Dagblad voor Leiden en Omstreken. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS IX LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GETESTIGD ZIJN TER KWARTAAL f2.50 PER WEEK f0.I9 FRANCO PER POST PERKWARTAAL f 2.90 Iste JAARGANG. - DINSDAG 14 SEPTEMBER 1920. - No. 140 BUREAU: HOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS TIK GEWONE BEGEL r0.221/, I)ES ZATERDAGS f0.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES Tan hooS3tcna 30 woorden 50 cent: Zaterdag* 75 cent, bjj vooruitbetaling, -ï De Gemeente en de duurte. De Minister van Landbouw heeft tot de gemeentebesturen een circulaire gericht, waarin hij de aandacht vestigt op hunne bevoegdheid om maximumprijzen vast te stellen voorlevensmiddelen. Op grond van de Distributiewet doet de -regeering dit enkel ten opzichte van regeeringsbnuln- brood. Daaromtrent kunnen de gemeente besturen dus niets bepalen. Anders staat het met alle overige artikelen en nu heeft het de aandacht des ministers getrokken dat de gemeenteraden nergens van hunne bevoegdheid gebruik maken. ,,Toch wil het mij voorkomen", schrijft de Minister, ,,dat daarin een middel ligt, om" in verschillende gevallen op de daartoe meest aangewezen wijze, tegen, onredelijke prijsopdrijving te waken. In vele gevallen toch (het blijkt mij o.a. duidelijk ten aanziien van liet wittebrood, het vrije tarwebrood) wordt in verscheidene gemeenten van het publiek een onredelijke prijs gevraagd. Uniforme vaststelling van een maximum prijs mijnerzijds heeft het bezwaar, dat, met den invloed van plaatselijke factoren, niet afdoende of nöet billijk gerekend kan wor den. Zoo kunnen de arbeidsloonen, de kos ten van gas en electriciteit,' de hoogere algemeene bedrijfskosten, aanzienlijke af wijkingen vertoonen. Voorts zal in de eene gemeente de voor ziening van het publiek in hoofdzaak ge schieden door goed geoutileerde grootbe drijven, wier onkosten, omgeslagen per eenheid, ook minder zijn dan in de kleinere, elders zullen nïiddel- of kleinbedrijf regel zijn. Thans krijg ik den indruk, dat niet zel den ook de grootere bedrijven in hunne prijszetting zich richten naar den eisch of het verlangen van dwergbedrijvenzonder dat eenige redelijke grond voor het bestaan van zoodanig bedrijf valt aan te voeren, of die prijs voor het grootbedrijf redelijker wijs verdedigbaar is. Zoo deed ik, op éên klacht over den broodprijs uit een. der kleine steden, aldaar een onderzoek instellen naar de winst door de bakkers gemaakt. Vier bedrijven werden onderzocht: twee coöperaties, een middelgroot en eèn zeer klein bedrijf. Resultaat van hef. zeer gedetailleerde onderzoek was, dat bij den thans geheven prijs de gemaakte winsten per week be droegen resp. f 512, f 120, f 107 en f 11.75 (waaronder in de twee laatstgenoemde be drijven niet is berekend een bedrag van f 4080 per jaar, uitgetrokken als loon voor de drie medewerkende firmanten on f 1300 als loon uitgielrokken voor den eigenaar bakker.) Werd de prijs met 2y2 cent per KG. wit tebrood verlaagd, zoo zouden die winsten bedragen 425, 96, ƒ80 en 0.50 p. week. Kennelijk was hier dus de prijs geregeld raar de behoefte van het allerkleinste be drijf, ten koste van het publiek. Zoodanig onderzoek, met inachtneming van alle factoren, kan onmogelijk in alle gemeenten door de landsregeering worden ingesteld. Wel echter zou dat waar het noodig blijkt, door de stedelijke overheid kunnen geschieden. Het wil mij dan ook voorkomen, dat hier een middel ongebruikt blijft, dat, goed aan gewend en toegepast, heilzaam kan wer ken. Ik veroorloof mij, met aandrang de bij zondere aandacht der gemeentebesturen hierop -te vestigen. Wanneer, ingeVal van klachten over, of twijfel aan de redelijkheid van sommige prijzen, een nauwgezet onderzoek plaals heeft, en daarnevens (bv. door speciale commissies van advies, waarin belangheb