Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 PER WEEK10.19 FRANCO PER POST PER KWARTAAL 2.90 Iste JAARGANG. - DONDERDAG 14 OCTOBER 1920. - No. 165 BUREAUHOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL 10.22 1/3 DES ZATERDAGS 10.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, :- bij vooruitbetaling V Merkwaardige uitspraak. Weinig goeds wist onlangs de socialisti sche wethouder van Amsterdam, De Mi randa, van de gemeentelijke bedrijven te [vertellen. ■De overal, dank zij' het optreden van de soc.-democratcn, toegepaste nivelleering •van de loonen, bewerkt, zoo zeide hij, „een even ellendig als hardnekkig streven naar overwerk, wat nog erger is, naar werk in particulieren dienst, na afloop van den werktijd. Gedurende den officieelen werk- itij'd conserveert men zich zooveel mogelijk." Men conserveert zich zooveel mo gelijk. Dat wil zeggen, men voert zoo weinig .mogelijk uit en spaart zijn krachten. (Een merkwaardige uitspraak in den Tnond' van een volbloed socialist. Maar nog merkwaardiger was,, dft bij het debat, bijna alle der vele sprekers die in gemeentedienst zijn, de juistheid van <iit gedeelte van het betoog onderstreepten of zelfs met voorbeelden uit de practijk nog wal aandikten. Een kwaad verschijnsel voor de gemeen tebedrijven. En weinig moed gevend voor den tijd- «lat alle bedrijven' gesocialiseerd zullen zijn. STADSNIEUWS Viool-avond Alexander Schmuller. Gisterenavond gaf de hoor Schmuller, een Rus van geboorte, maar sedert 1914 koofdlecraar voor viool aan 't Amsterdamsche Conservatorium, een programma, geheel aan Paganini, den grootmees ter der-viool-virtuosen, gewijd. De naam Pagani ni wekt dadelijk de gedachte aan een geweldige, verbluffende techniek, en het concert van gisteren avond was de bezegeling van die gedachte. Slechts vier nummers van respectabele longto evenhei 1tolde het programma, maar dit viertal bevatte zoo'n stortvloed van moeilijkheden, van voor den middel matigen 6p#or technische onmogelijkheden, dat de muziek-minnende hoorder verbaasd, ver stomd bijna, toekijkt en luistert. En voor AloxatH dor Schmuller schijnen die moeilijkheden niet to bestaan. Razend-snelle loopjes in dubbelgrepon, vliogens-vluggo octavengangen, rag-fijne flageolet- tonen, het rolt hom alles uit vingers en etok, als of het geen inspanning kost. Dat bleek al bij 't eerste nummer van zijn program, hot concert in D gr. t.; dat trad nog sterker naar voren in den Hoxendans, waarbij het eenvoudige thema in her haalde variaties een tooverwerk van flagooletto- nen, ook in dubbelgropen, en van pizzicato's voor de linkerhand te bewonderen gaf. Van de Capri ces (no. 3 van het programma) pakte de laatsta het meest, terwijl het slotnummer van den avond, La Campanella (Les Clochettes) door zijn vroo- ïijk, inslaand thema,en de meesterlijke, technisch- onberispelijke uitvoering, het publick er too bracht den kunstenaar viermaal terug te roepan Een „toetje" gaf hij ovenwei niet. Het piano-accompagnoment, hoewel in deze wer- Jken van geringe beteekenis, was-in uitnemende handen, en het programma had dan ook den naam van den accorapagnateur wel mogen ver melden. Ten slotte: Paganini's muziek geeft den vir tuoos volop gelegenheid tot scliittoren, den hoor der lot bewonderen, ze schenkt ochter bitter wei nig voor h&rt en gemoed. S. „Nehemia de Hervormer". Voor de Jongelingsvereeniging op Geref. Grondslag „Obadja", hield ds. J. Douma in het jterkgobouw Hooigracht alhier gisteravond een rode over: „Nohomia de Hervormer". Hot kerkgebouw was zeer 6lecht bezet. Nadat do vergadering door den heer Rudolph met gobed was geopend, trad da. Douma op. Deze schilderde coret den tijd voor, waarin Israel voor het optreden van Nohomia, verzonken Jag. Het volk Israel verkeerde in ballingschap en zuchtte zeer. Door de verdrukking kwamen zij tot God en aanbaden Hem, dat Hij hen zoude verlos sen. God hoorde op Zijn tijd en op Zijn wijze. Esra cn Nehemia traden op. Esra was een godvruchtig man, een groot schriftgeleerde van zijn tijd. Nehemia echtor was een leak, maar iemand met kracht en bzieling, eeu echte reformateur, de grondlegger van een nieuwe periode. Nehemia was in het land der ballingschap, evenals Daniel hoog opgeklommen. Hij was den schenker des Konings. Toen hij hoorde hoe treurig hot mot do onder Esra naar Kanaan teruggekeerde Israëlieten ge steld was, dat hun den moed ontnomen, do wil verlamd en de eenhoid ondor lion geweken was, werd hij zeer bedroefd in den geest en treurde ovor zijn volk. Hij hield niet op met vasten en bidden lot God, dat Hij uitkomst zoude bieden. Wanneer hij op zekeren dag aan den Koning den wijn moest aanbieden, ziet do Koning zijn bc-drukt gelaat, en vraagt naar hetgeen hem drukt. Nehemia neemt thans de gelegenheid waar, om (hoe gevaarlijk hem dit ook zijn moge) den Ko ning over de belangen van zijn volk te sprekeu, en zegt dat zijn hart .treurag is omdat de 6tad, de plaate der begrafenissen zijner vaderen, woest is cn hare poorten met vuur verteerd zijn. Deze boodschap van Nehemia Yalt gunstig bij den Koning in. Hij geeft hem verlof om naar Jerusalem te gaan om de stad op te bouwen. Hij ontvangt de be voegdheid van oen landvoogd en krijgt «brieven mede. Voor den bouw krijgt hij rijkssubsidie n.l. het benoodigde hout enz. Ook ontvangt hij een militaire geleide, dat Esra niet noodig had ge acht. Toen Nehemia de stad bezichtigde zag hi] iice vervallen haar toestand was, en was overtuigd, dat eerst de stad moest in tegenweer worden gebracht, en dat daarna eerst inwendige reforma tie mogelijk was. Hij roept een volksvergadering bijeen, cn lioudt een vurige rede vol bezieling en opwekking. Het volk wijst hij op de Icid.rgen des Fleercn. Aan gemoedigd door dio ferme taal antwoordt liet volk: „Laat ons nu opstaan en bouwen" Hier werd de daad bij hét wooed gevoegd. Ai 't volk toog op om te bouwen, want er was nieuwe belangstelling gewekt. En nu zien wij ook de uitnemende organisatie talenten van Nehemia naar voren treden. Hij verdeelde het volk in 42 secties waardoor het hem in twee en vijftig dagen mogelijk was -Ie muren om de stad te herstellen en in tegenweer te brengen. Groote tegenstelling heeft Nehemia ondervon den. De Joden lieten den moed wel eens zinken. Van buiten kwam er ook zeer voel tegenwerking, maar alles werd overwonnen. Do liefde tot zijn volk had Nehemia gedreven. Hij wildo dat groo'.e werk tor hand nemen ter- wille van het Zion Gods. Nehemia gaf hierin een verheven voorbeeld van vaderlandsliefde. Maar de herstelling van de stadsmuren was het einddoel niet. Hij nam ook de inwendige re organisatie ter hand. Hij vergadert het volk en wijst het op de inzet tingen des Heeren, dat het zich van afgoding heeft te onthouden en dat het afgezonderd moet leven, een geheiligd volk moet zijn, trouw nako mende