üit de Omgeving. I Gemeentelijke Aankondgingen. Gemeentelijke Vischverkcop. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen dat morgen (Zaterdag) aan de gemeentelijke Visch- winkels '.Vischmarikt en Stadshulpwerfj verkrijgbaar is SCHELVISCH k f 0.18, GROOTERE SCHELVISCH a f 0.24, SCHOL f 0.24—f 0.35 en VERSCHE HARING a f0.22 per pond. .W. PERA, Wethouder, loco-Burgemeester. •Leiden 10 September 1920. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN voor de OPENBARE SCHOLEN DER 3e KLASSE. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Go liet op artikel 6 der verordening van 25 Januari 1894, regelende <Je inwendige inrichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen (Gemeenteblad No. 5 van dat jaar); 'Brengen ter algemeene kennis: lo. dat tot het doen inschrijven van leer lingen voor de Openbare Scholen der 3e k'asse alsnog gelegenheid zal gegeven worden van den 13den tot en met den lSden September e.k., op alle werkdagen van half negen tot half tien des voormid dags, in de gebouwen hierna vermeld; voor de school der 3e klasse, No. 1, in het schoolgebouw op het Plantsoen. voor de school der 3e klasse, No. 2, in het schoolgebouw aan de Van der Werff- slraat voor de school der 3e klasse, No. 3, in het schoolgebouw aan de Mare; voor de school der 3e klasse, No. 4, in het schoolgebouw aan de Duivenhode- straat; voor de school der 3e klasse, No. 5, in het schoolgebouw aan de Haverstraat; voor de school der 3e klasse, No. 6, in het schoolgebouw aan de Paul Kruger- straat; voor de school der 3e -klasse, No. 7, in het schoolgebouw aan den Zuidsingel; voor de school der 3e klasse, No. 8, in het schoolgebouw aaq de Medusastraat; voor de school der 3e klasse, No. 9, in het schoolgebouw aan de Vrouwenkerk- sloeg; 2o. dat bij de inschrijving het bewijs van geboorte-inschrij'ving moet worden ver toond. W. PERA, Welh., loco-Burgemeester. VAN STRT.TEN, Secretaris. Leiden 10 September 1920. AGENDA. ZATERDAG, 11 Sept, Clir. Gymn. Ver. „Jahn". lokaal Pieterskerk gracht. WOENSDAG, 22 Sept. Ds. J. Douma van Den Haag spreekt in het Hooigracht- kerkgebouw, ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van de Ring Leiden van den Ned. Bond van J. V. op G. G. Apotheken die tot en met Zondag op Maandagnacht eiken nach't en des Zondags geopend zijn: - C. B. Duijsler Nieuwe Rijp. 18 Tel. 523; P. Du Ooix, Rapenburg 9 Tel. 807. Lichten op: 10 Sept. 11 Sept Rij wiel--en motorlampen 7.57 8.24 Rijtuiglautaarns 8.27 8.24 Aardappelmeel in het brood. Wij hebben aan het „Nieuwsblad van het Noorden" het-bericht ontleend, dat de minister van Landbouw eenige weken ge leden ongeveer 20 millioen K.G. aardappel meel van 'n deel der aardappelmeelfabrie ken heeft gekocht tegen een prijs, die nu ongeveer f3.50 per 100 K.G. te hoog is. De koop zou geschied zijn enkel op het loos alarm omtrent misoogst der -tarwe in Amerika cri zonder de verschillende aard appelmeelfabrieken, die nog groote voor raden hadden, te laten concurreeren. In dien de regeering het aardappelmeel niet gebruiken kan, doch het moet verkoopen, heeft zij een verlies van ongeveer 7 ton te boeken. Men zou schrijft de „N. Rott. Crt." uit dit bericht kunnen lezen, dat de naaste reden voor -eventueele vermenging van het broodmeel met aardappelmeel eigenlijk is, dat de minister, die een overijlden en on- voordeeligen koop lieeft doen sluiten, zou trachten goedschiks van het aardappel meel af te komen en het daarom door de bevolking laat opeten. Bij informatie te bevoegder plaatse is aan het blad gebleken dat in deze. lezing de zaak min of meer wordt omgekeerd. Inderdaad bestaan er plannen (die spoedig tot uitvoering zullen komen) om aardappelmeel door het brood meel te doen mengen. 