Uit de Omgeving Geir.esntelijke Aankondgingen. Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Vrijdag) aan de gemeentelijke Viseh- winkels (Vischmarkt en Sindshulpwerf) verkrijgbaar is SCHEL VlSCH a, f0.20, GROOTERE SCHELVISCH d f 0.24—f0.30, GROOTE SCHOL £i 10.48, VERSCHE HA RING f 0.1^8 MAKREEl 10.44 en KA BELJAUW a f 0.36 per pond. N. C. DE G1JSELAAR. Burgemeester, Leiden, 30 September 1920. De Burgemeester der Gemeente Leiden brengt ter algemee-ne kennis dat de Minis ter van Landbouw, Nijverheid: en Handel, Gelet op artikel 8 der Distributiewetl91G; Heeft goedgevonden: voor „Melis van goede kwaliteit" vast te stellen de navolgende maximumprijzen: 1. voor liuishoudsuiker, alsmede indus triesuiker voor binuenlandsdh verbruik en industriesuiker voor buitenlandsch ver bruik, voor zoover verwerkt in andere suikerhoudende goederen' dan geconden seerde melk; likeur kunsthoning, abdij siroop en eventueel andere door don Minis ter aan te wijzen industrieën; a. in den groothandel, bij levering in hoe veelheden van 100 of 150 zak of veelvouden daarvan f94.exclusief zak of f95.in clusief zak, per 100 K.G. netto, contant, franco station van ontvangst, spoor, tvam, boot of laatste veer; b. in den tusschenhandel: 1. bij levering van minstens 100 K.G. f95.75 exclusief zak of f96.75 inclusief zak, per 100 K.G. netto contant, levering op ge bruikelijke condities; 2. bij levering van minder dan 100 K.G. f 96.25 exclusief zak of f97.25 inclusief zak per 100 K.G. netto, contant, levering op gebruikelijke condities; II. Voor de gerantsoeneerde op Rijkssui kerbons verkrijgbaar gestelde huishoudsui- ker, in den kleinhandel 171/2 cent per Ihalf pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 30 September 1920. AGENDA. Van HEDEN tot ZATERDAG 2 October Tentoonstelling en Demonstratie Schrijfmachines en moderne Kantoorinstal| laties C. de Bink en Zoon, Stille Rijn 9 Leiden. Geopend van 912 en van 26 uur. Toegang kosteloos. DONDERDAG, 30 Sept. Centrale Bazar Wijkarbeid, Stadsgehoorzaal. VRIJDAG, 1 Oct. Centrale Bazar, Wijk arbeid, Stadsgehoorzaal. Lichten OP! 30 Sept. 1 Oct. Rijfuiglanfanrns 6.40 6.38 Rijwiel- en Motorlampen 6.10 6.08 Apotheken <Üe tot en met Zondag op Maandagnacht eiken nacht en des Zondags geopend zijn: D. J. v. Driesum Mare 76, Tel. 406, Firma Herdingh Blanken, Hoogewoend 171. meer is dan het vorig jaar. Voor Rotterdam alleen moet 35.000 liter per dag bijgeleverd worden. Spreker herinnert in dit verband aan de moeilijkheden inzake de bijlevering door het zuivelkantoor en merkt op, dat een en- quate als door de T. N. Z. verzocht zou kunnen dienen de verhouding tusschen pro ducent en consuin nt te verbeteren. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat met ingang van 4 October a. s. de detail prijs van melk op 23 cent per liter kan ge bracht worden. Van dezen prijs hangt het verstrekken van bijslag en bijlevering af Daartoe zal in vier klassen die bijslag 2 tot 0,5 cent beloopen. Voor Amsterdam, Rot terdam en Den Haag 2 cent, voor Schiedam, Dordrecht, Haarlem en Utrecht 1,5 cent. De slijters ,die zich buiten bijlevering kunnen redden, kunnen dus boven den de tailprijs van 23 cent gaan. Al zijn thans door den bijslagregeling redenen tot een grondprijs van 19 cent ver vallen, toch moet de Voorzitter nog advi- seeren met het oog op de moeilijkb- len der industriefabrieken en der melkinrichtingen genoemde grondprijs te aanvaarden. Een algemeenc lijn kan niet aangegeven wor den, doch dient locaal uitgestippeld. Na eenige discussie wordt dienovereen komstig met algemeene stemmen besloten. Na rondvraag wordt dc vergadering, waar in het Kamerlid Braat aanwezig was, ge sloten. De centrale