Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN TER KWARTAAL f2.30 PEK WEEK f0.19 ffJJAXÜi) FEIi POST PER KWARTAAL f2.90 Iste JAARGANG. - ZATERDAG fl SEPTEMBER 1920. - No. 133 BUREAU: HOOIGRACHT 35 LEIDEN. - TEJ.EFOON INT. 1278 I Dit nummer bestaat uit twee bladen. Op voor onze pers! 1 Wanneer wij nader de zaak van de pers, van onze o i g e u pers, aan de orde stellen, dan is dat niet om die pers als zoo danig, maar alléén en uitsluitend omdat die pers voor de propaganda van onze be ginselen en de bloei van onze partij en mitsdien voor het welzijn van land en volk yoor de allergrootste beteekenis is. Het is niet noodig dit nog nader uiteen le zetten. 1. En het is evenmin noodig, aan te toonen Üat het zeker in de eerste plaats op den weg yan onze Kies vereenigiugen ligt lom,-nu wij eindelijk voor doze omgeving ecu eigen orgaan, een eigen dag blad hebben, de belangen van dit blad met alle geoorloofde middelen, krachtig te bevorderen. De vraag is slechts op welke wijze on met. welke middelen dit moet geschieden. Het antwoord kan niet moeilijk zijn. In de allereerste plaats moeten pogingen worden gedaan dat zooveel mogelijk alle iartijgenooten en geestverwanten zich op iet eigen orgaan abonneeren. En het eenige doeltreffende middel om hiertoe te geraken is huisbezoek en per soonlijke bespreking. Evenals in verkiezingsdagen de kiezers sooveel mogelijk worden bezocht en 6tuk yoor 6luk bewerkt, moeten ook nu do ge zinnen stuk voor stuk worden opgezocht om de bezwaren uit den weg te ruimen, en de noodzakelijkheid van het lezen van een pigen dagblad te bespreken, i Dit is geen gemakkelijke taak, maar bij ten behoorlijke arbeidsvcrdeeling is de moeite toch ook weer niet overmatig groot, terwijl de vruchten als regel do verwachtin gen verre overtreffen. Zeer veel hangt hierbij af van een goede r 'g'an i s a t i e. "W ordt de arbeid behoor- ijk verdeeld en gecontroleerd, zoodat het irrèin werkelijk systematisch wordt be- IWerkt, dan kunnen ook goede -resultaten ■worden verwacht. Is dat niet het geval, dan is alle werk i moeite reeds bij voorbaat tot onvrucht baarheid gedoemd f De beste oplossing zóu zijn, indien afge- yaardigden van de betrokken kiesvereni gingen in overleg met onzo directie een goed uitgewerkt propaganda-plan ontwier pen. Wij ziin zoo vrij hierop met den mees ten nadruk aan te dringen. En wij doen dit met groote vrijmoedig heid omdat het hier een zaak betreft, die yoor ons partijleven en. voor de doorwer king van onze schoone beginselen van zoo tinberekenbaar veel belang is. Het oprichten en instandhouden van een ^Christelijk, een Anti-revolutionair dagblad i s niet en m a g niet worden beschouwd als een particuliere liefhebberij, maar het is een zaak die ons allen, die onze ge- heole partij aangaat, en waarvoor wij ook pllen in meerdere of mindere mate verant woordelijk zijn. Luther heeft eens gezegd: wie -de jeugd heeft, heeft ook de toekomst. Ditzelfde kan met evenveel recht worden getuigd van de pcr6. Indien on6 volk, indien met name het op komend geslacht dagelijks wordt geleid en voorgelicht door bladen die vijandig staan tegenover onze beginselen, die een anderen Weg gaan dan wij, die wenschen te leven niet bij het licht van Gods Woord maar hij het dwaallicht van de Rede, dan kan het wel niet anders of dit moet op den duur noodlottige gevolgen na zich 6leepen. ADVERTENTIE-PRIJS TER GEWONE REGEL f 0.221/, DES ZATERDAGS fG.