Dagblad voor Leiden en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN' LEIDEN WAAR AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL f2.50 PER WEEK fO.19 I'liixca PES POST PEli KWARTAAL f2.00 Iste JAARGANG. - VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1920. - No. 137 BUREAUHOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 V Oe benarde gemeenten. Onder dit opschrift geeft „Het Volk" een beschouwing over de fiuancieele moei lijkheden waarmede de gemeenten die leeningen moeten siuiten te worstelen heb ben. De schuld daarvan zegt het blad ligt' niet bij de gemeenteraden en ook niet bi] de di recties der bankinstellingen die weigeren gemeenteleeningen te plaatsen. De bankinstellingen toch kunnen 'op den duur die leeningen moeilijk plaat sen, als het beleggend publiek hen niet van de obligaties wil afhelpen. Het be leggend publiek nu toont hierin steeds minder zin. Toch is het onjuist het be leggend publiek voor den schuldige te houden.Het beleggend publiek toch be hoort in het algemeen tot de kategoria waarvan de Amsterdamnier vraagt: weten ze veel van him gezond? Do schuldigen zijn de voorlichters van iiet beleggend publiek, dat zijn vooreerst de min of meer obskure financieele blaadjes, waaruit de belegger zijn wijs heid (maar al te vaak: onwijsheid) pleegt te putten, alsook de onverant woordelijke kladders in de bourgeoi- sie-pers, die door hun aanhoudend ge blèr dat de gemeenten het geld over de balk gooiden, den belegger de stui pen op het lijf gejaagd hebben. Maar hoe dit ook zij er moet iels op ge vonden worden om de wagen weer in het goede 6poor te brengen en de gemeenten weer aan leeninggeld te helpen. De eenige oplossing is, naar „H e t V o 1 k" meent dat het Rijk ingrijpt. „Anders dan de gemeenten, kan het Rijk, als de beleggers niet bereid zijn vrijwillig geld te leenen, hen daar toe verplichten door gedwongen lee ningen. Die „stok achter de deur" maakt de beleggers, blijkens de erva ring, veel eer geneigd aan het Rijk te leenen dan aan de gemeenten. En van het door het Rijk geleende geld kan dan aan de^ gemeenten verstrekt wor den wat zij behoeven en wat de om trent de kredietwaardigheid der ge meenten misleide beleggers niet' vrij willig geven wilden. Dit is de eenige afdoende oplossing. En een afdoende oplossing is noodza kelijk, wil het gemeentelijke leven niet verdorren, het gemeentel ij ke leven, datvanzoor ij kebetee- kenis is voor de ontwikke ling der maatschappij." Of de laatste door ons gespatieerde zin snede veel indruk zal maken, mag op goede gronden wórden betwijfeld. Zeer zeker niet op hen die kennis namen van het optreden van Dr. van Eek en diens fractie-genooten in den Leidschen Raad. Het gemeentelijk leven is van rijkó be tekenis voor de ontwikkeling der maat schappij, zegt Hot Volk, het mag niet Verdorren. Ac-coord. Maar als do Leidsche Soc. Democraten in 1de gelegenheid worden gesteld dat: gemeen telijk leven te bevorderen, dan bedanken zij yoor de eer. Dan -wordt met zooveel woorden uitge sproken dat men meer op afbraak, dan op opbouw is bedacht. Als Het Volk dan ook zegt dat de schuld van het niet slagen der leeningen gezocht moet worden bij de onverantwoor delijke kladders in de bourgeoisie-pers, dan Heed' het beter aandacht te 6chenlcen aan de partijgenooten die 't gemeentelijk leven In den wortel aantasten en de ontwikkeling Van dat leven onmogelijk maken. ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL f0.227, DES ZATERDAGS fO.