'Dit wordt noodza kelijk geacht, aangezien de prijzen van het graan in Amerika nog steeds in de hoogte gaan, zoodat er binnen afzienbaren tijd nieuwe verhooging van den broodprijs zou moeten volgen. Het streven van den mi nister is dat te vermijden; door een deel van het gewone broodmeel le vervangen door aardappelmeel. De minister moet ook nog andere maatregelen overwegen als liet weder instellen van maximum prijzen, doch daartoe zóu alleen in het uiterste ge val wordeil overgegaan. De aankoop van 20 millioen K.G. aard appelmeel is werkelijk geschied, doch, naar aan de „N. R. Ct." verzekerd werd, niet overijld noch met uitschakeling van do' concurrentie. De besteede prijs is die, wel ke op het moment, dat de koop gesloten werd, op de vrije markt gold. Teneinde deze markt te peilen heeft de regeering vooraf door een tusschenpersoon, van wie het niet bekend was, da: hij voor haar bandelde, in den vrijen handel een hoe veelheid aardappelmeel (5000 ton) laten koopen. Vervolgens heeft zij onderhande lingen aangeknoopt met een combinatie van aardappelmeelfabrïkanten, waarbij zij tegenover dezen voor de levering van (ie gewenschte partij van 20 millioen K.G. denzelfden prijs heeft welen te bedingen, die haar tusschenpersoon had betaald. Daarbij heeft het dreigement van sluiting der grens dienst gedaan. De grens is in werkelijkheid eenige dagen gesloten ge weest. Dat er nu achteraf wordt beweerd, dat de regeering te duur heeft gekocht, schreef -de zegsman toe aan teleurstelling bij de fabrikanten, die niet bij de levering betrokken geweest zijn. Het is herhaalde lijk gebleken, dat aan zulke beweringen achteraf niet al te veel gewicht moet wor den gèhecht. Ten slotte wees men er ook nog op, dat men het aardappelmeel niet moet verwar ren met aardappelpoeder. Beide grond stoffen zijn in den oorlogstijd bij de brood- bereiding gebruikt; het is vooral het aard appelpoeder, dat ertoe bijgedragen heeft om het oorlogsbrood een slechte reputatie te bezorgen en dit is verklaarbaar, omdat men van dit poeder, op zichzelf een goede grortdstof van zelfs hooger voedingswaarde dan het aardappelmeel, in de oorlogsjaren niet altijd, de meest geschikte kwaliteiten tot 7i:.n beschikking had, zoodat er ook mi: e kwaliteiten moesten gebruikt worden. Men behoeft van het aardappel meel geen merkbaren invloed op de kwa liteit van het brood te vreezen. Het publiek zal, meende de 'zegsman van de „N. 'R. Ct.", nauwelijks of in het geheel niet gewaar worden, dat het gebruikt wordt, vooral niet omdat de aangekochte partijen uitsluitend uit aardappelmeel van de beste kwaliteit bestaan. Presentiegelden raadsleden. Gedeputeerde Staten van NoorcL-Brabant hebben den gemeentebesturen in die pro vincie een missive toegezonden, waarin bepaald wordt, dat het presentiegeld: voor raadsleden per zitting minstens f 4 moet bedragen. Voor groote gemeenten, kan met dit bedrag niet volstaan worden en moet dit aanmerkelijk verhoogd worden. BUITENLAND. Revolutie in Italië. De groote bladen gaan voort met te be- toogen dat in Italic, waar, zooals men weet do arbeiders in de metaalindustrie de fabrieken bezet hebben niet van revolutie kan worden gesproken. En een revolutie in den gewonen zin is het ook niet. Maar van een revolutionaire beweging, en een omkeering van alle verhoüdingen is hier toch wel degelijk sprake. Uit de berichten, welke de' Fransche bla den over de communistische beweging on der de Italiaansche fabrieksarbeiders pu- bliceeren, blijkt, dat het voorbeeld, door de arbeiders in de metaalindustrie gegeven, door andere categorieën nagevolgd begint te worden. Zoo hebben de arbeiders, welke in de lignietmijnen te Luni