Dagblad voor Leiden en Omstreken. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL f2.50 PER WEEK fO.l» FRANCO FEU POST PEUK WARTAAL f2.90 jste JAARGANG. - WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1920- - No. I47 BUREAUHOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. I278 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL f0.221/ DES ZATERDAGS f0.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, bjj vooruitbetaling, Dit nummer bestaat uit twee bladen Gemeentelijke loonpolitiek. II. Een rechtvaardig loon moet lévens- onderhoud geven. Levensonderhoud, niet alleen gedurende den tijd, waarin de werknemer arbeidt, maar ook daar voor, in zijn jeugd, daarna in den ouderdom, en ook wanneer hij door .ziekte of invaliditeit niel meer kan werken. Maar nu komt dadelijk de veel moeilij ker vraag wat voor dat levensonderhoud noodig is, uit welke elementen dat levens onderhoud is samengesteld. Mr. Rutgers vestigt er de aandacht op dat het voor dit onderhoud noodige niet pen constante grootheid is. Het wisselt naar tijd en plaats en stand. Naar tijd in verband met stijging en daling van prijzen, in verband ook met wij ziging van de behoeften van den mensch, die stijgen naar gelang de middelen om ze te bevredigen toenemen. Naar plaats: de classificatie van de ambtenaren in verband met hun standplaats is wel fel bestreden maai geenszins aïdoea- .de weerlegd. Ook naar het verschil in stand ver schillen de eischen voor levensonderhoud te stellen. Natuurlijk is hiermee niet be doeld dat de Overheid bij haar loonbcpa- ling zal rekenen met familietraditie en fa- miliebesef. Wie in verband daarmee aan het leven hoogere eischen stelt, zal daarvoor zelf moeten zorgen. De Overheid heeft alleen te rekenen met het verschil in stand dat samenhangt met den in haar dienst verrichten arbeid. Het wordt bepaald door het gewicht van de (Werkzaamheden die de Overheid opdraagt; door het aanzien dat hij geniet die een post van groot vertrouwen bekleedt; door cle zbrg, het beleid en het overleg die door het bekleede ambt worden gevorderd; door de eischen van bekwaamheid die voor zekere ambten gelden en die soms langdurige en kostbare voorbereiding noodig maken en ook door de noodzakelijkheid om maat schappelijk gelijk te staan met bepaalde groepen uit de burgermaatschappij. Al deze dingen en nog meer zijn van in vloed op de bepaling van wat voor levens onderhoud is noodig te achten. Het begrip levensonderhoud is dus zeer .rekkelijk. Dit is trouwens ook reeds het geval wan neer we alleen letten op den laagsten trap ,van de ambtelijke ladder, waarvoor een loon dat het eenvoudigste levensonderhoud waarborgt voldoende is te achten. Hoeveel verschil treft men dan al niet Het „eenvoudigste levensonderhoud" is al evenzeer een wisselend begrip. Bij de onbeschaafde volken omvat het slochts wat noodig is om het naakte leven in stand te houden, in de hedendaagsche maatschappij moet het voldoen aan steeds groeiende eischen van hygiëne en welstand, behoort er een zekere weelde toe. Dit is nu eenmaal een feit waartegen re actie onmogelijk is. De lijden zijn- veran derd. Moeten wij dit betreuren? „Neen, zegt de schrijver van „Van hot Sociale Leven". Het is een b i 11 ij k e, het is een Christel ij ke eisch, dat de arbeider kan wonen in een huis dat vol doet aan do voorwaarden die uit een oog punt van zedelijkheid, gezondheid en gezel ligheid gesteld mogen worden. Het is een niet minder billijke eisch dat de arbeider zich en de zijnen behoorlijk kan voeden en kleeden, dat hij zijn kinderen.goed onder wijs kan doen verstrekken enz. v Mr. Rutgers spreekt in denzelfden geest. Wanneer in het arbeidersgezin ook eens bloemen komen, wanneer de