Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 I'ER WEEK10.13 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 iste JAARGANG. - WOENSDAG 24 NOVEMBER 1920. - Nd. 200 BUREAU HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL 10.22 1/3 DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DL'BBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hnogstcnj 30 noorden 50 cent: Zaterdags 75 cent. bij vooruitbetaling Oit nummer bestaat uit twee bladen Socialisatie. Voor de socialisatie en t c g o n de re» ie lie. Dat is de leuze waarmede de socialisten de massa zoeken te begeesteren, waarvoor de arbeiders moeten protesteeren, manifes- teerón en als het pas geeft zolf6 6taken. Het merkwaardige is evenwel dat nog «leeds niet vaststaat, wat met deze leuze toch eigenlijk wordt bedoeld. De heer Schaper verklaarde in de Ka mer dat „de socialisatie natuurlijk nog geen vast omlijnd begrip is. Wij weten het, abet alles is pasklaar en helder op dit oogenblik. De zaak is nog in wording, zij is nog in haar allereerste begin." £n toch worden de aubeiders opgezweept om voor de socialisatie te ijveren. De heer Dresselhuys deed daarom een goed werk door bij de algemcene beschou wingen over de Staatsbegrooting de aan dacht te vestigen op wat in Duitschland .gebeurde de laatste jaren. „Daar, zoo verklaarde hij, zijn niet al leen de profeten, maar ook de mannen van de practijk. Daar heeft men nu twee jaar lang waschechte sociaal-domocralische Mi nisters aan bet roer en staat het Duitsche parlement ook nu nog mede onder den in vloed van de socialisten. Daar kunnen we dus heengaan om theo rie en practijk te loeren. In de eerste dagen van de Duitsche re volutie, in In o venioer 1918, werd van ge zaghebbende socialistische zijdo do juich kreet geslaakt, dat het socialistische ideaal nu in vervulling zou gaan. Het militarisme toch had in den oorlogs tijd door zijn monopoliseering en Verstaat- lichung alles gereed gemaakt voor dc so- cialiseering. Het zegevierende socialisme behoefde slechts in de 6chocnen te stappen van het militairisme om de volledige socia lisatie in betrekkelijk korten tijd tot verwe zenlijking te brengen. Drie weken later was de ijver al danig bekoeld. Nog in dezelfde maand kwam Ebcrt do geestdrift temperen door de verklaring dat een plotselinge overgang naar het sociaiis- nie tot het rijk der tantasiien behoort. Er werd nu onderscheid gemaakt tus- schen de z. g. rijpe en de niet-rijpe bedrijfs takkeu. Het aantal rijpe bedrijven was buitenge woon kiem. Goed beschouwd was er vol gens liet oordeel van een in die dagen ge vormde socialisatie-commissio slechts 6 e a bedrijf dat voor socialiseering in aanmer king kwam, n. 1. het m ij n b e d r ij f. Maar bij dit bedrijf was de toepassing dan ook zeer eenvoudig. Men behoefde slechts de onteigening en de schadeloosstel ling ie jegélen en alles was iu orde. i Men had zich de zaak aldus gedacht: Do mijnmagnaten zouden worden schade loosgesteld op de basis van de winst voor den oorlog. Alle mijnen zouden komen in oen N. V.: de Duitsche kolengemeenschap bestuurd door een kolenraad, bestaande uit mijndireciies, mijnwerkers, mijubeambten en vertegenwoordigers van de consumenten. Alle winsten zouden komen aan de gemeen schap. Zoo z o u het gaan, maar -zoo i s het niet gegaau. De Soc.