BINNENLAND, bemeentelijke Aankondgingen. Gemeentelijke Vischverkoop- De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen, dat morgen (Donderdag) aan de gemeentelijke Visch- winkels (Vischmarkt en Sladskulpwerf) verkrijgbaar is SCHELVISGH k #f0.18, GROOTERE SCHELYISCH a f 0.22—f 0.24, VERSCHE HARING a f0.21 en MAKREEL a f 0.50 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 15 September 1920. Nieuwe Kaart van Leiden. Burgemeester en Wethouders van Leiden •brengen -ter kennis van belanghebbenden dat op het Bureau van Gemeentewerken de nieuwe kaart van Leiden verkrijgbaar is, vervaardigd in verband met de onlangs plaats gehad hebbende grenswijziging. De kaart is vervaardigd in twee forma ten en wel een op een. schaal van 1 op 5000 tegen betaling van f2.50 en een op die van 1 op 10000 tegen den prijs van f 1.50 per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 September 1920. AGENDA. WOENSDAG, 15 September. Rondgang collectanten voor de Unie-collecte. S uur nam. in de Pieterskerk Dank en Bedestond voor de Chr. Scholen. Spreker Ds. G. R. Kuiper predikant te Haarlem. WOENSDAG, 22 Sept. Ds. J. Douma van Den Haag spreekt in het Hooigracht kerkgebouw, ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van de Ring Leiden van den Ned. Bond van J. V. op G. G. Apotheken die tot en met Zondag op Maandagnacht eiken nacht en des Zondags geopend zijn: M. Boekwijt, Vischmarkt 8. Tel. 552 A. J. Donk, Doezastraat 31. Tel. 1313. Lichten op: 15 Sept. 16 Sept Rijwiel- en motorlampen 7.46 7.44 Rijtuiglantaarns 8.16 8.14 Naar wij vernemen moet de brug nabij do Morschpoort eene noodzakelijke herstel ling ondergaan. Daartoe worden de toegan gen tot do brug afgesloten door schuttin gen, waarvan er een is geplaatst in de doorgang van de Morschpoort en een op de Morschsingel. Het verkeer, dat op dat punt niet overmatig druk is, zal door middel vau een kettngpont worden onderhouden. De Wilhelm in abtug aan. den Hoogen Rijndijk, waarvan een as was gescheurd, is thans weer. hersteld, zoodat de doorvaart die gestremd was, thans weer kan plaats hebben. Van een terrein, aan de Heerenstraat zijn een groot aantal schroeven, van rails ontvreemd. De politie stelt een onderzoek De kozuande suikercampagne. Van de zijde van den Nederiandschen Suikerbond deelt men mede dat er groote ontevredenheid heerscht onder de grossiers in suiker. Bij de regeling van de komende campagne toch schijnt weder met de gros- siersbelangen weinig of niet gerekend te worden, terwijl het vorige jaar duidelijk is gebleken dat de grossiers voor .lat nrti- kel moeilijk kunnen worden gemist. Een en ander verwondert te meer, Jaar een paar maanden geleden reeds conferenties hebben plaats gehad, waarbij behalve de grossiers ook de regeei'ing en de fabrikan ten waren vertegenwoordigd en geh»ol andere afspraken zijn gemaakt. Men vreest dat thans opnieuw moeilijkheden zullen ontstaan. De zomertijd eindigt. Dit jaar wordt de werkelijke tijd weer ingevoerd in den nacht van Zondag 26 op Maandag 27 September. Dan zet. men dus de klok een uur achteruit, des Zon dagsavonds. Samenwerking der gemeentebesturen. Naar de „Tel." verneemt, zal Woensdag 15 dezer een vergadering worder. gehou den van vertegenwoordigers der Dag. Be sturen van alle gemeenten 1 .oven 25.