smaak van ba nanen en sinaasappelen er niet onbekend is, wanneer tabak, koffie en thee tot de da- gelijksche behoeften behooren, wanneer het verlangen naar natuurgenot opkomt, wan neer muziek en andere kunst worden ge waardeerd, wanneer banden met bloedver wanten in andere plaatsen worden aange knoopt, wanneer het Zondagskleed van dep werkman niet te onderscheiden i6 van dat van den man uit den eenvoudigen burger stand, dan is dat alles niet te misprijzen. Daarin ligt op zichzelf voor den arbei der nog niet een toegeven aan grootheid, ijdolheid of pronkzucht. liet is de ontwikkeling onzer maatschap pelijke verhoudingen, die zich hierin aftee- kent. Do toenemende volksontwikkeling en het toenemend verkeer, maken, de behoeften grooter en werken er loe mede, ook als de arbeider ze slechts heel schaarsch kan be vredigen, om het leven van een volk als het onze rijk te maken boven dat van primitie» PP vali'AQ. Het is een gelukkig verschijnsel indien ook de arbeider een toenemend aandeel heeft in de voorrechten die de moderne cultuur een volk kan bieden. De zucht om van die vruchten te genie ten is niet een onrechtmatig opdringen van een lagere kaste, maar wc hebben daarin veeleer te begroeten een gezonde ontwikke ling van ons volksleven. Ook de arbeidërétand heeft, naar Mr. Rutgers betoogt, het recht om mee te ge nieten van wat in onze dagen het leven kan verheffen en veraangenamen. Tegen dit betoog is weinig in te brengen en het zal ook bij onze Raadsleden in de verschillende plaatsen wel geen bestrijding vinden. Alleen, we zijn hiermee nog niet klaar. De groote vraag is nu hoeveel een loon dat voorziet in wat voor levensonderhoud noodig is en dus rechtvaardig genoemd kan worden, moet bedragen. Dat is de practische vraag waarom het hier gaat. V Oranje-Dinsdag. Wij hebben de laatste jaren bij de ope ning van de zitting van de Staten-Gene raai meermalen de z. g. „roode Dinsdagen" gehad. Ditmaal was het echter anders. Het was een echte ouderwetsche Oranje- Dinsdag. H c t V o 1 lc, het orgaan van de S. D. A. P. is daarover, hoe kan het -anders, buiten gemeen verstoord en heeft een artikel van drie kolommen noodig om aan hare boos heid en bitterheid uiting te geven; „Wij zouden, zoo heet het o. m., aan deze liefhebberij geen bijzondere aandacht wijden, indien niet,, sedert November 1918, de Koningin steeds meer het middelpunt vormde van de anti-socialistische beweging. Het was al lang zoo, dat, hoe meer het er om spande voor do burgerlijke partijen bij de verkiezingen, des te meer Oranje te gen Rood in het vuur werd gebracht. Is het te verwonderen, dat, sedert ook hier te lan de de invloed der revolutionaire gebeurte nissen in Europa zich vertoonde, al wat de opkomst der arbeidersklasse vreest, zich vastklampt aan Oranje? Daar is een tijd geweest, in de „oude be weging", dat van socialistische zijde tegen over de Oranje-betoogingcn der bourgeoisie anti-monarchistische tegenbotoogingen wer den gehouden Daarmede gingen gepaard herhaalde aanvallen op den persoon des ko- nings, die door zijn levensgedrag daartoe het noodige materiaal leverde. De S. D. A. P. heeft zich op dien weg nooit bewogen. Zelfs verwierp zij op haar eerste congres* het voorstel, „afschaffing van het koningschap" als punt van actie op te nemen in het strijdprogram. De vraag „koningschap of republiek" be treft in parlementair geregeerde landen slechts den v o r m, niet het wezen der kapitalistische heerschappij. Niet tegen dien vorm tegen die heerschappij zelve richtte de sociaaldemocratfe haar strijd. Met den toren valt van zelf het haantje: met den boom van zelf de vrucht. Tegen het haantje en de vrucht te ageeren, zou slechts de verwarring kweeken, alsof daarin