ÈuweLeUeCont Tweede Blad. Woensdag 29 Sept, 1920 OP DE BAADS-TRIBUNE. Nadat in de vorige vergadering allerlei (voorbereidende werkzaamheden waren ver richt en de machine op gang was gebracht is de Raad Maandag met frisschen moed aan den arbeid getogen. Hoewel de agenda weinig belangrijke punten bevatte was toch al dadelijk een avondvergadering noodig. De nieuwe Raad onderscheidt zich hierin niet van zijn voorganger. De sluizen der wel sprekendheid werden al dadelijk-wijd open gezet en bij een der punten traden namen6 de Soc. Dem. fractie zelfs twee oïficieele sprekers naar voren. Verschillende nieuwe leden hebben Maan dag gedebuteerd en iéder op zijn stand punt niet onverdienstelijk. De nieuwe leider van de Soc. fractie, de lieer Van Eek, is een gemakkelijk spreker en heeft niet dat arrogante van zijn voor ganger den heer Dubbeldeman die gewoon is te spreken alsof hij nu eigenlijk de eeni- ge is die van de zaken verstand heeft. De heer Schoneveld, een van de nieuwe A. R. leden, heeft blijk gegeven, ook heel goed zijn standpunt te kunnen verdedigen wat zeker ook kan gezegd worden van den heer Wilbrink, een der (J. H.'s, die ook da delijk het oor der vergadering had. Do ingekomen stukken vroegen ditmaal buitengewoon veel tijd. 't Was al ongeveer half vier toen met de behandeling van de agenda een aanvang kon worden gemaakt Allereerst trok hierbij de aandacht een adres van de Federatie van bouwvakarbei ders om uitstel van betaling voor den laat- eten termijn van den H. O. en verlenging van den geldigheidsduur van de brandstof- fenbonnen Y en X. Daar over geen van beide verzoeken door den Raad kon worden beslist was men hierover tamelijk spoedig uitgepraat. Minder vlot van stapel liep de behande ling van het adres van het Drankweer-co- mitó om op 4 October het schenken van sterken drank te verbieden. Hoewel dit verzoek aan het verkeerde adres was gericht, gaf het toch tot breede bespreking aanleiding. De heer Van Eek wilde de verantwoor- delijkheid aan den burgemeester laten maar feitelijk den Raad laten beslissen. Hiervan was de burgemeester echter niet gediend Hij had niet het minste bezwaar dat de Raad deze bevoegdheid aan zich trok, maai wilde zoolang hij alleen verantwoordelijk is, ook zelfstandig beslissen- Wat ons logisch schijnt. Wij begrijpen niet hoe de heer Van Eek dit optreden ondemocratisch kon noemen. De burgemeester had toch niet eens, maar meermalen verklaard dat hij met genoegen .van de hem gegeven bevoegdheid afstand zou doen. Intusschen hopen wij dat de burgemeester termen zal vinden om het verzoek van het Drankweer-comité in te willigen. Het drankgebruik is in Leiden tamelijk groot en vooral op zulke feestdagen is de .verleiding sterk en wordt dank zij de drank .voor velen de vreugde op een ver van aan gename wijze gestoord. Later kwam nogmaals het drankvraag- stuk ter sprake bij de behandeling van een .verzoek om de Stadsgehoorzaal voor het houden van een anti-alcohol-tentoonstelling gratis beschikbaar te stellen. Op naar het ons voorkomt goede gron den adviseerden B. en W. hierop niet in te gaan. Als men begint met de gehoorzaal vooi vereenigingen die het algemeen belang die nen gratis beschikbaar te stellen, dan zul len zoo ongeveer alle vereenigingen hiervan kunnen profiteeren. Waar ligt hier de grens? En als dan toch sommige verzoeken wor den afgewezen, dan moot dit wel tot on aangenaamheden aanleiding geven. Dit geldt natuurlijk ook eenigermate bij het verleenen van subsidies, waarom de beste weg die de gemeente hierbij kan vol gen is, zooveel dit mogelijk is en de wetten het toelaten het drankgebruik en daardoor het misbruik te beperken. De heer De Lange herinnerde er bij een der volgende punten zeer