Uit de Omgeving1 Gemeentelijke Aankondigingen. Gemeentelijke Vischverkoop De Burgemeester van Leiden ibrengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen winkels (Vischmarkt en Stadsliulpwerf) /■Donderdag) aan de gemeentelijke Vi#ch- verkrijgbaar is SCHELVISCH a f0.16, GRGOTERE SCHELVISCH f 0.20—f 0.25, SCHOL a f 0.34 en HARING a f 0.16 p. pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 22 September 1020. AGENDA. WOENSDAG 22 Sept. Geref. Jongel. Ver. „Rehoboth" te Leiden. Openb. vergadering kerkgebouw Nieuwe Rijm. Spr. Ds. A. Ver klagen te Dirkeflaaid. Gnderw.: De bestraf fende gerechtigheid en De verschonende liefde. WOENSDAG, 22 Sept. Ds. J. Douma van Den Haag spreekt in het Hooigracht kerkgebouw, ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van de Ring Leiden van den Ned. Bond van J. V. op G. G. DONDERDAG, 23 September. Stadsge hoorzaal, Dahliatentoonstelling geopend van 2,305 en 710 nur. Apotheken die tot en met Zoitda? op Maandagnacht eiken nacht en des Zondags geopend zijn: H. J. M. Proot, Maarmansgteeg 17, Tel 435. G. F. J»->lJst, Steenstraat 35, Tel. 136. Lichten op 23 Sept. 24 Sept. Rijwiel- en Motorlampen 7.29 7.27 Rijtuiglantaarns 7.59 7.57 bij de melkverkoopers in de ste den, dat het b ij deze25 a 26 cent nietzal blijven. De melkverkoopers hebben zkjh reed6 tot den minister gewend met verzoek energiek in te grijpen in kaashandel en kaasproduc tie, tevens er op wijzende, dat een bijslag op de verkochte melk de ontevredenheid bij het melk gebruikend publiek zou verminde ren. Clir. Hist. Raadsleden. Te 's-Gravenhage is Dinsdag in besloten bijeen komst van Zuid-Hollandsche leden van de Ver- ecnigiug van Chr. Hist. Raadsleden, een Zuid- HollandKchen kring opgericht. Do leiding was in handen van den heer J. R. - Snoeck Henkemans, voorzitter der voreeniging, die uiteenzette hoe provinciale samenwerking soms noodig en wensch elijk kan zijn, gelijk dat in andere provin ciën waar reeds dergelijke kringen bestaan, als Friesland en Overijssel i6 gebleken. Alle aanwe zigen verklaarden zich bereid tot de oprichting van een zoodanige Zuid-Hollandsche afdecling mede te werken. Tot bestuursleden werden gekozen de hoeren Joh. van Meggelen, Rotterdam; P. A. Burgersdijk 's-Gravezandeen J. TV. van Boeyen, Voorburg. Een afgevaardigde in het bestuur der landelijke verceniging zal later worden aangewezen. Onderzoek van aardappelen. Bij Exra. Besluit is bepaald": v®r het onderzoek van aardappelen, waarvan de in- of doorvoer voorwaardelijk is toege staan, wordt van hem, die de aardappelen ten in- of doorvoer aanbiedt, vergoeding van kosten gelieven a. van partijen tot en met 200 balen of krat sen 15 cent per collo met een minimum van f 5 b. van partijen van 200 tot en met 500 balen of kratten 12 5 cent per collo; c. van partijen van meer dan 500 balen of kratten 10 cent per collo. T o inbonwarheiders. De tuinarbeiders in het Westland, georgani seerd in neutrale, chr. en r.-k. organisaties, wier loon contractueel dit voorjaar werd vastgesteld op f 22.50. per week voor de wintermaanden, hebben aan de verschillende patroon6vereenigin- gen verzocht een toeslag op het loon te mogen ontvangen van f2.50 per week. Staten-Generaal. Onmiddellijk na de opening van de zitting der Ktaten-Gencraal, hebben gisteren de beide Earners hunne werkzaamheden aangevangen en Jiet noodi- ge gedaan om de machine weer op gang te bren gen. DE EERSTE KAMER. Do Voorzitter Baron van Voorst tot Voorst, aanvaardde zijn taak met een korte rede voering en deed daarna mededeeling van het overlijden van het lid der Eerste Kamer, do heer C. Straeten, aan wiens nagedachtenis enkele har telijke woorden werden gewijd. Ontslagname Dr. A. Kuyper. De griffier deed hierna voorlezing van het vol gend schrijven van