BINNENLAND, Gemeentelijke Aankondigingen. Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Dinsdag) aan de gemeentelijke Visch- winkels (Vischmarkt en Sladshulpwerf) verkrijgbaar is SCHEL VIS CH a f 0.18, GRGOTERE SCHELVISCH f052— f 0.24 en VERSCHE HARING a f0.20 per pond. N. C. DE G1JSELAAR. Burgemeester. September 1020; Benoeming Raadscommissiën. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat tengevolge van de jaarlijksche aftreding van de leden van de vaste commission, .door den Gemeente, ad, in zijn vergadering van den 7en September j.l., uit zijn n. dden zijn benoemd, de vol gende leden, als: c a. Vc;»r de Cc m missie van Financier: de heeren: B. J. HUURMAN, Voorzitter, J. A. VAN HAMEL, J. F. X. SAN'i b. Veer de Commissie voer de Huishou delijke Verordeningen;: de heeren: J. DE LANGE, Voorzitter, K. SIJTSMA, Mr. D. A. VAN ECK. c. Vcsr de Commissie voor de Strafver- erdeningen: de heeren: Mr. J. C. VAN DER LIC', Mr. D. A. VAN EGK. d. Voor de Commissie van Fabricage: de heeren: A. MULDER, J. DE LANGE. e. Veer de Commissie der Stedelijke Fa brieken van Gas cn Electriciteit: de hee ren: J. DE LANGE, J. P. DE LA RIE. F. ELKERBOUT, A. J. OOSTDAM. f. Voor de Commissie van de gestichten „Emdcgaest", „Voorgeest" en „Rhijngeest": de heeren: J. A. BOTS, B. J. HUURMAN, M. DUBBE'LDEMAN. J. B. MEIJNEN. g. Voor de Ccmmissae van het Openbaar Slachthuis: de heeren: Th. C. F. STIJN- MAN, J. SPLINTTER Gzn. h. Voor de Commissie van het Markt wezen: de heeien: T. GROENEVELD, J. WILBRINK. i. Voor de Commissie van hot Ond-Ar- chief: de heeren: J. A. VAN HAMEL, A. J. OOSTDAM. j. Voor dc Commissie van Beheer over het Grondbedrijf: de heeren: A. MUILDER, J. SPLINTER Gzn. k. Voor do Ccnmissie van cnderzc-ek fier bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe lraüastfog: de heeren: TIL B. J. WILMER, Voorzitter, J. SPLIN TER Gzn., T. GROENEVELD, Leden, en de heeren: A. J. OOSTDAM, TH. C. F. ST UN MAN. J. J. VAN STRALEN, plaatsvervan gende leden. N. C. DE GTJSELAAR, Burgemeester*. Leiden, 25 September 1920. B. en W. van Leiden, gezien de verzoe ken van: a. C. M. van Sillevoldt te Leiden om vergunning de tegelfabriek „Amphora", ge legen aan den Hoogen Morschweg Nr. 18, kadastraal bekend' Sectie P Nrs. 337 en 338, gedreven door een stoommachine, uit te breiden door het omzetten van de tegel fabriek in een tegel- en faiencefabriek, het in gehruik nemen van nieuwe werkloka len, het veranderen en vergrooten van werklokalen, liet in gehruik nemen van zes ovens, het plaatsen en in werking stel len van een zuiggasmotor van 35 P.K. en een electromotor van 15 P.K. ter vervan ging van de stoommachine, voor het aan drijven van een te plaatsen kleimolen, een luchtpomp, 3 trommelovens, een kleimeng- molen, een tegelpers, een kleipers, 2 wa terpompen, een kleibreker, 2 draaiende ikleibakken, een kantsteenmolen, een pul- verisator, een verfmolen, een glazuurmolen en 10 machinale draaischijven; b. Mej. G. J. PeperkornAalberse om vergunning .tot het oprichten van een koekbakkerij in het perceel Haarlemmer straat Nr. 49, kadastraal bekend Sectie H Nr. 8200, waarin geplaatst cn in werking gesteld zal worden een1 ijzeren bakoven en een electromotor van 1 P.K. vow het in ■werking brengen van een eiwitmachine en een amandelkr.eedmachïne; c. de firma Gebrs. van Wijk en Co. om vergunning lot het oprichten van eep be waarplaats voor ten hoogste 200 liter ben zine in het perceel Vestestraat Nr. 15, ka dastraal bekend Sectie 1 Nr. 1176; Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn. Op Zaterdag den 9 October e.k. des voor middag» te half elf zal op het Raadhuis gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in le brengen. Gezien het verzoek van J. van der Voet om vergunning tot het oprichten en in werking brengen van een werkplaats voor machinale houtbewerking in perceel Morschweg No. 96, kadastraal bekend sectie P No. 506 {vroeger No. 565); Overwegende, dat het onderzoek ter zaka nog niet geëindigd is; Hebben besloten: de beslissing op het verzoek te verdagen. 