Dagblad voor Leiden en Omstreken. mnmi&m. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDES WAAÉ AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PET. KWARTAAL f2.50 P£li WEEK f0.19 FitlNCO TER POST PEli KW V.KTAAL f2.00 Iste JAARGANG. - VRIJDAG 3 SEPTEMBER t920. - No. 131 BUREAUHOOIGRACHT 35 - LEIDEN. - TELEFOON INT. 1278 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL f0.22>/, DES ZATERDAGS fO.OO INGEZONDEN RECLAMES DURBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, bg vooruitbetaling, V N.V.V. en S.D.A.P. De heer Henri Polak, de grootmeester van den Alg. Diamantbewerkersbond, be hoort sinds eenigen tijd tot de medewer kers van de Haagsche Post. Zijn taak is blijkbaar de „betere stan- len" welks orgaan dit blad beweert, te zijn, ;in te leiden tot de kennis der arbeidersbe weging, haar streven, doel en middelen." Daar is op zichzelf niets tegen. Bevreemdend is echter, dat deze voor- anstaande Sociaal-Democraat van de mo- erne vakbeweging een absoluut verkeerde oor6telling geeft en zijn lezers tracht wijs e maken, dat deze vakbeweging geen po- itieken kant heeft en met de sociaal-demo- ratie niets heeft uit te staan. Letterlijk schrijft hij:-de moderne vak- gnreging is niet politiek; zij bepaalt liih tot het handhaven en verbeteren van e voorwaarden, onder welke hare leden unnen arbeid hebben te verrichten," Dit nu is een door en door valsche voor stelling, die slechts misleidend kan fferken. De practijk van de laatste jaren heeft vel duidelijk het tegendeel bewezen. De Vakbeweging, het orgaan van de mo- lerne vakbonden schreef indertijd: „"Wij betreuren het, dat ons de neutrali st in de schoenen geschoven wordt, ter wijl wij ons niet bewust zijn, ons ooit neu raal verklaard te hebben; anderen mogen neutraal zijn, w ij niet. Wij voeren den tnjd tegen de bezittende klasse evengoed als de S. D. A. P. Uit hetzelfde be ginsel als deze... De klassenstrijd is ons uitgangspunt. De heer Oudegeest,een der leiders van het Ned. Vakverbond, verklaarde: „Het N. V. V. en de S. D. A. P. zijn broertje en zusje, twee loten van één stam. Het N. V.V. heeft de gelederen van de S. D. A. P. daadwerkelijk te sterken opdat aldus d Vakbeweging èn Partij, doortrokken worden van denzelfden klassebewusten so- ciali3tischen geest." En toen op een dercongressen Mr. Troel stra als leider van de S. D. A. P. uitriep: „Het N. V. V. zijn wij!" antwoordde do heer Oudegeest daarop met deze woorden: „En de S. D. A. P. zijn wij!" Dit alles klopt.-precies met wat Mr- Croelstra schreef dat Vakverbond en So- iaal-dcmocratische arbeiderspartij, twee rérschillende zijden zijn, van éénzelfde- be- iBging. Deze uitspraken zijn geheel in overeen- itemming met wat een jaVenlange practijk eerde. voormannen van de moderne vakbe weging zijn zonder uitzondering tevens .voormannen van de S. D. A. P.; er is tus- schen beide lichamen een zeer innige sa menwerking die o. a. uitkomt in de geza menlijke onderteekening van manifesten, het uitlokken van demonstration, enz. Waarom wij hierop zoo nadrukkelijk de aandacht vestigen? Omdat er in onze leringen nog altijd ge- onden worden die niet juist weten te on- firscheiden". Die van de S. D. A. P. niets willen weten en toch geen bezwaar hebben tegen het lid- aatschap van een moderne, d. w. z. een ocialistische vakorganisatie. Omdat er nog altijd ouders zijn die niet ozien het g r o o t e gevaar dat hunne liudereii die zich bij een moderne organisa- ie aansloten bedreigt. Met allen nadruk roepen wij dezulken 'e: luistert niet naar de misleidende voo rtelling van den heer Polak, maar laat u 'aarschuwen door wat een Christen-Socia- st H. J. Nieman schreef: Ik. kan als lid er moderne vakbeweging .uit ervaring ver- laren Er heersclit daar een eest, die als ge niet stevigaan et Christel ij k beginsel vast- oudt, u neertrekt naar de i e p t e. STADSNIEUWS. FEUILLETON. Langs donkere wegen. 