Gemeentelijke Aankondigingen. Gemeentelijke Vischverkoop. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Zaterdag) aan de gemeentelijke Visch- winkels (Vischmarkt en Stadshulpwerf) verkrijgbaar is SCHELVISCH a f 0-16, GROOTERE SCHELVISCH a f0.20, VER- SCHE HARING a f0.16 en SCHOL if 0.28 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 24 September (1920. AGENDA. DONDERDAG, 23 September. Stadsge hoorzaal, Dahliatentoonstelling geopend van 2,305 en 710 uur. Apotheken die tot en met Zonda? op Maandagnacht eiken nacht en des Zondags geopend zijn: H. J. M. Proot, Maarmanssteeg 17, Tel 435. G. F. P'ijst, Steenstraat 35, Tel. 136. Lichten op: 25 Sept. 26 Sept. Rijwiel- en Motorlampen 7.25 7.23 Rytuiglantaarns 7.55 7.53 De solkervcorziening. Het „Nederl. Weekblad voor den bande? in kruidenierswaren" verneemt, dat de Centrale Suiker-Maatschappij de haar be kende afnemers in de gelegenheid heeft gesteld, zich in het belang der suiker voorziening van hun normaal suikerge- hruik gedurende zes maanden te verzeke ren, waarbij op een vermeerdering der consumptie van- ten hoogste 20 pCt. is ge rekend. Bij dit contract is de prijs risico uitgeschakeld, terwijl de voordeelen bij verkoop hierin bestaan, dat de toewijzing- van de gecontracteerde hoeveelheid1 ver zekerd is, dat bij stagnatie de voorkoopen voorgaan en dat. verwijzing naar een zui delijke witfabriek en de risico, daardoor afwijkende suiker te ontvangen, is uitge sloten. Het blad verneemt verder, dat de Cen trale Suiker-Maatschappij voortaan geen kleiner quantum dan 100 zak tegelijk zal afleveren en da^t tusschen haar en de Coöp. Suikerfabriek -te Dinteloord en Sas van Gent een overeenkomst is gesloten, om tegen geheel dezelfde prijzen en con dities suiker te leveren. "Ten slotte verneemt het blad, dat te Franeker een nieuwe suikerfabriek zal worden gebouwd voor gezamelijke reke ning van de Centrale Suiker-Maatschappij en de Friesch-Groningsche Coöperatieve. Deze fabriek zal wit raffineeren en reeds met de volgende campagne in bedrijf komen. De benoodigde grond is reeds aan gekocht. Uitvoer van kleiaardappelcn. Naar de „Leeuw. Crt." verneemt is de mogelijkheid groot, dat de uitvoer zal wor den toegestaan van te velde goedgekeurde kleiaardappelen. Invaliditcitszegel. De totaal opbrengst van den verkoop van Invaliditeit6zegels bedroeg in de maand Augustus: bij de Iiaden van Arbeid: f 1.121.855.30; bij de kantoren der poste rijen f 1.487.582.85, te zamen f 2.609.439.15. Geen gereserveerde coupé. Men zal zich nog de berichten herinne ren over den gereserveerden coupé in overvolle treinen voor de socialistische hoeren Ter Laan en Duys. Kort daarna kwam 't nieuws van den extra-trein voor de communistische me vrouw Roland Holst. Deze lieden zijn ook te vermoeid van al hun schreeuwen: om onder gewone stervelingen plaats te ne- Dezer dagen was onze minister van Ar beid op reis. De trein was overvol. Natuur- lijk in een gereserveerde coupé? Pardon. Zijne Excellentie stond rustig in den gang. Men schijnt van zwaar werken niet zoo vermoeid te worden als van schreeuwen. Of zou het ook hier weer waar zijn, dat er tusschen woorden en. daden een groot verschil bestaat? vraagt de ,yRsb.". Uit het Sociale Leven. Intern. Chr. Vak he weging. Het bestuur van de Internationale der Christe lijke Vakbeweging vergaderde 20 en 21 Septem ber te Bazel. De verdceling der bestuursfuncties had tot re sultaat dat tot voorzitter werd benoemd de heer J. Scherrer (Zwitserland), tot onder-voorzitter" dr. Th. Brauer (Duitschland), J. ZirnhcM (Frankrijk) en dr. G. B. Valente (Italië). Verder werden gekozen tot secretaris P. J. S. Serrarens, (Nederland)2de secretaris