(a em a en te I ij k e AankonaigiriQen. Gemeentelijke Vischverkaop De Burgemeesrter van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat «oryen (Zaterdag) aan de gemeentelijke Visch- winkels Vischmarkt en Stadshulpwerf) verkrijgbaar is VERSCHE HARING a fO.U, SCHF.I7ISCH a f 0.17. GROOTERE SCHSu- VISCH a fü-oO, GRAUWE POON a fO.20" en SCHOL f 0.20— f 0.24 per pond. W. PERA, Wetli., loco-Burgemeester. Leiden, 5 November 1920. en uit de Kweekschool voor Zeevaart een diepen indruk. Ken der Bestuursleden bracht aan het einde Ds. Pun6elie en zijne medewerkers dank voor het genolcne. Door de N. V. Slavenburg en Co's Bank, gevestigd te Schiedam, met kantoren te Schiedam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Leiden, wordt van 8 tot en met '22 dezer, de inschrijving opengesteld op f 750.000.— aandeelen aan toonder in stukken van f 1000 en I 500, deelende in de geheele winst over het boekjaar 1921. Dc koers van uitgifte zal bedragen 110 pet. Volgens de toelichting in het prospectus van uitgifte hebben de uitbreiding der za ken en de regelmatige vergrooting van hot vennootschapskapitaal der Commanditaire Bankvereeuiging Slavenburg en Co. het wenschelijk gemaakt de vennootschapsvorm van dit bankbedrijf te veranderen in die van een naamlooze vennootschap. Tot dit doel word 25 October 1. 1. opgericht de N. V. Slavenburg en Co.'s Bank, met een maat schappelijk kapitaal van f 5.000.000, waar van bij de oprichting geplaatst wa6 f 1.250.000. De gestadige en evenredige ontwikkeling van het bedrijf maken het wenschelijk het gestorte aandeclen-kapitaal Wederom uit te breiden. Het over het eerste halfjaar van 1920 behaalde winstsaldo, alsmede de gang van zaken in het tweede halfjaar maken het, volgens het prospectus, mogelijk, on voorziene omstandigheden voorbehouden, ook over 1920 eenzelfde dividend uit te kee- ren als over de jaren 1917, 1918 en 1919, hetwelk telkens 12 p_ct. bedroeg. Houders van oude aandeelen kunnen recht van voorkeur uitoefenen, met dien verstande, dat het bezit van vijf oude aan deelen recht geeft tot inschrijving op drie nieuwe. Gisteren namiddag tc kwart voor vijf ontstond ccn begin van brand in den kelder van perceel Haarlemmerstraat, hoek Mare, waarboven de sigarenwinkel van de Firma W. H. A. Mayer is gevestigd. Aldaar bevond zich een partij sigaren (pl.m. 9000 sigarenkistjes) die bij een kachel droogden. Vermoedelijk door het te hard branden van het vuur, vatte de partij vlam. Het gelukte de politie, met behulp van eenige slangen op de waterleiding, het vuur spoedig te blu6schen. De vuur- en waterschade was echter groot. Een en ander was verzekerd. Gisterenmiddag ongeveer kwart voor vier had bij de firma Albers en De Jong in de timmermanswerkplaats aan het Utrecht- sche Jaagpad alhier, bij het stellen van een kachel, een ongeluk plaats. N. v. d. K. wa6 op het dak geklommen om de pijp te helpen stellen. Onverwachts gloed hij terzijde en viel door een lichtraam van het dak in d© werk plaats van pl.m. 9,5 meter hoogte. Hij bekwam een ernstige hoofdwond, een buil en eenige lichte kwetsuren. Een agent van politic legde een hulpverbasd. Per brancard werd hij naar het St. Elisa- bethsgesticht overgebracht. De gisteren tc Leiden gehouden verga dering van aandeelhouders der N. V. Machi nefabriek Ovorrijn (Menbemiers en Haen- tjes) alhier, heeft de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd en het divi dend over het afgeloopen boekjaar bepaald op 10 (v. j. 5) pet. Do directeur van het Po6t- en Tele graafkantoor alhier verzoekt ons te willen berichten, dat wegens verbouwing do i n- g a n g van het postkantoor met ingang van M a a n d a g a. s. zal zijn op de B 1 o e- menmarkt, naast het telegraafkan toor. Mej. S. Lafober alhier slaagde te Am sterdam voor het examen vrije- en ordo- oefeningea. Tot voldoening van vele reizigers worden thans op het houten hulpperron eenige wachthuisjes gebouwd, voor beschut ting van de reizigers tegen regen en koude. Mej. J. M. van Konijnenburg van hier, 6laagde te Amsterdam voor het examen vrije- en ordeoefeningen. De heer IToek, die tot onderwijzer aan do Geref. School te Zandvoort is benoemd, is'thans niet alhier werkzaam, zooals gis teren werd vermeld, maar aan do Geref. School, Smitssteeg te Rijnsburg. EIGENLAND. Herziening der Gemeentewet.