Bouwmatcricelenvoorzienmg. De directie van de Centrale Bouwmate- Tialenvoorziening C. B. V. heeft aan de bij baar aangesloten gemeenten en belangheb benden den volgenden brief gericht: De dagbladen bevatten onlangs een me- dedeeling van de commissie van actie inza ke de G. B. V., dat de vereenigingen van leveranciers, die den boycot van de C. B. V. hebben uitgesproken, bereid zijn dezen op te heffen, zoodra alle voordeelen, welke rijk en gemeenten aan de C. B. V. toestaan komen te vervallen en aan de C. B. V. geen leveringen worden gegund dan nadat zij ge bleken is laagste inschrijfster te zijn, die in vrije concurrentie en op geheel gelijke voor waarden met den handel, prijs heeft opge geven. Dengenen, die niet bekend zijn met we zen, doel en werkwijze der C. B. V., zou het in dit bericht vermelde verlangen rede lijk kunnen 6<-hijnen. Zij zouden wellicht meenen, dat ook bij vrije mededinging de organen, die bij de C. B. V. aangesloten zijn, dezelfde voordeelen van hare werk zaamheid zouden kunnen ondervinden. Een opvatting gare evenwel iep eenenmale onjuist En wel om de volgende redenen. De C. B. V. lo het inkoopkantoor van bouwmaterialen voor rijk en gemeentende behartiging van de belangen dezer publiek rechtelijke lichamen, dit onderwerp betref fend, is haar door deze toevertrouwd. De C. B. Y. kan in deze hoedanigheid bij haar iiikooponderhandelingen groote hoeveelhe den van elk materiaal hanteeren. Zij ver vangt de onderlinge concurrentie, welke vroeger te dezer zake tusschen de bij haar aangesloten verbruikers festond, door een- tralen aankoop en zij koopt op tijdstippen, welke haar daarvoor het meest gunstig schijnen. De C. B. V. heeft nimmer geweigerd eeni- gen producent of handelaar de gelegenheid te geven haar zijne aanbiedingen van bouw stoffen voor te leggen. Het is haar onver schillig, van wien zij koopt, zij wenscht slechts zoo goedkoop mogelijk te koopen. De handel heeft echter van den aanvang af tegenover de C. B. V. een afwijzende, zelfs vijandige houding aangenomenvan die zij de heeft men aanstonds zich verzet tegen de erkenning van de C. B. V. als inkoopkan toor. Men wenscht klaarblijkelijk niet den grooten kooper, die kracht kan ontwikke len, men ziet liever koopers verdeeld dan vereenigd. Indien het rijk en de gemeenten zouden treden in den wensch van de vereenigingen van leveranciers, zou do C. B. V. worden verdrongen van de plaats van inkoopcen trale naar die van concurreerend groothan delaar; zij zou haar kracht van handelen zoo nuttig voor de aangesloten publiek rechtelijke organen, verliezen; haar be staansrecht zou daarmede vervallen. De voorwaarde, waarop de commissie van actie en de vereenigingen van leveranciers bereid zijn den boycot op te heffen, i6 dan ook minder onschuldig dan zij, oppervlak kig beoordeeld, lijkt en voordegenen, die van de diensten der C. B. V. gebruik ma ken, ongetwijfeld onaannemelijk. Dure melk, boter en kaas. Over dit onderwerp schrijft een inzender in het H a n d b 1. Toen er in het voorjaar uitvoervergun ning voor kaas werd gegeven, wees de mi nister er met nadruk den handel op, dat de prijs der Goudsche kaas de 70 cent niet mocht te boven gaan, want anders zou Z Exc. de grenzen weer moeten sluiten. De prijs werd echter al spoedig 75, 80 en nu bijna 90 ct. Den minister is hierop ver schillende malen gewezen en steeds was het antwoord, dat Z.Exc. een wakend oog hield en te zijner tijd maatregelen zou nemen. Die maatregelen zijn echter tot hiertoe uitgebleven en de exporthandel is lustig doorgegaan met het speken der zakken van de boeren, die, zooals ik hoorde, er binnen kort een guldentje per pond van wenschen te maken, want dat is immers