9) Maar nu gebeurde er iets vreemds, en ets, dat de meeste menschen ongelooflijk bu toeschijnen, als zij vrouwen slechts Iwazen vinden met hunne vreemde ver- >eeldin!g, en niet weten, dat hunne wijsheid ich soms vergist meü hare stellingen, en at. er buiten hunne eigen mogelijkheden lok nog wel andere waarschijnlijkheden lestaan. In het kort, het gevoelsleven be- meer tob het gebied der vrouw en lovenal der vrouw, die liefheeft en die zich lom.s op onverklaarbare wijze vereenigd voet met bet voorwerp harer liefde, ook al iggcm er uren afstland tusschen hen. Toen Aary dan dien avond alleen in haar nieuw -abuis zat, en vergeefs trachtte hare tra- ion tegen te bonden, terwijl zij aan Bertie lacht en waar hij nu zou wezen em wan- leer zij weer van hem zou -hooren, lcwam er plotseling een verwarmend gevoel als fan zijne nabijheid over haar. En hoe het kwam wist zij niet en wat iet. beteelcend'e, daarnaar vroeg zij niet houwen zijn zulke vreemde, lichtgeloovi'ge fcezens, en zij zijp zoo geneigd tot het doen Jan allerlei zoe'le onderst .e Hingen. Maar eensklaps straalden hare Cogen De Pilgrim-Fathcrs-herdcnking is thans wÉLt ons land betreft achter den rug. Woensdag vertrokken de deelnemers naar Amsterdam en Donderdag naar Rot terdam' waar evenals te Leiden tal van sprekers het woord voerden en belangrijke historische plekken werden bezocht. Te Delfshavon deed zich Donderdag een treffend Incident voor. Dicht bij de plek, waar de Pelgrims in 1620 aan boord van de „Speedwell" gin gen, had John Robinson, toen hij hen uit geleide deed, een gebed opgezonden. Daar knielden nu onverwachts dr. Me.Vcr en dr. Horton, beiden van Londen, neder. Eerst genoemde sprak een gebed uit. Ds. Horton hield in het. Engelsch een korte toespraak tot de rondom hem staande kinderen van Delfshaven, waarin hij. wees op de beteeke- nis, dat vele vreemdelingen daar ter plaatse waren. Die toespraak werd door baron Mackay in het Nederlandsch vertaald. Het incident, spontaan als hét was, maakte op allen, die het -bijwoonden, blijkbaar diepen indruk. Een groot aantal deelnemers, waaronder ook enkele Nederlanders, zijn Donderdag avond naar Engeland vertrokken, waar de herdenking zal worden voortgezet. Daar onze Burgemeester Jhr. de Gij- selaar lijdelijk in Engeland vertoeft, zal do Dinsdag te houden Raadsvergadering aanvankelijk worden gepresideerd door den heer Van Hamel. Na de verkiezing van Wethouders, wordt dan de leiding door den oudsten Wethouder overgenomen. Gemeenteraad Leiden. De Raad dezer Gemeente zal a. 6. Dinsdag 's nam. te één uur vergaderen ter behandeling van de volgende punten: 1. Becediging en installatie van de nieuw benoemde raadsleden. 2. Benoeming van vier Wethouders. 3. Benoeming van drie leden van de Commissie van Financien. 4. Benoeming van twee leden van de Com missie van Fabricage. 5. Benoeming van twee leden van de Com missie voor het Openbaar Slachthuis. 6.' Benoeming van twee leden van de Commissie voor het Marktwezen. 7. Benoeming van twee leden van de Commissie voor het Oud-Archief. 8. Benoeming van drie leden van de Com missie voor de Huishoudelijke verordenin gen. 9. Benoeming van twee leden van de Commissie voor de Strafverordeningen. 10. Benoeming van vier leden van de Commissie voor de Stedelijke fabrieken van Gas en Electriciteit. 11. Benoeming van vier leden van de Commissie van Beheer over de gestichten „Endegeest", „Voorgeest" en „Rhijngeest". 12. Benoeming van t\^ee leden van, de Commissie van Beheer over het Grondbe- drjif. 13. Benoeming van drie leden van de Commissie van onderzoek der bezwaar schriften tegen aanslagen in den plaatselij ke directe belasting. 14. Benoeming van drie plaatsvervangen de leden van de Commissie van onderzoek der bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting. 15. Benoeming van vier leden van de Commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal". 