Dagblad voor Leiden en Omstreken. BINNENLAND. Iste JAARGANS. - VRIJDAG 15 OCTOBER 1920. - No. 166 BUREAU HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAK AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 TER WEEK10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12.90 V Hoe de Schoolwet tot stand kwam In de bijeenkomst te Rotterdam waar Jhr. Mr. de Savornin Lohman en Dr. de Visser in verband met de totstandkoming van do Lageronderwijswet gehuldigd -wer den, heeft Mr. Lohman omtrent do voorgc* echiedenis van het ontwerp en het aandeel dat hij daarin had, interessante mededee- lingen gedaan. „Indien, zoo zeide hij, aan mijne mede werking ter oplossing eenige bijzondere waarde mag worden toegekend, dan bestaat die m. i. hierin, dat ik, om ter oplossing te komen, den strijd meer uit het oogpunt van het recht, dan uit dat van de eischen van het Christelijk geloof heb be zien. Strjjd voor ons Christelijk geloof bleek in de Staten-Generaal te zijn een ploegen op rotsen. Maar het ging ook om het gelijk recht voor alle ouders, om hun kinderen op te voeden naar den eisch hunner consciëntiè. Dien rechtstrijd kon geen eerlijk man Christen of niet ontwijken, en in dien strijd waren wij de sterksten. Die strijd is u allen bekend; er iets over te zeggen is overbodig. Na de overwinning, onder het kabinet- Mackay, op het liberale dogma geen cent uit de openbare kas voor eene bijzondere 6chool, hadden wij gehoopt dat wij het be ginsel: gelijk recht voor allen zelve zouden kunnen ontwikkelen. Gedeeltelijk is dit dan ook geschied onder het kabinet-Kuyper. Maar na diens aftreden kwam mr. Cort van der Linden. Deze had zich reeds in vroegere jaren wat het rechtsbegin sel betreft, geheel aan onze zijde ge schaard. Hij wilde dan oók eene Staatscommissie benoemen tot onderzoek, in hoever eene al gemeen bevredigende regeling mogelijk ia ter zake van de voorwaarden welke daar aan verbonden moeten worden." Maar deze commissie was gebonden aan de bestaande Grondwet; op dit punt durfde de minister geene herziening voor te 6tellen; wel in zake kiesrecht. Ik heb toen den minister in zijn kabinet bezocht en gezegd, dat wij recht, niet eenvoudig wat meer subsidie verlangden en hem gevraagd of, als ik zelf een herziening van het Grondwetsartikel voorstelde, om die tegelijk met zijn Grond wetsherziening te behandelen, hij mij daar* in zou tegenwerken. Nadat hij mij toegevoegd had dit niet te zullen doen, zeide ik, gedachtig aan de bo- venaangohaalde woorden van Groen, indien ik een Grondwetsartikel voorstel, zal mij steeds worden voorgeworpen, dat finan- tëele gelijkstelling onmogelijk is en onuit voerbaar. Men kan van eene Kamer niet verlangen dat zij eene Grondwetsbepaling aanneemt als zij onzeker is of dio voor uitvoering vat baar is. Wil dus aan uwe Staatscommissie opdragen het door u bedoelde onderzoek te doen, geheel onafhankelijk van de nu bestaande grondwettelijk kebepaliugen laat die commissie be staan, al of niet uitsluitend, uit Kamerle den van alle partijen. Blijkt alsdan de on mogelijkheid, dan leg ik mij neer bij het bestaande Grondwetsartikel. Gij weet wat daarop gevolg is. j De Minister voldeed aan mijn verlangen. Zoo kwam de rechtstrijd tot een einde. De Staatscommissie verklaarde eenparig dat finantieele gelijkheid met behoorlijke garantie uitvoerbaar was. En toen heeft de minister zelf de wijziging van het bestaan de artikel aangedurfd". Wij meenden goed te doen op deze bij' zonderheden uit den strijd om het recht bier de aandacht te vestigen. Mr. Lohman die, zooals ook nog weei uit bovenstaande mededeelingen blijkt, in dezen, strijd een zoo belangrijk aandeel had, en die dan ook terecht te Rotterdam door FEUILLETON Langs donkere wegen. 