bemeenteiijke Aankonüigingen.- Gemeentelijke Vischverkoop De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Vrijdag) aan de gemeentelijke Visch- winkcls (Vischmarkit en- Stadshulpwerf) verkrijgbaar is SCÏÏSLVISCH a fO.18, GROOTERE SCHELVISCH a f 0.24—f 0.30, SCHOL a f 0.20—f 0.33 en VERSCHE HA RING h f 0.16 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 23 October 1920. Door de afdeel in g Leiden van den Ned. R. K. Vciksbond te Leiden- is een verzoek schrift ingediend, om verlof voor den ver koop van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in vijf lokaliteiten van het perceel Steen- schuur no. 15. AGENDA. DONDERDAG, 28 October. Chr. Nat. Werkmansbond. Openbare Vergadering in de Oosterkerk, 8 uur. Spreker Ds. J. C. V. van Bommel te Billegom. DONDERDAG, 28 October. Gasdemon» etraties in het Hotel van Egmo'nd te Kou» dc-kerk. VRIJDAG, 29 October. Tweede Cursus avond in het' Nutsgebouw vanwege „De Middaghoogte". Mr. P. H. W. G. v. d. Helm spreekt over: „De wereld der cultuur ais onderdeel der Schepping." VRIJDAG, 29 October, 8 uur. In bet Volkshuis houdt Mevr. J. Polzer—yan Kol een lezing over Stiermarken. Den Haag. Nu is het bekend, dat ook op de departementen in Den Haag tijdens de poststaking eenige gisting onder het per soneel liecpsf.kte. Nu zou men natuurlijk mogen aannemen, dat een revolutionair als B. C., deze gisting onder bet dep ar temen 16- personed aangreep, om, natuurlijk zolf voorop, door dit personeel in de slaking te betrekken, het poslpersoneel te ondersteu nen, ten einde te voorkomen, dat het P. T. T.-personeel in 'de handen van „verraders" .viel. Maar onze revolutionair B. C. deed het her.seh niet. Hij werkte rustig door. Naar wij uit welingelichte bron vernamen, was bij juist in die stakingsdagen bezig de laatste redactioneele fouten te halen uit het wetsontwerp op de collectieve arbeids overeenkomsten en de arbitrage ter voor koming van conflicten! Deze menschen praten tegenover de ar beiders o, zoo geweldig revolutionair, maar passen zelf op buiten schot te blijven. Daarom ook beteekeiit al dat gepraat over revolutionair en nogmaals revolutionair, zoo bitter weinig. Wij kennen onze pappen heimers zoo zoetjes aan." Toenemende werkloosheid. Op verschillende sigarenfabrieken te Rhc- nen heerscht werkloosheid. Op sommige wordt maar drié dagen per week gewerkt, terwijl waarschijnlijk de Jabriek van de firma Ofcto itoeiois zal worden opgeheven. Door de firma Van Gelder en Zonen, pa pierfabriek tö Renkum, zijn 70 arbeiders ontslagen Avegens slapte in het bedrijf. Niets nieuws onder dc zon. Er is niets nieuws onder de zon. Wij kla gen heden steen en been over de tegen woordige ambachtslieden, doch in: „Koddi ge en boertige opschriften", gedrukt bij Jeroen Jeroenze in 1698 te Amsterdam:, komt reeds het volgende rijmpje voor: Spreek niet van timmerluy Nooit is er slimmer bruy. Eerst passen, dan meten, Dan tijenze aan 't eten, Dan slijpen ze de bijl, Dan schze een wijl, Dan een beetje gepraat, Daar mee wordt het avond laat. BUITENLAND. Dc dood van Mac. Swiney, de burgemeester van Córk heeft tot breede beschouwingen in de. Engelsche pers aan leiding -gegeven. De opvattingen loopen nogal sterk uit een. De „Daily Telegraph" schrijft bijv. dat er een overvloed van bewijzen wa6, dat de dood van den gevangene een diep-ingrijpend effect zou hebben op de gevoelens zijner politieke verwanten. En de kabinet-minis ters, die minstens evenzeer snakken naar duurzamen vrede in Ierland, moeten wel met zware harten aan hunne decisie, om de wet te handhaven wat 't ook kosten moge, hebben vastgehouden Een hoogst-pijn- lijke keuze tusschen twee kwaden deed zich voor de regeering voor, en de verantwoor delijkheid, welke zij verkoos te dragen, was die, welke zij, om trouw te zijn aan de allerhoogste