een gemak kelijke rekening. Met dat al is het publiek er de dupe van en om nit dit moeras te komen zit er niets anders op dan bij de regeering er cp aan te dringen, aanstonds de grens voor uit voer te sluiten. Wordt hiermede nog een poosje gewacht dan is het groote gemaak van kaas algeloo- pen en zullen wij niet alleen geen pond Mei kaas- maar tenslotte ook geen pond Sep- temberkaas in voorraad hebben. En dat in het land overvloeiende van melk, boter en kaas! BUITENLAND. De Engelsche kolencrisis. De conferentie tusschen de vertegenwoor digers van de mijnen is Woensdag hervat De onderhandelingen zijn streng vertrou welijk geweest, en er is daarover tot dus ver nog geen mededeeling aan de pers ver strekt. Men zegt evenwel, dat al schiet men ook langzaam op, wegens den geeompliceerden aard van de taak van de conferentie, de be sprekingen toch worden gevoerd met den voortdurenden ernet en goeden wil, die de onderhandelingen tot dusver hebben geken merkt, zoodat er reden is om te gelooven dat er vandaag inzoover overeenstemming zal worden bereikt, dat het bestuur van den 'mijnwërkersbond aan de nationale confe rentie van mijnwerkersafgevaardigden, die morgen wordt gehouden, een nieuwen grond slag zal kunnen voorleggen, die de confe rentie zal aanvaarden als verdere overwe ging en uitbreiding waardig. Als er zulk een welomschreven voorste" aan de conferentie wordt voorgelegd, zal er misschien een tweede stemming onder d< mijnwerkers plaats hebben, maar gezag hebbende arbcidersleiders hellen naar het inzicht over, dat er tot een nader uitstel van de aanzegging tot staking zal worden besloten. Nader wordt ge me ld dat d t conferentie ie geëindigd zon der dat overeenstemming is be reikt. Rusland en Polen. Naar uit Riga gemeld wordt, verluidt in kringen der Poolsche vredesdelegatie, dat de nieuwe Russische vredesvoorstellen eeD gunstigen indruk gemaakt hebben. Het slui ten van den wapenstilstand en van den voorloopigen vrede wordt nog deze week verwacht. De Poolsche minister van -buitenlandschc zaken heeft zich naar het front begeven, om aan minister-president Pilsud6ki over het verloop der vredesonderhandelingen rap port uit te brengen. In een onderhoud met journalisten sprak hij de vaste overtuiging uit, dat de vredes onderhandelingen spoedig tot vrede zouden leiden. Het Poolsche offensief had volgens hem geenszins ten doel druk uit te oefenen op den loop der onderhandelingen. Het Poolsch legerbericht van den 28sten meldt: Ten Zuiden van Rowno hebben onze cavalerietroepen de vijandelijke afdeelingen op. den rechteroever van de Horyq terugge worpen. Zij namen Kerzecin en veroverden 6 stukken geschut en 16 machinegeweren. Op 24 September maakte onze cavalerie brigade 2600 gevangenen en nam 32 machi negeweren en 3 stukken geschut. De Oekrainsche troepen hebben met be hulp van onze strijdkrachten Kioskireff en Staro—Konstantinoff bezet, 2800 gevange nen gemaakt en 4 stukken geschut en veel treinen technisch materiaal veroverd. Rusland en Duitschland. Volgens bericht uit Riga liet Joffe zich over de diplomatieke betrekkingen tus schen Sovjet-Rusland en Duitschland als volgt uit: Wij hebben geen verdragen met Duitschland, daar het verdrag van Brest- Litowsk i6 geannuleerd, zoodat een voor- loopig verdrag tusschen beide landen van kracht moet worden. Wat de zaak van den moord op den Duit- echen gezant Mirbach betreft, zal Sovjet- Rusland niet nog eens verontschuldigingen aanbieden, daar de naar de Oekrajini ge vluchte moordenaar onvindbaar i6. Bij het weder aanknoopen van de betrek kingen met Duitschland zal de Sovjet-regee ring eraan herinneren, dat deze aangele genheid reeds is afgewikkeld. Een jaar luchtvaart. Met betrekking tot het eerste bedrijfsjaar van den LondenParijsLonden-lucht- dienst, geexploiteerd door Aircraft Tras- port and Travel Ltd., zijn belangwekkende cijfers gepubliceerd. Ér blijkt uit, hoe het internationaal luchtverkeer langzaam maar zeker vorderingen maakt. Vermelden we hier de resultaten van elke maand afzon derlijk. 