mej. Johanna H. Kuyper, aan hem gericht: Mijn vader, dr. A. Kuyper, lid der Eerste Ka mer, gevoelt zich door ongesteldheid niet in 6taat om zich persoonlijk tot U te wenden en verzocht mij daarom in zijnen naam U beleefdelijk te ver- zooken ter kennisse van de Eerste Kamer te wil len brengen, dat zijn ingezonken kracht hom niet langer veroorlooft lid der Eerste Kamer te blijven en dat. hij zich daarom genoodzaakt ziet hierme de zijn lidmaatschap van de Eerste Kamer ne der te leggen en zich verder aan de bemoeiing van de Kamer met het Staatsbedrijf te onttrek- ken. Hij verzoekt U beleefdelijk hiervan aan den .Voorzitetr van de Eerste Kamer kennis te wil len geven èn zulks te doen met oprechte dank zegging voor wat hij in den loop der jaren, zoo van de Kamer als van hare leden genoten heeft. De Voorzitter wijst er op dat met leed wezen door de Kamer kennis zal zijn genomen van jie beslissing door Dr. Kuiper genomen Het is thans niet het oogcnblik. aldus spr. om diens verdienste te bespreken. De geschiedenis van ons Vaderland is zoo samengeweven met deze grootc figuur, dat de geschiedschrijver, die de laatste zestig jaren onzer tijdrekening zal boekstaven, ernstige en langdurige studie zal moe ten maken om hora naar waarheid te teekenen. In deze Kamer, waar zijn zoo doordacht woord allen boeide, is zijn scheiden een waar ver lies. De pittige wijze waarop hij aan de beraadsla gingen deelnam was door zijn langdurigen par lementairen loopbaan steeds instructief en kun nen wij zijn werken en streven niet anders dan van oen man van grootc bcteekeni6 herdenken. Laat ons hopen, dat do genomen rust hom nog vele jaren ten goede mag komen. In dezo Kamer zullen wij hora in onze gedachten een eer volle plaats blijven doen innemen. (Applaus). Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter deelt mede, dat er morgen om 11 uur openbare vergadering zal wezen ter verkiezing voor de huishoudelijke aangelegenhe den en grie leden der gemengde commissie voor de stenografie. Spreker stelt voor de Troonredo te beantwoorden met een Adres van Antwoord. Aldus besloten. Hierua wordt overgegaan tot het trekken der afdeelingen, waarna de vergadering tien minuten geschorst wordt, ten einde in de afdeelingen do voorzitters en onder-voorzitters te doen verkie zen. Tot voorzitter der afdeelingen wareii gekozen de heeren FranRen, Does de Willebois. Reekers, 't Hooft en de Vos van Steenwijk, en tot onder voorzitters de heeren: de Boor, Binnerte, Ver- heyen, Gillissen en Geertsema. Tot leden der Cómmissio voor de Redactie van het adres op do Troonrede werden benoemd de heeren: De Gijeelaar, d'Aumale van Harden- broek, van der Maersen di Somkeff, van Basten van Batenburg en Michiels van Kesseewick. Hierna werd de openbare vergadering verdaagd tot heden 11 uur v.m. TWEEDE KAMER. De voorzitter, de heer F o c k, die als afge treden voorzitetr do vergidering presideert, roept den leden het welkom toe. In de eerste helft der parlementaire periodo heeft de Kamer, zegt spr., hard gewerkt, het laat zich ovenwei aanzien dal in de tweede helft niet minder hard zal moeten worden gewerkt. De ondervinding leert dat het 3de en 4de jaar eener parlementaire periode ge woonlijk het drukst zijn. De Kamer doet wat hij kan. Kij legt zich vrijwillig beperking en kort heid op. Spr. is overtuigd dat de Kamer daarmede zal voortgaan. Met den wensch dat het nieuwe zit tingjaar vruchtbaar moge zijn in. daden in het belang van land en volk, opent hij de vergadering (Applaus). De Minister van Financien biedt de Staatsbegrooting aan. Overgegaan wordt tot het opmaken der nomi natie voor het voorzitterschap. Eerste op de nominatie wordt de heer Fock bij eerste stemming met 60 van de 82 geldige stemmen. (De heer Schaper krijgt 19 stemmen). Tweede