BURGERLIJKE STAND LEIDEN. 7 October. Geboren, Dirk z. van A. Gil lebaart en K. v. Hereon. Johannes z. van A. Boosemalen en M. C. Lam. Margaretha Sytje Caltia. dr. van A. v. Egmond en J. SÏoos. Alida Francina d. van Th. Over- dijk en C. Poeliejoe. Hendrik Jan z. van D.'Wansink en W. A. Vink. Aaltje d. van M. Blankestein en C» C. Stouten. Gehuwd: R. P. van Calcar jm. en S. Vorrfps jd. J. P. J. v. Ewijk jm. en. L. Prins jd. O n de r t r o u w d W. Tukker jm. 26 Ij. en W. C. Mclscher jd. 18 j. R. F. Vcl- linga w., 61 j. on C. Baan jd. 73 j. P. A. v. Veen jm., 32 j. en A. Compter jd. 28 j. J. !F. Strijk jm., 23 j. en A. E. C. Bouste jd., 23 j. P. v. Westriemx jm., 30 j. en W. J. Koet jd. 26j. J. J. Vos jm., 26 j. €oi J. M. Goddijn jd., 21 j. jen dc godsdienstoefeningen weder aanvangen •'e morgens half tien en 'e middags 2 uur. Op Donderdag 11 Nov. a. s. zal in het Spaarbankgebouw het onderzoek plaats heb ben. 's morgens 10 uren, van de verlofgangers van de Landweer, lichting 1918 en 1919. Ter veiling waren aangevoerd 634 eieren tegen 956 de vorige week. Prijzen f 17.75 tot f 18.40 per 100. Alhier wordt een cursus g 6- jorgani6eerd in landbouw-; en rundvee-kennis en landbouwbookhouden in de Openb. School. Men melde zich aan bij den secretarie van de afd. 'Zogwaart—Zoetermeer van de Holl. Mij. Vnjj Landbouw. Burger 1. Stand. Zeg waart. Ge- boienj: Johaimes Hendrik z. van H. Hagers eD •W. de jyTunnik. 1 Overleden: Maria Magdalena v. Wageningcn, 5 m. Maria Jannetje de Bniin 42 j. cchtg. v. S. Solleveld. Zoetermeer. Geboren: Augustinus Antonius Leonardus z. v. N. Gohrma en A. M. J. te Nijon- jhuis. Gehuwd: J. Rietkerk 38 j. to Leiderdorp en Cornelia Bos 26 j. BOSKOOP. C o p. Vereeniging „Dc Bos- 'koopscke veiling." Er werden prijzen besteed als volgt: Bloemen: Rozen 20—55 ct. Dahlia's 10— 80 ct. Anjors 15—55 ct. Herfetasters 12—25 ct. Leeuwenbekken 3 ct. Centaurea 4 ct. Phlox 6—S ct. Clematis, Durandi 22 ct. Asparagus 10—30 'ct. Asters 3 ct. per bos. Chrysanten 10—18 ct. per tak. Groenten: Bloemkool 10 ct. Knolrapen 4 ct. per stuk. Suikerfoonen 30 ct. Tomaten 6—10 ct. per K.G. Zondag 10 October, des vm. 9.30 en de6 n.m. 6 uur, hoopt voor de Confcs- eioncele Verceniging in het gebouw .Salvatori" op te treden ds. Ph. Peter uit Zuidland (Z.-H.). In do plaats van den heer W. v. Wijk, die eerstdaags 'naar Ned.-Indié vertrekt, zal als leider dor Boskoopscho Gymnastiekvereeui ging optreden den heer O. Lodder'uit Zwammer- dam. LEIDERDORP. De Chr. Oranjeverceniging al hier, heelt het initiatief genomen tot het oplich ten van een Chr. Harmonievereeniging. Morgen volgt een uitvoerig verslag over de. <-r- richtings-vergadering. VOORSCHOTEN. Ondor voorzitterschap van den hor J. H. v. Uffelen, vergaderde do R.-K. Land- en Tuinbouwbond. Het bestuur werd met twee leden uitgebreid; gekozen werden de hoeren J. v. Koppen en P. Krogt. Voor de cursus in Boekhouden die dezen winter op Vrijdagavond wordt gehouden zijn 23 deel nemers. Tot bestuursleden der R.