- Verschenen is het verslag van de Staats commissie tot voorbereiding van de herzie ning der Gemeentewet, Ingesteld bij Ko ninklijk Besluit van 6 December 1918, waarvan voorzitter is prof. mr. dr. J. Op- penheim, lid van den' Raad van State. Wij komen hierop nader terug. Niet-plakken van rentezegels. De kantonrechtor te Beetsterzwaag heeft een veehouder aldaar veroordeeld tot ÏOQ; gulden boete, subsidiair 150 dagen hechte-" nis, wegens het met-plakken van renteze gels, Dc langdurige droogte. In de Tieler- en Bommclerwaard wordt, volgens het N. v. d. D„ zeer naar regen verlangd, ook naar een koogeren water stand der rivieren. Het uitgezaaide koren ontkiemt niet, maar verstikt in den grond, terwijl door den lagen waterstand de schepen die suiker bieten en hooi moeten laden, de meeste la dingplaatsen niet kunnen bereiken. Voorte is op verscheidene boerderijen watergebrek, eveneens door den lagen waterstand, daal de pompen buiten werking zijn. Gedurende een 10-tal weken vertoont zich, ook wellicht door de ongekende lang durige lago rivierstanden, geen enkele zalm op de Merwede, Waal of Maas. Een slecht voorbeeld. „In een Koninklijk Besluit, dat alle mi nisters hebben ondertcekend, beleedigt de Rêgeering de Nederlandsch© Taal, door het duidelijke Nederlandsche woord „lands verdediging" te verwerpen en het uitheem- sche woord „defensie" te gebruiken. We hebben nu een Ministerie van Defensie ge kregen in plaats van een Ministerie van Landsverdediging. En dat Ministerie moet nog wel de bescherming van ons eigen volksbestaan behartigen! Het is wel droevig, oordeelt „Neerlan- dia". Belangrijke schadeposten. In het faillissement van de Vereenging Belanghebbenden Zuiderzeevisscherij is aan de leden van deze vereeniging een uitkee- ring van 30 pet. verstrekt, waarmede van verschillende zijden geen genoegen is geno men, aangezien algemeen de meening heerschte, dat men leverde aan een semi- officieel *gceringsbureau en het volle be drag vobr leveranties door rijkscrediet was verzekerd. De kiesvereeniging Huizen, in welke ge meente een deel van het vroegere hoofdbe stuur zetelde, heeft thans de heeren Schaap, wethouder, en Boor, vischhandelaar-expedi- teur, afgevaardigd naar de Chr. Hist. Ka merclub, teneinde den 6tand van deze zaak uiteen te zetten en te trachten gedaan tc krijgen, dat van rijkswege het ontbrekende wordt aangevuld. In Huizen alleen bedroegen de vorderin gen van do vereeniging vischhandcl onge veer f 20,000, van de firma Veerman-West- land f 9000 en van een groep detailhande laren f 14000. Kunstwerken voor graan? De Berlijnschc berichtgever van het Hbl meldt: Naar het „Berliner Tageblatt" uit de kringen van de kommissie 'van herstel ver neemt, zal de Oostenrijkscho regeering do gobelins en andere kunstvoorwerpen, welke vroeger tot het keizerlijk bezit behoorden, aan Nederland verkoopen in ruil voor de levering van ovorzeesch graan, dat reêd6 in Nederlandsche htiveDs is opgeslagen en dadelijk ter beschiking van Oostenrijk staat. Maximumprijzen voor Turf. De minister van Landbouw lieeft de maximum kbinhandelprijzen voor den ver koop van turf vastgesteld: Voor Zuid-Holland gelden de volgende prijzen per 100 st. afgehaald van schip of pakhuis: Korte Friesche turf, le soort fl.33, f 1.5S, idem 2e soort f 1.34, f 1.53, idem 3e soort f 1.20, f 1.38. Lange Friesche turf, le soort f 1.63, f 1.86, idem 2e soort f 1.58, f 1.80. Lange losse turf (haverstroo) le soort. 