ij k ia, waarom besloten werd do leden te verzoeken hieraan zooveel mogelijk gevolg to geven. Het bestuur is van oordeel dat een toeslag van f 0.50 per kind beneden 15 jaar, per week, aanbeveling verdient. Daar het in deze dure tijden juist de groote gezinnen mol kleine kinderen zijn die in het ge drang komen, acht het bestuur hot gevon van oen toeslag zeer aanbevelenswaard, daar bij do toekomstige loonregelingen, waarschijnlijk ook in deze richting gestuurd zal moeten worden. Hot bestuur vertrouwt, dat elk in deze zijn roe ping zal vorstaan. AARLANDERYEEN. Do e o r o n A. v. Bergen on W. v. Loon zijn voor dit gedeelte onzer gemeente be last mot de volkstolling. De h e o r M. v. d. Voort, a a n- nemr der arbeiderswoningen op den Kerkvaart.'is voor hot eerst bezig te heien met een benzine motor; wel zijn er in 't oerst moeilijkheden te verhelpen, doch overigens gaat het prachtig. VOORSCHOTEN. Vanwege de Cli r. Jong. Ver. „De Heere is onze Banier" (afd. van hot Ned. Jong. Verbond) trad gisteravond in do Ned. Herv Kerk op Dr. A. -Troelstra te 's-Gravenhage, met het onderwerp: „De valsche profetieën". Spreker begon zijn rede met de vraag te stellen wat waren profotou. Profeten waren mannen of ook wel vrouwen aan wie God ten deele zijn raad ontsluiorde. Instrumenten Gods. Doch ook als mensch met bijzondere krachten en gaven toege rust verband loggende tusschen de historie en de oordcolen, zooals do profeet Haggai dit deed tus schen de droogte en hét verzuim van Israel betref fende den tempelbouw. Daarop kwam spreker tot de vraag wat valsche profeten waren en die be antwoordende duidde hij valsche profeten onder Is rael aan al6 menschen luisterende naar hun eigen geest en als zoodanig het onware uit hun eigen hart nawandelend. Voortkomende uit de sfeor van tegenstand welke er onder Israel tegen God en Diens geboden was. Zij zondigden niet zoozeer volgens spreker te gen het negende gebod als wel togen hot derdo. Dfw Oo^r to vn-hf*t|pn i-' moorden: zoo spreekt de Hpero der hei reeharen, .aan Kef- geen uit hun eigen hart voortkwam. En waaraan kunnen wij, vervolgde .spreker, de- zo valsche profeton herkennen? Niet door alleen te lotton op teekenen. Maar wel door wat hij loert en te zien of hotgeen hij spreekt in over eenstemming is met Gods Woord. Naar het woord dat hij brengt moet de pro- foet geoordeeld worden. En daarbij kan de histo rie van de valsche profeten onder Israel ons nog dienen om do geesten to boproevon. Want al zijn er goen profeton moor in dien zin wan hot woord als onder het Oude Verbond, ook onder het Nieu we Verbond hebben wij onze valsche profeten en .profotieen. Zooals hot modernisme, dat dacht een nieuwe heilsboodschap te brengen cn Gods Woord in nieuwe gedaante te 6token, maar in waarheid aan Jezus Christus als onzen eenigen Zaligmaker alle eer ontnam. Het Socialisme. Spiritisme en Communisme, allen denken in zekeren zin een nieuw waar evan gelie te brengen. Doch afles moet getoetst wor-- don aan C/>ds Woord. Hoe wegslepend ook een prediking moge klin ken, zij moet wederstaan worden zoo zij ons af trekt van Christus. Want ook de anti-christ zal toekenen doen. Maar al zoude een Engel uit den Hemel u een ander Evangelie brengen, gij moogt hot niet aannemen, want er is slechts oen Evangelie in liet Woord Gods. Wij moeten het Woord Gods verstaan en be waren. Hiermede eindigde spreker zijn rede. De collecte voor de Jong. Yer. bracht op f26.59,5, die voor hot werk in Hongarije f34.34. Gisteravond voer de schipper H. W. uit Rotterdam achtor een sleeptrein zand bakken in den Rijn, toen plotseling een stalen tros brak waardoor de boot tegen het remmings- werk van de brug, aan hot HaagscheSchouw, voer Aan de brug werd belangrijke 6chade toegebracht die vergoed zal worden daar de schipper tegen dergelijke ongelukken verzekerd was. De schade bedraagt ongoyeor f 400. WOUBRUGGE. Mej. R. de Jong. welke hier ruim 12 jaar aan de Christelijke School onderwijzeres is geweest, is thans benoemd aan dc Chr. School to Oudewetering. 