('00 in woners, ter bespreking van de vraag wat gedaan kan worden ter vertering en on dersteuning van het zoozeer bedreig,ic ge- meentecrediet. Als een der plannen wordt gedacht aan een gemeenschappelijk geoet enden aan drang bij levensverzekeringmaatschappijen om crediet te geven. Overwogen wordt voorts aan de gemeen tebedrijven een zoodanige n juridische n vorm te geven, dat dsze zelfstandig crediet kunüen krijgen onder hypothecair ver band. Salarissen van gejneentepersoneeL Op de vragen van het Tweede-Kamerlid den heer Ter Hall betreffende den stand ider werkzaamheden van de Staatscom missie tol herziening van de salarissen .van het gemeentepersoneel, heeft de mi nister van Binncnlandsche Zaken geant woord, dat het voorloopig rapport der Staatscommissie tot het instellen van een onderzoek naar de bezoldiging van burge meesters, ambtenaren ec werklieden in dienst der gemeenten, bevattend de groeps- indeeling met de salarisschalen eni toe lichting, op 4 September 1.1. vastgesteld en thans ter perse is. Publicatie volgt zoo spoedig mogelijk. Toeslag op werkloosheidsuitkeermc. De Minister van Arbeid zal heden verte genwoordigers der bouwvakarbeidersorga nisaties cn Vrijdag a.s. vertegenwoordigers der organisaties van landax-beiders ont vangen ten einde met hem een bespreking te houden over de quaestie van de uitkee- ringen krachtens de werkloosheidsverzeke ring cn de daarop te verleenen toeslagen. Alg. Middenstandsbcdrijf. Het bestuur van den Algemeemen Mid- denstands-Bedrijfsraad heeft in zijn laatst gehouden vergadering de statuten vastge steld, ingevolge opdracht der algemeene vergadering. Voorts werd een ontwerp-hegrooting goedgekeurd voor 1921 en besloot men in October a.s. eene algemeene vergadering bijeen te Toepen, waarin het werkprogram ma voor de Bedrijfsraden zal worden uit eengezet. Ncderlandsche Hacdelshoc-geschooL De inlichtingscommissie vali de R. K. Studen tenvereeniging „Sanctus Lauren- tius" zal op de inschrijvingsdagen, 21, 22 en/ 23 September, van 1 tot 3 uur zitting houden in het gebouw der Hoogeschool, zaal E. R. K. Studenten, die lid' wenschen te worden der vereeniging of anderszins hulp en voorlichting wenschen, kunnen zich tot bovengenoemde commissie wenden. BUITENLAND. DE CRISIS IN IERLAND De burgemeester van Cork die over een buitengewoon uithoudingsvermogen be schikt, is nog steeds in leven, maar de re geering heeft toch verschillende voorzorgs maatregelen genomen om indien hij komt te overlijden alle opstanden meester te kun nen blijven. Aan den anderen kant heeft de militaire organisatie der Iersche republiek een bevel uitgevaardigd, waarin het zijn mannen op het hart legt, rustig te blijven en alle per soonlijke gevoelens van wraak te onder drukken. Ec-n copie van het bevel is te Londen in handen der regeering. Het zegt voorts, dat de regeering te Dublin de Iersche onlusten te Londen erger voorstelt, om op die ma nier de geheele Iersche onafhankelijkheids beweging te kunnen verpletteren. Het bevel sluit met de verzekering, dat alle «werkelijke schuldigen door de Sinn Feiners gestraft zullen gorden: zoo is van de zeven, die den moord op den vroegeren burgemeester van Cork op hun geweten hebben, geen een meer in 't leven. Gister heeft de militaire begrafenis plaats gehad van een der 14 slachtoffers uit het republikeinsche leger, die den vorigen dag in een botsing met de politie is gevallen. De begrafenis was een schitterende ont plooiing van de militaire discipline der Sinn Feiners. Hij werd bijgezet op 't kerkhof der Sinn Feinsche martelaren. Vierduizend Sinn Feinsche soldaten, de meesten in dc voorgeschreven khaki-uniform der Ier sche republiek, volgden den stoet in vol maakt militaire orde. Na de begrafenis plechtigheid werd een militair salvo over het graf