1919 Reizen. Passa- Kilo's giers. vracht. September 109 250 600 October 35 300 3900 November 65 100 2000 December 45 80 1900 1920. i .«SJ Januari 63 35 1600 Februari 85 162 7280 Maarl 159 '183 9285 April 170 198 7780 Mei 265 450 8900 Juni 372 775 11500 Juli 329 881 10000 Augustus 304 985 6665 Totaal 2101 ^4339 71410 Merkwaardig zijn vooral de cijfers met betrekking tot het aantal passagiers dat vervoerd werd. Het cijfer van Augustus 1920 bedraagt meer dan het dubbele van het cijfer van de maand Mei van hetzelfde jaar. Op de 630.000 K. M. die doorvlogen werden, had slechts eenenkel ongeluk plaats. De ontploffing te New-York. Zondag is te New-York het 36ste slacht offer van de ontploffing bij de beurs, een jonge vrouw in het ziekenhuis overleden. De politie zet het onderzoek met allen ijver voort, maar tot dusverre is er nog geen enkel feit ontdekt, dat voldoende ge gevens verschaft om eenig persoon te ar resteeren. De Duitschc stccnkoolproöuctie. In de eerste helft van 1920 waren in de Pruisische steenkoolmijnen 686.000 man werkzaam tegen 639.000 in het vorige jaar. In de bruinkoolmijnen werkten 128.00C man tegen 96.000 in het vorige jaar. De steenkoolproductie is, vergeleken bij het vorige jaar, in Opper-Sileziö met 23 pet en in het Rijnlandsch-Westfaalsche kolen- district met 31 pet. toegenomen; de bruin- koolproductie vermeerderde in Opper-Silezië met 13 pet., in midden-Duit6cbland met 21 pet. en aan den Rijn met 19 pet. Tengevolge van den hoogen water- stand der Rhone heeft het meer van Genève een stand bereikt, die sind6 langen tijd niet was waargenomen. Het verkeer met motor booten is geheel en al gestremd. De kaaeD staan voor een deel onder water. Volgens een bericht uit Mallow, in Ier land, hebben Sinn-Feiners daar de kazerne overrompeld, toen de geheele bezetting uit gerukt was. Alle wapens en munitie, die aanwezig waren, zijn weggevoerd. Een sol daat werd gedood. Uit Flensburg wordt gemeld, dat het stoomschip „Hamburg" het eerste groote schip, sedert den oorlog gebouwd, dat in Duitsc'ne handen mag blijven, heeft proef- gestoomd. Het is terstond na goedkeuring door het Kielerkanaal naar Hamburg ver der gevaren, waar het lading zal innemen om naar Nederlandsch-Indië te vertrekken. De door de overstrooming in Zuid- Frankrijk aangerichte schade is zeer groot en wordt op niet minder dan 50 millioen francs geschat. Verliezen aan menschenle- vens zijn niet te betreuren. Het spoorweg verkeer met Italië is verbroken en zal eerst na eenige dagen weder kunnen worden her vat. Uit Washington wordt gemeld, dat de autoriteiten te Chicago aan een zekeren Dr. Fa6h hebben verboden, langer alcohol vooi te schrijven als geneesmiddel, een „bezig heid", waarin hij het kampioenschap had bereikt. Deze geneesheer had op één dag 308 dis pensatie-recepten geschreven! Om 7 uur ir den morgen begon hij reeds. Hij had, vol gens zijn verklaring, geen tijd om behoor lijk te eten, zoo stroomden de „zwakke pa tiënten" van alle zijden toe! LEIDERDORP. Woensdagavond werd hier on- der leiding van den heer A. Roest een vergadering gehouden om te komen tot de oprichting van een aid. van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. De vergadering was slechts matig bezocht. Nadat de voorzitter de vergadering had ge opend en een kort inleidend woord had gespro-' ken, word het woord