plichten, genoodzaakt was op zich te nemen. De „Daily Herald" geeft haar nieuws met vette .kopjeg: „De lord major ver moord", en zegt in haar hoofdartikel: Ier- land's misdaad is het verlangen naar vrij heid, waarvoor een millioen Britsche solda ten stierf. Hij is daarvoor gestorven De plicht van het Britsche volk is om omver te werpen, met welke middelen dan ook, 't zij politieke of industricele, de regoering, die geheel het Britsche ras onleert! De „Daily News" schrijft: „Engeland's tragedie". De Britsche regeering had de lord Major van Cork als een misdadiger opgesloten, en heeft nu een martelaar van hem gemaakt. Voor zijn dood moet de re giering de volle verantwoording dragen. Dag aan dag wordt Ierland meer zeker, en meer onweerstaanbaar door den Britschen premier en zijne legers in een natie veran derd, die nooit overwonnen zal worden. De dood van Mac. Swiney is slechts één enkele episode in het eindelooze hoofdstuk, van het drama dat de geschie'denis van Ierland uitmaakt sedert de laatste twee jaren. Ter wijl de naam van Groot-Brittannië voor geheel de wereld wordt bezoedeld door het relaas van de Britsche administratie in lér- land, terwijl haar lersche politiek langza merhand hare bondgenooten in hare bitter ste critici doet verworden, is de Chief secre taris voor Ierland in 't Lagerhuis er mede tevreden, als hij meent, te kunnen aanwij zen, dat de teegnstanders der regeering hun pleitredenen niet genoeg beginnen met het veroordeelcn van de woorden der Siïm Fei- ners, welke toch voo elk niensch zoo af schuwelijk zijn, dat het erger dan overbo dig mag heeten zulks nog eens te zeggen! Het zou dwaas zijn te 'willen beweren, dat er eenige hoop voor Ierland is bij de tegenwoordige regeering, of bij het huidige Lagerhuis. Doch er zijn teekenen, dat lang zaam het geweten van het volk ontwaakt, en wat'de meening van het lagerhuis niet teweegbrengt, zal wel gedaan worden door de publieke opinie erbuiten! Engeland en Frankrijk. Het botert niet tusschen de vroegere bondgenooten. Engeland's prijsgeven van de bevoegd heid tot het nemen van economische sanc ties jegens Duitschland, bij niet-naleven van het vredesverdrag, wekt, naar uit Pa rijs wordt gemeld, in Frankrijk groot mis noegen. Engeland wil voor ailes handeldrij ven en daarvoor geeft het zijn macht prijs om op Duitschland pressie uit te oefenen ingeval van opzettelijke niet-naleving van het verdrag. Wel tracht de Engelsciie' nota de mee ning ingang te doen vinden dat, ingeval van noodzakelijk ingrijpen, Engeland wel andere middelen ten dienste 6taan, doch deze zouden dan toch ernstiger zijn dan confiscatie der goederen op Britsch .terri toir. De „Echo de Paris" zegt dan ook, dat het ondenkbaar is, het meerdere nog te Avillen, als men het mindere prijsgeeft. Met zulke kinderlijke uitvluchten heeft de en tente cordiale niets te winnen. Pertinax ver volgt: „Het oogenblik is ernstig. Tus schen 't commercialisme van Engeland, dat alle heil zoekt in hooger politiek voordeel van over tien, vijftien jaar en de Fransche nationalistische politiek wordt het des-ac- coord met den dag grooter. De Fransche regeering zal prote6teeren bij het Foreign Office en de gezantenconferentie. Is het vredestractaat niet evengoed een verdrag tusschen de geallieerden als tus schen hen en Duitschland? De „Homme Libre", het oude Clemen- ceaublad, zegt: „Men kan niet duidelijker Duitschland uitnoodigen, het perkament, dat het te Versailles teekende, als een vod je papier te beschouwen." De „Oeuvre" spreekt van een diplomatie ke desertie, die een uiteenvallen der entente en mine van het vredesverdrag na zich zal sleepen. Het einde der staking van de Engelsche mijnwerkers is volgens telegrammen uit Londen nabij. Gemeld wordt dat het uitvoerend comité dér mijn werkers, de voorstellen van de regeering voor