benden allen vertegenwoordigd zijn) af doende waarborg geboden wordt voor 'n re delijk winstcijfer, zou zoodoende, op de meest daartoe geëigende, meest soepel werkende wijze, tegen werkelijke uitwas sen kunnen worden opgetreden. Mijnerzijds zou daarnevens kunnen wor- deia medegewerkt, door ten aanzien) van regeeringsmeel en andere artikelen, waar van eventueel verstrekking van Regeerings- wege mocht plaats vinden, den overtreder van zoodanige verordening, die bij gewijsde door den rechter is schuldig verklaard, on middellijk en voor goed van heit verkrij gen dier artikelen uit te sluiten of te doen uitsluiten." De zaak komt dus hierop neer dat de Minister den last van zich afschuift en die legt op de schouders van de gemeentebe sturen, die dan ook in dat opzicht de volle verantwoordelijkheid dragen. Of de gemeentebesturen den Minister voor deze beschikking dankbaar zullen zijn meenien wij dan ook te mogen betwijfelen. STADSNIEUWS. Armenraad. Wij ontvingen heb Jaarverslag van den Ar menraad te Leiden over 1919. waaraan liet volg-enüe is ontleend: Op 3-1 Dec- 1919 toestond de Armenraad uit vertegenwoordigers van 27 instellingen. •Het. bestuur bestond uit de lieeren J. A- Bots. Mr. J. C. van der Lip, J. P. Mulder. H. Buurman. Dr. H. J. M. Boonacker. J. P. Creijghtott,' F. Stijnman, N. F- Reijst en| J. van Vollenhoven. Het cftgeüjksch bestuur was opgedragen aan de heerem J. O. van Es, voorz- J. A. Bots. pl.v. voorz., J. P. Mulder, Jhr. Mr, P, W, C van der Goes, secr. en) K. van Zanen, boek houder-armbezoeker. 'De Armenraad vergaderde in 1919 twee maal, n-1. 24 Mei en 12 December. Bestuurs vergaderingen werden niet gehouden, maar het Dag. Bestuur vergaderde 10 maal. Het werk van de Kamer van Navraag neemt steeds toe. Het aantal registerkaar- ten klom tot 1468. het aan;al dossiers tot 886. het aantal rapporten' t/ot 249. Door de uitgebreidheid en nauwkeurigheid der onderzoekingen, konden .meermalen ter stond de gevraagde inlichtingen) worden ver schaft. Een bezwaar is -echter dat de instel lingen nog. teveel op zichzelf werken. Omtrent 203 gezinnen" of personen werden volledige rapporten en omtrent 46 inlichtin gen! gevraagd en verstrekt. Op elk volledig; rapport komt voor een nauwkeurige opgaaf van de samenstelling van het gezin, enz. en voorts inlichtingen! omtren'c een twin tigtal punten die bij de toeoordeeüng van meer of minder belang kunnen zijn. Ter verkrijging van de noodige gege ens. werden) door den ambtenaar in en buiten deze gemeente ruim 1500 bezoeken afgelegd. Omtrent de Stedelijke Werkinrichtingen vonideiti wij vermeld, dat in den winter ge middeld 25 personen werkten tegen 40 vóór den oorlog en/ in den zomer 40 tegen 90 vóór den oorlog. Een belangrijke vermindering cus. ■Het loon; door deze inrichting uitgekeerd •bedroeg f 3423.79 telgen f 2L2Ö.63 in 1916- Voor verschaffing van voedsel werd uitgegeven) f 3027-47. Uit een staat van bedeeling van armen door instellingen van 'weldadigheid blijkt dat pl.m. 7000 bedeelden onderstand- ontvingen •tot een totaal bedrag van f 116720-57. Aan kosten van beheer werd uitgegeven f 29849.14- Bovenjdien werd nefg, uitgegeven voor ver pleging in Godshuizen f 365320-23 5. Door de Comm. voor Burgerlijke Armenzorg werd in 1919 gesteund met een totaal bedrag van f 571SO-21 5. tegen f 24459.57 in 191S- Omtrenjfc de Arbeidsbeurs wordt nog ge meld dat van de 8221 ingeschreven werkloo- zcn. pl.m. 4 pet. door bemiddeling van ae Arboidsbeurs werd geplaatst. De werkzaamheden van den Armenraad breiden zich voortdurend uit. Er komt meer vertrouwenl in zijn werk. Een Woord van lof wordt gebracht aan den boekhouder-armbezoeker en aan den heer J. G. van Es, die wegenis zijne drukke werk zaamheden) tegen het einde des jaars. als voorzitter aftrad'. Zijn bezielende leiding, zegt het verslag en warme 'belangstelling in de zaken/ der