-K. Boerenleenbank .worden gekozen de heeren J. H. v. Uffelen, P. Koot en L. C. de Jong. Tot leden van den raad van toezicht de heeren: A. Dooswijk, C. H. Koot .en P. Krogt. Tot kassier der Bank i6 benoemd de heer M. Lakeman. Verslag Bloembollenveiling te Haarlem. Dinsdag 5 October. De veiling was tamelijk druk bezocht. oor best plantgoed werden goede prij zen besteed. Voor leverbaar was niet veel animo en waren de prijzen laag. De volgende prijzen werden besteed: Dar- .win Tulp Clara Butt, f 14,— per H. L. Ent. Prins van Oostenrijk 9 manden f 201 Er. Roi des Beiges 15—16 f 4,— Er. More no 1819 f 3,60 pet. dito 17—18 f 3.50, dito 15 16 f 2,70 pet. Erv. L.,Innocence 16 I17 f 3,80. Eb. Regules f 4,40. dito 16—17 f 3,90. Er. Giganthea 15—16 f 3,30 net Eb Marie 19—21 f 4,40 pot. dito 17—18 f 3,GÓ pet. Er. Gertrude 16-17 f 3,10. Er Rose \Gcm. 17—18 f 3,70. Eg. Solo I f 6,40. Eg. Aya Sofia I f 7,60, dito II f 5,30. En. Bal four 17—19 f 3.80 dito 15—16 f 2.50. Erv Albertine 14—16 f 2,50. Ew. LTwwcentw 18-19 f 5,90 dito 12-14 f 1,30. Er Marcao .12-14 f 110. D. T. Murillo Top I f 1,50' pct. Dt. Theeroos 10,35 H. L. voor f 857.— Evt. Scarlet due 20.50 H.L. f 861.— E?t. .Gele Prins 17.50 H.L. f 4.80 Evt. Moatrs- 6or 6.70 H.L. f 464.Darw. Tal per. Prin ces6 Elisabeth 1 .H.L. f 109.--,Mad. Ens ilage 0.5 H.L. f 44.Glad. Hallev 12 or» If 1.30 pet., dito 10—12 f 0.80 pet., G!*l White Giant. 12 opi 5. 90 pet., Glad. Prins of Wales 12 op f 1.70 pet., Iris Angl. wit f 0.65 pet., Iris Angl. gemengd f 0.40 Anem de Caen f 0.44 pet, HILLEGOM. Bloembollcnvciling van C Oc tober 1920. Er waren zeer weinig bollen aangevoerd, slechts .75 nummers; er was niet veel belangstelling en weinig koopcr6. De volgende prijzen werden bo- eteed: Crocus Sir Walter ScofT II f 0.24 pet., dito III f 0.16 pet. Crocu6 Albion Striped I f 0.30 pet. lito II f 0.18 pet. Crocus King of the Whites II en III f0.18 pet. dito Lord Grey f 0.22 pet. dito III '0.12 pet. Crocus Purpurea Grandifl. II.pet. IX. Murillo i 1.f 1.15 pet. Doiw. Farn. San- (fers f 3.— pet. Evt Monfresor f 2.50 pet. Evt Gele Prins f 1.45. Rose Grisdelin f 1.25 pet. Prins v. Oostenrijk f 2.45 pet. Granduc 11.60f 1.70 pet. Thomas Moore f 0.90, Fred. Moore f 1.pet- L. Inmaculee f 1.20 pet. Rose Grisdelin f 1.50 pet. Kardinaalshoed f 1.10 pet. Scarlet due f 1.20. Scar lot due per K.G. 10.16. Crocus Gen. Vetter ft. per 1/2 H.L. Crocos Bruno 18.— per 112 H.L. Dt. Titiaan f 21.— per 112 H.L. Er waren monsters aanwezig van D. N. Von Sion, Fransch Import, doch deze werden alle op gehouden voor f 0.80—12.50 pet. Gemeenteraad Katwijk. De raad dezer gemeente kwam Dinsdag in openbare vergadering bijeen. Voorzitter was bur gemeester Jé II. de Waal Malefeijt. Afwezig de heeren dr. de Ruijter Zijlker, C. den Duik, N. Parlevjiet, P. v. Duivenbode en P. Meerburg. Ingekomen is een schrijven van den accountana de heer Geelen, meldend dat de boeken en Le- Echciden van den gemeenteontvanger op 15 Sept. zijn nagezien en in orde bevonden. De heer N. Parlevliet verzoekt restitutie van havengeld, omdat zijn motorboot sinds 6 maan den niet in de haven is geweest. B. on W. zeggen dat het verzoek niet voor inwilliging vatbaar ie als zijnde in strijd met de verordening. Zal in dien ^geest- aan den heer Parlevliet bericht wor den. N. Haasnoot en Kr. v. Dijk krijgen vergunning om een houten schuur te bouwen. In verband met een schrijven van den Minister van Arbeid betreffende de verordening op de restauratie, stollen B. en W. voor deze veror dening te wijzigen. Het bezwaar van de Kroon is van minder belang als het bezwaar dat Ged. Staten tegen deze verordening hadden. De Kroon wenseht een gelijk tapverbod voor Zaterdag en Zondag In het vervolg zal hot dus verboden rijn ster ken drank te