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES ran hoogstens 30 woorden 50 cèht: Zaterdags 75 eent, by vooruitbetaling, Om maar iets te noemen: „waaraan was het te danken dat de meerderheid van' de kiezers telkens van rechts naar links zwenk te?" Eu het antwoord móet zijn: „omdat wij do organen misten óm ons volk be hoorlijk voor te lichten en de van links ge voerde leugencampagno te bestrijden." Eerst werden de kiezers maanden lang eiken dag weer door de vrijzinnige pers bewerkt, en dan werd onzerzijds op het laatste oogenblik getracht door enkele vergaderin gen en strooibiljetten al dat werk onge daan te maken. Wat natuurlijk niet ge lukte. Bij de revolutionaire woelingen die than3 heel het wereldleven beroeren zien wij het zelfde. Wij kunnen Burgerwachten oprichten en de Landstorm organiseeren en tegen-revo- lut.ie-vergaderingen houden, maar laten wij er op rekenen dat dit alles niet zal baten als ons volk geen grond meer onder de voeten heeft, als het is losgemaakt van den grondslag van de Christelijke beginselen. Wij willen den invloed van onze pers niet overschatten, maar wij duchten toch geen tegenspraak wanneer wij haar "betee kenis met kerk en school op één lijn, stel len. Welnu, laten wij dan ook in deze ernsti ge dagen, nu de revolutiebeginselen alles aantasten, nu er allerwegen geklaagd wordt over afval en verslappig en achteruitgang, niet Bij de pakken gaan neerzitten, maar met energie en geestdrift de propaganda voor de pers beginnen. En laten we het spoedig doen. Als straks onze kiesvereenigingen verga deren, laat dan de propaganda voor ons Christelijk dagblad op de agenda een eerste plaats innemen, zoodat binnen enkele maanden heel het terrein kan zijn afgewerkt. Wij hebben over de ontvangstvan óns blad niet te klagen, maar we mogen veeleer roemen in de zegeningen, die ons dpél wer den. Maar voldaan mogen we.-toch pas zijn, indien het ideaal: in alle Christelijke gezinnen een Christelijk blad, is bereikt. Daar moet het heen. Daartoe mee te werken is de taak van onze kiesvereenigingen er van allen wian do doorwerking van onze beginselen op elk levensterrein tér harte gaat. Make God ons getrouw om ook hicilu Zijnen wil te betrachten, Zijne eere te zoe ken en de komst van Zijn Koninkrijk te bevorderen. V De financieele zijde. Aan-ie propaganda voor ons orgaan kunnen de 'kiesvereenigingen te gemakke lijker meewerken omdat deze» arbeid zoo goed al6 geen financieele offers vraagt. Toch mag de financieele zijde van dit vraagstuk hierbij niet geheel oyer 't hoofd worden gezien. De uitgave van een dagblad brengt den eersten tijd* onvermijdelijk betrekkelijk groot.e kosten met zich, die thans door slechts enkele belangstellende broeders en zusters worden gedragen. Dit. behoeft niet zoo te blijven. Alleen in den kieskring Leiden werden in 1918 op de Anti-revolutionaire candidaten reeds 13974 stemmen uitgebracht. Buiten dien kring bestrijken we nog o. a. Alphen, Boskoop, Bodegraven, Hazers- woudc, Ter Aar, Woubrugge, Haarlemmer meer enz. Welnu wanneer van al deze kiezers slechts de helft bereid werd gevonden om gedurende eenige jaren een grooter of klei ner bedrag beschikbaar te stellen, dan zou zonder eenige opoffering een som bijeengebracht kunnen worden waar mee de propaganda voor ons orgaan op onbekrompen wijze kon worden aan gepakt. Wij gaan hierop niet nader in, maar geven thans het woord aan de bestu-'en van onze kiesvereenigingen. Als zij van de groote beteekenis van de pers ook maar eenigszins overtuigd zijn, dan twijfelen we geen oogenblik,of de zaak komt nog dit jaar in orde. V De pacificatiegeest'. Aan het Voorloopig Verslag van de Eer ste Kamer over het. Onderwijs-ontwcrp is nog het volgende ontleend: Een ander bezwaar tegen de voorge stelde oplossing werd gezien in de re geling betreffende het z. g. overne men vandebestaandebijzon- derescholen. Zulks zal geschieden tegen de waarde op 1 Juli 1914 in dier voege, dat de gemeente 6,5 pet. 