werken, deze mijnen bezet en er de roode vlag geheschen, terwijl ook gemeld Wordt, dat de arbeiders in de mijnen van Toscane, Ligurië, Sardi nië en Sicilië Yan zins zijn deze beweging te volgen. In de bezette metaalfabrieken is de ar beid nog slecht geregeld en door gebrek aan technische leiders heerscht er een enorme verspilling van grondstoffen. Op de werven te Sestri-Ponenle heeft de fabrieksraad. na de roode vlag op de ge bouwen t"> hebben geheschen, op de mu ren de portretten laten plakken van Karl Marx, Jaurès en Lenin. In bijna alle bezette fabrieken zijn de militaire reglementen ingesteld en er wordt een strenge discipline gehandhaafd. In de Ansaldo-werken is in de afdeelin- gen waar vrouwen werken de volgende waarschuwing aangeplakt: „Den arbeid sters wordt aanbevolen een ingetogen hou ding te bewaren; zij, die tegen de goede ze den aanstoot geven, zullen publiek worden bekend gemaakt en gestraft." Men schat bet aantal arbeiders, dat zich in de metaalindustrie met dit avontuur heeft ingelaten, op ongeveer 20 procent. De anderen, die overtuigd zijn van de onmoge lijkheid om op deze wijze hun principes te doen zegevieren, geven er Je voorkeur aan zich te onthouden. Eiken dag wordt het aantal diergenen, die van het werk weg blijven, grooter. In regeeringskringen .poogt men nog steeds een schikking mogelijk te maken, doch men houdt ook rekening met de mo gelijkheid, dat de arbeiders, wanneer ze zul len gevoelen, dat zij het pleit toch niet meer kunnen winnen, tot daden van geweld zullen overgaan. Met het oog op deze even tualiteit neemt de regeering de noodigó maatregelen. To Rome is het garnizoen versterkt, en op eenige punten der stad zijn pantserauto's opgesteld. Een voorbarig experiment? De correspondent van de „Kölnische Zei- tung" te Rome 6chrijft: „In iedere andere staat zouden de gebeurtenissen, die zich hier afspelen, gelijk staan met revolutie. In Italië is het echter niet veel meer dan een kostbaar en voorbarig socialistisch ex periment, dat zelfs voor dc arbeiders niet bijzonder ernstig wordt opgevat. Een revo lutie is in Italië slechts mogelijk, wanneer Engeland en Frankrijk aan Italië minstens dezelfde boeveelheden grondstoffen blijven leveren en hierop bestaat geen kans. De arbeiders doen in dc meeste fabrieken weliswaar pijnlijk hun best om te toonen, dat zij voor eigen rekening meer producee- ren, doch zijn niet in staat gecompliceerde voorwerpen te vervaardigen, laat staan grondstoffen, in te koopen en het crediet- wezen te regelen. De industrieelen rekenen op een fiasco der arbeiders en herhaalden gisteren den eisch, dat. de fabrieken ontruimd moesten zijn, al vorens met do arbeiders onderhandeld kan worden. De regeering zal trachten pressie op do industrieelen uit te oefenen. Boven dien bereidt de minister van arbeid wetten voor, beoogende: de instelling van een soort economisch parlement; de ontwikke ling van het systeem der coöperatieve ver- eenigingen; instelling van fabrieksraden, die controle op de productie uitoefenen en ten 6lot te uitbreiding der bestaande ar beidswetten; Rusland en Polen. Het Poolsche legerbericht van 8 Septem ber zegt: Aan het Litausche front is, behal ve kleine botsingen tusschcn onzo cavalerie en Litausche stormtroepen, do toestand on veranderd. De bewoners der heroverde stad Lislc bevestigen eenstemmig de samenwer king van do bolsjewiki met de Litauers. In het gebied ten zuiden van Grodno bezetten onze troepen Krynzi. Op de Boeg-linie, van Brest-Lit owsk tot Groebeskow en bij Przemyslany viel de vijand onze stellingen opnieuw aan. De aanvallen werden afge slagen. Het bij Chodorof ingezette tegen offensief leidde tot do inneming yan Khihy- nicze en het