Tweede Blad. Donderdag 30 Sept, 1920 Uit de Pers. SOCIALISATIE. Over de laatst gehouden meeting van de S.D.A.P., waar gesproken is: „Tegen de re actie en voor socialisatie", zegt De Vrijz Democraat, dat de heer Troelstra weinig zeido over de socialisatie, maar veel tegen de reactie, omdat 't veel gemakkelijker is kritiek uit te oefenen, waardoor de partij groot is geworden, dan op te bouwen, hoe wel dit laatste toch van veel meer belang is De groote leider zei ojtl: „Socialisatie van de productiemid- delen kan slechts slagen wanneer zij doorgevoerd wordt door een in haar innerlijk wezen gesocialiseerde arbei dersklasse" en: „De socialisatie is eer langdurig proces, waarmede pas kan worden begonnen, wanneer het prole tariaat de leiding van den staat heeft genomen op den grondslag van collec tivisme en demokratie." Lieve deugd wat zal dat nog lang duren! Vooral nu men ook nog hoort „dat de toekomst somber is, omdat de arbeiderklasse niet bezield is met de noodige energie en idealisme", wordt het zoo zachtjes aan een wissel op de eeuwigheid. Maar wat geeft dat alles, men hoeft een mooie „leuze" en dat is de hoofd zaak. Tegelijkertijd vernemen wij echter, dat de socialistische Kamerfractie over weegt wetsontwerpen in te dienen om met de socialisatie een begin te maken op den grondslag van het socialisatie- rapport. Hoe zit dat nu? Energie en idealisme ontbreekt, de loekomst is 6omber, het proletariaat heeft de leiding nog niet En toch maar beginnen? Zal men met zoo'n komedie de be wuste arbeiders nu maar altijd zoet kunnen houden? Troelstra tot de kompakte menschen- raassa. „Het Volk" aan zijn lezers En dan neemt men ons nog kwalijk dat wij niet zoo dadelijk geneigd zjjn den socialisatie-wissel te accepteeren! ■V-fa»--:.-- BINNENLAND. ecn M van 'do linkerzijde als voorzitter zal optreden. Als eerste ondervoorzitter fungeert thans Mr. Dr. D. A. N. P. Kooien (R. K.) tiet is niet onwaarschijnlijk dat hij den heer r ock zal opvolgen. Staten van Zuid-Holland. In de gisteren gehouden openbare zitting van het Hoofdstembureau voor de verkie zing van de leden van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland is, tengevolge var het niet aannemen van hare benoeming doormej. dr. C. A. van Manen te 's-Graven- hago benoemd verklaard tot lid der Staten voornoemd de heer P. S. do Laat do Kan ter te s-Gravonhage. Ecu tegenspraak. Het Ned. Correspondentie-bureau te Den Haag meldt Wij vernemen van de meest bevoegde zij de, dat berichten en mededoelingen in dag bladen betreffende onderhandelingen over militaire afspraken met Belgie en een mo gelijke wijziging van het te dien aanzien door de regeering ingenomen standpunt onjuist is en uit de lucht gegrepen zijn. Y errekenkantoor voor Suikerbons. Naar wij vernemen, zal het Centraal Verrekenkantoor voor Suikerbons, hetwelk zich in ruim 1000 gemeenten van ons land belast met de directe verzilvering der Rijkssuikerbons, ook gedurende het cam pagnejaar 192021 met die werkzaamhe den voortgaan. Spoorweg-onregelmatigheden. De redacteur van de „Msb." te Brussel seint: Ten gevolge van de verandering van den zomertijd in Nederland in België zal de tijd eerst op 25 October veranderd worden is er ceu soort ontreddering ontstaan in het internationaal spoorwegverkeer. Reizi gers uit Nederland naar België komen veel to laat aan en missen daardoor veelal hun verbindingen. Volgens de „Vingtième Siècle" zou' de Nederlandsche regeering vergeten zijn me- dedeeling van deze verandering te doen aan de Belgische autoriteiten. Het vrouwenkiesrecht. In de vergadering van het prov. comité van anti-rev. kiesvereenigingen in Fries land sprak Mr. P. S. Gorbrandy over het vrouwenkiesrecht- Na een uitvoerige besproking bleek men ,er vrij algemeen over eens te zijn, dat de vrouw straks, daartoe door de Overheid geroepen, do plicht heeft mee haar stem uit te brengen, dat al het mogelijke moet ge daan, om haar in a.