E. van Quaquebeke (België); penningmeester H. Amc- link (Nederland)2e penningmeester L. Untor- müller (Oostenrijk). Do hoeren Scherrer, Serrarens en Amelink zul len als uitvoerend bureau optreden. Beslotcu werd tot uitgave van een Interna tionaal tijdschrift. Behalve de leden van het uit voerend bureau zullen in de redactie zitting no men do heeren G. Tes&ier (Frankrijk) en dr. Th. Brauer (Duitschland), van wie de laatste als hoofd-redaeteur zal optreden. Mtt een delegatie der Christelijke vakbeweging van Zuid-Slavio werden besprekingen gehouden, welke tot resultaat hadden, dat deze zichbij de Christelijke Internationale aansloot. Betreffende dc ^toestanden in Hongarijo zal een onderzoek worden ingesteld. Besprokingen werden gehouden over de verhou- jding der Christelijke Vakbeweging tea %ziclue van de Internationale Organisatie van den ar beid van den Volkenbond. Het uitvoerend bureau werd opgedragen' een program voor de Christelijke Internationale te ontwerpen, 't welk op de eerstvolgende zitting van ka voltallig bureau zal worden vastgesteld. Metaalbewerkers. Het orgaan van den Chr. Metaalbewerkersbond meldt uit A1 f e n a. d. R ij n de volgende staaltjes van beginselvastheid: De oud-voorzitter van den Alg. Metaalbewer kersbond, die zich op een gecombineerde bestuurs-: vergadering als een ijverig voorstander der S.D. A.P. en van den modernen bond liet kennen, heeft, nu hem een betrekking als baas bij de firma Akerboom te Boskoop werd aangeboden, op diens voorstel als lid van do S.D.A.P. en als voorzitter en lid van den Alg. Metaalbewerkersbond be dankt. Een andep geval betreft den nieuwen voorzitter der afdeeling van den Alg. Metaalbewerkersbond. Tijdens de 6taking was hij de eerste die niet langer op de straat wilde blijven loopen en er do voorkeur aan gaf, om zijn strijdende kameraden te verlaten en werk in Amsterdam ging zoeken. Nu echter de staking, met het bekend gunstig verloop voorbij i6, heeft hij het maar beter ge vonden om bij de firma Boot to gaan vragen of hij a. u. b. terug mocht komen. Hij heeft schijn baar ook de voordeelen willen genieten die zijn kameradentijdenszijn afwezigheidverkregen hebben Hij i6 door den patroon weer aangenomen. Als belooning voor zijn tijdelijk vertrek uit Alphen is hij nu door zijn medeleden als voorzitter van de afdeeling gekozen. BUITENLAND. MILLERAND PRESIDENT. Zooals verwacht werd is de heer Alexander Mille rand gisteren met groote meerderheid tot president van de Fransche republiek gekozen. Omtrent het verloop der stemming wordt o. m. het volgende gemeld: Twee uur duurt de stemming voort. Het wordt broeiend heet in dc groote zaal. Er hangt een blauwe rook van tabakswalm, die uit.de couloirs opstijgt. Groote hilari teit, als het Kamerlid de Magallon, bij de urn gekomen, zijn biljet blijkt te hebben vergeten. Een mede-Kamerlid reikt hem het zijne; de Magallon stopt het in roerend ver trouwen in de urn. Er wordt gepauseerd om tot tellen over te gaan; daarmede gaan drie kwartier heen. Dan blijkt, dat'Millerand 695 stommen op zich heeft veree- nigd, tegen 69 op den socialist Delory en 198 op anderen. Een gejuich gaat bij de congresleden op en van alle kanten wordt Millerand geluk- gewenscht. Deze begeeft zich dan naar de congreszaal, zoekt een vergeten hoekje op niet ver van linke, en Léon Bourgeois be treedt het podium weer en leest onder doo- delijke stilte den officieelen uitslag voor. Zoodra deze bekend is, gaat er een ge weldig gejuich op, eindeloos en hartstoch telijk, waarin Kamerleden zoowel als tri bune deelen. Millerand zit geroerd voor zkh uit te staren; hij schijnt zeer bewogen. Hon derden handen strekken zich naar hem