Dagblad voor Leiden en Omstreken. iste JAARGANS. - DINSDAG 2 NOVEMBER f920. - No. 181 BUREAUHOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN a II WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN 1 'J>BR KWARTAAL 12.50 PER WEEK10.10 lUFEANCO PER POST TER KWARTAAL 12.90 ft*,* Onze Kweekschool. De Christelijke Kweekschool te Leiden Ujubileeri. I, Maandag j.l. was het twaalf-en-een-half Jaar geloden, dat deze inrichting werd ge opend, welk feit in Woensdag te houden sa- meer speciaal zal worden her- pacht. Daarvoor beslaat allo reden. rj De arbeid werd rijk gezegend. Een groot aantal onderwijzers en onder- -wijzeressen ontvingen' aan deze 6chool hun- !ne opleiding, een goede degelijke Christe lijke opleiding. Dank zij vooral de eminente leiding van den Directeur, de heer Schaap, heeft deze Kweekschool zich een naam weten te ver werven die door het geheelo land een goe- den klank heeft. Moge dit zoo blijven, ook in de toekomst. -De schoolstrijd heeft een ander karakter gekregen. Onze Christelijke scholen zijn in de ruim- te gesteld. Opzichzelf is dat zeer verblijdend, maar het heeft ook zijne gevaren. Meer nog dan vroeger zal het er nu op aankomen het Christelijk karakter van het enderwijs zuiver to handhaven. Veel zal hierbij afhangen van onze on derwijzers. En van de allergrootste beteelcenis is daarom thans het vraagstuk van de oplei ding. Straks zullen alle normaalscholen ver dwijnen en de opleiding uitsluitend aan de Kweekscholen worden toevertrouwd. Moge ook dan, onder de veranderde om standigheden als de eischen op elk gebied zooveel zwaarder zullen zijn, deze Kweek school baren goeden naam handhaven. Worde zij tot een rijken zegen gesteld voor de leerlingen, voor ons onderwijs en in dien v.'eg voor heel ons volk. Groeie en bloeie onze Christelijke Kweek school! Erska. Enka blijft zoekende. Aanvankelijk werd zij Cbristen-socialiste Maar het duurde niet lang of de 60cialis- te kreeg do overhand en zij ging over naar de S. D. A. P., waar zij met open armen ontvangen werd. Hier had men nu een levend voorbeeld, dat iemand rechtzinnig-Christen kan zijn, en tevens een overtuigd aanhanger van de Soc. Democratische beginselen. Enka word dan ook terdege geëxploi teerd. Dag aan dag trok zij het land door om do christelijke arbeiders te verzamelen ach ter het roode vaandeL En waarschijnlijk is haar bezielend woord niet zonder succes gebleven. Langzamerhand kwam zij echter tot de overtuiging, dat zij de mcnschen op den verkeerden weg had geleid. De S. D. A. P. beschouwde Enka als feen mooie aanwinst, maar toen zij vrijheid eischte niet om van haar christelijk be ginsel te mogen getuigen, maar alleen om niet opzettelijk gehinderd te worden, toen had men haar niet meer noodig. Toen was er voor Enka in de Soc. Dem. kringen geen plaats meer. Daarna volgde de overgang naar den Christelijk en Socialistenbond, die bedenke lijk veel overeenkomst vertoonde met de Communistische partij en zelfs do Russi sche gruwelen, zooal niet verheerlijkte, dan toch zooveel mogelijk goedpraatte. Maar nu is het ook daar weer tot een breuk gekomen. Samenwerking bleek niet langer moge lijk. Bond, zegt Enka, waarin monisme FEUILLETON Langs donkere wegen. 