wordt de heer Kooien, bij eerste stem ming, met 58 van de 78 stemmen. De heer Scha per krijgt wederom 19 stemmen. Derde wordt dc heer de Monté Yerloen, bij eerste stemming met 40. van de 78 stemmen. De heer Schaper krijgt 20 stemmen.. De heer Visser van IJzendoorn 7. De voordracht zal aan do Koningin worden aangeboden door den tijdelijken voorzitter en de heeren Beumer, Deckers, Oud, van den Tempel, Heemskerk, Schokking, van Dijk en van Rap- pard. Besloten wordt tot toelating van den heer Drion. De heer W e i t k a m p vraagt verlof voor een interpellatie van de zuivolpolitiek aan den Mi nister van Landbouw. De heer Sannes vraagt verlof tot een in terpellatie over de brood- en melkprijzen. Op deze verzoeken zal Donderdag worden be slist. Do Kamer vergadert dan om 1 uur. De vergadering wordt te 3 uur gesloten. Nationale blocmeriaulde. De Imldebetooging", georganiseerd door de Haagsche vereeniging „Oranjebond", ter gelegenheid) van den 40sten verjaardag van de Koningin, welke he'.ooging wegens afwezigheid van het Koninklijk gezin op 31 Augustus niet kon plaats vinden, is giste ren gehouden. Tegen twee uur stroomde reeds van alle kanten een talrijk publiek maar het Malie veld, alwaar de deelnemende vereenigingen zouden worden opgesteld. (Onderwijl de vereeniginger< zich op hare plaatsen opstelden, lieten verschillende muziekkorpsen zich om beurten hooren of werd gezamenlijk het volkslied of een an der vaderlandslied gezongen. Vrij spoedig was de geheele stoet, bestaande uit pl.m. 16,000 leden van 86 verschillende vereeni gingen uit alle oorden van ons land, ge formeerd, en te ruim half drie zette men zich in beweging. Aan den stoet werdi o. a. deelgenomen door het Koninklijk Muziek corps van de Kon. Sigarenfabrieken van Eugène Goulmy en Baar te 's Hertogen bosch directeur Joh. Wierts, en door het Urker muziekcorps Valerius, directeur de heer Snoeck. De eigenlijke bloemenhulde aan II. M. 1e brengen, bestond in een zeer gToote bloe menmand;, geheel opgemaakt met oranje rozen en omgeven door een kunstig uit oranjekleurige bloemen samengestelde vlag, wélke zich om de mamd heenslinger- de. Verder bevatte de corbeille een boek van bloemen met 'het uit bloemen gevorm de inschrift: „1880 Hu'de 1920'. De mand was geplaatst, op een met oranje dahlia's versierden feestwagen, welke omgeven was door twaalf meisjes, die ieder een korfje met losse bloemen in ide hand hieldeni. Voorts werd met den stoet mee gevoerd een pluchen album, eveneens oranjekleurig, en bestaande uit gegraveer de bladen met de namen der voorzitters en secretarissen van de aan de Ibetooging deel nemende vereenigingen. De stoet was niet minder dan pl.m. 25 minuten lang. Omstreeks tien minuten overd rieën kwam HM. vergezeld van den Prins, diens Moeder, Groothertogin Marie van Meck lenburg, en Prinses Juüiana voor het Huis ten Bosch aan. Geestdriftige toejuichingen begroetten haar. (Nadat zii eenige ©ogen blikken met den burgemeester had gespro ken en in de voorzaal van het paleis had doorgebracht kwam zij met den Prins, de Prinses, de Groothertogin van Meckelen- burg en de andere genoemde personen weer naar buiten en stelde zich op het terras op Onmiddellijk daarop begon de opmarsch van den stoet. .Het muziekkorps van Goul my Baar defileerde voor het hooge ge zelschap en stelde zich daarop voor het paleis op, de andere deelnemers aan de betooging namen in een wijden lering daaromheen plaats. De groepen juichten bij het voorbijtrekken H.M. hartelijk toe en deze antwoordde daai*op met handge- w-uif. Andere groepen zongen volksliede ren!, die aanstonds door de omstanders werden overgenomen. Gedurende al den tijd, dat de opstelling van de vereenigingen duurde bleef het geheele bovengenoemde gezelschap staan de op hét terras, HM. werd