4 In de geheel gevulde zaal Gul- demond hield dc heer A. Vrolijk, amanuensis Aca demisch Ziekenhuis te Leiden, een lezing voor de Voroeniging afd. Het Groene Kruis. De Voorzitter, Dr. Loth, herinnerde aan de ty- phusepidemic te Hoogmade en nu te Rijpwetering cn hoe nuttig het is iote over besmetting en ont smetting te liooren en gaf daarna het woord aan den spreker van dezen avond. Deze gaf ons eerst een blik In de grootheid va,a het heelal, in tegenstelling van het machtige kleine, dat ons oog ongewapend zelfs niet kan zien, n.m. de bacteriën, diertjes ondenkbaar klein en toch dragers van smotstoffen en ziektekiemen, alsmede de malariamug, de vlieg en do luis. Mozes leert ons in de H. S. reeds in 2 hoofd stukken de besmettolijke ziekten te bestrijden n.ra. de melaatschheid en scurft en verder heeft door olie eeuwen lveen dat onderwerp do aandacht gevraagd ook van onze vaderen der 15o en 16o eeuw. Hij herinnerde hoe voor 30 jaren terug men nog hier en to Hoogmade achterlijk was, dat voor reinheid en besmetting geiten uit do vh ii- Iluizen moesten worden verwijderd, woningen en stallen ontsmet en boe verkeerd dit door enkelen nog beschouwd werd. Ëen loerzamo blik werd ons gegeven omtrent do ontsmetting in de ziekenhuizen en kraamzalen van voorheen en thans en de uitnemende uitkomsten daarvan. Wat Prof. Pasteur en Prof. Koek op dat gebied hebben gepraesteerd én wat Je overbed thans nog doet om ons van besmetting te vrijwa ren; denk aan de vlek typhus te Rotterdam, en hoe weinig nog dit wordt gewaardeerd. Een schoon overzicht gaf spreker ons van 'Ion arbeid onzer ziekenverpleegsters en verpleegden, die arbeid der liofde, in stilte geschied zolfopoffs' ,vend (want vele slachtoffers zijn onder hen ge vallen), dat, zegt spreker, zijn helden on heldin nen -meer dan die een Zeppelin o! dergelijke neerschieten, wat velen van hen togen ook uit ens land naar Hongarije, Frankrijk en andaro landen, om die arbeid der liefde aan lijdenden en verminkten te toonen en levens Ie redden. In het tweede deel zijner rede behandelde spr. de verschillende bezwaren van godsdienstigen aard en word getracht die te weerleggen. Spr. toonde aan de roeping die ieder mensch heeft om tc strijden tegen eiken vorm van lijden, die ons kan overkomen. Wij mógen God danken, zegt spr., dat de me dische wetenschap cn hygiene zoo'u groote vlucht hebben genomen, dat onder ons volk ook op dat gebied meer solidariteit komt. Met oen opwekking „Het Groene Kruis'i-werk tï steunen en hopende dat Woubrugge nog eens een wijkzuster voor huis en ziekenzorg mag verkrij gen en tevens voor de gezondheid een bronwa terleiding 1), eindigde hij zijn met stille aandacht gevolgde redo. Daarna volgde oen 6erie lichtbeelden, die het ontsmettincswezen duideMik mniWe 5" nl zün vormen en wat gedaan wordt om epidemien to weren. - Do Voorzitter was de tolk van allen, toen hij den hoor Vrolijk dankte yoor zijn zeor leerzame en bevattelijke voordracht; het bleek dat. hij niet alleen practiscli, maar ook theoretisch alles ten volle meester was, waarmede de vergadering door applaus instemde. .1) De pogingen om hier een waterleiding te verkrijgen zijn reeds in 1912 onder leiding van den oud-burgemeester Kleijn geschied, doch bij ■ie beide boringen kon geen goed water w-rden verkregen. (Buiten verantwoordelijkheid der **edJ Geachte Redactie. Vergun mij nog al6 laatste woord een klein plaatsje in Uw veelgelezen blad. Met genoegen vernam ik uit het ingezon den stukje van den heer Verschoor dat door diens bemiddeling de Bioscoopzanger en de Goochelaar, door de Ohr. Gymnastiekveree- niging zijn afgelast. Mijn stukje blijkt dus inderdaad zeer op bouwend te zijn geweest, gezien het resul taat dat dit gehad heeft. 