overtrekken van de rivier Zwirz. Onze troepen rukken in dê richting naaf de Gnille Lipa op. Martelaar of clown? De zaak van den hongerstaker, de Lord Mayor van Cork 6chijnt een eigenaardige wending te zullen nemen. De regeering blijft weigeren den burge meester vrij te laten. En de hongerstaker, die reeds een weck geleden op zijn uiterste lag en wiens af sterven elk oogenblik verwacht werd, lééft nog 6teeds en ondanks do voortdurende voedsel wei gering" meldden de bladen dat hij een vrij goeden nacht had en zich tame lijk opgewekt toonde. De eenige oplossing van dit raadsel is, dat de man diq voortdurend van familiele den omringd is, toch nog op een of andere manier voedsel tot zich neemt en zoo zijn leven rekt. In dat geval hebben wij hier niet te doen met een martelaar maar met een clown die een hoog spel met ongelukkigen afloop heeft gespeeld. Hoe dit zij, de regeering blijft bij haar besluit. Lloyd George bevestigde gisteren opnieuw het besluit van het kabinet, de hongersta kers niet vrij te laten, daar zulk een maat regel het vraagstuk veel meer zou compli- cceren dan het individueele lot van een hon gerstaker. De vrijlating van dep lord-mayor van Cork zou een noodlottige uitwerking hebben op hen, die zich beijveren voor het herstel van de orde in Ierland. Wij hebben zeide hij, het onomstootelijk bewijs, dat het zoogenaamde republikeinscho leger en voor namelijk de brigade daarvan, waartoe Mc Swiney behoorde, betrokken was bij moor den en pogingen tot moord. Sommige be kwame lersche nationalisten verkeéren evengoed in levensgevaar als unionisten en onze informatie leert ons dat McSwincy's voorganger werd vermoord door deze zelfde bende, omdat hij niet met hun plannen wil de meedoen." De eerste minister wees er op, dat bet ministerie 6tond voor de keuze zijn lersche politiek over te geven aan het zuiden van Ierland, aan het republikeinsche leger, of den Ulster-mannen over te laten te vechten, zonder tusschen beiden te komen of de man nen te beschermen, die de vlag verdedigen." Dc aardbeving in Italië. Aan de Zwitsersche bladen wordt van de Italiaansche grens bericht, dat het aantal do oden bij dc aardbevingsramp 350 en dat der gewonden over de 1000 bedraagt. In Spesia zijn talrijke huizen zwaar ge havend. Het hulpwerk is overal in vollen gang. Bij de aardbeving doet zich overal het bekende verschijnsel voor, dat de aarden muren der huizen groolendeels zijn blijven 6taan, terwijl het inwendige is ineengestort. Te Pisa bracht de aardbeving den schee- ven toren in beweging en eenige kerkgewel ven scheurden. De aardbeving wordt door een aantal kleinere aardschokken gevolgd, die de in woners van de provincie Massa steeds be dreigen. Zij vertoeven daarom onder den blooten hemel. Toscane heeft veel te lijden gehad. Het stadje Fivizanno, dat ongeveer 17000 in woners telt, werd geheel verwoest. Hetzelf de lot onderging de gemeente Solicra. De telefonische en telegrafische verbindingen" zijn in deze streken geheel verbroken, zoo- dafe men nog geen nauwkeurige bijzonder heden kon ontvangen. Ook in de marmergroeven van Carrara schijnt veel schade te zijn aangericht. De kerken van Biareggio en Montignose zijn geheel verwoest. Yan de dorpen Riversano, Forni en Montignose zijn slechts de pui- nen overgebleven. Er schijnen veel slacht offers te betreuren te zijn. De koning, de koningin en prinses Jo- lanthe hebben verschillende plaatsen in de door de aardbeving geteisterde streken be zocht. Dc Duitschc handelsvloot. Door .het verdrag van Versailles is de Duiteche handelsvloot teruggegaan tot een stand, die nog niet eens overeenkomt met dien van 1870. In 1871 bezat Duitschland 4519 schepen met 982355 rogistertonnen, in 