134) „Ik wilde u vragen de tijding voorzich tig aan Mts. Sl. John mee te deelen; maar liet oudste meisje, Lettice, heeft ook jkoorts; mem brengt haar hier heen." HOOFDSTUK XLI. „O neen, niet Lettice; dat zou ik niet (kunnen dragen!" riep Mary uit, toen die naam over de lippen van den dokter kwam. He tranen rolden haar nog over de wan den bij de gedachte aan haar kleine gestor. wen Rosie, en nu wachtte hun deze nieuwe beproeving. Alle kinderen waren haar lief, maar van niet een hield zij zooveel al9 van iLeltice. „Gij moet u niet zóó aan uwe smart over geven", antwoordde Dokter Radley vrien delijk. Hij was een man met grijze haren, Siad zelf hinderen en kleinkinderen en was Keer ingenomen met dit moedige meisje. „Voor zoover wij er over kunnen oordee- ïen, sohijnt zij niet veel koorts te hebben. Over Hatty maken Dokter Moron on ik ons bet meest ongerust, en wij .mogen ook niet [verzwijgen, dat May in een slechten toe stand verkeert." zijne naaste geestverwanten werd gehuldigd heeft recht op den innigen dank van heel ons Christenvolk. Naast de andere corypheün uit den lan gen en hangen schoolstrijd, zal ook Jhr. Mr. do Savornin Lohman als den grooten strijder voor het recht door alle voor standers van het Christelijk onderwijs, in eere worden gehouden. STADSNIEUWS Jubileum J. Ouwejan. Heden herdenkt do hoer J. Ouwejan, dat hij voor 40 jaar in dienst van do gemeente Leiden trad en gedurendo al dien tijd onafeebroken do gemeente heeft gediend als administratief amb tenaar bij de gemeentebedrijven. Vanmorgen werd de jubilaris ten stadhuizc ge huldigd in dc Oude Leeszaal. Tegen tien uur had den er zich de verschillende deputaties van do gemeenteambtenaren en werklieden en eenige in gezetenen verzameld. De heer Ouwejan word per auto van zijn woning afgehaald en feestelijk bin nengeleid. De heer Bots, wethouder, sprak namens het gemeentebestuur, en wen3clite den jubilaris bij zonder geluk met dezen dag, wees op de plicht- volle wijze waarop de heer Ouwejan zijn werk had verricht en bood hem namens het gemeentebestuur een fraaie bloemenmand aan. De jubilaris zeide hartelijk dank voor de wen- echen en het huldeblijk dat hij van B. en W. mocht ontvangen. Vervolgens nam Ir. Driesen het woord, Hij zeide, dat het waarlijk niet de eerste maal was dat hij was aangezocht om een ambtenaar te huldigen. Spr. heeft het altijd met veel genoe gen gedaan, maar vooral ditmaal is hij er al zeer op gesteld, daar hot hier een ambtenaar geldt, die in zijn plichtsbesef boven anderen uitgaat. Wat is er in die 40 jaren niet gebeurd? Het gaal niet om hierover in onderdeden te treden. Spr. wil echter do goede eigenschappen van den jubi- Iarfs roemen, n.l. zijn welbekende bescheidenheid die hem zoo in hooge 'mate siert; zijnfrisschn arbeidskracht, die men bij geen enkel onzer, kan ik wol zoggen, zoo aantreft. Dag en nacht wilt go u geven voor de welbegrepen belangen van do gemoonto en als de torenklok het tijdstip van rust aanwijst gaat u niet, gelijk dat onder ons helaas zooveel gevonden wordt, zoo snel mogelijk heen, maar vraagt go u eerst af, of uw werk gereed is. Eerst hot werk klaar, en dan eerst meent ge recht op rust te hebben. In deze betee- kenis zijt ge ons allen tot oen voorbeeld. U sieren ook de deugden van geduld en lankmoedigheid. Uw volgende goede eigenschap die ik noemen wil, is uw nauwkeurigheid en uw correctheid! Maar go bezit