Gemeentelijke Aankondgingen. Gemeentelijke Vischverkoop De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de ingezetenen dat morgen (Zaterdag) aan de gemeentelijke Visch- winfkel (uitsluitenld. Visdhimarkt) verkrijg baar is SCHELVISCH h f 0.174 0.19 en SCHOL a f 0.22—f 0.24 Rer pond. N. C. DE G1JSELAAR, Burgemeester. Leiden, 20 Aiugiustius 1920. AGENDA. MAANDAG 23 Augustus concert in do Pieterskerk lev Leiden ten bate van de „Wijkverpleging voor alle Gezindten" te Oegstgeest. Apotheken die tot en met Zondag op Maandagnacht eiken nacht en d£S Zondags geopend ziJT.: G. F. **--ijst, Steenstraat 35, Tel. 136. II. J. M. Proot, Maarsmanssieeg 17, Tel. 435. Lichten op: 20 Aug 21 Aug Rijwiel- en motortampen 8.45 8.43 Rijtuiglantaarns 9.13 Junius en oen redacteur van de Voor waarts hebben gistermorgen een bezoek aan de loods gebracht en konden consta- teeren, dat do thans aangevoerde kisten, van hetzelfde maaksel en dezelfde grootte waren als de andere 100 kisten, welke nog in een ander deel van den loods staan. Ook de nu geloste kisten zijn van nieuw hout en met ijzer beslagen. Naar enkele personen van dc bemanning van de Alster verklaarden, hebben de zeelieden, zoodra zij in Hamburg merkten, dat in hun schip kisten met wapens werden geladen, gewei gerd met deze lading te varen. Toen is de recderij, de Mpij. Kersten, in Hamburg, in de zaak gemengd en deze liet de doua nen komen, dio verklaarden, evenals ande re haven-autoriteiten, dat de wapens ge rust vervoerd mochten worden, want dat ze voor Mexico waren. De zeelieden vonden na deze min of meer officieele verklaring geen reden meer om vervoer te weigeren. Uitvoer van bruine teen. De Nederlandsche Uitvoermaatschappij brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor bruine teen (zgn. stikteen), lengte 37 voet, afkomstig van in 1919 of vroe ger gegroeid gewas, uitvoervergunningen verkrijgbaar zijn op daartoe bij genoemde Maatschappij hi te dienen aanvragen. Toeneming drankgebruik. De Nationale Commissie tegen het Al coholisme heeft, ingevolge het verzoek van den Minister van Arbeid, inzake toeneming van drankgebruik, de vijf landelijke vak- eentralen uitgenoodigd tot een bijeenkomst op 30 Augustus c.lr., 's middags 2 uur. in het Gebouw voor Kunsten-en Wetenschap pen, te Utrecht. Nederlanders in Siberië. Naar men uit Stockholm meldt aan som mige Engelsche bladen, zijn aldaar uit de Siberische gevangenkampen 113 vreemde lingen gearriveerd, waaronder zes* Neder landers waren. Typhus in Limburg. Het aantal typhus-gevallen in Zuid-Lim burg begint zich onrustbarend uit te brei den. In het Heerier hospitaal liggen alle barakken vol. Ee gemeente Hoensbroek. Naar de „Lirrib. Koer." verneemt, heeft de minister van Financiën zicih bereid. ver klaard de gemeente Iloensbroeik uit hare kasmoeilijkQieden te helpen door haar een leening van f 102,000toe Ke staan uitde gelden van den post-dhêque eir giro-dienst. De bruinbroodbereiding. Het Tweede Kamerlid de heer A. P. Staalman heeft 'aan den minister van Land bouw inlichtingen verzocht betreffende de klachten uit tal van plaatsen over de slech te bereiding van het bruigbrood. Hij ver zoekt van den Minister de toezegging dat thans afdoende maatregelen zullen worden getroffen, teneinde de bakkers door des kundigen te doen instrueeren en hen tc ver plichten, op straffe van uitsluiting, zorg te dragen voor de meest nauwgezette en vak kundige bereidiirg van de door de Regec- ring verstrekte, over het algemeen zeer goede grondstoffen. Wanneer vraagt de heer Staalman kan dan.de uitvoering dezer voorschriften, die voor de bevolking, in verband met de hoogc prijzen van het wittebrood, van het grootste belang zijn, worden verwacht? En zoo neen. waarop moet het nemen van de zen maatregel afstuiten? Uit het Sociale Leven. SPOEDIGE OPHEFFING UITSLUITING. Tengevolge van gistermiddag gehouden besprekingen is overeenstemming bereikt tusschen den Centruien Raad voor Bouw vakken in Nederland, den R.