Dagblad voor Leiden en Omstreken. BINNENLAND. bonnementsprijs IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN KWARTAAL 12.50 WEEK10.19 NCO PER POST PER KWARTAAL 2.90 Iste JAARGANG. - MAANDAG 8 NOVEMBER 1920. - No. 186 BUREAUHOOIGRACHT 35 LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 advertentie-f r.js PER GEWONE KEGEL f 0.22 1/3 DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN' RECLAMES Dl'BBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 80 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, bij vooruitbetaling -ï Democratie en directe actie. :ele weken geleden hebben wij gewe op de tweeslachtigheid van Mr. Troel en die cenerzijds van geen dictatuur wil [|!(4cu en de democratie wil handhaven en ilijkertijd de „directe actie" verdedigt. C et genoègen constateercn wij dat do i^gere eenheid van deze tegenstrijdige he lpen ook door nadonkende sociaal-de kraten niet wordt begrepen en dat het Mr. Troelstra aangeprezen middel om A| een nieuwe toekomst te geraken vol- £jkt geen algemeene instemming vindt. r. van Dillen, een van de weinige roan s' in het roode kamp dio gewoon zijn de )n nuchter te bezien, verklaart openlijk 7i!1 de „directe actie" die Mr. Troelstra scht. fo /5ezen di ^v\Vat is de politieke werkstaking als icht feitelijk niets anders is dan de af- ;en dictatuur. fel om tot socialisatie te dwingen, an^ dan een stuk dictatuur? zal de principieele bedenkingen daar in niet herhalen. De kwestie wordt zoo jzamerhand erg eentonig! Maar ik wil ^wel op wijzen, dat de directe actie als (adel om de maatschappij te hervormen Voluut ondeugdelijk is. De 7?ero maatschappelijke klassen kunnen v middel immers even goed toepassen. In oden van de boeren, de intellectueelen fn kan de directe actie ook een zeer gc- C$it strijdmiddel zijn. de eerste maanden der Duitsche revo- Wp is het in verscheiden steden gebeurd wjeen arbeidsraad, die wat al te veel pre cies had, door een staking van doktoren, "itenaren enz. murw werd gemaakt, ^iwens, wie waarborgt ons, dat de arbei- wanneer men eenmaal in hun hoof- de democratische gedachte heeft ver- •rd, de directe actie ook niet voor zuiver i .stische doeleinden zullen aanwenden? in dergel ij ke reeks van poli- ke stakingen encontra-sta- igen is nog erger dan revo ke, het is een permanente r c h i e. Smaken verschillen, maar mij dit „nieuwe perspectief' nog steeds niet "bron." ®por deze openhartige uitspraak zijn wij van Dillen dankbaar, at Mr. Troelstra beoogt is nog er- dan revolutie, et is een permanente anarchie. .Is een vooraanstaand Soc. Dem. dus eelt, dan is er voor ons zeker alle reden voorzichtig te zijn en waakzaam. Jeugd-bioscoop. den loop van deze week zullen te Lei- de eerste lessen van de gemeentelijke ïoop gegeven worden. 'ij zijn van deze lessen, die in het Luxor ter zullen plaats hebben, vooralsnog l bewonderaars. .et groote voordeel zal waarschijnlijk aan de zijde van de bioscoop-exploitan- voor wie deze lessen vermoedelijk een ichtige reclame beteekenen. •nderde kinderen uit gezinnen die tot •e de bioscopen niet bevolkten, zullen jgenieten" van de prikkelende reclames isschien tot vaste bezoekers5* worden oed. ,ar ook afgezien hiervan bestaat het r dat daar een onderwijs wordt gege- [in strijd met onze beginselen en dat in worden vertoond, die beter achter- hadden kunnen blijven, de Amslerdamsche Jeugd-Bioscoop ving het leerzame programma aan reclames van sigaretten- en drankfa- inten, reclames speciaal voor de jeugd icht. deze reclame-film werd eerst onder- ten, toen door een deel van het publiek werd geprotesteerd. Voorzichtgheid bij het gebruik van dit leer-middel blijft dus dringend geboden. Uit de Pers. STAATSVOOGDIJ. Bij den Hoogen Raad van Arbeid, ^dus