het beëindigen der staking heeft aan vaard. Een medewerker van de „Times" in de kringen der spoorwegbeambten zegff dat de berichten van de afdeelingen van den Bond van spoorwegpersoneel aantoonen, dat er sterk verzet heerscht tegen -het plan om ten behoeve van de kolendelvers te sta ken. Een van de afdeelingen heeft een mo tie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat men de bolsjewistische elementen in den lande niet moet steunen, door zich thans aan het werk te onttrekken. Contra-revolutie in Saksen? De „Chemn. Volksst." publiceert een sen sationeel artikel, waarin wordt meegedeeld, dat de partijleiding der meerderheidssocia listen in het bezit is van documenten om trent contra-revolutionnaire plannen in Sakseg, waarbij vooraanstaande personen uit burgerlijke kringen, hoog-geplaatste of ficieren enz. betrokken zouden zijn. De onweerlegbare bewijzen zijn, volgens het blad, voorhanden, dat de contra-revolu tie m Saksen in het voornemen ligt en alle voorbereidende plannen daartoe genomen zijn. Het blad verlangt van de regeering, dat zij zal ingrijpen en de betrokken perso nen, zonder aanzien de6 persoons, zal ar- •esteeren. Van crediteur tot debiteur. „Frankrijk was voor den oorlog een der wereldbankiers: overal was het crediteur. Door den oorlog is het bijna overal debi teur geworden." Met deze woorden formuleerde de heer Francois Marshal, de Fransche minister van Financiën, in een rede, welke hij de vorige week te Straatsburg teü gunste van de 6 pet. leening hield, .op treffende wijze den toestand van het land. Het rijke Frank rijk is niet meer rijk. Alom ter wereld heeft het schulden gemaakt. En terecht merkt de „Homme Libre" op, dat Frankrijk niet de biteur is geworden, uitsluitend doordat het hen, die thans zijn crediteuren zijn, noodig had, doch veeleer doordat die crediteuren Frankrijk noodig hadden. Nieuwe onrust in Duitschland? Naar dé „Lokal Anzeiger" meldt, wordt uit kringen, die in nauwe relatie staan tot de Russische sovjet-vertegenwoordiging te Berlijn, met groote stelligheid bericht, dat de Russische sovjet-vertegenwoordiging 'n groot aantal edeleteenen heeft verkocht, en wel voor totaal 8,5 millioen mark, welke som aan den penningmeester van de sovjet- vertegenwoordigng werd ter hand gesteld met de opdracht-, deze voor propaganda doeleinden te gebruiken. Het blad vraagt, voor welke propaganda-doeleinden dit geld gebruikt moet worden en kan mededeelen, dat volgens zorgvuldig ingewonnen inlich tingen het plan bestaat, dat bij de maand- wisscling October-November een groote stakingsbeweging ontketend zal worden. Merkwaardig goed passen hierbij zekere voorvallen onder de Berlijnsche metaalbe werkers, die op een uiteenvallen der vak verenigingen ten gunste van een nieuwe communistische organisatie aansturen, en de levendige werkzaamheid van den laat- sten tijd van de „Allgemeine Arbeiter- union." Van een stervende stad. De Russische professor Koulichère, die er met veel moeite in slaagde uit Kief te ontvluchten, geeft in een Oekrajiniesch tijd schrift een treurig beeld van den toestand te Kief, de hoofdstad van de Oekrajine, die langzaam maar zeker uitstervende is. Er is niemand om de brandende blusschen, nie mand om de straten schoon te houden, even min voor het onderhoud en de verzorging der gebouwen. Het gevolg is, dat de mines te Kief steeds vermeerderen. Geen rijtuigen, geen trams meer; de meeste winkels zijn gesloten, hebben planken in plaats van ra men; de waterleiding werkt slechts eenige uren in een of twee dagen, de electrisoho centrale eveneens en dan, tegen welken prijs! Men eischt voor dit doel al het brand hout op, dat naar de stad gebracht wordt, uitgezonderd echter dat, wat naar de ap in dep stortvloed der hervorminssoeka- partementen gaat van hen, die besiag leg gen Het eenige