-r. richting te doen stemmen en dat daartoe voorbereiding noo- dig is, die men plaatselijk van omstandig heden moet laten afhangen. Regeeringsmeel. Voor Regeeringsmeel zal als inkoopsprijs voor gemeenten met 1 Oct. gelden de prijs van f 34,85 per 100 K.G. af fabriek. Duurtetocslag Spoorwegpersoneel. Gisteren had de maandelijksche confe rentie plaats tusschen de directie en de ver tegenwoordigers der organisaties. De directie deelde mede, dat aan het per soneel een uitkeering in eens zal worden gegeven van resp. f 50, f 75, f 100, f 125 f 150, f 175, f 200 enz. Bovendien zal een kindertoeslag worden gegeven van f 10,— per kind vanaf het eerste kind. De Arbeidswet 1919. Bij Kon. Besl. van 27 September is be paald, dat: de Arbeidswet 1919 in werking treedt op 24 October 1920 met uitzonde ring van: a. de artikelen 14 tot en met 21 en 44 tot en met 66; b. artikel 68 en artikel 69, onder a tot en met d, voorzoover zij betrekking hebben op den arbeid in winkels, kantoren, apotheken koffiehuizen, hotels cn verplegingsinrich- tingen. Het tijdstip, bedoeld aan het slot van ar tikel 101, vijfde lid, onder c, der Arbeids wet 1919 wordt gesteld op 1 Juli 1921. Ka mer-va caturc. In de plaats van Mr. D. Fock, die binnen kort naan Batavia vertrekt zal als Kamer lid optreden, de heer P. J. de Kanter oud- wethouder van Dordrecht. Het Kamerpresidium. Door het aanstaand vertrek van Mr. D Fock komt ook de voorzitterszetel dei Tweede' Kamer vacant. Het is niet waarschijnlijk dat nu weei FÉUiLLETON. Langs donkere wegen. 122) Er waren 's-morgens eenige gewichtige brieven gekomen en in plaats van als be geleider- der dames op te treden, zag de jonge rechtsgeleerde zich genoodzaakt den gehealen middag droog schrijfwerk te ver richten. Maar het lag niet in zijn aard zich over kleine tegaaheden te -beklagen dat w as alles wal luj zeide,- toen hij hun op Ikorten, zak el ij ken toon van. zijne teleur stelling had verfdd, lot grOot misnoegen \un eciie zijner -toehoorsters. „Het spijt mij aeer, Mary, maar zaken zijn zaken, en een man, die werkt, is niet altijd me est ar van zijn tijd. Het ergste is, dat ik mijn bezoek zal moeten bekorten; ik vrees, dat ik na Vrijdag geen dag meer zal kunnen blijven." „Vrijdag!" riep Mary uit op ontstelden itoon. „Bn het is nu Dinsdag; en wat moet ,er dan van mijne bu-ite.npartij worden? En "er is nog geen briefje geschreven en geen juitnooddging gedaan?" „Zoudt ge het niet kunnen schikken te gen Donderdag?" vroeg Dollie op zachten toon en toen hloosde zij. Misschien zou Mr. Lyndhursl viudcn, dat zij te veel be lang stelde in zijne handelingen. Chr. Bewaarschoolonderwijzeressen. Dc Jaarvergadering van de Vereeniging van Chr. Bewaarschoolonderwijzeressen in Nederland had Zaterdag j. 1. te Utrecht plaats. Er was een honderdtal leden tegenwoor dig. Op de gewone wijze werd de vergade ring geopend. Uit de verschillende versla gen blijkt, dat er 250 leden, 7 afdeelingen. 102 begunstigers der Vereeniging zijn. De financieele toestand ir niet gunstig, steun is zeer noodig; de Vereeniging, die nog zooveel heeft te doen en zulk een belangrijk werk verricht voor het zeer jonge kind, ver dient dien 6teun in ruime mate. Het fonds „Helpt elkaar" heeft zooveel mogelijk aan zijn taak gearbeid, behoeftige Scholen te helpen aan leermiddelen, dit kon maar zeer gebrekkig geschieden, doch niet ongezegend. De Bibliotheek der Vereeniging telt 51 deelen. Als Bestuurslid is herkozen mej. J. van Bohenien, als adviseur de heer H. Milo beiden te Nijmegen. Na het geven van een kort overzicht van het ontwerp van YVet