schrijft de T ij d, is vanwege den Minister van Arbeid ingekomen een verzoek om ad vies, betreffende een door Z.Ex. ontvangen request van de voornaamste organisaties in het drukkersbedrijf, waarin de wensche- lijkheid werd betoogd, de Arbeidswet 1919 zoodanig te verruimen, dat de in de typo grafie per collectief contract vastgestelde werktijdregeling voor de couranten-drukke rijen door de wet zou worden erkend. Door dit request wordt een vraag aan de dagorde gesteld van principieele en ver strekkende beteekenis. Enkele dagen voor do wet van kracht werd, ontvangt de Mi nister reeds een verzoek tot wetswijziging. En wel een verzoek, dat, al staat het er niet uitdrukkelijk bij vermeld, vermoedelijk ook van de arbeidersorganisaties uitgaat Juist uit het drukkersbedrijf, waar de ar, beiders met hun organisaties zooveel heb ben te zeggen, komt bij den wetgever het vorzoek, zich voor wat de werktijdrege ling .betreft, liefst niet met hunne zaak le bemoeien. Patroons en arbeiders zullen, bij collectief contract, dit zaakje zelf, naar beider bevrediging, wel opknappen. Is de arbeidswet dan overbodig? Wel neen. Do wettelijke beperking van den arbeidsduur, als algemeene maatregel, werd in al de beschaafde landen zoo sterk als een dringende behoefte gevoeld, dat het Internationaal Arbeidsbureau zich met de zaak heeft ingelaten. Als algemeene maat regel moeten de huidige voorschriften onge twijfeld behouden blijven. Maar, wanneer in bepaalde bedrijven, de belanghebbenden het zoo kunnen regelen, dat, met inachtneming van de belarigen der patroons, arbeiders en der technische eischen -van het bedrijf, de werktijdregeling kan worden gewijzigd; wanneer de organisaties van werkgevers en arbeiders in bepaalde bedrijven wenschon ontslagen te worden van wettelijke regelin gen van het staatsgezag in zake arbeids duur, dan is er geen enkele reden om op dezen billijken eisch niet in te gaan. Het verzoek der organisaties uit het drukkersbedrijf komt hierop neer: de ar beidswet 1919 wijzigen in dien zin, dat de per collectief contract voor een bepaald bedrijf vastgestelde werktijdregeling voor dat bedrijf feitelijk kracht van wet zou krijgen. Daartegen is o. i. niet het minste bezwaar, wanneer en dit lijkt ons de primordiale voorwaarde de huidige voorschriften dor arbeidswet blijven gelden voor die bedrijven, waarin per collectief contract geen werktijdregelingen zijn vast gesteld. Het wil ons voorkomen, dat op die wijze het door den wetgever beoogde doel beter wordt bereikt. De wettelijke bescherming blijft dan voor de arbeiders in 't algemeen gehandhaafd; maar het voogdijschap van den Staat wordt opgeheven voor die arbei ders, die door hun sterke organisaties in staat zijn tot zelfstandig beredderen van hun zaken, tot het behartigen van hunne belangen, zonder staatstusschonkomst. Wet telijke bescherming, waar ze noodig wordt geacht; vrijheid, waar deze door al de be langhebbenden wordt gewenscht. Dit lijkt ons inderdaad de beste oplossing. MINISTER DE VRIES. Aan een beschouwing over de aanvallen op Minister de Vries, in de Standaard is het volgende ontleend: „Alles in aanmerking genomen, achten wij de critiek van links, op den Minister van Financien uitgebracht, bovenmatig on billijk en veelszins gespeend aan objcctivi- teit. Er is voor ons geen reden om aan te dringen op zijn heengaan; zagen wij die, wij zouden niet aarzelen daaraan uitdruk king te geven, al is hij onze geestverwant." „Aan de andere zijde wenscfyen wij ech ter niet, dat do Minister zal worden geduld om ons ter wille te zijn. Is men niet langer gediend van zijn beleid, men zegge het dui delijk en klaar, maar men rekene daarbij niet op onzen steun, want wij zijn van oor deel, dat de ministor, ook