bbineanteüjKe Aankondigingen. Gemeentelijke Vischverkuop. De Burgemeester van Leiden brengt ter ■kennis van de ingezetenen, dat morgen (Woensdag) aan de gemeentelijke visch- winkels (Vischmarkb en Stadshulpwerf) verkrijgbaar is SCHEL VISCH f0.18, GJIOCTEHSB SCHEL VISCH a f 0.22—f 0.33, SCHOL 5 f 0.26 en) VERSOHE HARING A fO.18 per pond. N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. Leiden, 36 October 1920. AGENDA. "WOENSDAG, 27 October, te Rijnsburg openbaro vergadering in de Geref. Kerk te 7 uur. Spreker Dr. K. Dijk van Den Haag. onderwerp: Spreken in den Poort. WOENSDAG, 27 October. Gasdemon- etratiee in Hotel van Egmond te Koude kerk WOENSDAG, 27 October 6preekt om half acht te Leiderdorp in „Irene" de heer J. Noorlandt, ambtenaar van den Raad van Arbeid over het onderwerp: „De vrijwillige ouderdomsverzekering en de voordeelen die zij biedt." DONDERDAG, 28 October. Gaedemon» stratics in het Hotel van Egmond to Koi» dekerk. 'Apotheken die tot en met Zonda? op Maandagnacht eiken nacht en des Zoadags geopend zijn: G. F. ijst, Steenstraat 35, Tel. 136. H. J. M. Proot, Maarmanssteeg 17, Tel 435. Het gevolg was dat Constantijn's tweed* zoon, de thane ontslapen Alexander, tot troonopvolger werd gekozen. De jeugdige Alexander zag zich dus voor een zware keuze gesteld. Hij aarzelde ech ter niet en legde nog denzelfden dag voor de metropolieten van Athene-den eed van trouw af. Hij koos het vaderland boven den vader en nam diens zware taak over. Gewoonlijk volgt na het: de koning is dood, onmiddellijkleven de Koning. Dat is hier echter niet het geval. Niet zonder spanning wordt afgewacht hoe de politieke toestand in Griekenland zich verder zal ontwikkelen. De miimverkersstakmg in Engeland duurt nog voort, maar er schijnt toch nog eenige kans te zijn op een spoedige oplossing van het conflict. De vertegenwoordigers der mijnerkersfe- deratie hebben Maandagmorgen de bespre kingen met de regeering in het huis van den premier in Downingstreet hervat. Het dagelijksch bestuur der mijnwerkers zal hedenmiddag van de dp.putat.ie bij den pre mier verslag ontvangen. Woensdag zal er een buitengewone conferentie van het Vak- vereenigingscongres plaats hebben om den toestand te overwegen. De bladen leggen het feit, dat de bespre kingen voortduren uit als een* aanwijzing dat, ofschoon totnogtoe geen grondslag voor de hervatting van officieele onderhan delingen is verkregen, partijen er niet aan wanhopen, of zij zullen er wel een vinden. In welke richting zij naar dezen grondslag hebben gezocht, of hoe op het oogenblik de balans staat tusschen succes en mislukking, is onmogelijk te zeggen, doch aan alle kan ten beschouwt men het verschiet als hoop vol. De houding der spoorwegarbeiders. Uit de berichten in de Engelsche bladen blijkt ten duidelijkste, dat het opschorter, van de staking van het spoorwegpersoneel niet slechts het gevolg is van het besluit om tijdens de onderhandelingen tusschen de regeering en de mijnwerkers niet tot een actie over te gaan, doch veeleer van het besef dat een eventueele staking bij een groot gedeelte van het personeel zeer wei nig populair zou wezen. Tal van groepen hebben resoluties aangenomen, waarin wordt geprotesteerd tegen een dergelijk be sluit, op grond van do overweging dat tot zulk een ernstige stap niet zonder stem ming dient te worden overgegaan. Volgens de „Daily Telegraph" is 't twij felachtig of te Leeds de mannen aan een bevel tot staken zouden hebben gehoor zaamd. In de afdecling Macclesfield van de N. U. R. heeft slechts één lid voor het voor stel tot staken gestemd, terwijl te Dudley en Bradford een