Gods geboden. Weer wist Nehemia het volk tc bezielen en p te wekken. Nu komt Esra opnieuw naar voren en hij leest .:es uur achtereen uit het wetboek over de inzettingen des Heeren, ten gevolge waarvan zij hunne zon den inzien en schuldbelijdenis afleggen, wcen^n en rouwbodrijven over de zonden. Nehemia echtor wilde do feeststemming boven houden, wat hem "dan ook gelukte. Later is er een boetodag gehouden waarop al het volk trouw beloofdo aan God, zich na tionaal verbond en zich verplichtte tot vrijwillige bijdragen voor den eeredienst in geld of natura. Zoo leidde Nehemia Israel weder in liet spoor van Gods wet. Nadat Nehemia het land had verlaten, trad fr ontreddering op, on toen hij terugkwam en de verwaarloozing aanschouwde werd hij met droefheid vervuld, die hom echter niet bij .la pakken deed neerzitten, maar hem aanspoorde krachtig in te grijpen. Hij zorgde dat het volk zijn beloften nu- kwara, dat de verkeordhedon worden gestrafd ou uitgeroeid, dat tegen de vormenging van Israel met de andere volken werd opgetreden. Zoo bracht hij Gods volk weder terug van ds dwaalwegen die hot had ingeslagen. Nohomia was voor Israel, wat zijn naam be duidt: „De Hoore heeft getroost". Hoewel van zijn uiteinde niets wordt vermeld, weten we toch dat zijn spoor na zijn dood niet was vergaan. Israel is echter later weer don anderen kant opgegaan, is versteend geworden in Jhct Fa= rizeisme, waardoor de geboden Gods krachteloos tierden gemaakt en alles in een doode vormen dienst overging. Bij Nehemia staat do geloofskracht op den voorgrond. Zoo is ook alleen do geloofskracht de bezie ling van de gemeente des Hoeren. De Heilige Geest geeft te midden van alle dingen des le vens aan den Christen het gebed tot God, nair de behoefte die hij heeft. Zulk bidden alleen zal kracht schenken cn sterkt ons tot de roeping, die wij tegenover den Heere te volbrengen heb ben. Nadat de heer Rudolph de aanwezigen voor de belangstelling in de Jongelingsvereeniging had opgewekt, oindigde ds. Douma in dankzegging. De Gemeenteraad van Leiden zal a.s. Maan dag, 's nam. te twee uur, vergaderen. Gisteren heeft prof. Pillet, uit Parijs, in zijn college gesproken over arbitrage. Hij vroeg zich af, of deze wijze van oplossen van international© kwesties van nature in 6taat is, de verwachtingen to rechtvaardigen, welke de pacifistische school in haar stelt. Spr. morkte op, dat in tegenstelling met hetgeen men gewoonlijk gelooft, de arbitrage in de middeleeuwen eenvrijwat belangrijker plaats innam, dan die van thans, hetzij omdat de ge woonte van de feodale rechtspraak tot dit resul taat geleid had, hetjij uit hoofde van het begin sel van het recht, van de voorvaderen afsomstig, dat in het bijzonder tot de juridische regeling van conflicten 6teun verleende. Do conferenties in Den Haag hebben, zoo zeide hij verder, den ijver van haar leden ten spijt, niets veranderd aan de secundaire rol, welke de arbitrage in do togen- wordigo tijden heeft gespeeld. In hot bijzonder de verplicht© arbitrage, welke in beginsel is aan genomen, heeft in geen énkel opzicht de ver schillende moeningen kunnen voroenigen, wolko te harer toepassing waren voorgesteld. Het zou ge waagd zijn te denken, dat dit in de toekomst anders zal zijn. De voornaamste redenon van dit échec zijn, dat de verschrikkelijkste oorlogen ge schillen tusschen de naties niet afdrijven; dat de te langzame arbitrage- niet