-Democratische regeering vond hei rapport zoo prachtig, dat ze het netje6 bij andere stapels rapporten deponeerde, om ze li" mot een nieuw plau te komen. Maar ook van dit plan werd in de prac- jijk niets bemerkt. Onder den indruk van de bekende Kapp- Putsch, toen er toch weer eens iets gedaan moest worden om de mensohen zoet le hou den, werd weer een nieuwe socialisatie-eom- missie benoemd. En deze commissie kwam tot ieders ver rassing, met een plan dat neerkomt op het handhaven van het privaatbezit, onder toezicht van den staat. Eenstemmig was deze commissie niet, er was ook een minderheidsplan, maar merk waardig was toch wel dat beide plannen uitgaan van do oudo kapitalistische ge dachte; het maken van wifist. Men wil de productio bevorderen door het toekennen van promién, het in uitzicht stellen van kleine aandeden enz., met andere woorden het prikkelen van dc begeerte naar privaat bezit. Maar van bescherming van den con sument, waarom het toch in de eerste plaats te doen moet zijn, blijkt niets. Onze ruimte laat niet toe hierop nog ver der in te gaan. Het is ook niet noodig. D i t is wel duidelijk, de socialisatie die in Duitschland zoo gemakkelijk scheen en waar alles als het ware gereed stond, is volkomen dood. Men spreekt er nog wel over, evenals bij ons, men gebruikt het woord nog, om zoo nu en dan de massa in de gewenseh- te stemming te brengen, maar practlsche, beteekenis heeft de socialisatieleyze niet. Deze feiten, want dat zijn het toch, moesten wel in staat zijn de socialisten ten onzent eenige voorzichtigheid te doen be trachten. Nu dit echter niet. het geval is, nu men doorgaat en tracht de menschen met deze leuze aan het lijntje te krijgen of to hou den zal inen het andere partijen niet kwa lijk nemen indien ze tegenover de holle so- cialisatie-leuzc een gereserveerde houding aannemen en zich niet door schoonschijnen de woorden laten verblinden. STADSNIEUWS. Stads-Evangclisatie „Jcruel". Gisteravond werd vanwego do Stads-Evangelb ealie Jcruel in do grooto zaal der Stadsgehoor zaal een opwekkings-bijeonkomst gehouden. Do lieer W. Nauta, voorzitter, opendo hot 60- menzijn met een kort oponingswoord, waarin hij op do beteokenis van de vergadering wees. Waar om gaan wij heden het evangelie verkondigen in de Stadsgehoorzaal, terwijl er zoovele kerken zijn waar Gods Woord op een duidelijke en klare wijze wordt verkondigd? Hot is heel nuttig om buiten dezo plaatsen nog samen te komen op een avond als deze. Het zal een „gelegenheids- avond'" zijn. Spr. wekte allen op om met aandacht te luiste ren naar dc sprekers cn de zang,opdat deze avond slagen moge. Vervolgens ging hij voor in gebed, waarna ge zongen werd Pa. 25:2. Door het zangkoor werden op zeer verdienstelij ke wijze eenige liederen ten gehoore gebracht: „Bede", „Tfoost Mijn Volk" en „De wereld is Uw liefde niet waard". Do heer F. II. v. d. JTorst hield zijn voordracht getiteld: Dolle Salome of banden der bandeloos heid. Spr. heeft een „voordracht" aangekondigd npdat anders velen misschien zouden terug blijven, denkende oen predikatie te moeten aanhooren. Hier zal een levend getuigenis worden getuigd, bf Spr. wees op de kluisters dor wereld naar aan« loiaing van Matth. 14:6—12, waar de geschie denis van Herodes' dochter en het einde van Jo hannes den Dooper is beschreven. In breede perspectieven leidt inleider de aan wezigen in den geest in de koninklijke zaal, waar alles schittert en praait. Koning Herodes mot zijn feestgenooten zijn daar bijeen. In diepe kleuren schildert hij hierna de verdor venheid die in dezo feestviering besloten ligt, hoe ver Herodes met do zijnen op het pad der zondon was gedaald. Do wellusten des vleesches krijgen dc .overhand. En als Herocfes' dochtertje gedanst hoeft, stelt de Koning zich prijs aan het grootste gevaar hij geeft de helft van zijn koninkrijk in haar macht. En terstond weet de overste van den dienst der zonde, de duivel, er gebruik van te maken, om oen van Gods heilige gezanten uit hot leven te roeien. Hert hoofd vau Johannes den Dooper wordt uitgeleverd! Welk een offers vraagt de dienst der zonde! Het- middernachtelijk uur, is do middagtijd van den vorst der duisternis, des verderfs. Dan viert de