terecht aan, dat de laak van den Raad is de gemeente te besturen. Tot dat besturen behoort zekei niet in de laatste plaats het wegnemen van de steenen des aanstoots die daar liggen op den weg naar de materieele, de zedelijke en do geestelijke verheffing van de bevol- ki"g- ,...v Vorvolgens trok do aandacht een schrij ven van den heer de la Rie inzake het geven van een uitkeering aan dio gezinnen die door de uitbreiding van de lichtfabrieken moeten verhuizen. Wanneer dit schrijven bedoeld was als propagandamiddel en daaraan valt nauwe lijks te twijfelen, dan hebben de Soc. Dem daarvan niet veel pleizier beleefd. Met de stukken toonde de heer v. d. Pot aan hoe heel het schrijven er op gericht was een verkeerden indruk te wekken Daarom werden verschillende feiten ver zwegen en daarom ook werd van andere een geheel onjuiste voorstelling gegeven. Geen wonder dat de Raad het voorstel verwierp. 't Zou afgezien hiervan toch ook al te gek worden als oen commissie werd be noemd om een andere commissie to contro leeren. Wawn p;fit eenvoudig een motie van wantrouwen tegen de Commissie vóór de ligfctfabrieken ingediend? ziulk een motie zou toch niet worden aangenomen, betoogde de heer de la Rie Maar heeft hij dan een oogenblik in ernst gedacht dat zijn zoo slecht gemotiveerd voorstel wèl een meerderheid zou verkrij gen. Het is, zoolang men den voorsteller niet alle scherpzinnigheid mag ontzeggen, niet denkbaar. Kan van dit voorstel worden gezegd dat het zeer waarschijnlijk als propa gandamiddel was bedoeld, bij het adres van coöperatie „Vóóruit" (Voorzitter de heer Dubbeldeman) bestaat daaromtrent niet don minsten twijfel. Het is ondenkbaar dat do hoer D. en zijne vrienden ook maar een oogenblik hebben geloofd dat de Raad aan deze coöperatie bedrijfskapitaal zou verschaffen, om hare zaken uit te breiden, al werd dan ook als argument aangevoerd dat op die wijze de duurte zou worden bestreden. Vooreerst al omdat de duurtebestrijden de invloed van de coöperatie toch al zeer gering is. De prijzen van de coöperaties verschillen al zeer weinig van die in de ge wone winkels. De heer D. kan wel gemakkelijk clè" win keliers beschuldigen dat zij de burgerij uit buiten (in ons verslag slaat abusievelijk: zij buiten de burgers aan, inplaats van u i t) maar uit de prijzen van de coöpera ties blijkt dit npg niet. Bovendien werd er door den heer v. d. Pol terecht op gewezen dat een deel van de gemaakte winst moet worden afgedragen aan de S. D. A. P. zoodat het verschaffen van bedrijfskapitaal zou zijn een verkapte subsidie aan de S. D. A. P. Waarschijnlijk hadden adressanten ver geten dat de heer Wibaut in 1919 verklaar de dat het voor de arbeidersklasse beter is dat zij zichzelf 6terk maakt en dat het aanvaarden van subsidies niet revolu tionair is. En dat wil men immers zoo gaarne zijn? Vermoedelijk had de heer Knuttel het bij het rechte eind, toen hij als zijn vermoeden uitsprak dat dit verzoek niet ernstig ge meend was. De heer Knuttel heeft zijne benoeming tot. lid van de Commissie voor de Gem. Werkinrichting niet aangenomen en wenscht dus niet mee te werken aan het wegnemen van de door hem gesignaleerde misstanden, Hij volgt daarbij geheel de lijn in 1919 op hot Arnhemsche congres door Dr. van Eek uitgestippeld toen deze er tegen op kwam dat de Soc. Dem. hervormenden ar beid zouden verrichten en daardoor het re- volutionneeren van de massa vergeten. Zijn volgeling, de heer Van Stralen, had echter geen bezwaar in de Commissie zit ting te nemen, zoodat de heer Knuttel zich ditmaal een trouwer en consequenter dis cipel van zijn politieken tegehstander be toonde dan diens fractie-genoot. Over het verzoek van de heeren Sunder- meijer en Van Ulden om