verwarmingsmiddel voor de stedelingen zijn de armvrachten hout, die de boerinnen op de schouders naar de markt brengen; en één poed hout (16 Kg.) kost 1000 roebel. Het geheele intellectueele leven is uitge doofd. j zen en bevelen op onderwijsgebied zijn en kele verdienstelijke. Tooh staat alles stil bij het onderwijs, omdat de schoolprogram ma's voortdurend veranderen, maar vooral omdat in een stad, waar hongersnood heerscht, niemand te vinden is om les te geven of te nemen. Al het papier is gere- quireerd voor de propaganda in het leger en in het buitenland. Boeken bestaan niet meer. De eenige couranten zijn twee bladen van de bolsjewistische pers, waarvan de oplage geheel gebruikt Wordt voor het aan plakken in de straten. De menschen ster ven. In het midden van de vruchtbaarste streek van Europa heerscht hongersnood! Opstanden in Rusland? In St. Petersburg en Kroonstad zouden, volgens berichten uit Kopenhagen, weder, matrozen- en arbeiders-opstanden hébben plaats gehad, waarbij lust tot straatgevech ten kwam, waarin de bolsjèwiki met, behulp van vreemde troepen den opstand, bedwon gen. In Kroonstad zouden de opstandelingen 2 torpedobooten in de lucht hébben laten vliegen. In het gouvernement Moskou is het rus tig, daar de regeering door schrikwekkende maatregelen oproerige neigingen heeft on- dredrulct. Tweehonderd .personen zouden eerst als gijzelaars in hechtenis genomen en daarna doodgeschoten zijn. De onrust in Ierland. Churchill heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat er nu 49.000 soldaten in Ierland waren, die 1.150.000 pd. st. in de maand kosten. Gemeenteraad Alphen. De raad der gemeente Alphen vergaderde •«gis- terennamiddig te 2 uur. Voorzitter de burgemeester, de heer De Visser. Afwezig met kennisgeving de heeren Itanke en Goedhart. De notulen der vorige vergadering worden goed\ gekeurd. Door B. en W. worden, op do gestelde vragen van den heer Koren eenige mededeelingen gedaan. Zij wijzen tevens op de bevoegdheid van den raad om aan het. dagelijksch bestuur vragen te stellen, die techier uitsluitend over zaken moeten gaan die in den raad thuis zijn. De heor Koren vraagt of B. en W. niet in overweging kunnen nemen om de antwoorden door de pers te publicceren, opdat de volksmond zoude gestopt worden in deze zaak. Do voorzitter zal zulks op de eór6tvol gende vergadering van B. en W. tor sprake brengen. Naar aanleiding van oen schrijven van B. en W. aan Ged. Staten i6 van deze bericht ontvan gen dat de verbetering van d* Oostelijke kade van het Ter-Aarkanaal door hen ter hand zal genomen iworden. Voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens worden de verschillende vragen door raadsleden op vorige vergaderingen godaan, beant woord. Iizake den bouw van houten noodwoningen dec- len B. en IV. mede dat alleen steenen woningen kunnen worden gebouwd die doelmatig zullen zijn. De kosten zullen omstreeks f 3000 per woning bo dragen. Goedgekeurd wordt de overeenkomst met de Burgerwacht, betreffende het in gebruik geven van een oefenterrein. 1. Voorstel van B. en W. tot. wijziging van do verordening op den Genees-, Heel- en Verloskun digen dienst en van het Reglement van het Bur gerlijk Armbestuur. De hoèr Do Wolf vraagt of het moeilijk heden lean opleveren, als er met spoed patiënten naar Leiden moeten worden gebracht, waar dan eeret toestemming tot buitenverpleging moet wor den aangevraagd. De Voorzitter antwoordt dat het Burg. Armbestuur, toestemming moet verleenen, on als dit niet geschiedt, heeft het dagelijksch bestuur nog te oordeolen. De heer den Hertog is het er niet mede eens dat het dagelijksch bestuur zulk een macht kan uitoefenen over het Burg. Armbestuur. De Voorzitter zegt dat hier de belangen van do patiënten op den voorgrond moeten staan. De heer G e s ra a n zet nader uiteen