-K. Bond van Louwpatroons eenerzijds en den Algem. Ned. Bouwarbeidersbond, den Alg'em. Ned- Grondweikersbond, en den Ned. Neu tralen Timmerliedenbond anderzijds. Met voorbehoud van de goedkeuring der ledenvergaderingen van dc onderscheiden lijke organisaties werd de aangeboden overeenkomst ongewijzigd aanvaard, met dien verstande: 1. dat een herziening van het loon zal kunnen plaats vinden, indien het laatst gc-ubliceerde z.g. aangepaste duurtecijfer van het Bureau voor de Statistiek der Ge meente Amsterdam, iweo maanden na op heffing der uitsluiting, vergeleken met het duurtecijfer van Maart 1920 daartoe aanleiding geeft. 2. Dat liet maximum van het in aan genomen werk te verdienen loon zal wor den gebracht op 140 pCt. Zoodra de bedoelde goedkeuring van de ledenvergaderingen is verkregen wordt ten spoedigste voor de genoemde groepen de uitsluiting opgeheven. DE LOONEN IN DE TYPOGRAPHIE. Wij hebben gisteren met een enkel woord er van melding gemaakt, dat beslo ten is do loonen in de typographic niet an dermaal te verhoogen. Hier volge het geheele perscommuniqué, dat wij om meer dan één reden belang rijk genoeg oordeelen om het op te ne men. In het collectief arbeidscontract in de typografie is bepaald, dat een looncom- missie ie de» half jaar zal hebben na te gaan of de kosten van de levensbenoo- digüliei en van de werknemers zijn gewij zigd, of dc algemeene toestand van het beifcijf het toelaat, dat een geconstateerde prijsstijging een loonsverhooging ten ge volge heefi en welke die loonsverhooging don tal zijn. De/e commissie samengesteld ui: de le den S. S. Kothuis, N. dc Jager, Joh. AI ai der, H. P. M. Verlinden, mr. J. van Roos malen, H. Stumpcl, J. B. Sarasom en A-. .Wielenga, van werkgeverszijde: D. Hos- velt. J. Frankfort, A. G. Pos, F. van der Wal, H. H. Bekkcr, A. Hooghiemstra, J. Hofman, D. van Rhee, van werknemers zijde heeft de volgende beslissing geno men. „ten aanzien van de vraag, of de kos ten der levensbenoodigdheden zi^n veran derd; overwegende, dat blijkens de laatste publicatie van het Amsterdamsch Bureau wan de Statistiek van Januari tot April "van dit jaar een stijging van 4.3 pCt. wordt geconstateerd; overwegende, dat dit cijfer voor de commissie niet voor onmiddellijke toepas sing vatbaar is, omdat er een verbetering van den levensstandaard in wordt ver werkt, terwij de 'commissie alleen moet constateeren, of en zoo ja, hoeveel een ar beidersgezin meer zal moeten ontvangen- om in April precies dezelfde artikelen te kunnen koopen als in Januari; overwegende, dat op grond van nadere statistische gegevens, welke loopen tot Juni, moet worden aangekomen, dat wan neer het verschil in levensstandaard wordt weggenomen, het slagingspercentage niet onbelangrijk lager wordt, dan- 4.3 pCt., terwijl volgens art. 29 al. 2 der Collectie ve Arbeidsovereenkomst een verhooging van minder dan 3 pCt. nimmer aanleiding kan zijn tot een loonsverhooging; ten aanzien van de vraag, of de. alge meene toestand van het bedrijf een loons verhooging toestaat; overwegende, dat uit een uitgebreide door de werkgevers ingestelde enquete is gebleken, dat behalve o.a. door de hooge papierprijzen, in het bijzonder door de nieuwe bepalingen omtrent loon en ad, beidsduur in de nieuwe O. A. O. een zoo danige prijsverhooging van het product heeft plaats gevonden, dat sedert Januari 1920 een uiterst belangrijko -tferkvernieti- ging is ingetreden; dat immers in de eerste maanden van dit jaar mam honderd periodieken