stemming over de kwestie werd gevraagd. Een algemeene klacht dei spoorwegarbeiders is dat zij tpt een dras tisch optreden ter ondersteuning der mijn werkers zouden worden opgeroepen, terwijl deze laatsten destijds, gedurende de spoor wegstaking hebben geweigerd om de spoor wegarbeiders bij te staan. Do weinige geneigdheid om te staken, schijnt, volgens det blad, algemeen te zijn, behalve in Zuid-Wales, waar de meenin gen sterk verdeeld zijn. Hier echter blijken de uiterste elementen de bovenhand te heb ben. De Burgemeester van Cork is Maandagmorgen overleden. Vermoedelijk zal dit tragisch einde in Ierland groote verbittering wekken. Dat de regeering echter goede redenep had dezen hongerstaker niet los te laten, moge blijken uit het volgende geheim schrij ven in het bureau van den thans overleden burgemeester gevonden Dublin, Algemeen Hoofdkwartier 30 Juni 1920. Aan den ambtenaar, belast met het be stuur over Cork, district één. Wil 500 goed zijn en meldt zoo spoedig mogelijk, of er in uw district mogelijkheid bestaat voor het vervaandigen van bom men. Groots inrichtingen, zijn daarvoor niet noodig. Indien gij iemand kunt vinden, die hulzen kan maken naar modellen, welke wij hem kunnen verschaffen, i6 dat voldoen de. Wij kunnen hem verder in voldoende aantal veeren, percussiedopjos, lonten en detonatoren leveren, en indien hij meer dan een huls per dag kan gieten, zullen pogin gen in het werk gesteld worden, om hem van alle vereischte materiaal .te voorzien. Aan het gewaagde bestaat op het oogee- blik dringende behoefte. Voor het herstel der monarchie. Aangaande den poli treken toestand van Zuid-Rusland deelt d<j „Matin" mede, djat sedert kort vooral in de Ivrim stemming wordt gemaakt voor het herstel van het tsarisme. Als' candidaat voor den troon wordt grootvorst Michael Alexandrowitsj, den tweeden broeder van den- tsaar Nïco- laas, genoemd. De president der regeering van Wrange 1, Krrwocholn, zei de tot een be richtgever van de „Mat,in" er van overtuigd te zijn, dat als het-uur zou ^jjn gekomen vaai een vol-ksstemming, deze. zich zou uitspreken tenigunsle van- de invoering van constitution eel e monarchie. De regeering zal echter niets doen- om dit uur dichter bij te brengen of de volksstemming te bein- vloeden. Stakingen en onlusten. Volgens telegrammen uit Brilsch-Indië zijn 4500 geëmployeerden der Great Indian Peninsular Railway Comp. zonder voor afgaande kennisgeving tot staking overge gaan. Te Madras zijn ernstige onlusten voorgekomen. De fabrieken hebben, nadat een aanslag was gepleegd- op een meester knecht van een der weverijen, tot uitslui ting der werklieden besloten en eT zijn reeds 7000 werklieden zonder arbeid. Te Bombay is de staking der arbeiders bij de -gasfabrieken afgeloopen. De stakers zijn ontslagen. Het schip der Doodcn. Nooit nog doorkliefde een schip met zulk een som bere lading den Atlanti6chen Oceaan als dat do haven van St. Nazaire onlangs verliet. Elf hon- derd dooden had het aan boord. En in dc haven van Bordeaux hield het halt, om weer 8000 dooden in te laden. En is dan ieder plaatsje met dooden belegd dan zetten de schroeven zich in beweging en Bob, Sam en Tommy stevenen met stijve loden naar het vaderland. Amerika laat zijn doode helden naar huis brengen. En de schepen^ die op hooge zecde doodenarlc ontmoetten, blijven tot het treurige schip voorbij i6, stil Eggen en de ruwe matroos wischt een traan uit zijn oog. Voor jaren ontmoetten zij Bob, Sam en Tommy, op den zelfden weg. Toen waren zo echter, niet zoo stom en stil. Van den breeden rand hunner hoeden hingen kleurige linten af, hun keel zong 