Uit de Omgeving Gemeentelijke Aankondigingen. Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Woensdag) aan de gemeentelijke Viscli- winkels (Visclimarktr en Stadshulpwerf) verkrijgbaar is SCHBLYISCH a f0.20, GRGOïERE SCHELVISCH a f0.24—f0.2G, SCHOL a fOB2,VERSCHE HARING k f0.20 jan MAKREEL it f0.44 per pond. N. C. DE G1JSELAAR. Burgemeester. Leiden, 28 September 1920. Volkstelling. Met liet oog op de te houden tiende alge meene tienjaarlijksche volkstelling worden de ingezetenen herinnerd aan de bepalin gen van het Koninklijk Besluit van Z{ Juli 1887 (Staatsblad 141), regelende de verplich ting tot het doen van aangifte voor de bevolkingsregisters bij vestiging in-, of bij vertrek uit de gemeente en aan artikel 1 en 2 der Verordening van 2 Mei 1912, re gelende de verplichting der ingezetenen, ingeval van verhuizing binnen de gemeen te, waarbij is bepaald, dat bij verhuizing binnen de gemeente daarvan binnen veer tien dagen na de verhuizing schriftelijk of mondeling aangifte moet worden gedaan aan het Gemeentebestuur, ten bureele van Ihet bevolkingsregister. N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris Leiden, 28 Augustus 1920. Najaarsschouw. •Burgemeester en Wethouders van Lei den; gezien art. 17 der Verordening van den 6en Juli 1890 (Gem.blad no. 15) laatste lijk gewijzigd bij de Verordening van den den Februari 1913 (Gem.blad no. 4); Brengen ter kennis van belanghebben den, dat te beginnen met Vrijdag 1 Octo ber e.k. zullen geschouwd worden: alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behoorende bruggen en Andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn, en zonder verhindering door of vanwege rechthebbenden voor het pu bliek verkeer openslaan; en alle wateringen en slooten, en de rio len ter vervanging daarvan gemaakt, be nevens de daartoe behoorende sluizen, duikers, buizen, toegangskokers en derge lijke werken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn. N. C. DE GIJSELAA'R, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 September 1920. AGENDA. DINSDAG, 28 Sept. 8 uur Jeruel. Bijbel bespreking en Bidstond in Phébe, Oude Vest. DINSDAG, 28 Sept. 3 uur. Opening Cen trale Bazar voor Wijkarbeid, Foyer Stads gehoorzaal. geopend van 4—5 en van 7-10 WOENSDAG, 29 Sept. Centrale Bazai voor Wjikarbeid Foyer Stadsgehoorzaal geopend van 10—12 van 2—5 en van 7—10. \V OENSDAG, 29 Sept. Leiderdorp. Irene Openbare vergadering Chr. Boeren- eD Tuindersbond, half acht. Van WOENSDAG tot ZATERDAG 2 October Tentoonstelling en Demonstratie Schrijfmachines en moderne Kantoorinstal| laties C. de Bink en Zoon, Stille Rijn 9 Leiden. Geopend van 9—12 en van 2—6 uur. Toegang kosteloos. DONDERDAG, 30 Sept. Centrale Bazar Wijkarbeid, Stadsgehoorzaal. VRIJDAG, 1 Oct. Centrale Bazar, Wijk- ftrbeid, Stadsgehoorzaal. Apotheken die tot en met Zondag op Maandagnacht eiken nacht en des Zondags geopend zijn: D. 31 Driesum Mare 76, Tel. 406, Firma flerdingb Blanken, Hoogewoerti 171. Lichten ops 28 Sept. 29 Sept. Rijtuiglantaarns 6.45 6.43 Rijwiel- en Motorlampen 6.15 6.13 BUITENLAND. DE POOLSCH-RUSSISCHE OORLOG. Het officieele Poolsche legerbericht van 26 September meldt: Na zware gevechten werd Grodno ingenomen, waarbij een aan zienlijk aantal krijgsgevangenen en groote menigten oorlogsmateriaal in onze handen viel. Ten Noorden van de Njemen achter volgen onze troepen den vijand. Herhaalde vijandelijke aanvallen op Roebloz werden imet zware verliezen voor den vijand afge slagen. In de streek Rozany-Wolkowitsj is de algemeene terugtocht van den vijand achter de Strana begonnen. De „Telegraphen Union" verneemt uit Riga, dat de vooruitzichten op een spoedi- gen vrede lussclien