Satan zijn hoogtij. Maar mocht Johannes hier op aarde zijn leven verliezen, daar boven in den hemel brak zijn eeuwig leven in heerlijkheid aan. Hier op aarde staat het leven nog in het teoken van de twee strijdende machten, de eor.o tot uitbreiding van liet Rijk Gods en de andere (ot vestiging van het rijk des verderfs. Spr. Etclt den aanwezigen do vraag: Aan wel ken kant bevindt gij. u? De wereld-massa is steeds slervende. Eens zul len allen ten grave dalen. Gelukkig zijn dan zij die de geuadegift Gods hebben ontvangen, d.i. het eeuwige loven. Wat is er nog over van do pracht én praal van Ilerodes? Het gaat voorbij alle grootheid der aarde, met al wat de mensch in eigen kracht tot stand" heeft weten te brengen. Waar gaan wij heen? Op dezo vraag mag maar één antwoord gegeven worden: „Naar Jezus". Ter afwisseling werd gezongen door het Zang koor: „Liefde" en „Gonadcklokken". Nu kwam de Christ en-neger, de heer Slijngaard, aan 't woord.Dcze hield een toespraak over,,Waar achtige vrijheid", in verband met 1 Joh. 2:15 enz. Spr. verhaalde zijn bevindingen in de Euro-" peesche Christenlanden, nadat hij uit de donkere heidenstreken gekomen was. Welk een ontnuchtering vas het voor hem! Hij had gedacht te komen in een land vol van predi king, een nieuw Jeruzalem. Waar was die kracht van 't evangelie en de naam van het Christen dom die hij in Europa dacht te kunnen vinden. De ontnuchtering sloeg hc-m neer. Zelfs wan hoop kwam over hem. Zou hij maar liever weer niet teruggaan naar het hoide-nland en zeggen: Keert weder tot en blijf bij uw afgoden, o hei denen, uw godsdienst heeft meer beteekenis dan die der Christenen. Neen...! spr. zal nooit den Kerstavond verge ten, waarop hij bemoedigd is geworden. Hij werd na langdurige geestelijke worsteling wedor aange grepen. Hij zag hoo als het ware de Bteenen, cle huizen, do gebeelè natuur luisterde als Chris tus' naam werd verkondigd en groot gemaakt. Hij verkreeg moed en vuur en kracht om in het geloof Christus trouw te blijven, cn voor de uit breiding van Zijn rijk werkzaam te zijn. En wat is nu van de wereld? De menschhcid bevindtzich in een doolliof.Een stroom van ongeloof overhcerscht het men6chengcsl;u:ht. dat onder do gevolgen daarvan moet bukken. De strijd tegen Satan is zwaar. Maar hij is reeds overwonnen! Hot zijn zijn laatste stuiptrekkingen voor hij voor eeuwig wordt gebonden. Spr. wekte tenslotte op dat allen zich zullen overtuigen of zij zich van Satan hebben verwij derd en zich ook geen stadje buiten Sodom hebben verkoren dat toch mede zal vergaan, maar of zij zich naar het bevel van God werkelijk onder hen bevinden die hot Sodom van zonden en ongerech tigheden voor goed den rug hebben toegekeerd. Nu werd nog een duet gezongen: „Mijn Jezus heb ik noodig". Do voorzitter, de heer Nauta, sloot do bijeen komst mot dankzegging. Hij wekte op om de scliaalcollccte aan de deur voor het. Bouwfonds te gedenken. Er is een ge bouw aangekocht aan den Groenesteog dat nog niot betaald kan worden! Voorts deelde hij mede dat de beer Slijngaard a.8. Donderdag in oen opwekkingsbijeenkomst wen6cht op te treden. Nadat tenslotte nog gezamenlijk was gezongen, ging men uiteen. Zoo gaat het goed. Naar ons van bevoegde zijde wordt me degedeeld zal het Bestuur der Leidsche Broodbakkerspatroonsvcreeniging aan hare leden voorstellen a. s. Maandag de prijzen van wittebrood en Zeeuwsch tarwebrood opnieuw te verlagen. Zulks in verband met de dalende prijzen van tarwe en bloem. Het schijnt dat de concurrentie op de vrije markt spoediger tot verlaging leidt dau de bemoeiingen van de rcgecring. Tot nu toe schijnt er althans van verlaging van de prijzen der Regeeringsbloem, over de kwaliteit waarvan voortdurend geklaagd wordt, ong geen sprake te zijn. Den 