'yroolijke blijde liederen en in hun oog blonk in staalachtigen glans de wil om te overwinnen. En zij hebben overwonnen. Nu liggen zij rij aan rij, als echte soldaten naast elkaar, slechts zijn hun leden 6tuk geschoten, de bloe men verwelkt, stom en stil hun keel en „stijf" het hart. Hoe geheel andere dachten zij zich eens de tocht huiswaarts. Met de zege aan hun banier, met stroomend bloed in het hart, met lied en levensfrischheid op de lippen, wilden zij de oude „Vrijheid" en de jonge meisjes aan het strand aap gene zijde van het groote water begroeten. En thans komen ze zoo thuis. Ach, dat de oudo „Vrijheid" bij het wederzien der Bobs, Sams en Tommy's 't hart niet bersten doet, gelijk het van zoo menige moeder breken zal, als het schip der dood#ft daar ginds zal aankomen en den moeders de verstijfde, koude Tommy met het schot in den borst in den schoot wordt gelegd. Amerika brengt zijn dooden huiswaarts. J.' Naar de „Times" meldt, zal de Ja- pansche vlootbegrooting dit jaar ongeveer 340 millioen yen (ongeveer 6000 millioen gulden) bedragen. De Minister van Finan ciën 6telt pogingen in het werk om dit be drag aanzienlijk te verlagen. De broodpijzen in Zuid-Afrika zijn onmiddellijk na de aankomst van een scheepslading meel in Canada door de Zuid- Afrikaansche regeering gekocht, onmiddel lijk met een stuiver per brood verlaagd. GEMEENTERAAD LEIDEN. De beer S ij tam a zegt dat een gasprijs- regeling altijd groote belangstelling trekt. Dit komt doordat de belangen van de-heele burgerij bierbij betrokken zijn. De politiek van den Directeur de prijzen te drukken en zoo de productie te verhoogen, acht bij een goede. Ook spr. heeft zich wel eens afge vraagd of op bet. beheer niet bezuinigd, kan worden. Naar heit algemeen gevóelen spr. bschikt niet over cijfers is bet be heer op een royalen voet ingericht. Als voorbeeld wijst spr. op wat gedaan wordt bij de inrichting van bet nieuwe kantoor, waarbij alleen met tegels een f10,000 zou verknoeid zijn. Spr. hoopt dat straks ver klaard zal kunnen worden dat deze geruch ten niet juist zijn. Wat) nu den gasprijs betreft, de voorgestel de regeling is heel vernuftig, maar het •komt toch hierop neer dat de verbruikers bet moeten betalen. Spr. berekent dat met 1 cenit verbooging per M3. hetzelfde bereikt kan worden. Het eenige voordeel van de voorgestelde regeling is dat de muntmeters niet behoeven te worden veranderd. Hier tegenover staat echter dat men een pro gressie invoert in precies verkeerde rich ting. Hem.is een geval bekend, dat een weduwe, diie in zorgelijke omstandigheden verkeert, ongeveer 2 cent per M3. meer moet betalen, terwijl een groot-kapitalist 1/3 cent per M3. meer betaalt. Dit acht spr. zeer ondemocra tisch en, tlemzij hij van het tegendeel over tuigd wordt, zal hij met dit voorstel niet De heer Wilbrink is van meening diat d!e bedrijven zich moetien bedruipen, maar met dit voorstel kan hij niet meegaan. De aangevoerde argumenten acht hij niet deug delijk. Er wordt gerekend op een vermin dering der productiekosten van 1,5 cent per M3. De meterbelasting zal dus moe ten blijven, en deze verhooging zal in de eerste plaats dóór de kleine verbruikt» dde nu al zooveel mogelijk metertjes bezui nigen betaald moeten worden, terwijl de groote verbruikers niet zwaarder belast worden. Hij acht de-ze bedrijfspolitiek ook niet goed'. Eerst propageert men bet ge bruik van: electriciteit) en omdat dan het gasverbruik diaalt., gaat men 't zwaanier belasten. Hij geeft toe. de gemeente kan hel doen, maar m ag zij het ook doen? Het kan zijn dart, de wethouder hem overtuigt, maar zoo de zaken nu