Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 PER WEEK 0.10 FRANCO TER POST PER KWARTAAL 12.90 Iste JAARGANG. - VRIJDAG 5 NOVEMBER 1920. - No. 184 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS TER GEWONE REGEL 10.221/3 DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF, KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, bij vooruitbetaling I V Droeve woningtoestanden. Het Volk "bracht dezer dagen ontstel lend© bijzonderheden over woningtoestan den to Rotterdam. Wij ontleenen daaraan het volgende: „Het benedenhuis- is verhuurd aan een igezin a f 60 per maand. Deze prijs schijnt echter te laag te zijn, althans men vertelde ons, dat do eigenaresse moeite doet dozo menschon er uit te krijgen, „omdat ze van d'r huis veel meer maken kan." De eerste étage is aan een drietal gezin nen verhuurd, elk een kamor. Eén gezin man vrouw en 3 kinderen betaalt f 45 per maand. Een ander gezin geeft f 40 per maand. Een derde gezin -bewoont" het zij kamertje en doet f 25 per maand. Do zolder brengt echter het meeste op. Daar huizen niet minder dan zeven gezinj nen! Mevr. Ruiter heeft oen aannemer in den arm genomen en die heeft dezen zolder „productief gemaakt. Do man heeft kans gezien van de zolderruimte zeven -wonin gen" te maken. We hebben er een bozoek gebracht cn we zullen er iets van vertellen. Nadat we de tweede, donkere trap beste gen hadden, kwamen we in een der wonin gen". Het was een kamer onder het schuine dak, oppervlakte der vloer 4,50 bij 3 meter, hoogste deel van 't plafond 2.75 en dan schuin afloopend tot 1 meter. Het „hooge" gedeelte is 1.35 breed. Er is een raam van 1.20 bij 1.45 meter. Geen enkele kast is or, geen waterleiding niets. In de kamer wordt geslapen, gekookt, gegeten en ook do vuil nisbak vindt er naast het ledikant een plaatsje. De huur is f 7 per week. Een volgende kamer 4 bij 3.25 meter, schuin dak, raam 0.73 bij 1 meter plus een glazen dakpan van 34 bij 44 c. M., geen kasten of berging. Huur f 6 per weck. En zoo zijn er nog vijf andere „wonin gen" verhuurd tegen f 5.50 per week ieder. Op de gang is één kraan en een goot steen, waar de vrouwen om de beurt hun keukengerei komen afwasschen. Ook is op de gang één W. C. De gang is ongeveer 7 nieter lang en op het cene deel 86 c.M., ver derop 1.30 meter breed. Daar is ook een. zoogen. brandüitgang. Dat is een raampje, uitkomend in do dakgoot, 't Raampje is 75 bij 75 c. M. Doch deze uitgang is niet te bereiken. Het trapje dat er voor ge bruikt moet worden is op zij gezet en de verhuurster heeft een massa kisten en an deren rommel, voor het raampje gezet! Het onverantwoordelijke van dit geval is gewoon verbijsterend. Want de verschillen de „woningen" zijn niet afgescheiden door muren! Toen wij in een der kamers waren en even tegen den wand leunden, waarschuw den de bewoners ons want er zijn geen muren! Men heeft ter afscheiding van do laamers behangsellinnen gespannen en daar op papier geplakt! Van wat* er door deze papieren „muren" gebeuren kan, vertelde men ons eenige typi sche staaltjes. In twee woningen 6taan de ledikanten tegen denzelfden wand. Een dor mannen gleed in zijn slaap met zijn hoofd van 't kussen en stootte door den muur heen. Men begrijpt, dat zijn buurman, die ook te bed lag, vreemd opkeek! Een ander had een benauwde droom, hij stak onver wachts zijn been uit en verkocht zijn buurman zoo'n opstopper, dat deze wreed - uit