hoe het vroeger reeds verkeerd heeft gewei kt, toen B. en W. er anders over dachten dan het Burg. Arm bestuur. De heer Herngreen vraagt, of het niet toe laatbaar is, dat liet Burg. Armbestuur van mee ning verschilt met het dagelijksch bestuur. Do heer D. v. Leeuwen zegt dat het. Burg. Armbestuur met voel zorg de werkzaamhe den verricht en meer deskundig zal kunnen zijn dan B. en W. Op de doctoren en inspecteurs kan men niet altijd aan. Spr. licht een en ander na- dor toe. De Voorzitter beantwoordt de verschil lende vragen en opmerkingen. Op voorstel van den heor D. y. Leeuwen wordt in de bepaling opgenomen dat de beslissing inzake verpleging buitenshuis bij het Burg. Arm bestuur berust. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. 2. Voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van enkele ^schoollokalen aan het afdeolingsbc- stuur van de Holl. Mij. van Landbouw tot het houden van cursussen gedurende den a.s. winter. De heer den Hertog vraagt, waarom de lokalen niet gratis worden afgestaan. Waarom moet hot landbouwonderwijs wel en het tuinbouw- onderwij6 niet betalen? De heer D. v. Leeuwen sluit zich hierbij aan. De hoer De Wolf vraagt waarom do hee ren thans voor het in gebruik «geven van do school zijn. Waarom waren zij er niet voor toen de Jeugdorganisatie een lokaal aanvroeg voor het lesgeven in het herhaling6onderwija? De heer Herngreen antwoordt, dat het toen een partijbelang gold en nu is het een alge meen belang. „Do heer De Wolf zou er toch ook tegen zijn als er een schoollokaal voor onderwijs in de A.-R. partij-beginselen werd aangevraagd?" Het voorstel wordt, nadat de voorzitter nog zijn standpunt nader uiteen hoeft gezet, aan genomen. 3. Voorstel van B. en W. om onderhands aan H. Turkenburg te Gouweluis op te dragen het ma ken van een beschoeiing. De heer Herngreon zegt dat het in 't be lang van de gomoento is dat dergelijke werken publiek worden aanbesteed. Nu kost hot de ge meente schatten gelds. Ook de heer Gesman 6preokt zich als zoo danig uit en wijst er op dat hot ook geen goeden tijd van het jaar is, om een dergelijk werk ter hand te nemen. Spr. stelt voor de zaak uit te stellen en in het begin van het volgende jaar het werk publiek te doen aanbesteden. De heor v. D ij k vraagt waarom de beschoeing nu voor f 3000.kan worden gemaakt, terwijl do berekening van den architect hooger was. Is er misschien geknoeid? Do heer v. Leeuwen (weth.) bepleit onder handsche aanbesteding, dat dit in bet onderha vige geval goedkooper voor de gemeente zoude uitkomen. De publieke aanbestedingen zijn tegen woordig veel hooger. Do lieer Herngroon zogt dat hij golooft dot de aannemer Turkenburg het gerust niet in 't be lang van de gemeente doet dat hij het werk voor f 3000.wil uitvoeren. Het zal ongetwijfeld een voordeeltje voor hem zijn! Na nog-eenige discussies wordt het amende- ment-Gcsman z.h.st. aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe verordening, regelende de indeeling en de bezoldiging der Politie dezer gemeente. De behandeling wordt uitgesteld. 5. Voorstel van B. on W. om het voorstel vau het raadslid van Dijk en het adres Van den Al- phenschen Bestuurdersbond tot het verleenen van toeslag op den gasprijs, niet aan te nemen. De heer v. D ij k bepleit zijn voorstel. B. en W. hebben hom niet nader om uiteenzetting gevraagd. Hij heeft hier bedoeld menschen,die niet in hunne inkomens vooruit zijn gegaan. Do heer Nomen begrijpt niet de politiek van den heer v. Dijk. Op vorige vergaderingen was de heer v. Dijk 6teede voor det afschaffen van allo crisismaatregelen. Hoe klopt dat nu? De heer v. D ij k zegt dat hij hier niet van zijn vorige ideeen is afgeweken. Hij wil echter als tegemoetkoming, omdat het voor sommigen noodig i6, uitzondering maken. De heer Herngreen betoogt, dat de ar moede tegenwoordig niet meer bij ïe arbeiders klasse gevonden wordt, maar bij den kleinen mid denstand. Uitvoerig wordt gesproken over gevallen, vroe ger voorgekomen, waarin toéslag is verleend ter wijl het niet, of geen toeslag is verleend, terwijl het wel noodig tv as. Het voorstel van B. en W. wopdt aangenomen met 9—4 stemmen. 