geschoten, ofschoon het bezitten van Avapenen verboden is. Alle troepen had den bevel gekregen tijdens de begrafenis in de kazernes te blijven. Do Engelsche pers deelt mede, dat er een tweede onderstaatssecretaris voor Ierland benoemd zal worden, die zich speciaal met de Ulster aangelegenheden zal hebben be zig te houden. Tegelijk wordt er gesproken van een nieuwe burgerwacht in Ulster. Bei de maatregelen zijn concessies aan de unionisten van Ulster. Onderhandelingen. De correspondent van de „Times" te Du blin onthult, dat sedert drie weken in stil te onderhandelingen in Ierland werden ge voerd tusschen de meest betrouwbare lei ders van gematigde opinie en invloedrijke mannen van de Iersche republikeinsche be weging, op de basis van volledig zelfbestuur voor Ierland binnen het kader van het Britsche rijk. Deze onderhandelingen zou den binnenkort hun beslag hebben gekre gen bij de overhandiging van een bepaald voorstel aan Lloyd George, doch zij dreigen nu spaak te zullen loopen. De vertegen woordigers van Sinn Fein gaven den ande ren onderhandelaren onverholen te kennen, dat de zaak geen voortgang kan hebben, zoolang de burgemeester van Cork,in de gevangenis tusschen leven en dood zweeft, en indien hij sterft, zou de oplossing op de voorgestelde basis onmogelijk worden. Om deze reden acht de correspondent het ge- wenscht, de gevoerde onderhandelingen pu bliek te maken. De „Voss. Ztg." verneemt uit Parijs, dat de Engelsche officieren naai' Engeland zijn ontboden, omdat men groote onlusten vreest bij het overlijden van den lord- mayor vap Cork. Dreigementen. In den nacht van Zondag op Maandag, aldus het „Vad.", is het volgend bericht on der de deur van een aantal huizen te Cork gestoken, waar Sinn Feiners wonen: „In sommige buurten hebben loyalisten en soldaten bericht gekregen, dat wanneer zekere gebeurlijkheden zich voordoen, hun huizen zullen vernield worden. Onder die omstandigheden is er besloten, dat voor elk huis van een loyalist, dat vernield wordt een huis van een of andere republikein- se'hcn leider op dezelfde wijze zal behan deld worden. Het is natuurlijk te hopen, dat de nood zakelijkheid, om tot zulke represaille-maat regelen over te gaan, zich niet zal voordoen en daarom willen wij dit bericht betreffende de straffen, die zullen volgen op elke ver nieling van een loyalistisch huis, zooveel mogelijk onder de aandacht der republikei nen brengen." Volgens de Westminster Gazette zijn er te Belfast, waar het aantal katholieken on geveer 100.000 bedraagt vrouwen en kinderen inbegrepen nu reed6 9000 katho lieken zonder werk tengevolge van de actie der dweepzieke unionistische Protestanten. Op de scheepstimmerwerven zijn 3000 Ka tholieken ontslagen, die allen gedurende den oorlog prachtig medegewerkt hebben aan de versterking der Engelsche vloot. DE POOLSÓH-FTJSSISCHE OORLOG. Het Litausche persbureau meldt uit Kowno, dat Trotzki zich op Litausch- grondgebiecl bevindt. Zijn verblijf aan het front wordt in verband gebracht met de voorbereiding van het reeds aangekondig de Russische offensief, hetwelk een breed opgezette winterveldtocht tegen de Polen zou worden. Tot dat doel brengt Trotzki nieuwe Roode legers aan de Beresina en aan den Boven-Dnjeper bijeen. Dc vredesonderhandelingen. De Poolsche onderhandelaars zijn over Danzig naar. Riga vertrokken. Over de in- structie's die zij van den Oppersten Raad voor landsverdediging hebben meegekre gen, deelen de bladen nog mede, fiat de Polen weigeren te Riga over het lot van Wilna te onderhandelen. De