herziening van het -uitbreidingsplan ten aanzien Yan de straat geprojecteerd tusschen Witte Rozenstraat en Gerrit Doustraat liepen de meeningen nogal uiteen. Zelfs de leden van het Dag. Bestuur wa ren in tweo groepen verdeeld. Gelukkige Soc. Dem., die zoo goed ge disciplineerd zijn, dat ze zelfs bij zulke technische kwesties geen oogenblik aarzelen maar één lijn te trekken. s De Vereen, tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen, zag haar voor schot verhoogd. Noodgedwongen. Omdat het nu eenmaal niet anders kon, ikaui van harte ging het niet. De heer Dubbeldeman had bezwaren om dat z. i. de Raad eenigszins om den tuin werd geleid en het toezicht onvoldoende was geweest en de heer De Lange- omdat hij, zooals reeds vroeger bleek, het s t e 1- s e 1 afkeurt. Nu kleven aan het thans gevolgde sys teem ontegenzeggelijk groote bezwaren. De ramingen worden meermalen wij weten het bij ondervinding, zoo laag moge lijk gehouden om de plannen meer aanne melijk te maken. Wordt bezwaar geopperd en gevraagd of zulk een plan wel uitvoerbaar is dan heet het: maak u niet ongerust, als er tekort komt past de gemeente wel bij. Als zij A gezegd heeft en de bouw is eenmaal begon nen dan kan zijn niet terug en moet zij wel B zeggen. In 't algemeen'is er daarom voor de ge dachte van den heer de Lange veel te zeg- §en- 't Zou de vereenigingen tot-voorzichtig heid manen cn ongetwijfeld zijn een finan cieel-belang voor de gemeenten. Wij verwachten dan ook dat de heer Do Lange hierop nog weieens terug zal komen. In do avondverg. werd langdurig gede batteerd over het beschikbaar stellen van brandstoffen tegen verlaagde prijzen, zon der dat echter aan de vraag waarom hét hier in de eerste plaats gaat, n. 1. welke de taak der gemeento is, veel aandacht werd geschonken. Was dit wel het geval geweest dan had de soms itewat hartstochtelijke rede van den heer Van Eek gevoegelijk ach terwege kunnen blijven. Er zal toch wel niemand zijn die ontkent dat de toestand voor vele gezinnen, niet al leen van arbeiders, ver van rooskleurig is. Daarover ging het hier echter niet. De vraag was: ligt het al of niet op den weg der gemeente hierin tegemoet te ko men. Indien ja, dan is het billijk niet alleen de gezinnen met een gefixeord. inkomen, maar allo gezinnen die 't noodig hebben te helpen, maar dan niet alleen met een bij slag op de brandstoffen maar ook voor licht en voedsel en kleeding en wat niet al Maar gelijk we opmerkten aan dit kardi nale punt waarom de geheele kwestie draaide en dat het geheele vraagstuk be- heerscht werd zoo goed als geen aandacht geschonken. Behalve de heeren De Langt en Wilbrink was er eigenlijk niemand die op deze vraag inging. Van de zijde van B. en W. werd ook vooral op de financieele bezwaren de aan dacht gevestigd, wat evenwel op de Soc. Dem. geen indruk maakte. Er is geld genoeg zoo redeneerden zij met een zeldzame oppervlakkigheid. Als Soc. Dem. kapitalisten nog niet eens een 25 mille tegen behoorlijke rente in hunne coöperatie willen steken, waardoor, naar bun zeggen tevens de duurte kan wor den bestreden en het volksbelang gediend, dan moesten ze, waar ze toch zeer goed we ten dat de gemeente de handen ook niet vrij heeft en de belastingen langzamerhand een bedenkelijke hoogte bereiken, met der gelijke uitspraken toch een weinig voor zichtig zijn. De heer Oostdam vroeg zoo leuk-weg of het de Soc. Dem. met al deze eisehen mee- nens is of dat hier de bekende crisistactiek door Dr. Van Eek uit propagandistisch oog punt zoo warm aanbevolen, nog steeds ge volgd wordt. Een gerechtvaardigde vraag. De heer Van Eek kwam wei beweren dat de heer Oostdam do zaken verkeerd voor stelde, maar het officieele congresverslag laat in