's jaars d. i. naar het huidig rendement der 3 pet. N. W. S. vermeerderd met 0,5 pet. zal voldoen, terwijl deze ver der ook het onderhoud en de uitbrei ding dier scholen zal hebben te bekos tigen. Behalve de gebruiksvergocding zal, zoo werd hier door deze leden op gemerkt, dus ook eene kapitaals-uit- uitkeering plaats hebben. Ook werd er op gewezen, dat het geval zich zal kunnen voordoen, dat een schoolbestuur, hetwelk voor het stichten zijner school bijv. eene 4 pet. leening heeft gesloten, nu van de ge meente 6,5 pet. vergoed krijgt. Eene vergoeding van 6,5 pet. werd daarom te hoog geacht, terwijl men het ook niet juist vond deze op 6,5 pet. vast te stellen. Ware dit niet geschied, dan zou, wanneer op den duur de rentevoet ging dalen, ook dit percentage hebben kunnen worden verlaagd. Enkele leden gingen zelfs zoover te zeggen, dat de kwestie der rentever-, goeding door de éemeenten eene zwarte b 1 a d z ij cl e voor clcn Mi nister van Onderwijs is in do bohaii- doling van dit onderwerp. Overigens stelde men zich do vraag, wat de besturen der bijzondere scho len' met deze gelden zullen doen. Zul len die ten goede- komen aan do oor spronkelijke geldschieters en zal aan do gevers het door hen geschonkene worden terugbetaald? Dit werd niet. waarschijnlijk geacht en men wees op hetgeen de Heer Snoeck Henkeraans in de Tweede Kamer heeft gezegd (H a n- dolingen, blz. 281011), n. 1. dat de schoolbesturen het overblijvende geld zullen besteden voor het voorbereidend het. middelbaar en het hooger Christe lijk onderwijs. _Iet spreekt wel vanzelf dat men van de andere zijde het antwoord hierop niet schul dig bleef. Aangevoerd werd, dat men zich de vraag heeft te stellen: wie bouwde die scholen? Het antwoord op die vraag moet luiden: niet de Staat. Het. is dus ook billijk, dat zij niet aan het. Rijk vervallen, maar blijven aan de rechthebbenden. Overigens zijn er niet veel bijzonde re scholen, die vrij van schuld zijn. In tegendeel op de meesten drukt een meer of minder groote schuldenlast.. En het werd betreurd dat on danks de pacificatie niet scheen te worden gevoeld, dat vroeger onrecht is aan gedaan en men blijde moe6t zijn dit nu zooveel mogelijk te kunnen herstel len. Ware men daarvan doordrongen, dan zou de besteding van hot geen wordt uitgekeerd, zonder meer worden overgelaten aan hen, wien vroeger te kort is gedaan. Dat zou de rechte geest van pacificatie zij n." Zeer juist. De recht o pacificatiegeest is bij een 'deel der linkerzijde nog steeds zoek. STADSNIEUWS. Chr. Hoogere Burgerschool. Woensdagmorgen is, naar het L e i d s c h Kerkblad meldt, de nieuwe Cursus ge opend. Door de goede hand onzes Gods over ons mag thans het tweede jaar worden aangevangen met drie klassen. De Voorzitter sprak, na gebed en het le zen van Gods Woord, een kort inleidings woord aan de hand van het laatste vers van Psalm 111 „De vreeze des Heeren is het beginsel der wijsheid; alleen, die ze doen, hebben goed verstand". Teneinde duidelijk te laten uitkomen, hoe de vreeze des Hee ren het levend beginsel is en moet zijn, dat in onze school alle onderwijs en studie doortrekt, en ook voor de jonge menschen van zoo ljooge beteekenis is. De School vangt thans aan met 26 leer lingen in do le klas; volgens den regel, dien de Wet daarvoor aanwijst, is nu deze klas gesplitst in twee parallelklassen. In de 2e klas zitten 22 leerlingen; in de 3e elf; zoo dat het geheele aantal der leerlingen 59 be draagt, benevens 2 toehoorders. Dit aan merkelijk stijgen van het getal leerlingen toont duidelijk, hoezeer de School in een behoefte voorziet, en tot nog toe hare le vensvatbaarheid bewijst. Bij het einde van den vorigen Cursus hadden Dr. van