kan voorzien in go- beurtenissen met een meestal snel verloop; dat er kwesties zijn en wol kwesties van de ernstig ste soort, welke een regeering, die zich bewust is van haar plicht, nooit aan een beslissing van arbiters zal onderwerpen. Met tal van. voorbeel den werkto spr. dit nader uit. „N. Rolt." Ds. W. den Hengst, predikant bij de Geref. Gemeente alhier, ontving een beroep naar Kam pen. Gistermiddag aanvaardde dr. L. E. Goes- ter, inspecteur der Volksgezondheid te 's-Graven- hage, benoemd tot buitengewoon hoogleeraar aan de Universiteit alhier als opvolger van prof. dr. W. C. de Graaff, om onderwijs te geven in de pharmacognosie en de galenische pharmacie, dit ambt met het houden van een redo in het Groot auditorium der Academie over: „de ontwikkeling der pharmacognosie", die werd aangehoord door curatoren, hoogleeraren, studenten en verdere be langstellenden. Naar wij vernemen maken sommige personen zich ongerust omdat vorschillendo zilverbons van f2.50 in omloop zijn. De eene soort is aan ie achterzijde gespikkeld, de andere niet. Herhaaldelijk is het reeds voorgekomen dat de niet-gespikkelde bons worden geweigerd. Bij informatie aan do Noderl. Bank moot echter gebleken zijn dat boide toorten bons geldig zijn. Bij het drukken schijnt wegens gebrek aan een be paalde inktsoort de afwerking te zijn gewijzigd. Door de afd. Leiden van den Neder landsehen Federatieven Bond van personeel in openbaren dienst is tot den Gemeente raad het verzoek gericht de salarissen te» herzien en op.de begrooting voor 1921 'n vol- doend bedrag beschikbaar te stellen vooi een regeling waarbij voor de laagste klasse (ongeschoolde arbeiders) een minimum loon zal worden vastgesteld van f 36.— per week. Vorder wordt gevraagd de periodieke ver hoogingen te laten vervallen en het aantal groepen bij de werklieden en ambtenaren voor elk te verminderen tot vier. Ter tegemoetkoming in den achterstand van d i t jaar wordt voor alle arbeiders en ambtenaren beneden het salaris van f 4000 een toeslag gevraagd van f 150. Behalve de bovengenoemde salarisver- hooging wordt voor alle werklieden en ambtenaren met een lager salaris dan f 4000.een vacantietoeslag gevraagd van 7 pet. De laagst gesalarieerden zouden bij in williging van deze verzoeken dus voor hunne vacantie een toelage krijgen van f 131.46 en de hoogst gesalarieerden bene den f 4000.— van f 273.—. Dat kunnen prettige vacantiedagen wor den! In bijgevoegde memories van toelichting wordt er op gewezen dat het gemeente-per soneel om nieuwe werklust en frischheid van geest te kunnen opdoen, een vacantie- toelage als hier gevraagd beslist noodig heeft, en dat de tegenwoordige salarissen geen behoorlijk bestaan verzekeren. Als deze toestand blijft voortbestaan, dan kan er, zegt het adres, geen sprake van zijn dat het personeel ten opzichte der ge meenschap zijn taak ernstig zal opvatten en het gemeentebestuur het met ernst op zijn plichten kan wijzen. BBMNEfóLAND. Kamer-Voorzitter. De uitslag van de stemmingen voor het Kamer-presidium heeft nogal de aandacht getrokken. De algemeene verwachting was, dat de heer De Monté Verloren tot nu toe derdo candidaat nu als no.2 op de voordracht zou worden geplaatst. Bij de stemming bleek echter dat een deel der rechterzijde op een der vrijzinnige can- didaten had gestemd, met het gevolg dat de heer Rink gekozen werd. Telegraaf en Handelsblad zien hierin