werd besloten 9 Oc tober een vergadering te houden, ten einde te 'bespreken, welke maatregelen in vér band met dit ontwerp de Vereeniging heeft te nemen. In de namiddagvergadering voert het woord Dr. J. H. Gunning YYzn. over: „Het spelen." De Neutrale Partij. Ten huize van den heer Treub, wiens toe stand bevredigend is, al zal hij nog gerui- men tijd thuis moeten blijven, heeft giste ren de club der Kamerleden van do Neu trale Partij vergaderd en zijn prof. mr Treub cn de heer Abr. Staalman herkozen onderscheidenlijk als voorzitter en secre taris der club. „Het zou wel een zeer plotseling opgeko men feest zijn; Janet zou er van schrik ken", zeide Mary aarzelend. „Zij wilde gaarne een groot feest hebben, en muziek uit Canterton, en „O, het gaai best zonder muziek", ant woordde Dollie snel. „Vraag de menschcn om -te -tennissen. Ge weet wel, dat zoo'n groot feest als waarover Mrs. St. John altijd praat u veel te moe maakt. Gij zij-t veel te meegaand, Mary; gij moet ook eens aan u zelf deuken." „Als Janet maar niet teleurgesteld i6", zuchtte Mary. „Wat vindt gij er van, Grey?" Zulke plotselinge feesten zijn verreweg het prettigst, antwoordde ihij op beslisten toon. „Als Mrs. SL John eene groote partij wil hebben is daartoe ruimt8 genoeg in den tuin der pastorie. -Vereenig uwe vrienden om u (heen de Vendalen un de Ducies, enz. en maak het hun prettig op uwe wijze; ik hen er zeker van, dat zij genoegen zullen hebben. iWat de kleinigheden be treft, drie moet ge maar onder elkaar uit maken want ik ga naar de bibliotheek"; en Grey nam zijne papieren bij elkaar en knikte hen vriendelijk -toe; terwijl hij op stond van de ontbijttafel. Hij had het te druk, om aan de koffie te komen. Toen het gezelschap kwam aanrijden, om Dollie te balon had zij hem nog niet-, weer gezien. Maar 'hoe kwam het toch, dat"T5öiMe.-dietj Hooge aardappelprijzt.b De aardappelen werden te Dinteloord voor hooge prijzen verkocht 'f 7.50 de H.L.) Sommige landbouwers laten ze echter in kuilen, daar later nog hoogere prijzen wor den verwacht. Gemeenteraad Oegstgeest. Aanwezig, burgemeester van Griothuysen, voor zitter-secretaris, well». Rubenkamp, Spaargaren, v. d. Hulst, Nijsson, van Delft, van Egmond, Bakker Afwezig wetb. Boon, Zaalborg, Zandbergen, één vacature. Na lezing der notulen, welke onveranderd wor den goedgekeurd, worden de navolgende ingekomen stukken voorgelezen. Van den hoer J. Zaalberg, dat hij vorhinderd ia de vergadering bij te wonen. Van G. den Dubbelen, dat hij zijne benoeming als lid der Commissie van Advies der Werkloos heidsverzekering aanvaardt Van den geneesheer-directeur van het gesticht Endegeest, dat de verplegingskosten zijn ver hoogd tot f 218.75 per 3 maanden. Goedkeuring raadsbesluit door Gcd. Staten be treffende de bestemming ad f6000, voor de dienst 1920, alsmede eene af- en overschrijving dienst 1920. Mededeeling dat door B. en W- kasopname heeft plaate gohad en deze in orde i)s bevonden. Goedkeuring raadsbesluit door Ged. Staten, be treffende onderhandsche aanbesteding tot leven ring van grint en bazalt. Verzoek van hot Bestuur der R.-K. Tooneelvor- eenïging om beschikbaaretolling van een der lo kalen dor O. L. school tot hot houden van repe tities en voor de op 6 Oct. a.s. te houden uitvoe ring. Verzoek R.