ÜU INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES vaa hoogstens 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, ï- brj vooruitbetaling, V Verblijdende ommekeer. De nieuwe Onderwijswet is thans bij de [Eerste Kamer in behandeling. Het Voorloopig Verslag is reeds versche nen. Van een ernstige bestrijding van het ont werp is geen sprake, maar wel blijkt hoe veel moeite het sommige leden kost zich aan de nieuwe toestanden aan te passen. „Had men vroeger, zoo lezen wij, we.l gehoopt, dat de openbare school algemeen zou worden aanvaard, nu de onmogelijkheid daarvan was gebleken en aan den ontstanen schoolstii]d een einde moest worden gemaakt, werd dit wetsontwerp door alle leden ir.'t inge nomenheid begroet. De leden hier aan het woord 7 ija blijk baar ontnuchterde en teleurgestelde vrij zinnigen, die een lang gekoesterde illusie eindelijk moeten prijsgeven. Merkwaardig is, wat hierop van dezelf de zijde volgt: De hoop werd echter uitgesproken, dat op alle 6cholen de saamhoorig- heid van het Nedcrlandsche volk in ziju geheel zal worden bevorderd en dat niet meer do gedachte zal worden gevoed of gesterkt, dat wie op een an dera school gaat of ging ook een an der soort van burger is. Met ingenomenheid maken wij van deze uitspraak melding. Er 13 een tijd geweest dat zoowel de bij zondere onderwijzers als bonne leerlingen als minderwaardigen werden aangezien, voor achterlingen en -luisterlingen die eigen lijk niet voor vol konden doorgaan. Waar nu van vrijzinnige zijde de hoop wordt uitgesproken dat dit voortaan voor- geod uit zal zijn, daar spreekt het wel van zelf dat wij ons over dezen ommekeer van harte verblijden. Naklanken. In het Voorloopig Verslag werd als een bezwaar tegen het ontwerp aange voerd, dat het onderwijs méér, en meer zal verbrokkelen. Immers, bijna iedereen zal dan kun nen vorderen, dat eene school naar zij nen geest wordt opgericht. De gemeen ten moeten maar zorgen voor de ge bouwen, terwijl het Rijk de jaarwed den der onderwijzers enz. zal hebben te bekostigen. Dat hiervan een ruim gebruik zal worden gemaakt, is wel zeker, daar een groot gedeelte van ons volk zulks wenscht. Tot op zekere hoogte moge het toe te juichen zijn, dat er voor alle rich tingen scholen zullen zijn, maar het is te verwachten, dat er nu ook tal van sectë- en standenscholen zullen verrij zen. Men zal bijv. krijgen scholen voor Israëlitische kinderen voor fabrikan- tenkinderen e. d., zelfs is het lang niet onmogelijk dat de meer gegoede arbei ders voor hunne kinderen eene eigen school zullen opeischen naast die voor minder bedeelde klassegonooten en dan kon de openbare school wel eens de school voor de allerarmsten gaan wor den. Eene zoo groote verdeeldheid kan zeker niet goed zijn. Het oprichten van standenscholen op meer of minder ruime schaal levert een ander, zeker niet mijider groot ge vaar op. Immers door die verbrokke ling zullen de verdraagzaamheid onder de verschillende klassen der bevolking en de vólkseenheid zeker niet worden bevorderd. Het verslag meldt niet w i e het waren die deze opmerkingen maakten. Him spraak maakt hen openbaar als pal staanders van den ouden stempel maar ook als personen die over het aanhangige vraagstuk blijkbaar niet diep hebben nage dacht. Wie. meeleeft weet dat het verdraagzaam heidspraatje zelfs in verkiezingsmeetings geen opgeld meer doet. Van andere zijde werd dan ook twij fel uitgesproken, of het wel juist is, dat door het oprichten van nog meer scholen de verdraagzaamheid inderdaad zou verminderen. Eenige leden, waaronder voorstan ders van het openbaar lager onder wijs, moesten erkennen, dat ook onder do vroegere leerlingen der openbare school de verdraagzaamheid niet meer zoo is, als zij dio vroeger van het be staan van ééne volksschool, waarop de kinderen van alle klassen der bevol king naast elkander op do schoolban ken zitten, hadden verwacht. De so ciaal-democratie, dio in haar program heeft, het prediken van den