strijd om deze stad is een zuiver Poolsch-Litausche zaak en Sovjet-Rusland heeft daar niets" mee te maken. Ook 't lot van Oekraine wen schen de Polen niet te mengen in de onder handelingen, die ten grondslag-moeten lig gen aan den Poolsch-Russische vrede. Ten slotte zullen de Polen ook niet toelaten, dat er over Oost-Galicië onderhandeld wordt. De Poolsche regeering is er. van overtuigd, dat de bevolking van Oost-Gali- cië in overgroote meerderheid Poolschge- zind is en acht dit bovendien een Poolsch- Oekrainsch vraagstuk, dat Sovjet-Rusland niet aangaat. Frankrijk en Italië. Havas-Reuter zegt. in een officieel com muniqué van de conferentie tusschen Mille- rand en Giolitti o. m. het volgende: De minister-presidenten der beide landen hebben op de meest vriendschappelijken toon over den Europeeschen toestand van gedachten gewisseld, evenals over de po-- liifcieke en economische betrekkingen tus schen Frankrijk en Italië. Zij hebben kunnen vaststellen, dat de gemeenschappelijke belangen der beide landen gemakkelijk met elkander overeen te brengen zijn. Zij hebben besloten om in volledige overeenstemming tot een oplos sing te komen van de ernstige oorlogs- quaeslies, die nog niet geheel op vredelie vende wijze tot een oplossing zijn ge bracht. Het hoofddoel is te streven naar een al gemeene pacificatie op billijke voorwaar den van onafhankelijkheid der volken en het herstel der normale economische be trekkingen zonder eenige bedoeling van uitsluitende politieke of economische over- heersching. Millerand en Giolitti hebben beiden als grondslag van zulk een vrede, welke recht vaardig moet zijn om langdurig te wezen, erkend, dat er een nauwe aansluiting dient te zijn tusschen de geallieerden in de geheele wereld en speciaal in Europa. Frankrijk, Engeland en Italië moeten aan eengesloten staan. De verdragen hangen met elkander sa men en moeten de hoeksteen blijven van de nieuwe internationale betrekkingen. De overwinnaars moeten een geest van algeheele matiging betrachten en de over wonnenen van eerlijkheid zonder voorbe houd. De algemeene vrede, het 'herstel-van normale nieuwe betrekkingen, en ge meenschappelijkheid van belangen zijn tot dien prijs veil. De uitvoering van het verdrag van Ver sailles is voor Frankrijk een noodzakelijk heid, en de nauwlettende in acht neming van die beloften is de essentieele voor waarde voor de volken om deel uit te ma ken van den Volkenbond. Om dit doel te bereiken is het noodzake lijk om een einde aan alle oorlogen le ma ken, zoowel aan die tusschen de Russen en Polen als aan de vijandelijkheden, welke de Turksche nationalisten en de regeering te Konstantinopel verdeelen en welke de uitvoering van het vredesverdrag, door Turkije onderteekend, belemmeren. Ten opzichte van deze beide punten heb ben de premiers van gedachten gewisseld en Wieken, zij het volmaakt eens le zijn. De regeeringen van Italië en Frankrijk behouden hun vrijheid van handelen tegen over de Sovjefc-regeering en zijn een van verlangen dat Rusland een gewone slaat zal worden welke men toe zal kunnen staan in de vredelievende kring der vol ken te treden. Het hervatten der handelsbetrekkingen is even noodzakelijk voor dat land zelf, als voor de andere landen cn dc geheele -we reld. Socialistische gemeentebestuur. De heer Scheidemann. burgemeester van Cassel. dus stellig wel op de hoogte van ,2e- tfieentezaken, waarschuwt in het. „Casseler Volksblatt" tegen het streven van de socialis tische meerderheid in den Berlijnschen raad, om het bestuur