3 te Rijpwetering; 3 te Warmond; 3 te Zoetor- woude; 1 te Lisso; 1 te Sassenheim, 15 ie Oogstfeest; 4 te Leiderdorp; 4 te Roeloforends- vcen; 2 te De Kaag; 1 te Reeuwijk; 1 te Zwam- merdam; 1 te Voorscliotcn, 1 te Hoogmade on 1 te Noord wijk. Zooals uit vorenstaande gegevens blijkt, hoeft het Bureau ook dit jaar zeer vruchtbaar gewerkt en getoond in een werkelijke behoelto to voor zien, hetgeen eveneens blijkt uit het feit, dat het aantal adviezen in het. jaar 1919 aanmerkelijk is gestegen en nog steeds stijgende blijft. Ton slotte herinneren wij eraan, dat dag en uur der zittingen van het Bureau zijn gewijzigd cn thans iederen Dinsdagavond tusschen halfachtt en half negen uur zitting wordt gehouden aan de Oude Singel.no. 78. De zoute haring 15 Dcc. vrij. Blijkens een Wolff-bericht betreffende de Levensmiddelenvoorziening van Duitscb- land, heeft de Duitsche regeering besloten den invoer van zoute haring naar Duitsch- land vanaf 15 December a. s. vrij te geven. Het wijken der veepest. De Ministers van Landbouw en van Fi nanciën hebben ingetrokken hunne gemeen schappelijke beschikking van 13 Augustus 1920, waarbij het verkeer met eenhoevige dieren over de Nèderlandsch-Belgische grens werd verboden. Burgemeesters en Secretarissen. De jaarlijksche vergadering van de Yer- eeniging van Burgcmecstcren en Secretaris sen in Zuid-Holland i6 nader bepaald op Zaterdag 23 October. Nederland en België. Burgemeester Zimmerman heeft in een interview verklaard: In Nederland houdt de publieke opinie zich sterk bezig met de Nederlandsch-Belgische kwestie, waar het de nationale gevoelens betreft. Zij is verontrust, is dit gerechtvaardigd? Een Belg moet dat beter weten, dan ik. Wat er van zij, de Nederlandsche natie heeft volkomen vertrouwen in de regeering en haar Minister Van Karncbeek. Overigens betreurt ieder het huidige geschil. Buitenlandschc werkkrachten. De Land. Federatie van Metaalbewer- kers heeft aan den Minister van Arbeid, een adre6 gezonden waarin zij mededeelt, dat door Nederlandsche Mctaal-Industrieelen in de Hongaarsche en Duitsche pers per ad- vertentien vaklieden met name: Ketelma- kers, locomotief- en scheepsbouwers wor den gevraagd, buiten bemiddeling der Ar beidsbeurzen om. Verder, dat reeds een dui zendtal onzer buitenlandsche vakgenooten zullen worden aangenomen en waarvan reeds een gedeelte moot zijn ondergebracht op de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. en „Werkspoor" te Amsterdam. Gelet op het feit, dat hier in Holland nog een niet onbe duidend aantal Metaalbewerkers werkloos is, waaronder ook goede vaklieden die om futiliteiten z.g. principieele redenen ontsla gen zijn, vermeent bedoeld bestuur dit on der de aandacht van den Minister te moeten brengen en in overweging te moeten geven, het aanwerven van buitenlandsche metaal bewerkers tegen te gaan, daar buiten voor noemd aantal toch al verschillende metaal bedrijven een overwegend aantal Duitsche arbeiders werkzaam gesteld zijn. Het be stuur meent, dat de Nederlandsche metaal arbeiders de voorkeur moeten hebben. Vrouwelijke studenten. Uit cle