meer zijn verdwenen dan er nieuwe zijn bijgeko men, terwijl een nog grooter aantal moést worden ingekrompen dat bovendien bijna alle werkgevers hebben geconstateerd, wat door een be langrijk deel van hen met cijfers is aan getoond, dat zij over de 'eerste vijf maan den in 1920 aanzienlijk minder orders aan handelsdrukwerk hebben geboekt, dan over hetzelfde tijdvak in 1919; overwegende vervolgens, dat de slapte in het bedrijf ook blijkt uit bet toenemen de getal werklooze gezéllen, wellc getal niet nog grooter is doordat de werkgevers ten gevolge van de verkortingen van den arbeidstijd met telkens drie uur per week, op 1 Januari en 1 Juli 'van dit jaar, meer gezellen noodig hebben en doordat vele werkgevers goed personeel in dienst hou den hetwelk zij best zouden kunnen missen in de hoop, dat er 6poedig betere tijden zul1 o.i aanbreken; overwegende ten slotte, dat de typogra fen in het bijzonder in de kleinerend aal sen tot de hoog6t beloonde arbeiders belmo ren; heeft besloten geen loonsverhooging uit te spieken.' BUITENLAND. Dc vredesconferentie te Minsk. Eindelijk zijn er officieele mededeelingen te Londen gedaan over de vredesconferen tie te Minsk. Dc mededeelingen geven echter nog niet voldoende licht op de algeheele stand van^ «aken. Daniskofski. de leider der Russische de legatie, zou er in zijn openingsrede op de conferentie op gewezen hebben, dat het Rusland's bedoeling is, om de onafhanke lijkheid en de souvereine rechten van Polen en zijn recht om zelf de regeering te vor men, die het verkies*? te eerbiedigen. Hij verklaarde echter, dat de bolsjewiki van de Poolsche grondbezitters waarbor gen moesten eischen, welke zij niet zouden hebben verlangd van de Poolsche ^arbeiders en boeren. De Poolsche regeering heeft nog geen bepaald nieuws omtrent het verloop der onderhandelingen ontvangen. Een correspondent van de Evening Stan dard hgeft uit goede bron vernomen, dat dc Poolsche gedelegeerden weigeren toe te stemmen in de clausule betreffende de ont wapening van het Poolsche leger, indien de Russen niet eveneens van hun kant tot ont wapening overgaan. Verder zouden de Po len niet bereid zijn, faciliteiten te verleenen voor het verkeer van Rusland met Duitech- land over Poolseh gebied. Dc Russen van Warschau verdreven. De Polen hebben het thans zoover weten te brengen, dat zij het Roode leger hebben genoodzaakt zich snel terug te trekken. Op sommige plaatsen is de terugtocht in een vlucht ontaard. Het door generaal Sikorski onder groote .moeilijkheden begonnen offensief verloopt steeds gunstiger en dc Poolsche vliegeniers bombardceren rnet goed resultaat de vijan delijke colonnes. Te Warschau zijn reeds berichten binnen gekomen, dat Brest Litowsk door de bols jewisten ontruimd zou zijn. Men verwachtte reeds dat gisterenavond do Poolsche cavalerie de stad zou binnen rukken. Dan zal ook de kwestie onder do oogen moeten worden gezien, of de Poolsche troe pen de grenzen van ethnografisch Polen zullen overschrijden en Rusland zullen bin nen trekken. Daarentegen woeden ten Zuid-Oosten van Warschau pog zeer verbitterde gevech ten. Doch ook hier werden alle aanvallen afgeslagen cn op verscheidene plaatsen vorderingen gemaakt. Op den rechtervleu gel zijn Poolsche afdeclingen op den weer stand van den vijand bij Koele gestooten en hebben stukken geschut en machinege weren buitgemaakt. Volgens een half-ambtelijk bericht uit Warschau streeft de opperste legerleiding er naar, den vijand van het Oosten 'uit te omsingelen, om -hem den terugtocht af te snijden en tegen de Oo6t-Pruisische grens terug te drijven. Wanneer het den Bolsjewiki niet gelukt den opmarsch der Polen beslissend tegen te houden, blijft hun slechts over in dit ge bied