zijn minder onrustige droom werd wak ker gepord. Meermalen gebeurt het, dat de gezinnon heel amusante causerieën houden, elk in zijn eigen woning aan tafel zittend. De eene buurvrouw hoort, hoe het water bij de an- dero kookt! De deuren bestaan uit enkele latten met linnen bespannen en jnet behangselpapier beplakt. In elk der kamers is een gaslampjc en een gasstel. Een kachel kan nergens gebrand worden. Reeds nu ondervinden- de vrouwen op deze „zolderwoningon" wat het zeggen wil ónder het dak gehuisvest te zijn en dan geen verwarming te hebben. Zij zullen, moe ten overgaan petroleumkachels te koopen, Wij durven niet te veronderstellen hoeveel slachtoffers er zullen vallen als er in een der kamers eens iets gebeurt, als er brand komt Maar nog vrceselijker wordt de zaak, als men weet, dat drie van deze vrouwen bin nenkort moeder moeten worden. Is het niet afschuwelijk te moeten denken, dat dezo door en door flinke en fatsoenlijke arbei dersvrouwen in zulke hokken moeten lig gen? En dat daar zonder licht on lucht, zon der zon en warmte kinderen, zuigelingen zullen moeien leven?" Inderdaad, het is vreeselijk. Het is ten hemel schreiend. Maar naast de vraag van H e t V o 1 lc plaatsen wij dan deze vraag: is het verant woord om zooals van socialistische zijdo o. a. to L e i d e n gedaan wordt, de houw van bescheiden woningen, hoewel ze niet aan alle eischen die men gaarne gesteld zag voldoen, tegen te werken? Worclt zoo het betere niet de vijand van het goede? De arbeiders, zoo heet het, willen in wo- ningén als de Regeering nu wenscht te bou wen niet meer wonen. Maar Zijn dergelijke woningen niet dui zendmaal beter, dan de afschuwelijke hok ken zooals ze hierboven zijn beschreven? Het is noodig ook bij dit vraagstuk met de nuchtere werkelijkheid rekening te hou den. STADSNIEUWS SchoolLouw? Onder prac3idium van den lieer C. Yersluye, werd gisteravond in de Nutszaal, eeno buitenge wone vrgadoring gehouden der Gerei. Schoolvcr- eeniging alhier, betreffende bovengenoemd onder werp. Door den voorzitter worden do besprekingen In geleid, waarbij een duidelijke uiteenzetting werd gegeven van do nieuwe bepalingen welke -de Om derwijswet bevat, wanneer een rechtspersoonlijk heid bezittende verceniging eeno bijzondere lagere school wenscht te stichten, bevattende minstens 7 lokalen. Vooreerst, moet aan den Raad der gemeente een verzoek worden gericht, om of de vereischtc gel den beschikbaar te stellen of wel een gebouw te stichten. Bij zulk oen aanvrage moet worden overlegd: le. eon voorloopige raming der kosten; 2e. eene verklaring dat de school door minstens 40 leer lingen zal worden bezocht; 3e. een verklaring dat de vereeniging bereid is een waarborgsom to stor ten in de gemeentekas, gelijk staande mot 15 pet. van de slichüngskosten4c. con opgave van hot getal leerlingen waarvoor de school ruimte moet bicden, het getal klassen en het maximum aantal leerlingen per klas. Do Raad heeft alleen do bevoegdheid van toe staan of afwijzen; hij heeft over do plaats waar de school gevestigd zal worden, niets te zeggen, alleen B.cn W.hcbben medezeggenschap omtrent de keuze van het terrein. Verschillende zaken zullen straks nog bij na dere Koninklijke besluiten moeten worden gere geld, maar de hier genoemde bepalingen vormen do voornaamsto voorschriften der wot. Wanneer het overleg mot B. en W. hoeft plaais gehad en de toestemming ts verkregen .moet