16. Benoeming van vier leden van het Bestuur der Stedelijke Werkinrichting, uit de leden van den Raad. 17. Benoeming yan een lid van het Be stuur der Stedelijke Werkinrichting- bui ten de leden van den Raad. 18. Benoeming van een Commissaris der Gemeentelijke Bank van Leening. 19. Benoeming van een Voorzitter en van een plaatsvervangend Voorzitter van het Bestuur der Gemeentelijke Arbeidsbeurs. 20. Benoeming van een lid en van een plaatsvervangend lid van de Commissie van onderzoek, bedoeld in art. 22 van het Reglement voor de werklieden in dienst van de gemeente. 21. Benoeming van een Voorzitter en van een plaatsvervangend Voorzitter der Com missie van advies, bedoeld in art. 35 van de verordening, regelende den rechtstae stand van de ambtenaren der gemeente Leiden. 22. Benoeming van twee leden van het Bestuur der vereeniging tot instandhou ding van het Leidech Muziekkorps. 23. Benoeming van een lid van het Be stuur der vereeniging „Kennis is Macht". 24. Benoeming van een lid der Commis sie van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs. Aanbevolen worden Prof. Dr. J. Hui- zinga en Prof. Colenbrander. 25. ^Benoeming van een tijdelijk lecraar in de scheikunde aan het Gvmnasium. Voorgedragen wordt de hoer L. Elion te 's-Gravenhage. 26. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de natuurkunde aan het Gymnasium. Aanbeveling: Dr. De Jong alhier. 27. Benoeming van een leerares in de ge schiedenis aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Aanbevolen wordt Mej. A. E. Revers, thans tijdelijk onderwijzeres. 28. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de geschiedenis en staatkundige aard rijkskunde aan de Kweekschool voor on derwijzers en onderwijzeressen. Aanbeve ling: Dr. D. Brouwer. 29. Benoeming van een len amanuensis bij het onderwijs in natuur- en scheikunde aan de H. B. S. voor Jongens. Aanbeveling: C. D. Winterdijk te 's-Gravenhage en D. J. Bordewijk te Leiderdorp. 30. Benoeming van een Opzichter bij het Bouw- en Woningtoezicht, in den rang van technisch ambtenaar 3e klasse. Aan beveling: J. Koelma te Emmen en A. G. Mohr te Oudekerk aan de IJsel. 31. Praedvies op het verzoek van W. Wijnstok om eervol ontslag als onderwij zer aan de school der 3de klasse No. 6. 32. Bezwaarschriften tegen aanslagen in het vergunningsrecht, dienst 19J9—1920. 33. Bezwaarschriften tegen aanslagen in do plaatselijke directe belasting, dienst 1919-1920. 34. Verdeeling van den Raad in Sectiën. Naar wij vernemen hebben de recht- sche raadsfracties in verband met de op handen zijnde wethoudersverkiezing tot de Soc.-Dem. raadsfractie de vraag gericht of zij blijft bij haar het vorig jaar ingenomen standpunt, toen zij weigerde een wethou derszetel te aanvaarden. In den afgeloopen nacht bemerkte de bleeker van R. aan den Zijlsingel, te onge veer 1 uur, dat er op zijn eigen terrein eenig leven werd gemaakt. Toen hij onder zocht, wat er gaande was, kwam hij tot de ontdekking, dat er op zijn erf een persoon bezig was, het wasehgoed, dat daar te dro gen hing, af te nemen, met de zeer waar schijnlijke bedoeling, dit mede te nemen. De heer' van R., wien dit natuurlijk lang niet naar den zin was, liep op den man toe, en greep hem vast. Op het lawaai kwam' de brugwachter uit het Brugwachtershuisje, dat daar vlak bij is, toegesneld, en met diens hulp werd de dief naar de politie-post aan de Haven gebracht. Toen hij werd ge fouilleerd, bleek dat enkele ontvreemde stukken wasehgoed in zijn bezit waren.