BINNENLAND. Uit de Omgeving. Genieentêlijke Aankondgingen, Uitreiking van Suikerkaarten voor Kinderen beneden I jaar. Dc Burgemeester der Gemeente Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden dnt vanaf Dinsdag 5 October tot en met. Vrijdag 8 October kunnen worden ontvan gen de Suikerkaarten voor kinderen bene den 1 jaar. Deze uitreiking geschiedt uitsluitend op vertoon van de Levensmiddelenkaart en bet Trouwboekje en. alleen aan het Bureau N. Rijn no. 22. Het bureau is geopend 's morgens van 912.30 uur en 's middags van 25 uur. N. C. BE G-IJSELAtAR, 'Burgemeester. Leiden, 2 October 1920. Gemeentelijke Vischverkoop De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat heden avond (Zaterdag) van 510 uur aan den Gemeentelijken Vischwinkel (Visclimarkt) verkrijgbaar is SCHELVISCH a f0.16 en VERSCHE HARING a f0.14 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, - Burgemeester. Gemeente Secretarie. Op Dinsdag 5 October e.k. zal aan de ge meentelijke vischwinkels (Visclimarkt en Stadshulpwerf) verkrijgbaar zijn SCHEL VISCH en SCHOL. Leiden, 2 October 1920. ■Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen bij deze ter algemeene keünis, dat de Bureaux der Gemeente-Secretarie op Maandag 4 October sls. slechts zullen ge opend zijn van des voormiddags NEGEN tot TWAALF uren. N. C. DEI GIJSiEL'A'AiR, Burgemeester. VAN STiRIJ'EN, Secretaris. Leiden, 2 October 1920. B. en W. van Leiden, gezien de verzoe ken van a. L. J. van der Poel om vergunning tot Qiet uitbreiden van de smederij in het per ceel Raamsteeg Nr. 7, kadastraal bekend Sectie E Nr. 1271, door het bijtrekken van het benedengedeelte van het perceel Raam steeg Nr. 9, kadastraal bekend sectie E Nr. 1271: b. J. G. Pulle om vergunning tot het uit breiden der- machinale boekbinderij in hetv perceel Dullebakkersteeg Nr. 4, kadastraal bekend Sectie II l^r. 3410 en 3405, door het bijplaatsen van een electromotor van 1 p,k. voor het Shn drijven van een te plaatsen linieormachine; c. de N.V. Koper- en Metaalgieterij „De Vulkaan", gevestigd te Ledden. om ver gunning tot het oprichten van een fabriek voor.koper- en metaalbewerking in bot perceel Longegracht Nr. 113, kad. Sectie B Nr. 1778, waarin geplaatst en in werking zullen worden gebracht: 2 electromotoren elk van 10 p.k., waarvan een voor reserve, voor het aandrijven van 2 draaibanken, G revolverbanken, 4 fraismachin-es, 1 am aril- slijpsteen, een goreedschapsPijpmachine, een boormachine en 2-schaafbanken; 2 electromotoren elk van 6 p.k., waarvan een voor reserve, voor het aandrijven van G revolverbanken, 1 kleine boormachine, 1 zesspillige boormachine, 2 boormachines, een amarilslijpmachine, een ijzerzaagma chine, twee schroefbanken, 2 draadsnij- bankjes, 1 draaibank en 1 lier; 1 electromo-' tor van 5 p.k. voor het aandrijven van een lintzaag en een houtdraaibank; 1 electro motor van 10 p.k. voo^iet aandrijven van 5 polijstmachines en 2 amarilslijpsteenen; 1 electromotor van 10 p.k. voor het aan drijven van een luchtcompressor; 1 elec tromotor van 5 p.k. en 1 van 11/2 p.k. voor het aandrijven van een zaï^dslraalappa- raat; 3 „mei to veris met 3 ventilatoren met ingebouwden electromotor van 1 p.k.; 3 vormmachines; een veldsmidse en 4 auto- geenlaschapparaten Geven bij dezen kennis aan het publiek dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn. Op Zaterdag den 1G October e.k. des voor- middags te half elf zal op het Raadhuis gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen. MAANDAG, 4 October. Feestavond der Leidschc* Christelijke