terug te trekken. Naar uit Frankrijk gemeld wordt, zijn in het verdedigingsplan van Warschau talrij ke denkbeelden verwerkt van den chef van den Generalen Staf van Maarschalk Foch, doch dat alles zal afhangen van de wijze waarop het plan zal worden uitgevoerd. In dien de Poolsche soldaat werkelijk vechten wil, zullen de genomen maatregelen afdoen de zijn. Het moreel der troepen verbeterd met den dag en de aankomst van vrijwilli gers aan het front heeft nieuwe geestdrift onder de Poolsche soldaten gebracht. Stakingsonlustcn in Opper-Silezië. De staking en de onlusten in Opper-Sile zië zullen vermoedelijk nog met een sisser afloopen, nu de geallieerde commissie de Duit-sche regeering heeft verzekerd dat zij zich onzijdig zal houden, door allo Pool-* sche of Russische troepen dio over de grens komen te ontwapenen .en te interneeren en eiken steun aan de oorlogvoerenden to be letten. Als zij deze belofte houdt is er voor de arbeiders geen enkele reden meer om de staking voort te zetten en zal de thans heerschende opgewondenheid wel spoedig luwen, tenzij Korfanty voortgaat ze in snorkende proclamaties opnieuw aan te blazen. Het zou goed zijn, als do Entente commissie hem aanmaande voorloopig zijn mond te houden. Dc veepest in België. Gevallen van veepest werden waargeno men in 120 stallen in 70 verschillende ge meenten. Zekere voorteckenen wijzen erop, dat dc provincie Luxemburg, die tot hier toe gespaard bleef, in de ramp zal woïden betrokken. Zelfs van officieele zijde wordt op den grooten ernst van den. toestand ge wezen. Drastischer middelen worden in uit zicht gesteld. Zoo zal morgen een besluit verschijnen, waarbij tot 26 September alle vervoer van vee, met uitzondering van slachtvee, alsmede het vervoeren van hon den, katten en duiven, verboden wordt. Dc Christelijke Duitsclic arbeiders. De algemeene vergadering van het Duitsch christelijk vakverbond, heelt een motie aangenomen, waarin zij haar tevre denheid uitspreekt over het inwilligen der eischen nopens de invoering van den 8-uren- dag en de collect, contracten. De arbeiders in de metaalnijverheid en andere inspannen de bedrijven hebben recht op den achturen- dag. De algemeene vergadering ziet echter in de huidige eenvormige regeling van den arbeidstijd, die niet let op de iDspanning die verschillende bedrijven vereischen of op de schade, die zij aan de gezondheid der ar beiders berokkenen een onrechtvaardigheid, die vooral vöor de voor vuren geplaatste en met zwaar werk belaste arbeiders moet worden weggenomen, voor wie een verdere verkorting van den arbeidstijd gerecht vaardigd schijnt met het oog op hun werk zaamheden. Gezien den <*:onomischen toe stand en de dreigende ineenstorting kan de achturendag niet beter beschouwd worden dan door een plichtsgetrouwe vervulling van den wettigen arbeidsduur. Ierland. De toestand der hongerstakers in de ge vangenis te Cork was vanmorgen zeer ern stig. Drie zijn er naar het militair hospi taal overgebracht, vermoedelijk om onder dwang te worden gevoed. De arbeiderslei ders hielden besprekingen met dc burgerlij ke overheid in verband met de hongersta king en overwegen het stopzetten van den arbeid. Lloyd George naar Amerika. De correspondent van do New York World te Washington meldt aan zijn blad, dat Lloyd George in October de eersto mi nisters van alle Britsche dominions waar schijnlijk te Vancouver zal ontmoeten voor een bespreking tiver de hernieuwing van het Anglo.