do waarborgsom worden gestort in goreedo gelden. Van do gestorte waarborgsom wordt door de gemeente aan hot Schoolbestuur een rente vergoed van 6 pet., terwijl de waarborgsom na 20 jaar door do gemeente aan het Schoolbestuur in zijn geheel wordt terugbetaald. De voorzitter herinnerde aan do voor enkele jaren gehouden buitengewone vorgadering dor vor ccniging, waarin eveneens de waag werd overwo gen of tot schoolbouw zou worden overgegaan, omdat de beide lagere scholen, zoowel Hooigracht als Singelschool, reeds toen in een locstand ver keerden, waarin dringen noodzakelijk verbetering moest worden gebracht. In dio vergadering werd wol do wenschelijk- heid cn noodzakelijkheid gevoold en uitgesproken, doch de uitvoerbaarheid bleek, door de drukkende financieels omstandigheden der verceniging, niet mogelijk. Thans stelt het bestuur de wenschclijkhcid van nieuwbouw onzer beiden lagère 6choleu weer aan. de orde, doch kan er dank zij de nieuwe onder wijswet, waardóór zooveel ruimte is gemaakt, de uitvoerbaarheid van aanvaarden. Echter onder eene voorwaarde dat de liefde voor onze scholen niet verflauwe en het bestuur do beschikking krijgo over hot. honoodigdo kapi taal dat-dienen moet als waarborgsom. Een leening van circa f 60000 zal worden uit geschreven in stukken van f 1000, f 500, I 250 en I 100 tegen een rente van 6 pet. *Dc bouw van twee scholen .zal naar ruwe be rekening f 400.000, bedragen. Door het bestuur is bereids uitgezien naar ge schikte terreinen waar eventueel de beide nieuwe 6cholen kunnen worden gevestigd; hot hecfttervcr vanging der Singelschool een terrein in handen, gelegen aan do Lusthoflaan groot 2300 vierk. me ter en ter vervanging van de Hooigrachtschool een terrein gelegen aan de verlengde Stadhouderslaan in liet Hcercnstraal-kwartier, groot.2500 vierk. meter.' Reeds heeft oen bespreking plaats gehad met B. en W. welke tegen de keuze der terreinen niet het minste bezwaar hadden. De voorstellen van het. bestuur werden aan een zeer levendige bespreking onderworpen. Over 't- algemeen werd de keuze van het ter rein aan de Lusthoflaan ter vervanging van de Singelschool, met instemming ontvangen; wat echter betreft de Hooigrachtschool, welke cea verplaatsing zal hebben te ondergaan naar de Sladhouderslaan werden van verschillende zijde bezwaren geopperd. De vrce3 word uitgesproken dat vele ouders wolkeen het. centrum der stad wonen, zidlen wei- goron hun kindyen naar dit stadsgedeelte ter 6chool te zenden, cn werd de gedachte geuit of niet in do omgeving der Hooigrachtschool of al thans in do binnenstad een terrein voor een nieu we school was te vinden. Het bestuur heft. eveneens deze moeilijkheid ge-- voeld, doch heeft geen kans gezien in de stad oon geschikt terrein te koopen, dat genoeg- zam ruimte biedt om in verband met do eischen der onderwijswet een school te bouwen. Na een zeer langdurige discussie werden ten slotte de voorstellen van het bestuur aangenomen. Het plan Lusthoflaan met algemoene stemmen, cn het plan Stadhouderslaan met op 4 na alge- meene stemmen, terwijl er 2 in blanco werden uitgebracht. Tijdens do discussie werd er door den heor Gos- linga als penningmeester nog op gewezen en wij willen dit. gaarno nog even accentueeren dat hoewel do vereeniging op dit oogenblik in gunstige financieelo positie verkeert, toch de 6tcun en do offervaardigheid van onze menschen voorloopig niet kan worden