Katwijk van Zwammerdam en de heer Borst van Alphen afscheid van ons genomen als leeraren in de Christelijke religie en in het Engelsch, wegens vermeer dering van hun werkzaamheden elders. Het Bestuur is zoo gelukkig gnweest in hunne plaats te kunnen benoemen den heer Wier- singa, candidaat in de Theologie te Kam pen, en den heer Jelier van Rotterdam; terwijl de heer Jansen van Den Haag be noemd werd voor Wiskunde en Natuurlij ke Historie, en nu in de 3de klas ook Staatsinrichting moet worden onderwezen, de héér Mr. Koers van Noordwijk bereid is bevonden daarin tijdelijk te voorzien. Tegenover deze verblijdende feiten staat echter nog steeds de groote moeilijkheid, vanwaar een genoegzaam kapitaal (rente- gevend) te verkrijgen zal zijn, om tot het bouweu van een geheel nieuwe School, die aan de verbazend hooge eisehen der nieuwe Wet voldoet, te kunnen overgaan. Daar do tijd dringt, zullen na al de pogingen, die het Bestuur daartoe reeds in het werk ge steld heeft, nieuwe wegen moeten ingesla gen worden. Bane de Heere zelf ons den weg, en verblijde Hij ons door de uitkomst. Yoor de gansche School hangt het alles af van Zijn zegen. Maar laten ook allen, die het welzijn van ons opkomend geslacht zoeken, biddende de handen ineen 'slaan, en doon naar vermogen om deze School te hel pen' verzorgen en tot meerderen bloei te brengen. Wié tot. nog toe verzuimd mocht hebben zich al6 lid of begunstiger aan te melden, kan dat bij elk Bestuurslid doen, en inzonderheid bij onzen wakkeren Pen ningmeester, Dr. J. G. van Es, Breestraat 89. Hij schrijft nog graag een 100 nieuwe ledeu in, uit de stad en uit de omgeving. Speciale Dalilia-keuring. Reeds deelden wij mede, dat alhier van Donderdag 23 September tot 26 September een speciale Dahlia-keuring zal gehouden worden, uitgaande van de vaste keuringsr commissie en de l^ed. Dahlia-vcreeniging. Deze keuring wordt gehouden in de Stads gehoorzaal, aan de Breestraat alhier. De inzenders kunnen hun bloemen op stellen vanaf Woensdag 22 September des middags om 12 uur; zij moeten daarmee gereed zijn, ook wat. betreft de bloemwer ken, op Donderdag 23 September des voor- middags om half elf. Aan het Zoeklicht. Leiden, 11 September 1920. Met. de bioscoop wordt in onze kringen o.ver 't algemeen niet gedweept. We staan er eenigszins huiverig tegen over. Maar dit wordt ons dan ook nogal kwa lijk genomen. We verstaan paar het. heet, onzen tijd niet en zien overal spoken. Onzen predikanten werd zelfs in de N. R. Crt. te verstaan gegeven dat zij iegen- over de bioscoop een andere houding heb ben aan te nemen. Zou 't waar zijn? In de jongste vergadering van den Haag- schen gemeenteraad ontvingen alle leden een exemplaar van de „Filmwereld", or gaan van de bioscoop-exploitanten. Het was de leden toegezonden om ze te overtuigen van den machtigen invloed ten goede, die naar hun oordeel de bioscoop oefent op de kunstzinnige ontwikkeling van het volk. Een reclame-nummer dus. Waarin men uiteraard zijn beste beentje voorzet. Maar ditzelfde nummer, zegt „Het Volk" dus niet een of ander „bevooroordeeld" Christelijk blad, staat vol met pla ten en verhalen over moord- verkrachtings- en prostitutie- filmen. Zoo werd dus in een officieel orgaan, het verderfelijke van de bioscoop gedemon streerd. Dit doet mij vragen: niet: of wij de bios coop moeten bezoeken, maar of het wel ver standig is, voor onze kinderen van de schoolbioscoop gebruik te maken en ze zoo te brengen in en te wennen aan een omge ving waarin ze niet thuis hooren en die later voor hun zedelijk en geestelijk levcu noodlottig kan worden. OBSERVATOR. Degenen, die voornemens zijn in te zen den, dienen daarvan mededeeling te doen aan de Secretaris