Armverzorging zullen bij ons steels in aangename herinnering blijven. Vandaag wordt hier ter stede de acht ste Diocesane Katholiekendag in het Bis dom Haarlem gehouden. Er is voor deze vergaderingen, waar zeer belangrijke onderwerpen aan do orde ko men, buitengewoon veel belangstelling. Voor de algemeene vergadering in de Stadsgehoorzaal, waren reeds van te voren alle plaatsen uitverkocht. Ter eere van dezen Katholiekendag, die bijzondere beteekenis heeft door de tegen woordigheid van Z. D. H. Mgr. A. J. Cail- lier, Bisschop van Haarlem, wapperde van tal van huizen de Nederlandsche driekleur met den pauselijken wimpel. Hedenmorgen te half elf werd in de stampvolle Mon Pcrekerk, door den Bis schop een Mis opgedragen. Om één uur 's middags werden drie af- deelingsvergaderingen gehouden waarin als sprekers optraden Prof Groenen te War mond met het onderwerp „Het Gebed", Prof. Mr. Veraart te '6-Gravenhage met het onderwerp „Arbeid" en Mr. Korten- horst te Heemstede met het onderwerp „Spaarzaamheid." Aan de conclu6iën van Prof. Groenen is het volgende ontleend r Het gebed, dat een spreken is met God, is een geneesmiddel bij uitstek in onze da gen. De wereld van heden miskent of erkent althans niet genoeg het oppergezag van God; het gebed nu is een directe erkenning van dat gezag en tevens de uitdrukking van het geloof in en een aanbidding van den persoonlijken levenden God, dio in blijvende betrekking tot het schepsel staat. Teveel wordt er in onze dagen gedacht aan en gestreefd naar vergankelijke en ijdele goederen; door het gebed, waarin de mensch als een hulpbehoevende e1aat tegen over God, wordt de aandacht meer geves tigd op en het verlangen gewekt naar geestelijke en eeuwige goederen. Na afloop van de Afdeelingsvergaderin- gen wordt te vier uur in de Stadsgehoor zaal een algemeene vergadering gehouden onder leiding van den heer Mr. A. Tepe. In dezo vergadering houdt o. m. de Bis schop van Haarlem een toespraak. De dag wordt besloten met een gemeen- schappelijken maaltijd in „In den Vergul den Turk." Het Leidsch D rank wee r-Comi 'te heeft een verzoek aan de Raad gericht om op 4 October oe verkoop van sterkenl drank nidt te doen plaats hebben. Het verzoek luid aldus: Namens het Leidsch Drankweer-Comité, geven ondergetekenden) met verschuldigden eerbied 'te kennen, dat zij den/ Raad der ge meente Leiden beleefd verzoeken) te wallen bepalen, dat op Maandag 4 October in deze gemeente geen) sterken d.rank zal mogen worden verkocht Op feestdagen, vooral als die op Zaterdag. Zondag of Maandag vallen is het misbruik mkenj van sterken drank zeer groot, reden waarom zij Uw geacht College beleefd vragen aan bovenstaand verzoek te willen voldoen. Verder is er ook nog door het Leidsch Drankweer-Comité eenj adres tot den Raad verzonden met verzoek de Foyer ter beschik king te inc6.cn hebben, om aldaar een anti- alcohol-tenlioonstelling te doen pladts heb ben en Wel van 30 Oct6 Nov. Deze ten toonstelling wordt voorafgegaan door een apen/bare vergadering, waar sprekers van verschillende richting zullen optreden. Wij vestigen nog eenmaal do aan dacht der in onzen kring levende vereeni- gingen, op de advertentie der firma Eduard IJdo, voorkomende in dit nummer. Nog slechts enkele dagen worden de H.H. Secretarissen in de gelegenheid gesteld het juiste adres hunner vereniging te contro- leeren. Wie daaraan nog niet voldeed, her- stelle alsnog zijn nalatigheid. ,cAAAnL760 den bond van Technici zal in do bovenzaal van „In den Vergulden Turk" morgenavond te acht uur door den hoofdingenieur aan de lichtfabrieken te Lei den, de heer P. G. F. F. Fehmers, een lezing worden gehouden over „het stramien der bedrijfsleiding." Zooals men weet verzocht ds. H. P. Fortgens te Lage Zwaluwe, beroepen pre dikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier in de vacature-Schokking, die het beroep hag aangenomen, aan den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, om hem zijn woord terug te geven, daar hij hier geen hem en zijn gezin z. i. geschikte woning kan verkrijgen. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente heeft j. 1. Vrijdag dit verzoek behandeld, en nam het besluit eraan te voldoen. Dit besluit zal door het Classicaal be stuur nog moeten worden goedgekeurd, wat zeer waarschijnlijk zal geschieden, zoodat het te verwachten is, dat Ds. Fortgens niet naar Leiden zal overkomen, en dus de Ker keraad der Ned. Herv. Gemeente alhier op nieuw met het beroepingswerk zal moeten aanvangeu. Voor het tijdvak van 21 dezer tot 1 September 1921 is benoemd tot leeraar aan do Rijkstuinbouwwinterschool te Boskoop de heer P. Vermeulen, alhier. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland heeft aan prof. W. C. de Graaff op diens verzoek eervol ontslag ver leend als lid en secretaris der Gezondheids commissie te Leiden. Onze stadgenooten, de heeven J. Splun- der en R. J. Mom verwierven te Utrecht het gewone diploma van het politie-examen. Naar wij vernemen waren *t vuur en de rook die men alhier Zondagavond kon waarnemen, in de richting Zoeterwoude, afkomstig van een brand bij de familie Huisman te Zoetermeer. Een hooiberg is ondanks 't krachtig op treden van de brandweer bijna geheel afge brand. Over 't ontstaan van den brand koestert men niet de minste twijfel. Dezer dagen werd de familie Huisman n. .1 bedreigd met een brief waarin werd medegedeeld, dat zoo niet binnen een zeke ren tijd op een bepaalde plaats een som gelds van f 5000,— werd gedeponeerd, de boerenwoning spoedig in vlam zou gezet worden. Natuurlijk is de familie niet op het ver zoek ingegaan, maar heeft de zaak bij de justitie aanhangig gemaakt. Het werd noodig geoordeeld de hoeve on der strenge bewaking te stellen. De vorige week is bij de familie ingebro ken, doch er was voor do dieven niets te halen. Geheel onverwachts stond Zondagavond de hooiberg in vlammen en viel er weinig meer tot het behoud daarvan te doen. Het is te hopen, dat de barbaren, die dit werk hebben uitgehaald hun straf niet zul len ontloopen. Naar men meldt wordt de schade door verzekering gedekt. Gisteren was het in de Bouwelouwe- 6teeg geruimen tijd rumoerig. De oorzaak hiervan was dat een zekere P. onder den invloed van sterken dranlc het de buren nog al lastig maakte. O. a. sloeg hij een klein kind. De moeder kwam voor haar kind op. De politie maakte er spoedig een einde aan' en zette den dader in voorloopig arrest op, het Bureau. Gisterenavond ontstond er brand in een bergplaats van de firma Stoa* ke, op de Voldersgracht. Daar was men bezigs om nabij een auto benzine over te gieten- Di| gebeurde in het donker- Eert der aanwezueni meende te "bemerken, dat er benzine uemorsU wer<k waarom hij een lucifer aanstreek -'n, zag; oi zulks het geval was.-Toen hij de lucifer wegwierp kwam deze terecht in de gemorste benzine, met het gevolg dat deze in brand vloog. De vlammerjdcelden zich ook mede aani de auto. waardoor het chassis eenige sc'nudei opliep. De brandweer "nas gealarmeerd, doch •behoefde geen water te geven, daar het vuur met eiker} middelen kon gedoofd worden. Hedenmorgen vervoegde zich op heft .hoofdbureau van politie de 54-jarige schipper. V. van de Oostdwarsgra'cht. Hij deelde mcdo< dat op den zolder van zijn woning penigd planken/ lagen, die hij had willen medencmen naar boord. Zijn negentienjarige zoon. een fongmf nscti dat reeds vier maanden gevan) .enisstraf ach* ter den rug en er nog acht in vooruitzicht) heeft, had dit niet goed gevonden. In cent .gang van de woning was een vechtpartij, ïus* schen vader en zoon ontstaan. Toen ie va* der met politiehplp naar ziin woning terug* keerde kon hij ongehinderuDte planken me Ie* neme ril hoewel zijn zoon zulks hem nosf trachtte