een manoeuvre van de rechterzijde om op die wijze een socialist al6 derden candidaat te weren. Intusschen blijkt dat de heer Verloren aan zijne fractiegenooten had gevraagd voor tweeden candidaat niet op hem te stemmen. Tweede-Ivamer-verkiczing. De zitting van het Centraal Stembureau tot het benoemd verklaren van een nieuw lid van de Tweede Kamer, in de plaats van mr. D. Fock, zal worden gehouden 21 Oct te 4 uur nam., in het Gemeentehuis te Den Haag. De melkvoorziening. Naar wij vernemen zijn de dagelijksche melkzendingen voor rekening der Neder- landsche regeering naar het Ruhrgebied se dert jl. Zaterdag stopgezet, in verband meb de moeilijkheden, welke de melkvoorziening in ons eigen land de laatste weken onder vond. Ontwerp Wcelde-bclasting. Naar de „Tel." verneemt, heeft de Mid- donstandsraad de vorige week vergaderd ter behandeling van het voor-ontwerp van Minister De Vries, in zake invoering van een weeldebelasting. De behandeling was door een commissie vorbereid. Het blad meent te weten, dat het advies van den Raad, dat binnenkort definitief zal worden vastgesteld, voor het ontwerp in beginsel niet ongunstig zal zijn. Dc Militaire pensioenen. De Nederlandsche Vere.eniging van oud- onderofficieren der Zeemacht en het federa tiefbureau van oud- en actief dienende mi litairen van Land-, Zeemacht en Koloniën, hebben zich tot den Minister van Marine a. i. gewend met een request, waarin word! verzocht de verouderde militaire pensioen- wetten te doen vervallen en het daarheen te leiden, dat de pensioenen van hen, die wer den gepensionneerd voor 1920, worden be rekend naar de thans geldende loonen, of het percentage der pensioenverhooging zoo danig op te voeren, dat aan de gepension- neerde militairen gelijke rechten worden toegekend. In afwachting van een en andei wordt gevraagd een dadelijke invoering van zoodanigen duurtebijslag op de militaire pensioenen, dat het heerschende gebrok van .de gepensionneerde militairen, die werden gepensionneerd volgens de verouderde mili taire pensioenwetten, zal worden opgeho ven. Distributie van levensmiddeln. Door den directeur van het geraecniolijk distributiebedrijf te Middelburg is een lijvig rapport uitgebracht over de in ons land en te Middelburg in het bijzonder genomen maatregelen in verband met de distributie van de noodzakelijkste levensmiddelen, welk rapport als archiefstuk en ook bij eventueel opnieuw noodig ingrijpen van de overheid van groote beteekenis zal kunnen zijn. Ontstemming onder havenarbeiders. Onder de havenarbeiders te Rotterdam it eenige opschudding verwekt, doordat 400 havenarbeiders van de eerste ban door de Scheepvaartvereeniging „Zuid" naar de tweede ban zijn overgeplaatst. Reeds Dins dag poogden zij het werk te doen staken* Nabij het aanneemkantoor der Scheepvaart vereeniging aan de Jobshaven hadden onge regeldheden plaats. Gisteren herhaalden zij hun pogingen om het werk neer te loggen. Bestuurders der Federatie, die ter plaatse waren, bewogen hun aan het werk te gaan, na de belofte, dat deze organisatie de zaak bij de Scheepvaartvereeniging aanhangig zal maken. Uitvoer van schapen en scliapcnvlcesch. De Ned. Uitvoermaatschappij brengt on der verwijzing naar hare regeling d.d. 11 Sept. 1920, betreffende den uitvoer van le vende enof geslachte schapen enof lam meren, ter kennis van belanghebbenden, dat consent aanvragen voor de export-periode van 1 tot