't Mag m. i. verwondering wekken dat de heer Verschoor als eerelid en misschien wel als,leider v. d. feestavond absoluut onkundig was van het engageeren van bovengenoem de krachten. Het is natuurlijk èn van de heer Bavelaar èn van do heer Verschoor 'n uitvluchtje met te beweren, dat ik mijn be zwaren niet in de Nieuwe Leidsche Cou rant zou mogen uiten, maar eerst het be stuur had moeten onderhouden. De heer Verschoor werd zeer welwillend ontvangen. Ik geloof dat graagof men mij echter zoo vriendelijk zou hebben ontvan gen, meen ik te moeten betwijfelen. Afge dacht echter hiervan, wil ik toch opmerken, dat het bestuur van D. O. S. geen kinderen zijn, die men het begrip van goed en kwaad moet bijbrengen, maar volwassen personen, met een gevestigde overtuiging, die een daad verrichten en die in de krant publiceeren welke zooals nu gebleken is, in strijd was, met alle Christelijke levens overtuiging. En daarover diende zij in het publiek onderhouden te worden. Dankend voor de plaatsing, KEES VEERMAN. Pro Regc. Onde.rgeteeken.den vestigen do aandacht op de samenkomst, welke D.Y. zal gehouden worden in de Stadsgehoorzaal op a.s. Dinsdagavond (zie advertentie). Bedoeling is, om ook hier ter plaat» se een afdeeling te stichten van Pro Rogo. Deze Vereeniging is opgericht met het oog op de bo- hartigng van geestelijke belangen onzer militai ren, en wil hen steunen in „den goeden strijd des geloofs" te midden van allerlei verzoeking en moeilijkheid. Zij wil handhaven de aloude leuze: God, Nederland en Oranje. >Maar tot dat doel is noodig, dat oolc niet-millaircn zich aansluiton, teneinde met de militaire afdeclingen in contact te Btaan. Eén strijd is het, achter de kruisbanier 'van onzen Koning! Tot. dien strijd moeten wij elkan der sterken. Moge het doel van Pro Rege ook to Leiden onder Gods zegen worden bereikt! W. J. PUNSELIE. H. THOMAS. G. H. BFEKENKAMP. J. RIEMENS. Gemengd Nieuws. De paardentram Stads- kanaalTor Apol heeft te Musselkanaal over reden tien heer S. de G., en wel zoo, dat hij spoedig daarna is overleden. Hij laat een vrouw met acht kinderen na. Een werkman te Haar- lem had f400 opgespaard en omdat hij bang was, dat het geld gestolen zou worden, ge borgen in een fornuis, dat niet gebruikt werd. Gisteren liet de vroüw zich door de koude ver leiden, het fornuis aan te maken en pas toen het te laat was, herinnerde zij zich tot haar grooten schrik, dat het als spaarpot was ge bezigd. Van het bankpapier bleken enkele ver koolde snippers over. Naar het Rotter d. Avond- blad meldt, is in een magazijn in het centrum van Rotterdam een uitverkoop gehouden van damesmantels, welke werden aangeboden voor de ondeelbare som van f 0.005 per stuk. In een ommezien was de gehcolc Voorraad ge vlogen. Nader verneemt het blad, dat deze mantels in de étalage werden gebracht voor f 19. Een concurrent prijsde ze met f 17. Toen maakte .