staan, denkt hij er niet aan hierin mee te gaan. De heer O 0 s t d a ra acht het argument dat dit voorstol oneociaal en ondemocratisch zou zijn, niet juist. De opname van de groote en kleine me ters kost evenveel arbeid. De muntmeters eischen zelf6 meer arbeid. Als de Meterkosten op f L worden gebracht, zijn de inningskosten zoo onge veer gedokt. Nu is hier nog eenige progressie, de grootore meters betalen het mee6t en de munt meters het minst. Dc heer Wilbrink zegt. dat het wel heel gemakkelijk is zulk een voorstel te doen, maar 't zou juist veel gemakkelijker zijn den gas prijs te verhoogen. 't. Gevolg zou echter zijn,dat dc afzet verminderde en de productie-kosten por M3. vermoerdorden, wat in de eerste plaats zou drukken op hen die niet meer kunnen bezuinigen, en toch op het gebruik van gas zijn aangewezen. Bij deze regeling worden dus de belangen van do kloine gebruikers het meest in het oog gehouden. Do heer v. Stralen onderschrijft wat door den heer Wilbrink is gesproken. Met de redeneer ring van den heer Oostdam kan hij niet meegaan. Ook deze spr. wijst op de steramen die voort durend gehoord worden, dat het beheer veel zui niger kon zijn. Hij zou het gewenscht achten een Comm. to benoemen om deze zaak eens nauwkeu rig te onderzoeken. De heer Oostdam: daar zijn we al mee bezig. De heer v. Stralen: als u bedoelt de groote uitbreiding van de ad ministratiegebouwen, dan acht ik dit al een zeer eigenaardige manier van bezuiniging. Hij wijst er nog op dat een verzoek om een bepaalden per soon te spreken soms over 4 of 5 schijven loopt, loopt. De heer Sanders is na onderzoek tot het resultaat gekomen dat dit voorstel de beste oplos sing brengt. Hij zal er dan ook voorstemmen. Ook apr. heeft zich afgevraagd of niet bezuinigd kan worden. Er ie een administratieve rompslomp, die men in geen particulier bedrijf, hoe groot ook, en hoe goed ook ingericht, zal vinden. Hij geeft B. en W. dan ook in overweging na te gaan of er niet bezuinigd kan worden. Een beroep op an dere gemeenten zegt hem, zonder nadefe toelich ting, niets. Spr. berekent dat het gehalte van het gas vergeleken bij voor den oorlog, ongeveer 80 pet. bedraagt, waaruit, volgt dat de prijs feitelijk nog hooger is, dan het nu schijnt. De heer v. Eek moet den Raad ontraden dit voorstel aan te nemen. Invoering van het nu voorgestelde recht, wordt in het algemeen be schouwd als een zeer hatelijk rcclit. Spr. is het daarmede eens omdat niemand zich aan de bota- ling van dit recht, b.v. door zuinig gasverbruik, kan onttrekken. Dc weerzin tegen dit voorstel is du%. zeer ver klaarbaar. Het komt hem voor dat verschillende leden een verkeerd standpunt hebben ingenomen door uitsluitend te letten op de belangen van de fabriek. Dat de directeur dit doet ie duidelijk", maar de Raad heeft rokening te houden met het algemeen belang. Spr. meent dat de tekorten moeten gedekt wor den op dezelfde wijze als andere tekorten, dAw z. dat b.v.do oorlogswinstbelasting als sluitpost wordt genomen. Men moet deze fabrieken beschouwen als zaken van algemeen belang, die winst voor de gemeente kunnen afwerpen, ook al sluit de re kening met een deficit. Spr. wil dus een regeling, waarbij niet in de eersto plaats met de financieele uitkomsten wordt gerekend. Zonder hulp van het Rijk komen wij er toch niet. De heer de Lange gevoelt zich genoopt 'te zeggen waarom hij tenslotte met dit voorstel is meegegaan. Er is een geraamd tekort van 24,5 ton. Nu heb ben we gehoord dat we winst kunnen hebben, ook als er een deficit is, maar spr. acht dit toch geen gewenschte toestand. Men zegt: de Regeering moet hulp