8en December a. s. hoopt Ds. W. .Bouwman, Predikant bij de Geref. Kerk alhier, in het kerkgebouw aan de Hooi gracht een gedachtenisrede te houden bij de herdenking van Z.Eerw.'s 25-jarigo ambtsbediening. Do afdeeling Leiden van „Pro Rege" houdt. a. s. Dinsdag 30 November iu de Stadsgehoorzaal eeu groole Openbare Ver gadering. Aanvankelijk had o. m. zich als spreker voor deze vergadering bereid verklaard Ds. van den Bosch te 's-Gravenhagc. Deze is echter verhinderd geworden. In zijn plaats treedt nu op, dc hoer Mr. H. Bijleveld, oud-minister van Marine. Bovendien zullen het woord voeren Ge neraal Weber en kaptein Legcmaat.. Ds. Thomas zal het openingswoord, en Ds. Punselie het slotwoQrd spreken. Wij verwijzen naar de in dit nummer voorko mende advertentie. Gisteren werd reeds op verschillende slootcn rond Leiden door de Leidsche jeugd geschaatst. De IJsbaan der Leidsche IJs club kon door de geringe vorst nog niet geopend worden. De hulp-Zendingsvereeniging Leiden (afd. van den Geref Zendingsbond) houdt op 29 Nov. a.s. weder een openbaro vergadering in de Oos- terkerk, waarin als spreker zal optreden Ds. G. Lans, Director vau den Geref. Zendingsbond. Ds. Lans zal sproken over: Vau Zout cn van Licht. Naar wij vernemen is onze stadgenoot, de hoer F. van Romburgh, oud-lid van den Gemeen teraad en Secretaris van do Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, zeer ern6lig ongu- 6told. N-Vanwege de Chr. Middenstandsbond zal,naar ons wordt gemeldt, met Januari a.s» een weekblad worden uitgegeven, dat speciaal do belangen der middenstand zal dienen en een vraagbaak zal zijn Het ligt in de bedoeling dit blad gratis aan do leden der Chr. Middenslandsverecniging te ver strekken. BINNENLAND. De seinmasten voltooid. Thans zijn al de zes seinmasten op het verzendstation voor draadloozc telegrafie Radio-Assel voltooid. Maandagnamiddag om 3 uur is op den laats ten mast de spits gezet. De werklieden, die dit werk verrich ten, hebben na de voltooiing een mooien grooten denneboom boven op den spits ge plaatst.: de Meiboom in den mast. Bij de voltooiing van iederen mast heeft elke torenbouwer f 100 extra loon ontvan gen. Do vreugde der werklieden zal wel niet alleen dit financieel© voordeeltje tot grond gehad hebben, maar stellig ook het feit, dat dit moeilijke en uiterst gevaarlijke werk bijna zonder ongelukken is afgeloopen. Be halve de ramp, die in den nazomer is voor gevallen bij het optrekken van den vierden mast. heeft er geen enkel ongeval plaats gehad. Ncderlandsehc veeuitvoer. De redacteur van de „Msb." te Brussel seint: Aan het Zoeklicht. Leiden, 24 November 1920. We moeten bezuinigen! Dat is thans het wachtwoord ook in da gemeentelijke huishoudens. De groote moeilijkheid is'echter waar Ie beginnen. Om dit vraagstuk op te lossen heeft men in sommige gemeenten een „Bezuinigings- dienst" ingesteld. De bedoeling is ongetwijfeld goed, daar niet van, maar wat dc resultaten be treft, vrees ik toch het ergste. Men begint met het aanstellen van Be- zuinigingsinspeeteurs, die, omdat ze onaf hankelijk moeten zijn en van alle mailden thuis, een rijk bestaan moeten hebben. Bij een inspecteur past natuurlijk een Bezuinigingsburean. En een bureau zonder ambtenaren is toch al te ongekleed. Dezo hecren moeten zich nuttig maken en hoe kan dit ander dan door op grooto folio-vel len Bezuinigingsrapporten te schrijven? Maar die rapporten hebben alleen waar de als de ambtenaren overal kunnen rond snuffelen en dus is het niet meer don bil lijk dat Bezuinigingsauto's en -fietsen etc. worden aangeschaft. En om op dit alles het oog te houden is het noodig, dat er komen adj. inspecteurs, inspecteurs, hoofd-inspectcurs en hoe die heeren anders mogen heeten. Met het gevolg dat men een prachtige „dienst" krijgt, waar heel wat ambtenaren kunnen worden ondergebracht, maar dat da lieve centen rollen, rolien harder dau ooit Le voren. Dat er bezuinigd moet worden is button kijf. Maar als men 't doet op deze wijze ik weet het niet maar 't middel lijkt nic er ger dan de kwaal. OBSERVATOR. In Belgische landbouwkringen is het be richt ontvangen, dat van 4 December a. s. af de Nederlandsche grenzen geopend zui- let worden voor den uitvoer naar alle lan den van alle vee, behalve varkens, niaar dat aan België en in transito door Belgie alleen maar paarden zullen mogen verkocht worden. Dit bericht heeft hier in officieele land bouwkringen groote opschudding verwekt, vooral daar Belgio steeds een zeer goede afnemer van Ncderlandsch vee was. Men vraagt zich af, of dit verbod ge steld is als tegenmaatregel wijl België ge durende verscheidene wekea zijn grens voor den in- en uitvoer van vee gesloten heeft. Dit geschiedde echter om een uitbreiding van de veepest zooveel mogelijk tegen te gaan. Men hoopt hier dat Nederland de toela ting van den uitvoer zal wijzigen in dien geest dat ook Belgic koeien enz. vau Ne derland zal kunnen koopen. Het ontslag aan het Vctboreau. De Minister van Landbouw heeft gister avond in de vergadering der Tweede Ka mer erkend, dat zijn vroegere mededeeling inzake het ontslag van drie ambtenaren aan het vet bureau een vergissing is geweest. Hij had zijn mededeeling gegrond op amb telijke berichten, die onjuist zijn gebleken. De Minister bood de Kamer zijn veront schuldigingen daarvoor aan. Dadelijk na dat hem uit het verslag der ensis-enquete- commissie de ware toedracht van zaken was gebleken, heeft hij aan de betrokken ambtenaren als schadeloosstelling dria maanden salaris aangeboden, twee van hen hebben dat aanvaard, de derde heeft gewei gerd, omdat hij meende, dat de schadeloos stelling'door den rechter moet worden vasts gesteld. Indien de Kamer de motie van af keuring door den heer Kolthek voorgesteld FEUILLETON De gemeente onder het kruis 9) (Onder dc Pelgrim-vadcrs.) V. Toen dc emigranten in Leidon de zeer on volmaakte kaarten van de Amerikaansche kusten, die zij "bezaten, bestudeerd hadden, ■waren zij besloten aan de monding van den Hudson te ontschepen. Het land daar was rijk en gezond, zeide men; geen enkele Europeaan had er nog zijne tenten opgeslagen. De plaats was dus goed, om or de nieuwe kolonie te vestigen. Daarheen had men dus den 6teven gewend. Weldra echter, toen men het land aan den horizon in het gezich kreeg, bespeurde men dat de berekening niet juist was, en dat de kusten die men in de verte zag, meer noor delijk gelegen waren, dan de monding van den Hudson. „Laat ons naar de kust varen," zeiden de pelgrims, met de heeren Carver en Brew ster aan het hoofd; „wij zullen lang6 do Ikust gaan om een geschikte plaats voor de ontscheping le zoeken. Het is toch heerlijk, Weer land te zien." „Ik heb do vrouwen schreiende gevonden als kinderen," zeide John Carver heel zacht tot zijn vader; „Anna stond zoo even op de bovenste trede van den trap barer hut, met .den kleinen Oceanus, op wien zij zoo trotech is, op don arm, om hem voor de eerste maal het land te laten zien." Het scheepsvolk aarzelde; de kust scheen hi»slecht toe, gevaa4ijk door de branding; de lucht was zwaar bewolkt. Het verlangen der vrouwen, of liever ge zegd hare bohoefte gaf den doorslag; velen van haar waren ziek, of snakten naar het open veld. „Een druppel bronwater zou mij verkwik ken," zuchtte mistress Allerton. Men na derde de kust op het oogenblik dat de wind opstak. De storm brak woedend los. „De Heer heeft deze plaats hier voor onze ontscheping uitgekozen," zeide de heer Allerton; „wij kunnen niet verder gaan; wij moeten het anker uitwerpen." „Men gaat het