de bron van het kwaad gelegen ware. Dit zou aan de nood zakelijke actie tegen toren en boom slechts afbreide kunnen doen. Dit was de redenee ring, waarmede van elke opzettelijke actio tegen koningschap en Oranje word afge zien." Dat is tenminste duidelijke taal. De S. D. A. P. ageert niet openlijk tegen Oranje, om Oranje des te zekerder te kun nen treffen. Haar ideaal isweg met Oranje! En 't verheugt ons dat daartegenover ook Dinsdag weer een krachtig „Oranje Bo ven!" is gehoord. STADSNIEUWS. Op de gisteren ingediende Staatsbe- grooting is voor do Leidsche Universiteit f 2000.—- uitgetrokken voor aanschaffing van boeken voor de geneeskunde en f 96000 voor het Ziekenhuis. Het subsidie voor de Vereeniging tot op leiding van bewaarschoolhouderessen alhier wordt van f 6500 gebracht op f 10,000. Bij gelegenheid der opening.van het Herfst- en Winterseizoen, heeft de heer P. J. J. Hendriks, blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie, zich gevestigd als Kleermaker in het perceel 3 Octoberstraqt 17a alhier. De heer Hendriks, die als coupeur in on derscheidene zaken is werkzaam geweest, is in het vak volkomen onderlogd en zal er naar streven een goed passende kleeding te vervaardigen van prima Engelsche stoffen. Wij verwijzen belanghebbenden naar de advertentie. Wij herinneren onze lozers nog even aan tweo belangrijke vergaderingen welke hedenavond plaats hebben en waarin twee oud-Leidsche prediken ten optreden. Ie. De vergadering in het kerkgebouw der Geref. Gemeente (Nieuwe Rijn) waar Ds. A. Verhagen van Dirksland spreekt voor de Geref. Jongel. Vereeniging „Reho- both" en 2e. de herdenkingsamenkomst bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der „Ring Leiden en Omstreken" van den Bond van Jongel. Vereen, op Geref. grondslag in de Kerk Hooigracht, waar Ds. Douma van Den Haag voorgaat. Beiden samenkomsten werden bij advertentie in ons blad aange kondigd. Door de afd. Leidon en Omstreken van den Ned. Bond tot Bescherming van Dieren, wordt een teekenwedstrijd georga niseerd voor jongens en meisjes in Leiden en omgeving. In een ingezonden stuk en een adverten tie in dit nummer, vinden onze lezers nade re bijzonderheden hieromtrent. Door een jury zullen de inzendingen worden beoordeeld, terwijl de leekeningcn later zullen worden tentoongesteld. Een opwekking aan onze jeugdige lezers en lezeressen, tot deelname aan dezen wed strijd blijve hier niet achterwege. Wat. hier de afd. Leiden v. d. Ned. Bond tot bescherming van Dieren ondernomen heeft, moet vooral ook de belangstelling hebben van alle ouders. Onze kinderen kunnen bet er in de huiska mer aan nuttigen arbeid bezig zijn. dan dat zij op straat hun verzet zoeken waar heil zoovele gevaren omringen en er toe kunnen geraken in bioscoop enz. hun vermaak te zoeken. d Gisterenavond ongeveer half acht, had op de Mare een ongeval plaats met, eenige wielrijders en wandelaars. Van de richting Oude Singel kwam een melkboer pefr fiets die de Mare wilde oprijden. Van de Mare kwam een heer en daino. Laatst genoemden kwamen met den melkboer in aanraking waardoor zij op straat tuimel den. Tegelijkertijd kwam van de Marebrug ook een wielrijder die er ook minder goed afkwam. Doordat hij niet belde en in ver keerde richting reed, liep hij tegen een paal aan, waardoor hij over zijn fiets sloeg en zich nogal bezeerde. - Reserve-officier van gezondheid 2de kl. W. J. J. de Sauvage Nolting is gedeta cheerd bij de militaire ziekeninrichting al hier. - Onze stadgenoote, Mej. A. M. Chris- tiaanse, is te Utrecht geslaagd voor het practised gedeelte van het examen analyst. Do heer P. Reinking, alhier, is ter be schikking gesteld van den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië, om