Oranjevereeniging in de Stadsgehoorzaal. Spreker Ü6. v. Noort. Apotheken die tot en met Zondag op Maandagnacht eiken nacht en des Zondags geopend zijn: van 4 October tot cn met 9 October Apo theek Pelle en Gemeente-apotheek; Zon dag 10 October met avond cn nachtdienst: Apotheek Pelle en Apotheek Duijster. om de hoek van 'f, Gangetje, waar een vuurtoren van tabak een aardig staaltje i6 van etaleernijverbeid en waar verder de moest geurige sigaren en tabaksoorten zijn uitgestald valt de etalage der firma Hoogendoo rn—B uithuis op door een bijzonder smaakvolle etaleering. In de ee-ne etalageruimte, vallen in statigo plootimg de fijne vitrage stoffen 'naar be neden. terwijl als pendant de meer fijnere stoffen, gekleurd en ongekleurd een sieraad voor ieder venster zuliein wezen. In de an dere etalage zagen wij allerlei soorten tapij ten. klëeden enz. Vooral de stijlvolle en toch weer eenvoudige, zonder veel hulp middelen opgesierde aamkleeding viel te Bewonderen, Óp de Nieuwe Rijn noemen wij nog de etalage van v. d. ,R e ij d e n's banketzaak, wahr alle soorten fijn gebakwerk, bonbons en al wat men tot het patissiers- en con- fissc-ursvak behoort om strijd uw aandacht vragen. In zijn genre een goed geslaagde étalage, evenals als van de wed. H. D. Le»ïs, waar allerlei wollen stoffen in fijne kleurschakeering een plaats in de uitsEal- ruimt'e innemen. Vooral het tweede ven ster, waar ,de Leidsche kleunen, het rood en het wit, in allerlei wolsoorten tot hun recht komen, boeide onzen aandacht ten zeerste. En eindelijk noemen we in al zijn 'bescheidenheid de étalage van den heer Cornelisse in de Rijnstraat. Om de at tractie dies te grooter te maken, heeft ge noemde 'heer aan zijn etaleering nog een raadwedstrijd verbonden, waarvan de prij zen ook voor het publiek te zien zijn. Wie raadt mee? Mr. Fock cn de Zending. Bij een onderhoud dat mr. Fock de nieu we landvoogd van Indië had met een ver slaggever werd o. m. gevraagd, of hij, de vrijzinnige geen meeningsverschillen vrees de met do tegenwoordige anti-vrijzinnige regeering, vooral in kerkelijke aangelegen heden als de Zending of de Christelijke Scholen. De heer Fock antwoordde hierop, dat z.i juist zijn benoeming door een ltechtsche Regeering, die immers zijn denkbeelden omtrent deze zaken kende en wel wist, dat hij ze niet zou verloochenen, een bewijs was, dat het Kabinet ten deze een gematigd beleid wen6chte. Trouwens, hij zou de laatste zijn om de verdienste van de Zending op verschillend gebied, niet het minst dat van het onder wijs, te ontkennen, terwijl van den ande ren kant ook de kerkelijkcn wel moesten inzien, dat do Christelijke godsdienst aan de Indische bevolking niet kan worden op gedrongen. Departement van Defensie. Afgekondigd i6 Staatsblad no. 759, bevattende het Kon. besluit van den 27sten September 1920, tot opheffing van do Departementen van Oorlog en Marino en tot instelling van een Departement van Algemeen Bestuur, dat den naam zal dragen van Departement van Defensie. Bij dit Kon. besluit is besloten op te heffen (1c Departementen van Marine cn van Oorlog en in te 6tellen een Departement van algemeen be stuur, dat den naam zal dragen van Departement van Defensie; aan het Hoofd van dat Departe ment op tb dragen de zorg voor do uitvoering van al de maatregelen, die tot dusver bij den Minister van Marine of den Minister van Oorlog berustten Op het Hoofd van dat Departement gaan over alle bevoegdheden en verplichtingen bij algemee- nen maatregel van bestuur of bij Kon. besluit verleend en opgelegd, aan den Minister