niet moe de onophoudelijke toejuichingen van de voorbijtrekkende vereenigingen op de vriendelijkste wijze te beantwoorden. Toen alle vereenigingen op hun plaats gekomen waren, tilden/ een aantal heeren den mand van den wagen en zetten hem aan de voeten van HM. neer'. Deze daalde daarop van het terras af om de bloemem- hulde te bezichtigen. Onder eerbiedige stilte van het gehee-le publiek voerde het muziekkorps het. koraal Nun danket allen Gott uit. De Voorzitters van de verschil lende deelnemende vereenigingen begaven zich nu naar het terras en de heer Thonen voorzitter van de vereeniging Oranjebond, welke vereeniging het initiatief tot deze huldiging heeft genomen droeg in hun bijzijn het huldeblijk met een rede aan HjM. over. Luid gejuich steeg op uit de menigte na deze toespraak, terwijl de in het -wit ge- kleede meisjes, dié het bloemstuk over gaven, de Koninklijke familie bestrooiden met oranjekleurige bloemblaadjes. Goor- ling en Baar's kapel speelde het Oude Wilhelmus, waarna de christelijke zang- vereeniging Halleluja uit Delft een lied van Valerius zong. De secretaris, de heer Verbeek, overhan digde het bij het bloemstuk behoorende album. Mei enkele woorden sprak daarna de Koningin tegenlover den heer Thoren, haar hartelijken dank uit voor de haar in dezen lieven vorm gebrachte hulde, welke zij gaarne aanvaardde. Hare Majesteit com plimenteerde het bestuur van den Oranje- bond met het welslagen van zijn voor nemen, en stelde de opnieuw aan den dag getreden gevoelens van aanhankelijkheid van zoovele duizenden op grooten prijs. Het had de Koningin getroffen, dat zoo- velen van heinde en ver op dezen dag hadden willen overkomen naar hier om van hun gevoelens te getuigen. De woordenl der Koningin verwekten grooten geestdrift onder hen die in haar onmiddellijke nabijheid stonden. De volksliederen werden gespeeld, ter wijl de zangvereeniging Ha-llelujah op nieuw een lied ten gehoore bracht. ■Nadat een dameszangkoor het gezang „U zeegne God, Hij stel U tot een zegen" had gezongen deed H.M. zich achtereen volgens al de voorzitters van de deel nemende vereenigingen voorstellen. Met velen hunner onderhield zij zich geduren de eenige oogenJblikken. Omstreeks vijf uur was dit gedeelte van de betooging af- geloopen. De vereenigingen defileerden daarop nog voor de Koningin en marcheer den toen naar de Maliebaan, waar de op tocht werd ontbonden. De betoogdng werd door het spelen en het zingen van de volks_ liederen opgeluisterd. BUITENLAND. DE POOLSCH-RUSSISCHE OORLOG. Het jongste Poolsche legerbericht maakt melding van nieuwe successen. Zoo werd o. a. in het gouvernement Wolhynië de te rugtrekkende vijand achtervolgd en Rowno door de Polen genomen. Pruscliauwz werd veroverd en het spoorwegstation Linowa. Duizend; gevangenen werden gemaakt, ter wijl den Polen eveneenjs een groote hoe veelheid «munitie in handen viel. De bols- jewiki schijnen thans nieuwe troepen te concentreeren aan het Njemen-front. Naar in Poolsche kringen verluidt, fieeft de minister van oorlog, generaal Sosni- kowski een order uitgegeven voor de ge deeltelijke demobilisatie van het iPoolsche leger om daarmede het oprecht verlangen naar vrede uit te drukken. De Pooüsche regeering vertrouwt dat de onderhandelin gen in Riga van korten! duur zullen zijn en tot een permanenten vrede zullen lei den. ypgP" De Fransche president. In de (boodschap van den president, wel ke gistermiddag in de Kamer en den Se naat is voorgelezen, wordt gezegd, dat de staat van zijn gezondheid Deschanel niet meer veroorlooft zijn functie te bekleeden. Met groot zielsverdriet d'oet hij afstand van zijn edele taak. Het presidentschap der re publiek yereischt een activiteit en energie, die geen falen kennen, in de jaren dat het zegevierende Frankrijk