schenken op Christelijke Feestda gen, op lotingsdagen, Nationale Feestdagen, bene vens op Zaterdag cn Zondag na des namiddags 1 uur. Do grond voor de panden van de heeren M. v. Gugten, A. Durieux, op het Kerkplein is eigen dom van de eigenaars der panden. Dc bewoners hebben steeds last van het water. Om hierin te voorzien moet een trottoir, aangelegd worden. De grond zal kosteloos aan de gemeente gegeven worden, dies 6tellen B. en W. voor, hierop in to gaan en zal in het bezwaar worden voorzien. Een voorstel van B. en W. om grond voor den aanleg van een straat over te nemen, i6 hierna aan de orde. De heer K. Ouwehand begrijpt niet hoe men een slop van 6 M. een straat kan noe men, 't i6 bovendien een doodloopende slop, 't heeft dus meer wog van een hofje. Spr. begrijpt niet hoe B. en W. in het jaar 1920 zoo'n voor stel durven doen; is hem onbegrijpelijk. B. en W. zullen wel doen voorkomen alsof daar werk manswoningen worden gebouwd, 't Zal echter een dure zaak zijn. Dit hofje zal van gemeentewege 6choon gehouden worden, er moet voor verlich ting gezorgd worden, enz. Spr. stelt daarom voor om het verzoek niet aan te nemen. De heer De Klerk zegt dat de vroegere hofjes geheel anders gebouwd waren, doch nu hij dc heer R. O. gehoord heeft, is spr. hot mot hein eens. De voorzitter zegt dat -het voorstel goed overwogen is. 't Is volgens den voorzitter geen hofje. Er is bovendien .een groote woningnood. Er wonen al ongeveer 200 gezinnen bij -elkaar in. We krijgen dus voorloopig weer 4 huizen, later weer S. Belangrijk genoeg om over de bezwaren heen te stappen. Dc Groote Steeg i6 6lechts 4,5 M. breed. (Dc heer R.^.0.: daarvoor is de v. Eg- mondstraat van 14 M. breed "gemaakt). Er zijn geen lantaarns, doch hoogstens één lantaarn noodig. Spr. zegt dat het veel beter zou zijn dat we dit voorstel niet behoefden te doen, doch de tijdsomstandigheden dwingen er toe. De heer lt. Ouwehand zegt geen woord meer te zullen zeggen over hetgeen de voorzitter hiero i :r te berde brengt; ook niet tegen de z.g. verdedi ging door den heer L. Kruit, wethouder, doch spr. verlangt dat hetgeen de voorzitter en wethouder Kiuit hierover gezegd hebben, nauwkeurig, zeer nauwkeurig zal worden genotuleerd. Later zullen de gevolgen blijken. Mej. wed. v. Egmond wenseht 14 M. grond '.n de Klappermansteeg, gelegen achter haar pand. van de gemeente te koopen. Hiertegen is geen be zwaar en zal aan haar verkocht worden 14. M2. grond tegen den prijs van f3.per M2. Een circulaire is ingekomen van Ged. Staten meldend het vast te 6tellen salaris voor de polith. Ged. Staten zeggen dat indien hieraan niet wordt voldaan, zij de goedkeuring aan de Gemeente- begiooting vermoedelijk zullen onthouden. Do voorzitter zegt dat aan bijna allo eischen van Ged. Staten is voldaan. Alleen de kinder toeslag is niet naar wensch van God. Staten. Wordt gewijzigd. Het salaris van den klokkenist zal gebracht worden op f 300, 't was f 115. B. en W. stellen voor art. 18 der verordening op liet gebruik van duinwater te schrappen. Dan zal gelci'Llijk alle duinwater over de M. loopen. Om dit ia eens te doen, zal de aankoop van me ters een uilgaaf van f15000 vorderen. Een coni- miisio wordt benoemd om deze zaak te regelen. Dcso commissie zal bestaan uit de heeren P. v. Duivenbode, H. Grimbergen en C. den Duik. Hst- E.