Rusland en- Polen op Ihet oogenblik buitengewoon gunstig zijn. (De Russische «concessies zijn voor de Pool- feche vertegenwoordigers een verrassing geweest en men rekent er op, dat de vrede binnen tien dagen gesloten zal zijn. Prijsdaling in Amerika! De „Times" verneemt, uit New-York: De prijsdaling van handelswaren in Amerika Is het onderwerp van den dag. Meerdere textielfabrieken kondigen een prijsdaling yan dertig tot veertig procent aan. De secretaris voor Handel voorspelde een yerdere prijsdaling en verwachtte daarvan Ben toenemende vraag. Daarentegen zeide 'de secretaris der schatkist, dat vooreerst nog geen standvastige markt kon worden eerwacht. De ïmerikaansche uitvoer bedroeg in Augustus 584 millioen dollar, 70 millioen meer dan in Juli. De invoer bedroeg 519 millioen, 18 millioen minder. Vergeleken met een jaar geleden is de Amerikaansche uitvoer in de eerste acht maanden van dit jaar met 213 millioen toegenomen, de in voer met 174 millioen. Het prijzenswaardig voorbeeld van den Amerikaanschen automobiel-fabrikant. Ford die de prijzen zijner producten terugbracht tot op de hoogte van voor den oorlog 6chijnt navolging te vinden. De zakenlieden der nieuwe wereld zijn algemeen van oor deel, dat de duurte-curve haar hoogtepunt heeft bereikt en thans meer in afwaartsche richting zal verloopen. Na de automabielen- kwam de textielnij verheid. De Amoskeag Manufacturing Comp., de Sears, Roebuck Comp. en de Montgomery Ward Comp. hebben de prij». zen hunner artikelen bereids met 10 tot 60 pet. vcrlaagi Een gevolg daarvan ie, dat ook de kleedikgprijzen 6terk dalen. Ook de bekende Franklin automobielen- fabrieken te Syracuse, heeft haar prijzen met 17,5 tot 21,5 pet. verlaagd, zonder daardoor verandering te brengen in de ar- beidsloonen. De onrust in Ierland. Zes en vijftig Sinn Feiners hebben een aanval gedaan op de politiekazerne te Trim. Zij veroverden die en brachten in auto's een dozijn geweren, 1000 pakjes mu nitie, een groot aantal revolvers, vuurpij len, bommen en andere militaire stukken weg. Een constabel werd ernstig geviond. Voordat zij zich uit de voeten maakten sta ken zij de kazerne in brand, die geheel door de vlammen werd vernield. De politie- en de militaire autoriteiten hebben weder te Dublin een huiszoeking gedaan bij gravin Markieviez, die gearres teerd is. De politie deed insgelijks een huis zoeking in de woning van Gavan Duily, den zaakgelastigde der Sinn Feiners in Frankrijk. Zondagnacht om 2 uut had een ontplof fing plaats in het centrum der stad Cork, gevolgd door het gerikkelik der mitrailleu ses en geweren. Ruiten weTden vernield. Door middel van militaire zoeklichten kwam men tot de ontdekking, dat een win kel beschadigd was door een bom, welke aan den binnenkant achter de ruiten was neergelegd, maar door wien is nog een geheim. Zeven personen, die in den winkel slie pen, bleven wonder boven wonder onge deerd. In de brievenbussen van eenige vooraan staande Sinn Feiners te Londonderry zijn biljetten gestoken, waarop wordt medege deeld dat, aangezien loyale burgers en of ficieren uit het leger bedreigd zijn met ver nieling hunner woningen, voor elk ver woest huis ook een zelfde lot zal ten deel vallen aan de woning van een Sinn Feiner. De dreigende mijnwerfcersstakïng. Men verwacht, dat ter conferentie tus- schen de mijneigenaren en het uitvoerend comité van de mijnwerkersfederatie, welke gisteren werd gehouden, een overeenkomst zal worden bereikt, op den grondslag der „datumlijn". Deze lijn zal het minimum bedrag der productie voorstellen, waarbo ven de tegenvoo? dige loonen zullen wor den verhoogd. Heplan, dat wordt goedge keurd door de mijnwerkers zelf, de mijn