gemist. Met name riep hij de leden van „Sclioolhulp" op, tot minstens 1 Januari 1922 hunne gewaar deerde werkzaamheden voort te zetten, en do voorstanders van ons Geref. Schoolonderwijs, in hun offervardighoid aan „Schoolhulp" niet te verflauwen, maar op onverdroten wijze aan deze vereeniging, dio reeds zooveel voor onze scholen heeft mogen doen, hun bijdragen te willen af staan. Door den heer C. de Graaf werd deze zeer be- langrijko vorgadering met dankzegging aan den Heerc' beëindigd. „De Middaghoogte". In de Stadsgehoorzaal was- gisterenavond vanwege de vereeniging „De Diddaghoog- te" een openbare bijeenkomst belegd, waar in als spreker optrad, Dr. Gerard Brom over „Het Roomsch' Katholicisme hand haaft den Godsdienst als innerlijk beleven" Wegens verhindering van Ds. Boissevain, opende en leidde de heer J. Nauta de ver gadering. Dr. Brom verkreeg na de opening het woord. Deze teekende in breede lijnen, de diepte cn beteekenis van het geloof ten opzichte van den menscholijke geest en het lichame lijke, het uitwendige. Een buitenstaander kan uitwendig het Room^h-Katholieke geloof ziende zich on mogelijk doordringen tot de diepere geeste lijke beduiding die er achter leeft. Van alles wat wij er zien overheerscüt schijnbaar het uiterlijke en wordt voor het geloof oogenschijulijk geen nadruk op hot inwendige gelegd. Spr. stelt de vraag of er in de Roomsche kerk nu wel de zuivere verhouding wordt gevonden tusschen het uiterlijk en inner lijk leven. De mensch is een dubbel wezen, bestaan de uit ziel en lichaam. Deze tweeheid in den mensch moet naar zuivere verstandhouding ook in den Godsdienst worden gevonden. Evenals de mensch niet aan zijn bestemming beantwoordt als hij of uitsluitend lichame lijk of alleenlijk geestelijk leeft-, alzoo zal do Godsdienst niet voor den mensch pas send zijn, zoo hij of stoffelijk alleen, of al leen naar den Geest is. In den Godsdienst worden dus beide za ken gevonden. En waar dit bij den mensch persoonlijk alzoo wordt gevonden, blijft dit verband ook in het*samenleven bewaard. De mensch is een geboren broeder, en wij zijn verheven lot het broederschap van Christus. En in die samenleving moet de Godsdienst zich ook openbaren in het uitwendige leven. Deze uitwendige bcteckenis van den Gods dienst wordt reeds aangetroffen in het sa menkomen van Gods kinderen. Mistcrieus is in den grond der zaak het verband tusschen uiterlijk en innerlijk, de eenheid van geest en stof. Daarom is door de wonderlijke leiding Gods ook aan den mensch een verlosser gegeven die in zich ook de twee eenheid bezat. Christus was mensch, maar oolc God. Hij was de God mensch. Het Eeuwige vertoon de zich in eeit tijdelijk gedaante. In geheel Christus optreden zien wij on ophoudelijk het stoffelijk aan het gceste- lijko verbonden. De Roomscho kerk heeft in dit opzicht blijk gegeven op de goede plaats te staan. Want zij is gesteld tusschen de twee uiter ste richtingen, deze die alles in hel stoffe lijke zoekt en gene, die zijn Godsdienst al leenlijk geestelijk kont. Wij, monschen hebben beiden noodig. De ontbinding heeft eerst plaats bij den dood, Het stoffelijke van het geestelijke losma ken, staat gelijk met het losmaken van de schepping van don Schepper, het wegden ken van de geboorte, bij de wedergeboorte Zouden wij, dio alles uitbeelden, onzen Schepper niet mogen voorstellen, die ons het uitbeeldend vermogen gaf? In de