dit opzicht aan duidelijkheid niets te wenschen over. Letterlijk werd toen door Dr. Van Eek gezegd: wij hebben tijdens de levensmidde- lencrisis het gemeentebestuur bestookt met molies en bstoogingen ook als de schuldlag bij derijksregeering En toen tegen dit treurig £edoe vanuit ge vergadering geprotesteerd werd toen word het verdedigd met de opmerking: we zijn er groot bij geworden in Leiden. De rondvraag leverde weinig belangrijks op. De heer Heemskerk deed een goed werk door sommige ambtenaren yan de oude school even te herinneren dat'er in Leiden drie bladen zijn enjiiet één zooals doze heeren als ze advertentien hebben te plaat sen, schijnen te meenen. Lichamelijke Opvoeding. Honderd duizenden geeft men uit voor Ziekenhuizen en -Sanatoria. .Vraagt met ons tien duizenden voor gymnastiekzalen en speelterreinen. Wij achten de stelling niet overdreven dat onze tegenwoordige maatschappij kan worden vergeleken bij een leger, superieur door het aantal en de technische volkomen heid zijner doode strijdmiddelen en desniet temin minderwaardig door de onvoldoende strijdbaarheid zijner soldaten. De lijst is lang, van de kwalen, die den gezonden wasdom van het maatschappelijk leven bedreigen. Door mannen van naam op verschillend gebied zijn die kwalen aan gewezen, de oorzaken aangetoond, de mid delen ter genezing aangeraden. Wij willen ons hier bepalen tot een van die, welke valt binnen de lijn van ons be toog en dan noemen wij het allerverschrik kelijkste maatschappelijke kwaad: de tu berculose, de ziekte die het levensgeluk van duizenden verwoest, en onberekenbare scha de berokkend aan de volkskracht. Veel is gedaan, om deze ziekte te be kampen, en de statistieken wijzen uit, dat in de laatste jaren de sterfte tengevolge van tuberculose geringer is geworden. Maar dit bewijst nog slechts dat het de wetenschap is gelukt, door gepaste midde len vele zieken to genezen. Wij zouden ge lukkiger zijn. als de statistieken konden aanwijzen dat door het krachtiger worden der bevolking het aantal gevallen vermin dert. En dit zou kunnen als we de middelen maar willen toepassen. Licht, lucht en gepaste lichaamsoefening behooren tot de middelen die in vele geval len heil aanbrengen. Maar daarnaast, vormen zij het aange wezen voorbehoedmiddel tegen dit kwaad. Dr. S. A. Knopf zegt in een brochure over de tuberculose: „Om de tuberculose met goed gevolg te bestrijden is er samen werking noodig van een verstandige regee ring, goede dokters en schrander volk". Is onze Regeering dan niet verstandig, zijn onze doktoren niet goed, is ons volk dan niet schrander genoeg, dat zij van een zoo uitnemende voorbehoeding als de licha melijke opvoeding is, nog geen georgani seerd gebruik hebben gemaakt? Gymnastiek en spel, het middel, dat op do meest krachtige wijze zal kunnen mede werken tot verhooging der volksgezond heid. Ieder, die dit erkent, zal er toe moeten medewerken, dat een zaak van zoo groot algemeen belang, niet aan het particulier initiatief wordt overgelaten. Het is de overheid die hier moet ingrij pen. Veel wat onze landsregeering reeds in dit opzicht heeft gedaan, stemt ons dank baar en hoopvol. Lichaamsoefeningen voor de Lagere, Middelbare en Voorb. Hoogere Scholen, verplicht vak. Doch, hoe staat de Gemeentelijke Over heid hier tegenover? Hoe is het in Leiden hiermede gesteld. Reeds in 1913, bij circulaire van 24 De cember van dat jaar, No. 18220 Afd. O., heeft de Minister van Binnenlandsche Za ken aan B. en W. der onderscheidene ge meenten, dus ook die van Leiden, met aan drang verzocht te voldoen aan de aanvra gen van leiders in Lichaamsoefeningen, om het medegebruik van gemeentelijko oefen- gelegenheden, zoo eenigszins mogelijk door de