-K. Kerkbestuur verzoekt aankoop van het pad langs het huis van movr. wed. J. Varke- visssr. B. en W. stellen voor dit pad van don l»ggcr der wegen en voetpaden af to voeren en later tegen nader te bepalen prijs to verkoopen. Eender hoofdelijke stemming, besloten. B. en W. steilsn voor te wijzigen do verordening op de tefYRafrcchien. De tarieven b.v. zijn voor den te genwoordige;! tijd veel tc laag. Deze verordening vsrat in har.dcn gegeven van een commissie be staande uit de heeren A. v. Paridon, D. v. d. Gwgtcn cn S. Parlevliet. .Voorgesteld wordt een buitengewone bijdrage te g«vcn a?.n de Vi6seherijschool over het jaar 1919 cn dezo te bepalen op f575. Besloten. Bonooind wordt, tot lid der commissie voor de Bedrijven do heer H. Grimbergen. De heor. R. Ouwehand stolt voor in meerdere straten als" Wethouder v. d. Plaskadc, v. Mels- kado, do verlichting te verminderen, 't Is op som mige plaatsen gewoonweg een verkwisting. Er staan meerdere lantaarns aan de Boulevard mot een vorlichtiug van 1000 kaarssterkte. In de ge wone 6traten branden overal 50 kaars lampen. Deze zijn weer te zwak, waarover al meer ge klaagd is. Als spr. uitrekent wat deze 6troomvor- spilling kost, rijzen hoin de haren ten berge. Volgens rijn berekening die wel iots anders is dan die der commissie, doch die z.i. niet jui6t is, kosten 3, zegge drie, booglampen aan den Boule vard aan stroom per stuk, per jaar 1900, samen dus ruim f 2700. Deze booglampen zijn 1000 kaars sterk. Dan zijn er nog verschillende die aan stroom f365 per jaar koeten. Wordt totaal aan de Boulevard een kosten Van f7185.50. Spr. zou een geheel andere verlichting wenschcn- van b.v. 500 kaarssterkte en een inrichting, zooals dat op andere plaatsen ook wel is, waardoor tot b.v.' 11 uur veel, daarna half gebrand wordt. Hier branden deze kostbare lampen maar gewoonweg den geheclen nacht door. Volgens het voorstel van spr., hetgeen liij toelicht, zou dezelfde ver lichting f 1438.10 kosten, tegen meer dan f 7000 nu. Zelfs nog volgens do berekening dor com missie zou het een besparing geven van f 5000. De voorzitter zegt dat volgens hot reglement van orde geen discussies kunnen worden gevoerd hierover. Om onvoorbereid hierover te gaan spre ken zou tengevolge hebben dat eindeloozc discus sies gehouden zouden worden. Van hetgeen de hoer R. Ouwehand gezegd heeft, zal goede nota genomen worden en zullen B. en W. in volgende vergadering van antwoord dienen. De heer R. Ouwehand zegt. dit te betreuren omdat' het in- tusschen de gemeente .weer 1500 aan stroom zal kosten, wat onnoodig is. Hierna volgt: nadere voorstellen tot het aan vangen van een rechtsgeding tegen Geert van Delft, huurder van „Landbouwlust", eigendom der Gemeente. In VToeger gehouden vergadering was reeds besloten om aan G. v. Delft de huur per 1 September op te zeggen, omdat v. D. 6teeds in gebreke bleef de huur te voldoen «en tevens nog f 72 verschuldigd waa voor geleverd duinwater. De heer A. de Klerk zou deze zaak nader be handeld willen zien in geheime raadszitting. Nie mand heeft hiertegen öezwaar. Na opening wordt besloten don heer v. Delft gerechtelijk tot betalen te dwingen. Hierna sluiting. Uit het Sociale Leven. Eendaagsche conferentie. Morgen, aanvangende 's morgens 10 uur, zal in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Ma- riaplaats, Utrecht, een eendaagsche conferentie van leiders der Chr. Vakbeweging plaats hbbben, ter bespreking van het onderwerp: „Is centraal overleg inzake loonacties gewenscht, om daardoor tot meer uniformiteit in le 6tellen looneischeu te komen?" De conferentie is uitgeschreven door het Chris telijk Nationaal Vakverbond. De heer J. S. Rap port Jr., penningmeester van dit Verbond, zal over het onderwerp reiereeren. Bereids is reeds een brochure versoenen, waarin de heer Ruppert 13 spellingen, benevens een 20-tal bijlagen publi ceert. In deze bijlagen wordt gegeven eon ovor- zicht over de ontwikkeling der patroonsorgani satie in Nederland, in de laatste 2 jaren, een uit treksel uit de statuten der Yereeniging „Centraal Overleg" in arbeidszaken voor werkgeversbondeu, oen' 6chets van het R.-K. Bcdrijfsradenstekel en een 15-tal overzichten van de arbeidsvoorwaar den in do verschillende bedrijven in diverse plaat sen van Nederland. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Tc Yuureehc (bij Baarn), J. H. Gunning E.Bzn. te Hoogcvcen. To Purmer- land (toez.) E. Reescr, cand. te Den Haag. To Den Hoorn (op Texel), A. Keers, cand. te Apeldoorn (die intusschen reeds aannam naar Rotlum-Stitswerd). Te Voorburg (tocz.) dr. Th. L. Haitjema tc Apeldoorn. Aangenomon: Naar Hoofdplaat (Z.), J. E. B. Meloen te Baarland. Bedankt: Voor Dordrecht (vac.-J. Keiler) J. H. Gunning E.Bzn. te Hoogeveen. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Ga6selternijevoon, J, S. Schaaf6ina te Opeincle-Niicga. Gemengd Nieuws Men meldt uit Assen: f Vanwege do Drcnlscho Prae-hi6torischo ver ceniging werden op hot Hoogo Loo te Noordbargo in de nabijheid van Emmem oudheidkundige onder zoekingen gedaan onder leiding van Dr. van Gif fen, conservator van het Drentseh Museum to As sen. Reedè in 1845 en 1846 zijn aldaar een aantal Romeinsche oudheden gevonden. Thans werden gevonden fragmenten van aarden werk uit den voor-Karolingischen tijd, den tijd van de z.g. volle volksverhuizing, een sloot aan de binnenzijde van den wal, zooals uit de grondspo ren duidelijk to zien en le volgen is, iots verder buitenwaarts overblijfselen van palissaden, welke verbrand zijn, (dc palissaden waren van oiken- hout, hetwelk uit do overblijfselen blijkt), een Voetstuk van ccn Romoinscho kruik, 2de eeuwsch werk, eenigormatc versierde brandurnen, van zeer fraai zwart, dunwandig aardewerk, dat blijkbaar gediend heoft tot bewaring van do z.g. bijgaven, wolke aan de deoden werden meegegeven. Vroeger was hier reeds een z.g. Ustrunum gevon den. Zeer waarschijnlijk heeft men hier te doen gehad met een oudo ver6lcrklo legerplaats, waar do Romeinen zich tijdelijk hebben opgehouden. Do strategische ligging van do hoogte, die de omgeving boheerseht, wijst hier op. De oudo heir weg naar Coevoixlea loopt er juist langs. Zatordagavond was te Rotter dam een zeer 6choon natuurverschijnsel waar te nemen. Terwijl de zon onder ging en oen gansch helderen hcnicl boven de stad was, kwam plotse ling uit het Zuid-Westen een geweldig wolken gevaarte aanzetten,, dat heel den omtrek ver duisterde. Echtor bleef de zon schijneu en zette met haar roode licht de wolkenmassa in een licht-rood. Het was of een enorme vlammen massa over de stad trok. Al donkerder en donkerder werd het, maar de lucht bleef helrood. Duizenden bewoners van het zuidelijk stadsdeel namen mol bewonderöig het indrukwekkend natuurverschijn sel waar. Plotseling vielen groote regendroppols .uit do roodo lucht, doch spoedig was het weer droog. In de stad dacht men, dat in de buitenwijk een enorme brand was uitgebroken en allerwege ver zamelden zich de men6chon. Do bradweer-alarm- centrale werd uit allo doelen van de stad opge beld en verschillende spuiten rukten uit en bega ven zich naar het zuidelijk stadsdeel en Delfp- haven. Na ongeveer een uur ging het rood van de wol ken over in een grauw-zwart en wa6 hel schitte rend mooie verschijnsel voorbij. 