blijkens zijn da den, al is zijn werk niet zonder gebreken, onzen steun verdient, en niet alleen onzen steun." STADSNIEUWS Catechetisch Onderwijs. De Raad ter bevordering van do Opvoeding der Rijpere Jeugd te dezer stodo, houdt zich reeds eenigen tijd bezig met de zaak van hot cate chetisch onderwijs. Dit onderwijs is naar ons oor deel van niet licht te overschatten waardij en vooral voor onze dagen van de grootste betee kenis. Een groote moeilijkheid is echter, dat vooral voor vele jongens do avonduren schier alle bezet worden door cursussen, lessen, en allerlei orga nisaties. Om dat bezwaar zooveel mogolijk weg te nemen heeft de R. 0. R. bovengenoemd zich in verbin ding gesteld zoowel mot do predikanten van al de bij den R. O. R. aangesloten „Kerken (Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk., Geref. Gemeente, Chr. Gcrof. Kerk, Luth. Kerk) als met do verschillen de inrichtingen voor Onderwijs en dergelijke, wel ke daarvoor bijzonder in aanmerking komen. Resultaat van ons overleg is nu. dat tc begin nen met 15 Nov. a.s. de catechisaties voor knapen en jongelingen (behalve enkele bijzondere, die op middaguren of op een ander avonduur blijven be paald) door al die predikanten gestold worden op oen en denzelfden avond, n.L op Maandagavond, en wel voor jongens van 12—18 jaar van 6.30 of 7 uur tot 8 uur, en voor jongelingen van 16 jaar en oudor van 9 unr tot 10 uur. En wel hebben twee inrichtingen van onderwijs, ml. Mathesis en Kennis is Macht vooralsnog niet kunnen boaluitoh de lesrooster-zoodanig to regelen, dat op die uren voor bodoolde leorlingen geen lessen worden ge geven (wij hebben hoop dat die regeling oerlang getroffen moge worden) maar toch hebben zij medegedeeld gaarne bereid te zijn, voor die üren aan bedoelde leedingen vrijstelling van de les te verleenen, waaneer hunne ouders daarom aan de inrichting verzoeken. Laton wij nu dan ook al de ouders, die cate chetisch onderwijs voor hunno kinderen begeeren, mogen opwekken de noodige maatregelen te nemen en. zorg te dragen, dat de catechisaties geregeld worden bezocht. Laten zij, 'voorzoovor oen of andere cursus of les met de catechisatie-uren samenvalt, van dc leeraren vrijstelling van die lessen verzoeken, welke hun zeker gaarne zal worden verleend. En wenden zij zich, indien zij nog eon of andere moeilijkheid mochten ondervinden, tot den predi kant, op wiens eatochisatio zij hun kinderen wenschen te zenden. En laten alle inrichtingen van onderwijs, cur sussen, vercenigingen voor zang, gymnastiek enz., enz., zorgen, dat voortaan do Maandagavond voor dc knapen en jongolingcn vrij blijve voor cate chisatie. Dc catechisaties voor knapen en jongelingen voortaan zooveel irtogclijk op Maandagavond behalve dc bijzondere catechisaties op een middag of de bolijdeniscatcchisatics e. d. g. En de Maandagavond voortaan door alle or ganisaties opengelaten voor die catechisatie! Laat or zoomin boidcr bolang, goede samen werking zijn! Namens den Raad tor bevordering van de Opvoeding der Rijpere jeugd (do R. O. R.) all ier, W. BOUWMAN, Voorz. Zoeterw. Sintrel 79. A. J. Schonevold, Secr. Morscliweg 83 a. Leiden Nov-. 1920. Naar wij vernemen bestaat het plan bij den Raad der Geref. Kerk alhier, om evenals liet- vos rige, ook dit jaar wederom een samenkomst met de Gemeente to beleggen, waarbij nog nader vast te stellen besprekingen zullen plaats hebben, wels ke verband houden met het kerkelijke leven. 'Zooals men zich zal herinneren heeft het vorige jpar Ds. Bouwman een referaat gehouden over den EcredftS Zaterdagmiddag heeft te 4.25 een aanrij ding plaats gehad op den Rijnsburgerweg tus- schen een wagen met paard en een rijwiel. De fiets werd zeer beschadigd. Do botsing liep zon- dor persoonlijke ongelukken af. De eigenaar van het voortuig wilde de schado aan dc fiets niet ver goeden. Vermoedelijk ligt do schuld aan beide kanten. f—Door het R.