1.62, f 1.86, idem 2e soort f 1.52, f 1.74. Machinale lange turf f2.36, f2.70. Drentsche bagger- turf (baggerbl.), le soort f 1.61, f 1.85, idem 2e soort f 1.57, fl.70. Noord-Hollandsche turf, le soort f 1.63, f 1.86, idem 2e soort f 1.52 f 1.74. Luchtballen f 1.07, f 1.22. Bakkersturf le soort f 1.60, f 1.82, idem 2e soort f 1.56 f 1.78. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. ''Vergadering van Donderdag Wijziging Gemeentewet. Aan de orde is voortzetting van deelhandeling van het wetsontwerp tot wijziging van do Ge meentewet en van de Wet op de Inkomstenbelas ting 1914. De heer DE SAVORNIN LOHMAN (C.-H.) on dersteunt het amendement-Van Beresteyn ora kunstinstellingen niet te belasten. De Minister van Financiën, de heer De VRIES meent dat aanneming van het amendement-Van Beresteyn een tegenstrijdigheid uitlokt. Wordt liet aangenomen en zou de Minister van Onderwijs besluiten tot het geven van subsidie aan oen in stelling, dan moet de desbetreffende gemeente de belasting van deze instelling derven en lijdt zij dus een onvoorzien verlies. De Minister is ook van mcening, dat de zuivere kunst niet door dezo belasting mag geschaad wor den. Spr. wil ov.er do heelo lijn een golijk percen tage heffen en uit deze opbrengst subsidieeren. Wat betreft het amendement-Ter Hall, maxi mum 20 -pet., is de Minister van meening dat men op dit gebied de gemeenten niet moet binden, om dat er zich hier verschillende omstandigheden kun nen voordoen. De heer VAN BERESTEYN (V.-D.) wijzigt zijn amendement in dien zin,dat voorgesteld wordt dat deze belasting door de kroon niet wordt goed gekeurd, wanneer zij de kunst schaadt. Do heer KLEEREKOOPER (S.D.A.P.) wil den minister vragen of hij het heffen van een gelijk percentage over de heelo lijn en daaruit het sub- sidieeren van de kunst beschouwt als te etrooken met het eysteein, dat in het amendement-Van Bo- resteyn wordt opgebouwd. De heer TER HALL (N.P.) wil onder de ru- briok kunst" ook thuisbrengen bijv. de biosco pen, omdat bij de vervaardiging van films de ar- tisten vaak aan lovensgevaar blootstaan. (Ge- lach). De heer DE WILDE (A.-R.) kan zich niet met het amendement-Van Beresteyn veroenigen, omdat men daardoor geen juist onderscheid verkrijgt, tusschen wat wel en wat geen kunst is. Ook zal bij aanneming vau een dorgelijk amendemendge.m enkele verordening welke gemaakt wordt deu gen, omdat er altijd wel lamst instellingen zullen zijn, die geschaad worden. Do MINISTER antwoordt op do vraag van den lieer Kleerekoper, dat hijboido 6yelcmcn beschouwt, als met elkaar te etrooken. De minister zegt, wol te voelen voor hot nieuwe amcndoment-Van Boro- stoyn, doch hij zal het niet overnemen, omdat de stemming hierover in do Kamer te verdeeld ie. Het amendement-Ter Hall, om de belasting op openbare vermakelijkheden, berekend naar den maatstaf der entree-gelden, te beperken tot hoog stens 20 ten honderd, wordt verworpen met 61 te gen 11 stemmen. Hot amendement-Van Beresteyn, om door de Kroon do belasting-verordening op do openbaro vermakelijkheden te doen goedkeuren, indien hier door de kunstuitingen niet worden geschaad, wordt verworpen met 37 tegen 35 stemmen. De heer VAN BERESTEYN licht een amen dement toe op art. 8, waarin hij aandringt op opheffing van de belasting, in welken vorm ook welke de gemeenten heffen op het gebruik van wegen en straten. De U-er J. TER LAAN (S.D.A.P.) acht een vergoeding voor het gebruik van wegen, vooral bij het toenemend vrachtverkcor, niet onbillijk De MINISTER is van mocning, dat door het toenemehd vrachtverkeer de wegen .worden ge rumoerd waardoor de gemeenten zware kosten moeten maken. Een vergoeding ter