daar te lande te worden benoemd tot administratief ambtenaar bij het binncnlandsch bestuur. Bij de gisteren door de Commissie van Beheer van „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest" gehouden) aanbesteding van „De levering van levensmiddelen ten dien ste dier gestichten gedurende het -ie kwar taal 1920", was ingeschreven als volgt: Brood en) beschuit: a. ongebuild brood; b. ebuild brood; c. groote ronde beschuit: Leidsche Broodfabriek: a. f 0.21, b. f 0.40,5 per Ivg., c. f 0.02,2 per stuk; N'. V. Broodfabriek Ceres: a. f0.20,89, b. f 0.38,9, c. f 0.2,5. Vleeseh: a. rundvleesch, voorvoet; b. id. achtervoet; c. kalfsvleescli, voorvoet; d. id. achtervoet: S. W. Marsman: a. f2.G5, b. f3.G5, c. f3.50, d. f4 per Kg.; P. N. W. Bergers: a. f 2.G4, b. f3.36,5; G. W. Zandvoorl: a. f 2.51,5 b. f3.40, c. f3.20, d. f4.25; L. A. Werner: a. f2.55, b. f3.76; A. van Mastrigt: a. f2.51, b. f3.50, c. f3.12, d. f4; Is. Zandvoort: a. f2.46, h. f3.10; W. Tb. A. Bergers: b. f3.30. a. Spek, b. reuzel: W. Th. A. Bergers: a. f2.66, 1). f2.95 per Kg.; P. N. W. Bergers: a. f2.64, b. f3; Is. Zandvoort Jr.: a. f2.63, b f2.93. Melk: a. volle, b. tapte, c. karnemelk: N. V. Melkinrichting „de Landbouw": a. f0.20, f022 gepasteuriseerd, b. f0.12, c. f0.12 per liter; G. J. Verberg: a. f0.22, b. f 0.12, c. f 0.13. iBoter eni kaas: a. boter, b. Goudsche, c. Leidsche kaas: J. H. Smeele, Den Haag: a. f0-26 beneden prijzen der Sierkan per Kg., b. hoogste veilingsprijs te Gouda, c. Hoogste veilingsprijs te Leiden; A. C. La- gerberg: a. f3.76. b. f 1.95, c. f 1.49 per Kg. Eieren: W. Warring, Leiden, f 19.80 per 100 stuks; F. Visser: marktprijs Rotterdam, sche eierveiling. (Margarine: Jurgens fabripk te Oss flJïO en fl.63; N.V. Fabriek te Rijswijk f 1.17 en f 1.50; J. B. v. d. Nat. f 1.19 en f 1.88; A. C. Lagerberg f 1.16 en f 1.G8 per Kg. Bak- en braadvet: Margarinefabriek te Rijswijk f118; J. B. van der Nat f 1.39 per Kg. Koffie en thee: a. San tos-kof f ie; b. Java- koffie: c. Java-thee; d. China-thee: Schiltmeijer em Buijs, Amsterdam: a. f 1.40 en f 1.30; b. f 1.80: c. f 1.60, f 1.55 en f 1.40; d. f2.40, f2.20 en f2; G. J. de Jongh en Co: a. f0.49 en fl.30; b. f 1.90c. fl.24; d. f 1.90 eni f2.10. Kruidenierswaren enz.T G. J. de JongK en Co.; gori, (0.40, b>', boonejü f 0.38, gr, erwten f0.32, capucijners f0.45, boekweit- grutte f 0.75, suiker f 0.60, stroop f 0.50, zout f 0.17, vermicelli f0.90, pruimen fl.30, abrikozen f2.40, appelschijven fl.40, Suit, rozijnen fl.80, krenten f 1.10 per Kg., mai- zena f0.19 per pakje, griesmeel f0.70 per Kg., aardappelmeel f 0.13 per pakje, haver mout f0.44 per Kg., sago f0.32 per rol, bakolie fl.30 per liter, gr. zeep f0.64, soda f 0.17, stijfsel f 0.60 per Kg. Zeep harde, b. id. cocos: N. V. Stoom- zeepfabriek v.h. J. Braquet te Delft: a. f 1.95 b. f 1.80 per Kg. Grutterswaren!: L. Kortlang te Ermeloo: capucijners f30.50 en f28.25; groene erwten f29.25 en f28.25; bruine boonen f27. Zooverre geen woonplaats vermeld, is deze Leiden. Bij de heden door B. en W. gehouden aanbesteding van „de levering van turf, houtskool en vuurmakers ten dienste van dc gemeente gedurende bet tijdvak van 1 October 1920 tot en met 30 September 1921" as ingeschreven als volgt a. korte haardturf, b. zware harde turf, c. lange turf, d. houtskool, e. vuurmakers: Gebr. de Roode: a. fl.80, b. f 1.90, c. f 1.98 per 100 stuks, d. f 1.75 per halve H.L., e. f0.70 per 100 stuks; J. Geertsma: a. f2, (b. f3.80 per 100 Kg., d. f 1.82,5. e. f 0.50; Leidsche Brandstoffen-handel W. A. C.: b- f 1.95, c. f3.95 per 100 Kg. Gisterenmiddag weiden een paar kin deren op straat door grootere jongens van al hun hebben en houden, zakdoeken, grif