van Marine of den Minister van Oorlog. Alle Minieterieele beschikkingen, aanwijzingen en andere beslissingen, genomen of gedaan door of namens den Minister van Marine of den Mi nister van Oorlog, worden geacht door den Mi nister van Defensie te zijn gehandhaafd. Dit beslit treedt in werking op een nader te bepalen datum. Ingewikkelde administratie. Na een onderhoud met don minister van Finan cien heeft het bestuur der Nederl. Vereeniging van Vischhandelaren een onderzoek ingesteld naar de oorzaken der vertraagde opheffing van het vervoerverbod en de afleVering van oesters uit den vrijen handel. Gebleken is, dat de ingewikkelde administratie ve regeling, die aan de opheffing moest voor-, afgaan, de directe inwerkingtreding van den ouden toestand belemmerde. Aan de departemen ten van Landbouw en van Financiën werd met den meesten spoed getracht om _«Je autoriteiten in Zeeland, de douane en de 6poorwegrirecties, van den gewijzigden toestand telegrafisch te ver wittigen. Verhooging van getuigcngeld. Met 1 October zijn in werking getreden de wij zigingen in het tarief voor liet toekennen van ver goeding aan personen, die ten dienste der Justitie werkzaamheden verrichten als getuigen, deskundi gen, tolken, enz. Als regel zal voor reiskosten niet een vast be drag per K.M. worden vergood, maar een bedrag, zooveel overeenkomende met de werkelijke reis koeten. De vergoeding voor tijdverzuim, die voorheen 10.50 bedroeg wordt verhoogd tot een maximum van f3.De rechter zal dit bedrag in billijk heid hebben vast te stellen. Wanneer een getuige of deskundige wordt ge acht geen schade door tijdverlies te hebben ge leden, b.v. in al dio gevallen, waarin het salaris doorloopt, zal hij geen tijdverzuim vergoed krijgen Voor nachtverblijf kan in de toekomst aan een getuige f3.— inplaats van fl.50 worden uitbe taald. Ook de aan deskundigen te betalen belooningcn ondergaan verandering; ook#hier zal de rechter in billijkheid hebben to beoordeelen, doch het maximum bedraagt f 10.per uur. ^,ln het geheel genomen zal voor tijdverzuim wel iets meer betaald worden, doch de reiskosten, die voorheen 5 cent per K.M. bedroegen, zullen nu het werkelijk betaalde vergoed wordt, eer minder dan meer bedragen. Behoudens uitzondering wordt slechts naar het tarief der 3o klasse berekend. Suikerkaart. In het tijdvak van Maandag 4 October tot en met Zondag 40 October zal geldig zijn bon no. 53 van de Rijkssuikerkaart. Botor. Van de boter, bereid door producenten, welke zich schrift el ijk verbonden hebben tot nakoming der verplichtingen, hun in gevolge artt. 1 en 2 der minieterieele be schikking van 15 Augustus opgelegd, zal mogen worden uitgevoerd 15 pet. der pro ductie over de week van 19 tot 26 Septem ber j.l. BUITENLAND. Geweren uit Nederland? Wegens smokkelen en verhandelen van een groot aantal Duitsche geweren, die zich in Nederland heeten te bevinden, zijn de erfprins van Hohenlohe-Langenburg, de ritmeester von Unruh en. de eerste luite nant -Tölz voor den recbtèr gedaagd. De zaak loopt over niet minder dan twee mn- lioen geweren. Volgens mededeeling der autoriteiten, die de zaak op het spoor kwa men, zou ritmeester Unruh bij Tölz zijn ge komen met de mededeeling, dat hij uit. Ne derland elke gewenschte hoeveelheid gewe ren machtig kon worden, hetgeen Tölz aan den erfprins zou hebben overgebracht, die op het plan zou zijn ingegaan. Bij het voorloopig verhoor verklaarde de erfprins, dat de geheele zaak berustte op een onschuldige uitlating van von Unruh, die door de aanbrengers tot heel wat was