140) Wat doo-t bet er toe, hoe eenvoudig ons tehuis is, schenen zij te zeggen, als het maar bet tehuis is, dat gij mij bereid hebt! en hij dacht aan die reine liefde, die de zegen zijns levens was; weelde en over vloed schenen voor hem in het niet Ce verzieken, en hij boog het hoofd en zeide zacht: „God zij gedankt!" Er was eigenlijk zeer weinig te zeggen of te doen, hoewel Mr. Langley zijn keel schraapte en onnoodig lang over ieder ding scheen te praten. Maurice sprak eerst enkele Woorden oun alles uit te leggen. Zijn zuster had d"e voor. waarde, aan 'het testament verbonden, ver broken, zeide hij, door Mr. Cuthbert Lyn'd- burst te trouwen; zij had dus het recht ver beurd op afliles, behalve op twaalfhonderd guldien 'sjaars. Zij is nog niet getrouwd, voegde hij er bij, terwijl hij de jongelieden glimlachend aartzag; zeltfs zijn ze nog maar ehkale uren verloofd, maar toch voelde zij zich gebonden/ Croane Pailk af te staan van het oogenbflik af, dat haar besluit genomen was. „Zeer goed, werkelijk weer eerlijk", ant- ^oordd© Mr. Lanigley, met ipen diepe bul- en pantheisme (paganisti6che factoren dus!) telkens den rechtzinnigen christen-socialist tot strijd prikkelen, is met lamheid gesla gen. Het optreden van Kruyt als Kamerlid laatst in zake de beëindiging van den schoolstrijd, sloeg de eenige deur dicht, die voor hot loven en de werfkracht van den Bond van C. S. wijd open moest blijven de toegang tot de christen-arbeiders. Do scheiding moe6t komen. En de scheiding i s gekomen. Zoo blijft Enka, als zoovelen met haar zoekende. Een verblijdend verschijnsel is nog altijd dat zij bij al hare afdwalingen op 't socialis tische spoor, toch de Christelijke beginse len niot geheel kan loslaten. Moge straks, bij dezo zeker niet onbe gaafde en warm-voelende vrouw, de socia list© in de ChiÏ6tinnc ondergaan. STADSNIEUWS Ecrsto Beetlioven-Kamermnzickavond. Ter herdenking van Beethoven's 150sten geboortedag gaven gisteren de heeren Alexander Schmuller (viool) en Leonid Kreutzer (piano) een concert, uitsluitend aan werken van Beethoven gewijd. Het programma vermeldde de Sonaten C-moll op. 30 no. 2, F-Uur (Frühlingssonate) op. 24 en de beroemde Kreutzer-Sonate. Do heer Schmuller speelde niet uit het hoofd, maar had het boek op den lessenaar. Of hot daardoor kwam weet ik niet, maar voor mij bleven zijn prestaties een stuk be neden die van het Paganino-concert van voor 14 dagen, waarop hij met zijn onbe rispelijke techniek waarlijk schitterde. Er waren ook nu wel mooie momenten: fraai van toon bijv. was het Adagio Cantabile uit de C-moll-sonate, zeer mooi ook het An dante con Variazioni uit de Kreutzer-sona- te, waarin het motief maar vooral de prach tige variaties bij beide concert-gevers een schitterende vertolking vonden. Maar toch er lag in 't vioolspel doorgaand iets mats, dat misschien aan oen .teveel hangen aan den lessenaar geweten moet worden. Leonid Kreutzer is een partner, die cr zijn kan. Hij had een vleugel tot zijn be schikking, tegen welks machtigen toon do klank dor viool meermalen niet opgewassen bleek en hij bespeelde die met een bewon derenswaardige vaardigheid en een mooi behecrschte voordracht. Dat kwam al uit in het Allegro con brio van de eerste sonate, maar daarin njet alleen; Kreutzer bleef den goheelon avond boeien, al kan niet ontkend, dat hij hier en daar wat al te forsch naar voren trad en zich to weinig aanpaste bij de klank6terkte der viool. De laatste was hier en daar, vooral wanneer het thema in de piano-partij