uit. „Vive Millerand, vive Millerand, le nou veau président!" „Zoo zij het!" roept iemand met stentorstem. De congreszaal loopt leeg. Duiten begint het kanon te donderen. Omdat de vorige president reeds is afgetreden, wordt aan Millerand reeds dadelijk in het paleis de macht overgedragen; een korte plechtig heid. Dan stapt hij in zijn auto verlaat het paleis. En buiten, waar een groote menigte wacht, daar gaat als een rollende donder voor het eerst het gejuich op, waarmede Millerand door het Fransche volk zelf wordt begroet. De geweren worden gepre senteerd. Dan stuift de auto den <grooten weg naar Parijs op, waar Millerand straks zijn intrede zal doen door de Porte Dau- phiné, over de Champs Elysée, met een schitterend militair escorte achter zich. Do plechtigheid is voorbij. Frankrijk heeft zijn nieuwen president. Dc nieuwe president. Nu Millerand tot president is gekozen, worden als naar gewoonte allerlei bijzon derheden omtrent zijn persoon en arbeid Zoo schildert do „Matin" hem als een hartstochtelijk dominespeler, dat hij het liefst doet met den generaal Foch en Ber- thelot. Typisch zulk een eenvoudig spelle tje voor zulk een scherpzinnig man. Maar Millerand is de eenvoud in persoon. In het huiselijk leven 6toort hij zich niet aan tra dities en gewoonten, van zware maaltijden moet hij niets hebben. Midden op den dag gebruikt hij slechts een weinig, maar zijn hoofdmaaltijd nuttigt hij 's avonds tegen half negen, al6 zijn dagtaak is afgeloopen. Die dagtaak is niet gering. Millerand 6taat om zes uur op, wandelt een paar uur. ge bruikt om acht uur nog een klein ontbijt en gaat dan van negen tot één uur aan den arbeid, en daarna weer van twee tot vijf uur, na welk uur hij tot acht uur bezoeken ontvangt. Toch ontvangt hij veel menschen, want hij houdt niet van lang praten. Bij hem moet men niet met overbodige woorden aankomen. Gedoken in zijn leunstoel, de armen over de borst gekruisd, de lorgnet op den neus, hoort hij zijn bezoeker zwijgend aan, terwijl hij hem met helderen, door dringenden blik aankijkt. Zoodra hij weet wat men van hem wil, zegt hij vier, vijf woorden, die direct zijn besluit weergeven. Ja... Neen... Onmogelijk... Afge sproken Nooit zegt hij: Ik zal eens zien... Bij hem weet men steeds waarop men rekenen kan. Wanneer hij iets belooft, dan gebeurt het ook. Wanneer hij weigert, behoeft men niet. langer aan te dringen. Nooit vergeet hij iets. Steeds heeft hij een potlood en bloc-not,e bij de hand. Daar op resumeert hij met een enkel woord hot doel van het onderhoud, de gemaakte af spraak. Dat is dan voldoende. Van zijn doen en laten van den geheelen dag maakt hij korte notities in een opschrijfboekje, dat hij 6teeds bij zich draagt. En jaren later kan hij nog precies na gaan, wat hij dien dag gedaan heeft. Een belangrijk probleem houdt nog de Fransche pers bezig. Millerand heeft niets op met officieele kleedij, en als minister president, of hij in zijn kabinet zat te wer ken, of een rede in de Kamer hield, of wel een conferentie had met hooge persoonlijk heden, droeg hij steeds een colbertje. Het ambtsgewaad van den President der Fransche Republiek is evenwel het rok- costuum. Zal President Millerand zich in do pandjesjas steken, waarin hij zich thuf6 voelt als een schooljongen in zijn Zondag* sche pak? Of zal hij, nu hij ook wil breken met de traditie, volgens welke de President in de politiek op het tweede plan blijft, de traditie van de „rok" met het witte over hemd overboord gooien? Dan zal hij de eerste President in Frankrijk zijn, die zich den volke in een colbertje heeft getoond. Millerand was is zijn jonge jaren een vurig socialist. De practijk heeft hem echter