^ Daarop werd hij gearresteerd en naar het. hoofdbureau van politie overgebracht. De heer v. R. deelde mede, dat bij hem al meer dere malen des nachts stukken goed ont vreemd waren. De dief bleek te zijn, zekere J. v. d. St., waker bij den particulieren bewakingsdienst. Op de mededeeling van den heer van R., dat al meer goed vermist was, bracht de recherche een bezoek aan do woning van v. d. S., bij welk bezoek ook de overige ont vreemde stukken ontdekt werden. De man is in arrest gesteld, terwijl door de politie proces-verbaal werd opgemaakt. „Reclame is de ziel van den handel": 't devies van onzen tijd. De zakenmenschen beginnen dit meer en meer in te zien en doen hun best- om door adverteeren en eta- leeren hun producten onder de aandacht van het publiek te brengen. Zoo ook de firma Gebrs. Groote, die in onze stad een filiaal heeft in de Maarsman- steeg. Deze week étaleert de firma z'n ver bazend goedkoope Kloktabak. Als premie wordt voor do koopers "van vijftig halve ponden van deze tabak een aardig pendule tje beschikbaar gesteld. De toeloop van publiek is groot, vooral Zaterdagavond j. 1. was het er enorm druk. De firma levert ook goede sigaren, ongevegr tegen den prijs van voor den oorlog. Christelijk Nationaal Schoolonderwijs. Woensdag is te Utrecht de 58ste alge-nee ne vergadering van de Vereenjigiug voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs gehou den. De voorzitter, ds- H. van Schelven, uit. Am sterdam, herinnerde in zijn openingswoord aan het overlijden van den vorigen voorzitter, ds. J. Q. Klomp. Verder zeide hij. dat de ver- eertiging reden tot grooten dank heeft, omdat nu eindelijk de rechtsgelijkheid van het bij zonder met "het openbaar -onderwijs zal zijn verkregen. We moeten nu echter voorzichtig zijn, dat we ons houden aan het Christelijke in den naam onzer vereeniging. Hiervoor hebbenj onze Vaderen gestreden, onze ouders gebeden. De heer J. Schaap Hzn., sprak over de taak der besturen van Christelijke scholen bij de nieuwe wet. Zij zullen moeten zorgen voor een) goed geldelijk beheer, en voor de paeda- gogische leiding, het houden van schoolverga deringen. inrichting van schoolbibliotheken, enz. (Hierop komen wij nader terug). Als nieuwe leden van de hoofdcommissie werden) gekozen mr. D. Schut te Amsterdam en jhr. mr. M. de Jonge te 's-Gravenhage; daarin.A werden herkozen de heeren ds J. Goslinga te Utrecht, J. H. de Waal Malefiit te Katwijk en ds- M. van Grieken te Rotterdam. Koninklijke belangstelling. De Koningin ontving gisternamiddag op het Loo den commandant en vijf officieren van den Amerikaanschen kruiser Fredericq, die te Rotterdam in de Waalhaven ligt, in verband met de Pilgrim-Fathers-herden- ldng. Tevens werd de Amerikaansche ma rine-attaché uit 's-Gravenhage ontvangen. Nieuwe N. U. M.-afdceling. Het Rijkskantoor voor aardappelen en het rijkskantoor voor suiker zullen 1 Octo ber a. s. geliquideerd worden. De t.aalc van het suikerkantoor wordt door een nieuw op te richten N. U. M.-afdeeling overgenomen. Gamizcens-wijziging. Naar men ons meldt bestaat het voor nemen, het 4e reg. huzaren-, thans te Deven ter en Zutphen in garnizoen, met 1 Januari a.s. geheel naar Deventer over te brengen, terwijl het 2e bat. 19e re-g. infanterie uit Deventer naar Arnhem zou verhuizen. Deze veranderingen zullen ook in de overige garnizoenen' in het Oosten des lands wijzigingen teweeg-brengen. Uitvcer znoederkoorn. De N. U. M.-brengt ter kennis, dat zij in staat is, vergunningen voor den uitvoer van beperkte hoeveelheden moederkoorn te endosseeren. Aanvragen daartoe beliooren, met ge bruikmaking van de daartoe bestemde for^. mulieren No. 2 te wdrden gericht tot bovengenoemde maatschappij. Het bewaarschoolonderwijs. Ingediend is een wetsontwerp tot roge- ling van het bewaarschoolonderwijs. Ileti ontwerp wil geen geldelijke tegemoetko ming aan de gemeenten voor haar berivaar, scholen geven. In ons volgend nummer komen wij na der op het wetsontwerp terug. Maatregelen tegen prijsopdrijving. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van Schaik betreffende de voor nemens der regeering ten opzichte van wettelijke maatregelen tegen prijsopdrij ving en het maken van onredelijke win sten, heeft de minister van Landbouw ge antwoord, thans nog geen positief ant woord te kunnen geven. Het overleg, dat te dien opzichte met: zijn ambtgenoot van Justitie moest plaats vinden, heeft tengevolge van het verlof, zoowel van dezen minister als van den; minister van Landbouw, nog slléchts eeni uiterst voorloopig karakter gedragen. Wachtgelden ambtenaren. Staatsblad no. 704 bevat het besluit van 12 Augustus waarbij de wachtgelden van burgerlijke ambtenaren met 1 Januari met 40 percent worden verhoogd. De postverbinding. Gemeld wordt dat bet dagelijksch be stuur van het Verbond van Nederlandsche Fabrikanten Vereenigingen zich ander maal tot den minister van Waterstaat heeft gewend met oendge opmerkingen be treffende den postdienst. Het is van oor deel dat geëischt mag worden, dat alle correspondentie, die des Zaterdags tot 2 uur gepost wordt den daarop volgenden Maandag in geheel Nederland met -de eer ste bestelling wordt gedistribueerd. (Een regeling, die d'it niet mogelijk maakt, houdt naar het oordeel \an het Verbondsbestuur onvoldoende rekening met de belangen van nijverheid en handel. Arbeidstijd in dc Metaalindustrie. Het Hoofdbestuur van den Christ. Me- taalbewerkersbond deelt ons medé dat bij hem is ingekomen een schrijven van den Directeur-Generaal van den Arbeid hou dende de mededeeling dat Zijne Excellentie de Minister van Artieid hem heeft gemach tigd hun ermede in kennis te stellen, dat hij heeft voorgesteld om in het Overgangsbe- 6luit voor fabrieken of werkplaatsen (Alg* e- meene Maatregelen van Bestuur als bedoeld in artikel 27 der Arbeidswet 1919) te bepa len, dat gedurende 2 jaren 8,5 uur per dag en 48 uur per week gewerkt, zal mogen worden in machinefabrieken, ketelmake rijen, constructiewerkplaatsen, 6cheeps- bouwwerven, ijzer- en staalgieterijeu en stanzerijen". 't Kan van algemeene bekendheid geacht worden dat de Hooge Raad van Arbeid besloot den Minister te adviseeren reeds aanstonds de 45-urigc-werkweek voor de metaalindustrie van kracht te doen zijn. Niettegenstaande dit advies heeft toch de Minister voorgesteld gedurende 2 jaar. 48 uur per week te doen werken. De Minister grondt zijn besluit op 't feit dat z. i. in den jongsten tijd op overtuigen de wijze is gebleken, dat onze metaalindu strie, voorzoover zij heeft te concurreerea met het buitenland, speciaal met landen met lage valuta als Duitschland en België, dermate in het nadeel is, dat de ernstigste gevolgen tc vreezen zijn. Onder deze om standigheden meent de Minister, behoort zorgvuldig te worden nagegaan, wat deze industrie verdragen kan, om in de onzekere naaste tekomst zooveel mogelijk op volle sterkte aan het werk to blijven. De Directeur-.Gcncraal van den Arbeid verklaart zich bereid aan de organisatie nog nadere inlichtingen te verstrekken. van vreugde, en werd zij als het ware door een wuiir verwarmd, 'dat haar inwendige voldoening schonk, en zij sprak bij zich- ze'lve maar niet luid, want het geheel was eene inwendige onbegrijpelijke ge waarwording „Bertie is dicht bij mij, of anders denkt, hij aan mij, evenals ik nu aan hem; en dit gemeenschappelijk gevoe len scheen de verlatenheid te verdrijven en haar plotseling gelukkig te maken. Toen Mrs. Pratt een uur later binnen kwam vond zij haar zoo vredig en- stil als een kind in het vuur zitten staren. Zelfs was zij verbaasd, dat het al zoo laat was en zij nam haar kandelaar met eene half lachen de verontschuldiging. Maar den volgenden, morgen, toen Lett/ice en zij in den winter zonneschijn over de hard-bevroren sneeuw liepen op weg naar de pauwenlaan, ont moetten zij Pratt, die Mary ontelbare dui delijke voetstappen rondom het huis aan: wees. „De tuinman - en ik hebben ze een Heel eind gespoord",zeide hij plechtig, terwijl hij op de geheimzinnige voetstappen wees. „Zij gaan recht door het park tot het hek en sedert gistermiddag is er niemand aan huis geweest! Eenige volgen het spoor van het rijtuig en' gaan dan om het huis heen. Zal ik er met de politie over spreken? Ik zou gemakkelijk een der paarden kunnen ne men en naar Canterton rijden; het is met ver, en de paarden zijn niet moe." „Zie eens, Tante Mary", viel Lettice in, „welk eene menigte voetstappen in één