optrad, en zij dus slechts be geleidende passages te spolen had, eenvou dig niet hoorbaar. Wat staat echter deze muziek ver boven die van Paganini. En wat is het toch eigen lijk jammer, dat nog niet meerderen van de uitvoering van Beethovens prachtige sona ten zijn komen gonioten. Want vol was het lang niet en dat, terwijl de toegangsprijzen toch uiterst billijk gesteld waren. De firma Max Tak en Co., die deze muziekavonden organiseert, noemt" ze „Volksconcerten", maar de luisteraar, die af en toe even tijd vindt om onder het publiek rond te zien, vreest, dat do uitkomst ook hier niet geheel aan het doel beantwoordt. Of, beter gezegd misschien, dat de vlag de lading niet dekt. S. Bcgrooting Rijnland. Aan de Vercenigde Vergadering van Dijkgraaf, Hoogheemraden en Hoofdingelanden is aangeboden do ontwerp-begrooting van dat Hoogheemraad schap voor hot dienstjaar 1921, sluitende in ont ging voor üe voormalige erfgename. Hij vond haar eigenlijk een buitengewoon dwaze vr-ouw, maar dat -wias zijn zaak niet. „Dan zullen wij overgaan tot het lezen van het aanhangsel, dat kort is"; toen kuchte hij nogmaals en begon. Allien waren een weinig nieuwsgierig, want het benieuwde hun welike hospitalen Mrs. Reid zou hebben Ibegiftigdi ent/.. Zou zij Crome laten verkoopen of er -een liefda. dnge instelling van maken?' Er lieerschte een angstig stilzwijgen en slechts Bertie beefde wat; imaar toen ontstond er een ge lijktijdig gediruisch en uitroepen van ver wondering. „O noen, gij moet het 'verkeerd gelezen hebben!" riep DoHlie uit, terwijl zij met gloeiende wangen van haar stoel opsprong. „Hij moet zich vergist hebben" en zij zag met een "verbaasden, ontstelden .blik naar Grey; „het kan niet voor mij zijn." Maar dat was het toch. Indien Mary toch met Cuthbert Lyndhurst wilde rouwen, kwam het geheelo goed met alles wat er bij behoorde aan Dorothy Maynard en al hare afstammelingen. Het aanhangsel was kort, maar duidelijik. Mary kreeg de twaalf honderd gul-den van Dollie én DoLlie was meesteres van CroaneI „Miss Maynard, wij wenschen u geluk", zeide Maurice opgewekt. „lik -ben blij te hooren, Crome geen geslicht wordt. vangst en uitgaaf tot een bedrag van f 946838.29. De ontvangBlcn wijzen aan o.a. ontvangsten van vroegere diensten f 95841, inkomsten van be zittingen f 50731, opbrengst van sluizen en brug gen f 13100, omslagen van landerijen in Rijnland 1533536,. buitengowono ontvangsten f 201000*. De uitgaven worden goraamd o.m. op: kosten van huishoudelijk bestuur f 82315, id. van open bare werken f 540418, bijzondere eigendommen 15495, waarnomingen en toezicht f 5040, buitenge wone uitgaven f201570, onvoorziene uitgaven f 63170. De vaststelling der begrooting zal plaats heb ben in oene vereenigde openbare vergadering van Rijnland op Zaterdag 27 November a.s. 's voor middags to klokke 11 uur, in hot Gemoenteland6- huis van Rijnland. Gisterenavond werd in de Pieterskerk een Horvormingsavond gehouden, een samenkomst voor ons Chr. Onderwijs. Ds. J. Hoogenraad opende het samenzijn en sprak hot openingswoord. Daarin ging hij na van welke fceleekonis do hervorming voor het Christendom is geweest en wolko groote zegeningen er uit zijn voortgespro ten. Hij wees er op dat de arbeid, om dat een maal ondernomen werk voort te zetten, niet mag verslappen, op geen enkol terrein waar do Christen tot dien arbeid is geroepen. To boginnen bij de kindoron moeten ook bij hen dio beginselen worden aangekweekt, opdat er vrucht mogo blijven ook in de toekomst. Met een enkel woord 6lond spr. stil bij de ver kregen resultaten in den str'jd voor het Chr. on derwijs. Hij wees op de gevaren die nu dreigen, n.l. dat de materieele welvaart, het geestelijke le- ven, waarom het ten slotte gaat, doodt. 