-Japansch verbond. Lloyd Geor ge zal worden uitgenoodigd ook naar Was hington te komen. Ernstige opstand in Mesopotainië. Het Engelsche departemen van Oorlog heeft een verklaring afgelegd over Mesopo tainië, waaruit blijkt, dat (le opstand ern stige afmetingen heeft aangenomen. De opstand strekt zich uit over bijna het ge heele land. In-Mesopotamia en in het bij zonder in de streek ten Noord-Westen en ten Westen van Bagdad zijn hevige opstan den uitgebroken. De Arabieren hebben de spoorwegver binding en telegraafverbinding van Bag dad naar Kifri en Kirkoek verbroken. Eeni- ge garnizoenen op deze lijn' zijn afgesneden en bruggen zijn verbrand. Verschillende be ambten in de streek van Bakoeba, 30 mij len van Bagdad op den spoorweg npar Per- zië zijn aangevallen. Ten duiden van Bag dad blijven de stammen rustiger. De revolutionaire beweging heeft thans geen politiek doel doch draagt een anar chistisch karaklfer en de vroegere leiders, die zich thans bezorgd maken over den loop der gebeurtenissen, wenden thans hun in vloed aan, om de beweging te 6ussen. Mili taire versterkingen zijn uit Indië onderweg. De werkloosheid. Op een vraag in het Lagerhuis over de heerschende werkloosheid deelde de minis ter-president mede, dat dc werkloosheid in het eerste gedeelte van 1920 haar hoogte punt had bereikt en sindsdien een zekere verbetering was ingetreden. Volgens - inlichtingen, van verschillende zijden ontvangen, zou in de wintermaanden de werkloosheid wel weer toenemen, maar dit -was altijd het geval met de seizoen- slapte. Het vraagstuk, vervolgde Lloyd George, had echter, vooral met betrekking tot het feit, dat nog zoovele oud-6oldaten werkloos zijn, de volle aandacht der regeering en er was reeds een regeeringscommis6ie benoemd om de kwestie te onderzoeken. Alle maat, regelen grijpt de regeering aan, zoo be sloot hij, om den toestand te verbeteren. Dc Fransche sovjet-republiek. Uit Moskou wordt gemeld, dat de sovjet leiders dc Fransche afdeeling 'van het com munistische propaganda-bureau reorgani- eeeren. In het vervolg zal de naam -niet meer propaganda-bureau zijn, maar „Sovjet der Fransche communistische republiek". Het verwoeste gebied. Dinsdagmiddag heeft to Brugge een be langrijke bijeenkomst plaats gehad, waar in de kwestie van den heropbouw en de daarvoor te nemen maatregelen uitvoerig werden besproken. Aanwezig waren o. m. minister Jaspar, Demeure algemeen bestuurder van den dienst der verwoeste gebieden, en verschil lende andere autoriteiten van West-Ylaan- deren. Algemeen was men van gevoelen, dat de nu gevolgde weg niet tot voldoende resul taten had geleid. Besloten werd voorschot ten te verleenen aan hen, die hun huis of hoeve willen herstellen. Qok de vroegere verbintenissen van den 6taat tegenover de bewoners der verwoeste gebieden blijven van kracht. De Engelsche mijnwerkers. Naar de „Times" verneemt, schijnt het mogelijk, dat een compromis tot stand komt tusschen de regeering en dc mijnwer- kersfederatie, betreffende den eisch, dat de overwinst op exportsteenkool verdeeld jvordt tusschen arbeiders en verbruikers. In de steenkooldistricten gelooft men, dat in verband met'de andere eischen den mijnwerkers een algemeene staking om trent half September onvermijdelijk is. Maatregelen worden genomen voor een stemming onder de mijnwerkers in de vol- gendo week. Men verwacht, dat een over wegende meerderheid voor de staking zal stemmen. De Letlandsche regeering en de Na tionale Vergadering hebben eenstemmig en zonder debafc het Duitsch-Letlandsche vre- derverdrag geratificeerd. De Nationale Ver gadering drong aan op een spoedige her vatting der betrekkingen met Duitschland. De stakingen tc Mendoza (Argenti nië) duren voort. Militaire patrouilles handhaven de orde in de straten. In de ventilatoren van een Fransche Atlantische stoomboot, die in quarantaine lag, ?ijn de lijken gevonden van 2 „stow aways", dio zich daarin hadden verbor gen en gestikt zijn, toen het schip ter ont smetting word uitgerookt. Met