redevoeringen bij overdracht der rec toraten, blijkt, dat het totaal ingeschreven stu denten mannelijke en vrouwelijke 6amen be droeg (de getallen tusschen haakjes geven de aantallen vrouwelijke studenten aan)Amster dam 1332 (280)Groningen 771 (292)Utrecht 1620 (370); Delft 2127 (114); Leiden (volgens het zooeven uitgekomen jaarboek 1432 (288). To taal 7282 (1254). Door het aantal vrouwelijke studenten van het totaal af te trekken, vindt men dat er 6028 mannelijke zijn, zoodat dus het. aantal vrouwelijke ruim een vijfde deel van dat der mannelike stu denten is. Gouvernenr-Generaal van Ned.-Inöië. „De Tijd" meent als zeker te kunnen mel den, dat mr. D. Fock het aanbod om tot gouverneur-generaal van Ned.-Indië te wor den "benoemd, heeft aanvaard. Dientengevolge zal het voorzitterschap der Tweede Earner komen open te vallen. Dunrtcbijslag rijkspersoneel. Naar wij vernemen, zal de regeering zich wenden tot de Permanente Commissie van Overleg, om te onderzoeken of een duurte- bijslag voor het rijkspersoneel voor 1920 alsnog gewenscht is en c. q. met voorstel len komen. Toeslag aan gepensionneerden bij dc spoorwegen. De Ministers van Waterstaat en van Fi nanciën hebben aan de Tweede Kamer me degedeeld, dat, nu voor de gep. burgerlijke» ambtenaren de toeslag op hun pensioenen tot 40 pet. werd verhoogd, zij het wensche- lijk achten, dat van rijkswege worde mede gewerkt om aan de pensioengerechtigden van de spoorwegen een gelijke verhooging te verleenen. In afwachting van de wettelijke goedkeu ring hebben de Ministers overleg gepleegd met de spoorwegmaatschappijen over de maatregelen om weldra tot uitkeering van den ontworpen toeslag over te gaan. De Invaliditeitswet. Dezer dagen heeft volgens de „Tel." een ontwerp tot wijziging der Invalidi teitswet liet dep. van Arbeid verlaten, en om advies gezonden aan verschillende bij deze zaak betrokken collega's. De regeering zou bereid zijn, den verze keringsplicht der Invaliditeitswet uit ti breiden van de personen, die resp. f 1200, en f 2000,per jaar verdienen, tot hen die resp. f 2000 en f 3000 verdienen, maar ver der wcnscht zij, met het oog op de daarui'» voor den Staat voortvloeiende kosten niet te gaan. De nieuwe suikerregeling. De nieuwe suikerregeling wijkt af van de vorige. Vooreerst is het contract niet al leen met. do Centrale Suikermaatschappij, maar ook met twee niet bij dit lichaam aan gesloten groepen van producenten aange gaan. Voorts is thans de te leveren hoeveel heid met cijfers omschreven, terwijl het vo rig jaar alleen gevraagd werd een hoeveel heid, die voldeed „aan redelijke behoeften" Er moet geleverd worden 2 millioen balen terwijl de regeering bovendien zelf nog de beschikking houdt over bijna 100.000 ba len, die uit België worden teruggeleverd wegens uitvoer van bieten uit Zeeuwsch Vlaanderen naar Belgische suikerfabrieken Als gerantsoeneerde suiker moeten 925.000 balen geleverd worden, waarvoor produ centen ontvangen f 62.25 £er 100 K. G.. een prijs, die beneden kostprijs is, waarop de nict-gerantsoeneerde suiker boven kost prijs wordt geleverd. De producenten krijgen f 8 meer per 100 E.G. dan het vorig jaar voor de gerantsoe neerde suiker. De niet-gerantsoeneerde sui ker kost, evenals het vorig jaar, f 94 per 100 K. G. en behoeft dus niet in prijs te stijgen. De gerantsoeneerde wordt daaren tegen 10 cents per E.G. duurder. Voor export van suikerhoudende artike len behoeft dit jaar geen bijbetaling voor. de benooaigde suiker te geschieden, met uitzondering van gecondenseerde melk, dit om den melkprijs niet te doen 6tijgen