1914 had het 4934 schepen met 3.320.071 netto en 5.238.937 bruto tonnen, terwijl het jaar 1920 aanwijst, een hoeveelheid van circa 4000 schepen met 750020 netto en 900.000 bruto tonnen. De achteruitgang in de scheepsruimtp is dus buitengewoon groot, terwijl het aantal schepen nog aanzienlijk blijft, daar de kleine schepen aan Duitschland gebleven zijn. De prestatie van deze schepen voor de volkseconomie i6 zeer gering, daar hét grootste deel uit zeelichters bestaat." Aan schepen van meer dan 1000 ton blijven nog omstreeks 100,000 ton over en deze alleen komen voor het overzeesche verkeer in aan merking. Een bloedbad te Petrogad Volgens te Heleingfors ontvangen berich ten uit Petrogad, is aldaar onder Finsche communisten 'u groot bloedbad aange richt. Door de Finsche communisten werd den 31stcn Augustus in 'n zaal van de Ar beiders-club een bijeenkomst gehouden, toen plotseling Finsche roode gardisten de zaal binnendrongen en op de verzamelden vuur den. Er vielen 21 dooden, terwijl 10 perso nen zwaar gewond werden. Ontzettende ontploffing. Uit Wilhelmshaven wordt bericht: Bij de vernietiging van zeemijnen had Woens dagmiddag op de rijkswerf te Rü6tringen een geweldige ontploffing plaats, welke den ganschen nacht voortduurde. Vijf brand weerlieden, die den haard van den brand trachtten te naderen, werden door een plot selinge nieuwe ontploffing op slag gedood. Het totale aantal dooden is tot- nu toe op 23 vastgesteld. Het aantal gewonden is nog niet te over zien. De Oldenburgsehe staatsregeeriug heeft opnieuw Berlijn voorgesteld, thans onmiddellijk do munitie-opslagplaatsen, vooral de daar opgeslagen zeemijnen te ver nietigen. Werkloosheid in Duitschland. Het hoogste cijfer van werkloozen in Duitschland sinds den oorlog is in 1919 be reikt met 1.100.000. Dit cijfer was op 15 Januari 1920 teruggeloopen tot 447.000, in Juni tot 270.000, en is op 15 Augustus weer gestegen tot 421.000. Van dit dage lijks grooter wordende aantal is 6 pet- op rekening van Berlijn te stellen. Door een productieve werldoosh eidsverzekerin g, waarvan door het rijk tot dusver 130 mil lioen kon worden uitgegeven, konden 85.000 arbeiders gedurende vier of vijf maanden voor werkloosheid worden bewaard. Ter voorkoming van-werkloosheid wordt er een wet voorbereid, waarbij aan stopgezette be drijven de verplichting wordt opgelegd- om hiervan kennis te geven, en waarbij in bij zondere gevallen grondstoffen en machines van stopgezette bedrijven in beslag geno men kunnen worden. Naar uit Washington wordt gemeld, mogen de vrouwen van de kapiteins der re- geeringskoopvaardijschepen in het vervolg haar man op de reizen vergezellen. Op do particuliere lijnen is dit recht reeds aan ver scheidene kapiteins toegestaan. Naar de voorzitter van de Shipping Board mededeelde, moest riu ook de regeering dit privilegie' wel toestaan, daar zij anders eenige harer beste kapiteins zou verloren hebben. Mej. Clara Jorgenson-Racine, die sinds twee jaar aan slaapziekte leed en naar een gesticht te Waukesha (Wisconsin) was overgebracht, heeft plotseling het be wustzijn teruggekregen na een bezoek, dat een schoonzuster van mej. Jorgenson met haar zesjarigen zoon haar had gebracht. Men meent, dat zij door een vage herinne ring aan de stem van den knaap het be wustzijn weer heeft gekregen. In New-York is 1 October de gebrui kelijke jaarlijksche verhuisdag, wat dit jaar zal leiden tot een ernstige woningcrisis. Te gen dien datum is de huur aan duizenden opgezegd, die geen nieuw onderdak kunnen vinden. Volgens de „Daily Mail" verwacht men, dat bijna een half millioen menschen dakloos zullen zijn. Tot overmaat van smart staken de arbeiders der verhuisfir- ma's. Uit