6pr. stond oven stil bij do plannen tot het bouwen van een nieuwe school. Eerst moet f 15000 worden bijeengebracht* opdat het Rijk subsidie verleent. Het Chr. Onderwijs moet de eerste plaats bij ouzo ouders innemen. Hiorna werd een solo met orgelbegeleiding ten gohoore gebracht: Luthor, gedicht van Dr. E. Laurilland, dat op zuivere en innemende wijze word gezongen. Staando hieven alle aanwezigen vervolgens het eerste couplet van het Hervor mingslied aan. Dr. M. J. do Vrijer, Ned. Herv. pred. to Bloo- mnndaal hield nu een rede, voor het Chr. Onder wijs. opr. maakte op een zeer intoressanle wijzo dui delijk hoo do Crh. dpvoeding 'der kinderen dient to zijn. Het moet niet altijd een „positief" optreden zijn, neen onze kinderen, mot hot evangelie in aanraking gebracht, moeten -or der gedwongen, maar moeten zelf er door getrok ken worden. Jezus zelf heeft dit duidelijk doen uitkomen in zijn woord: „Laat de kindorlcens tot Mij ko men, en verhindert hen niet". Do kinderen komen zelf. Op ons, ouders, rust de zwaro taak hen niet te verhinderen. Men verhindert hen door ze te dwingen. Want op dezo dwang reageert het kind iu tegengestel de zin. Men verhindert de kinderen door le veel logen hen te prceken. Daar krijgt een kind geen eerbied voor. Van meer betoekeni3 is als het ioderen dag Gods Woord hoort lezen, en als het merkt dat hier do bron van do kracht dor ouders in schuilt. En dan hot gobed! Dwing uw kind niet uitwendig een gebedje op te zeggen. Van voel grooter beteekenis is weer als gij in uw binnenkamer uw kracht zoekt in hot gebod, en uw kind ziet het, sluipt stil nader. Dan krijgt ook uw kind ontzag voor God, heeft het lust urn zich eveneens tot zijn Scheppor te wenden. O, hel kind ziet het zoo snel als uw godsdienst sl°ch:s uitwendig is. Dan behoeft gij u niet te verwonde ren als het God openlijk niet wil erkennen. Want, dan hebt gij door uw eigen gedrag het kind r- hinderd tot Jezus te komen. Zegt gij Zondags: „laten wij opgaan naar don tempel om God te loven?" of zegt gij: „Hé, ik wilde graag nog langer te bed blijven, maar en doet ge het zonder lust als gij u opmaakt om naar het bedehuis to gaan? O, uw kind merkt dat moer dan gij zelf. Wat hot leven der ouders is, waarin hun kracht ligt, daarin zullen do kindoron het zeker ook zoeken. Vanuit hot uitwendig Chr. geloof gaat geenerlei invloed op de kind iron uit. dan jui6t in togenovergestelden zin. Mrs. Maynard, wij moeten ook u geJukwon- schen -met liet lot uwer dochter." Mrs. Maynard, sloeg de handen ineen en keek haar kind aan. „DolJlie, lieveling! zeide zij en Dollie wendde zich terstond tot haar, „O moeder, zeg hun, dat zij "het niet doen. Ik wilde Mary niet iberooven; -wat zullen Grey en ik met deze groote plaats doen, daar wij ons huisje reeds hebben? Mary, gij moet de helft nemen; iik wil uwe plaats ni-et innemen." Maar Mr. Langley vicfl haar ©enigszins stijf in de rede. „Het goed mag niet ver deeld worden", zeide hij; „het wae de vrije wil