Voorts zijn uitgezonderd de likeurindustrie die dubbel en dwars den hoogeren prijs kan betalen, abdijsiroop en kunsthonig die in ons land een oorlogsfabrikaat is. an den bietenoogst wordt hoogstens 200 millioen K. G., circa 10 pet. uitgevoerd. In verband met het contract, waarin de geheele suikervoorziening is geregeld tus schen den Minister, de suikerproducenten en de -N. U. M., is thans ook besloten, de nog aan een afdeeling van het suikerkantoor in liquidatie opgedragen werkzaamheden voor het innemen der suikerbons en de verzeke ring er van met de producenten over te brengen naar de N. U. M., aan welk lichaam een bijzondere afdeeling tot dit doel zal worden gevormd. BUITENLAND. De onrust in Ierland. Het bloedvergieten is te Belfast weer be gonnen. Vrijdagavond laat werden twee po litiemannen, die in de nationalistenwijk op post stonden, van nabij door twee mannen met revolvers beschoten. Een der agenten werd gedood, de ander ernstig gewond. Een der vermoedelijke aanvallers werd onmid dellijk daarna in een andere straat gear resteerd en een revolver met scherpe patro nen werd in zijn bezit gevonden. Ongeveer te zelf der tijd werden in een andere straat twee politicmannen door vier personen beschoten. Een der agenten werd gewond; de ander, wiens mantel door. ko-* gels was doorboord, schoot terug, zonder te weten of hij iemand raakte. Ook in dit geval werd een der daders gearresteerd. In den vroegen morgen na voornoemde moorden werden drie bekende Sinn Feiners te Belfast doodgeschoten, een van hen in zijn woning, een ander terwijl hij aan de deur stond. Een opstootje tusschen Unio nisten en Sinn Feiners werd Zaterdagnacht door de politie onderdrukt. Zondagmorgen half elf brak het gevecht andermaal los, waarbij geschoten en met steenen geworpen werd. In het graafschap Clare werden twee po litieagenten door een gewapende bende aan gevallen. Een der agenten werd gedood, de tweede ernstig gewond. Frankrijk en Rusland. Het nieuwe Fransche Kabinet, dat trou wens alleen een anderen minister-president heeft gekregen, had in de Kamer een goede ontvangst. Met 507 tegen 80 stemmen, werd een mo tie van vertrouwen aangenomen. In antwoord op de interpellatie over Rusland, zeide Leygues o. a.: Ik wensch, dat in Rusland zoo spoedig mogelijk geor dende toestanden intreden, want dat is on ontbeerlijk voor het Europeesch evenwicht. De Fransche regeering zal intusschen niet ingrijpen in de binnenlandsche politiek van eenigen staat. De hulp, door Frankrijk aan Polen ver leend, is geheel in overeenstemming met de republikeinsche, zelfs socialistische tradi ties. De minister-president wijst op de nood zakelijkheid van een verzoening in het be lang van het land en om alle gevaren van buiten af te wenden. Bij het verlaten van het spreekgestoelte wordt Leygues hartelijk geluk gewenscht door Briand. Na het aannemen van de motie van ver trouwen, leest Leygues het decreet voor be treffende het 6luiten der buitengewone zit ting. Dc Engelscke mijnwerkers. Engeland, zoo wordt uit Londen geseind, slaakte en zucht van verlichting toen be kend werd, dat de mijnwerkersstaking uit gesteld was. De dagbladen geven heden uiting aar* hun waardeering voor de wijze, waarop de onderhandelingen tusschen de regeering en de arbeiders gevoerd zijn. Niet minder voldaan over het uitsstel der staking waren de spoorweg- en trans portarbeiders. Thomas, do leider van de spoorwegarbeiders, heeft goede hoop, dat een definitieve schikking getroffen zal kun nen worden en heeft er op gewezen, dat thans ieder in die richting met alle kracht