het Sociale Leven. Actie onder de goudsmeden. Naar wij vernemen worden op het oogen blik tusschen de betrokken organisaties van werknemers en de patroons in het Goudsmitsbedrijf onderhandelingen ge voerd over een nieuw collectief contract- De oude overeenkomst loopt binnenkort af, naar aanleiding waarvan de werknemers organisaties nieuwe voorstellen hebben in gediend. De invoering van den 8-urendag. Het -R.K. vakbureau heeft in een verga dering te Utrecht een motie aangenomen, waarin in hooge mate betreurd wordt, dat. de minister van Arbeid het noodig heeft geoordeeld, zich niet te houden aan het advies der Hooge Raad van Arbeid om in afwijking daarvan aan de metaal-industrie een overgangstermijn toe te staan van 2 jaren, waarin 48 uur per week zal mogen worden gewerkt, waardoor aan circa 100.000 arbeiders de 8-urendag voorloopig wordt onthouden. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK- Tweetal: Te Heemstede, B. ter Haar Romeny te Ginneken en F. W. A. Korff te DedemsvaarL Beroepen: Te Assen. G. van Duyl te Heererweeri|. Te Barneveld. J. H. Remme te Huizen. Bedankt: Voor Kortgene, J. Japchen te Haamstede (Z.). Voor Wapeningen, (toez.): G- A. den Hertog te Kethel. GEREF. KERKEN. Tweetallen: Te Oude Pekela. H. P. M. G. de Walle, te Zaamslag; Joh. Jansen', te Tenboer. Te Koudekerk a. d. Rijn. D. J. Couvée te Ridderkerk .en G. M. van Rervnes "te 's-Gravendeel. Beroepen: Te Varsseveld, S. de Vries, te 'Eist. Te Oostburg, A. G. Wolf te Loenen-Vreeland- Aangenomen: Naar Oppenhuizen (2de beroep). G. Ploos van Amstel te Elburg. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Kampent. H. Kieviet Jzn. te VeeraenüaaJ. Generale Synode van do Gereformeerde te Kerken te Leeuwarden. igj Donderdagmorgen. Mededeeling wordt gedaan van de benoe mingen. die in de besloten zitting van Woensdagavond hebben plaats gehad. Wij vermelden daarvan de volgende: voor l" den uitbouw der belijdenis: prof. A. G. Ho- uig, prof. dT. H. H. Kuyper, prof. dr. J. Ridder- l,1 bos. dr. K- Dijk, ds. H. W. Laman. ds. K,- Fenhout; secundi: prof. dr. H. Bouwman, prof. dr. F. W, Grosheide, prof. dr. G. C, AaL ders, dr. W. A. van Es, ds- C. B. Bavinck, en ds. J. D. van der Munnik. Voor de herzienfing der liturgie en de gen f33 .zangen; prof. dr. G. C. Aakters, prof. Bouwt L man, prof. T. Hoekstra, dr. J. C. de Moor; jf, ds. A. H. van Minnen, mr. A. J. L, van Beeck Cal'koen'; secundi: prof. Kuyper. prof. dr. S. Greydanus. prof. Grosheide, ds. C. Lindeboom, H ds- F. Kramer, prof. dr. A. A. van Schelven, Voor do samenstelling van het leerboek: 1 prof. Hoekstra, ds. J. H. Land w eh r, KT. H. J. van Wijlen; secundi: prof. Grosheide, ds- A. de Geus en G. Meima. 1 Een credict wordt toegestaan va» f 200d voor de commissie tot uitbouw der Belijdenis, idem voor de commissie tot herzienjing der Liturgie, en van f 1000 voor de commissie voor het Leerboek, tot voldoening va» de reis- T en verblijfkosten der leden) en om zooveel noodig hen. tijdelijk vrij te stellen van hun 'or gewonen) arbeid, opdat zij aan dit belangrijke 53|f werk zich kunnen geven naar den eisch- CDe Synode spreekt haar leedwezen erover 's uit, dat het „Friesch Dagblad" zich niei heeft gehouden) aan/ het verzoek van den praeses om w van de behandeling der zaak-Netelenbos geen melding te maken en bovenfdien een verslag gaf met tal van onjuistheden. De Syno'da Sl draagt daarvoor geenerlei verantwoordelijk- 8 heid. Jj® Prof. Lindeboom rapporteert over den| ar- ntl beid van deputaten voor de correspondentie p met de Hooge Overheid. De Synode spreekt groote waardeering uit voor het uitschrijven van een Bededag (in 1917) door de Regee ring. Opnieuw zal worden) aangedrongen tij 1 