felkokers, kleurkrijt etc.. beroofd. Veelbelovende jeugd! Gisterenmorgen had in de nabijheid van het Postkantoor een ongeluk plaats. Do lieor M. C. J- C. wonende op de Boisotkade kwam in aanraking met een passoerenden motorrijder, tengevolge waarvan hij viel, on mot een hoofdwond werd op genomen. Nadat hij door Dr. Seret verbonden was, kon hij huiswaarts keeren. Do motorrijder trelt hier geen schuld. Nog had omstreeks kwart voor 10 gisteren een wielrijder het ongeluk tegen een auto aan te rijden. Hoewel hij viel, beliop hij geen letsel en ook de fiets geen schade. Alleen had de wiel- iijdcr een'gat in zijn pantalon. Bij de fa. Gebrs. Gerzon aan do Brce- stiaat :ijn door verbreking van een luchtrooster twee blouses uit de étalage ontvreemd. Op de te Amsterdam gehouden I. T. N. R. E. K. A. (Internationale Tentoonstelling van het Hotel-Restaurant en Koffiehuisbedrijf to Amster dam) werden o.a. de volgende bekroningen toeg</ kond: Bronzen medaille: Hartevelt en Zoon, dis tilleerderij „do Fransche Kroon"zilveren me daille Ritman en Co. Stoorogist fabriek en dis tilleerderij „de Valk"; het eerediploma: Rijksbu reau tot onderzoek van Handelswaren, allen al hier. DE STAATSBEGROOTING. Aan de gisteren ingediende Staatsbe- grooting is het volgende ontleend: De middelen en inkomsten ter bestrij ding der uitgaven zijn geraamd op f 552.151.319.08, waarin begrepen is aan buitengewone ontvangsten f 7.987.588.04, blijft voor gewone ontvangsten f 544.163.731.04, zijnde f 143.163.359.32 meer dan voor 1920 werd geraamd. Stelt men de ramingen der ontvangsten en uitgaven tegenover elkander, dan vindt men dat geraamd wordt: Uitgaven: gewone dienst, f601.648.965.73, buitengewone dienst f 184.508.388, crisis dienst f 11.156.200, totaal f 797.313.553.73; Ontvangsten: gewone dienst, f 544.163.731.04, buitengewone dienst f 7.987.588.14, totaal f 522.151.329.08; Tekort: gewone dienst, f 57.485.234.69, buitengewone dienst f 176.520.799.96, cri sisdienst f 11.156.200, totaal f245.162.234.65. Met betrekking tot het tekort op den ge wonen dienst ad f 57.485.234.69, deelt dc Minister mede, dat het tekort, op hoofdstuk V als verlies op den dienst der P. T. T. ge dekt zal moeien worden uit de inkomst en van het bedrijf en dat bij hoofdstuk VIII bij aanneming der daartoe strekkende voor stellen een besparing van I 4.500.000 zal worden verkregen. Intusschen zullen belangrijke uitgaven, welke een onafwijsbaar karakter dragen ten deele reeds in 1921 haar invloed doen gel den, n. 1. de regeling der rechtspositie der ambtenaren, herziening salarissen, terwijl de regeering voorts in overweging heeft een regeling ter tegemoetkoming in^ den finan- cieelen nood der gemeenten. Het'is nog niet mogelijk al deze lasten onder cijfers te bren gen, maar vast staat dat de noodzakelijke versterking der inkomsten meer moet be dragen dan f 43.683.248.69 en dat deze ver sterking zal moeten worden verkregen uit de gewone middelen. Dr. A. Kuyper. Dr. A. Kuyper heeft, blijkens een giste ren in de vergadering van de Eerste Kamer ingekomen bericht, wegens zijn gezondheids Aan het Zoeklicht. Leiden, 2*2 September 1920. Dat is toch in-droevig. Onze scholen zijn door de wet-De Visser heerlijk geholpen. De onderwijzers zagen hunne positie misschien nog niet afdoende maar dan toch zeer belangrijk verbeterd. Voor de ouders van schoolgaande kinde ren werden de lasten sterk verminderd. De plaatsing van de kinderen op de Christelij ke School vraagt nu niet meer als vroeger groote financieele offers. De lang begeerde gelijkstelling werd ver kregen. Dat is alles heel mooi. Maar nu is 't zoo droevig dat enkele ge- pensionneerde oud-strijders, die meer dan anderen het bittere onrecht