opgeblazen. De Lokal Anzeiger zegt, dat de geheele zaak buitengewoon duister is, aangezien het ondenkbaar is, dat iemand aan geweren zou kunnen komen, die zich in handen van de Nederlandsche regeering bevinden. Doch zelfs dan zouden het hoogstens 200.000 en nooit twee millioen 6tuk6 zijn. De finaücieelc toestand. Omtrent de regeling van den financieelen toestand, die in Frankrijk do9r den oorlog geschapen is, wordt gemeld, dat de publieke uitgaven van den eersten Augustus 1914 tot den llden November 1918 circa 200 milliard hebben bedragen. Deze uitgaven zijn gedekt door belastingen 32 milliard, door geconsolideerde binnenlandsehe lecnin- gen 53.2 milliard, door credietoperaties in het buitenland 31.5 milliard, door leenin gen op korten termijn 50 milliard, door voorschotten van de Banque de France en de Banque d'Algerie, samen 25 milliard. De hoofdzorg van de Fransche regeering is het evenwicht te herstellen in de openbare financiën. Dit i6 geschied door de begroo ting van 1 Juli 1920 volgens welke de nor male permanente uitgaven op 21.761 mil lioen zijn vastgesteld, waarin behalve een 6peciale reserve voor den dienst der open bare schuld 11.633 millioen is opgenomen. De nieuwe belastingen zullen 7913 millioen opbrengen, dat is per hoofd der bevolking 574 francs, tegen i29 francs per hoofd in 1913. KINDERVERGIFTIGING. Dezer dagen hebben, naar de „Msb." meldt, verschillende socialistische en vrij- denkersbonden te Berlijn in de Lustgarten een groote betooging voor d^verwereldlij- king der scholen gehouden. Terwijl de ouders door Adolf Hoffman met het thema der godsdienstlooze school werden bezig gehouden, trokken de leerlingen, jongens en meisjes van zes tot twaalf jaar door de straten met de borden, waarop o. m. te le zen stond: „Maak ons leven goed en mooi, een ander leven bestaat er niet" en „Laat ons niet in de duisternis. Wij eischen de godsdienstlooze school! Weg met bijgeloof! Vrije school tot de universiteit voor de be gaafden!" De redenaars hitsten op tegen godsdienst en priesters. Men wordt met walging vervuld als men ziet, hoe op deze wijze kinderzielen vergif tigd worden en kinderen voor demonstra ties gebruikt worden, welker beteekeni6 zij met hun kinderlijk bevattingsvermogen zelfs niet kunnen begrijpen. Maar voor de anti-godsdienstige fanatici zijn zelfs kin derzielen niet heilig. -Hen nieuw succes van WrangeL Het stafbericht van Wrangel meldt: Na een schitterende operatie werd de bolsje- wieksclie legermacht in de ptreek van Alexandrof6k totaal vernietigd. Na een strijd van z'es dagen omsinge'den wij de roode troepen in de streek van Oriechof- ALexandrofsk over-een front van 200 werst Wij maakten ruim 10,000 gevangenen en veroverden een reusachtige hoeveelheid buit. De ontwapening. Het Ministerie van landsverdediging deelt mede, dat de Duitsche troepen volgens de bepalingen van het vredesverdrag uit de vijftig kilometer-zone bij den Rijn zijn te ruggenomen en dat het leger op honderd vijftig duizend man is teruggebracht. Matrozen gearresteerd. De autqriteiten hebben het Russische stoomschip „Rodosto", waarvan matrozen, te Genua zich op bevel van Lenin hadden meester gemaakt, onder dwangbeheer ge plaatst. Het aantal gearresteerde matrozen bedraagt 60. Onder de havenarbeiders in de Italiaan- sche havens heerscht gyote opwinding. Zij hebben tegen de arrestatie protest aange- teekend. De staking in de Borinage. De mijnwerkersBtaking in de Borin^e heeft zich naar Havas uit Bergen meldt over een andere mijn uitgebreid. Men vreest een uitbreiding der beweging in de richting van het centrale bekken. Op het oogenblik zijn er 20.000 tot 25.000 6taker6. TER AAR. Predikbcuten. Ned. Herv. Kerk v.ra. 10 en D.m. 7 uur da. Enkelaar. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 2 uur da. Kuipers. Burgerl. Stand. Bevallen: P. Sanders geb. Turk z. Marktberichten Groentenvei- ling. Prin6enboonen I f 2.tot I 2.15, id. II f 1.80 -f 1.85, id. Ill f 1.30. Snijboonen I f2.50 tot 12.40 per 10 kilo. Rode kool I f 12.20-f 14.-, id II f 6. -tot. f 10.-. id. Ill f 3.- tot. 4.80 per 100. Witte kool per 100 kilo f2.70, Winter peen I per 100 kilo 14.40, id. II per 100 kilo f2.40. Deze week werd een vergaf ring van gemeentebelangen gehouden. De vergade ring werd door den voorzitter, de heer Jac. Vi6- scher, goopend. Dc voorzitter Wees er op dat de ze vergadering was belegd vanwge den spinnen- den toestand die in déze gemoente heerscht we gens den Hoofdelijken Omslag, hetwelk volgens sproker'6 oordeel voor menigeen in de gemeente veel te hoog en te moeilijk werd om tc betalen en om hierin eenigc verandering te krijgen om de draagkracht der belastingbetalers eenigszin6 te verlichten werd besloten om een verzoekschrift, voor herzienning van het kohier dezer gemeente ie zien vorkrijgen. Dit verzookschrnt werd met algemoëue stemmen aangenomen en zal onverwijld aan den Raad worden toegezonden. Na de vergadering voerden nog eenige sprekers het woord. Zij zeide dat oen grondige herziening van het kohier zeer gebiedend was. Hirna sloot de voorzitter de vergadering. KATWIJK. Tot adjunct-commies le klas- ee ter Secretarie dezer gemeente^ is benoemd do heer H. van der Wiel te Tgum. KATWIJK AAN ZEE. De ku6tvi66chers hebben deze week in doorsnee genomen zeer goede resultaten verkregen. W«gens het aanhoudend mooie weer kon er bijna dagelijks worden gevischt. Het lage water en do zandbak was meermalen oorzaak dat het uitvaren niet zoo gemakkelijk ging. De besom mingen varieeren van f 100—f 200. De heor Mr. M. E. del Castil- lo Salomons, advocaat en procureur, 6edert gerui- men tijd alhier woonachtig, gaat zich weder te 's-Gravenhade vestigen. De 6chietclub Jacoba van Beijeren, van de onderafd. Noordwijk en Ometre ken van den Algem^ Nederl. Politiebond hoopt Dinsdag a.s. een ouderlingen schietwedstrijd te houden. Aan de markt werd heden aangevoerd 2 partijen pekel en vijf partijen steur- haring. De prijzen waren al6 volgt: V. H. f24.20, St. H. f 23.20. f 17.35, f 25.-, f 16.65, f 19.55, f 22.10 f 19.85. Makreel f 15.tot f 18. H. opgehouden voor f 16.55, V. H. opgeh. voor f22.30, f24.60, V. H. opgeh. voor f. 24.40— f 23.60. De melkverk'oopers hebblen den prij6 van de melk met ingang van heden ge bracht van f 0.18 op f 0.23 per litei*; eene ver hooging dus van f0.05 per liter. Dat menige huismoeder -niet erg vriendelijk was. behoeft ze ker niot nader te worden vermeld. BOSKOOP. Coöp. Vereeniging „De B o-s- koopschc Veiling". Er werden prijzen besteed als volgt: Bloemen: Afgesneden rozen 30—55 ct. Dahlia's 1025 ct. Spirea's 12 ct. /Lupinen 5 ct. Centaurea 3 ct. per bos. Clematis, Prins-Hendrik per tok 5,5—6,5 ct. Chrysanten per bloem 12 35 ct. Groenten: Stoksnijboonen 34 ct, Poen 2 3 ct. Tomaten 10—17 ct. per K.G. Kroten 5 ct. per bos. Bloemkool 10 ct. per Btuk. Vr ij dagmorgen had er alhier aan de Zuidkade oen ongeluk plaat6 wat wonder boven wonder nog goed is afgeloopen. Omstreeks 8 uur passeerde aan de Zuidkado de vrachtauto Boskoop—Rotterdam. Doordat de chauffeur uit meest wijken voor een petroleumwa- gon. geraakte hij het stuur kwijt, met gevolg dat hij tegen