der Leidsche afdeeling, do heer F. van Romburgh, Turfmarkt 11 Lei den, voor of op 18 September a. s. met op gave van het aantal vierkante meters plaatsruimte, dat zij zullen behoeven. De navolgende eereprijzen zijn beschik baar gesteld: zilveren medaille van H. M. de Koningin (bestemd voor de fraaiste groep Dahlia's); zilveren medaille van Z. K. H. Prins Hendrik (bestemd voor het fraaiste bloemstuk, gemaakt van Dahlia's die in 1919 of 1920 het certificaat der Dahlia-vereeniging verwierven); verguld zilveren medaille van den Burgemeester van Leiden (bestemd voor de fraaiste groep Dahlia's na 1 Januari, 1918 in den handel gebracht, en ingezonden door een lid van de afdeeling); gouden medaille van den Onder-Voorzitter der Maatschappij (be stemd als 2en prijs voor de fraaiste groep Dahlia's); zilveren medaille van het Leidsch Dagblad (bestemd voor het. fraaiste bloemstuk); verguld zilveren medaille van den heer G. M. Kok te Bergen op Zoom (bestemd voor een groep waarin de beste Pompon Dahlia's aanwezig zijn); bronzen plaquet van de Yereeniging tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer (be stemd voor de verdienstelijkste inzending Dahlia's, ingezonden door een inzender, woonachtig buiten de provincie Zuid-Hol land). Verder staan aan de Commissie nog ter beschikking als eereprijzen, een verguld zilveren, een zilveren en een bronzen me daille, geslagen op den 6tempel van- de Ncd. Dahlia Vereeuiging. Het programma van deze keuring ia vastgesteld als volgt: Donderdag, 23 September, om 11 uur: Keuring voor het Dahlia-Comité; om 1 uur FEUILLETON. Langs donkere wegen. (06) „O, ja! natuurlijk zal ik haar liet hof ma- ken", hernam Jack bedaard., en keek zijn nichtje strak aan; maar de blik deed Ma- bel blozen, en zij teekende ■ijverig door. Jack was eigenlijk haar neef niet; hij 6tarnde af van eene zij-Lak -der familie Du- yie en zij waren niet na verwant; maar 8om3 behaagde het Mabel hem als haar neef te beschouwen; Jack liet het lijdelijk toe, want hij kreeg er allerlei voorrechten door, het bespaarde hem veel moeite oan .jhaar 4e winnen. „Nu, Jack, praat nu geen onzin", viel Emma hem streng in de rede; zij was altijd gereed dezen jongen man bij alle mogelij ke gelegenheden te berispen. ..Miss St. Uolm is veel te verstandig, om u ook maar iets tegemoet te komen. Ik vergis mij z-el- iden op het eerste gezicht, en- ik geloof, dat Eij een lief, zedig meisje is." ,Zij past juist bij Emma", viel Mabel (ondeugend in; „zij zulLen elkander weldra levenslange vriendschap zweren en al teulke dingen meer. Het was liefde op het teerste gezicht. Miss St. John was zóó ge troffen door Emma, dat zij de theepot niet ippuierkri*,- i - v „Zij werkt en ik hóud van mensehen, die werken", antwoordde Emma, in het minst niet uit het veld -geslagen door dezen aan val, noch door het lachen van Jack. „Zij was de rechterhand van haar broeder in de gemeente. Mrs. Chamipneys heeft het mij laatst verteld, en nu wil zij zich Broth'er- tx>n aantrekken. Zij was er vol van, hoe wel gij haar door uw gelach tot zwijgen bracht,Jack." „En ik was er Jack zeer dankbaar voor", viel haar stiefmoeder in. „Verbeeldt u, om met Broth er ton aan te komen bij een eer ste bezoek zoo'n vreeselijke plaats en eene schande voor de geheele buurt, zoo als ik Mr. Champneys meermalen gezegd heb." De naam alleen werkt al op mijne zenu wen. Miss St. John is zeer praktisch, maar haar smaak komt meer met den uwe over een. Mabel en ik houden van meer vrouwe lijke, meer aanhankelijke karakters, niet waar Mab?" „Ik ook; ik houd van aanhankelijke menschen", viel Jack lévendig in; „ik houd van een meisje, dat glimlaolien. en blozen kan en dat vergenoegd kijkt als