-K. Meisjesschool -Duinzicht" om 30 pet. subsidie als bijdrage voor de georgani seerde huishoudcursus. Deze ingekomen stukken worden voor kennis geving aangenomen, behalve de tweo laatste ver zoeken, welko om advios naar B. en W. worden gerenvoyeerd. Hierna komt aan de orde: opheffing rijverbod motorrrijtuigen van Tcrweeweg en Kcmpenaar- stvaat. Door de hoer Juta is destijds bij Ged. Staten ontheffing van het verbod aangevraagd en dit C->1 lege wenscht advies vau de Raad. B. en W. stel len voor gunstig te beschikken. Conform besloten. Dc heer Bakker wil ontheffing van hot Warmon- derhek tot de boerderij van Hooijmana en van Egmond, van den Terweeweg en Prins Hendrik- park, hetgeen den voorzitter thans nog onga- wenscht voorkomt. Wijziging besluit tot verbouwing Post- en Telo- graafkantoor. De voorzitter zegt dat de onder handsche aanbesteding is goedgekeurd on de laagste inschrijver is A. de Rooy, alhier voor f 4140, terwijl dit geraamd was op f 3500. B. en W. stellen voor het raadsbesluit eenige wijziging to doen ondergaan en het werk aan genoemden inschrijver te dunnen. Conform besloten. Hierna wordt met algomeene stemmen eenige coroptabilitcitsbesluiten goedgekeurd. Vervolgens doet de voorzitter mededoeKng van het Prov. Blad, betreffende do jaarwedde gemeen teveldwachters. Door Ged. Stalen wordt als maximum aangege ven f1400 aanvangsalaris, mot 10 cenj. verhoo gingen van f 50, kindertoeslag f 50 per jaar voer het dorde en volgende kind beneden 18 jaar; bc- looning diploma met en zonder aanteekeningiu respectievelijk f 50 en f 25dienstjaren in ande re gemeente tellen mede. Dc Raad mag aftrek ken 15 pet. tot oen maximum van f250 voor vrije woning en f 5Q voor vrije kleeding. Volgens do beslaande verordening is het aan vangsalaris f 1200 plus vrije woning, 2 eenj. ver hoogingen van f50 en 6 tweej. verhoogingen v f 50, klcediuggold f 90, plus f 45 toeslag, kinder toeslag buiten toepassing. B. en W. stellen voor accoord te gaan met de regeling van Ged. Staten, met dien verstande dat de aanvangsjaarwedde wordt bepaald op f 150') Conform besloten. Aan de orde komt thans de bouw arbeiderswo ningen „Volkshuisvesting". Alvorens tot do behandeling wordt overgegaan doet de voorzitter eene nadere uitoonzettiug van de oorzaken welko aanleiding hebben gegeven dat geheel bui te n de schuld van B. en W. deze zaak vertraging hoeft ondervin den. Op dd. 12 Febr. 1920 was door dc woning stichting een verzoek ingediend tot den bouw van 75 arbeiderswoningen in de Leid3cho Buurt met voorschot en bijdrage van het Rijk cn Gemeente. Op dd. 8 Mei, toen bij B. en W. de ingewonnen adviezen nog maar godeeltelijk waren ingekomen, werd een schrijven gezonden aan voornoemd Bestuur, waarin do bij B. en W. gerezen bezwaren kenbaar werden gemaakt, cn verzocht of aan deze bezworen, de statuten en technische godoolte betreffende, kon worden te gemoet gekomen. Op dd. 23 Aug. d.a.v. werd corst goantw oord, wat eigenlijk geen antwoord was, aangozieu van de bij ons college gerezen bezwaren weinig of niet werd ge rept eu verzocht werd om eene uitspraak van de Raad of zij zich al of niet kon vereenigen met middag in liet geheel geen plezier had? Het was prachtig weer, en de kathedraal overtrof verre hare verwachtingen. Kapi tein Thompson was .bijna te druk in zijne eerbetuigingen, terwijl Jack Ducie zijne oplettendheden gelijk verdeelde tusschen Mriss Maynard en zijn nichtje. Ma-. Ducie was zeer vriendelijk cn 'Mabel lachte en praatte onophoudelijk door, en beiden liefkoosden Dollie en maakten op vrouwelijke wijze veel werk van haar. En toch verveelde dit ondankbare ding zich doodelijk. Niets beviel haar: de zon was warm en de wegen waren stoffig. Mabel maakte onbeduidende opmerkingen mi zij vond, dat zij en liaar moeder veel onzin vertelden. Mr. Jack Duoie was ongetwij feld zeer beleefd; en wat betrof kapiiein Thompson, zij kon zijn roode snor niet uit staan. Wat waren zij allen druk, toen zij de kathedraal binnen gingen, en Dollie wilde stil zijn! „Stil! gij moet niet zoo luid praten", fluisterde zij een- of tweemaal tegen Jack. Toen Mabel eens een schel gelach dead hooren, wendde zij zich met gefronste wenkbrauwen tot haar en zeide: „Wij zijn nn