verleenen. Maar dat moet toch ook uit onze zakken komen! Laten wij trachten onze zaken zelf in orde te houden en geen beroep doen op de regeering. (De heer Dubboldem.an: dat hebt u wel gedaan voor het bijz. onderwijs). Do heer de Lange wil op zulk een dwaze interrup- t i e niet ingaan. Aanvankelijk was 6pr. togen dit voorstel. Hij heoft zieh echter door den directeur Jaten over tuigen (Interrupties). Spr. hoopt altijd toeganke lijk te zijn voor redelijke argumenten. Men zegt: dc administratie is te duur. Spr. kan het niet beoordcelen, maar hij moet sterk af raden een Comm. van onderzook in te stellen. Na twee jaar zal men er nog niets van weten. Als men oen ambtenaar niet vertrouwt, moet men het in goed Hollandsch zeggen, maar dan moet men ook argumenten aanvoeren. De heer v. Ammers zegt men, komt op voor hef bedrijf. Maar dit is toch tevens het belang van de gemeente! De di recteur doet zijn uiterste best do afzet te vergroo- ten,'' maar om dat dool te boriken, moet hij kun nen concurreeren. In de toekomst zal deze grootere afzet zijn in het belang van de ingezetenen. Wij hebb ende keus tusschen deze regeling en gas- prij6vcrhooging die het debiet zal schaden. De heer Heemskerk vraagt inlichtingen. Er is oen tekort van 4,5 ton. Wordt dit voorstel aangenomen dan blijft er een tekort van 3 ton. Is het do bedoeling straks toch nog de gasprijzen te verhoogen? Spr. wijst verder op het Kath. gomeentopro- gram dat zich beslist uitspreekt tegen baten uit de bedrijven. Dit is dan ook do reden waarom het voor 6pr. nog niet vaststaat dat hij met de ver hooging van do eloctriciteitsprijzen zal kunnen 'meegaan. De heer v. d. Pot Weth. Zegt dat de critiek hem herinnert aan de besprokingen in de Commis sievergadering van de lichtfabrieken en in het collego van B. en W. waar aanvankelijk dezelfde bezwaren zijn gehoord. Hij hoopt er in te slagen de Raad te overtuigen dat de aangewezen weg de be6te is. Spr. geeft toe dat de Raad evenals de Commis sarissen een andere taak heoft, ^lan do directeur n.l. dat zij ook rekening hebben to houden met het algemeen belang. Dit is bij gevoerde bespre kingen dan ook niet uit het oog verloren. Do vraag ishoe komen wij van de tekorten af. Spr. kan niet meegaan met hen die meenen dat men dergelijke tekorten mag handhaven, vooral nu die tekorten ook door ingezetenen van an dere gemoenten wordt geprofiteerd, lfion ander ar gument is nog, dat het tekort in evenredigheid met de draagkracht der gemeente veel te groot is. Wij moe/u er af. Op welke wijze? Opgemorkt is dat de toestand misschien wat donker wordt ingezien. Dat is echter niet het ge val. De zaak is zorgvuldig overwogen. Dc gnsprijspolitiek moet er op berekend zijn do tekorten zoo niet in eens, dan toch in afzienbaren tijd te doen verdwijnen. Men hoeft aangedrongen op een meer economi sche inrichting van het bedrijf. Het is echter moeilijk hierop in te gaan, zoolang geen concrete feiten worden genoemd. Om de zaak goed te be- voordcelcn moet men in het bedrijf heelemaal in zitten. Naar wat 6pr. van het bedrijf ziet, merkt hij op, dat het bedrijf zeer economisch beheerd wordt. Hij geeft toe, er is een zeerover doorga- voordo controle,maar dit is iets wat het bedrijf ten goede komt. Dit neemt niet weg, dat de Comm. niet verant woord is, indien dergelijke klachten niet worden nagegaan. Er is dan ook terdege aandacht aan gosclionkcn en in de e.v. vergadering zullen dc verschillende opmerkingen met den directeur wor den -besproken. Nu het hoofdpunt.: hoe komen we van de te korten af. Spr. begint mot er op te wijzen, dat bij dit voor stel gerekend Ï6 op een steeds