geroepen zal zijn zijn binnendandsche kracht weder op te houwen en, wat het buitenland betreft, de volledige toepassing van het zoo roemrijk verkregen en zoo duur gekochte vredes verdrag te verzekeren. De president spreekt den wensch uit, dat de vertegenwoordigers der natie, welker vaderlandslievende een dracht het krachtigste hulpmiddel was voor de overwinning, in vredestijd de een heid zullen bewaren ten bate van de groot heid en dien) voorspoed van Frankrijk. In de Kamer hield de voorzitter Péret na voorlezing der presidentieele boodschap, die levendig werd toegejuicht, een lofrede op Deschanel, waarbij Millerand zich uit naam der regeering aansloot. Vervolgens deed de Kamervoorzitter voorlezing van het besluit, waarbij de nationale vergade ring tegen 28 September wordt bijeenge roepen en de eerstvolgende zitting der Ka mer op 25 September wordt bepaald. 'De voornaamste Kamergroepen hebben zich met algemeene stemmen voor de can- didatuur-Mi 11 erand verklaard. De onlusten in Ierland. Nieuwe botsingen tusschen S i n n-F e in ere en militairen. 'Nabij Dublin omsingelden militairen en politie een troep. Sinn-Feiners, die zich oefenden dn het schieten en het bommen- werpen. De lieele troSp werd gevangen genomen. Een der Sinn-Feiners werd op de vlucht doodgeschoten en 'n andere ge wond. De gedoode man had bommen! in zijn bezit; een heele partij ammunitie werd in beélag genomen. Blijkbaar uit wraak hielden de Sinn-Feiners heden te Dublin militairen aan, die bézig waren proviand op een boterwagen te laden. Twaalf Sinn-Feiners kwameni plotseling uit een schuilhoek te voorschijn en open den een hevig revolvervuur op de militai ren, die terugschoten en de aanvallers op de vlucht dreven. Twee ernstig gewonde soldaten stierven spoedig daarop. Nabij Waterfort vielen gewapende Sinn- Feiners een politiebarak aan. De politie schoot levendig terug en riep hulp- door middel van Verey-lichten. Een partij mili tairen verscheen en verdreef de aanvallers. Te Cork werden twee Sinn-Feiners bij een huiszoeking gearresteerd en te Ban- teer overrompelden) militairen en politie een gebouw, waar Sinn-Feiners hun recht bank hielden. Nabij Cork drongen gewa pende mannen Zaterdagnacht een bierhuis binnen, dwongen de bewoners in hun nachtkleeren het 'huis te verlaten, dat daarna in brand gestoken werd. (Bij een overval op eeni militaire vracht auto, welke werd geëscorteerd door zeven soldaten, werd één dezer gedood; eni vier gewond. De aanvallers werden gevangen genomen. Te Balbriggan in bet graafschap Dublin is een inspecteur van politie doodgescho ten'; een sergeant werd ernstig gewond. De duurte in België. Men voorziet, aldus een particulier tele gram aan de „N. R. Ct", een nieuwe stij ging van de vleesch- en boterprijzen in België. Hierover ondervraagd, heeft de minister van voedselvoorziening, de socia listische afgevaardigde Wauters, verklaard, dat Nederland besloten heeft, zijn uit voer te beperken. Onder deze omstandigheden, izeide hij, zijn Engeland en België het er over eens om een overeenkomst aan te gaan, ten einde gezamenlijk op de Nederlandsche en Deensche markten boter te koopen. Duit9cMand schaart zich hij dat plan. De uitvoervergunningen worden opgeheven, zoodat de Belgische en Enge'sche regee- ringen zelf de prijizen kunnen vaststellen, en Engeland zou om te beginnen 625,000 K.G. boter per week van Denemarken koo pen, waarvan 125,000 K.G. voor België en 250,000 K.G. voor Duitschland bestemd zijn. Wat betreft Nederland wordt er onder handeld. De ontploffing te New-York. In de Yer. Stalen duurt de klopjacht op anarchisten,* rooden, of „radicalen" zooals men daar zegt, voort. De politie zoekt naar vijf Italiaansche anarchisten, die betrok ken zijn geweest bij bom-complotten in de Ver. Staten - gedurende 1918 en 1919. Men heeft speurders aan alle groote New' •Yorksche stations; ook bij het vertrek en de aankomst van de transatlantische sche pen wordt een scherp toezicht uitgeoefend. De politie meent, althaii6 hoopt, in 't be zit te zijn van een aanwijzing -die zal kun nen leiden tot het opsporen van de daders. Het lijk van een der slachtoffers van de explosie is nl. niet door verwanten of vrienden opgeeischt. Het was een als werk man gekleed jongmensch, die gemakkelijk moet kunnen worden geindentificeerd. De politie meent nu dat deze jongeman moet hebben behoord tot degenen, die den wagen met den bom tot voor het gebouw van Morgan en Co. hebben gebracht. Da Engelsche mijn workers. Gistermorgen kwamen tweehonderd mijnwerkers-gedelegeerden, vertegenwoor digende alle kolenbekkens, in conferentie bijeen om het verslag van het bestuur aan te hooren betreffende de met den minister van handel gehouden bijeenkomst. Smillie deeflde de gedelegeerden mede, dat het bestuur beslist had, dat naar de meening des bestuurs hij de onderhande lingen met de regeering niets /e voorschijn was gekomen, dat zou rechtvaardigen om de staking niet te doen plaats hebben. Deze mededeeling veroorzaakte een 1-e- ven/dig debat onder gedelegeerden ter con ferentie, die evenals het "bestuur onderling van meening met elkander verschilden. Economische dwaasheden. Een typisch staaltje van de economische verwarring die er in Europa heerscht-, meld den dezer dagen de Engelsche bladen. Een Britsch schip is in Zuid-Afrika gear riveerd met een lading machines, werktui gen, enz., en ten einde niet in ballast terug te varen heeft het in Dolagoa steenkolen aan boord genomen, met de bedoeling deze maar Noorwegen uit te voeren. Toen het schip in Engeland aankwam, bleek het ech ter, dat die steenkool in Engeland op voor- deelige wijze kon worden verkocht, daar zij ondanks het transport over 6000 mijlen goedkooper was dan de Engelsche steen kool. De „Daily Telegraph" merkt in verband daarmede op, dat de tijd der economische wonderen of dwaasheden nog niet voorbij is. Zoo hoog zijn dus de productiekosten van steenkool in Europa gestegen en nog is aan de prijsstijging geen einde. Gverstrooming in Italië. Tengevolge van hevige regens zijn de ri vieren Torre en Corno buiten hun oevers getreden en hebben, het om-liggende land. overstroomd. Op enkele plaatsen steeg het water met twee meter. Drie bruggen wer den meegesleurd. De verbindingen zijn op verscheiden plaatsen verbroken-, Velo hui zen zijn ingestort. De hongersnood in China. Uit Honan wordt gemeldt, dat de com missie tot hulpverleening inzake den hon gersnood een bede tot de geheele wereld heeft gericht om 6teun. De commissie ver klaart, dat de hongersnood ernstiger is dan de berichten tot nu toe hadden laten blijken. Komt er niet spoedig hulp, dan zullen tal- looze menschen het leven verliezen. Generaal Mac Ready, de Britsche opper bevelhebber in Ierland, heeft aan den cor respondent van de Liberté verklaard, dat de burgemester van Cork in het bezit was gevonden van een rooster tot ontcijfering van de politie-telegrammen. Het leven van alle agenten was dus vrijwel in zijn handen want hij kende hun geheim gehouden ver plaatsingen. Ik zeg niet, vervolgde de gene raal, dat hij hun dood heeft uitgelokt, maar tot op zekere hoogte was hij ervoor verant woordelijk. Zijn invrijheidstelling zou aan stonds een groote toeneming van het aan tal aanslagen ten gevolge hebben. In geval van een algemeen oproer, zeide Mac Ready nog, zijn wij volkomen gereed. Ierland ver langd vrede. Een zeer kleine bende terroris ten legt aan de meerderheid een geweldpo- litiek op. De namen van de meeste van die terroristen kennen wij. De Poolsche bladen berichten, dat te Warschau een Weenscho vrouw