de onderteekening van het vre desverdrag met Turkije is de taak van ko lonel Henry en van zijn officieren geëin digd. Zij zullen Vrijdag Versailler verla ten, waar zij sedert 18 April 1919 verble ven. Met ingang van 1 September zullen de suikerkaarten te Parijs worden afgeschaft waardoor de suiker fr. 1.50 per Kg. meer zal kosten. Alleen suikerkaarten voor kin deren onder de 6 jaar, personen boven de 65 jaar en behoeftigen, zieken en onge- neeslijken" blijven geldig. Zij zullen suiker kunnen krijgen voor den ouden prijs zoo lang de voorraad strekt. Gemeenteraad Wassenaar. (Slot). In eene vorige Raadszitting was besloten dat in Kievitsduin op 1 H.A. slechts een huis mocht gebouwd worden. Door Ged. Staten was dit besluit echter gerenvoyeerd met de opmerking dat bij de heerschende woningnood meer terrein voor bebpuwing moest beschikbaar gesteld worden. Het vorige raadsbesluit wordt alsdan ingetrok ken 'en volgens etme, ter tafel liggende teekening, besloten deze terreinen te ver- deelen in bebouwingen van 1 HA. 1/4 H.A. en voor kleine bebouwingen. Voor kennis geving- wordt aangenomen en in banden gtesteld der salaris-commissie een schrijven van Ged. Stalen, regelende de salarissen van Burgemeester, wethouders, secretaris en ontvanger. Goedgekeurd wordt een ver zoek van 2 vergunninghouders om terug betaling van te veel betaald vergunnings recht. De N.V. voorheen C. van Reekum is ga- negen grond aan de gemeente over te doen mits een vrijkomend stukje grond door de gemeen to wordt bestraat en onderhouden. Alzoo wordt besloten. De rekening dezer gemeente, dienst 1919, sluit, met de volgende cijfers: gewone ont vangsten f 221,483,95; buitengewone ont vangsten f 918,527.10; - gewone uitgaven f 199,036.37,5; buitengewone uitgaven f 918,302.04,5, Alzoo een batig saldo cn Do! f 22.447,57,5 en van f 225,05,5. Tot onder. f22,447,57,5 en van f225,05,5. Op de voordra ch/t tot benoeming van 1&, den college van zettere worden geplaatst dg heeren Scibiff (aftredend) en. Verboog cn de heeren Leijen (aftredend) en Vogels. Op voorstel van de gascommissie wordt de prijs van liet gewone gas gebracht op 20 ets. en de overige gasprijzen ook nie| 3 ets. verhoogd. De correspondent van de arbeidersbemid- deling, de lieer van Praag, hééft hiervoor bedankt. Als minimum-salaris wordt voor dezer, gemeente vastgesteld f 250. Een voorschot wordt verleend van f 461.000 aan Woningbouw-Vereeniging „St. Willebror. dus" voor het bouwen van 51 arbeiders- woningen en 2 winkelhuizen. Deze goed keuring wordt verleend onder beding dat r2'° bet bestuur van St. "Willebrordus er op zal gewezen .worden zich eerst zekerheid te verschaffen van de te verleenen rijks subsidie en zich in kennis te stellen vaa het schrijven van 30 Juli UI. van het mini sterie van Arbeid, voordat men tot de aan besteding overgaat. Wanneer het Rijk geen subsidie mocht verleenen, gaat ook de ge meente bier niet toe over. Verder is ingekomen den verzoek van het bestuur van het badhuis, onder overleg, ging van een staatje wijzende op het na- deelig bedrijf, om subsidie. Verschillends leden voeren hierover het woord en geven ook hunne verwondering te kennen niets te vernemen van de goede zaken, dite het badhuis maakte, tijdens het verblijf alhier] der militairen. Na tamelijk lange discussies wordt op voorstel van een der leden besloten dezte zaak te reiwoyeeren naar B. en W. met verzoek om nadere inlichtingen. Eenige ontheffingen van bouwverbod worden als nog verleend. Het verzoek der vroedvrouw om ontslag wordt aangehouden tot de volgende ver gadering. De jaarwedde van de te benofe- Ln men vroedvrouw wordt vastgesteld op f Het huis aan het Plein wordt opnieuw voor een jaar verhuurd aan den Reer van Praag