grooter wordende afname. Dat kan echter niet als men de gasprijs hooger maakt, waardoor de afname wordt tegen- Do berekening ia zoo: de nieuwe inrichting van de gaslabriek zal een bezuiniging bij de pro ductie geven van 150 k 200 duizend gulden. Van do toenemende productie wordt een bato verwacht van 3 ton. Aan den heer Heemskerk ant^ocidt spr. dat zoo angstvallig molegijk aan den bestaan- den gasprijs zal worden vastgehouden. Als B. en W. uit overtuiging kiezen voor dit middel dan geven zij too, dat deze weg aanvan kelijk voor de zeer kleine verbruikers nadeeliger i6. Voor hen die slechts 20 M3. gebruiken is deze regeling reeds gunstiger, dan de maatregelen die andors noodig zouden zijn. Men spreekt van een progressie in verkeerden zin. Deze opmerking is echter niet juist. Dan zou men moeten hebben een regeling naar het inko men, maar ifiet naar het verbruik. Zulk een piogressio baar het verbruik heeft indertijd be staan en spr. herinnert zich nog levendig de vele klachten die toen gehoord werden omdat de ar beiders roet zulk een klein aantal M3. niet toe- konden komen. Tegenover de kleine nadeelen staan de veel grootere voordeelen. Dit is gebleken in andere gemeenten, waar de gasprijzen verhoogd werden en waar men door het dalende gobruik steeds weer opnieuw moest verhoogen. In allo groote gemeen ten zijn die prijzen belangrijk hooger. Het hcéle streven van dit voorstel is hieraan te ontkomen en door toeneming van het gebruik te komen tot een kostprijs die zichzelf dekt. Gaat men de prijzen verhoogen dan heeft men van deze kans voorgoed afstand gedaan. In het belang van de gasverbruikers moet spr. den Raad dan ook ten ernstigste aanraden dit voorstel aan te nemen Spr. doet een ernstig beroep op den Raad om moe te helpen de wagen weer uit het moeras te trekken. De heer Wilmer, hoewel principieel tegen dit stelsel, zal, omdat de belangen vim niet-kapi- taal-kraqhtigen niet geschaad worden, de directie gelegenheid geven een proef te nemen. Do heer P e r a zegt dat we bij de laatste verhooging eigenlijk niet ver genoeg zijn gegaan,ook al om de productie niet te beperken. Dezelfde ge- dachto dio bij dit voorstel voorzit, waartegen spr, aanvankelijk zeer ernstige bezwaren had. Spr. wijst verder op de wijze lessen onlangs door den socialistischen wethouder, dc Miranda, gegeven, dje zich ten sterkste verzette tegen het dekken van bcdrijfstckortcn uit do gemeentekas. Do heer Dubboldeman heeft met be langstelling geluisterd,"maar hij is niet overtuigd. Hem is gebleken dat de Directeur, wat zijn be drijfspolitiek betreft, niet te vertrou wen is. We hebben immers reeds eerder dezelf de redenecring gehoord. En toch zijn we niet ver- dergekoinen. De heer de Lange: de kolen zijn toch belangrijk duurder geworden! De heer Dubbeldoman: men zal toch zeker straks ook hooger loonen moeten geven. Wat zal men doen als de loonen met 10 of 15 pet. verhoogd moeten worden. Spr. betoogt verdor dat de zaak toch niet meer rtc redden is, de maatschappij gaat toch op do flesch. De heeren de la Rie, Sytsma en Wilbrink re* pliceeren. De heor v. d. Pot, weth., constateert, dat hij en de heer Sytsma in het wezen van de zaak precies eender denken. Het geheole verschil is de appreciatie van dc resultaten van dit voorstel Wat verdere eventueel noodzakelijke verhoogin gen betreftf de Raad heeft het steeds in zijn hand dan de maatregelen te nemen die hij noodig acht. Spr. verdedigt verder nog het voorstel. De Voorz. brengt thans in stemming art. i: splitsing van den gasprijs in twee factoren. Het wordt aangenomen met 16 tegen 9 stemmen. Tegen de heeren Wilbrink. Sytsma en de Soc.