kerk moeien hemel en aarde verte genwoordigd zijn en samen hun plaats in nemen. Uns Roomsche geloof leert ons dal de ge nade niet onze natuur wegneemt, maar die juist voltooid. Do daden van Christus waren ook niet enkel geestelijk. Zijn werken hadden zeker ook stoffelijk oen groote beteekenis. Spre ker wijst er op hoe Jezus s 1 ij lc gebruikt om een blind geboorne het gezicht weder te geven. Hieruit mogen we concludeeren, dat de stof voor een geestelijk doel mag die nen. Men diene meer de innerlijk© waarde van het uiterlijke to kennen. Er bestaat bij velen groote vrees voor overheerschen van het uitwendige. Dat wordt veroorzaakt omdat wij monschen zijn. Wij zijn soms ook geneigd boter voor ons lichaam, dan voor onzen geest te zor gen. In de Roorasch Katholieke Kork leoren wij het lichaam vernederen en het aardscho verheffen. In de verlossing zullen eenmaal lichaam en ziel ook samengaan, want de verzoening is tot stand gebracht door den God-mensc-h Jezus. De verheerlijkte Christus in de hoog ste type van den mensch. De vormen van onze kerk zijn ook vol inhoud; onze gebouwen, gebaren, gewaden enz. zijn geen leege ornamenten, maar dra-' gen allen in zich een rijke beteekenis. Wij hangen met ons hart aan de Kerk, omdat in de Kerk onze schat is, onze God en Jezus Christus onzen Verlosser. Spreker wijst achtereenvolgens op de symbolische beteekenis en de geestelijke kracht die daarachter schuilt, van do Room sche Kerkgebouwen, het slaan van een kruis, de biecht enz. Onze Kerk is een volkskerk. Men leert er verstaan het innerlijke van het uiterlij ke en het uiterlijke van het, innerlijke. Da kerk heeft ons in onze diepste overtuiging, geestelijk on stoffelijk naar beneden en naar. boven georiënteerd. Geen stuk in onze opvoeding kan hier van worden buitengesloten, hoewel wij we ten dat elke daad onzerzijds, voor God do minste waarde heeft. Wanneer een Katholiek zijn Kerk be treedt gevoelt hij zich in de tegenwoordig heid Gods geleid en krijgt hij den indruk van den wcrkelijlcen ernst van zijn Gods dienst. Eiken avond zal hij ook besluiten met een gewetensonderzoek. De gezette ge beden tot God, is do ademhaling der ziel Wij moeten God kennen, zien en dienen, zooals Hij door ons gekend, gezien en ge diend wil worden. In deze beteekenis zien wij nog verder, dat het volslagen u i t e r- 1 ij k e, nog geestelijker is dan onze geest bevatten kan. „God is mij inniger dan mijn binnenste". Voor gedachtenwisseling gaven zich op de hoeren De Jong, Pruis on Akkerman. De heer Do Jong vroeg of deze avond wel het karakter droeg dat „de Middag hoogte" in haar bijeenkomsten beoogt, En of Dr. Brom het doel heeft mede te werken om „de Middaghoogte" tot bloei te brengen. Dc heer P ruis zeide door Dr. Brom overtuigd te zijn, dat de vormen der R. K. Kerk niet dood zijn. Hij wees op het ge vaar dat door de uiterlijkheid het innerlij ke op den achtergrond zal schuiven. Is heï niet beter dat, waar het zoo moeilijk is voor het mensehdom om met het eeuwige in aan raking tc komen, dat dit rechtstreeks ge schied. De heer Akkerman hield een scherp betoog als niet geloovige en viel dc R. K. KcfIc aan naar de werkelijke plaats die zij heeft ingenomen op de wereld. Spr. wilde aangetoond zien dat er een God bestaat en dat er voor een geestelijk loven plaats kan zijn. N^dat Dr. Brom duidelijk, naar aanleiding van de gestelde vragen de zienswijze van de R. K. Kerk