anker uitwerpen!" her haald© men in alle hoeken van het schip. Anna sprak zachtkens tot hare moeder: „Nog een oogenblik, en met die onop houdelijke beweging, die u zoo vermoeit, zal het gedaan zijn." Mistress Carver sloeg hare matte oogle den op: „Ik dacht niet, dat ik zoolang in leven zou gebleven zijn, om mijn lichaam aan de aarde toe te vertrouwen," antwoord de zij met een gedempte stem; „doch de zee moet ook de dooden die in haar zijn, terug geven." Anna bleef kalm; sedert haar moeder' van Ghristoffel afscheid had genomen, was het blijkbaar, dat zij zich van de aarde ge heel had losgemaakt, en hare dochter was het gewend hare moeder gedurig over haar aanstaand vertrek te hooren spreken. „God heeft ons toch naar de haven ge bracht," zeide zij met kalmte. „Om uw aller wil ben ik er blijde om," zeide de moeder; maar zij 6loot hare oogen weer. Anna bleef 'n poosje bij haar, drukten de hand op het -hart, als om de droevenis, die zich wilde uiten, tegen te houden. Daarna nam zij den kleinen 0ceanu6, die wakker was geworden, op den arm en ging naar het dek. Daar was het land, het. vaderland, dat zij zoo ver door zoo vele gevaren heen, hadden bereikt. De kust was overdekt met wouden, wier voel, zich in de zee baadden. Anna meende in de verte het gebladerte dor eikenboomen en de uitstekende takken der pijnboomen en te kunnen onderscheiden; andere onbekende hoornen vervulden do lucht met een vreem den geur. Al de vrouwen stonden op het dek bij een; allen schouwden hot land met welge vallen aan; allen dankten God. Doch onder de mannen openbaarde zich een zekere onrust. Op het zien van het land waren do politieke theorieën ontwaakt. Om do eenheid in handelen, bij eene aan te vangen ónderneming zoo noodig, te handhaven, hadden de heeren Carver en Bradford een stuk opgesteld, -dat. al de pel grims aan elkander verbond en hen ver plichtte, aan de wetten en reglementen te gehoorzamen, welke men voor het bestuur der jeugdige republiek mocht uitvaardigen. Al dc mannen onderteokendep het document en de orde was hersteld. „Alvorens men wetten maakt, moet men een dak hebben, waaronder inen het hoofd kan neerleggen," zeide do heer Hopkins glimlachend; „cn om dat dak te maken, diende men aan land te gaan." „De wet is wat 's menschen ziel het eerst behoeft," zeide de statige Bradford, „en de behoeften der ziel gaan voor die van het lichaam." „Voor onze zielen hebben wij de wet van God", zeide de heer Carver; „ik acht dus dat het ons geoorloofd is ons met de tegen woordige belangen bezig te houden. Mijne vrouw is ziek; ik verlang zeer haar aan land te kunnen brengen." „Vader, als gij hot goed vindt," spraken John on Izaak Carver, „dan gaan wij mot kapitein Standish aan land, om te zien of or in 't woud niet een spoor van een woning is te vinden, en een plaats om moeder daar neer te leggen.'1 „Hoe'zult go aan wal komen?" vroeg de heer Carver, die het land met genoegen aanstaarde; maar niet zonder bezorgdheid?, „het water is laag; het schip kan niet aan de kust komen, en de sloep moet noodwen dig gemaakt worden, aleer die in zee kan gelaten worden." „Wij zullen de boot nemen en dan te wa ter gaan," zeide de kapitein, terwijl.hij de hand op den schouder van John Carver logde; „als die jongelui, evenals ik, ter oorlog waren geweest, zouden zij weten, dat men de vesting niet inneemt, zonder die to bestormen. Inplaats van de kogels der vijanden, hebben wij hier slechts een strook zee over te steken. Komaan, heeren!" Dat gezegd hebbende, liet de kapitein zich langs het schip afglijden, greep de rie men van de kleine boot, en binnen een oogenblik sloegen zij de riomon-in de stille wateren van de baai; en nu zag men ben naar de kust roeien. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1