-K. Huisvesting-Comité alhier wordt op Donderdag 11 Nov. a.s. een groote pro- paganda-avond gehouden in do Stadsgehoorzaal voor het noodlijdend Centraal Europa. Als 6prokers treden op de H.H. P. L. Dessens, Dr. Emilo Vorvicrs en Arnold Smits, allen te Leiden. Muziolc en zang zullen een en ander afwisselen. De Gemengde Zangvcroeniging „Zang zij onze lous", alhier, directeur de heer A. Teljeur Jr. heeft bij Koninklijk Besluit van den 26sten Octo ber 1920 no. 67, de Koninklijke goedkeuring ver kregen op haar Statuten en is als rechtspersoon erkend. Zaterdagavond ongeveer half 7 had op dc Steenschuur hoek Rapenburg een ongeluk plaats. Van do richting Steonschuur rood de auto H. 179/9 en kwam in aanraking met een wagen van de kaas- en boterhandelaar J. v. d. K. Van de auto was het spatbord beschadigd en van de wa gen werd do boom stuk gereden. De autoeigenaar kwam met den boterhandelaar tot een minnelijke schikking. Dc brooddistributie. De Yereeniging van Nederlandse he Ge meenten heeft aan den Minister van Land bouw verzocht de kosten voor de distribu tie van brood, bloem en meel weder ten las te van het rijk te nemen. De Minister heeft echter geantwoord dat hij geen termen kan vinden om aan dit ver zoek te voldoen. De Heraut. „De Heraut" deelt mee, dat de hoofdar tikelen en meditaties, tot dusver door dr, A. Kuyper geschreven, dank zij zijn ge woonte, om maanden vooruit te werken, allo zijn geplaatst. Nog één stuk rest van de serie-hoofdartikelen „Van de Kerk", en dan is de voorraad ten einde. De meditaties zullen voorloopig worden geschreven door prof. H. H. Kuyper en dr, A. Kuyper Jr., terwijl prof. Geesink een serie hoofdartikelen zal geven over „Ethi sche Theologie". Onderwijzers-staking. In de Woensdag j. 1. gehouden vergade ring van de hoofdbesturen van de vakver- eenigingen der openbare onderwijzers is o. m. ook over een eventueele staking ge sproken. Naar de Tel. verneemt moet de groep van de meest linksstaande hoofdbestuursleden een proteststaking hebben gewild, maar bij meerderheid van stemmen moet de ver gadering zich daartegen hebben verklaard. Christel. Kweekscholen. In „De School met den Bijbel" waar schuwt de redacteur J. L. tegen het maar luk raak oprichten van kweekscholen. „Ge lijkstelling wil niet zeggen, dat we nu door versnippering van krachten alles eens lek kertjes duur gaan maken. Kweekscholen KÊUILLETON Op den Tweesprong. ize, boven, op haar zolderkamertje. S ipvoet van ergernis. is een uur bijna, is ze bezig met haai t. Met 'n aarden kan en tinnen schotel waschgereedschap, 'n afgebladderden _jel, 'n ijzeren haarkam en een paar gro- loeken heeft ze 't 6tof, dat je in vijf Indagen diep in de huid dringt, verwij- zich keurig gekapt en zoover haar het toelaat, 6jiek gekleed. Mze heeft smaak en haar gezellinnen op rp benijden er haar om. Ze heeft haai i dte voorkomen méé. Ze is rijzig, en niet uit de maat gegroeid; slank, en niet mager; de lijnen van haar am zijn rond, en toch niet slap. Haar it alles; de hoed, groot of klein doét iltijd op haar bruine haren, uit welker g van voren zijige ponniekrulletjes barstig over 't voorhoofd cirkelen; japon valt altijd goed en als de nette schoenen de huid, grof van 't werken, eken, zijn haar handen slank en fijn an 'n „echte dame". 5t 'n lint, 'n strikje, 'n goedkoope bro- 'n kuifkam weet ze verrassende uit komsten te bereiken en alle babbelvrouwen, behalve die zelf meisjes van dien leeftijd hebben, noemden haar zonder aarzelen „de knapste van 't dorp". Hoofdwiegelend en heupdraaiend heeft ze op 'n stoof voor den 6piegel gestaan, tot alles wèl was zoo en ze met 'n blijden glim lach haar mooie figuur begroetend, naar 't raam tippelde. 