beschikbare oefengelegenheid kosteloos ten gebruike te gc\cn. En thans, nu wij schrijven 1920, eischt de Gemeente nog steeds van do gebruikers der gymnastiekzalen een vrij hoog bedrag aan huur, welk bedrag door de leden dei onderscheidene turnveroenigingen, of zoo hot een door het rijk gesubsidieerde club betreft, door den leider uit eigen zak be taald moet worden. Verder worden deze oefengelegenheden nog pl.m. 15 weken van het jaar wegens vacanties gesloten, terwijl de verschuldigde huur gewoon doorgaat. Als wij U dan nog ten slotte vertellen, dat het aan de Zoeterwoudsche Singel gele gen Speelterrein, lang niet voldoet aan de meest bescheiden eisehen, aan een dergelijke gelegenheid te stellen, dan hebben wij een beeld gegeven van de overheidszorg ten dienaangaande in onze goede veste. Moge het spoedig anders worden. Vereenigingen moeten door voldoende subsidies in staat worden gesteld het grootst mogelijke aantal kinderen op hunne speel velden te vereenigen. Gymnastiekvereenigingen moeten met alle middelen 'gesteund worden, opdat zij in slaat zullen zijn het werk voort te zet ten dat door de school is ingezet. De turners moeten meer dan nu, naar buiten optreden en door hun voorbeeld ook de oudere bevolking voor lichaamsoefening winnen. geiden moet de beschikking krijgen over een voldoend aantal, naar de eisehen des tijds, ingelichte turnlokalen en speelterrei nen, die tegen een minimum vergoeding of gratis den bevolking moet worden aange prezen om te gebruiken. Dan zullen we een tijd beleven dat li chaamsoefening populair is, een tijd die mannen en vrouwen zal kweeken van ge zonden krachtigen en frisschen geest. de Br. Gemeenteraad Hazerswoude. Alle leden zijn tegenwoordig. De Voor zitter opent met gebed. De notulen worden onveranderd vastge steld. Van den Minister van Finantiën kwam bericht in dat aan de gemeente ten behoeve van de stichting tot uitvoering der Landar- beiderswet een crediet van f 12300 is ver leend. De heer G. Binnendijk zond dankbetui ging in voor de verhooging van zijn pen sioen. Van de N. V. Algemeene Omnibus en Vracht autodienst te 's-Gravenhage kwam de mededeeling in dat deze Maatschappij van plan is als de Autodienst „Vooruit" met 1 Oct. zijn bedrijf stopzet den dienst voort te zetten cn verzoekt hiervoor een jaarlijksche subsidie van f 1000.te mogen ontvangen daar het bedrijf in het winter halfjaar niet rendabel zal zijn. De V o o r z. zegt, dat hij met eenige heeren der Maatschappij een onderhoud heeft gehad en het niet onmogelijk i6 dat het bedrijf met lichtere auto's zal wordeD voortgezet. Toch durven B. en W., gezieD de mededeeling van Ged. Staten dat de we gen niet voor zware auto's kunnen worden gesloten, niet voor te stellen de subsidie te verleenen. Onze wegen hebben van zwaïe auto's veel te lijden en de Voorzitter voorziet dat ook de in "den weg aangebrachte leidingen het. hard te verantwoorden zullen hebben. De heer DeBruiju: Wij hebben toch besloten dat we soms later met subsidie zul len steunen indien blijkt dat de dienst yooi de wegen niet te bezwaarlijk is. De Voorz.: De heeren hebben mij me degedeeld dat zij met hun bedrijf niet zul len aanvangen indien geen subsidie wordt toegezegd. De heeren Yeelonturf en Heijker zijn van mcening, dat men niet kan subsi dieeren als men van 't bedrijf nog zoo goed als niets weet. De heereri'De Bruijn en Van Exter slui ten zich hierbij aan. Op voorstel van den heer S c h r i e r wordt besloten de subsidie voorloopig niet te verleenen, doch do Mij. in uitzicht te ge ven dat indien het bedrijf aan zekere te stollen eisehen voldoet wellicht later eene subsidie zal volgen. De heer Dr. Dooreubos, die voor één jaar tot gemeente-arts is benoemd verzoekt wederom