en met 30 Nov. e.k. met inachtne ming der in voornoemde regeling vervatte voorschriften, moeten zijn ingediend: a. die van aanvragers, aangesloten bij den Bond van Ned. Vleeseh-exporteurs en den Ned. Bond van Veehandelaren bij den secretaris van den betrokken bond, uiterlijk 20 October e. k. en b. die van aanvragers, niet aangesloten bij een der onder a. genoemde bonden, te on zen kantore uiterlijk 21 October e. k. Sehippersstaking in zicht. Omdat de Maatschappij Vrachtvaart wei- gerdo de reeds tot stand gekomen regelin® voor de bemanningen van Sleepbooten ook voor personeel in dienst van haar onderne ming van kracht te verklaren, heeft het be stuur van de afdeeling Rotterdam van den Central en Bond van Transportarbeiders aan de directie der Maatschappij een lijst toegezonden van 105 personen van haar. personoel, die tegen a. s. Zaterdag hun dienstbetrekking opzegden. Het bestuur van den Centralen Bond deelde verder aan de Directie mede, dat het voornemen is tegen; a. s. Zaterdag voorden names haar perso- FEUILLETON Langs donkere wegen. 133) „Wij kunnen die arme 'Mary nu niet ver. la tem; Eij is Mij te wetien, dat wij voor alles hier eorgen. Ik meem zelfs haar klasse te Brotihorton v\ aar; Diana en ik werken sa men. Wij zijn blij, dat wij voelen 'haar een weinig te kunnen helpen." „Gij zij't een engel!" antwoordde Grey, toen liij -de roos aannam. „Maar was het niet lief van hem, om naar onB te komen zien?" zeide Gij, met een blos van trots en- genoegen, toen hij weg was. „Arme jongen! ük vrees, dat hij zich zeer eenzaam voelt", en zij zuchtte. Grey had toch iets gewonnen door zijn onverwacht bezoek. Dolilie bad beloofd, dat zij zoo dra Mary baar missen) "kon, toebe reidselen tot het huwelijk zou maken; en zij luisterde zeer verstandig naar een ver haal van een huisje, dat Grey in Brompton had gezien, en hetwelk hij dacht, dat hun juist zou passen. Zij stemde er zelfs in toe, om met haar moeder naar de stad te gaan en het te zien, als Grey tijd zou hebben hen te vergezellen. Onderlusscüien was het verloop der za ken in do pastorie zeer treurig. Den volgen den morden wachtte r ongelukkige moe.- d-er eene nieuwe beproeving; wamt juist toen de andere (kinderen weggebracht zou den worden, onder toezicht van Miss Ducie, bemerkte men, dat Ilatty ook hoofdpijn had; toen dokter ltadley haar onderzocht en haar pols voelde, verbood hij, dat men haar zou overbrengen. IHelaasl voor dien volgenden morgen volgden de andere keniteekenen, cn lag zij in haar kamer, uitkomende in die van Rosie, met het lange haar afgeknipt in hooge koorts era lijlende; zij sprak lulu over zonneschijn on bloemen, welke zij en hare zusters voor eeuwig plukten madelie veilkransen en ruikers van boterbloemen, primulaverus, alle geluikkige, kinderlijke voorstellingen, die haar pijn verzachtten. Toen Janet van den eersten schrik be komen' was, ging zij met kracht aan het werk. Zij wilde zich niet ontzien, noch luisteren naar de smeekingen van haar man om te rusten. „Als Rosie heter is, zal daarvoor nog tijld genoeg zijn", zeide zij dan zeer bedaard, terwijl zij terug ging naar het bed' van het kind. Rosie ontwaakte nooit uit haar korte koortsachtige slaap, zonder het schoone gelaat harer moeder over zich te zien heengebogen; de teedersle armen namen het afgetobde kind op uit haar rustelooze houding. „Lieveling, laat Mary haar nu eens vast houden", zeide 