--.T, fio17- «wr-iiTTPnt voi-lnftmlr. .1- f 17 lot f 15, enz., lot eindelijk de man van de oorspronkelijko f 19 geen halve maatregelen nam en een halven cent als prijs ophing! Naar de Am at verneemt, is de 19-jarige jongen Pieterse. die door zijn moeder negen jaar was opgesloten gehouden in eep alcoof valk een perceel in de Over- Amstelstraat te Amsterdam, door het Leger des Heils in een zijner inrichtingen opgeno men. De jongen is naar de 1 andkolonie te Lunte- ren vervoerd, waar hij zal verblijven tot hij cenigszins op zijn verhaal is gekomen. Maandag is hij uit de quarantaine-inrichting aan den Zeeburgcrdijk ontslagen en naar het Hoofdkwartier van het Leger gebracht. Van daar is hij 's middags, begeleid door een der officieren, den heer Vermeulen, naar Lunteren vertrokken. Op zijn weg door de stad cn op de stations had de jongen veel bekijks en over al sprak men medelijden uit en laakte men de moeder. De jongen kon heel" moeilijk loope-n en was lichamelijk zeer zwak. Men vermoedde op de kolonie, dat het wel een jaar of drie zou du ren eer 't slachtoffer weer zoover opgeknapt was, dat het weer in de maatschappij kon terugkeeren--als dat ooit zou kunnen ge beuren. Militaire politie te Kerk- radc hield 's nachts aan een paar Duitschera, die niet in het bezit waren van de vereischte papieren. Bij fouilleering bleek dat de heeren niet alleen in het bezit waren van vuurwape nen, doch ook van zilveren horloges, armban den, messen en vorken en ander tafelzilver. Ze bekenden, na heel wat moeite, dat dit alles afkomstig was van een diefstal te Alsdorf. Een Duitsche kleermakersknecht to Keskra- dc, ontstal zijn patroon 000 gulden en ging er met dit bedrag van door. De dief i6 thans te Kohlscheid aangehouden. Zeer veel diefstallen worden weer den laat- sten tijd te Kerkrado gepleegd. Do dieven zijn meestal Duitschers, die zicli mot Ket gcstoleno over dc grens weten te begeven. Ten nadeele van een winkelier werden dui zenden sigaren en sigaretten gestolen en oen flinke som golds; bij een auderen winkelier werd 's nacht ingebroken en kaas, chocolade, boter, sigaren enz. gestolen en de toonbank ge ledigd. Bij een grensbewoner werden de konij nen gestolen. Het aantal bedelende Duitsche kinderon iz zeer groot. Te Gulik bij Aken drongen Maandagavond 8 uur, toen de man des huizes afwezig was, in de lioove Karlmannserde. gemaskerde bandie ten. Hel dionstbodenpersoirecl en de huisvrouw weiden gewekt en gedwongen do revolvers werden hun onder don neus gehouden geld, boter, sigaren en cognac uit te leveren. Eon der bandieten schoot met de revolver een stuk uit eon kast en nam daaruit een kistje met 5000 Mark mee. Spoorloos verdwenen de bok kenrijders, de hoeve-bewoners in doodclijken angst achterlatende. Te Oasis gearresteerd eon vrouw uit liet beruchte huis op den Berchemscheweg. Zij is haar Amsterdam overgobracht. Naar men te Oss verneemt, betreft het hier een diefstal van moer dan een ton aan diaman ten. De gearresteerde had hiervoor reedB eenigoa tijd in voorarrest doorgebracht en was weer vrij-» gelaten wegens gebrek aan bewijs. Thans schijnt de Am6tcrdamsche recherche een nieuw spoor ont» dekt te hebben. Van een anoniem bericht- gever uit een onbekende plaats het post stempel is niet te lezen ontving de „Rolterd." het volgende: Een hevig vechtpartij. In een zeker dorp nabij Rotterdam heeft j.L zaterdag avond een hevig/ vechtpartij plaata gehad, waar het mes getrokken werd, daar de politie'sagenten niet aanwezig waren. Maar liet is wel gelukkig gewces dat het dronkenmansooje wel hair mannen aangelroffen heeft, want het was ecnkomplotje lat elke zaterdagavond geen een vatzoeulijk mensch voorbij kon laten gaan, of zo wilden vechten, het was in een woord ge- zegt een pojurso, bij dat soepie was ook noch een (wereldkampioenworstellaar die noch van een boeren kever zoo disdannig klapper kreeg, dat er niet veel meer van de (werel- kampioen