klassen strijd, heeft hieraan groote schuld. Daarom is voor hen, hoewel zij tegen de. verbrokkeling van het onderwijs zijn weggevallen een der argumenten voor de ééne volksschool, nu blijkt, dat in het werkelijke leven op la teren leef tijd de leerlingen van dezelfde school, die naast elkander op de schoolbanken hebben gezeten, dikwerf vijandig te genover elkander staan." O zoo. De geschiedenis heeft geoordeeld en al de argumenten vroeger, met zooveel vuur ten gunste van de openbare school naar voren gebracht," tot de laatste vezels uiteengera feld. Dit verslag geeft dan ook geeu nieuw geluid, maar alleen enkele naklanken uit een tijd die gelukkig tot het verleden behoort. ingeval de Tsjechen werkelijk wonnen, hèn te beschermen tegen de woede van 't pu bliek!! Nu moet spel, spel blijven. En sportfeesten, die zoo de hartstochten opwekken, dat men voor "mishandeling, moord en doodslag vreezen gaat, kunnen niet anders dan ten strengste worden afge keurd. STADSNIEUWS. Uit de Pers. SPORT-PAN. Wij lezen in het Fr. Dagblad: Sport blijye sport, eischcn wij. En omdat' we voor de vele sportgevaren niet blind zijn, waarschuwen we tegen het meedoen aan de sport-manio van den tegen- wöordigen tijd. Antwerpen tyeeft zijn .„Olympische spe len." Sportwedstrijden op allerlei gebied. Natuurlijk en bovenalvoetbal. Nu wil het geval, dat 't Nederlandsche elftal het er jammerlijk bij heelt laten lig gen tegenover de Belgen: verslagen; ge kraakt.— En nu is Leiden in last. Kok en keukenmeid zijn aan het kijven geslagen en zoo hooren we bijv., dat op den avond voor 't spel 'n paar elftallers uit het logies, waar ze waren en dat weinig ver strooiing bood, zijn „uitgebroken" do feeststad bij fuifavond zijn ingegaan en hun vermaak zochtenop een wijze als schrijver maar niet nader uitpluizen wil. Zoo doen dan sommige „strijders". Die de „eer" der vlag moeten ophouden. Men hoeft. niet. te onderzoeken, hoe dan de vele, uiteraard vaak piepjonge, onerva ren, in feest- en strijdroes verkeerende toe schouwers, die bij honderden uit 't vader land naar Olympia togen, zich wel hébben verdiverteerd. Menig jongmensch, die niet door de s p o r t, maar door deomgeving, waar in de sport hem bracht, op 't verkeerde pad is geraakt. Een tweede, teekenend verschijnsel. Toen de beslissende voetbalslrijd tus- schen België en Tsjecho Slowakije zou ge houden worden lagen er rondom de krijt lijnen honderden Belgische sol daten. De Tsjechen daarover kwaad. •Waren bang, dat als zij onverhoeds won nen, ze van die troepen op hun nek zouden krijgen Beklaagden zich officieel. En kregen ten antwoord? Dat die troepen daar gelegen hadden, om Donderdagavond 1.1. vergaderde in den Vergulden Turk alhier het voorloopig Comité voor do oprichting van een afd. „Leiden" v. d. NedèrL Bond van Belasting betalers. Besloten werd op een nader te be palen datum lot eene openbare vergadering over te gaan met het doel tot stichting van een Leidsche afdeeling te komen. De bijeen komst, die geleid werd door den heer Jo seph Franken, lid van het voorl. Hoofdbe stuur, benoemde als tijdel. da gel. bestuur de heeren C. Eeltjes als voorzitter, H. L. v. Nifterik penningmeester en Jos. Franken voornoemd, a'ls waarnemend Secretaris, ter wijl getracht zal worden aan het bestaande Comité alsnog eenige uitbreiding te geven. Door gepaste annonces in do Leidsche bla dden zai getracht worden aan 't streven van den Bond alhier meerdere bekendheid te ge- Het provinciaal kerkbestuur van Utrecht heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Hcrv. kerk toegelaten den heer Jac. Vink, candidaat aan de rijks-universiteit schenen. Wij ontvingen de Nieuwe Diaconale Gids, ten dienste van Predikanten, Ouder lingen, Diakenen en