't Is 'n warme voorjaarsmiddag; 't goud der zon en 't groen der velden vloeien door een tot 'n mengelkleur, waaraan 't oog zich niet kan verzadigen en die het jonge hart. dat het leven genieten wil, sneller kloppen doet. Beneden, in den hof, loopt 'n bejaarde vrouw, die van 't hok de doeken haalt, in de zon te drogen gehangen, 't Is 'n magere gestalte, met scherp-beenig gelaat, getui gend van 'n kijfachtige natuur. Do dunne lippen met kracht opeengeklemd, driftig in al haar bewegingen, is ze in voorkomen en optreden geheel het tegenovergestelde van het meisje, dat haar bespiedt. „Moeder is kwaad", mompelt ze, ,,'k kan 't niet helpen; 'k ben geen kind meer; ze is toch ook jong geweest." En langzaam be spuit ze haar zakdoek met haar flacon, be- geerig den reuk opsnuivend. Toch blijft ze slaan, a-1 is ze gekleed. Ter wijl ze vaag staart naar den kerktoren, die even boven de boomen uitpunt, vermenig vuldigen zich de gedachten in haar, stel len zich in slagorde, voeren 6trijd, dat het haar pijn doet aan 't hart. Toen was het, dat ze stampvoette. Met 'n snelle beweging, schudt ze die ge dachten weg, gelijk men zich 't slot van do kleeren schudt en trekt ze de pen uit haar hoed. Met moeder heeft ze 't nooit kunnen vinden. Haar beider karakters stooten elkander af. 't Was als de strijd van de blijde lentezon met het gure winterweer. Haar zang verstomde al6 de scherpe krijsoh stem harer moeder er bovenuit keef. Ze ontweek haar, zooveel ze kon en anders zweeg ze. Maar ze herademde, als die stem ophield, gelijk wie 'n beschuttenden hoek omsloeg, na zich tegen den snijdenden noor denwind te hebben opgewerkt. Moeder wilde Lize tot een evenbpeld van zichzelf maken; slovige huisvrouw, die zich nooit rust gunt, het zonnelicht buiten sluit, in de somberheid tiert, zich bij 'n vroolijkcn lach en harligo 6cherts terugtrekt als 'n slak in haar huisje, de vreugde haat als den vijand der men6chheiden dat lukte niot. Altijd had Lize zich geschikt, maar nu was 't uit. 'n Ganschen winter had ze in de droefheid van die kclderatmosfeer geleefd; nu de lente kwam, wil ze 't leven in cn voor 't eerst genieten van de kermis in 6tacl. O, de geneugten van dien blijden feest roes! Vader kan gerust zijn; hij zal zich over z'n dochter niet behoeven te schamen! Jammer, dat ze hem ook tegen heeft, 't Is te begrijpen: Vader is vroom en dat is zij niet, maar toch heeft ze voor hem 'n onbe grensde achting. Vader't is jammer zijn droeve blik vervolgt haar den ganschen dag Nog even zichzelf bezichtigd en ze zal gaan. Den rok van haar japon hoog op, gaat ze de trap af. Even toch in do kamer, om te groeten; ze mag lijden, dat er maar nie mand is. De deur staat half open; voorzichtig kijkt ze naar binnenals een beeld blijft ze waar ze i6, onbeweoglijk. Daar aan de tafel zit haar vader, nog net als hij zat na 't middagmaal. De Bijbel ligt nog naast hem, maar hij heeft de hand voor de oogen en tusschen die vingers droppelen tra non! Het leed schokt hem in zijn stoel en zacht steunt hij, als wie zware pijnen lijdt, en zich toch bedwingen wil. Zo heeft hem gezien, toen haar jongste met tien of minder leerlingen per klas zul len het toch op den duur niet kunnen bol werken. Dat moét ook niet. Eer het gevaar zou kunnen dreigen, dat van bovenaf rege lend zou worden ingegrepen, wat op den duur zou uitkomen op de opheffing der kleine kweekschoolljes, moeien we zelf orde op onze zaken stellen ver maant de schrijver. Plaatselijke keuze. De memorie van antwoord van den heer Rutgers c. s. is verschenen in zake zijn voorstel tot wijziging der drankwet (invoe ring van plaatselijke keuze), De