zal moeten werken en zich onthouden van het praten over „overwinning" of „neder laag." Vandaag zijrt de onderhandelingen met de mijneigenaars op grondslag van de voor stellen van Lloyd George begonnen. Ontzettend vliegongeluk. Zaterdagmiddag is te Harrome Enge land, een: groote vliegmachine naar bene den gestort. Vij f der inzitteden, drie heeren en twee dames, werden gedood. De zes de, een jong meisje, werd gewond. Het ongeluk zoo wordt nader gemeld was b ij zonder dramatisch. Het toestel zou in den namiddag gebruikt wor den voor nassagiÊiêvluchlen, .waarvoor reeds vele plaatsen waren besproken. Als gewoonlijk maakte de machine een proef vlucht onder leiding van den 24-jarigen ka pitein Castelman, den vooraamsten vliege nier der Avro Company. Hij was zeer ervaren en had tijdens den oorlog in groote bommenwerpers gevlogen. Zijn vijf passagiers waren de 22-jarige me/, de Trafford, die nog niet lang geleden haar diploma als aviatriceVerwierf, de oppas ser van het vliegkamp en zijn dochter, de vrouw van den cantinehouder van het vlieg kamp en haar 16-jarige dochter. De laatste was nog nooit in de lucht geweest. Toen zij voor den vliegtocht werd uit.gë- noodigd, wa6 de vrouw juist bezig haar Zondagsmaal te bereiden. Zij zeide tot haar man: „Let even op het eten, en zorg, dat het vleesch niet aanbrandt. Ik kom gauw terug". Zij keerde echter niet le vend terug. Het toestel steeg goed op, raakte op on geveer vijfhonderd voet hoogte onzichtbaar in den mist en plofte kort daarop neer. Alle inzittenden werden op 6lag gedood, behalve de oppas- Bersdochter, die nog leefde, doch sindsdien bewusteloos in het ziekenhuis ligt. Revolutie-slachtoffers. Uit Gencvo wordt aan de „Times" ge- Beind, dat door bemiddeling van het Ame- rikaanschè Roode Kruis achthonderd Rus sische kinderen in Europa zijn aangekomen. In de lente van 1918, toen het nieuwe be wind zijn gezag moest handhaven door der bloedigen terreur, hadden vele families van Moskou en Petrograd haar kinderen uit deze oorden van verschrikking gezonden, yer weg naar de districten van het Oeral- gebergte. Een aantal onderwijzers were hun tor begeleiding en verzorging medegc* geven. De bloedige terreur in de oude en nieu we hoofdstad van het Moscovitische rijlj vierde hoogtij en de eene familie na de an dere hield op met geld te zenden naar haai kinderen, die in het Oeralgebcrgte betere tijden afwachtten. De onderwijzers verlie ten de aan hun zorg toevertrouwde kleinen en deze zwierven 6poedig door de Siberische wouden bijkans zonder kleeding, levende van wortelen en bessen. Toen zond het Amerikaansche Roode Kruis een hulpexpeditie, die de «kinderen verzamelde, hun kleeding en voedsel ver schafte en ze dwars door Siberië, naar Wla< diwostock en verder naar Europa door zond. De bond van Roode-Kruis-vereenigin gen doet thans op alle mogelijke wijzen moeite om de tegenwoordige adressen val de ouders, zoo deze nog in leven zijn, t.' weten te komen. Voorloopig blijven do kleine refuges in Zwitserland. Blank tegen zwart. In de Negerwijk te Chicago is het dezer dagen weer warm toegegaan. Do politie moest er ingrijpen om een eind te maken aan onlusten, die waren gevolgd op de ver moording van een tramconducteur door twee negers. De daders en nog verscheiden andere negers werden door een verwoede menigte achtervolgd. De negcre namen de wijk in een kerk, waar zij door politie met machinegeweren werden ontzet. Vele andere negers werden uit den trams gesleurd en af geranseld. Overal waar het in de negerwijk rumoerig was, greep de politie onmiddel lijk