in handen te geven van so cialisten. De gemeente, zegt hij. heeft een andere taak als 'liet rijk- De gemeente regeert niet, doch bestuurt. Zij kan beter werken indien ze geleid, wordt door deskucndifcien. Een ge- mee nitebes tuur is aan handen en voeten ge bonden door rijks- en landswet. Op het be' langrijkste gebied, de financien, heeft het zoo goed als niets meer te zeggen. Wat wil tiu de socialistische meerderheid mei de „sociali satie»" der iuncties bereiken? Ze begeven zich onnoodig in de grootste moeilijkheden. Geen stad zal dezen winter aan de verplichtingen kunnen voldoen, haar opgelegd- En waarom willen de sociaisten alleen en uitsluitend ter verantwoording geroepen worden voor deze tekortkomingen? Dat is geen verstandige politiek. De heer Scheidemann zal met zijn ouder- wetsch advies wel gelijk hebben! t Is ook veel '„.verstandiger" uit parjjbe lang. dat de soc.-democraten een positie in nemen, die hun volop gelegenheid geeft tot entiek en aan alle verantwoordelijkheid voor den gang van zaken zich onttrekken. Er zijn nog steeds tal van soc.-democraten, die bij voorkeur door blijven willen gaan met hun oude tactiek, ook al zien ze dat hun eigen denkbeelden door het leven vernietigd, zijn. Zij willen de macht, niet omdat ze we ten, dat door hun optreden dan de toe standen beter zullen worden, maar alleen om de macht! Te beklagen is wie dan voor hen bukken moet! De vrouw in Turkije. De positie van de vrouw in Turkije heeft door den oorlog een groote wijziging onder-, gaan. De economische nood heeft tengevolge gehad, zoo meldt een Engelsch dagblad, dal een sproot aantalvrouwen, haar gezichten niet meer sluierend, allerlei werk aangeno men hebben, dat vroeger .nooit aan Mohame- daansche vrouwen veroorloofd zou zijn. Er zijn thans Turksche vrouwen verkoopsters in magazijnen te Konstantinopel, er zija zelfs vrouwen straatveegsters. Het sterkst was er eerst nor opposuie ge voerd tegen het werken van vrouwen in za ken tezamen met mannen en da-n vooral met Christenen, maar oak dit bezwaar is door den drang der omstandigheden terzijde gezet en er ziijn reeds Turksche vrouwen telefonisten en kassiersters i»n zakenhuizen en-ook vindt men ze reeds als tram-conductrices. Wat de harems betreft, ze zijn zeer inge krompen, ook al vanwege economische rede nen. Vele Turken, die een harem hielden, heb ben vanwege de duurte' den omvang, ervan moeten beperken. De mijnwerkers en de Entente. Het algemeen' hoofdbestuur van den Duitschen mijnwerkersbond heeft in Bo- chura uitvoerig de kwestie besproken van de kolenleveranties aan de Entente. Men was het er over eens, dat de arbeiders voor de noodige productie wenschen te zorgen en daarvoor zelfs overwerk willen ver richten. Maar bij de slechte voeding en de gedaalde werkkracht der mijnwerkers kan het stelsel van overwerk niet altijd wor den.gehandhaafd. De verschillende groepen van personeel hebben besloten zich tegen alle dwang maatregelen van de Entente met alle mid delen te verzetten, wa de konsekwenties daarvan dan ook zouden zijn. - Voljrens leidende Japansche afladers behoeft er naar de London and China Tele graph meldt, geen vrees te bestaan voor een vracht-oorlog tusschen de Zuidzee-maatschap- pijen. Ze verlangen de bijeenroepink van een Zuid-zee-conferentie en wijzen er op, dat de regeering. die de vrachtprijzen1 controleert, haar zegel nog niet gehecht heeft aan de door cc Amerikaamsche ..Shipping Board" in April voorgestelde tariersverhocV~ang. Ze verwachten evenwel, dat die vergunning spoedig zal