heeft uiteengezet, werd de bijeenkomst door de voorzitter onder dank zegging aan de a&nwezigen gesloten. De zaal was slecht bezet. Militair Tehuis Morschwcg. Gisterenavond werd in het Mililair Te huis, onder leiding van Ds. Punsclie een reeks lichtbeelden vertoond aan de bezoe kers, voorstellende de gelijkenissen dos Hceren naar St. Bernard. De toelichting bestond in het voorlezen der gelijkenissen zelve, door Ds. Punselie, dc beelden werden vertoond door den heer A. v. Borsclen, en ter afwisseling brachten Mejuffrouw de Sauvage en den lieer Van Wijk eenige liederen ten gehoore. Het geheel was treffend schoon, en maak te op de talrijke bezoekers uit dc Militairen FEUILLETON Langs donkere wegen. 152) „Willen! O, het is te veel geluk, hier te jwoücn en, toch dicht hij Maurice!" ant woordde zij op een toon, die hem ernstig stemde, want hij -zeide 'bedaard: „Ik ben van plan u gelukkig ie maken, lieveling, als hard weaken en u liefhebben dat vermogen"; en Mary's glimlach was ,een voldoend antwoord. O, lkoo heerlijk -waren de dagen, die nu volgden. Grey was teruggegaan naar Lon den, om zijn zaken te regelen-, van Zater dag tot Maandag kwam hij over, om zijn •vorderingen mee te deelen en naar Dollie te zien; Bertie had zijn intrede genomen in do „Opgaande Zon" en was reeds de lieve ling van Mrs. Piper geworden. Dollie deedi haar naam van foovorgodin eer aan. Met d'e hulp van haar moeder en Mrs. St. John, [meubileerde zij Annerley van top tot leen; meen, meer nog, zij had al Mary's beden kingen omti-ent een andere zaak tot zwij gen gebracht. Haar eigen uitzet, dht een •zeer voornaam iets was, werd "vermeerderd met eon tweede, even smaakvol, hoewel niet zoo kostbaar. Mary aarzelde een wei nig over deze rijke gave, maar haar gezond; tyerstand en een zekere Ingeschapen edel moedigheid overwonnen deze aarzeling en zoodoende werd het gevoel- van Dollie niet gekwetst. Mary hiel'd te veel van Bertie, om haar eigen Wwaker-smaak niet om zij nentwil op to geven. Al hare japonnen werden volgens zijn smaak genomen; en daar hij hield van donkere rijke kleuren, zag Mary zich weldra herschapen in een deftig uitziende dame, met aardige kantjes en zulke dingen oneer, die Mary St. John uit zichzelve nooit gedragen zou hebben. O, wat brachten zij gelukkige dagen door! terwijl Do-llio te Cromo aan Grey -zat te schrijven of met andere dingen bezig was; terwijl Bertio de klimroos aanbond en Mary naast hem stond of de bloemen in den ouden heerlijken tuin van Annerley van water voorzag; hoo floot Bertie als een leeuwerik, terwijl hij boekenplanken in cle ledige kamers bevestigde. „Dat noem ik nu eerst heerlijk!" zeide hij dan, als hij vermoeid van -het hameren ging zitten. „Dc vind het een prettige ge dachte, dat ik zelf de eerste spijkers gesla gen heb; nu mag de oude Hargraves de rest wel doen." Hargraves was de naam van den behanger te Canterton, wien Dol lie had opgedragen Annerley in orde te mejken. „Het ziet er zeer aardig uit", zeide Mary dan, terwijl zij vol bewondering naar liet werk van Bertie keek, JVat was bij knap, wat handig! Zijn groote bruine handen waren zoo bekwaam als die een er vrouw. „O, het is vrij goed", en Bertie floot ver genoegd nog eenige maten. „O, maar Ralph komt vanavond. Het was een vriendelijke gedachte van Mrs. Ilebe om hem allen voor het huwelijk te vragen. Lady Emily Is er zoo blijde om." .Lieve Dollie, zij denkt aan