in. Hollandschc Afrikaanders. Het grootste congres, dat ooit in Zuid- Afrika is gehouden, is Dinsdag te Bloem fontein bijeengekomen, om te beraadslagen over de hereeniging van de Hollandsche Afrikaanders. De gedelegeerden en verte genwoordigers van de Zuid-Afrikaansche partijen vullen de stad. Bijna alle leiders van de twee partijen zijn aanwezig, behalve Smuts, die te Pre toria blijft, daar hij pas uit Zuid-West- Af rika terug is gekomen. De moeilijkheid van den toestand i6 de kwestie van de republiek en daar de natio nalisten niet hebben laten blijken, dat zij hun eisch opgeven, is er weinig hoop op hereeniging. Ongetwijfeld verlangt het gros naar een vereenigd Hollandsch Zuid-Afrika, maar het probleem voor het congres is, een mid denweg te vinden, terwijl zulke sterke ver deeldheid over de kwestie van de oafhan- kelijkheid bestaat. Het coegres was zoo druk bezocht, dat de vergadering verplaatst werd naar een na burig voetbalveld, waar het met gebed ge opend werd. Daarna werd het beperkt tot 150 gedele geerden en werden de beraadslagingen voortgezet in de Ramblers Hall, waar de Zuid-Afrikaansche partij geboren is. Nadat twee sprekers voor hereeniging gepleit had den, werd een commissie benoemd, om de bijzonderheden uit te werken. De toestand is totdusver gespannen en er is een gemis aan geestdrift. 3.000.000 eieren gebroken. Engelsche eieren-importeur6 verklaren, dat ongeveer 15 pet. van den normalen we- kelijkschen Ierschen export, welke circa 20 millioen eieren bedraagt, door bederf, be schadiging en dieverij verloren gaat. Dit beteekent dus een verlies van 2 a 3 millioen eieren per week. Waren de eieren in goede conditie overgekomen, dan zou een ei (waarvoor men in Engeland 20—25 cent betaald) aanmerkelijk in prijs kunnen da len. Of de schade het gevolg is van onvoor zichtige behandeling of boos opzet valt moeilijk te constateeren, verklaardde een importeur. Merkwaardig is het echter dat de eieren uit Amerika en China altijd in uitstekende conditie overkomen. In de Linionstrasze te Berlijn vonden buren bij hun thuiskomst den 70-jarigen koopman en incasseerder Engelmann ver moord in zijn kamer liggen, Een ledige kwi- tantietasch lag-naast hem. Waarschijnlijk is roofzucht de beweegreden tot de misdaad geweest. De crimineele politie heeft de zaak in handen. Te South Blud (Indiana) hebben twee bandieten een mail-lorrie van de Vereenig- de Staten aangehouden en zijn in een auto ontsnapt, met medeneming van con mail, ter waarde van 5000 a 20,000 dollar. De internationale conferentie voor al coholverbod is Zaterdag te Washington ge opend. 1500 gedelegeerden uit alle landen wonen haar bij. De afgevaardigde van' Scandinavië, China en Japan bepleiten een algeheel drankverbod over de geheele we reld. Een opmerkelijke mededeeling deed op de bijeenkomst van natuuronderzoekers te Bad Nauheim de bekende Borlijnsche vrouwenarte dr. Loser in een voordracht „Syphilis en Zwangerschap". Hij verklaarde n. 1., dat volgens een on derzoek de gevallen van aangeboren syphi lis sedert den oorlog zoodanig zijn toege nomen, dat in Duitschland op een millioe| pasgeborenen ten minste 40.000 kinderen dus 1 op de 25, met 6ypbilis ter wereld ko men. Duitschland is uitgenoodigd tot, deel neming aan de conferentie der Volkenbonds commissie voor verkcersaangelegenheden die 15 October te Parijs bijeenkomt. Sinn Feinsche bandieten hebben het kasteel Mary, een mooi oud gebouw, waar van sommige gedeelten 700 jaar oud wa ren, verbrand, met heel zijn kostbaren in houd. De schade wordt op 50.000 pd. geschat. De Deensche „Sozial Democraten" deelt mede, dat twee te Kopenhagen ver schijnende bladen, n. I. het orgaan van dc linksch-Socialisten en dat van de syndica listen gesubsidieerd worden door de Sovjet- regeering. Beide bladen ontvangen 150.000 Kronen per jaar. Uit het Sociale Leven. Toeslag op pensioenen. Do ministers van Waterstaat en van Financiën hebben inzake verhooging van pensioenen van pensioengerechtigden van de Nederlandsche Spoor-! wegen aan de Tweede Kamer een brief gericnt: waarin zij mededeelen, dat aan de gepension- neerden van de Nederlandsche Spoorwegen tot en nvt het jaar 1919, in verband met de tijdsom standigheden, een gelijke toeslag op het bedrag hunner pensionen werd verleend, als aan gepen- sionneerde burgerlijke ambtenaren werd toogo-t staan. Nu voor de gopeneionneerde burgerlijke ambte naren de toeslag op hunne pensioenen tot 40 pet. werd verhoogd, komt het den ministers wen- 6chelijk voor, dat van Rijkswege worde mode-' gewerkt om eveneens aan de pensiocnsgerechtig- den der spoorwegmaatschappijen eene gelijke ver-: hooging te verleenen. Het ligt in de bedoeling deze toeclag zoo spoes dig mogelijk uit to betalen. Personeel Posterijen. De Centrale Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel ontving van dea directeur-generaal het volgende bericht: De Regeering is bereid een redelijk voorstel van de commissie voor georganiseerd overleg ;n ambtenarenzaken, welke commissie Woensdag a.j. vergadert, in ernstige overweging te nemen. Zonder twijfel zal dan ee regeering ook in over weging worden gegeven daarop dadelijk voor-» schot te verleenen. De kinderbijslag over het vierde kwartaal cal op 1 Oct. worden uitbetaald. Bevorderd zal worden, dat de f 2 voor de zoo genaamde 14e week, zoo eenigszins mogelijk, niet wordt ingehouden. Over dit laatste zal Donder dag worden beslist. Een bedreiging? Door de besturen van den Centrale verecni- gingen van Personeel in 's Rijks dienst en do Centrale Bond van Ned. Post-, Telegraaf- en Te» lefoonpersoneel word een adres aan den tijde! ij ken voorzitter van den Ministerraad verzonden, waarin de vrees wordt geuit, dat excessen van het personeel niet zullen uiti b 1 ij v e n, intüen haar standpunt inzake tege moetkoming aan de nooden der Rijksambtenaren blijft bandhaven. De nood onder het personeel heeft zulk een hoogte bereikt, dat van de bestu ren do grootst mogelijke tact wordt geëischt o n te voorkomen, dat tot betreurenswaarde ge daden wordt overgegaan. Dat lijkt veel op een bedreiging. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Haarlo en Waterhoek, H. J. Engelke6, voorganger der Vrijz. Herv. te Kampen. Te N. Pekela, B. Keers te Apeldoorn. Te Minnertsga, L. Moolhui- zen te Garijp. Te Oosterwijk ds. A. Wee der te Koog aan de Zaan. Aangenomen: Naar Nieuwe Pe kela (toez.), B. Keers, cand. te Apeldoorn. Bedankt Voor Hasselt (2e pred. pl.) J. Goslinga te Utrecht. Voor Rottum— Stitswerd, B. Keers, cand. te Apeldoorn. Voor Eebrugge, J. J. Vervloot te Ooster* einde. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Niezijl (Gron.), 6. Boersma, te Koudum en H. Fokkens, te Boornbergum. To Vorden, C. A. vapt Nood, te Lopik en J. Vesseur, te Stad aan 't Haringvliet. Beroepen: Te Doesburg, J. B. Jan sen, te Zevenhuizen (Z.-H.). Aangenomen: Naar Velsen, J. D. Boerkoel, cand. te Haarlem. Bedankt: Voor Sleeuwijk, Kruinin- gen, Zuidwoldo, (Dr.) en Hollum (Amo- land), J. D. Boerkool, cand. te Haarlem. EVANG. LUTH. KERK. Beroepen: Te 's Hertogenbosch en Heusden Dr. H. J. Toxopeüs, te Zaandam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2