wor den verleend. De Zwitsersche douane-inkomsten be droegen over de periode 1 Januari31 Augiis, tus a.c. 23 millioen frs- meer dan in den zelfden tijd' van het vorig jaar. Een bom, die onder een fauteuil in de concertzaal te Barcelona was geplaatst, ontplofte tijdens een uitvoering, waardoor 18 personen werden gewond, van wie twee reeds overleden zijn. De materieele scha de is aanzienlijk. Volgens het comité van de maatschappij tot bestrijding der epidemische ziekten te Parijs, sterven er in Galicië en Oostelijlc- Polen maandelijks 25,000 mcnschen aan de typhus. Naar verluidt zouden er tengevolge van de Russische nederlaag in Polen, die zoo lang mogelijk verheimelijkt is, onlusten zijn uitgebroken te St. Petersburg. In de omstreken van Kroonstad is van 22 tot 26 Augustus «n den/ 6en September kanonge bulder gehfcord. 'Men gelooft, dat -de be manning van de vloot aan het muiten is geslagen. Uit de Omgeving. ALPHEN AAN DEN RIJN. Jubileum. Hedeni herdacht de heer A. van Leeuwen den dag waarop hij geduren de 40 jaar werkzaam is als stoker aan de Stoöm-Oliesl'agerijen in dienst van de firma Dros. AARLANDERVEEN. Vr ij dagmorgen 8,30 uur vertrekken de Hongaarscho en Weenschc kinderen weer naar hun vaedrland. Slechts ééneschrede. Giste- ren geraakte in een onbewaakt oogenblik 'n kind van A. Eikelenboom spelende in het water; enkele oogenblikken later werd hel levenloos opgehaald. Wel trachtte Dr. Maats nog de levensgeesten op te wekken, doch te BOSKOOP. Tot hoofd-commies ttr Secretarie, tevens controleur der gemeente- belastingen alhier, is benoemd die heer W. Allen uit Amsterdam. HAARLEMMERMEER. Dat de paardenfokker ij in de laatste jaren in deze gemeente van groo te beteekenis is geworden, moge hieruit blij ken, dat uit dezen polder niet minder dan 32 prachtige hengsten per trein zijn ver voerd naar de landbouwtentoonstelling te Scha gen. Burgerlijke Stand. Gebo ren: Jan Hendrik, z. van O. G. T. van Vugt en M. Oudt Alfred, z. van A. Brinkhui zen en A. Ruighaver Johannes Maria, z. van A. Huijsmans en G. Voortman Teu nis, z. van J. van der Beek en_J. Kooij Cor, z. van H. Grevenstuk en G. Verkaik Jan, z. van J. Meijer cn A. Staal Ro- zalia Philomena, d. van D. C. Marcus en M. C. Heijens Fina, d. van J. Flipee en J. Luimee Wilhelmus Petrus, z. van F. Luke en P. C. van Velzen Margaretha Gerritje, d. van J. Verhulst en H. van Nierop Okker, z. van O. de Kok en J. van Dalen. Overleden: Johanner Hildebrand, 7 jaar •gehuwd met M. H. van der Borg Geertje 1 dag, d. van L. de Vries en A. Ruighaver Adriana Vcrmunicht, 65 jaar, laatst we duwe van E. van Kampen. LISSE. BijhettuAmsterdam gehou den examen voor de hoofdacte is geslaagd onze dorpsgenoot J .H. Heus. NOORDWIJKERHOUT Met het bouween van de vijf- en-veertig woningen voor de bouwvereeni- ging St. Judas, aannemer de heer J. van Parcra is reeds een begin gemaakt, wat voor een gemeente als deze heel wat wil zeg gen. Het dorp zal hierdoor met drie stra ten worden verrijkt. Het zal vooral voor de ouderen van dagen, die het dorp nog ge kend hebben als een zandwoestijn met zandwegen en bouwvallige huizen wederom een geheel ander gezicht worden. OEGSTGEEl 'i B u r g e r.l ij k_e Stand- G e-» boren: Cornelia Johanna Lueia d. v. W. tien Boer en C. P- van Grufcen. Ondertrouwd: C. G. Neuteboom 23 j- te Leiden en A. M. den Houten 22 j. te Leiden, binnen de laatste zes maanden alhier. G. Blom 27 j. te Woubrugge en C. Bogerd 26 j. C. Zwanenburg 29 j. te Leiden en M. A- Schild. Overleden: P. Heyberg 76 j. echtg. van