gemoetkoming in dezo kos ten acht de minister daarom billijk. Het amendement wordt verworpen met 36 te gen 31 stemmen. De heer J. TER LAAN verdedigt een amende ment, waarbij de gemeenten geen debietrochtcn mogen heffen op wijn, bier, wild en voorzoovee' daarvan geen Rijksaccijns of Rijksdebietreeli wordt geheven andere genotmiddelen. Invoering van de door de regeering vorVgc-sti*' do artikelen, om deze rechten wel te laten heffen zou veel kosten aan controle veroorzaken. Eer grens voor genotmiddelen is voorts eveneer,f moeilijk te trekken. Do heer ABR. STAALMAN (Midd.) eluit ziel aan bij den vorigen spreker. Ook vreest spr.. dal de nadeelen eener verbruiksbelasting de voordoo ien ervan verre zullen overtreffen. Do MINISTER is van moening, dat verschil lende gemeenten een niet onbelangrijk voordeel uit dezo belasting kunnen halen, gezien het groote gebruik der gonoemdo artikelen. Spreker oordeelt, dat het beter is, de gemeenten vrij to laten in het heffen dezor belasting dan een ge heel verbod in de wet op te nomen. De hoor TEENSTRA (V.-D.) erkent, dat er objecten zijn die voor een wefldebelasting i« aanmerking komen doch dezo bolasting moet dan niet worden geheven door de gemeenten, maar uitgaan van het Rijk. Het artikel wordt verworpen met 32 tegen 30 6temmen. De hoer VAN DOORN (U.L.) betoogt, dat een belasting op de verzekering tegen brandschade nooit als grondslag mag hebben dc daarvoor be taalde promie, omdat deze premio naar oigen be lieven wordt vastgesteld. Zoodoende krijgen we' geen gelijke belasting bij gelijke draagkracht Togen invoering in" do practijk van deze belas ting bestaan verschillende technische bezwaren. Het denkbeold op zichzelf is misschien aanneme lijk, maar dan in een anderen vorm. Do MINISTER erkent de bezwaren van den heer Van Doorn. Wat de invoering in de prac tijk betreft, zegt de minister, dat dit aan de ge meenten moot worden ovorgolaten, indien zij van dozo belasting gebruik willen' maken. De minister heeft reeds een regeling in over weging genomen. Hij heeft bijv. gedacht om voor dc polissen een zegel als vorm van belasting ver plichtend tS stollen. In afwachting van een an dere regeling, zou de heer de Vries echter in overwoging willen geven, de bepalingen in de wot te laten slaan. Dit wordt aangenomen* mot 37 tegen 26 stemmen. Z. h. et. wordt aangenomen het artikel om toe te staan een belasting van logeergasten in hotels of pension, wanneer deze er minstens een week vertoeven, en nadat door de Regecring een amen dement van Beresteyn was overgenomen, om dag bladen te veranderen in nieuwsbladen, het artikel, waarbij belasting kan worden gelieven op openba re aankondigingen, voor zoover deze niet geschie den door middel van tijdschriften of nieuwsbladen De heer VAN BERESTEYN verdedigt een voorstel, om een niouw lid too to voegen, waarbij het mogelijk wordt., nog andere belastingen te heffen, mits deze niet worden geheven naar dezelf de grondslagen als die eener Rijksbelasting. Dit voorstel wordt verworpen met 48 tegen 10 stemmen. In behandoling komt art. 243h, dat inhoudt, dat de plaatselijke directe belasting naar het in komen wordt ingovorderd door deRijksambtenaren waarna hot aan de gemeente toekomend be drag na aftrek der ko6tcn aan den gemeente-ont vanger zal worden uitgekeerd. Do lieer DE WILDE (A.-R.) verdedigt een amendement, waarbij aan do gemeenten te begin nen met Juli 1920, een -voorschot kan worden ver leend, elke maand voor 1/10 van do geheel geraam de opbrengBt. De MINISTER zegt, dat do rcgcering deze wij ziging overneemt. Aan der ordo komen thans do artikelen, waarin de forensenquestie wordt vastgesteld. De heor REYMER (R.