geleerd dat een krachtig gezag onmisbaar is wat ten gevolge had dat hij in de achting van zijn vroegere vrienden niet is gestegen. De conferentie te Riga. De correspondent van do „Times" te Ri ga meldt, dat daar Dinsdagmiddag de eer ste bijeenkomst i6 gehouden van de Poolsch-Russi6che vredesconferentie. De'Lettische minister van buitenlandsche zaken wees in een inleidende rede op de groote behoefte van Oost-Europa aan vre de en de vreugde, waarmee de bevolking van Riga het zou begroeten als in haar midden de vrede werd gesloten-. Dombslci, het hoofd der Poolsche delega tie, las namens de Poolsche gedelegeerden een antwoord voor. Na hem sprak Joffe, de leider der Russische delegatie. De rede voeringen, die in het Fransch, Poolsch en Russisch werden gehouden, waren alle drie kort. Na de uitwisseling der geloofsbrieven werd na nauwelijks een kwartier de eerste zitting gesloten. Ernstige overstroomingen. Een ontzettend onweer, vergezeld van ge weldige regens, is Dinsdag j.l. over Cher bourg en omstreken neergekomen. Yan het plateau van Beaumont, waar twee uur lang een waterhoos neersloeg, stroomde het wa ter met allesvernielende kracht de hellingen af,- naar Vauvillé, Omonville, Rogue, St. Germa in-des-Y aux. Weilanden en dorpen stroomden onder. Met groote moeite kon het vee in veiligheid gebracht worden. De menschen moesten naar de bovenverdiepingen de wijk nemen. In enkele straten stond het water op zeker oogenblik een meter hoog. Ook van elders komen berichten over verwoestingen door het onweer aangericht. Nabij Anger is de bliksem in een kerk geslagen de toren brandde af, het kerkge bouw zelf kreeg aanzienlijke schade. In de omstreken van Commentry, nabij Montlugon, hebben de regens belangrijke schade toegebracht aan den oogst. Roemenië en Rusland. De Temps publiceert de volgende door het Roemeenseh persbureau verstrekte nota: De gezant van Moskou bevestigt, dat de Sovjet-republiek gaarne vredo zou hebben met Roemenië, op voorwaarde dat de kwes tie van Bessarabië zou worden onderwor pen aan een referendum, naterugtrekking der Roemeensche troepen. Het Roemeenseh persbureau is gemach tigd om te verklaren, dat nimmer eenige Roemeensche regeering erin zal toestemmen dat er over de kwestie van de vereeniging van Bessarabië met Roemenie zelfs een woord wordt gesproken, noch door de Sov jet-republiek, noch door eenige Russische regeering. Het denkbeeld van een terugtrekking der Roemeensche troepen uit Bessarabië is niet slechts een onmogelijkheid, maar bo vendien wordt het door de publieke opinie in Roemenië als waarlijk onduldbaar be schouwd. Bolsjewistische schanddaden. Uit beslist betrouwbare bron zijn te Londen bijzonderheden ontvangen over het optreden der bolsjewiki gedurende hun tij delijke bezetting van Wilna. Ongeveer 2000 inwoners, voornamelijk Polen, zijn door hen in de tweede week van September on der allerlei martelingen ter dood gebracht. Men heeft de lijken van leden van het Pool sche vrouwenlegioen gevonden, die vreese- lijk verminkt waren. Overstrooming in Italië. Tengevolge van hevige regens zijn de ri vieren Torro en Corno buiten hun oevers getreden, en hebben het omliggende land overstroomd. Op enkele plaatsen 6tegen de wateren met twee meter. Drie bruggen wer den meegesleurd. De verbindingen zijn op verscheidene plaatsen verbroken. Vele hui zen zijn ingestort. De onrust in Ierland. In totaal zijn door de politie te Balbrig- gan 30 huizen en winkels verbrand, bene vens een fabriek, uit wraak over den moord op de officieren van het nieuwe politiekorps gepleegd. De politie reed hedenmiddag in auto's door de stad, uit geweren schietend en bommen werpend, doch niemand