in de kerk, Mtebel!" TOndelijk werd zij zeer knorrig en weigerde kapitein Thomp son te antwoorden. O. als zij maar weg wilden gaan en haar alleen in deze groote, prachtige plaats laten, met haar eigen ge dachten alleen! Zij wilde denken, rusten, den-vbouw van voorioopig 75 arbeiders woningen in do Leidëchü Buurt. Het is dringend noodig dat de bouw van arbeiderswoningen wordt bevorderd, zij het don ook in beperkt aantal, op dat in de behoefte aan betere woningen wordt voorzien. Hierna goeft hij eene nadere uiteen zetting van de bij B. en W. gerezen bezwaren, wat de Raadsleden aanleiding goeft een woord van waardeering uit te spreken jver de tact en voorzichtig beleid in deze. voor de ge-* meente, zoo belangrijke zaak. Tenslotte wenscht de voorzitter de zaak te slitsenrin twee gedeelten en wel „de gerezen bezwaren en „het aantal wo ningen". Punt 1 komt in behandeling en na breedvoe rige toelichting door den voorzitter en onder linge discussie, wordt besloten met één 6tem te gen, die van de hoor Kubonkamp, hot Bestuur te verzoeken alsnog de statuten te wijzigen als in, den goost van B. en W. aangegeven. Hierna komt det aantal woningen ter sprake, wat eveneens na breedvoerige bespreking tengevolge heeft dat eon voorstel van den heer van Delft om hot aantal w oningen in de Leidscho Buurt te bepalen op 40. wordt aangenomen met 1 stem tegen, die van den heer Spaargaren, welke 30 voldoende acht. Tenslotte wordt mat algemceno stemmen beslo ten het Bestuur to verzoeken binnen één maaDd te berichten of zij bereid ia te handelen overeen komstig de genomen boeluiten en binnen 3 maan den met nieuwe plannen. Hierna wordt wegens langdurige ongesteldheid van wethouder Boon besloten een tijdelijk wet houder te benoenion. Als zoodanig wordt gekozen T. van Egmond. Do heer Spaargaren gaf voor de stemming te kennen dat hij niet in aanmerking wenschte te komen. De heor van Egmond dankt voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopt dat deze vervanging van korten duur moge zijn. Hierna rondvraag, waarvan Nijsson en Spaar garen gebruik maken. De eerste zag gaarne met hot oog op het vorkeer, dat het hout aan do Poelgeeslerweg zal worden gesnoeid en de laatste wees op de gaten in de Kwaakkan. Hierna sluiting. G ie-t o r avond had eene aanrij ding plaats met de tram komende uit Noordwijk en een met piano's beladen wagen, wolke werd vernield, akmede eene piano. Persoonlijke ooge* lukken hadden niet plaats. Bijna levend begraven. In do DeuUcbe Mediz. Wochenschrift deelt dr. Rautenberg een geval mee, waarin iemand alleen door toeval aan het gevaar ontsnapt is, om schijndood begraven te worden. Een 23-jarig verpleegster te Berlijn was bewusteloos geworden na overmatig ge bruik van morfine en veronal. Den volgen den dag meende mon dat zij dood was en bracht haar naar het lijkenhuis. Daar schouwde een dokter haar. Zij had geen pols, en ademhaling was niet waar te ne men. Voor de zekerheid goot hij nog gesmolten lak op de huid, maar er kwam geen reac tie. Dc verpleegster werd dus dood ver klaard en in een kist gelegd. Ongeveer 14 uur daarna werd de kist op nieuw geopend, opdat hét lijk uog geideu- Sjficerd moest worden. De bedienaars tei begrafenis meenden toen een lichte bewe ging van het hoofd waar te nemen. De wit te wangen waren blauw geworden. Dezelfde dokter werd weer ontboden en nu nam hij zwakke Jiarttonen waar, maar van pols of ademhaling was nog altijd niets te bespeuren. De doodgewaande werd nu als patiënte naar het ziekenhuis gobracht en 42 uur na gebruik van het vergif werden daar de le- denmaten en de romp gedeeltelijk s t ij f Zij was nog altijd bewusteloos en reageer de niet op prikkels. De harttonen waren nu echter bov eu het boretbeen te hooren, de hartslag