nog meerdere deugden, die ik thans pi ijzen wil. Ik wijs hier op uw betrouwbaarheid en op uw eerlijkheid die door allen die 11 kennen ten hoogste worden gewaardeerd en waardoor het gemeentebestuur u alle zaken, ook de meest ge heime, die er voorkwamen, vrij kon toevertrouwen vertrouwen. Gij zijt een model-ambtenaar, en ik hoop. dat go zoo nog een lange reeks van jaren voor de ge meente Leiden zult mogen werkzaam zijn. Namens de ambtenaren van de gemeentewerken bouw- en woningtoezicht en de gemeontereinigiing bood de heer Driesen vervolgens den jubilaris een stoffelijk bewijs van waardeering aan; n.l. een spiegel, welk cadeau dankbaar werd aanvaard. De heer Sogaar sprak ïjamens de werklie- d enen herdacht dat ook in 1905, toen de heer Ouwejan zijn 25-jarig jubileum vierde, twee werk lieden die ook nu zijn afgevaardigd, toen aanwezig waren. Spr. dankt den heer Ouwejan voor de groo- te hulpvaardigheid en vriendschap die hij in al deze jaren aan de werklieden der gemeente heeft bewezen. Hij was de grootc vraagbaak. Hij werd steeds geacht als een man van ruime blik, kennis en met grootebokwaamlieden. Do moeilijkste pro blemen, waarmede wij. werklieden, geen raad wisten, werden vaak door u opgelost. Daardoor hebt u onder de werklieden veel sympathie ver worven. Namens do werklieden bood de heer Segaar een fraajen kapstok versierd mot porceleinen borden, Mary wrong sprakeloos de handen. Zou Dr. Raclley haar dit vertellen, al9 hij nog eenige hoop had? Maar er zou later nog tijd genoeg zijn om te treuren. „Kom, laten \ve tot haar gaan", zeide ze, vastberaden haar tranen drogende. Biddy is bij de anderen. Ik kan nu wel een oogen blikje weg"; en zij volgde Dokter Radley in de kinderkamer, waar Bi.ddy in allerijl, onder toezicht van den Dokter, een bed lvad gereedgemaakt. Lettice lag met haar ge- "\dit naar het venster gekeerd. Zij keek lusteloos om, toen zij de kamer binnen kwamen. 0, ik ben zoo blij, dat ik liier ben. dicht bij u allen en bij mijne arme zusjes", zeide zij glimlachend. „Ilc vind het niet erg om d'e koorts te hebben, als gij mij maar wilt oppassen, Tante Mary"; maar toen zij het gelaat van Mary zag, vervolgde zij: „maar gij hebt geschreid, Tante! Is de arme Ro sie erger?" „O neen. zij is beter. Zij zal nooit mo?r pijn hebben", antwoordde Mary vriendelijk, want zij zij wist dat de waarheid niet lang meer verborgen kon blijven. „Is ze dan gestorven?" vroeg Lettice zacht en hare lippen beefden. „Mijne arme, kleine Rosie is gestorven! O, Tante Mary, wat zal vader bedroefd zijn en die arme mama ook. Ik kan niet schreien, maar ik vind het. zoo naar. O, wat zullen we haar missen!" cn haar oogen stonden droevig, aau, die voorzien was van een oorkonde van de gevers. Ook dit cadeau werd door den heer Ouwejan met blijmoedigheid aanvaard. Do lieer Blom sprak namens de straatma kers en zeide dat ook deze den jubilaris ten zeerste erkentelijk zijn, voor al hetgeen hij ook voor hen in den loop der jaren deed. Hij boad namens hen een tafèlkleed aan. De heer Rosier verkreeg het woord om voor do Secretarie-ambtenaren een woord den ge huldigde toe te spreken. Hij wees er op, dat, hoewol deze ambtenaren niet dagelijks met den heer Ouwejan in aanraking komen, deze toch on der hen gewaardeerd wordt, daar ook zij hem hebben leeren respecteeren en kennen als een hoog slaand ambtenaar. Altijd is hij even vriendelijk en is een ieder ter wille. De ambtenaren hebben daarom gemeend, om u een huldeblijk te moe ien geven. De heer Rosier bood daarop den jubilaris een fraai koperen ganglamp aan, met