Hortha Mahler genaamd, gearresteerd is, dio in haar bagage een bedrag van tachtig mil- lioen Poolsche marken verborgen had, be nevens een lij6t van Poolsche communisten en socialisten, die voor de vestiging van een sovjet-republiek zijn. Toen de arrestatie plaats vond, trachtte do bolsjewistische agento den beambte te bewogen, door hem een millioen aan te bieden, haar vrij te la ten. Zekere documenten, die op haar gevon den zijn, zullen de gevangenneming van verscheidene revolutionnairen ten gevolge hebben. Mon meldde gisteren uit Berlijn, dat voor de rechtbank te Dusseldorp zich 48 spoorwegwerklieden hebben te verantwoor den, die een reek6 van diefstallen op het ge weten hebben. Zij hebben o. a. stoffen ge stolen en enkele balen van deze 6toffen wa ren als bewijsstukken in de rechtszaal aan wezig. Vanochtend bleek echter, dat in den afgeloopen nacht ook deze bewijsstuk- ken gestolen waren! WASSENAAR. Bij den heer T. op „Clingen- bosch" zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag twee rijwielen ontvreemd. Bij de politie alhier is aan gifte gedaan van het stelen van een drie tal rijwielen. Twee bij den heer V. en één bij den heer v. R. Burgerlijke Stand. Gebo ren: Dirkje Wilhelmina, d. van J. P. de Lango en van J C. Burggraaf Adriana Antonia, d. van L. Th. A. Bellekom en van A. M. de Greef Cicero Klodvic, z. van J. van Duijvendijk en van D. F. L. Louwman Jacoba, d. van D. van Egmond en van A. Dulfer Claus Frederik, z. van F. L. E. Trommelen en van L. F. Wittig Hen drik Helma, z. van H. J. Brand en van J. M. Rietveld. Overleden: Jacoba Heemskerk, oud 24 jaren Martinus Brederode, oud 80 jaren Aartje Middelhof, oud 65 jaren, echlge- noote van C. van Zoest. HAZERSWOUDE. De u i t b 1 a g van den 6 c h i o t* wedstrijd, gehouden door den Burgerwacht te Hazerewoude (Dorp) is als volgt: Serie A, oud- militairen: le prijs J. Deke^ 2e pr. A. H. Wesi seis, 3e pr. J. Smit, 4e pr. P. van Es, 5e pr. Joh. Haesefras, 6e pr. B. v. Wieringen, 7e pr. C. W. v. Velzen, 8e pr. H. van Wieringen. Serie B. Ongeoefenden: le pr. J. C. Gaarkem ken, 2e pr. J. B. Smits, 3e pr. W. Dekker, 4o pr. A. van Staveren, 5e pr. W. Bogaards, 6e pr. J. Slootweg, 7o pr. M. v. d. Haven, 8e pr. A. Bogerman. Serie C. Leden, dio trouw de exercities volgen:! le pr. J. A. Brinks, 2e pr. W. Bogaards, 3e pr. A. Bogerman, 4o pr. A. v. Staveren, 5e pr J. Slootweg, 6o pr. Abr. v. d. Haven, 7e pr. W. Müller, 8e pr. P. Nuland. Door het bestuur van do Ambachl6polder zal op Woensdag 6 October a.s. schouw worden gehouden over alle bruggen, hoof den, slooteu, wijken en kunstwerken in den pol der gelegen. KATWIJK. Do heer C. den Duik heeft' zich zijne herbenoeming tot lid der Commissie voor de Gemeentebedrijven, in verband met de vele werkzaamheden aan zijne zaak verbonden, niet laten welgevallen. In verband met het door dein Raad vastgestelde salaris voor adjunct-commies le klasse ter Secretarie dezer gemeente, hebben do daarvoor duizende sollicitanten zich terugge trokken. ALPHEN AAN DEN RIJN. Alhier had gisteren een droevig ongeluk plaats. De heer A. H. begaf zich gistermiddag per fiets naar huis. Onderweg holde een losgebroken paard hem achterna. De heer A. II. ging, toen hij niet kon uitwijken, met zijn fiets achter do boomen om, die bij de Leer-* hoeve staan. Het beest ging hem echter achterna en sprong boven op do fiets, die daardoor in duigen viel. De berijder echter viel bewusteloos neer. Dr. W; stelde een onderzoek in en constateerde een beenbreuk. Per auto is "hij naar zijn woning, te Koudei kerk, vervoerd. Burgerlijke Stand. Bevallen: A. Visser gob. Zwaan d. W. Burggraaf geb. Keizer d. I. ban der Bijl geb. Van Ëgmond rL =■- T. J. van den Bosch geb. Löcke z. A. vaa

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2