te beleuten. Uitvoer van paarden naar Buitschland. De minister van Landbouw heeft be- paald dat de dispensatie van het uitvoer* verbod van paarden met ingang van 15 September 1920, voor zoover betreft den) uitvoer naar Duitschland, niet van toepaa- sing is op veulens met ten hoogste twee/ volwassen tanden. Uitvoer van kaas. De minister van Landbouw, Nijverheid! en Handel heeft: 1. met ingang van heden ingetrokken ba, schikkingen van 12 September 1919 er. '/am 17 September 1919, houdende bepalingen ten aanzien' van den uitvoer van kaas, 2. bepaald, dat de voorschriften, betrek* king hebbende op den uitvoer \an kaas, vastgesteld bij zijne beschikkingen, van 19 Juli 1920, directie van den landbouw no. 11524, 5de afdeeling, en 1G Augustus 1920, directie van den landbpuw no. 12861, 5de afdeeling, opgenomen in de „St.-Ct.", res* pectievelijk van 19 Juli 1920, no. 138, en van 16 Augustus 1920, no. 158, van kracht? zullen blijven; 3. dat voor zooveel noodig door voor* noemden minister voor elke soort kaas da hoeveelheid 'zal worden vastgesteld en in' de „St.-Ct." bekend gemaakt, welke tem uitvoer zal worden toegelaten. Dakpannen. <De minister van Landbouw heeft maxi-, mumprijizcn \astgesleld voor dakpannen. Voor Zuid-Holland, Utrecht en Gelder* land gelden de volgende prijzen: Holle pannen le soort f 119, 2e soort f 114; kruispannen le soort f119, 2e soort f114; tuiles du Nord le soort f 119, 2e soort f 114; Holl. vorsten le soort f174; mach. vorsten le soort f314. Alles per 1000 stuks blauw; en rood. Boterinvoer in België. De Brusselsche redacteur van de „Msb."' meldt: De invoer van natuurboter is van hedem af aan consent onderworpen. FEUILLETON. Langs donkere wegen. 108) „Maar, Sir George, gij' pleit toch niet voor verschil van gevoelen naar gelang der standen; Josiah Culpepper maakt de arme menschen eenvoudig bang; oogen- blikkelijke opwinding heeft op opgewonden gemoederen telden een duurzamen in vloed." Mary herhaalde wat zij meermalen van Maurice had gehoord. „Goed gezegd, goed gezegd, lieve Miss St. John; maar laat mij u aan één ding mo gen herinneren do lagere standen ver schillen hierin van ons; eene waschvrouw b.v. heeft gaarne, dat haar leer opwindend is; dè rustige godsdienst, dien mijne vrouw behoeft, zou voor haar niet deugen. IToa kunnem gij en ik weten, welk groot werk Josiah Culpepper misschien in Brotherton verricht, al kruidt hij zijne rede ook wat al te zeer?" en Sir George wreef zich verge noegd in de handen, als vond hij, dat hij de zaak zeer verstandig had uitgelegd. Mary zag hem glimlachend aan. „Hebt ge in den laatsten tijd door Bro therton gereden, Sir George?" „Hum, neen. Di en ik nemen gewoonlijk den reehten weg naar Canterton." «Als gij er morgens eens hg£n reedt, denk' ik, dat gij niet zulk een goeden indruk van het werk van Josiah Culpepper zoud'ü krij gen. Aan hunne vruchten zult gij ze kennen; niet waar. Lady Vendale?" en toen zij dit gezegd had stond zij nog altijd glimlachend- op, cn nam afscheid. „Een buitengewoon meisje; gij moet vriendschap met haar sluiten, Di!" merkte Sir George op, toen hij de deur achter hen gesloten had. De eerstvolgende ontmoeting tusschen Mary en Diana had plaats op den avond voor de komst van Maurice en Janet. Zij had een drukken dag gehad, om toe te zien hoe de laatste hand aan de toebereidselen werd gelegd, en laat op den middag liet zij Lettice in eene der vensterbanken an de huiskamer zitten en ging alleen een wan deling maken. Toen zij de Hall voorbij ging, kwam Miss Vendale juist het hek uit met een grooten, zwarten hond achter zich. Zij was in bont gehuldl en zag er schooner uit dan ooit; maar zij stond dadelijk stil, toen zij Mary tzag en stak haar glimlachend de hand toe. „Ik ben verrast u te zien. Ik dacht, dat Wolf en ik alleen in dit mistige weer uit gingen. Vader lacht mij altijd uit, als