1 TELEGRAMMEN. WEENEN, 6 Qctober. De chr.-sdc. afge vaardigde dr. Hemala verklaart, dat de se cretaris van het I. V. V. te Amsterdam, Fimmen, op "het oogenblik te Weenen ver, toeft om 3e boycot tegen Polen voor te be reiden. Op dezelfde wijze als indertijd in Hongarije zal de doorvoer en de uitvoer van goederen van eiken aard door en uit Oostenrijk naar Polen worden verhinderd. De Polen zouden een dergelijke blokkade natuurlijk onmiddellijk met bet stopzetten der levering van kolen en ruwe olie beant woorden. PARIJS, 6 October. Uit Rome wordt ge meld, dat minister Labriola een wetsont werp zal indienen nopens de hervorming van den Oppersten Arbeidsraad, ingevolge hetwelk naast het politieke parlement een technisch parlement zal worden ingesteld, bestaande uit ten hoogste 150 leden, verte genwoordigers der werkgevers en arbeiders, en dat niet alleen een adyiseerende stem zal hebben, maar ook als wetgevende macht zal optreden ten opzichte van de discipline van den arbeid en de arbeidsvoorwaarden. Het zou wjorden verdeeld in twee afdeelingen, een industrieel-commercieele en een land- bouw-afdeeling, welke beide een permanente commissie zouden kiezen om te waken voor de uitvoering der wetten. LONDEN, 6 October. Sedert den oorlog is al een flinke som aan de Engelsche schat kist ten geschenke gegeven door het inleve ren van stukken van de oorlogsleening of van rentecoupons door menschen, die door gemeenschapszin geleid werden. Het laatste aanbod dat Austen Chamber lain dankbaar heeft aanvaard, is afkomstig van een firma te Edinburg, onder voorwaar de dat haar naam niet genoemd zou wor den. De finna biedt de interest van 100.000 pd.st. oorlogsschuld voor de volgende vijf jaren aan. Dat staat gelijk met een ge schenk van 25.000 pd. st. STADSNIEUWS. Morgenavond half -zeven, na afloop van de ontgroening der nieuwe leden van hei Leidsch Studentencorps, zal een fakkel optocht met muziek door de stad plaats hebben. Gisteravond le ruim zeven uur vereenig- den zich weer vele postbeambten op de Princessekade om naar Den Haag te trek- keh ten einde een vergadering bij le wo nen. Daar de groote menigte hinderlijk was voor het verkeer, moest de politie aan- mÊhen om niet te blijven staan, doch door te loopen. De uitslag van den raad weds (rijd naar het aantal geëtaleerde doozen ,,Pax"- Schoencrème bij J. Cornelisse, Rijnstraat No. 3,h/h Utrccblsche Veer, is al volgt. In de étalage waren 526 doozen. Bij loting vielen de prijzen ten deel- aan: 1. theeser vies, mej. L. v. Egmond, Leiderdorp -(525); 2. koper rookstel, Com. de Winter, 4e Groenesleeg 59, (525); 3. horloge met arm band, Dora Overdijk, Oranjegracht 23, (527); 4. kapstok, L. v. Egmond, (527); 5, tabakspijp, Chr. v. Vdnetiën, Gerard Douslraat 30 (525.) Laatste Berichten. 's-Gravenhage, 7 October. Naar wij vernemen is door den Di recteur-Generaal der Posterijen en Telegra fie ter kennis van het Post- en Telegraaf personeel te Amsterdam gebracht, dat zij die hun werkzaamheden binnen 24 uur niet volledig hebben hervat, metr ontslag uit den dienst zullen worden gestraft. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 7 October. Geopend 11 uur 20. Lager-Onderwijswct. Minister De Visser 6preekt zijn leedwe zen uit over de afwezigheid door ongesteldheid van den prae6es der Commissie van Rappor teurs, den heer Bavinck, en uit den wensch dat do zieke spoedig zal mogen herstellen (applaus). Op dc kwesties der bewaarscholen en der sa- lyieoring gaat spr. niot in. Die komen nader aan de orde. Met den aanval van den heor Berg6ina op de nivellering der Balarissen is do Minister het eens. Do kwestie hoe de kosten voor het onderwijs aan voogdijkinderen moeten worden verdeeld maakt ccn onderworp van beraadslaging met net departement van Justitie uit. De Ouderscommiesies vormen een geheel nieuw 6ystecra. Het is daarom beter de regeling over le laten aan een algemeenen maatregel van bestuur, die beter aan de omstandigheden kan worden aangepast. Do Minister geeft Voorts inlichtingen omtrent enkele detailpunten, door den heer Franssen ter sprake gobracht. Komende tot do bezwaren van zakelijken aard tegen hot ontwerp aangevoerd, merkt de Minis- tor op dat hot onlogisch zou zijn het godsdienst onderwijs op de lagere school niet, bij het voort- ge;. onderwijs wel te doen betalen door het Rijk. Dit laatste heeft trouwens nooit in de be doeling van den wetgever gelegen. Marktberichten. RIJNSBURG, 6 Oct. - Ver. Veiling» Tuinb.-Prod. Bloemkool I f 12.00—16.25, idem II f3.005.25, Due of York 00—00, Eigen heimers f7.00—8.00, Drielingen fO.OO per 100 K.G.. Peen f5.00—6.25 Kroten f2.75—f3.25 per 100 bos. Uien f 5.00-6.00 per 100 Kg, Aan voer 15000 K.G. aardappelen en 16550 Bloem- koolen. 25000 Kg. Uien. Roode Kool f6.007.50, Gele Kool f911.50, per 100 stuks. Amsterdam 6 Oct. Fruit en Groenten, boe louis f2S—32,—71—19, handperen div., f 19- 30 stoofperen f 914, appelen zuur 9.8014,appelen f 1318, blauwe druiven f3845 tomaten f914, alles per 50 kg. noten gebolst f7590. karbonkels f50105 bloemkool lesrt. f17— 20, id. 2e srt. f1012 komkommers f79, alles per 100 stuks 6ny- booneh f6065, spercieboonen dun f 15—35 id. dik f2029, pronkboonen f57 spruiten fl.303.85 alles per 100 kg uien 1.251.85p. 1/2 zak. Bloemen: rozen, f6—13 daiia's f5. 6,50 gladiolen f2.3.20 chrysanthen f1600 24, alles per 100 'stuks, snijgroen f6.5012, der 100 rank: AMSTERDAM, 6 Oct. Veemarkt. Aange voerd: 151 vette Koeien le kw. fO.OO3.00, 2e kw. fO.OO 2.75, 3e kw. fO.OO2.40 per Kg., Melk- en Kalfkoeien f000O per stuk, Graskalveren f100160,34 nuchtere Kalveren f2555, 17S schapen f4510, 455 vette varkens le kw. f2.05, 2e en 3e kw. f 1.952.00 per Kg.schoon gewicht. GOUDA/ 6 Oct. Kaas. Aangevoerd 93 partijen, handel matig f0.8Sf0.9Ü, 2e kwal. f0.86—0.87, rijksmeik f0.93. zw. KG. Boter. Aanvoer weinig, handel vlug, Goeboter f.0fWeiboter f 1,70fl.SO Veemarkt. Melkveeaanvoer, ban- del prijzen f 450 a f570.-; Vette Var kens, goede aanvoer, handel vlug, prijzen f 0.90 a f0.92 per V2 K.G. Magere Varkens grefote aauvoer, handel flauw, prijzen f0.90 fl.00; Magere Biggen, groote aanvoer, handel flauw, f 4.00-a f4.50 per week; Vette schapen, redelijk aanvoer, handel vlug, prij zen f0.60 a f0.75: Nuchtere Kalveren, aanvoer weinig, handel vlug, prijzen f20. f35.