Godsdienstonderwij zers voor den wijkarbeid in de Ned. Herv. Gemeente te Leiden, welk zoo juist is ver- De gids, die geheel is bijgewerkt en in hét bezit behoort te zijn van alle instellin gen van liefdadigheid, bevat o. m. een naamlijst van de Diakenen van Bestuur en Commission, lijst, van namen en straten enz. in de gein eene Leiden, do wijken der Predi kanten, Ouderlingen en kwartieren der Diakenen, namen der Predikanten, Ouder lingen, Diakenen en Godsdienstonderwij zers met spreekuren, Instellingen en Hofjes van de Ned. Herv. Diaconie te Leiden, Wijkgebouwen, Adressen der Stadsgenees- heeren, Ziekenhuiscommissie, Armenraad, Commissie van het Burgerlijk Armbestuur, verschillende instellingen te Leiden, Chr. Scholen, Buurtcommissarissen en eenige adressen van volkslogementen en gaarkeu kens. Deze gids, in handig formaat uitgevoerd en keurig bewerkt is verkrijgbaar ad f l,— aan het Huisziltenhuis, Oude Rijn 44, alhier. ja „Den Vergulden Turk". Breestraat alhier, wordt hedenavond een algemeen e ver gadering giehouidienv belegd door de besturen de- Afd. Leiden van de R.-K. Handelsreizigers vereeni'ing ..St. Christeficl". de Handelsrei- zigersvereerjiging „Een-dracht", en de Neder landsche Handelsrei-zigersvcrccniging (N. R- V.) met het doel de bekendheid van het RijksJbe-trekkingsbureau voor Handelsreizigers on Handelsagen/ten, behoorend bij het Dep. •.an Arbeid, te vergt ooien. De heer A. Beefiink van Den Haag. leuter van genoemd- bureau, hoopt als spreker op te treden. Door het dagelijksch Bestuur van Am sterdam is benoemd, om een onderzoek in te stellen of zonder schade van de drinkwater voorziening door middel van afrastering der kanalen; oi op andere wijze, het duinwater- terrein geheel of gedeeltelijk voor het publiek kan ■worden opengesteld, de heer P. Hoogen- boom alhier, c.i., ingenieur van Rijnland- Onze stadgenooten/ de heeren Q. Br.i ins en Q. J. W. Franke verwierven te Utrecht het politie-diploma met aantcekeningenj Dc hee* ren/ N. Eduard en H. Boting van' hier slaag* den voor liet examen )t«r verkrijging van het gewone politie-diploma. Gisteravond om ongeveer zes uur ge* raakte aan heft Noordeinde een groote hond* toebehoorenjde aan den slagor v. R.. onder een vrach'tautomobiel, met het gevolg, cat het arme dier op ^lag dood was. Het lijk vatt het beetft is aan..Jen eienaar gegeven. De politie arresteerde gister op den) tweeden Binofenvestgracht den 33-jarigen A- W., wegens openbare schennis van de eer* baarheid. BINN£NLAftü, Geheelonthouding.' Wij ontvingen ter aankondiging een uit* nemend verzorgd Propagandablad-van den Jongelieden Christen Geheelonthouders* bond, die dezer dagen zijn 5-iarig bestaan herdenkt. Het blaadje bevat bijdragen van de hoe* ren Scheps, Den Haag, Van der Voort,- Zwolle, Bijlsma Helder, Dekker Den Haag en Veerman, Leiden. Verder mededeelingen omtrent „het lco* mende feest" bij gelegenheid van het vijf* jarig bestaan. Wij vertrouwen dat dit blaadje, waarin de zaak der geheelonthouding op voortref felijke wijze gepropageerd wordt, zijn duel niet zal missen. Misbruik Portvrije brieven. Een sterk staaltje van misbruik van port vrijdom werd aan de redactie van het „Handbl." getoond door een reserve-officier, die in een enveloppe van „den Commandant van het. Landstormkrps Stelling van Am sterdam" ontving een offerte der firma Be geer van door haar ontworpen dasspelden, broches en manchet.knoopen waarop voor komt het stempel van den Vrijwillige» Landstorm. De opheffing van de portvrije dienstver zendingen, in het jongste wetsontwerp van „Waterstaat" uitgaande opgenomen, zal aan zulke misbruiken definitief een einde maken. Minister Pop. De Minister van Oorlog, tevens Minister van Marine ad