W. J. Veltman. Ne eitje Opbroek 85 j. Sophia van den Berg 82 j. wed. van/ D. Riet- meijer. Uit een bollenschuur op de de Hofdijk heeft men een rijwiel ont vreemd van den hulpbesteller van der Post. alhier. Het is een brutaal stukje daar het heeft plaats gehad tusschen 9 en II uur v.m. Het kan wel als een >ijzonderheid worden gemeld dat in den tuin ran den heer Timmers thans nog malsche salade staat. De heer Spaargaren behaalde op de bonderutentoonstelling een le prijs met zijn welbekende hond. Gisternacht had een jacht plaats tusschen de gemeenteveldwach ter Van der Aar, de nachtwaker De Wit erv een motorrijder. Laatstgenoemde welks zon der licht reed en op aanmaning der ambtena ren niet halt hield werd achtervolgd en terwijl hij in Leiden niets kwaad vermoedde werd hij ingehaald en tejiien hem procesver baal opgemaakt. RIJNSBURG. Door depolitie is alhior t c- gen een Leidschen koopman proces-verbaal opgemaakt wegens „valsche aangifte". Be doelde koopman beweerde in een café van een belangrijke som geld beroofd te zijn, lor wijl het politieonderzoek aan het licht bracht, dat die koopman de beweerde som .geld niet in zijn bezit had gehad. GisterenisindeCbr. School aan de Smidssteeg met de kinderen feest gevierd ter herdenking van het 30-jarig be staan der school. Het heerlijke na jaar sz m- uetje begunstigde deze feestviering niet weinig. De kinderen togen in lange optocht met muziek voorop door dorp, waar door bijna ieder naar buiten werd gelokt. In de keurig met bloemen versierde school lokalen werden spelletjes gedaan en gezon gen terwijl tractatie aan de kinderen na tuurlijk niet achterwege bleef. Het fanfare corps „Wilhelmina" verleende ook binnen het schoolgebouw zijn gewaardeerde mede werking. Des avonds kwamen in een ontruimd schoollokaal bestuurders, oud-bestuurders, personeel en oud-personeel, afgevaardigde van B. en W., kerkeraden en genoodigden in gezellig samenzijn bijeen om dankbaar te letten op wat God gedaan heeft op Christelijk gebied in 't algemeen maar ook aan deze school in 't bijzonder. Het was voor velen een treffende avond, niet 't minst voor degenen die de stichting der school mee hebben gemaakt en nu op dezen her denkingsdag aanwezig mochten zijn. Vele toespraken getuigden hiervan. Gewaagd werd ook van wat nu in de naaste toe komst aan de orde komt: Stichting van een tweede Geref. School daar de tegenwoordi ge reed6 lang te klein is en een klasso in Concordia wordt ondergebracht, hetwelk op den duur niet bestendigd kan of mag worden. De bijenkomst mag wel geslaagd heeten en zal zeker bevorderlijk zijn om den band tusschen de vrienden der school te verster ken. Ongeval. Gisteren geraakte een paarcl voor een. wagen gespannen van den goe- denweg, waardoor de wagen omsloeg en de inhoud le water geraakte. Zoowel de wa gen als de inhoud (aardappelen) heeft veel schade beloopcn. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Gebo- ren: Cornelis Gerardus, zoon van C. P. Kriek en J. M. Opdam Jo, zoon van W. v. d. Zwart en C. J. Lieze. Ondertrouwd: D. Oudshoorn 25 jaar en P. C. Leemans, 23 jaar. WASSENAAR Het tijdens de vorige! wdek gehouden' feest alhier vermiste rijwiel! is weder in het bezit van zijn rechtmatigen- eigenaar gekomen. Iemand die nogal flink gefeest haè. had het medegenomen, niet al te best meer kunnende onderscheiden of het 'zijn. eigen rijwiel was- Op het 'kasteel O u d-« Wassenaar is Zondagmiddag een heerenri]-» wiel ontvreemd. Tijdens de j. 1. g e h p udctt

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2