de toevoeging, dat hü hoopte,'dat liet ook in het vervolg „licht" bij den heer Ouwejan zal zijn. niet alleen in zijn vestibule, maar ook in hart en leven. De heer Meyer voerde het woord namens een aantal ingczötenen. Hij was in 1905 ook on der degenen die den jubilaris toen hebben toege sproken bij gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum Hij heeft toen gehoopt dat de heer Ouwejun met dezelfde energie zou blijven voortarbeiden. Zie, deze wensch is ten vollo vervuld. Ge zbt er haast nog jonger uit dan voor 25 jaar! Spr. hoopt dat voor hem nog eenige jaren van werken zullen zijn weggelegd, maar," dat er ook in den levens avond van den heer Ouwejun een tijd van welver diende rust zal aanbreken. Namens vele ingezetenen der gemeente bood de heer Meijer een zeer mooi bekleedo, gemakkelij ke stoel aan. Spr. wenschte dat in dezo stoel de heer Ouwejan zijn rustige uurtjes zal door brengen. Hiorbij was gevoegd een theetafel mot theeservies. Spr. merkte op dat bij rust een kopje thee hoort. Ook bood de heer Meijer nog een album aan dat dc namen van de gevers be vat. Ten slotte was het woord aan den jubilaris zelf Deze toonde zich -ten zeerste verrast voor al het goede hem thana aangeboden. Hij zeide dat hij werkelijk er verlogen mede was, want, dat hij wist, dat zeer vele gebreken hem ook in zijn work hebben aangekleefd, gelijk dit met ons, men- scheir, het geval is. Achtereenvolgens dankte hij alle gevers en alle personen die hem toespraken. Zijn leven was niet enkel rozen geweest. Veol heeft hij moeten ondervinden, groote tegenspoe den doormaken, maar onder dat alles is hij Godo dankbaar voor al hot goede dat hij thans nog bezit en al hetgeen hem gelaten is. De heer Ouwe- jan woes er op, dat hij steeds een goede gezond heid mocht bozitten en immer tot. zijn vreugde en met groote werklust arbeiden. Alle aanwezigen drukten den jubilaris do dand en op diens gezondheid werd een glaasje geschonken, waarna de plechtigheid was afgeloopen. Onder do verschillende bloemstukken bevonden zich oen bouquet van de Afd, Leiden van den Nod Bond van Gemeenteambtenaren en een bloemstuk van een aantal ingezetenen. De heer- Ouwejan bracht verder dezen dag in huiselijke kring door, waar hem verdere blijken van sympathie niet ontbraken. De „Codro". In vervolg op ons bericht van gister kunnen wij nog mededeelen dat-ook de gebouwen slechts weinig" opbrachten. Voor het geheele complex ge bouwen en terreinen te Piet-Gijzenbrug werd on geveer 165.000 besomd. Een groot gedeelte werd voor ambt ie verkocht. Alleen het nieuwe steeneu gedeelte van de drj- gerij en de zouterij zullen waarschijnlijk blijven' etaan. Naar men ons meedeelt is gedurende de beide dagen in totaal voor ongeveer f 130.000 geveild. Vandaag werden dc gebouwen en terreinen le Beverwijk verkocht. De heer R. Pronk, hoofdinspecteur van po litie alhier, zal met het oog op zijn leeftijd (da hoer Pronk is 70 jaar) mot ingang van 1 Januari 1921 dit ambt neerleggen. De lieer P. werd in toen zij dacht aan de leegte die het verlies van dat lieve zusje zou brengen. „Lieve Lettice, het is beter, veel beter zoo als het nu is." „Ja, dat weet.ik, on Rosie wilde altijd zoo gaarne sterven. Zij koos altijd de ver zen uit over den dood, en zij hield zooveel van dat. hoofdstuk uit den Brief aan de Gorinthiërs. Zoud't ge denken, dat vader bij mij zou willen komen?" want haar liefheb bend hart verlangde er naar haar vader te •troosten. „Ilc zal hem halen, lieveling. En nu moet ge stil blijven liggen, terwijl ik met Dr. Radley spreek." „O ja, ik heb