interim, luitenant-generaal Pop, is van verlof teruggekeerd en heeft» heden zijn werkzaamheden aan beide De partementen hervat. De Meclprijs. Door den Minister van Landbouw is tot de burgemeesters de navolgende circulaire gericht: „Ik heb de eer u een afdruk te doeu toe komen mijuer bekendmaking van heden be treffende eene wijziging van den inkoop prijs van Regeeringsmeel. De meelfabrieken zullen overeenkomstig de voorschriften bij mijne circulaire van 22 Januari 1919 no. 8031313bis voor Re- geeringsmeel factureeren den voor uwe ge meente va6tgestelden prijs, bedoeld in art. 3 der Distributiewet 1916 van f 22,50 per 100 Kg. vermeerderd met het 0,1 van het nadeelig verschil in dit artikel bedoeld, der halve f 22,50 plus 0,1 van f 12,15 is f 23,17 .5 Overigens blijft van kracht het bepaalde in mijne circulairo van 25 Aug. jl. De Minister van Landbouw heeft bepaald dat voor Regeeriugsmeel als inkoopprijs voor gemeenten, bedoeld in art. 3 der Dis tributiewet 1916 met ingang van 15 Sept. 1920 zal gelden de prijs van f 34,65 per 100 Kg. af fabriek. FEUILLETON. Langs donkere wegen. HOC.) „Wel!" merkte Miss Brettingham op, terwijl zij haar kopje neerzette en nog iels trechter ging zitten; „wel, als ge het mij [Vraagt, lieve Adelaide, mag ik u ronduit (mijne meening zeggen; het is altijd onder felle omstandigheden het beste ronduit tfe fcprekeh." Want Miss Brettingham sprak wel wat verward en verviel steeds in her halingen; „ik moet zeggen, dat Miss St. (John mij zeer tegenvalt." Mrs. Woodyard floeg hare zware oogleden op; zij had (mooie oogen, als zij ze geheel open deed. :„Waarlijkl ik vond haar nog al aardig. Zij jtoonde veel medelijden met mijne hulpe loosheid, en maakte enkele verstandige op merkingen; ééne vooral." „Ja, ja, dat wil (ik.wel gelooven", viel haar vriendin in, die 'geen lust had weer over het oude onder werp te praten; „zij kan wel zeer vriende lijk en goedhartig zijn, en ieder, die u voor (de eerste maal ziet, lieve Adelaide, moet (wel medelijden met u hebben. Ik zal niet ioutkennen, dat Miss St. John op haar ma- pier een zeer goed mcnsclije is, maar zij [weet hoegenaamd niets van de gebruiken 3n het gezelschapsleven. Ons gesprek liep (toevallig over geslachlbopmen, en toen kuchte Miss Brettingham even; „ik wees haar de schilderij aan van den „dean" en van mijn oom, Sir Willoughhy, en' zij zette haar lorgnet op en lachte. Weet ge Miss Brettingham", zeide zij op koelen toon, „ik heb er geen flauw begrip van, wat voor geslachtsboom wij hebben en of onze fa milie met de verovering in het land kwam, of dat wij hier reeds woonden; misschien dat mijn broeder het zou welen!" en toen ging zij zeer ernstig voort, want zij schert ste in hel geheel niet, „ik vrees, dat ik een ketter in deze dingen ben; ik zou gaarne gewild hebben, dat mijne voorvaderen goed waren, dappere mannen, die edele daden voor hun vaderland 'verrichtten, en die een rein god verheerlijkend leven leidden! Maar het zou mij niet bijzonder aange naam zijn te weten, dat een van hen op perbakker of opperkaarsenmaker was ge weest van dien afschuwelijken Willem den Veroveraar, die hier niets te maken had, ■toen hij kwam met zijne hongerige dieven, die hij baronnen geliefde to noemen!" Mijn lieve Adelaide", en toen hief zij hare Bret- tingham-handen vol ontzetting op, „na dit bewijs van onwetendheid en onverschillig heid omtrent den hoogen stand van al onze edelste geslachten, kan het toch niet an ders of ik moet haar beschouwen als een zeer gevaarlijk en onverschillig meisje?" Op de Glade, waarheen Mary zich den jplgendên middag begeven had, bestond ook verschil van meening. /De Glade was een mooi huis en Mrs. Ducie en haar doch ter Mabel waren er zeer op haar plaats. Het