van Mis St. John om er afstand van te doen, en zij kan het dus niemand dan zich'zalve wijten." „Zeker niet. Mr. Langley heeft volkomen gelijk", viel Mary in; ik heb "het uit eiigen beweging gedaan, en fk gun het u van harte, lieve!" en Mary gaif Bertie een ge ruststellenden blilk, die hem zeer op- vroolijkte. „En moet ïk het houden?" riep Dollie verslagen uit. ,jO, o, wat zal ik een rijke vrouw zijn! Zijt ge er blij om Grey?" en zij zag hem angstig aan, daar hij 'treurig in een hoekje zat. Wat scheelde Grey, dal» hij ternauwernood opkeek, noch haar ant woordde, toen de anderen zich om haar verdrongen, met haar lachten en' haar plaagden over haar schrik, dat zij nu eens- Zegt nooit: Ik hob mijn kind op een Chr. School gedaan daar zullen ze het wel Christelijk maken. Het huiselijk leven heeft de grootste bo- teekenis; zonder een ware Chr. opvoeding thuis, kan ook de Chr. school niot vruchtbaar zijn.School en gezin moeten aaneensluiten. Wij ouders moeten onze kinderen niet vastn houdenW5j moeten ze overgeven in Jezus' ar men. O, dat is zoo moeilijk. Wij zouden onze kin doren wol aan ons willen vastbinden, waardoor zij gedwongen zijn om naar onze beginselen te lpven. Maar als zij 6traks groot zijn, moet men hén loslaten en gaan ze met eigon beginselen het leven in. Spr. wees op het feit, dat het in sommige ge zinnen voorkomt, dat de kinderen onophoudelijk gecommandeerd worden. Zoo krijgt mon do kin deren niet groot. Tenslotte hebben zij daar dan ook geen oor moer voor. In oen good gozin gaat alles van zelf. Eén blik van vader of moeder zegt voldoende, en meer dan honderd commando's, want de houding der ouders in zulk een gozin is een oneindige prediking van het geluk dat in Christus is. Alzoo moeten wij allen het verstaan dat wij alleen te zorgen hebben dat het kind Jezus ziet, en dat wij het niet verhinderen tot Hom te gaan. Nadat nog eenige Solo's waren gezongon, was de berut aan de leerlingen dor vior scholen. Twoostemmig werden op alleraardigste wijze verschillende liedoren ten gehoore gebracht, als: „Wij ploegen en wij eggen", „Als ge in nood ge zeten". Het meest muzikaal bleken de leerlingen der Chr. School Middelstegracht in hun liederen: „Paaschhymne" en „De Nacht". Ondanks de „lage temperatuur" in het kerkgebouw hebben de vele aanwezigen veel genoten. Dr. D. Plooy sprak een kort slotwoord waarin hij nog o.m. er op wees dat de liefde voor het Chr. onderwijs niet mag verflauwen, maar dat nu do scholen stoffelijke welvaart tegengaan, ook de geestelijke kracht zal toenemen. Met dankgebed, nadat het vierde vors van hot Hervormingelied was gezongen, beeindigde Dr. Plooy do welgeslaagde avond. Er word nog een collecte gehouden voor het Chr. Onderwijs. Aan het postkantoor alhier en de daaronder rossortoerendo hulppostkantoren word gedurende do maand October 1920 ingelegd f 113564.63; te rugbetaald f 115898.80. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 47418. Zondagavond had in de Claras te eg een vechtpartij plaats tusscthen een aantal mannen, waaraan misbruik van sterlken drank niet vreemd was. Het ging er nog al warm toe en twee personen verkregen oneer of minder ernstige verwondingen. Togen twee personen, die als de aanleggera 'worden, beschouwd, is proces-verhaal op gemaakt. Door prof. dr. H. M. van Nes, alhier, is ontvangen de 6om van duizend gulden voor het fonds „Aanpakken", ten behoeve van de verbetering van de predikantstraktemen ten der Ned. Herv. Kerk. Ds. W. den Hengst, pred. bij de Geref. Gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Kampen bedankt. Dr. E. D. van Oort, directeur van het rijksmuseum voor natuurlijke historie al hier, benoemd tot buitengewooo hoogleer- aar in de dierkunde aan de Leidsche univer siteit, zal dit ambt aanvaarden met het houden van een inaugureele rede op Woens dag 1 December 's- namiddags 2 uur in het groot-auditorium. Met ingang van 1 dezer is aar dr. J. Th. Peters, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als assistent voor de geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, en is voor het tijdvak van 1 November—31 De cember 1920, als zoodanig benoemd dr. J. Knappert, arts, alhier. fcttaps zoo rijk was? en Mary (kuste en troostte haar met de verzekering, dat zij zoo.blij was, dat'zdj nog nooit in haar leven zoo blij was geweest. Grey hield zich ach teraf en k'wam niet hij haar, hoewel zij niet ophield met over den schouder van Mr. Langley naar hem te gluren. Er was niet veel meer te regelen. Mr. Langley deed zijne papieren in de blauwe portefeuille, en gaf allen een' hand op zijn stijve, vormelijke wijze. Mr. St. John ver- Met de kamer met hem en Bertie en Mary volgden. „O, Grey, was is er? Waarom spreekt ge niet tegen mij?" vroeg de arme, kleine erf gename, toeai zij alileen met hem en haar -moeder gelaten was. „Ilk wil eerst met uw moeder spreken, Dollie", zeide hij, terwijl hij haar zonder plichtplegingen,op zijde duwde, en op MrS. Maynard toetrad. Hij zag er bleek en ont steld uit, en zijn mond beefde zenuwachtig. .„Mrs. Maynard", zecde hij op afgemeten, ijskouden toon, „uwe dochter is vrij. Ik denk er niet aan haar onder deze veran derde canstandigheden aan haar woord te houden. DoJilie is rijik, 'veel te rijk voor een arm advocaat. Zij is ook nog zoo jonig. Het zou niet oerilijk zijn. Zij zou een edelman kunnen trouwen." „Mijn lteve Grey stamelde Mrs. May nard op treurigen toon, want zij had hem .lief als een zoon, en ddt ikwaim geheel ou- ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL 10.22 1/3 DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARTEP, KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, :- bij vooruitbetaling-- Voor het tijdvak van 1 November3i December 1920 is benoemd tot assistent voor de natuurkunde aan de Rijks-universi teit te Leiden G. J. Sizoo, alhinr. „Professor" Dee, is gisteren» zooals gemeld, afgetreden als pedel van de Leid sche Universiteit, welk ambt hij 48 jaar heeft bekleed. Gisterenmorgen hebben de recto-magnificus, prof. van Calcar en de secretaris van den Academischen Senaat, prof. Snouck Hurgronje, den 82-jarigen grijsaard te zijnen huize een bezoek ge bracht, waarbij de rector dank bracht na mens den Academischen Senaat voor het vele, dat hij gedurende zijn loopbaan als pedel in het belang van do Universiteit heeft verricht. Mede namens den Senaat overhandigde hij hem een enveloppe met inhoud, en ver zocht hem daaraan de bestemming te geven, welke hij zelf wenschte. Tenslotte wenschte hij hem toe, dat hij nog tal van jaren van zijn welverdiende rust zal mogen genieten. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan den Burcht te Leiden, op Vrijdag 29 October 1920 ten overstaan Yan: den Notaris C. Versluys aldaar: Het h'i;s Oranjegracht nos. 145 en 145a. In bod f 2600. Kooper de heer J. van dor Mark qq. Het huis le Gortestraat no. 33, in bod f 840; koo« per de hoer H. J. Slewo voor f 841. Het pakhuis Paradijssteeg no. 60, in bod f 800kooper de heer J. Kukler qq. Het winkelhuis van dor Werfstraat no. 46, in bod £1800; kooper de heer N. Doeve voor f 1840. Twee huizen Reitzstraat 8 en 9, sa* men in bod 13500; kooper de heer P. J. van Zijp qq. voor f 3505. Het huis Reitzstraat no. 7, in bod 1825; kooper do heer J. H. van der Blij qq. voor f1900. Het huis President Stoijnstraat nos. 12 on 12a, in bod f 2800kooper do heer J. W,. P. Licht qq voor f 2950. De overige porceolen zijn niet ge-» gund. 'Den Notaris A. J. C. van der Hevden aldaar: jEen huis Maredijk nos. 39 en 39a, in bod voor f 4600kooper de heer J. F. Popp qq.voor f4720.De overige perceelon zijn niet gegund. Bij de heden door B. en W. gehouden aanbesteding van „het aanleggen van rio- leeringen in een terrein beoosten de Drift- sloot aan den Lagen Rijndijk" waren inge komen 16 inschrijvingen, t. w. van: F, Roemer, Wognum (N.-H.) f 39100; M. A. de Waard, Lekkerlcerk f 32260; N. van Leeuwen, Haastrecht f 32100; Firma C. de Ruiter, Giesendam f 29675; J. Th. Boot en W. Dool, Leiden f 29233; A. de Waard, Sliedrecht f 28684; J. Saras, Oude Wetering f 28500; C. J. van Valderen, Leiden f 28432j D. C. van Kindt, Aarlanderveen f 28000j M. J. Konings Mzn., Leiden f 27800; P. Heijnen, Spaarndam f 27249.95; J. War- naar, Leiden f 26999; J. Ch. van Evert, Leiden f 26000; A. van Boven, Delft f 25512; D. Esser Hzn., Delft f 23700; D. Koene, Schiedam f 22000. Kapitein B. D. van Erckelens, van het 4e reg. infanterie alhier, is van zijn deta cheering te 's-Gravenhage naar zijn korps teruggekeerd. Yoor het examen Vrije- en Ordeoefo- ningen slaagden te Amsterdam mej. C. G. W. Krop, alhier. BINNENLAND. Hofbericht. De opperceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolgo do bevelen van da Koningin, wegens het üoverlijden van ko ning Alexander van Griekenland, den rouw zal aannemen voor den tijd van twee we ken. ingaande op Woensdag 3 dezer en wel 5 1 week halven rouw en 1 week lichtea rouw. verwacht; maar Dollie kwam eensklaps tusschenbelde. „Waarom richt gij u tot'mijn moedert Waarom spreekt gij niet tegen mij?" zeida zij met haar 'heldere, jonge stem, en Grey wendde zich om en zag haar treurig aan. „Ik ben geen kind, d>at gij cn mijn moeden alles samen, z/oudit uitmaken." „Heel goed, Dollie, ik zal tot u spreken, als ge wilt. Ik geef u u"w vrijheid terug, lieveling!" „En waarom?" vroeg -zij op nog scheller toon, en stampte toen met haar voetje en werd daadbij vuurrood. „O, lafaard", zeid* zij en toeni zij dat gezegd hadi keerde zij hem dien rug toe, en barstte in tranen uit, Ts'abuurfliijk volgde hij 'haar. „Zoo moet ge mij niet noemen", zeide hij vriendelijk; „het ds toch geen lafhartig* daad, cm u op te geven, Dollie", en zijn gelaat werd doodsbleek. „Ik noem u een lafaard", snikte zij. om dat gij vreest om rijk te zijn, omdat gij een groot en sterk man oen arm, klein ding als ik ben den geheetem last allee* wilt laten dragen. O, Grey, hoe kunt ge zoo» wreed zijn?" cn toen gftuurde ze door haa® beschreide "vingers, en zag hoe bleek en stralk zijn gelaat was. I (Wordt vervolgdj

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1