ik met dit weer uitga. Ik zal hem vertellen, dat gij mijn smaak deelt.". ,.Ik heb het altijd prettig gevonden bij .winterweer te wandelen", antwoordde Mary opgewekt., want de vriendelijke begroeting van Miss Vendale deed haar aangenaam aan. „Er is iets in de algemeene grauwheid, dat mij boeit. In Lenden vond ik het altijd aardig te kijken, als de straatlantaarns werden aangestoken; die plotselinge vroo- lijkheid in de donkere straten, de stille d'onkere lucht er boven, dat alles had iets aantrekkelijks in mijne oogen. De men schen lachten mij wel eens uit; maar zelfs bakstecnen en kalk zijn niet van schoon heid ontbloot." „Ik zou u niet uitlachen", antwoordde Diana ernstig. „Ik zie, dat gij Ruskin met vrucht gele zen hebt. Welken kant gaat gij op, want ik zou gaarne wat met u willen praten." „Laten wij teruggaan naar het Park", gaf Mary ten antwoord; „de wind loeit zóó, dat wij elkanders stemmen nauwlijks kun nen hooren. De haard is de beste plaats voor een ongestoord gesprek"; en daar Miss Vendale geen tegenwerpingen maak te, zaten- zij weldra in de huiskamer met ■Lettice in de vensterbank gedoken. „Ilc heb eens nagedacht over hetgeen gij en mijn vader over Brotherton besproken hebt", begon Diana eensklaps. „Vader is zoo goed, maar hij denkt, dat een briefje van 20 pond alles in orde maakt; hij is altijd ontstemd, als iemand tegeni hem praat over Brotherton, want hij zegt, dut het zop'n schande «oor de plaats is; maar als uw broeder komt, wat zal die dan tot ons zeggen?" „Ik beni bang, dat hij u niet met rust zal latjen, voordat ieder misbruik verdwenen is", antwoordde Mary ronduit. .,En hij zal zeggen, dat hij zich over ons schaamt, dat 'Lazarus aan onze poort ligt, ongevoed'en onverzorgd. Arme vader! hij zal in langen tijd niet kunnen genieten van zijne Zondagsdutjes. Weet ge, ik begin bang voor uw broeder te worden!" „O, neen; gij moet Maurice niet beschou wen ate een soort van geestelijken Josiah Culpepper", antwoordde Mary. „Hij neemt het zeer ernstig, maar toch is hij zoo zacht. Hij laait de menschen nooit uit vrees hun plicht doen, maar als er iets gedaan moet worden, doet hij zijn best er hun belang voor in te boezemen, en hun de dingen duidelijk te makon. Hij vindt altijd verontschuldigingen; de menschen wisten het niet, zij dachten niet na, of zij zouden wel andei's gehandeld hebben. „"Veronderstel altijd eene goede beweegreden, zoolang gij niet van het te- deel overtuigd zijt", dat is.eene geliefkoos de uitdrukking van hem." „Dat vind ik prettig", antwoordde Diana nadenkend; en toen werden zij in een le vendig gesprek gewikkeld over Brother ton; en Mary sprak opgewonden over haans broeders werk. in Londen, en over zijne zwakke gezondheid; en hoewel zij niet praatte over haar eien aandeel in zijn werk, begreep haar toehoorsters volkomen hoe de verhouding tusschen- broeder en. zuster geweest was en zij verbaasde zich niet weinig, dat Mrs. St. John in 't geheel! niet genoemd werd. Eens waagde zij eene vraag. „Werkt Mrs. St. John ook, niet mede?" maar locni speed het haar, want zij zag hoe Mary, j kleurde. „Janet heeft hare kinderen en haar huis houden; zij heeft niet zooveel vrijen tijd als ik", was het volkomen ware antiwoord, en Diana deed haar best niet te voelen, d'at er nog eene waarheid achter deze eenvoudige woorden lag. Het was laat, toen Miss Vendale afscheid nam, maar vooraf had zij van Mary de be lofte verkregen de volgende week een lan gen middag bij haar en haar moeder te komen doorbrengen. Deze ontluikende vriendschappelijke omgang veranderde gedurende de volgen de maanden in warme vriendschap. Mary Janet was met haar gezond verstand zóó! j ingenomen met deze nieuwe bron vart be- I langstelling voor Mary, dat zij het) haar j vergaf, dat zij soms alleen gelaten werd I met de kinderen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1