6. Voorstel van B. en W. naar aanleiding Aran hot verzoek van Abr. Orovold urp wijziging van de politiverordening in verband met de Kondag sluiting. De heer De Wolf vraagt of er in den zo mer voor adressant geen uitzondering kan ge maakt wor.l-in. De heer den Hertog wil eveneens gedu rende den zomer een uitzondering maken. De heer Hem green is hier niet voor. Wij leven in oen Chr. Staat en een ieder diene zich in de bepalingen van het Ohr. samenleven te schik ken. Do heer W i e r i n g a vraagt of het een ver plichting is dat alle winkels 's Zondags gesloten zijn. Do Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer W i o r i n g a zegt, dat de hand dan niet aan de vorordening wordt, gehouden. De Voorzitter «egt dat hij de aandacht van den Commis6ari6 van Politie op deze zaak zal vestigen. Een voorstel-de Wolf om dit voorstel aan te houden wordt verworpen mol 9 tegen 4 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 94 stemmen. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van do Algemoene Politieverordening, naar aanloiding van het Alphensch Drankweercomité tot beperking van de tijden van openstelling van gelegenheden tot verkoop van sterken, drank. De heer De Wolf vraagt of de gemeente raad deze wijziging van de verordening wel rechtsgeldigheid kan geven. Do Voorzitter antwoordt dat de open bare dronkenschap in Alphen geon grooto afme tingen aanneemt, maar dat het aan den rechter staat, ovor gevallen te beslissen; de oene rechter komt wel eens in tegenspraak met den anderen. inzak de uitlegging van de wet. De heer den Hertog ziet meer heil in] 6cherper toezicht op liet gebruik van sterken' drank; de verordeningen helpen niet. De Voorzitter zegt dat thans scherp op] het misbruik van sterken drank wordt toegezien. De heer v. D ij k meent dat er thans wol wat overdrijving in het spel is. Men moet het euvel! niet verplaatsen. Spr. geelt al6 zijn meening te kennen dat de arbeiders, vooral de jeugdige arbeiders, tegen zichzelf' moeteu worden beschermd. Do vrije tijd kan b.v. plichtmatig worden benut voor herbas lingsonderwijs.. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 8. Vooretol vart B. en W. inzake wijziging van de verordening, betroffeude do levering van water door do Hoogdruk-Bronwaterleiding. Wetb. v. Leeuwen stelt voor om niet mot het voorstel van B. en W. mede te gaan, maar do verordening ongewijzigd te handhaven, omdat het watergebruik door de wijziging toch niet vew mindert. De heer Herngreen is het mot B. en W. eens. Dc watervorspHflng heeft in Alphen oen groote afmeting aangenomen. Terwijl in andere plaatsen in dezelfde tijdruimte gemiddeld 35 L. per hoofd wordt verbruikt, >6 dit hier 62 L. per hoofd. De waterverspilling ko6t de gemeento f b'200 per jaar. Spr. is er sterk voor dat het heb ben van een gootsteen ook e.xtra wordt betaald, daar dit de waterverspilling zeer bevorderd. De heer Nomen zegt dat de waterverspil ling een kwestie is van het gebruik van leiding-< water al of niet voor de straat. In het hebben van een gootsteen zit het niet. Do heer den Hertog acht, dat de beste oplossing van deze zaak ligt in het plaatsen van meters. Het zou toch wenschölijk zijn dat in allo huizen ook een gootsteen was, door toeslagen he-» fet men dit. t De voorzitter acht evenals de heer den Hertog de beste oplossing de invoering van het metersysteojn. Do hooge kosten daaraan verbon- den doen ons echter thans afschrikken. Spr. wil echter deze zaak nog eens nader onder de oogen zien en de kosten laton berekenen, daar op den duur misschien de hooge onkosten nog wel kunnen opwegen tegen de voordeelen. Een amendement-Do Wolf om eenigen van da nieuwe bepalingen te schrappen en do verorden ning vorder te laten zooals die door B. en W. ie voorgesteld, wordt aangenomen mot 7 tegen 6 6temm. 9. Voorstel van B. en W. tot verhooging van de salarissen en loonen van het personeel van de water- en liclitbedrijven, van do gemeentewerklio- den en van het Secretarie-personeel. Wordt uitgesteld. 