-K.) licht eenige amen dementen toe, waarin do bedoeling wordt uitge sproken om do forensenquestie to handhavon, zop- als zij thans is. Bij de door do regeering voorge- eteldo regeling wordt een onbillijke toestand voor do forensen geschapen. Zij zullen in de woonge- meente en in de werkgemeento evenveel gaan be talen, doch alleen in do woongemeento krijgen zij eenigen invloed op de gestie van het gemeentebe stuur. Spn. is niet tegen een meerdere belasting door de forensen, maar dan is het billijker, om den toestand te laten zooals hij is, n.l. dat de forens in de woongemeento de vollo belasting be taalt en in de werkgemeento éénderde gedeelte van den aanslag. Do werkgemeento mag eebtor, volgen» spr. niet meer belasting ontvangen van den foron6, indien dit gaat ten Koste van de woongomeente. Do heer VAN DEN TEMPEL (S.D.A.P.) be strijdt den heer Reymec, en 6telt voor geen wij ziging to brengen in het rogeeringsvoorstcl. Dc heor DE WlJKERSLOOTH DE WEERDE- STEIJN (R.-K.) lean ovenoenB niet meegaan rtet den heor Rovmer. Door het regeeringsvooretel ontstoort een billijke verdeeling van den belasting plicht. Daarom meent 6pr. aanneming hiervan te moeien aanraden. De heer OTTO (U.-L.) betoogt, dat er duizen den zijn, die om verschillende redenen en onder verschillende omstandigheden gedwongen zin, om in oen andew» gemeente dan waar zij werken te gaan wonen. Do MINISTER geeft' den heer Roymor toe, dat het onlogisch is om de forensenbelasting va6t te koppelen aan do inkomstenbelasting. Hot is hier echter de vraag, of deze oplossing van do forensenquestie wel nan allo billijkheid voldoet) waarop^de minieter onlkennend moet ani- "'voorden. De voorgestelde regeling is echter bil- lijkor dan de bestaande, en waar oen juiste oplos sing moeilijk is te geven, raadt spr. aanneming van het regeeringsvoorstel aan. Do amendementen-Roymer worden, na gehouden stemming, verworpen met 45 tegen 15. stemmen. De hoer VAN BERESTEYN trekt daarop zijn ment too. om de belasting van een woningforens, die in meer dan één gomeento forens is, over die vcrechillendo gemeenten to verdoelen. Hot regee- ringa-voorstel wil voor iedere gemeente, waar iemand woningforens is, een derdo gedeelte van den aanslag van het inkomen. Do heor Van Bere steyn wil één derde gedeelte van het inkomen ordeolen over alle gemeenten, waar do belasting- nlichtige woningforens is, zoodat doze belangrijk •ninilor zal gaan betalen. Do MINISTER vindt het voorstel van den heer Van Beresteyn zeer ondemocratisch en geheel te ren liöt begrip van een wecldobelasting en acht et daarom onaanneembaar. Do her VAN BERESTEYN trekt daarop zijn 'mendoment" in. Do heer DE WlJKERSLOOTH hooft oen amen- lement ingediend, om uit art. 11 to laten ver- allen het woord „inlegering", waardoor de beta- ing dor belasting kan worden afgedwongen. Do vergadering wordt geschorst tot 's avonds uur. BUITENLAND. Dc verkiezing in Amerika. Volgens de laatste berichten zal Harding op een overweldigend stemracnaantal kun nen rekenen. In het kiescollege zijn gekozen 391 aan hangers van Harding, tegen 140 die op Cox nllen stemmen. Nog nooit hooft, eenig candidaat in het kiescollege een zoo groote meerderheid ver kregen. Volgens een bericht uit New-York zal de nieuwgekozen president der Vereenigde Sta ten Harding een groot bedrag uittrekken voor de hulpverleening aan Europa en een beroep doen op het Amerikaansche volk, om allo noodlijdende kinderen buiten Ame rika te helpen. Constantijn weer koning! Het Grieksch-Amerikaansch persagent schap meldt uit Athene: Venizelos laat sedert eenige dagen de discussie over de kwestie der troonopvolging vrij. De meesto bladen zijn verschenen met groote portreten van koning Constantijn. Ijl de straten hadden groote demonstraties plaats. Men liep met, portretten van koning Constantijn en schreeuwde: „Weg met de tyrannie, leve koning Constantijn." Er hadden groote betoogingen plaats, waarbij do veiligheidswacht van