het huis van den landbouwer Blonk reed. De schade was aanzienlijk, zoowel aan het huis alsmede aan de auto. Van dc woning werd de geheele dakgoot, alsmede een gedeelte van het dak afgereden. Porsoonlijke ongelukken hadden niet plaats. BODEGRAVEN. -Een auto komende uit de ricfa ting Utrecht, reed te vlug over de brug, waar door do brugwachter, de Graaf, werd aangereden, zoodat hij kwam te vallen en de auto over beide beenen van hem reed. Alhoewel de Graaf hierdoor even bewusteloos was, heeft hij er toch geen letsel uit behoudcu. Door het onbeheerd laten staan van een bakkerskar, reed deze te water. De honden werden gelukkig spoedig gereed. De bakker had wat waardeloos brood en werd door de omstanders geholpen om kar en inhoud weer cp het droge te brengen. De voetbalvereenïging B. V. V. die 3 April werd opgericht, is heden tot de Goud- sche bond le klasse ingedeeld. Burgerl. Stand. Bevallen: A. E. BerkeTaarMak d. A. ZeeuwRodenburg z. K. Hartskamp—Muis d. M. M. de Vlieg—: Scheer d. Kerkberichten. Herv. Kerk. Zon dag v.m. 9.30 uur de heer Muller; n.m. 6 uur: ds. Kooij van Nieuwkoop. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 6 uur ds. Ver- eeg van Ouddorp. STADSNIEUWS Door den Commissaris van Politie wordt aan de burgerij dringend verzocht bij den optocht aan de volgende wenken gevolg te geven: dat geen publiek met- den optocht mede loop t; dat tijdens den optocht geen publiek op de bruggen of tegen brugleuningen plaats neemt; dat ieder zi'ch houdt aan de bevelen der politie; dat al het mogelijke wordt gedaan om het schrikken van paarden, bij den op tocht aanwezig, le voorkomen. Do groentijd. Verleden, jaar heeft ..Het Vaderland" in zijn blad een sympathiek-felle campagne gevoerd tegen het domme groenwezen, wat bij onze „intellectueele" jongelui nog maar steed! in eere blijft. Deze week bevatte het blad een artikel, waarin het met voldoening meende te mo gen constatceren, dat in den groentijd te Leiden nu althans eenige verbetering is getreden; dat het er dit jaar althans min der ruw en onbeschaafd toegaat. De med. sltui. P. de Haas ontkent ech- tër die verbetering, en hij schrijft dn het „Vaderland": „Met verwondering las ik het, stuk over bij machte schijnt te zijn dergelijke perso nen uit hyn midden te weren, zoolang zal het peil van ontgroenen blijven beneden critiek. Een lafaard wordt men genoemd, wanneer men zich terugtrekt, omdat men er niets voor voelt zich te laten mishande len, vooral ook op zedelijk gebied, door lie den met wie men later niet zou wallen omgaan, die men om hun levenswijze moet verachten. Zou het niet mogelijk zijn, ook door de dagbladen, den menschen te laten inzien, dit moed nog iets anders is, dan het zich weerloos laten mishandelen door dronken lui. In Groningen is het besef hiervan ook reeds doorgedrongen tot het „behoudend" studentencorps; fm Delft is men op den goeden weg daarheen. Moet Leiden achterblijven of zou liet mogelijk zijn, dat de publieke opinie hier een krachtige stoot geeft?" Arbeidsbemiddeling voor handelsreizigers. Gisteravond had in café Neuf de verga dering plaats, belegd namens de drie hier ter stede gevestigde faancLelsverecuigingen „St. Christoffel", „Eendracht" en de Ned. Handelsreizigers vereeniging, waar als spre ker optrad de Wel. Ed. heer A. Beeftink, leider van v.h. Rijksbetrekkingbureau voor Handelsreizigers en Handelsagenten, die werking van dit Bureau uiteenzette. Een vergadering tot dit doel In den Turk belegd eenigen tijd geleden kon niet doorgaan, daar de spreker niet aanwezig was. De heer