—: Lammeren, weinig aanvoer, vlugge handel, prijz'en f40.i f50.Fokkalveren aanvoer, handel, prijzen f00.4 f00. Slachtkatveren f a f—Exporlkal* veren f4 f Eieren. Aanvoer weinig, handel vlug, prij zen f 17.00 4 f18.00 per honderd DELFT6 October. Vette Varkens. Aangevoerd 23 vette Varkens. Prijs fl.82 1.90 per Kg. Ter najaarspaardenmarkt waren heden aan gevoerd 160 paarden en hitten en 30 veulens, Piyzen: paarden f225900, veulens f125— 350 Katwijk a. d. Rijn, 6 Oct. Tuinbouw' vereeniging Katwijk en Omstreken. Aard appelen per 35 K.G: Eigenheimers f0, a f0, dito kleine f0,a f0,—Uien p. 100 K. f5.30 a f5.60, dito kl. f0.— 4 f.0—Peen per 100 bos f6.20 4 f6.70, Bloemkool I f7.80— f22,50. Bloemkool II f 9.20fll.80. Uien p. 100 KG. f5.30—5.60. Aanvoer 000 zak Aard appelen, 273 00 Bloemkoolen, 5060 KG. uien Gele Kool f8.20—9.10, Roode kool f4.90— 6.10 per 100 stuks. Handel traag. Aanvoer 27300.Bloemkool, 4850 KG. Uien. STORIPWIJK 6 Oct. Op de heden ge- houden eierenveilïng werden aangevoerd 372 kippeneieren die verkocht werder voor f 18.25 4 f 19.90 per 100, benevens 0 eenden eieren die f00.00 opbrachten per 100. VOORSCHOTEL, 6 Óct. Veiling V.P.V. Aangevoerd 314 eieren, per 100 stuks f19. 19.80, 21 eendeneieren, per 100 stukb f 19.00 19.10, 6 konijnen, p. stuk f0.20—1. Duiven per stuk fO.Oo5 Planen p. stuk f 1.00—2,20 0 Kippen per stuk f,—0, Bik. fO.OO0.Ó0, Roode kool f 00.00, Andijvie f 0.00 alles per 100 stuks. Appelen.per mandfl. 1,05 Knolrapen per 100 stuks f3.00—5,00, ZOETERWOUDE, 6 Oct. Vrije Veiling- Aanvoer goed. Kipeieren flS.3518.50. Eendeieren f 00.00. Zoetermeer. 6 Oct. Eierweiling. Aangevoerd 320 eieren. Prijzen f 15.00f 19.90 per 100 stuks. OFFICIEELE BEURSKOTEERING. 5% Nederland W/o 5°/0 Indië 4% Hope •4% Oost Jan.-Juli Oude Vaart Nieuwe Java China Japan Kon. Holl. Lloyd Kon. Ned. Stoomboot Kon. Paketvaart Huil. Stoomboot Ned. Scheepv. Unie Rotterdam. Lloyd Stoomv. Mij. Nederland Noordzee Oostzee A'dam Dcli Besoeki Doli Batavia. Cultuur Maatschappij Medon Tabak Rotterdam Dell Sencmbah Compania Cultuur gew act Nierop Insulinde olie f Poerworedjo Tels Co. Stokvis H. V. A Ind. Hand. Bank Cent. Handel Mij. Gew. Dordtsche Gecons. HolL Petrol, Koninkl. PetroL Orion PetroL Steana Roinana Amsterdam Rubber Deli Bat. Rubber Nederl. Rubber R'dam Tapanoeli Sumatra Rubber Oost Java Rubber Denver Rio Erie Missouri K. T. g Southern Railway Car. Foundry Hide Leather comm.. Hide en Leather pref. Union Pacific Anaconda copper Gulf Mexican Nat. 2e pref Marine Comm. idem pref. South. Pacific Steels Studebaker Cigar Topeka Kol. Bank Geld 3»/4 0/0 Stemming flauw vanwege telegraafetaking. Wisselkoersen fie Amsterdam. 6 Oct. 5 Oct. pariteit Londenf 11,28 f ll.S8»/4f 12,10.7 Berlyn Hamburg 5,05 5,12i/2l, 59,26 Parys 21,47i/a 21,45 „48,— Brussel Antwerpen 22,67Vj 22,67Va 48, Bazel„51,75 „51,55 „48,— Weenenl,37»/2 1,27»/* „50,48 Kopenhagen. „45,45 45,30 „66,67 Stockholm 04,80 64,25 66,67 Christiania ..45,45 „45,30 „66,67 V.K. O.K. 87 z 87'/a 15 5 8681/4 368 850 347 285'/, 3273/, 124 183 186 3951/2 196 159 211 213 213 2551/». 252 of*'' 235 43 269 5261/a 330 340 669 669 242 311 f335.- 159 150 241 128 594 769i/a 756 250 250 211 212 757 759 311 315 817 816 SD/a 81 185 206 203 1571/a 158 107 134 219 ■315 5i/a 5V, 251/4 23Va 7»/< 7»/4 405/s 1693/4 14 1603/. 33 10 2Si/t 28 91 Va 129 lllVa 111 783/4 73i/a 80 111 284 de poet- en

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 3