eigenaren en de regeering, bestaat hierin, dat de langzame stijgingen zullen worden omgezet in stuktarieven. Een aanslag tc Cork. Maandagnacht 2 uur is in het centrum der stad 'een bom ontploft, gevolgd door het geknetter van mitrailleurs en geweren en het breken van gla6. Een magazijn is door de ontploffing van een bom zeer zwaar beschadigd. Zeven personen, die zich op het moment der ontploffing in het huis bevonden zijn op wonderbaarlijke wijze aan den dood ontsnapt. Öorlogs-misdadigers. De krijgsraad te Rijssel•heeft- uitspraak gedaan inzake de gedingen tegen de Duit' 6chers, welke beklaagd waren van vergrij pen tijdens het oorlogsrecht. Majoor von Hatten, die het heele meubilair van een ad vocaat heeft weg laten halen werd veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf, majoor Argyropoulus van het 16e Saksische uhla- nen, die grijsaards en Vrouwen van Hau- bourdin, waar hij het hevel voerde, op kar watsslagen heeft laten onthalen kreeg even eens vijf jaar. Dergelijke en lichtere straf fen werden ook over andere officieren uit gesproken voor soortgelijke misdrijven, een kapitein Manius en een luitenant Baur- man, een Duitsch bankier, kregen wegens diefstal van juweelen 20 jaar dwangarbeid Loonslaven als werkgevers. De mijnwerkers in Nottingham en Der byshire worden bedreigd met een staking. tegen henzei ven, n.l. van de busdokters. De mijnwerkers, die zelve wettelijk ver zekerd zijn, hebben n.l. fondsen voor hun familieleden. Tot dusver betaalden zij daar voor 16 sh. per jaar per gezin. Nu eischen de medici 26 sh. Daar de mijnwerkers aan vankelijk geweigerd hadden, hebben zij te gen 30 September hun contracten opgezegd. Sommige fondsen hebben al_ toegegeven, andore bieden 20 sh. Volgens den midischen medewerker van de Times, zit cr meer achter het geschil dan een zuivere bctalingskwestie. Dr. Cox, de secretaris van de Britsche vereeniging van geneeskundigen, heeft onlangs een brief aan de mijnwerkers in Wales gericht in hun hoedanigheid van werkgevers van medici. Hij is van meening, dat de mijnwerkers er meer en meer op uit zijn van de doktoren hun dienaars te maken en hun van hun zelf standigheid te berooven. Dat is, zegt dc medewerker van de Times, de vloek van alle fondspractijk, gelijk ieder, die deze be oefent heeft, ondervonden heeft. Men moet hopen, dat de medici, even standvastig als Smillie zelf, zullen weige ren de „loonslaven" te worden van wie dan ook. Dc overstroomingen in hot Zuiden. Havas seint uit Brigues dat de overstroo mingen in de streek daar een zeer ernstig karakter dragen. De Rhonedijk i6 doorge broken; een aantal dorpen staan onder wa ter; wegen en bruggen zijn verwoest. Heel wat menschen zijn dakloos. Volgens de Petit Parisien i6 de schade in Zwitserland ook zeer groot. De heele vallei der Rhone heeft zeer zwaaf geleden. De spoorweg van de Simplex is over een groote uitgebreidheid verwoest, In het Noorden van Italië heeft de over strooming het karakter eener werkelijke ca tastrofe aangenomen. Het Lago magiore is buiten zijn oevers getreden. In Liguerie is de 6chade zeeij groot. Carfagnana, dat voor enkele dagen nog zeer geleden had onder de aardbeving, is er nu weer zeer onder de plaatsen waar de overstrooming het meeste schade heeft aan gericht. Handolsoorlog tegen Duitschland. De Amerikaansche chemische maat schappijen hebben besloten dat geen Duitsche firma's, of firma's die met Duitschland samenwerken in de eerste ja ren op de chemische tentoonstellingen; kun. •nen worden toegelaten. De Amerikaansche ■maatschappijen hebben den Duitsche che mische maatschappijen den oorlog ver klaard. Groote brand tc Bordeaux. Een hevige brand in do opslagplaatsen aan