worstcllaar overbleef t Heel hel dorp was bang van dc man als ze de naam hoorde (wereldkampioenworsteJIaar)? maar nu bleek het in plaats van een groote hold, eer groote worm te zijn. Een van dat sooje kreeg op zijn lappe toen kwam juist de politieagent aan. In plaats van de lui van elkaar te slaan, wilde hij getuige wezen, want hij was to bang t en hij was juist getuige van dal soepie, warom denkt ge dat het was om een glaasje waterwelue maai* wel om een bcje van 13 centI Voor politie agent is hij to benauwt. Dan wordt hij vast nog oen herauwt Voor tooneel is hij te lang, Voor nacht politie ook te bang. Voor kateJein kan hij niet an. Dan drink hij weel te veel al uit de kan. Dasl aanbrcnggetd mogen de heeren zelf wel Registratierecht-veilingen. Een adres aan de Tweedo Kamerleden. Onderstaand adres is door hot Centraal Buroau van do Veilingen in Noderland (Jayastr. 80, Den Haag) Seer. Mr. Niemöller, gezonden aan alle le den dor Tweedo Kamer. Ondcrgeteekenden, vormende allo leden dor bij de Vereeniging „Groep Vcilingovercenigingen uit den Nederlandsche Tuinbouwraad" aangesloten Veilingsvereenigingen, nemen do vrijheid U, Hoogedelgestrenge Heeren, hiorbij het volgende onder Uwo aandacht to brengen: 1 Art. 55 der Registratieset zegt, dat ter zake van verkoopingen van roerende zaken, welke in het openbaar bij opbod, afslag of inschrijving worden gehouden, verschuldigd is oen registratie recht van 50 cent voor-plko honderd gulden. Oudor deze heffing vallen ook alle tuinbouw producten, die op een der 180 veilingen wordeu verkocht. Dit 1/2 pet. moet betaald worden van de b r u- t o-opbrengst, dus zonder dat alle cultuurkostcn. zooals arboidsloonen, pachten enz. zijn afgetrok ken. Een kwarteeuw goledeu is hot instituut der vei lingen ontstaan; het hooft zich steeds meer ont wikkeld, zoodat reeds voor den oorlog in do voornaamste tuinbouwcentra veilingen bestonden; gedurende den oorlog is dit aantal nog uitge breid, doordat de Regoering van de Veilingon ge bruik maakte ter uitvoering van hare voorschrif ten inzake de binnenlandsche voedselvoorziening. Hot totaal bedrag der op onzo veilingen geveil de producten beliep dan ook in 1918 meer dan 110 millioen gulden, in 1919 meer dan 80 mil- liocn.dit jaar schatten we den totalen omzet der veilingen op ongeveer GO millioen. Dez9 bolang- rijke achteruitgang is veroorzaakt door de sterk verminderdo koopkracht van onzen Yoornaam- 6ten afnemer: Duitscbland. Uit deze cijfers blijkt, van wolk- een enorm be lang het instituut der veilingen voor den Neder landschon Tuinbouw isveilig kan worden aange nomen, dat zevenachtste van alle tuinbouwproduc ten over de veilingen wordt verkocht, zoodat dit als een onderdeel van den Nederlandschen Tuin bouw moeten worden aangemerkt. Niet alleen echter voor den Tuinbouw zijn do veilingen onmisbaar geworden, ook de handel kan er niet meer buiten. Als men woet, met welke enorme moeilijkheden do handel vroeger te kampen had, om aan do benoo- digde producten te komenajp men weet, tot wel ke onregelmatigheden en knoeierijen het ,den boer opgaan van commissionairs aanleiding gaf; als men daartegenover de veiling beschouwt, waar do producten in grooto massa's worden aangevoerd; waar iedereen kan koopen, die contant wil beta len waar de prijs wordt bepaald door vraag on aanbod; waar de eischen die do export stelt, >n- der do oogen worden gezien en zooveel mogelijk worden doorgevoord, dan zal mon moeten toege ven, dat het instituut onmisbaar ia geworden zoo wel voor den Nederlandschen Tuinbouw als den Nederlandschen Handol. Waar nu het halvo pet. Registratierecht niet wordt geheven van