huis had "verschillende gevels, er liep een waranda omheen, en de kamers waren vol oud porselein en andere schoone zaken; Mrs. Ducie cn haar dochter waren schoone vrouwen, zij geleken op rozeknoppen maar de dochter had eene blanke gelaats kleur met kuiltjes in de wangen, terwijl die barer moedep meer waskleurig was en de kuiltjes in kuilen veranderd waren; maar toch waren zij nog zeer schoon. „Wat een beslist jong meisje!" riep Mrs. Ducie uit, toen het tuinhek zich achter haar bezoekster sloot. Jack Ducie, een neef, die gevaarlijk mooi was en best wist, dat Mabel dat ook vond, was juist door he'. venster naar binnen gesprongen, waardoor hij zijne tante deed huiveren; maar hij lette er niet op. „Jack, waarom komt ge al tijd zóó binnen?" vroeg Emma Ducie, eche hoogst eenvoudige jonge vrouw, met voor uitstekende tanden en een verstandig ge laat; De menschen zeiden, dat het jammer was, dat de stiefdochter van Mrs. Ducie bij haar inwoonde, want dat zij zoo leeliik was, dat zij de harmonie van het schoone geheel vers'oordc; maar, zooals gewoonlijk, vergisten dj menschen zich. Veel van de huiselijke gozciEgheio op de Glade had men aan Emma Ducie te danken; zij droeg ■het volle ge.vicht der huishoudelijks zor gen; 'haar ^?zond verstand en onzelfzuch tigheid brachten de geheime veeren van het raderwerk in bc-wegmg, zoodat de huis houding als het ware van zelf liep. Mrs. Ducie en Mabel mochten er zich zoo weinig mee bezig.hóuden, als zij maar wil den; en zij 'verbeuzelden eel tijd. Op de Glade werden vele romans gelezen, tennis gespeeld en in den wintei zat men gezel, g bij het vuur. Mabel schetste en schilderde, en haar moeder hield zich onledig met ta pisseriewerk; beide hadden mooie stem men en zongen geheel natuurlijk. Emma luisterde toe, terwijl zij verstelde en paste en mat, want de Glade kon zich niet op grooten rijkdom beroemen. „Emma is zoon goed, oud schepseltje; zij is altijd bezig!" placht Mabel te zeggen, terwijl zij liefkoo- zend hare wangen streelde. „Ja, ik hen altijd bezig; er moeten even goed bijen zijn als vlinders, Mab!" ant woordde Emma dan opgeruimd. Het was alles in orde, juist zooals het behoorde; zij toekende niet, schilderde niet, zong niet; zij hield niet van tennissen; zij wilde lie ver een dozijn stukjes inzetten dan de ro mans lezen, die Ma bel boeiden; maar hoe- Wel het van zelf sprak, dat zij aller slaaf was, en dat zij moeder en dothler vroese- "lijk bedierf, kon zij toch Jack op oogen- blikken als dit wel beknorren. „Gij ruoogl de wenschen uwer tante niet zóó minachten en op deze wijze bipnenko-. ■men", zeide zij; maar Jack lachte slechts; wie gaf er wat om of oude Emma bromde of niet. „Een beslist persoontje!" herhaalde Mrs. Ducie, die bezig was eenige fraaie kant voor haar eigen mooie handen te plooien. Emma deed dit werk nooit. „Te beslist cn kortaf naar .mijn srnaak, moe der", riep Mabel uit. „Zij merkte ons por selein in het geheel niet op, zelfs de thee pot in den stijl van Lodewijk XV niet. liet viel mij op, dat zij al den tijd, dien zij sprak naar u en Emma keek, op Jack en mij lette zij in het geheel niet." „Neen, in het geheel niet!" herhaalde Jack, terwijl hij aan zijn knevel draaide en dicht naast zijn-nichtje ging staan. .„Trek het u niet' aan, Mab, „wij zullen het wel te boven ko men." „O, maar ik had mij voorgenomen van haar te zullen houden!" meesmuilde Mab. „Het klonk zoo romantisch, een jong meisje, dat heel alleen in dat groote huis woonde. Zij is niet erg mooi, Jack, maar toch ziet ze er nog zoo heel kwaad niet uit. Ik denk, dat ge haar nu het hof wel zult gaan maken, en dan behoeft ge niet naar Indië te gaan!" wanit -Jack was officier. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1