voor f 750. Besloten wordt eerstdaags' over te gaan tot verhuur van land aan den haven. De tegenwoordige huurders hebben natuurlijk recht op hun gehuurd land tot. Kerstmis a.s.; zij kunnen echter hunne percetlen wederom tijdig inhuren voor het planten van bloembollen. Besloten wordt, aan B. en W. over te laten eene tijdelijke geldleening aan te gaan van f 00.000. Na eenige af- on over schrijvingen begrooting 1920 en goed keuring plan „De Klip" is men tot aan den rondvraag genaderd. Een der leden informetert hoe het toch komt dat de Paapweg zoo slecht in ordo gehouden wordt; dezen weg is bijna niet meer te berijden en er gebeuren ongeluk ken op dezen weg. De Voorzitter zegt toe bij de a.s. wegen- schouw hflerop te wijzen. Hierna sluiting der vergadering. dit J rd Installatie Burgemeester J. P. Gouverneur. Donderdagmiddag 2 uur kwam Raad der gemeente Sassenheim openib. vergadering bijeen, onder Voorzitter-" schap van den heer Roest, oudste Wethouder. Na. opening; werd voorgesteld' en "aangeno men om de lezing en-behandeling der notulen der vorige vergadering tot eene volgende jit te stellen. iDe Secr. deed daarna voorlezing van het Kon. Besluit inzake benoeming van den heer J. P- Gouverneur tot burgemeester van Sas- seniheim. 'Door den Voorz- werden de twee jongste Raadsleden, de heeren H- van Zonneveld cm v- d- Geest, verzocht den nieuwen burgemees ter binnen te leiden. Nadat Z-Ed-achtb. mei zijne echigenoote ge zeten waren, nam de Voorz. het woord om te vertolken de blijdschap die er heerscht op Jit oogerifekik bij de Wethouders, Raadsleden en •burgerij, nu de gemeente weder een burge meester heeft, benoemd door ïi- M- de Ko ningin. Laten we allen, aldus spr., onze Ko ningin volgen, en doen gelijk Zij doet in het regeeren of dienen van land en volk. Meele ven in kommer en vreugde, d!at is de aange wezen weg voor Overheidspersonen, Spr. wcnscht dat de Heer,-die geschapen heeft hemel en aarde, den nieuwen1burge meester tot zegen zijner nieuwe gemeente mo ge stellen. Nadat Z.Ed-achtb- den ambtsketen door dom Voorz. omgehangen is, richt hij zich tot Wet houders, Raadsleden, Seretaris en verdere aan wezigen, en dankt bij het ontvangen der ambtsteekerten allereerst H-M. de Koninirira en den verantwoordelijken Minister en allen die tot zijne benoeming hebben medegewerkt, voor. het in hem gestelde vertrouwen. Dank aan de Wethouders, Raadsleden cn' .Secretaris voor de hartelijke ontvangst, waar uit blijkt dat er eerbied bestaat voor het wettig gezag- Deze geest zal dienen te heer- sclien wil er geluk en welvaart verkregen worden. Een voorrecht is net echter om een1 volk met zulk een geest bezield te mogen besturen. De opdracht is niet licht, en beschouwt spr. zijn ambt niet als een eerepost alleen, maar veel eer 'als een post van groot vertrouwen. De naam van burgervader wordt liever ge hoord d'an dien van burgemeester- Zooals el- ken goeden vader wertocn wil voor zijp.' gezin; wil spr. ook zijne gaven en krachten wijd.cn aan het gemeente'ljjk huishouden- Hij roept daarbij den bijstand in van God om te mogen medewerken aan Sassenheim's bloei en wel vaart, "en ook den» bijstand van Wethouders. Raadsleden ^n allfcn die in dienst der ge meente zijn. 'Het oudste raadslid, de heer Bader, is de tolk van alle raadsleden, als hij den nieuwen burgemeester, trots alle verschil van persoon lijk inzicht, algemecnen steun toezegjt, als Z-Ed-achtb- werken wil voor het bevorderen- der Gemeentebelangen, en allen achter hem staan indien' gezag en vrijheid in gedrang ko men. Weih- Warnaar, daarna het woord nemend wjjst op de noodzakelijkheid van tweeërlei kwaliteit in het ambt yan burgemeester, n.r.W

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 2