10. "Voorstel van B. en W. tot het verleenen van subsidie aan het Bestuur van de Vcreenigiug voor Tuinbouwondorwijs. De heer D. v. Leeuwen wil geen 6ubsi- die verleenen en vergoeding vragen voor vuur en licht. De heer den Hertog 6teunt dit voorstel, I daar hier een gelijke regeling moet worden toege past als bij het landbouwonderwijs. Hij wenschtt f40 voor het winterhalfjaar van de cursus toe vorderen voor het gebruik van lokalen (verwar-s ming on voi-lichting) ©e her Vlasman begrijpt het vooi*t0l van de heeren v. Leeuwen en den Hertog niet. Jaren lang verleende de gemeente subsidi' en gaf zij vrij gebruik van lokalen. Waarom nu niet meer? De heer Herngreon zegt dat het voorstel alleen is bedoeld om wraak te nemen op het ver werpen door den raad van het voorstel om aan do Holl. Mij. van Landbouw voor de cursussen subsi-» die te verleenen en vrij gebruik van lokalen te geven. Het amendement-Den Hertog wordt verworpen met 103 stemmen. Z. h. st. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 11. Voorstel van B. en W. om maatregelen te nemen tot vermindering der kosten van het Lc- vensmiddelenbedrijf, waarbij eervol ontslagen is, de boekhouder. Do heer v. Dijk wenscht de geheele mooi- levering van de regeering opheffen en de uitrei-1 king van de suikerkaarten op de Secretarie plaats hebben. Wethouder v. Leeuwen zegt dat allo bakkers nog gebruik maken van het regeerings- meel. De heer den Hertog juicht de bczunigings-» maatregelen ten zeerste toe. De hoer v. D ij k geeft als zijn meening te kennen dat de meelleveringe# niet tot hun recht komen. Wethouder v. Leeuwen zegt dat do lo- vensmiddelen-commissio hoe eer hoe liever haar yerk wil beenidigen,maar spr. acht do werkzaam heden thans nog niet geheel afgedaan. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aan genomen. 12. Voorstol van B. en W. om aan den heer J. K. van Leeuwen hot gebruik van gemeentegrond toe te staan. Z. h. st. goedgekeurd. 13. Voorloopige vaststelling der gemeentereke ning over 1919 en va6t6telling van staten van on inbare posten. Het voorstel van de Commissie is om de ge meenterekening goed te keuren, 6luitendo met een nadeelig saldo van f 80473.45. Goedgekeurd. 14. Voorloopige vaststelling van de rekening van het Grondbedrijf over 1919. Do Commissie stelt goedkeuring voor. De reke ning sluit met een nadoelig saldo van f 11.120.21. De hoer Herngree n wijst er op dat het grondbedrijf nog geen baten afwerpt, gelijk dat wel eens word voorgesteld. De vaststelling wordt aangehouden. 15. Voorstel van B. en W. tot verkoop van eert perceel bouwgrond aan J. Wieringen qq. Afgevoerd van de agenda omdat het voorstel niet werd aanvaard door den J. v. Wieringen. 16. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit waarbij aan de bouwvereeniging „Volksbelang" oen voorschot is verleend voor den' bouw van zes huizen te Aarlanderveen. De heer Herngreen ts tegen hot voorstel. Het tekort bedraagt niet gelijk B. en W. meonon f40 a f50 per huis, maar f8464 moet nu reeds op de begrooting voor 1921 uitgetrokken voor de huizon samen. Aangenomen met 14 6temmen tegen 1. 17. Voorstol van B. en W. tot wijziging van da gemoentobegrooting 1929. Z. h. et. aangenomen. 18. Voorstol van B. en W. tot het benoemen

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2