veel om over na te denken", antwoordde Lettice, terwijl zij het gezicht weer naar het venster keerde. Nog maar acht dagen geleden hadden de vijf zusters allen samen voor ditzelfde venster gestaan en nu was Rosie ver weg. Lettice had veel opn over te denken, tóen zij daar naar de blauwe lutht lag te kijken. Zij deed haar best Rosie te volgen op haar laatste reis. Zouden de engelen haar tegemoet zijn gekomen? Waren zij in de aangrenzende kamer gekomen, opdat zij geen oogenblik alleen zouden zijn? Rosie was zeer verlegen. Zij zou het wel (prettig gevonden hebben, als zij haar door de wol ken: gedragen hadden, zooals zij de Heilige Catharina gedaan hadden. „Lieve, kleine Rosie! Ik hoop, dat zjj zich 1883 tot inspecteur benoemd en werd in 1896 tot hoofdinspecteur bevorderd. Hij kan niet alleen op oen langen, doch ook op oen eervollen staat van .dienst wijzen. Gisteravond hield de afd. hier ter plaatse van den Chr. Opz. en Tech. Bond, haar eorsto leden vergadering, ter inleiding der wintercampagre. [Verschillende belangrijke huishoudelijke aange legenheden werden besproken waaronder de pro paganda, een voorname plaats innam. Uit het verslag der propaganda-commissie bleek dat zich nog vele Chr.technici thuis schijnen te gevoelen in neutrale organisaties, en ook dat nog Verscheidene ongoorganiseerdo technici bij haar behoorden aangesloten te zijn. Dit kan en mag natuurlijk niet zoo blijven. Laat daarom Chr. Technici de prop. commissie u niet lo vergeefs bezoeken, maar bedenk dat Chr. Technici thuis hooren in een Chr. organisatie in dit geval voor u den Chr. Opz. en Tech. Boni (Bond van Chr. Tecnici)en daaraan hun krach ten behooren te wijden. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den secr. L. Sutteiland, Voorstr. 1", alhier. Omtrent, den alhier gehouden Centrnlen Ba zaar voor Wijkarbeid vernemen wij nog nader dat de bruto-opbrengst is gestegen tot f5700, terwijl do onkosten het bedrag van f 500 niet zlu- lcn te boven gaan. Zaterdag a.s. zal er van 46 uur in het wijkgebouw „Pniel", Middelstegracht 60 nog oens, en dan voor het laatst, gelegenheid ge geven worden tot het afhalen der tombala-prijzen en der op no. 697 gevallen pop. Bij Kon. besluit van 9 September is, naar de Staatscourant nader meldt, bonoomd tot lid en secretaris van de commissie, die, te re kenen van 1 Augustus gedurende een jaar alhier belast zal zijn met het afnemen van do jaarlijk- sche examens van arts, dr. D. A. de Jong, hoog leeraar aan do Rijksuniversiteit alhier. Mej. dr. A. Prins, privaat-docente voor de analytische scheikunde aan de rijksuniversiteit alhier, zal een openbare les houden in het klein- auditorium der universiteit op Vrijdag 22 dezer, des namiddags 3 uur. Crediet aan kweekers. Bij resolutie van den Minister van Financien is, met 15 October, eervol ontslag verleend aan den heer Mr. D. Fock, te 's-Gravenhage, als lid en voorzitter der Regeerings-cominissio voor Icwpch keiscrodiet, onder dankzegging voor de in din functie bewezen diensten en is, met ingang van laatstgemelden datum, als zoodanig benoemd do lieer Mr. H. C. Dresselhuys, te 's-Gravcnhage, thans lid dier commissie. Belgische Activisten-actie? De ..Nation Belgo" deelt onder den titel „An ti-Belgische propaganda in Nederland" mede, dai een belangrijke groop activisten, die openlijk door Nederlandsch en Duitsch geld gesteund worden,, zich te Maastricht gevestigd heeft. lederen avond, aldus het blad, komen hun ver togen worodigers over de grens, vanwaar zij slechts enkele honderden meters verwijderd zijn. Zij hobbeu voor 40.000 