memorie verdedigt uitvoerig het betreffende voorstel tegenover de aangevoerde bezwaren. De aankoop van slakken. Naar van de zijde der directie van de Zuiderzeewerken wordt medegedeeld is hot dezer dagen in verschillende dagbladen opgenomen bericht, dat door die directie onderhandeld zou worden over het aankoo- pen in Duitschlaud van slakkenbergen (zoo genaamde holden) om het daaraan te ont- leenen materiaal te gebruiken voor het „dempen" van de Zuiderzee, ten eenenmale onjuist. Het bunkeren in Engeland. Het Engelsche Consulaat-Generaal te Rotterdam heeft het volgende telegram ont vangen van de Engelscho legatie te Den Haag: In verband met de opheffing van de sta king der mijnwerkers zullen de.beperkingen op hét bunkeren worden ingetrokken. Bun kerkolen zijn daarom nu verkrijgbaar voor alle vreemde schepen, voor zoover de plaat selijke voorraden dit veroorloven. Op de Thames en de Mersey zijn volop reserves, maar eenigen tijd zal er mede verloopen, vooraleer de voorraden op de Humber en in de havens van Schotland kunnen aangevuld zijn. De export van steenkolen zal hervat worden, zoo gauw als de mijnwerkers de staking definitief hebben opgeheven. Zonsverduistering. Den lOden November zal er in het noor delijk gedeelte van Amerika een gedeelte lijke zonsverduistering kunnen worden waargenomen. In Europa heeft deze eclips laat in den namiddag plaats, kort voor zonsondergang. De uitvoer van melk naar Duitschland. Eenige dagen geleden is in do pers een bericht verschenen, volgens hetwelk wegens de daling van de Duitsche valuta de steden in Rijnland en Westfalen niet meer in 6taat zijn, den toeslag op de uit Nederland dage lijks ingevoerde versche melk te betalen, en dat derhalvo den melkinvoer moet worden gestaakt. Inderdaad hebben reeds eenige ste den de afname van Hollandsche melk opge zegd, terwijl andere steden in alle richtin gen nog pogingen in het werk stellen, den melkinvoer ten behoeve van de zuigelingen en de zieken eenigszins te kunnen handha ven. Ook hebben de leiders der groote arbei dersorganisaties in het Roergebied deza kwestie ter hand genomen. Niettegenstaan de 1 liter Hollandsche melk op het oogen- blik in Essen bijv. p. m. Al. ü.ou kost, zaï er alles gedaan worden de mclklevering niet to doen staken, omdat de hoedanigheid van de Hollandsche melk die van de Duitsche ver reweg overtreft. Dat de onkosten voor de steden tengevolge van de levering van Hol landsche melk uitermate zwaar drukken, be wijst, dat bijv. Essen op het oogenblik _ecn toeslag van pl.m. AI. 40,000 dagelijks moet bijpassen. Middenstandkwoningbouw. Onlangs is gemeld, dat de regeering zich bereid had verklaard, den particulieren mid- denstandsbouw te steunen cn voor dien broertje stierf; zijn stem trilde èn zijn oog was beneveld, maar hij sterkte zich in den God des Verbonds. Ze heeft hem gezien, toen voor drie jaar hun hofstee afbrandde^ die maar laag verzekerd wus, maar met Job heeft hij den Naam des Heercn ge loofd. En nu weent hij. Om haar! De sterke man is neergedrukt door hotj leed. Dat zij over hem brengt! Een verschrikkelijken strijd woedt in haar ziel. Buiten kijft haar moeder tegen de meid, die nog met de vaten bezig is, maar ze hoort het niet/ Met kracht bonek haar hart: Eert uwen vader on uwe moo der Plotseling snelt ze naar binnen. Haan hoed werpt zc op den stoel; haar arm slaat ze om haar vaders hals en drukt haan wang tegen hem aan, nokkend: „Vaderï hou op; ik ga niet!" Als uit een droom heft hij 't hoofd op. Met onuitsprekelijke vreugde ziet hij z'n kind aan, alsof het plotselinge geluk hem te groot is, neemt haar handen in de zijns en overvol van blijdschap stamelt hij: „HÉ d od! Gij hoort h-:

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1