J* den Minister van Justitie op bet mogelijk ma- ken van de geestelijke verzorging van ge van- genen, leden/ dezer kerken. Enkele zendingszaken wordeil behandeld. w Gewezen wordt op het schreiend gebrek aan l0C ze rjiinigsarbeiderscit moet mét kracht spre- ken tot onze predikanten, geneeskundigen, studenKen. onderwijzers era onderwijzeressen 1 in Nederlandl om zich met allen ernst do vraag te stellen, oi niet ook voor hen in In- dië een roeping en) taak van *s Hoeren wege gelegen as. De betrokken organisaties en de v kerken) zullen daarop nadrukkelijk gewezen T0 worden. Met dankbaarheid wordrt herinnerd1 aan al- les wat nu wijlen dr. L. G. Weisz als twee- de penningmeester der zending heeft gedaan sinds 1895. Donderdagmiddag. Ds- Koop mans rapporteert bver den arbeid g van Deputaten,-voor de geestelijke belangen et der milifairerl j Ds. H. Meijerin'r stelt namens zijn com- missie een conclusie voor, de kerken op .velt- keilde om waar de behoeften van het gezin eens predikanten uit oorzake van "het kinder- y, tal, waarmede hij van God' gezegend is, eeni meerder inkomen vereischen dan de kerke- raad bij machte is te geven, in den, aangege ven kerkdijken weg de noodige hulp te zoe- r(j ken. Aangenomen. Enkele kleinere zaken worden nog behan- B deld- v ij. De praeses ds- Van der Munnik spreekt een j wioord' tot sluiting der Synode. Hij wekt op tot ontmoedigen! dank aan God, voor wat Hij in deze vergaderingen ons heeft geschonken. De onderlinge vrede werd geen oogenblik verstoord en) de trouw aan de belijdenis bleef bewaard. Het is pijnlijk, dat-dit niet geschie- den kon zonder één pijnlijk geval (de hand- having der afzetting van br. Netelenbos); l alle licht van boven -werpt zijn schaduw hier bcneder^; doch wij moesten, hoezeer het ons cok smartte, onze heilige roeping betrachtcrl Brengo de 'Heere dezen broeder nog terecht uit zijn dwaling. De nawerking dezer zaak moge voorts voor vele onvaste zielera nog tot'zegen zijn. En mogen verder de voorge nomen maarregelen inzake belijdenis en !1 liturgie wél gelukken. De exitiek zal de fou-< ten van ons werk wel aanwijzen, doch ook de Waardeering zal niet onlbrekenj. Verder dankt hij allen, die do Synode op velerlei wijze dienden. iDe asessor dr- De Mlbor dankt den voor- zifter voor zijn uitnemende leiding en de i, kerk van Leeuwaren, en de Friesche kerkeni in he't algemeen, voor de voortreffelijke out- D vangst, der Synode bereid. Prof. Van Geklereiu j spreekt namens de hoogleeraren eveneens een •woord van dank. 'Daarna sluit de praeses deze hoogst be- langrijke Synodale vergadering. j Nagedachtenis Ds. Sikkel. Ten) huize van Prof. Dr. F. W. Grosheide te Amsterdam heeft een voorloopige bespre king plaats gehad van personen uit verschil- 1 lende levenskringen^ ten einde te komen toi vorming van een comité om op een of andere vijze de nagedachtenHs van Ds. Sikkel te eeren. Om dit doel te bereiken heeft Prof. Dr. F. W. Grosheide zich bereid verklaard, de voor loopige leiding, op zich te nemen, terwijl de vergadering den heer J. P. Thierry, Frederik Hendrikplein 1 te 's-Gravenhage heeft ver zocht de schriftelijke 'bereidverklaringen tot medewerking in ontvangst te nemen. SASSENHEIM. Gister middag omstreeks vijf uur had hier een, betreurenswaardig onge-« val. met helaas doodelijken afloop, plaats. Het 7-jarig zoontje van den heer J. Ph.t die zelf in Duitschland vertoeft, liep achrer een hooiwagen aan, en, wilde t>er hoogte va» de woning zijner ouders den weg. oversteken- juist op hét oogenblik dat een auto va» Leiden komend passeerde.'tKind kwam in aan raking mét het achterwiel der auto en werd op deii weg geworpen^

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2