Driessen, voorzitter van de R.K. Handelsreizigersvereeniging, leidde deze vergadering Deze opent met een woord van welkom, en zegt dat er nog velen, zoowel werkgevers als werknemers, weinig van de werking van het Rijksbetrekking bureau weten of dit verkeerd beoor deelen. Dan geeft de voorzitter het woord aan den spreker, die begint met te zeg gen dat het geheel buiten eigen schuld' lag, dat hij op 10 September tevergeefs op zich liet wachten. Spr. zet uiteen, dat openbare arbeidsbe middeling den besten waarborg geeft aan beide partijen. Haarlem heeft in 1902 de eerste open bare arbeidsbemiddeling in 't leven ge roepen. Thans Iheeft men er een 40 in ons land. Deze arbeidsbeurzen gingen allen uit van de gemeenten. In 1914 werd van regeeringswege de eer ste centrale arbeidsbeurs opgericht door Minister Treub. In 1918 is voor de handelsreizigers de openbare arbeidsbemiddeling een feit ge worden. Spr; spoort de leden aan steeds van 'bo vengenoemd Bureau gebruik te maken. Hij, die een betrekking wenscht moet zich aan het Bureau aanmelden; degenen, dip een werknemer zoekt, moet naar dit Bu reau worden verwezen. Na de duidelijke uiteenzetting van den spreker was er gelegenheid om vragen te stellen, waarvan gebruik werd gemaakt. O. a. wordt geklaagd over een sociaal democratisch Raadslid, den heer de la Rie, die zijn reizigers 25 a 30 cent verblijfkos ten per «lag geeft, terwij-l het minimum 1 gld. is. De leerzame vergadering werd na een dankwoord van den voorzitter gesloten. De heeren G. J. de Vogel en P. J. Stomps, beiden alhier, zijn ter beschikking gesteld van dien gouvern.-generaal van Ned-Indië, om daar te lande te worden benoemd bij den post-, telegraaf- en telefoondienst. Met ingang van 1 dezer zijn bevorderd bij 's Rijks Museum van Natuurlijke Histo rie alhier tot amanuensis 1ste klasse da heeren P. P. de Koning en W. A. Kohlbeck, beide thans praeparateur; F. v. d'. Laaken, thans amanuensis 2de klasse. Prof. dr. W. Nolen, hoogleeraar bij de faculteit der geneeskunde aan de Leidsche Universiteit, zal op 27 October a.s. den dag herdenken waarop hij 40 jaren geleden aan de Leidsche Universiteit tot med. doctor werd bevorderd. 0FFICIEELE BEURSNOTEERING. 5% Nederland W/o 5% Indië. 4% Hope 4% Oost Jan.-Juli Oude Vaart Nieuwe Java China Japan Kon. Holl. Lloyd Kon. Ned. Stoomboot Kon. Pakotvaart - Holl. Stoomboot - Ned. Scheepv. Unie Rotterdam. Lloyd Stoomv. Mij. Nederland Noordzee Oostzee A'dam Deli Besoeki Deli Batavia. Cultuur Maatschappij Med~n Tabak Rotterdam Dell Sen-'mLah Compania Cultuur gew act Nierop Insulinde olie Poerworedjo Tels Co Stokvis H. V. A Ind. Hand. Bank Cert. Handel Mij. Gew. Dordt6Che Gecons. Holi. -PetroL Koniinkl. Petrol^ Orion Petrol. Steana Romana Amsterdam Rubber Deli Bat. Rubber Nederl. Rubber R'dam Tap&noeli Sumatra Rubber Oost Java Rubber Denver Rio Erie Missouri K. T. Southern Railway Car. Foundry Hide 4 Leather comm.. Hide en Leather pref. Union Pacific i Anaconda copper Gulf Me-ican Nat. 2o pref Marine Comm. idem pref. South. Pacific Steels Studebaker Cigar Topeka Kol. Bank Geld 4 o/o V.K. 891/2 SO 833/4 id/2 3 375 358 245 1301/a 185 200 159 221Va 213 258 881/2 235 43 164 485 268 526 330 340 666 265 325 327.50 163V2 158'/o 240 129 594 798 ex. 2831/2 216 7561/2 312 8101/2 O.K. 160 1 2171/2 1741/a 117 185 225 844 53/4 248/4 8 391/2 1691/a 131/2 75VS 160 131 85 126 IHV4 69i/a 761/» 107 282 218 211-12 256 485 260 526 828 338 664 878 281i/a 217 770 815 882-8 83 5»/, 25 8 87V, 81 8'/. 27i/i 1111/. 71

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2