werd jgetroffen. Gisterenavond werd gemeld dat de toe stand van Mac Swiney, den burgemeester van Cork, onveranderd was. Vandaag zou hij zijn 43sten „vastendaè" ingaan. Den 25sten Augustus heette zijn toe stand reeds zoo ernstig, dat hem voor de eerste maal de sacramenten der stervenden werden toegediend. De andere „hongersta kers" waren hem een dag voor. Nu zijn we al yier weken verder, De prijsdaling in Engeland. Een firma te Newhampshire, welke tien duizend werklieden in dienst heeft, en we kelijks vier millioen yards katoenen goede ren fabriceert, maakt bekend, dat zij haar prijzen met een derde heeft verminderd, ten einde den verkoop aan te wakkeren. Bomaanslag te Schaffhausen. Uit Genève wordt gemold, dat Maandag nacht. te Schaffhausen 'n bom is ontploft in een riool. Een andere bom, welke niet tot explosie was gekomen, werd naderhand eveneens in een riool gevonden. Verschillen de huizen zijn zwaar beschadigd. Van de daders heeft men tot dusver nog geen 6poor kunnen vinden. Uit de Omgeving ALKEMADE. i—Bij de gisteren te Katwijk op de militaire schietbanen gehouden wedstrijd van wege de Federatie van Burgerwachten „Rijnland- Oost" is de groote prijs, de zilveren wissclbeker gewonnen door de Burgerwacht van onze gemeen te met 179 punten. Hoog6t te behalen aantal was 200 punten. De porsoneele prijzen zajn gevallen als volgt: te Oud Ade 4; te Kaag 3; te Niouwe-Wetering 1; te Rijpwetoriug 5; te Roelof arendsveen 5; te Oudewcteririg 2. WASSENAAR. Gistermorgen word alhier aanbesteed de bouw van 50 woningen voor do Woningstichting „St. Willebrordus". De 'uitslag was als volgt: E. Bergshoef, Alphen f360.000; J. v. Wioringen, Alphen f 364.250; Gebr6. Kokshoorn, Voorburg f367.000; Jac. v. d. Meer, Delft f 372.000; Gebrs. ter Smitte, Delft f375.000; J. M. v. d. Vlugt, Rijswijk f376.700; L. Dekker, ^Zevenhoven f 380.000H. den Hoef, Zevenhoven f383.000; Schouwwervcn, Rijswijk f390.000; N. Brouwer, Scheveningen f395,570; Joh. Swolsman, Scheveningen f420.000; A. Noordijk. Den Haag f449.866; Gebrs. Es, Amersfoort f 452.659. Kerkelijke berichten. Her vormde Kerk (Dorp). Zondag 26 Sept. v.m. 10 en n.m. 6.30 i^ir ds. de Vhij Mestdagh. School Zijdeweg: Zondagvoorm. 10 uur de heer Taal, godsdienstonderwijzer te 's-Gravenhage. Geref. Kerk: Zondagmorgen 10 en nam. 5 uur: ds. v. d. Heijden. OEGSTGEEST. Den lsten October hoopt de heer C. van Egmond den dag te herdenkon, waar op hij voor 25 jaren bij de Posterijen alhier werd aangesteld. R1JNSBURO. Door de politie a 1 i or zijn bij een opkooper te Leiden in beslag genomen do drie paa;jll1entuig!en, j.l. Vrijdagnacht uit een schuur alhier ontvreemd. SASSENHEIM. De voorste wagen van de tram die hedenmorgen om 10 uur van hier ver trok, ontspoorde tusschen den overweg van d9 H. IJ. S. M. en dc Postbrug. De machine werd afgekoppeld en vertrok naar Leiden om daar an der materiaal te halen, terwijl ook van Hillegom hulp ontboden werd. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor, maar voor de reizi gers wa6 't een onaangenaam oponthoud. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. f=: Dc Vrijwillige Burgerwacht alhier behaalde met de schietwedstrijd der Fede ratie RijnlandOost, gehouden te Katwijk op Woensdag 1.1 de tweede prijs, bestaande in een zilveren medaille, terwijl bij de onderlinge wed strijd do eerste prijs werd bedaald door H. van 'den Berg, een koperen rookstel en de tweede prijs door Jac. Ravensbergen, een lederen portemon- naie. Onze vroegere plaat6gonoot, de heer J. de Ligny te Weltevreden (Ned.