gegeven aan den heer Swij- nenberg, propagandist van bovengenoemden bond. De heer Swijnenborg begon met te wijzen op do taak van de christenen om hunne beginselen op alle levonöterrein uit te dragen. Het ie thans zoo, dat het leven nog maar alte- vecl door de partijen van het ongeloof wordt be- heerscht. Daarin mogen wij niet berusten. Onze mannen moeten op elk gebied hun invloed laten gelden en daarom is het noodig dat zij in isolement hunne kracht zoeken. Al onze mannen moeten worden ondergebracht in christelijke organisaties. Ook de christelijke patroons. Dat is een eisch van ons beginsel. In de z.g. neutrale organisaties wordt met onze beginselen en vaak ook met onze mannen niet ge rekend. Dit geldt ook van onze hoeren en tuinders, die tal van belangen hebben die het best in een eigen organisatie kunnen worden behandeld. Gowezen werd o.a. op het houden van tentoon stellingen op Zondag, het Landbowonderwijs enz. Nu is enkele jaren geleden een Bond van Chr. booren cn tuinders opgericht. Zal deze Bond ech ter voldoende invloed uitoefenen en geheel aan zijn doel beantwoorden, dan is het noodig dat al 1 e n die de Christelijke beginselen liefhebben zich bij dien Bond aansluiten. In den breede behandelde Bpr. de organisatie en de werkzaamheid van den Bond, benevens de vruchten die de leden van zijn arbeid kunnen plukken. Tenslotte werden de aanwezigen opgewokt tot dozen Bond toe te treden en zoo het Christendom ook in de practijk van het. leven te toonen. Deze duidelijke en goed gedocumenteerde rede werd door een breede bespreking gevolgd, waarbij nog verschillende bezwaren onder de oogen wer den gezien maar ook zoowel door den spreker als door cd kei o aanwezigen op den eisch van het Christelijk beginsel den nadruk werd gelegd. Hot resultaat was dat het mcerendeel der /au- wezigon zich voor het lidmaatschap van den Bond aanmeldde Tot het stichten van een afd. kwam het echter jammer genoeg nog niet. De hoop werd uitgesproken dat het nu geplan te stokje levensvatbaarheid zou blijken te hebben. Een wensch waarbij wij ons gaarne aansluiten. In een plaats als Leiderdorp mag eep afd. van don Christelijken Boeren- en Tuindersbond niet ontbreken. Laten degenen die verhinderd waren de ver gadering bij te wonen, mede hunne schouders m- der het werk zetten en zich onverwijld voor het lidmaatschap aanmelden. OEGSTGEEST. Alhier had eeno aanrijding plaats welke betrelckelik goed is afgeloopen. Ter wijl do tram der N.Z.H.T. naderde ter hoogte van het Groene Kerkje liep het vee van den vee houder Juffermans op de tramlijn. Een aanrijding was onvermijdelijk niettegenstaande de bestuur der alle mogelijke moeite heeft aangewend do wa gens tot stilstand te brengen. Een der dieren werd aangereden, doch werd niet ernstig gewond, doch oen ander werd plm, 6 M. medegesleurd en werd ernstig gewond. Nabij gesticht Endegeest gc^ raakte de chauffeur van een met meubelen geladen vrachtauto, komende nit do richting Haarlem, zijn stuur kwijt, waardoor hij gedeeltelijk to water reed. Met vereende krachten en met behulp van 2 paarden van den veehouder Juffermane werd de auto weer op den weg gebracht. ALPHEN AAN DEN RIJN. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. E. Rosestraten geb. Hofman d. B. J. Pin ken flugel geb. Van dor Lans d. M. J. Raas- veld geb. Uiland d. M. Verduijn geb. Van der Leo z. J. A. Kempen geb. Koot d. W. Riet kerk geb. Van der Heul d. 0 L. Verduijn geb. Van den Berg z. A. de Jong geb. Van Wtnkel z. E. Pasma geb. Koolstra z. J. van Heij- ningen geb. Van Winkel z. Gchnwd: T. van Soest 26 j. en A. van Grol jd. 22 j. C. Vermeer jm. 27 j en J. Hoogen- dam jd. 23 j. J. J. Groenendijk jm. 22 j. en T. Bijl jd. 22 j. J. Speksnijder jm. 27 j. en J. van der Laan jd. 24 j. J. ter Wal jm. 24 j. cn B. van der Lee jd. 23 j. H. Binnenkamp jm. 26 j. en N. van Beieren jd. 27 j. ZOETERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Neeltje d. van J. Verhoeff en E. v. Wamelen Catharina Wilhelmina d. van G. M. Luyten cn A. M. H. Reeuwijk. ZEGWAART. Geboren: Elisabeth Catharina Maria d. van W. M. Lccmond en J. M. A. Hoogeveen. - Jo seph Paulus z. van P. Boon en A. Chardon. Antje d. C. Chardon en A. Kolijn. Ondertrouwd: Pieter Ker6tens 24 j. en Geertrui da Prins 22 j. te Bleiswijk. Overleden: Maria Cornelia de Rijk 56 j. echtg. van J. Waardenburg. Jannetje Johanna Haver man 72 j. echtg. van A. Hoogendoorn. LEIDERDORP. Burger 1. Stand. Geboren: Geert ruida d. van J. van Winkel en M. J. Diezs- read. Gehuld: J. van Wouw en A. Anker, Pensioen voor weduwen en weezen. Men schrijft ons: Onlangs heeft in vele bladen een bericht gestaan dat te R. een weduwe de rente- kaart van haar overleden man had ver brand en zich daarmede een groote schade had berokkend n. 1. een pensioen van on geveer f 3,50 per week voor hare kinderen totdat de jongste 14 jaar zou zijn en bo vendien nog haar eigen pensioen in de toe komst. Dit geval heeft zich inderdaad voor gedaan. Er wordt nog getracht de weduwe te helpen, doch het is niet zeker dat dit zal slagen. Wij wijzen er naar aanleiding van dit voorbeeld op, dat het voor iedereen die een sterfgeval in de familie heeft van belang h na te gaan of de overledene (hetzij man of vrouw) in het bezit was van een rentekaart Zoo ja, dan dient deze binnen 7 dagen na het overlijden aan den Raad van Ar beid (portvrij) te worden ingezonden met het renteboekje cn met mededeeling van het overlijden. De Raad van Arbeid onderzoekt dan of er aanspraak op eene rente bestaat en maakt, alle daarvoor benoodigdo stukken in orde. Gemakkelijker kan het toch niet Wanneer in de verloopen maanden ns het overlijden van een verzekerde geen be richt aan den Raad van Arbeid is gedaan en de rentekaart nog niet is opgezonden dan dient dit alsnog direct te geschieden Laat niemand de helpende hand die de Staat uitsteekt voor weezen en weduwen afwijzen of over het hoofd zien. Dit kan niet anders dan groot nadeel opleveren. STADSNIEUWS. Bazaar Wijk arbeid. Naar wij vernemen, mag de Bazaar die in den Foyer van de Stadsgehoorzaal ten bate van do Wijkarbeid wordt gehouden, zich in een groote belangstelling verheugen. Omstreeks twee duizend personen hebben reeds een bezoek gebracht. Gisteren liep het zelfs zoo druk, dat de toegang van f 0.10 op f 0.25, tijdelijk moest worden verhoogd. Het valt te hegrijpen dat er ook reeds veel is verkocht. Gisteren werd er voor f 1200 omg< tot. Daar er zukl een groote toevloed van waren ia geweest., verliest de baz^r zijn aantrekkelijk heid nog lang niet. Er ligt nog enonn veel op verkoop to wachten. Vooral de afdeeling handwor-. ken is nog ruim voorzien. De dames zullen goed doen bier eens een aanval op uit te voeren! Al hoeft men de waren niet altijd terstond noodig, het gaat hier toch om de wijkarbeid te steunen. Er zijn geen voorwerpen, die later niet eens te pas kunnen komen. En bovendien, keus is er in oï ervloed. We dinen er nog even de opmerkzaamheid op te vestigen, dat bij "het tafeltje waar men do kim deren ook muisjes tracteert een heusch verpleeg- stertje bedient en dat bij do wafelbakkerij oen c-cht „Roodkapje" dc klanten helpt Van zeer vele kanten komen nog steeds waren en goederen toegezonden, die de leeggeworden plaatsen weer aanvnllen. Het bestuur zegt de inzenders allen hartelijk dank. Wie nog verzuimde een bezoek te brengen, doQ het nog spoedig. Morgen is het do