do producten, die builen do veiling om, uit de hand worden verkocht, wordt dit instituut, dat voor een reeele handel zoo noo dig is, dat voor do Regeering in den crisistijd zoo vaak noodig was, en in de toekomst voor haar misschien nog noodig zijn zal, ernstige scha de toegebracht. Ook de Rogoering hooft dezo onbillijkheid er kend. Zijno Excellentie de Minister van Land bouw, zogde ons in een audiëntie toe, dat onze pogingen bij den Minister van Financien om tot af- Rchaffiug der heffing te komen, door hem zouden worden gesteund. Ook do Minister van Financieu erkende de rechtmatigheid onzor bezwaren, maar raeendo aan ons verzoek voorhands niet to kun nen voldoen met het oog op den toestand van 's Rijks geldmiddelen. Dit is dc reden, Hoogedelgestrenge Heeren, dat «vij nu de vrijheid nemen ons rechtstreeks tot U te wenden. Do tuinbouw van Nederland bevindt zich op hot cogenblik in een zeer zorgelijken toestand. Hot is U bekend, 'dat de Regeering roeds een Commissie hooft benoemd, teneinde een Crediotverloening aan noodlijdende kweekers te regelen. Ieder mid del om do moeiljkheden, waarin de tuinbouw zich momentooi bevindt, te verlichten, moet worden aangegrepen. Welnu, Hoogedelgestrenge Hoeren, wij geven U hierbij oen middel aan de hand. Wanneer het hal vo pet. Registratiorecht voor het veilen van tuin bouwproducten wordt afgeschaft, wordt daardoor niet alleen een onbillijke belasting opgeheven. F£UH_LEïON (Onder dc Pclgrini-vadcrs.) 11) Een doodsehe eenzaamheid; de vogels zijn niet wild; het schijnt dat zij nooit veront rust zijn geworden; zij vlogen op ons nade ren nauwelijks weg." „En gij zijt. begonnen met ze te dooden," sprak Anna op berispenden toon, terwijl zij een oogenblik ophield met. diende pluk ken welken zij vasthield. „De dieren zijn den menschen tot spijze gegeven," sprak Izaak ernstig; „do voge len, des hemels en de visschen der zee." En al sprekende, haalde hij een menigte mossel len te voorschijn, die hij voor het vuur rangschikte. Door de warmte gingen zij langzamerhand open. Izaak was moede; hij had honger en at zijne mosselen stillelcens op; kort daarna viel hij in slaap. Anna had haar wild laten braden, dat een snort vaji cans scheen te zUn, en toen de andere bewoonsters van de hut weer in .-■jorscniju ivv*amen, nuaac zij lang genoeg naar het land hadden gekeken, wachtte haar een aanlokkelijk avondeten. De jacht van John was bei,er dan de vangst van izaak: allen, cue \an ue mosseieu uau- den'gegeten, werden de6 nachts ziek. Izaak had niets anders willen eten, en bij het aan breken van den dag kwam John zijne zus ter wekken. „Ik weet niet wat Izaak scheelt", zeido hij, „hij is van nacht ziek geworden; ik denk van die mosselen, en dan heeft hij kou gevat. Wij hebben gisteren onze natte kleeren den geheel en dag aangehad; de kapitein is een oud soldaat, en mijnheer Hopkins ook. Zij alleen hebben er niets van ondervonden maar Dotey en Leister doen niets dan nie zen, en ik heb pijn in al mijne leden. Geef mij iets warms te drinken." Het was dien dag de Dag des Heeren; niemand claeht er aan, om aan wal te gaan, of ook iets ter ontscheping te ver richten. De gemeenschappelijke godsdienstoefe ningen namen een groot gedeelte van den dag in. Daarna, verwijderden do pelgrims zich, de een achter een rol kabeltouw, de ander onder de schaduw van opgevouwen zeilen; dé vrouwen gingen naar hare hut om God in de eenzaamheid in het binnenste van haar hart te zoeken. Anna Carver zat bij het bed van hare •moeder te lezen, die nog sluimerde toen John haar kwam roepen, zooals hij des ochle.nds had gedaan. „ik zal bli] zijn als wij een tent kunnen