de haven, heeft aanzienlijke voorraden' tabak, bananen, benevens graan en andere levensmiddelen verwoest. De schade be draagt 4 millioen francs. LISSE. f— Eenige dagen geleden werd dc werkman Jan Lamaraal van den Burg, oud 12 jaar werkzaam aan de gemoentogaefabriek al hier, plotseling bij zijne werkzaamheden onge steld, moest veel bralcen en kon slechts mot veel moeite zijne woning bereiken. De aldaar spoedig ontboden geneesheer achte de ziekte zoo gevaar lijk, dat bediening noodzakelijk was. Van den Burg vergiftigd was, hetgeen aanleiding was te Leiden vervoerd, waarna hij 6poedig overleed. Aangezien den laatsten tijd bekend was gewor den dat de verhouding tus6chcn zijn echtgenoote genaamd Gerarda Hendrica van der Maat, oud 34 jaar, en een bij hun inwonendo kostganger Casparus van der Linden, oud 45 jaar, niet zoo wae, als het behoorde, kwam het vermoeden al gauw «bij iedereen op de lippen dat Van den Burg vorgiftigo was, hetgeen aanleiding was, dat de politic een onderzoek instelde en er sectio op het lijk werd verricht. Door do heeren docto ren daarmede heiast, werd arsenicum in het lijk gevonden, waarna onmiddellijk de vrouw en kost ganger in hunne woning werden gearresteerd. Na eerst hardnekkig alles te hebben ontkend, te kenden zij ten slotte met voorbedachten rade, van der Burg bet vergift „arsenicum" te hebben in gegeven. De kostganger Casparus van der Lin den, had het vergift met een beetje water aange mengd in oen kommetje, en daarna in een voor van der Burg gereed staande kopje met poeder chocolade gedaan, hetgeen, deze, zonder iets van het snoode plan af te weten, had opgedronken, Oolc de vrouw was hieraan medeplichtig. Zondagmorgen, 25 dezer, zijn zij per tram naar Haarlem overgebracht en ter beschikking van dc.x heer officier van justitie gesteld "én daarna naar het huis van bewaring overgebracht. Gisterna- middag is de beerput, waar de overblijfselen van „het vergift" volgens verklaring van den moor denaar, door hem in waren geworpen, onder toe zicht dér politie geledigd, en aldaar een klein blikken busje gevonden, waarin vermoedelijk nog eenig „arsenicum" aanwezig is, hetgeen ter bevoegder plaatse zal worden gedeponeerd. Het geheele dorp is in rep eg roer over deze vreese- lijke moord, met voorbedachten rade. Er blijven 5 kinderen, waarvan do oudste 11 jaar, achter. - Het 15-jarig zoontje van on zen plaatsgenoot Broekhof, die van een motor rijwiel is gevallen, i6 aan de gevolgen overleden. RIJNSBURG. Heden werd door de politie alhier bij een landbouwer te Koudekerk in beslag genomen een ploeglijn, die bij de inbraak eenigo dagen geleden in een schuur van den heer H. Star, was ontvreemd. Bedoelde lijn bleek bij een opkóopcr te Leiden gekocht. Niettegenstaande de nasporingen dor politie is het tot op heden niet gelukt de dader of daders in liandcn te krijgen. Wel werd door haar een persoon, te Oegst- gee6t woonachtig, te Sassenheim gearresteerd, wiens naam en adres als verkooper in het regis ter van den opkooper stond vermeld, doch deze bleek onschuldig. Nu alles wat er bij dezen diefstal werd ver mist is opgespoord, zou het wenschelijk zijn, dat het nog 6teeds voortgezet onderzoek een gunstig resultaat moge bereiken, opdat de schuldigen hun gerechte 6traf niet ontgaan. '•—De woningen die alhier voir rekening der gemeente worden gebouwd, naderen hunne voltooiing. Dat hierdoor in een groote behoefte wordt voorzien, blijkt wel uit hot feit, dat, terwijl de huurprijs noch niet is vastgesteld, de aanvragen het aantaNipschikbare woningen verre overtreffen HAARLEMMERMEER. v-Einde October of begin No vember zal te Aalsmeer een speciale keuring en tentoonstelling in hot gebouw van do