gulden een groote ga- rago gekocht en richten or een drukkerij in, dio groote hoeveelheden drukwerk kan leveren. De machines voor deze drukkerij zouden die van d? „Soir" zijn, welke tijdens den oorlog door de Duitschers gestolen waren. Het blad vraagt dat do Belgische regeering stappen zal doen in Den Haag. Oprichting van een tankpark. Do Balaafsehc Potrolcummaatschappij heeft de terreinen aangekocht van den Noord-Nienwland- sclien polder, gelegen in de gemeente Maasland, in beheer bij den heer F. J. y. d. Vlugt, te 's-Gra venhage, voor zoover de oeverterrcinen niet ont eigend waren ten bate van den Staat der Neder landen, voor de verbetering van den Nieuwen Waterweg. Do Bataarsche Potrolcummaatschappij zal ter plaatse'een enorm tankpark oprichten, daar haar tanks te Rotterdam te kloin werden, met de ba- niet vreemd zal gevoelen.' zonder ons", da-cht zij, en allerlei vreemde denkbeelden vervolgden baar. Zij kreeg een- visioen van grazige weiden en stille wateren. Was dat ltosie, die door een schoonen. engel in Gods Paradijs binnen werd geleid? Wie was dat veel goddelijker en verhevener die hen -tegemoet kwam en eene doorboorde hand uijstak? „Welkom, getrouw, klein kjnd, dat ik liefgehad heb en dat mij liefhad!" zeide de stem dat? Lettice scheen dat alles te hoo ren en te zien. De gouden poort van het Heilige der Heiligen werd voor haar ge opend. ..Zalig zijn de reinen van hart want zij zullen God zien", zeide de Verlosser van kinderen en menschen. -Mary had eenige treurige plichten te vervullen, en zij deed het met de meeste zorg. Daarna zocht zij •Maurice op en vond hem bij zijn gesorvcn kind staan. „Waar is Janet?" vroeg zij zacht, want hij scheen zóó in zijn beschouwing vpr- diept, dat zij hem noode stoorde; en toch moest zij hem vertellen van Lettice. „Zij rust wat", antwoordde hij. „Zij schijnt voor het oogenblik geheel uitgeput. Ik wilde dat zij schreien kon, Mary; er is zoo iets onnatuurlijks in die gedwongen bedaardheid. Ik heb met haar gesproken, met haar gebeden, maar niets schijnt haar te kunnen troffen. Het is het eerste kind ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL f 0.22 lfl DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF. KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, :- bij vooruitbetaling -: 1 dooling die inrichting o.a. dienstbaar te maken, nan de verschaffing van stookolie voor de 6chepen die den Nieuwen Waterweg verlaten. Prof. Fabius. Naar men ons meldt, lieeft de commissie, die zich gevormd heeft de huldiging van prof. mr. D. P. D. Fabius ter gelegenheid van diens 404 jarig jubileum als hoogleeraar der Vrije Univer* siloit, besloten op 21 dezer prof. Fabius zijn ge* echilderd portret aan te bieden ter plaatsing in de senaatszaal van de V. U. Rusthuis voor jongemannen. Nu de Anisterdamsche Maatschappij voor Jon* gemannen door middel van hare kampen te En melo voor haar een geheel nieuw zomerwerk bo* gonnen is, heeft zij gebroken met de zomer* huis-gedachto en haar gebouw „Larrds-Zegen" lo Doorn van bestemming veranderd. Dit is voortaan zomer en winter open voor jongelui die rust noodig hebben, hetzij doorda# zij overwerkt of zenuwachtig zijn, hetzij dat zo moeten opknappen na eene operatie of ziekte. Onze gezant te Warschau. Naar het Corr. Bur. verneemt iB bestemd voor de post van Nederlandsch gezant te Warschau, de heer B. baron van Asbeck, laatstelijk gezant te Tokio. De melkvoorzicning. Naar de „Tel." meldt-, zijn de dagelijksche melk zendingen voor rekening van de Nederlandscho regeering naar het Roer-gebied sedert j.l. Zater* dag stopgezet, in verband met de moeilijkheden, welke de melkvoorziening in ons eigen land do laatste weken ondervond. Gouvernementspassagiers. De H. Ct. verneemt, dat do regeering i/i ver* band met de omstandighoid, dat de op Ned.