hoekje!" en M-ary volgde haar. liet was het raam van de eetkamer, waar zij den vori gen avond gezeten hadden, en- daar krioel den de stappen door elkander. Pratt schud de zijn hoofd en zuchtte zwaar. „Ik vind, dat het verdacht is, en het zou goed zijn, als ik maar naar Canterton reed; zoo den ken Atkinson en Mrs. Pratt en ik er over." „O, -neen, Pratt, dank u, laat dat maar rus ten; met was slechts een vermoeide zwer veling; ik beni in het geheel niet bang", antwoordde zijne meesteresse op beslisten toon; en zij nam de hand van Lettice en liep door naar het pauwenlaantje, Pratt nog steeds hoofdschuddend ach lerlatonde. „Zijt ge zeker, dat het in orde is?" vroeg Lettice twij-felachtig. „Ja, lieve, volkomen zeker!" antwoordde Mary; en haar tred was veerkrachtig en hare wangen gloeiden toen zij antwoordde. ■Later liet zij 'Letticè de tamme fai9anten voeren, ging alleen terug, stond bij het venster der eetkamer en keek lang naar de voetstappen. „Ik wist het", sprak zij bij zichzelve; .-.ik voelde het. op de eene of an dere wijze. O, Bertie! dat lijkt juist naar u!" En van dat oogenblik geToofde zij met een geloof, dat geen verdere bewijzen noo- dig heeft, dat haar minnaar dien avond als een trouw schildwacht buiten de muren yan Crome-gewaakt bad. HOOFDSTUK XXX. Wanneer Mary als andere meisjes ge weest was, zou zij haar nieuwe leven be gonnen zijn met vage verwachtingen, die teleurgesteld zouden worden. Een gevoel, alsof er eiken dag iets bijzonders moest ge beuren zou haar rusteloos gemaakt hebben. Maar Mary was wijzer in haar geslacht. De eerste avond in haar eigen huis was in derdaad gezegend geweest.; mar zij was verstandig en wist, dat zulke vertroostin gen slechts zeldzaam zouden zijn. De men- schen kunnen nu niet meer als vroeger tusschen hunne ten-ten gaan en het uit den hemel gezondene manna verzamelen, om er hunne kruiken mee te vullen; zulke ver troostingen komen slechts enkele malen in een menschenleven voor; zelfs al wordt het iemand gegeven onwetend engeleri te her bergen, zoo bemerkt men dit niet, voordat ze vertrokken zijn. Zij,verwachtte dus niets en vroeg niets, maar rustte slechts in het bezit van haar zoet geheim; zij verbrak het heilig zegol van geheimhouding niét, be waarde 't in haar hart, gelijk zorgzame en spaarzame mensehen een kostbaar gewaa l opvouwen, -dat te goed is voor dagelijksch gebruik. Die eerste dagen had zij ook zoo veel te doen; zij moest de teugels van het bewind in handen nemen en- zoowel letter lijk alls figuurlijk haar huis op orde bren ger» Terwijl Lettice dus voor het eerst van - haar leven het genot smaakte der vrijheid, en zooveel zij maar wilde rondwandelde, bezag Mary het zilver en de linnenkast, verandertle kamers, verschikte meuhells, haalde oude, zeldzame dingen voor den dag en huurde bedienden. Van het eerste oogenblik af had Nlary besloten, dat er geen overdreven en onnut vertoon zou zijn; het huis moest onderhouden worden, cru der gastvrijheid mocht geen hinderpalen in den weg gelegd worten; Pratt moest een jongen onder zich hebben, en er moest oen keukenmeid zijn, om zijne vrouw bij staan; twee kamermeisjes zouden het li nis goed in orde kunnen hóuden en Rhoda bleef voor Janet en de kinderen. Er zoil voortdurend iemand op Bee moeten letten, en veel zou er te naaien zijn maar zij weog lachend het voorstel van Mrs. Pratt van de hand, om Rhoda als haar eigen kamenier te beschouwen. „Goede vrouw", zeide zij op vroolijkcn toon, „gij kent mij niet, of ge zoudt zoo iets niet voorstellen. Ik ben zeer onafhankelijk en volstrekt geen groote da me. Wat zou ik met eene kamenier doen?: Ik denk, dat wij met de tuinlui en den- koetsier al eene flinke huishouding zulicit hebben voor éóne yrouvv alleen. Ik verlang! niet, dat iemand van u to hard werken zal, maar 'tevens wensch ik mij zelf den laartf niet aan te doen, van een te groot getal b*« dienden." -A.

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1