bedroog 3040 ii^de minuut. Pole en ademhaling waren nog altijd niet waai te nemen. De huid en lippen waren doode lijk wit, maar de wangen licht cyanotisch. Men begon nu, nadat morfine in den in houd van den maag ontdekt was, een krachtdadige behandeling tegen morfine- vergiftiging. De stijfheid verdween in twee uur en het bewustzijn keerde den volgenden dag terug Na weer drie dagen was de patiënte bete rende. De medische medewerker van de „Times" teekent bij dit buitengewone geval aan, dat het steun verleent aan de opvatting dat er punten van overeenkomst zijn tusschen slaap en den winterslaap van dieren. Ook zou er uit af to leiden zijn dat de vitaalste verrichtingen bij den mensch „ev.-'open- dcc:.'.' 1 ren worden. Gemengd Nieuws Scfhrijvers van c i r c u 1 a 1, res en prospecti in de Ver. Staten passen tegenwoordig een nieuw (of is het al oen oud,) middel toe om te bereiken, dat hurv missives in handen komen van de chefs der firma's, die zij willen bereiken. Zij iaten de adressen op don omslag mot ty pen, doch schrijven ;met oen vrouwen- hand). De enveloppe moot er uitwen als die van een privé-brief, en do omslag wordtgeparfumeerd. Geen secretaris van den directeur of procuratiehouder gaat er toe over zulke „dames-correspondentie" te openen. De brieven worden doorgestuurd naar den betrokken directeur zelf, die ze niet zonder eenig algemeen menschelirke belangstelling opent. „Volk." Gistermiddag is te Am- sterdam een 7-jarig jongentje onder oen auto geraakt en gedood. Het kind zat ach terop een wagen, sprong er af en werd door den auto gegrepen. Voor zoover kon worden nagegaan treft den chauffeur geen schuld. De 2 0-jarige Pieterse, die acht jaren lang in een alcoof té Am sterdam is opgesloten geweest, is gister morgen door de politie gehoord. Hij nam enkele verklaringen, met betrekking tot de mishandeling, terug, maar de politie kreeg den indruk, dat hij dit meer deed, om zijn moeder nog wat te sparen. De hoofdzaak edhter, de jarenlange opsluiting, bevestig de hij ook gisteren. De jongen is natuurlijk geestelijk niet zeer ontwikkeld, maar hij schijnt toch niet aan een psychisch defect te lijden. Na het verhoor van den jongen heeft de -politie de moeder gearresteerd. Zij zal eerst in de quarantaine-inrichting worden gerei nigd en daarna in het bureau Muiderpoort worden opgesloten. Bij de overbrenging naar de quarantaine-, inrichting dreigde het publiek in de Over- Amstelstra&t de vrouw met stokken en steenen, zoodat de politie haar voor de ■woedende menigte moest beschermen. De vrouw maakte een zeer dommen indruk. Zij was te suf om haar naam op té geven. "Een der vijf verdachten, die iin verband met den moord op den 18- jarigen O. te Steenwijk, oip Koninginnedag gepleegd, te Heerenveen -in voorarrest zit ten, heeft eindelijk bekend gestoken te hebben. Of er meer daders zijn? Dinsdagavond brak in- de sigarenfabriek van de N.V. De Vecht streek te Maarssen een felle brand uit. De v'ammenzee was uren in den omtrek te zien. De droogkamer is geheel afgebrand. In het voorjaar over leed, te Rotterdam mej. Van leeuwen, een bekende „slaapster", die aan den Croos- wijksolien Singel en te Oostvoorae haar geheimzinnige helderziendheid in dienst stelde van de mensdiheid, lijdende aan ziekte, door afgebroken liefdesbetrekkin gen en andere kwalen. De juffrouw was buitengewoon in trek. De roep, die van 'haar uitging, werd nog verhoogd door de bijkomstige omstandigheid, dat ze van een zeer rechtzinuig-godsdienstige overtuiging was. Toen het testament der clair-voyante geopend werd, bleek dat ze een lieele reeks legaten had vermaakt aan kerkelijke scho len en andere instellingen. Die legaten va rieerden tusschen de duizend en vijfdui zend gulden. De rest van haar vermogen