potplanten- veiling plaats hebben. Er zijn prijsvragen gesteld voor Cyclamen; Begonia's, Azalia's, Seringen, Chrysanthen, rozen. Anjelieren, Hulst met bessen en Pernettia» OEGSTGEEST. De heer J. A. Lacomblé a 1- hier, is ter beschikking gestclcl van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om daar te lande te worden benoemd tot administratief ambtenaar bij het binnen- landsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoera. VOORSCHOTEN. Nationale Militie. Ui-t- slag loting: 1 H. Ba-velaar, 2 W. J. Olte- hoorn, 3 J. S. Zoetemelk, 4 A. van Vaanen, 5 G. J. Knijenburg, 6 K. J. G. Massin-k, 7 I. H. M. Blligens, 8 W. L. v. d. Ham, 9 M. de ■Bruin, 10 A. v. d. Edkhoff, 11 L. B. Brassée, 12 C. J. Kneijber, 13 J. de Gelder, 14 J. G. Kooijman, 15 A. v. Egmond, 16 C. J. van Deventer, 17 J. M. V-arkevisser, 18 J. Ro denburg, 10 J. M. J. Oremus, 20 P. Bout hoorn, 21 A. IA. Langeveld, 22 A. de Graaf, en 23 M. v. Weerde. Distributie. De Suiker- kaarten voor de volgende periode zuilen worden uitgereikt voor de bewoners van 'het, Dorp op Donderdag 30 Sept. en Vrijdag 1 October, des namiddags van- 35 uur in de O.L.-School. KATWIJK AAN ZEE. Gedurende een paar dagen was het water bij ebbe zoo laag dat de tweede bank geheel droog kwam. Dit is wel iets zeldzaams. De prijzen van de aange voerde haring wae heden als volgt: V. H f 19.40, St. H. f 19.40f 22.25, Makreel f 14.— f 16.— f 19.— alle6 per kantje. Onze plaatsgenoot de heoi J. van Duijvenbodo Pzn. i6 toegevoegd aan de commissie uit de reederij die naar Duitschland is vertrokken om aldaar met de vertegenwoordigers van de Duitsche ra- geering besprekingen te houden over den invoer van haring. De inspectie der geweren vaal de leden der Katwijksche Burgerwacht zal voor diegenen drie hieraan nog niet heb ben voldaan nog gehouden worden op Woensdag 29 Sept. n.m. van 2.304.30 en 'savonds van 7.309 uur. De schietoefeningen op Zaterdagmiddag zullen voortaan plaats hebben van 35 uur BOSKOOP. Alhier is opgericht een Chr. Jongelingsvereeniging, ontslaan uit samenvoeging der Chr. Jongelingsvereeni- gpng „Kleine kracht" en de Chr. Jonge lingsvereeniging „De Heere is onze banier". De vereeniging vergadert Donderdagavond van 8 uur tot 9.30 uur en draagt den naam Psalm 119 9. Het bestuur beslaat uit do heeren I. v.d. Knijff, P. J. Bakker, W. Verburg, K. de Jong, J. Sehoemaker, P. van Klaveren; en W. v. Weigen. Coop. Vereeniging ,,D e Bos- koopsche Veiling". Ex worden prijzen be steed als volgt: Bloemen: Rozen 20—70 ct., Dahlia's 20—31 ct., Anjers 1420 ct„ Del- phinicum 13 ct., Asparagus 2040 ct., Heli- anthus 4 ct. per.bos, Herfstasters 2—3 ct., Clemat is Durandi 5 ct., id. Prins Hendrik 6 cL per lak, Chrysanten (tros) 3—5^ ct., id. per bloem van 1231 ct., Groenten: Snijboonen 24 ct., Tomaten 6 ct„ Witte kool 2% ct., id. Roode 4 ct. per K.G., Rabarber 4 ct. per bos. Op Woensdag 6 October, des avonds 7.30 uur, zal in het gebouw „Salvatori" alhier de 7de algemeene ver gadering worden gehouden van het Neder- landsch Jongelieden Verbond, verbonds-ring Alphen en Omstreken. Niet minder dan 7 sprekers zullen dién avond optreden met verschuilende onderwerpen. Inleider voor dezen avond is den heer P. Ravensburg, alhier. KERK EM SCHOOL NED. HEEV. KEEK. Viertal: Te Voorburg, Th. L. Haitjema te Apeldoorn; T. Kloosterman te Alkmaar; G. Oorthuijs te Amsterdam; E. Warmolte te Nun- speet. Beroepen: Te Arnemuiden, J. G. R. Lang- liout te Mijdrecht. Te Kimswerd (Fr.) A. N. Pijnacker Hordijk te Oldeberkoop (Fr.). Aaangenomen: Naar Heemstede F. W. A. Korff Jr. van Dedemsvaart. Naar Dor drecht D. Bins Jr. te Zalt-Bommel. Naar Eefde (gemeente Warnsveld), hulpprediker): W. Snel te Eibergen. Bedankt: Voor Balk M. Woudstra te Utrecht. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Nieuworkerk-Oo6terland, H. N. Basoski, te Moerdijk en E. J. van Voorst, te Numansdorp. Beroepen: Te Wolvega, van der Meulen, te Schoonoord. Te Hardenberg, Tj. Petersen, te Anjum. Te Idskenhuizen, A. D. C. Kok, te Warffum. Beroepen: Te Wolvega, J. van dér Meulen, Los, te Voorburg. Bcdaukt: Voor Huizum, Dr. S. P. Dee, te Dwingclo. Voor Scheveningen, J. Waterink, te Zutphen. Voor Koudekerk, D. B. Couvée to Ridderkerk. Ds. F. Kijftenbelt, overgekomen van Bode graven, werd Zondagmorgen bij de Ned. Herv. Gemeente van Feijenoord (Rotterdam) in het ambt bevestigd door Ds. P. van Toorn, van Rot terdam, dio tot tekst had Ezechiel 37 vs. 110, waarin hij handelde over de predikingdes Woords d. i. van Christus, tot opwekking van de „dorre doodsbeenderen". Toegezongen werd Psalm 132 vs. G. De bevestigde hield in een overvolle kerk een introerede over 2 Cor. 5 V6. 20. Zijn thema was: De dienaren als gezanten van Chnstuewege. Ach tereenvolgens sprak hij over: 1. hun zending; 2. hun persoon; 3. hun taal; 4. hun boodschap. Zij zijn feilbare menschen, maar moeten geëerd worden in hun ambt, hun taal moet waar, klaar en eenvoudig zijn en hun bóodschap is die der verzoening, ale een werk waarbij de mcnsch geheel lijdelijk is. Ook waar 6pr. het over de sociale toeelanden zal hebben, wil hij deze aller-; eerst bezien in het licht der verzoening door Christus. Aan het einde werden toespraken gericht tot den bevestiger, tot Ds. W. Voors en Ds. F. G. Hospers. tot de aanwezige ringpredikanten w.o. Ds. M. van Grieken (van Rotterdam) tot don Kerkcraad, Kerkvoogden en Notabelen, hot Kies college enz. Ds. Voors sprak als consulent na- meus de Gemeente een woord van hartelijk wel kom. Ü6. Hospors sprak nog een woord als ambtsbroeder, waarna toegezongen werd Psalm 143 vs. 10 (gewijzigd). Gemengd Nieuws Een p o '1 i >t i e a g e n t, d i' e in het genot was von een- vrijen dag, stond als burger een étalage te bezichtigen van een winkel aan dc Hoogstraat te Rot \er- •dam. Plotseling sprak een „heer" heni aan, welke |in hem een vriend 'herkende uit rlen mobilisatietijd, toen zij beiden gewaakt 'hadden voor de veiligheid van het vader land. De heer jvas van meening, dat zulk een onverwacht wederzien feestelijk her dacht diendie te worden. De agent rook lont, maar 'hij hield zich alsof hij het volkomen Vnet den man eens was. Daarom gtng men -samen naar een bar in het Hang om een partij te biljarten. I« de bar troffen zij een kennis -van den „heer" aan, die im deze ontmoeting een aanleiding vond om een aardig spelletje te gaan doen. Hij bedoelde een variatie van het bekende „een-twee-drie-klaveraas." De politieman stemde weer toe, maar toch wilde hij niet om meer dan vijl gx Alen spelen. Toen hij dem eersten keer had verloren, •haalde hij zijn politiepenning voor den dag en ging over tot arrestatie van den „heer", die hem 'het eerst had Ontmoet. De ander vviist zich uit de voelen te maken. De heer bleek te zijn 'de 24-jarige koopman H.' C. B„ hij is in het politie bureau aan ds Groote Paauwensteeg in be waring gesteld als verdacht van poging tot oplichting. In zijn bezit vond de politie een bedrag van 50 200 kronen en f 200. Vermoed wordt, dat deze kronen afkomstig zijn van den diefstal van 600.000 kronen, die ëen Ham- burgsch koopman eergisteren in een café aan den Schiedamschendijk afhandig ge maakt werden. „Msbd." Donderdag bemerkte een bea woner van een perceel in de Nic. Maesstraat te Amsterdam, twee hem onbekende personen io de gang van z'n huis. Beleefd vroeg hij, wat de heeren, die- zich schijnbaar door middel van eeu