- Democraten. Punt B.: 3 en 5 lichtmeters f 0.75, 10 licht meters f 1.1 en muntmeters f 0.50 per maand, wordt z. h. e. aangenomen. De geheele verordening wordt hierna aangeno men. Hierna komt aan de orde de verordening inzake de electriciteit. De heor Heemskerk herinnert aan de be zwaren zoooven reeds aangevoerd. De heor S t ij n m a n acht de voorgestelde ver hooging wel wat hoog. Hij meent dat dit een voordeel zal geven van f300.000, wat hij niet ge motiveerd acht. De heer v. d. Pot, weth., erkent dat dit voorstel beter gemotiveerd had kunnen worden. Men moet onderscheiden tusschen het gebruik van licht en kracht. Dc levering van electriciteit voor kracht geeft niet onbelangrijke baten, terwijl de 6troom voor licht te goedkoop geleverd wordt. Door dit niet te verandoren zouden de gebruikers van stroom voor kracht voor de anderen moeten betalen, terwijl do electriciteitsgebruikers boven de gasverbruikers zouden worden bevoordeeld. De berekening van den heer Stijnman is niet juist. Spr. wijst er nog op dat bij niot-verhooging van de prijzen, de afnemers bij contract in ongunstige conditie komen. Hot voorstel: f0.35 per K.W.U. voor huishou delijk gebruik en voor industrie f0.47 voor het. normaal tarief en f 0.25 voor het vorlaagd tarief, in stemming gebracht, wordt aangenomen met 1 16 tegen 9 stemmen. Tegen de heeren Stijnman, Sytsma, Heemskerk en de Soc.-Democraten. Hierna wordt de vergadering verdaagd tot 'b avonds kwart over acht. Avondvergadering. 11e. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 3 Juni 1909 (Gem. Blad no. 10), op den invoer, den doorvoer, de keuring van vee en vleesch en den handel in vleesch in de ge meente Leiden. af De GezondheidscoiflVssie heeft tegen dit voor stel geen bezwaar. De heer v. Stralen is het met dit voor- el wel eens. Maar ligt het in de bedoeling dat alleen de gemeente zal invoeren of zal dit ook aan partfculieron worden toegestaan. Hij meent dat in verband met de volksgezondheid het eerste de voorkeur verdient. Verder vraagt hij inlichtin gen omtrent de keuringsmaatregelen. Ook acht hij het gewenscht de verkoop alleen op te dragen aan hen die geen ander vleesch verkoopen. Do heer de Lange betuigt zijn ingeno menheid mot h6t voorstel en hoopt dat ook spoe dig de ingezetenen van Leiden van dit goedkoopo vleesch kunnen genieten. De Voorz. zogt dat de invoor zal moeten geschieden door particulieren, maar onder toezicht Spr. is het er mee eens dat meerdere maatregelen dan alleen een stempel gewenscht zijn. B. ea W. hebben deze zaak nog niet in 't bijzonder onder de oogen gezien, maar de bedoeling is wel de ver koop uitsluitend in winkels voor Argentiju6ch vleesch te doen geschieden. Mevr. Baart zou 't gaarne in verschillende plaatsen in de stad verkrijgbaar zien gesteld. De Voorz. zegt dat dit ook in de bedoeling ligt. De heer Wilbrink zegt dat er winkeliers zijn die Amerikaansch- en ook Hollandsch spek verkoopen. Spr. acht dit ook voor het vleesch het meest gewenscht. Dit is in 't belang van de slagers eu 't publick. De Voorz. zegt dat dit niet de bedoeling is. 