opslaan en Izaak aan land brengen", zeide hij; „hij stikt in clie kleine hut, cn hij is ziek, daar ben ik zeker van: hij heeft koort6. Kom eens naar hem zien, Anna!" „Is hij alleen in de hut?" vroeg Anna blozend. „Ja, geheel alleen, en hij zou zich verve len, als hij niet zoo lijdend was. Morgen breng ik hem aan land." Izaak was werkelijk ziek, en toen de vrouwen verlof kregen om eenige uren aan land te gaan, teneinde hot linnengoed te wasschen, nam John zijn broer op en droeg hem in de boot; hij had zich van een oud zeil meester gemaakt en den geheelen dag rustte de kranke bij den ingang van het bosch onder een linnen dak. Maar de wind was koudtoen men Izaak weer aan boord van hot schip bracht, was hij geheel verkleumd. De koorts verhief zich des nachts met nieuwe lcraoht. Anna verdeelde in het eer6t hare zorgen tusschen hare moeder en haren broeder. Mistress Car ver wist niet dat haar zoon ziek was. Toen zij het vernam, richtte zij zich in haar bed op en zeide: „Anna, geef mij mijn klee ren; ik wil hem gaarne zien." Anna weifelde: „Gij zijt te zwak, lieve moeder; gij zult niet. kunnen staan; wacht een paar dagen. Izaak wordt weer beter, en dan kunt ge beiden aan land gaan." „Geef mij mijne kleeren," herhaalde mis tress Cdrver, alsof zij do tegenwerping van Anna niet had gehoord. Anna gehoorzaamde. Langzaam en met moeite-kleedde de moeder zich aanvervol gens sleepte zij zich naar de hut van haren zoon. Izaak scheen te sluimeren. Zij ging aan het voeteneinde van zijn bod zitten. Zij zag zijno vermoeide trekken, zijne van koorts brandende wangen. De verwachting van een diepe smart klom in hare ziel op. Zij door zag wat nog niemand had voorzien; zelfs niet de heer Bradford, dio toch eenige ge neeskundige kennis bezat. Izaak was doode- lijk ziek. Van dien dag af had Anna geen andere zorg dan, in weerwil van alle moeielijkho- üen, voor izaak gereed te maken wat hem dienstig kon zijn. Hare moeder verliet hem niet. "meer. De krach! n die hare moedersmart haar ont nomen hadden teen Christoffel haar vaar wel had gezegd, herstelden zich bij het ziekbed van Izaak. Zij wist niets; zij bekommerde zich nog over de ontscheping, noch over de schik kingen aan dc kust. Voor haar was de ge- heele wereld de hut waarin haar zoon krank lag. Onderwijl mistress Carver haren zoon oppaste, waren de pelgrim* arerksaam met het repareeren van de sloep, ten einde daar mede de kust te boreijcen; doch de timmer man vorderde slechts langzaam; de meeste zijner arbeiders 'hadden meer goeden wil dan ervaring. Zij die niet werkten, werden ongeduldig. Den 15den vroeg en kreeg kapitein Stan- dish machtiging om aan land te gaan. „Dat is geen moed, maar vermetelheid**! zeide Brewster hoofdschuddend. Doch de kapitein trok zich dit niet aan. „Als men nooit vermetel was, zou mon niet veel ten uitvoer brongen," was zijn antwoord. Men gaf hem de hoeren Brad, ford en Hopkins mede, om hem een weinig in toom to houden. Hierbij voegden zich nog een twaalftal mannen, allen welgewa pend eu voorzien van stalen harnassen. „Wij zullen wol een plek vinden om aan land to gaan, eer men met het kloppen op die oude karkas gedaan hoeft," zeiden zij, terwijl zo de arbeiders die om do sloep ver zameld waren, een minachtenden blik toe wierpen. De vrouwen waren op het dek bijeen, om ze te zien vertrekken. Mistress Carver was bij harefi zoon gebleven, en mistress Hop kins, die nog zwak was, verzorgde dc vrouw; van den heer Allcrton, die pas een kind ont vangen had, dat bijna op betzelfde oogen blik gestorven wa3; do arme moeder wa» diep bedroefd. Wordt vervolgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 5