als zoodanig te worden benoemd Besloten wordt Dr. Doorenbos wederom te benoemen en nu niet voor éen jaar docb zoolang er op het dorp geen tweede genees heer aanwezig is. II. Yoorloopigc vaststelling gemeentere kening 1919. Deze rekening die in gewone inkomsten aanwijst het totaal bedrag van f 74825,38 5 en in uitgaven f 73756,09 5, terwijl de bui tengewoue ontvangsten en uitgave f 4200C bedragen, werd nagezien door eene commis sie die schriftelijk mededeelt dat zij geen fouten of ongeregeldheden heeft gevonden Daarom wordt ze met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld. Zij sluit met een batig saldo van f 1069.29. III. Aanbieding begrooting 1921. Volgens den Voor z*. blijkt uit dezo be grooting dat in 1921 geen lagere H. O. zal kunnen worden geheven dan in 1920. Al worden de di6tributiekosten ook min- def, de verdere uitgaven gaan gerogeld om hoog. In de commissie die deze bcgrooting zal nazien worden gekozen de heeren Van Ex- ter, Heijker en Van Dam, die allen hunne benoeming aannemen. In de Commissie voor de reclames H. O zullen evenals het vorig jaar zitting hebbeq de heeren Veelenturf, Van Exter en Heijker. De Voorz. zegt, dat zij geen gemakke lijk werk zullen hebben daar reeds vele ro dames inkwamen. De gemeente Boskoop van wie Hazerswoude het leidingwater be trekt, verzoekt do prijs van dit water ti willen verhoogen tot. den kostprijs. Door de hooge exploitatiekosten is deze verhooging volgens adressant toch niet onbillijk. De V o o r z. deelt mede dat er met Bos koop in 1907 een contract is gesloten waar in de prijs van het water voor 99 jaren. iE vastgesteld op 10 cent per kub. M. V.'a. nu de gemeente Boskoop pas in 1919 een klein tekort heeft moeten boeken, is er vol gens den Voorz. noch juridisch noch prak tisch vdldoende reden te vinden om nu waterprijs te verhoogen. De heer Buitenhuis informeert óf bij het verzoek ook eene kostprijsberekening is gevoegd. Na eenige besprekingen wordt met f fc:e- meene stemmen besloten op het verzoek der gemeente Boskop afwijzend te beschik ken. IV. Wijziging Begrooting 1920. Eenige uitgaafposten dienen te worden verhoogd. Bovendien moet het bedrag van terug te betalen belastingen geraamd wor den op f 3000, terwijl ook de post voor wegen en voetpaden met f 3000 moet wor den vermeerderd. Alle6 bij elkaar genomen zullen de uit gaven met f 8131.48 moeien worden ver hoogd welk bedrag zal moeten gevonden worden door verhooging yan belastingen. V. Vaststelling maximumsnelheid voor auto's en motorrijwielen. Volgens de motor en rijwielwet gelden deze maxima alleen voor rijden in de bebouwde kom. Deze be bouwde kom is voor het dorp gesteld van Wijk D no. 1 tot de weetbrug. Dit blijft ongewijzigd. Voor den Rijndijk wordt echter eerst de bebouwde kom belangrijk uitgebreid cn ge steld van af de Hoogeveensche Vaart tot aan de bouwhoeve bewoond door de Wed Heemskerk. De maximumsnelheid wordt voor den Rijndijk bepaald op 25 K. M. en voor hot dorp op 20 K. M. per uur. Bij rondvraag verlangt niemand het woord, waarna de openbare vergadering wordt gesloten. Gemeenteraad Rijnsburg. De raad der gemeente Rijnsburg vergaderde gisterenavond te 7 uur. Voorïittor de burgemeoe- ter, de heor Bo6schieler. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met gobed. De notulen der vorige vergadering worden goed gekeurd. Ingekomen zijn: Eenige missives van Ged. Staten inhoudende goedkeuringen van genomen raadsbesluiten. Adres van den Ned. Chr. bond van Personeel in publieken dienst inzake het loon van do ge meentewerklieden. B. en W. stellen voor aan A. Versteeg, die hier alleen in aanmerking komt toe te kennen eon em laris van f1500 's jaars, zonder betaling van do pensioenpremio. De heer v. Delft wil geen vrij pensioen ge ven, doch wel kindertoeslag en wel f 50 per kind. De heer Jonker steunt dit voorstel. Er ont- staat verwarring als de gemeente de pensioen premie betaalt, daar allo andere ambtenaren hun pensioenpremio zelf moeten storten. Spr. is voor kindertoeslag, evenals aan de ambtenaren wordt toegekend. Het voor6tel-v. Delft wordt aangenomen mot' algemeene stemmen. Een schrijven van God. Staten inzage regeling van salarissen van veldwachters, en politieamb tenaren. Voor veldwachters wordt oen salaris voorgesteld van f 1400, plus jaarlijksche virhoogingen van f 50 tot oen maximum van f 1900 en f 50 voor elk kiDd boven de twee, tusschen 3 en 15 jaar (in- gang' 1 Januari 1921). B. eu W. stellen voor te verleenen aan v. d. Pol f 2100 per jaar en aan v. d. Veen f2150 por jaar. Voor v. d. Pol gaat cr voor vrij wonen, vrij vuur en licht af f250. De heer Jonker wil v. d. Pol wat vor* goeden voor zijn dienst al6 gemeontebode. Hi| moet als zoodanig heel wat werkzaamheden neer verrichten. De heer Schoneveld acht dat God. Sta ten hier te veel drang uitoefenen op de gemeen te. De raad heeft hier geen macht moer in deze zaak, daar de Ged. Staten bij niet-inwilliging de begrooting niet zullen goedkeuren. Spr. zal zijn etem onthouden aan dit voorstel. De hooren J. Schoneveld en v. d. Guchtc «luiten zich hierbij aan. Eerst wordt het voorstol van B. on W. in stem ming gebracht. Dit voorstel wordt verworpen. Al- loon de wothoudors stemmen voor. De heer Jonker 6tolt voor om aan v. d. Pol nu f 100 meer te vorloenen voor zijn dienBton als gemeentebode. De heer v. d. G u g t e n vraagt of dit voor stel aangehouden kan worden tot de behandeling van do bcgrooting, daar dan bekend zal zijn hoe Ged. Staten verder zullen hebben gehandeld. De heer Jonker trekt dit voorstel tijdelijk in om het besluit van Ged.' Staten af te wachtcu. Adre9 van den gemecuteopzichter waarin hij verhooging verzoekt van zijn jaarwedde in ver band met den hoogeren levensstandaard. De lieer S. Schoijeveld zegt dat do co- meenteopzichter niet weet wat hij doen moet. Hij wil voor den gemeenteopzichter eon iustructio vast stellen waarin zijn arbeid nader wordt omschre ven. Spr. zegt dat hij meermalen den indruk ont vangt dat het hier iu de gemeente aan goodo leiding ontbreekt. Dit is de schuld niet van de wethouders, maar doordat de werkzaamheden uiet zijn bepaald of opgedragen. De heör v. Delft zegt dat hij hot hierraot de oons is. Er is zeer veel werk. De heer v. d. Gugten wijst er op dat de gemeenteopzichter zelf niet wist watliij doon moest. Soms deed de wethouder y. Iterson de nre beid die do gemeenteopzichter wilde verrichten. Wethouder v. ltorson antwoordt dat de gemoenteopzichter steeds met hem ovorlog ploegt over het aanbrengen van reparaties. Besloten wordt eerst de instructie vast te-stellen en later dan het salaris te bepalen. Adres van Gebr. v. Broro te Leiden over de wijze van aanbesteding van de waterleiding, waar bij h. i. fouten zijn gemaakt De voorzitter deelt mode. dat door eea zestal personen was ingeschreven. De firma Re- kers was laagste inschrijfster. Zij gaf op een fout gemaakt to hebben in de optelling. De bere keningen zijn door B. en W. nagezien on de fout werd ontdekt. Het verschil was f 480. B. en W. hebben deze firma daarna het werk gegund. De heer S. Schonovold acht dat de hou ding van B. en W. in deze zaak niet juist is get weest-. Waarom is de firma Bruggeman nog ge raadpleegd. De heer v. d. Gugten acht dat hier fouten gemaakt zijn door B. en W. Waarom is het werk gegund aan de firma die een vergissing maakt had? Waarom Is anders geen nieuws aanbesteding gehoudenj -

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 5