laatste dag! Leidsche Winkelweek. Hedenmorgen kwamen de verschillende jury- commissies van de Leidsche Winkelweek in Eo- merzorg bijeen, allen porsonen uit de groote ste den, Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. De heer v. d. Laan 6prak een kort woord van: welkom, het bijzonder op prijs stellende dat allen die do uitnoodiging om hier in Leiden behulpzaam te willen zijn in het beoordeclen van de étalages, hadden ontvangen, die hadden aanvaard. Des te meer 6telt- spr. het nog op Trijs omdat zij allen betrokken zijn in drukke zaken. Jury-leden, gij hebt heden een zeer moeilijke taak. Een taaie die niet altijd dankbaar genoemd kan werden, want de critiek zal, nadat u uitspraak hebt gedaan, niet achterwege blijven. Maar, dit moet u van van uw arbeid niet weerhouden. De winkeliers hebben al len hun best gedaan en hebben moeten nccK kosten gespaard om hun étalages zoo fraai moge* lijk te maken. Aan u is thans de beoordeeling. Spr. wil nu op enkele punten wijzen, die do aandaeht verdienen. Er zijn zooveel mogelijk of- zonderlijke groepen gemaakt, van elke branche een. Zoo zijn er 36 groepen. De juryleden zijn zoo in de commissie ingedeeld, dat zij bijna allen groe pen to beoordeclen hebben op hotzelfde gebied waarop zij zelf werkzaam zijn. Er zijn vier punten waarop moet worden gelet :1 le. op kleurschakeering2e. op verkoopkracht;! Se. op orginalitcit4e. op het gebruik van hulp middelen. Het hoogste cijfer wat over deze vier punten kan worden gegeven, bedraagt 10 per punt, dus 40 in 't geheel. Een warme discussie ontspon over het laatste punt. Enkele leden meende, dat het moe6t wor den geschrapt, ook gingen er 6temmc-n op naar het gebruik van hulpmiddelen een cijfer toe te kennen., om dat van dc andere punten af te trek ken. Ook werd gesproken om het hoogste cijfer, van punt 4 op 5 te bepalen. T enslotte werd besloten, om bij veel gebruik van hulpmiddelen een laag cijfer en bij gering ge bruik daarvan een hoog cijfer toe te kennen. Alle eerste prijzen zullen uit diploma's bestaan* Aan verschillende winnaars van ccn eersten prijs die hoven anderen uitmunten, znllen de be schikbare medailles worden toegekend. Nadat alles was besproken vertrokken de jury* leden in rijtuigen om hun routen door de stad te maken. Een en ander had in den morgen veel bolrijks. De uitslag wordt hedenavond om 9 uur bekend; gemakkt in do kleine zaal der Stads-Gehoorzaal. De Maatschappij „De Faam" Visch markt 1617 alhier, heeft hare magazijnen gerestaureerd. Gisteren waren wij in de ge legenheid de aangehechte verbeteringen in oogenschouw te nemen. Behalve dat de winkelwaren in verband met de étalagewedstrijd met smaak liggen uitgestald, merkten wij er een groote nieu we winkelkast op die op het winkelgebied eenzelfde bet eekenis heeft als de kaart en kastsystemen op de moderne kantoren. Een hopeloos zoeken in allerlei doozen naar het door klanten verlangde artikel ie nu niet. meer noodig. De kast laat aan de buitenzijde zien wat zij bevat en alle arti kelen zijn in. mime sorteering direct vooi handen. Men kan als het ware zelf reeds het ver langde voorwerp in de lade aanwijzen. Naar we vernamen is de „Maatschappij De Faam" een van de eerste zaken, die zich van deze moderne inrichting heeft voorzien. Dat dit 6ysteem tijdsbesparing en voor deel afwerpt, heeft de practijk reeds doèn blijken. I* In verband met de winkelweek, han gen bier in de stad vele vlaggen, die dt aandacht van het publiek op de verschillen de étalages vestigen. Ongetwijfeld zal het Oranje-dundoek dat boven den winkel van den heer A. de Graaft Haarlemmerstraat 244 hangt, wel het mee» te opvallen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2