aan den lijve hebben gevoeld en* aan wie wij voor ons Christelijk onderwijs zooveel te danken hebben; dat z ij alleen van al deze iingea niet profiteeren. Zij moeten zien rond te komen met .'en pensioentje dat gebaseerd is op de vroegere veel te lage salarissen. En dal gaat niet. Schreiend is de behoefte in de gezinnen van sommige dezer oud-onderwijzers. Dit mag toch zoo niet blijven. Wat tot nu toe voor hen gedaan werd is niet voldoende. Zij moe t® n- afdoende geholpen wor den. Laten de Locale Comite's en de besturen van onze scholen hierover eens ernstig na denken en krachtig aanpakken om deze donkerheid uit het leven van deze bejaarde broeders te verdrijven. OBSERVATOR. toestand ontslag genomen als lid van die Kamer. Bevolkingsboekhouding. Met ingang van 1 Januari a. 6. zullen nieuwe voorschriften omtrent de bevolkings boekhouding der gemeente worden inge voerd. Voorloopig mag nog de boekvorm worden aangehouden. Later zal een per- soonskaartenstcl6el worden ingevoerd. Vol- dit stelsel zal voor ieder persoon bij de geboorte een afzonderlijke kaart, worden welke den betrokken persoon bij verhui zing naar een andere gemeente volgt en dus het verhuisbiljet vervangt. Bij vertrek naar het buitenland of bij overlijden wordt do kaart opgezonden naar het Centraal Bureau voor dc statistiek. Door deze nieuwe voor schriften zullen vergissingen, welke bij het afgeven van verhuisbiljet ten vaak voorko men, worden ondervangen. Gemeenten wel ke thans reeds tot invoering van dit stelsel willen overgaan worden daarin vrijgelaten. Eigenaardig is het in de circulaire te lezen, dat de kaarten van zeer duurzame kwaliteit zullen zijn en met afzonderlijke inkt moe ten worden beschreven, opdat zij „enkele eeuwen" zullen kunnen worden gebruikt. Ons dagelijksch brood. Naar aan „Yaz Dias" uit vakkringen wordt medegedeeld, heerscht er onder do broodfabrikanten ernstige ontevredenheid over de samenstelling - an de regeerings- blocm. Niet alleen, dat de prijs van de bloem door den Minister van f 40 opf 43 per 100 kg. is gebracht, maar do kwaliteit is bo vendien veel slechter dan 14 dagen geleden. Het brood, van dit meel gebakken, vertoont veel gelijkenis met het regeeringsbrood uit de oorlogsperiode. Die bakkers zijn dan ook genoodzaakt uit den vrijen handel meel te koopen, dat f 4 per 100 kg. duurder is dan de regee- ringsbloem, teneinde beter brood aan dc be volking te kunnen voorzetten, doch waar van het gevolg zal zijn, dat hot brood bin nenkort, indien de Minister niet voor con betere samenstelling van de bloem zorgt nog duurder wordt. Naar men weet is de prijs van het brood als gevolg van de duurder geworden regeo- ingsbloem, deze week reeds met 2 cents per brood verhoogd. De hooge kaasprijzen. Waarom is de melk zoo duur? Wel, zeggen do melkverkoopers, door do hooge kaasprijzen. Voor een goede molkvoorziening is het noodig, dat dc veckouder, die zijne melk voor consumptie aflevert voor zijn waar een hoogeren prijs'maakt, dan wanneer hij deze melk verwerkt tot kaas. Vooral de hooge kaasprijzen zijn oorzaak van de hooge z. g. „straa'prijzen" van de melk en ook nu nog steeds loopen de kaas prijzen op. De leiders van de veehouders hebben een prijs gevraagd zoo, dat de straatprijs in de steden zal moeten zijn 25 cent, mogelijk in een enkele stad 26 cent. Maar of deze leiders hunne plannen kunnen doorzetten zal af hangen van de prijzen die do boeren maken voor de kaas. Waar deze nog steeds oploo- pen (te Gouda waren deze Donderdag tot f 91.—, te Utrecht tot f 92.—, onderhands wordt reeds voor f 100.van de boerderij gekocht en in het voorjaar was de prija plm. f 55,—). is er een sterkqyTQoa

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1