-Indic varende passagiersschepen der beide maatschap* pijen niet voldoende capaciteit hebben om naast de particuliere passagiers alle gouvernomont6pas* sagiers te vervoeren, heft bsloten om zlf een of meer schepen voor laatstbedoeld vervoer te char* teren. Yoorloopig heeft de regeering hiervoor bestemd de Riouw, een vrachtboot van de Maatschappij Nederland, welke op het oogenblik in de Amster* damsche Laven ligt. Voortbrenging cn verbruik. In den loop dezes jaars werden aan allo bij liet Centraal Bureau voor de Statistiek bekende on* dornemers in die takken van Nijverheid, welk® voor tolling in 1919 in aanmerking kwamen, tol* kaarten toegezonden, waarop gegevens betreffen* de voortbrenging en verbruik in hun ondernoming moesten worden ingevuld. Bedoelde opgaven, wol* ke ingevolge de Wet van 1 December 1917, Si .bi. No. 665, moten worden verstrekt, zijn thans van de meeste ondernemers ontvangen. Toch is er nog slceils een aantal ondernemrs. dat zich aan den wttelijken plicht schijnt te wiUen onttrekken; al* thans herhaalde aanmaningen, om hen aan dia plicht te herinneren, hebben nog geen gevolg ge* had. Onder deze omstandigheden zal het noodzako* lijk zijn de toepassing der dwangmaatregelen, bedoeld in de art. 2bis en 5, le lid der meergo* noemde Wet, in overweging te nemen. Een ieder, wiens zulks aangaat, wordt dcrlialv® ia zijn eigen belang aanbevolen alsnog onverwijld aan den hom bij de Wet opgelegden plicht to vol* doen. Rijkskeur bij den uitvoer. Zoowel in kringen van producenten als expor* teurs is meermalen de wenschelijkheid besproken van een rijkskeur bij den uitvoer van groenten en fruit. Toen nu voorvenkele maanden de Neder landscho handol in fruit, groenten en aardappo* len zich tot één grooten federatieven Bond bal vereenigd kwam onmiddelijk do zaak van oen rijkskaur aan de orde en besloten werd zich in verbinding le stellen met den Nederl. Tuinbouw* raad. Dezer dagen nu werd op hot Departement van landbouw onder leiding van den directeur* generaal, dr. P. van Hoek, een bespreking gehou* den tusschen vertegenwoordigers van den Nederl. Tuinbouwraad en van „De Federatie",, den bond. dat wij verloren hebben en ik vrees dat haar hart er door gebroken is." ,0, neen", antwoordde Mary snel, „zij is alleen/ verplet voor het oogenblik. Langza merhand zal zij wel schreien en dan zal zij beter zijn. Maurice, mijn lieve broeder, ik moet u nog iets zeggen, dat. u bedroeven zal. Ilatty schijnt vanavond erger, en zij hebben Lettice ook hierheen gebracht", en toen voegde zij er bij: „Dokter Radley denkt, dat zij ook de z'ekte heeft." Welk een uitdrukking van slomm® smart kwam er op het gelaat van Maurice, toen zij dit zeide. „O, neen, Mary, niet Lettice, niet mijn eerslgeborene!" riep hij uit en zijn opgehe, ven hand viel zwaar op haar schouder. „Zij is niet zwaar ziek, en zij ziet er zoo lief uit", antwoordde zij zacht. „Men heeft haar in de kinderkamer gelegd, het is er zoo ruim en luchtig. Kom eens naar liaar zien. Zij heeft naar u gevraagd en is juist als altijd. Ik heb het haar nog niet afge knipt", stamelde Mary, die voelde, dat dia treurige plicht weldra volbracht zou moe ten worden. „Ik wilde, dat ge haar eerst' zoudl zien." En Maurice verliet met een wanhopigen blik het vertrek. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1