-Indië) i6 geslaagd voor hulp-gezaghebber B. B. Predikbeurten Geref. Kerk. Zondagmorgen tien en 's avonds half zeven ure ds. R. W. Huizing, beroepen predikant te Har- lingen. Ned. Herv. Gem. Zondagmorgen tien ure Ds. A. Luteijn van Hasselt en 's avonds half zeven ure Ds. Israel. NIEUW VENNEP. Maandagmiddag j. 1. is do oudste ingezetene van ons dorp, mej. J. Blonk geb. Breedeveld overleden. Zij bereikte den leeftijd van ruim 91 jaren. Woensdagmorgen vertrokken alhier de Weon6che kinderen, wolke gedurende den geheelen zomer, bij verschillende ingezetenen van het dorp. in de huishoudelijke kring waren opge nomen. Verschillende pleegouders konden maar noode scheiden van de kinderen, en ook vele kin deren, hoewel weer naar „huis toe" gaande, huil den en hadden nog maar liever hier gebleven. AARLANDERVEEN. ==-- Woensdagavond zijn op ini- tiatief van eenige belanghebbenden, de melkvee houders van Aarlanaerveen saam geroepen in de zaal van den heer N. Bunnik, om te komen tot de oprichting van een vereeniging om do melk naar waarde te verkoopen. Velen hadden aan de uilnoodiging gevolg gegeven, zoodat die vergade ring goed geslaagd mag heeten. Nadat het doel duidelijk was voorgesteld volg de er een aangename gedachtenwisseling, waar door men al epoedig door stemming tot eenheid kwam (1 blanco en 31 stemmen tegen). Staande do vergadering traden 25 aanwezigen al6 lid toe. Do melk zal verkocht worden „en bloc", doch zoo, dat elk mag leveren aan wie hij wil, nadat een minimumprijs i6 vastgesteld. Aan het eide der vergadering werd een voor- loopig bestuur gekozen om de voorkomende zaken te regelen. OÈGSTGEEST. Voor het te 's-G ravenhage gehouden examen wiskunde slaagde van hier voor de acte K. Midd. Ond. de heer J. W. Koning. KATWIJK AAN ZEE. Aan de markt werden alhier heden aangevoerd vier partijen haring. De prijzen waren als volgt: IJ. H. f 26,75—f 27.15St. H. f 19.55, f 19.90, f20.95, f22.65. Makreel f 13.-, 114.-, f 19.f21.-. Opgehouden werden voor de combinatie volle haring voor f23.85, f23.95, f24.85, f25.— cu M. H. f25.15. BOSKOOP. Van de N. V. Algemeens Motor-, Omnibus en Vrachtautomaatschappij te 's-Gravenhage is aan den Raad dezer gemeents een verzoekschrift ingekomen om een subsidie van f '1000 per jaar tot voortzetting van een mo* toromnibusdienst Boskoop—Leiden. B. en W. stellen don raad voor afwijzend op dit' vorzook te beschtkken. Na breede discussie word evenwel besloten, dat ten aanzien van dat verzoek een nader onderzoek zal worden ingesteld, daar, zeer veel leden van oordeel waren dat een ven binding met Leiden voor deze gemeente van groob belang is. Burgerl. Stand van 17—23 September. Getrouwd: C. Lohman 26 j. en F. de Brijn 27 j. A. Kromhout 31 j. en G. C. v. d. Stam 28 j. A. Verburg 29 j. en S. J. Keijzee 28 j. Geboren: Cornelia d. v. KL Ellerbrock en A'. A6scheman. Pctronclla Johanna d. v. H. J. Anssen en G. Odshoorn. Gijsbert Corneli6 z. v. W. P. J. Duval Slothouwer en C. E. A. Adriani. BODEGRAVEN. Brand. Men seint ons: Hedenmiddag is een 'hevige brand uitgebroken in den kruidenierswinkel van W. de Knecht in de Prins Hendrikstraat. Het huis staat inf lichten laaie. KERK EN SCHOOL NED. HERV. KERK Drietallen: Te Schipluiden, Joh. Stee* houwer to Broek op Langendijk, C. M. Luteijn to Heinenoord en Dr. A. Troelstra te Den Haag; Te Rottum en Stitswerd: A. Keerste Apeldoorn, A. de Buck te Leeuwarden, dr. J. Th. Ubbink ta Rood esch ooi. Beroepen: Te Westbroek en Achttienho* ven: J. J. Timmer te Montfoort; te Schipluiden' (toez.) Joh. Steehouwer to Broek op Langendijk;) te Oisterwijk A. Weeder te Kcog a. d. Zaan. Aang nomen: Naar Oosterzee: F. A. Via ser te Hoorn o. Texel; naar Charlois (3e pred. plaats), toez.: H. E. Beernink te Eikerzee. Bedankt: Voor Kockengen: J. J. v. d. Pol te Ooltgensplaat. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Andel (N.-B.), E. J. Voorst to Numan6dorp. Gemengd Nieuws Men herinnert zich het geval van den man, die naar wij destijds hebben mede* gedeeld, een paar weken geleden op de Nieuwe Achtergracht door een auto van de brandweer werd doodgereden. De brandweerman, bestuurder, van den wagen, wien volgens de ooggetuigen ab* soluut goen schuld kon worden verweten, was zeer onder der, indruk van het ongeluk en moest zelfs c.p medisch advies wegens overspanning tengevol* ge daarvan ru6t nemen. De commandant van de brandweer, de heer Gordiju, aldus meldt Het Volk thans, moe6t )en rapport over de zaak inleveren en heeft het noo* dig geacht, den betrokken brandweerman v. II. bij zich te roepen en hem te laten optreden in een opnieuw in scène gezette vertooning van het ongeluk. Hiertoo was, naar het blad tor oora komt, geen advies gevraagd van een geneesheer* V. H. wrd op den bok van een auto gezet naast den bestuurder en maakte op deze wijze nog eena de emotie door van het oogenblik der ramp. Den dag daarna is v. H. krankzinnig geworden en de verschijnselen maken het zeer waarschijn* lijk, dat deze vreselijke gebeurtenis moet wordcij beschouwd als een gevolg van de proefneming door den commandant, waardoor zijn toch reed» abnormaal zenuwgestel een zoodanigen schok je* kregen heoft, dat een catastrofe er het gevolg van was. De zaak is in onderzoek bij de autoriteiten. In den laat6ten tijd zijn her* haaldelijk ongevallen voorgekomen door het ont* ploffen van allerhande munitie of onderdeden daarvan, die gemengd waren in het oude koper, dat al6 grondstof dient in koper-, brons- en geclgioterijen. Dat oud koper, wordt uit de vroo* gere oorlogvoerende landen ingevoerd en komt zonder behoorlijk onderzoek in onze gieterijen, waar men niet bekend is met het uiterlijk der gevaarlijke voorwerpen. Hoe slordig men hierbij te werk gaat, kan blijken uit het feit, dat in partijen oud koper verschillende ongebruikte je* weeryatronen zijn gevonden. De districtshoofden der arbeidsinspectie heb* ben aan alle hun bekendekopergieterijen een waar schuwing doen uitgaan en deze uitgenoodigd a ingeval zij verdachte voorwerpen aantreffen, -r van onmiddellijk aan hen kennis te geven, opdat! een bevoegd persoon een onderzoek kan instellen. Men schrijft ons uit Kampen:! Na maandenlangen 6toeren arbeid kwam eindelijk de elektrische 6traatverlichtifig klaar. Kampens hoofdstraat en do bekende IJselbrug baden nu in een zee van licht. Maandag, 5 uur in den middag, werd door den omroeper bekend gemaakt dat dien avond de veelbesproken lichten voor 't eerst; zouden braden. En werkelijk, om 7 uur had die belangrijke gebeurtenis plaats. In stomme ver* hazing stond het Kamperpubliek het wonder aan te gapen. Den geheelen avond was men in rep" eni roer en toen eindelijk de klok twaalf slagen deed hooren spoedden zich de laatste bewonderaar® der techniek huiswaarts. Men had werkelijk g«* noten in het qnders zoo duistere Kampen en mot' de hoop op den volgenden avond legde men zicbf ter ruste. Maar het noodlot had andere beschikt!) Niet den volgenden avond, maar reeds den volgen* den morgen kondenzij zich weer verlustigen enhurt moderne illuminatie. Wat was hiervan de reden?i Terwij de vreedzame Kampenaar in zoete rust was verzonken, zwoegden zij die belast waren met' het uitdraaien der lichten aan het schakelbord. Verscheidene malen had men gedraaid maar zon* der resultaat, de lichten bleven aan. Men redo* neerde aldus: Wanneer.men naar rechts draait) gaan de lichten aan du6 draait men naar linkaj juit. De oplossing van het pobleem werd echten,

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2