een jongen met haar praat. Is 't niet, Mab?" „O, ga weg; gij stoot en'bederft mijne bloemen", antwoordde zijn nichtje. daarom gaat ge afei ierug naar uw re giment, inplaats van uw tijd te verluieren in ons -klein salon, luie Jack?" „Ik zal gaan, als ge mij ge weet wél wat hebt gegegeven!" antwoordde hij op zac'hten toon, zoodat zijne tante het niet hooren kon. Waarschijnlijk hoorde Mabel liet wel, want zij ging voor het overige van den middag ijverig voort met haar werk. HOOFDSTUK XXXII. De eerste besliste lofrede werd uilge sproken door kolonel Fullerton. „Ik houd van dat meisje; zij is een echt openhartig, vrijmoedig Engelsch meisje", zeidë hij, toen hij de huiskamer weer binnenkwam waar zijne vrouw bezig was aan een ingewikkeld handwerk. Mrs. Fullerton keek glim lachend op. „Ik zag, dat gij met haar ingenomen waart, Reginald", zeide zij bedaard; „ik kon hot zien aan de-wijze, waarop gij met haar spraakt." .,Er zijn niet zooveel verstandige vrouwen als vroeger", antwoordde haar man knip- oogend. -Hij was een f-orscTi gebouwd, nog goed uitziend man, die zijne grijze haren met waardigheid droeg. Uit zijne jeugd had hij nog eene zekere gulheid overge houden. Zijne vrouw paste goed hij hem. /.ij was ook eene groote, knappe vrouw. Hare witte krullen en nog jeugdige, gelaatskleur «vormden een aangenaam geheel; en onder haar vriendelijk uiterlijk klopte ook een warm hart. De menschen noemden hen een schoon paar en al hunne zoons en dochters waren knappe mannen en vrouwen ge weest. Maar de dochters waren getrouwd en de zoons hadden zich over de geheele wereld verspreid; slechts de oude vogels bleven in liet ouderlijk nest te Combe Lea. „Ik houd van haar manier van praten; tegenwoordig zijn de meisjes zoo onbedui dend, zij kunnen -nooit -eens ernstig over iets spreken. Weet ge, Margaret, zij deed mij een weinig aan Adela denken." Nu was Adela de eenige dochter, die zij verloren haddon. Zij was in den bloei iharer jaren op jeugdigen leeftijd aan eene vreemde, geheimzinnige kwaal gestorven, en ieder wist, dat zij de lieveling baars vaders geweest was; in den eersten tijd was deze dan ook ontroostbaar geweest. Toen kolonel Fullerton dezen naam met eenige moeite had uitgesproken, keek zijne vrouw hem vriendelijk en opmerkzaam aan en verzonk toen in diep gepeins. De gelijkenis 'had liaar niet getroffen, want Adela was zeer schoon geweest, en Miss St. John bezat slechts de frischheid der jeugd; maar nu scheen hel haar dat eene zekere zachtheid en vriendelijkheid in de stem haar aan hun meisje deed denken, eu van dien dag af vond Mary warme, ver dedigers en vrienden in de bewoners vaa Combe Lea. Op de Hall werden zij en Letticc -ook zeer vriendelijk ontvangen. Het was al Laat op den middag, toen zij een bezoek brachten. Als door eene ingeving had Mary dik voor het laatst bewaard, daar zij cboor de boodschap van Lady Vendale begreep, dat zij vriendelijkheid zou kunnen verwach ten; en«zij werd niet teleurgesteld. Toen de buitendeur geopend was wer den zij terstond in het midden van den familiekring toegelaten. Allien hadden zich in de vestibule vereenigd. Mary werd er bijna dopr verblind, toen zij uil de duister nis eensklaps in dien gezelligen kring kwam. Een oogenblik stond zij stil en vergat bijna haar naam te noemen. Later schreef zij aan Janet: Stel u mijne verbazing \oor. Naar de grootte van het huis te oordeelen, dacht ik, dat wij eene lange gang door zouden moeten gaan, maar toen de deur openging zagen wij Lady Vendale, die in haar leuningstoel ge zeten thee schonk en Sir George, drie mot den rug naar het vuur gekeerd de lion Jju streelde. (Wordt vervoiffd

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1