iedereen!" antwoordde Mary op zachtem toon. Het was slechts één week meer voor het huwe lijk het dubbele huwelijk. De volgende week om dezen tijd zou zij de vrouw van Bertie zijn. „Ik weet, waarover gij denkt", merkte Bertie ap, terwijl hij eensklaps van zijn lvoogen ladder op haar neerzag. „Zie zoo, nu heb ik genoeg gewerkt; wij zullen wat in het «priëel gaan rusten", en hij sprong vlug op den grond cn trok haar arm door den zijnie. iNa verloop van weinige dagen voegde Grey zich in de „Opgaande Zon" hij zijn broeder. "Het gehecle dorp was in rep en roer door dit dubbele huwelijk. Diana cn Mabel Ducie, Lettice en Rose, het klein dochtertje van Kolonel Fullerton zouden de eenige bruidsmeisjes zijn. Dollie had besloten, dat zij en Mary ge lijk gekleed zouden zijn. Er zou geen plooitje, geen bloem verschillend zijn, en Mary gaf to-0-, om ©en woordenstrijd te yoorkomen; alleen bedong zij, dat baar re-is/japon%an een donkere kleur zou zijn, die Bertie rïiooi vond. Zij zouden veertien dagen naar Devonshire gaan, terwijl de cmeubels in Annerley geplaatst werden en dan zou Bertie zijn werk beginnen met den ouden -opzichter van Mr. Greaves t.ot hulp. Het was de avond vóór het huwelijk! Bertie en Mary waren voor de laatste •maal naar Annerley gewandeld, en Lettice en Ralph vergezelden hen. Grey cn Dollie waren als gewoonlijk naar het pauwen laantje gegaan; en da-ar zaten zij geruimen tijd naar den ouden zonnewijzer te kijken. „Ik sla de hand cles Tijds gade! Herin nert ge u dien avond, Dollie?" „O ja! cn hoe ongelukkig voelde, ik mij, en toenkwaant gij en vondt mij schreiend; hoe gelukkig is alles afgeloopcn, Grey! Ik geloof werkelijk, dat Mary nu al tweemaal zooveel houdt van Annerley als van Crome." „Mary zou nooit zooveel om deze plaats gegeven hebben alls gij", antwoordde hij. „Op gevaar af van u ijdel te maiken, moet ik bekennen, dat gij veel beter geschikt zijt om meeesteres van Crome te wezen dan zij. Ik heb u gade geslagen, Dollie dikwijls als gij niet wist, dat ik in de na bijheid was en ik dacht, dat ik nooit een aardiger gastvrouw gezien had." v,Waarlijk, Grey?" riep Dollie met schit terende oogen uit. „O, ik ben er zoo blij om", en zij lacht© gelukkig. Dat was het juist, wat zij wcnschte hem behagen en hem in alles voldoen; geen kinderachtig klein ding te zijn, onhandig cn vol dwazo grillen-, maar een nuttige, 'liefhebbende vrouw, die waard was, om de vrouw van Grey te zijn. Anderen prezen Dollie nog meer dan Grey. Reeds waren de buren verdeeld in hun oordeel over de verdiensten van d© beide vrouwen van Crome. Enkele van do meer ec-rwoudig gezinden onder hen zooals de Vcndales, de F uil er tons en Emma Ducie bleven trouw aan Mary, maar de meerderheid was ten' gunst© van Dolli© gestemd. Zij was niet schoon, niemand dan Grey vond dat, maar zij was zoo vroolijk, grap pig cn spraakzaam, zij had zulke lieve manieren, en aan al haar vroo-lijkheid paarde zij toch een deftigheid, die Mary geheel miste. Grey noemde haar in d© eerste dagen na zijn huwelijk zijn klein© koningin. Maar hoe lief Dorothy Mayuard ook mocht zijn, Dorothy Lyndhurst was oneindig liever, toen zij met haar meisjes naam ook al de grillen cn kuren aflegde; toen liefde haar wijheid leerde, en zij op groeide tot een bevallige, goedhartig© vrouw, die dê best© vrK n Jin en troosteres van liaar man was. (Slot volgt.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1