Venizelos onder Gypari6 en Venezilistisch gezinde of ficieren op do menigte schoten. Er zijn ver scheidene personen zwaar gewond en één werd gedood. De demonstraties ten gunste van Constantijn duren voort. In geheel Griekenland is de toestand om rustbarend, want in vele provincies, vooral in Peloponnesus, staan de politie en de troepen machteloos tegenover de dreigende houding der bevolking. Overal eischt- men een algemeen plebisciet. Naar verluidt, zou den onder deze omstandigheden do verkie zingen opnieuw worden uitgesteld. De positie van generaal Wrangel. In verband met het bolsjewistische offen sief tegen. Wrangel, valt er, zegt de „Temps" op te wijzen, dat hot leger van Wrangel zich niet in gevaar bevindt. Welis waar is het genoodzaakt terug te trekken naar 6treken, vanwaar het is opgerukt, maar het zal ongetwijfeld een onherstelbaar echec vermijden, dat Wrangel maanden lang tot machteloosheid zou doemen en heel zijn actie ten gunste van de bevrijding van het Russische volk zou te niet doen. Het was reeds langen tijd voorzien, dat Rusland na heisluiten van den wapenstil stand met Polen al zijn troepen tegen het leger van de Zuid-Russi6cbe regeering zou pogen samen te trekken. De „Temps" besluit met te zeggen, dat alles echter doet gelooven, dat de soldaten van Wrangel zich staande zullen kunnen houden en dat zij, ondanks het offensief der rooden, spoedig hun opmarsch weer zullen kunnen hervatten. De roode bladen meldden, dat Wrangel, door het verlies van Alexandroffsk den spoorweg verloren heeft, waardoor de ver binding tusschen de dcelen van zijn front werd in stand gehouden. Wrangel bereidt thans een landing bij Taganrog aan de Kaukasische kust voor Zijn vloot is door drie in de zee van Azoff aangekomen' Fransche torpedobooten ver sterkt. Wrangel heeft de eerste graanzen- ding naar Frankrijk afgeleverd en maakt in de Krim en het gouvernement Jekateri- noslaff 120 millioen poed graan tot een nieuwe zending aan het buitenland gereed Azië geven verhalen over het communis tisch karakter van het daar heerschend be wind. Alle arbeiders, onder welke advoca ten en dokiers begrepen worden, ontvangen 300 papieren roebels maandelijks, waarvoor zij het hoogstnoodige van do regee; ings B keukens kunnen koopen. Alle eigendom^ is geconfiskeerd. Vleesch en suiker zijn er~ niet. De buitenlandsche handel is in handen" der Chineezen, wier eigendom geëerbiedigd is. De troepen, waaronder velo Magyaren): zijn goed gedisciplineerd. Er hecrscht geeiJ tyrannie, behalvê dan, dat ieder, die de re4£ geering kritiseert, doodgeschoten wordt. Doft bevolking is ondervoed. De arbeiders zijJ sociale slaven geworden van het commuc nisüsch stelsel, dat tot niets in staat is. C Amerika cn Japan. Naar verluidt dreigen er ernstige ver-K wikkelingen tusschen Japan en Amerika? wegens de voorgestelde wet in California, die ten doel heeft de Oosterlingen uit tej sluiten van het recht land in eigendom off in huur te verkrijgen. Men verwacht eenr ernstig conflict tusschen den slaat Califor-' nië cn do autoriteiten te Washington, daar'' de Amerikaansche officieele politiek streeft' naar een vergelijk tusschen Amerika en Japan. Een ontploffing. Bij het voorbereiden van een natuurkun-i dig experiment in de 6chool te üieyl ont plofte Dinsdagavond, volgens de „Msb.". een gasketeltje. Pater Bruno Muehel, pro fessor der pnysica, werd door een afsprin gende schroefstop zoo zwaar in de zijue go wond, dat hij binnen 40 minuten overleed. Een student, die erbij tegenwoordig wac$ werd licht gewond. Pater Mi chel was een man van groote kundigheden: lui heeft o.a. do prachtige Steylerdrukkerij gejieei mo dern ingericht. Ook heeft hij veie kloosters in de omstreken met raad en daad als ar chitect en electro-technisch ingenieur ge holpen. Een advertentie in de „Times" ver