looper toegang hadden verschaft, wenechten. „Ze kwamen alleen maar om te vragen of de laatste kwartaal kwitantie van de telefoon al betaald was" zoo luidde het antwoord. „Spijt mij wel", zoo zeide de heer des huizes, die wel in de gaten had, dat het meer om s'n fiet6 dan om z'n telefoon ging. „Wij hebben hior geen telefoon. Maar mag ik eens zien of u wel van de telefoon is?" r De hoeren verklaarden wel van de telefoon te zijn, maar het bewijs was op de fabriek blijven liggen, en zeiden den heer des huizes, dat bij het bewijs kon krijgen als hij even meeging naar de fabriek. Deze wi6t echter een kortoren weg en verzocht de heeren even mede naar het odü- tiebureau te gaan. Om voor passend geleide te zorgen zond hij z'n dienstbode weg om een paar agenten tc halen. Dat was den heeren niet naar den zin. Ze gaven den heer des huizes een paar meppen en wildea er tusschen uit knijpen, wat een ran hen ge-; lukte. De andere echter kreeg van meneer een paar opstoppers en zag toen van ontvluchten af. Hij werd door de politie ingerekend, waar ble^k dat het een berucht inbreker was. Naar de andere wordt ijverig gezocht. Tengevolge van het plotse; ling sluiten der grenzen wegens het heerschen van do veepest in Belgie, zijn een aantal 6cheeps- jagers uit Weert en ook van elders, die op dat oogenblik in Belgie waren, verrast. Waar het sluiten der gronzen zich ook uitstrekt tot do oonhoevige dieren, zijn die menschen reeds een paar maanden gedwongen, met hunne paarden aan gene zijde der grens te blijveD. Bij W ij lr eis in het gehucht Beerténshaven een drietal boerenwonin gen door onbekende oorzaak afgebrand. Nagenoeg niets kon gered wonjen. Een paard en eenig klein vee kwamen in de vlammen om. Een en ander was, alhoewel laag, verzekerd. De b ij n a 40-j arige ongeh uw- de landbouwer R. Beenen te Steenwijker- wold, is levenloos uit een beerput gehaald. De man was lijdende aan zenuwtoevallen. In verschillende dorpen van Noord Limburg doet. zich den laatsten tijd een besmettelijke ziekte onder de kip pen voor. Deze sterven bij tientallen. Ver moedelijk is het de z.g. „Kleijnsche'j ziekte. Een geneesheer uit een Geldersche plaats schrijft aan het, „I-Ibld." als tegenhanger van de „seinfout", waar van ook wij vorige week melding maak ten: Dinsdagochtend werd door mij geseind aan het Rijks Serologisch Instituut te Utrecht: „Zic-ndt tien (in letters) Serauton". Volgt ondereekehing. Serauton is een code- woord voor serum anti-diphtheritieum ovinum. Dinsdagavond ontving ik geen serum zending evenmin Woensdagmorgen. Geluk kig verergerde de toestand van de patiën te, voor wio het serum bestemd was, niet. Woensdagmiddag ontving ik van het Serologisch Instituut draadbericht van den volgend-en inhoud: „Ontvangen telegram zend niet Serauton. Is dit soms vergissing? Rijles Serologisch Instituut Utrecht." De Rijkstelegraaf had tien omgedraaid en veranderd in niet. Bij navraag aan het telegraafkantoor bleek, dat geseind is tien, maar dat te Arnhem overgeseind is: niet. In dringende gevallen kan dergelijke vergissing de nood- lottigste gevolge hebben voor leen patiënt.- Bij Colmechate ontspoorden twee spoorwa-» gene; er waren geen persoonlijke ongelukken. Minister Heemskerk bezocht Vrijdag Gla; nerbrug om do werking der grensbewaking te in; specteeren. In zeer veol plaatsen in Drente, waar on-» der de aardappelrooiers een staking is uitge broken, zijn aardappelrooimachines in gebruik gen nomen. Bij Egmond aan Zee is een Urkerbotter gestrand. Te Poeldijk kwamen dezer dagen exemplaren van de tafelpeer „President Roosévolt" aan d# veiling cn deze brachten 78 ets. per stuk op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2