'Maurice, toen hij zag, dat haar gelaat strak stond van vermoeienis. Maar zij scheen hem niet te hooren; haar geheele hart was bij haar lijdende kinde ren. Een-maal, ook slechts eenmaal, zocht zij hom uit eigen 'beweging, eni stond zij eon oogenMlk mot droge oogen naast hem. „Maurice, gij .moet bidden gij moet voor bedden bidden voor ons allen!" zeidie zij; „ik 'kan niet, de woorden besterven mij op de lippen!" en' toen hij haar daarop droevig aanzag, streek zij het haar van zijn voorhoofd. „Zorg voor u zelf, man", fluisterde zij en toen hij haar vast tegen zich aanklemde en zocht haar terug te houden won't hij had behoefte aan den troost van haar tegenwoordigheid ont vlood zij hem eensklaps, zeggende, dat zij naar Rosie moest. Maar toch was Tante Mary het kind T meest tot troost, hoewel zij haar vader gaarne hoorde bidden #an zij altijd zijn ge laat streelde met hare magere vingers, als hij naast haar knielde. Tante Mary moest hare lievelingsleksten opzeggen, zij moest ook die versjes zingen, die Rosie zoo gaarne hoorde. „Xog eens, Tante Mary", fluisterde Ro sie, wanf haar keel deed liaar steeds meer pijn; en Mary zong Met haar heldere stem: „Ga niet alleen door 't leven, Die last is u te zwaar; Laat Eén u sterkte geven, 'Ga tot uw Middelaar! Daar is zooveel te klagen, Daar is zooveel geween. En zooveel leed te dragen, Ga niet alleen!" „Ik ben niet alleen", zeide Rosie zacht. Als Hatty bij kennis was, hoorde zij het zingen ook. Wanneer Mary dan tot haar ging, glimlachte zij flauw. „Ik ben zoo moe; ik geloof, dat ik het laatste vers nog mooier vind." Zij zweeg en Mary zong zacht: „En dein, als 't 3eed der aarde, Voor immer is gedaan; Als in des hemels gaarde Uw blijde voeten staan; Dan ziet ge dn 't zalig Eden Slechts zaal'gen/ om u heen. Dan prijst ge in eeuwigheden Uw Heer alleen!" „O ja, dat vind ik het mooist", herhaalde arme Hatty. „Zeg niet tegen mama. dat ik zoo moe ben", toen Mary, ontsteld door haar uitgeput gelaat, haar wat champagne met water gaf. Vreemd om te zeggen, maar Janet scheen zóó vervuld van Rosie, dat zij niet zag \yelke snelle vorderingen de koorts bij Hatty maakte. En het kleine jheisje was zoo lief en geduldig en liet hare zusjes telkens groeten en zeggen, dat zij weldra beter zou zijn. Maar helaas! Voor Rosie was geen beter, schap. Langzaam maar zeker had de ziek te haar verloop. Er werd andere genees kundige hulp gehaald van Gan'.erton; :ic middel werd beproefd, maar hot mocht naet ïaten. Rosie lag met gloeiend gelaat cn schitterende oogen en sprak onafge broken over „grazige weiden." Langzamer hand hield zij op met praten.; maar zij stak hare droge llipjcs uit om eerst haar. moeder te kussen, toen haar vader en daarna wenkte zij Mary. „Vaarwel", zeide zij zacht; „zeg aan May, dat zij niet lang moet wegblijven!" lang zaam werden do gloeiende handjes koud in die harer moeder; de moeielijke adem haling ^hn het kind werd rustig en hield toen plotseling op. „De Heer heeft gegeven, de Heer hoefi genomen, de Naam des Heeren zij ge- loofdl!" sprak Maurico luid, terwijl hij do hand der moeder uit die van het kind nam, en Mary bet de oogen sloot. Toen Maurice Janet wegleide, was het niet zij die weende. „Miss St. John, kom eens een liier, ik moet u spreken," sprak dokter Radloy op ernstigen toon, terwijl hij Mary buiten ds kamer wenkte. j U vervolgd), j

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1