meldt, dat in een veiling6lokaal in Londen geveild zullen worden „prachtige bontwer ken" het eigendom van „een gewezen Euro- peeschen 6ouverein", waaronder een jas van cerziseh Astrakan, een mooie strook van natuurlijke zwarte vossenhuiden, een echte muskuscape, een jas van grijs laken ge voerd en gezoomd mat chinchilla, een her melijnen cape en mof, een f luw celen jas ge voerd met 6abeldierpooten en gezoomd met echt Russisch sabelbont, enz enz. Werkloozen die met staking dreigen is van de stakingsziekte het nieuwste symp toom. Te Dresden hebben de werkloozen in allen ern6t besloten te gaan staken als do egeering hun eischen niet inwilligt. Die eischen zijn bovendien onmatig; de vu langde onderstand zou n. 1. meer bedrage* lan het loon van volwassen arbeiders. Do Duitscho bond van vakvereenigingen vindt lit optreden toch wat al te kras, legt daar van getuigenis af in een scherpe verklaring, en drukt de werkloozen op het hart aan de»" oproep tot staking geen gevolg Le geven. Te Nicderhelmsdorff bij Bresiau is- d&, ammoniak fabriek von dor Hoydi gevlogen. Een wachter is gedood Bij de uitgever Rowe tc W i«en aan de Elbe verschijnt een nieuwr monarchistisch tijdschrift „do Kroon". De keizerskroon van Karei den Groote siert het hoofd van het blad. De politie te Saragossa (Spanje) heeft een syndicalist gearresteerd, die do bedrijver zou zijn van de bomaanslagen, die daar onlangs werden gepleegd. De politie gelooft thans den sleutel van het terroris ten-complot in handen te hebben. Alle le den van het metaalbewerkerssvndicaan zijn gearresteerd, behalve de president. Ook de voorzitters van verschillende andere syndi- catne zijn aangehouden. De wet op den arbeidsplicht in Bul garije wordt, naar de Temps uit Sofia ver neemt, in verschillende streken reeds toege past. Do heelo mannelijke bevolking tus schen de 20 en 56 jaar uit verschillende Wij ken der hoofdstad is tegen vandaag opge roepen om gedurende 5 dagen verplichten arbeid te verrichten in de omstreken der stad. Het seniorenconvent uit de Landsver gadering heeft voorloopig den I3en Februar ri 1921 vastgesteld, als datum voor de ver kiezingen in Pruisen. Gemeenteraad Lisse. De raad der gemeente Lisse vergaderde gister* middag te lialf 3. Voorzitter do burgemeester. Afwezig wethouder Tromp. In boliandcling komt: 1. Voorstel van B. en W. en de Gascommissie^ cm den heer P. van Berkel, tijdelijk boekhouder* kassier aan het Gasbodrijf, met ingang van 1 da* nuari 1921 als zoodanig aan te: stellen in vaeteo dienst. Aangenomen. 2. Voorstel van B. en \V. cn de Gascommissie, om do zekerheidstellind van den boekhouder-kas* sier van het Gasbedrijf te vorhoogon van f4000 op f5000. Dit voorstel wordt aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. en de Gascommissie, om het loon van de lantaarnopstekers te bopalen op f 0.60 per uur met inachtneming van de navol gende werktijden: Th. van Dijk 2,5 uur per avond M. v. d. Borg 2,5 uur per avond; T. Kranenburg 1 3/4 uur per avond. Do heer Schrama wenseht hot uurloon op 70 ct. per uur te bepalen. Do lantaarnopstekers moeten 's nachts cn 's avonds laat in de .weer zijn en dat moet vergoed worden. De heer Z e gors acht dat zulks niet noodig is. Er zijn personen genoog, die het work voor minder willen doen. Het i6 tenslotte toch bijwerk. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. ongewijzigd aangenomen. 4. Voorstel van de Gascommissie om aan da werklieden en ambtenaren, welke in den loop van hot jaar 1920 den dienst dor gemeente heb ben verlaten, eveneens een toeslag te vorleenea van 7,5 pet. op het door hen genoten loon. Dit voorstel staat in verband met een in beÉ voorjaar genomen besluit. Hot wordt z. h. st aangenomen. 5. Yoorstol van B. en W. tot vaststoUK

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2