't Beste zal zijn dat de slagers voor dezen ver koop samenwerken. In bijzonderheden is deze zaak nog niet geregeld. Met de slagers zal hieromtrent overleg worden gepleegd. De verordening wordt hierna z. h. b. goedge keurd. De Raad bosluit tot een zitting met gesloten deuren. Na heropening der vergadering deelt de 'oor* zitter, wethouder Pera, mede, dat er is ingeko men een schrijven van Ged. Staten, voorstellende van den Raad, om het salaris van den burgemeea- ter vast te 6tollen op 12000 gld. *6jaars (tegen woordig salaris 8000 gld.) De heer De Lange merkt op, dat de be spreking van deze missive objectief zal plaats hebben, afgsscheiden van den persoon, die thans de functie van burgemeester bekleedt. Spr. doet het volgende voorstel: do Gemeenteraad. Gelet op le. den zo'rgvollen toestand der gemoentefiaan* cign; 2e. de aansporingen tot zuinig beheer, telkens uitgaande van Ged. Staten en van de Regccring; 3e. het onderling verband dat moet worden ge handhaafd tusschen de jaarwedden van allen wier wedden uit de gemeentekas betaald worden; Besluit, aan Ged. Staten van Zuicl-Holland me-) de te deelcn dat naar zijn oordeel: a. de jaarwedde van den burgemeester met in* gang van 1 «Januari 1921 moet worden vastge steld niet op f 12.000, maar op f 10.000, en b. de jaarwedden van den secretaris en oen' ontvanger moeten worden gelaten op het bedrag waarop ze' zijn vastgesteld bij besluit van Ged. Staten van Z.-H., d.d. 22 Juni 1920, met die wij-) ziging dat de periodieke verhoogingen zullen wor den toegekend om de 2 jaren. De heer Heemskerk acht een jaarwedde van 12.000 gld. noodzakelijk in verband met de functie en den stand, welke de burgemeester in* neemt. Geen overweging, ontleend aan persoon* lijk fortuin, moge van invloed zijn bij een bur gemeestersbenoeming. Bovendien, ook tot de an dere gemeenten is dezo circulaire gericht. Leiden moet dan de vergelijking met andore gemeenten kunnen volstaan. De Staatscommissie ter herziening van de sa larissen van gemeentepersoneel 6tclt ook een be* drag voor, vrijwel met het door Ged. Staten voor* gesteld parallel loopend. Tegenwoordig kan ook een burgemeester niet meer eenige werkzaamheid doen naast zijn burge meesterschap. Do heer Dubbeldeman verklaart, dat de S.D.A.P. zich verklaart tegen verhooging van de salarissen boven oen zeker bedrag. De heer Oostdam sluit zich aan bij den heer De Lange. Do heer Rotteveel zogt, dat de gemeente in een noodtoestand verkeert. Aan de inwoners van Leiden zijn wij verplicht het salaris niet hooger te Btellen dan 10.000 gld. De heer Sytsma merkt op, dat noodtoe stand van de gemeente zoodanig, is, dat hij het salaris van den burgemeester in het geheel niet wil verhoogen. Do heer v. d. Lip sluit zich aan bij het betoog van den heer Heemskerk. Nagaande do jaarwedden elders, den omvang van het ambt, zegt 6pr. dat alles pleit voor een salaris van 12.000 gld. 't Gaat hier, afgescheiden van den persoon des burgemeesters, die zelf liever geen verhooging zou wenschen. De heer Kuivonhoven sluit zich aan bij degene, dio hebben verklaard, dat de toestand der gemeente niet zulk een 6alarisverhooging toe* laat. Do heer Heemskerk stelt voor het salaris van den burgemeoster vast te stollen op 12.000 gld. Dit voorstel wordt aangenomen met 14 tegen 13 steramen (Afwezig waren de heeren Eikerbout, Eerdmans, Knuttel en mevr. Dubbeldeman). Tegén stomden de heeren: v. Stralen, Kuiven* hoven, Dubbeldeman, Groeneveld, De Lange, mevr. Baart, Oostdam, v. Eek, Sytsma, Rotteveel, de la Rie, v. d. Pot en Pera. Voor do hoeren: Meijnen, Stijnman, Mulder, Wilbrink, Sanders, Wilmer, Splinter, v. Hamel, Scbonevold, Huur man, Bisschop, Heemskerk, Bots cn v. d. Lip. Het voorstel van den heer De Lange eub a vervalt. Het voorstel sub b (geen verhooging voor secretaris en ontvanger) loopt parellel met dat van B. cn W. en wordt zonder hoofd, stem* ming aangenomen. B. en W. stellen nog voor aan God. Staten in ovorwoging 'te geven de poriodieko verhooging van den Commissaris van Politie ook om de twee jaar te doen ingaan. Aldus besloten. Hierna wordt de vergadering gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2