kwam aan de Gereformeerde Kerk. Dezer dagen heeft die kerk dat bedrag, dat 30.000 gulden groot was, aanvaard. De desbetref fende reglementsbepaling, die het mogelijk maakt erfenissen en schenkingen uit troe bele bron te weigeren, schijnt buiten wer king te zijn gesteld, omdat 't in (het onder havige geval niet mogelijk was aan de rechthebbenden de gelden, die de juffrouw lnin uit de zak had geklopt, weer te geven. Te Maastricht is gister, morgen aan den Brusselschen weg een ge deelte van de straat ingestort, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. Waar schijnlijk bevindt zich daar een onderaard- sche gang. waardoor de bovenlaag naar beneden zakte. Een gedeelte van de straat is afgezet, omdat men voor verdere instor ting vreest. Der t ij del ij ken vader in het opvoedingsdorp de Glhrdhorat, ge meente Barneveld, hebben zes bijna vol wassen jongens hoogst ernstig mishandeld en met rlen dood bedreigd. De directeur is er eindelijk in geslaagd de opstandelingen liileen te jagen. Te Budel geraakten twee kinderen van den heer S., tusschen een dorschmachine. Naar liet Louisa-huifs to Roermond overgebracht, is het lU-jarig dochtertje van S., aldaar reeds overleden, terwijl de toestand van het andere kind be denkelijk is. misschien wel schreien! Half zonder het te weten, dwaahian hare gedachten terug naar een ander looneel. Dat was ook een Kathedraal mat zachte lichten, eene geur van wierook en eenige biddenden. „Zijt ge klaar? Zullen we nu maar naar ■huis gaan, Mies 'Maynard?" Wat had 'hij stil naast haar gestaan, terwijl hij haar half-begrijpende vereering aanzag: en toch eerbiedigde hij hare gevoelens! Wat was hij geduldig geweest gedurende haai' lang stilzwijgen! Zij werd bepaald boos op ka pitein T-hompson, toen hij op haar toetrad met een van zijne onbeduidende gezegden. „Erg mooi, vindt ge niet. Miss M'aynard?" en hij wees met zijn stok naar de prachtige bogen. Weldra gi »gen zij allen uit de Kerk op onderzoek .aar eene uitspanning in de buurt, er uoe het kwam. wist niemand, maar tr n zij keken, was Miss Maynard' niet 'bi' hen! Bij den uitgang was een klein gedrang ontstaan; kapitein Thompson baande met moeite een weg door de menigte; hij dacht, dat DoHie hem volgde. Toen hij zich om draaide, was de grijze japon onzichtbaar. .Jack heeft haar zeker meegenomnn", zei ■hij tot zichzelf en toen mompelde hij-iets, dat niet veel op eene zegenbede voor den man geleek. „Wat zal hij met twee doen?" bromde de teleurgestelde kapitein, en toen weid hij door een kennis meegevoerd; en toen Ihij later bij de anderen terugkwam, was Miss 'Maynard niet bij lren! „Goede Hemel, Thompson! hoe kunt ge zoo zorgeloos zijn?" riep Jack op barscheu toon uit, want hij was heimelijk jaloerecli, dat. zijn vriend Miss Maynard geheel voor zich hield. „Het arme, kleine ding zai doo delijk verschrikt zijn, alleen in deze vreem de plaats!" „Onzin, Jack!" antwoordde Mabel soherp, want zij was niet volkomen ingenomen met den toon van haar neef. „En waarom noemt ge Miss Maynard een arm. klein ding! Dollie is geen kind meer: zij ml naar de „Groene Man" gegaan zijn. waar wij uit gespannen hebben en daar onze terug komst afwachten." ,Dat is goed bedacht. Mies Duoie". merk te kapitein Thompson aan, die zich erg schuldig voelde en toch de stekelige aan merking van Jack niet kon vendmagen. -„Als wij eerst eens allen te zomen naar den „Groenen Man" gingen*"; en toen keerden zij terug, en waren een weinig boos op el kaar en eindelijk zelfs op Dollie, dde hun genoegen bedorven had) door te verdwalen. Bn wat Dollie aanging, dar ondeugende kleine ding 'had alles om zich heen vergo ten: en, werkelijk was haar iets vreemds over: u. (Word» vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 5