Dagblad voor Leiden en Omstreken. BUREAUHOOIGRACHT 35 - LEiDEN. - TELEFOON INT. I278 VRAGEN en ANTWOORDEN BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS IN LEIDEN EN BUITEN LEIDEN WAAK AGENTEN GEVESTIGD ZIJN PER KWARTAAL 12.50 ►EB WEEK 10.10 ►BANCO l'ER POST PER KWARTAAL f2.90 Iste JAARGANG. - DINSDAG 17 AUGUSTUS 1920. - Na. II6 ADVERTENTIE-PRIJS PER GEWONE REGEL f0.22i/t DES ZATERDAGS f0.30 INGEZONDEN RECLAMES DUBBEL TARIEF KLEINE ADVERTENTIES van hoogstens 30 woorden 50 cent: Zaterdags 75 cent, bij vooruitbetaling, Wij zijn er nog niet. Het socialistische orgaan „Voorwaarts" b over den groei van do moderne vakbe- cging niet geheel tevreden. Wij kunnen er wel komen, zegt het blad, (aar wij zijn er nog niet. De Nederlandsche arbeider is terecht rotsch op den geweldigen groei van de lOderne vakbeweging. In de laatste drie iar, van 1 Jan. iyi7 tot 1 Jan. 1920 steeg iet ledental der bij het N.V.V. aangesloten onden van 159.44^ op 247,704! Het is evenwel nog geen tijd om victo- ie te roepen. De Miranda wijst er in „Da Socialistische Gids" op, dat, vergeleken 1 net de uitbreiding der vakbeweging in an- jre landen, de vooruitgang in ons land cl niet gering,, maar toch volstrekt niet njzonder schitterend is. En bovendien:, ok de andere, kloincre vakcentralen in as land, dc katholieke, christelijke, 6yn- iicalistische en neutrale, zijn in de dria lar ook geduchtig gegroeid. In verhouding zclis sneller dan het N. .V. Dit is nog wel verreweg nummer een, laar terwijl het in 1917 55.47 pee. van Jet totale ledental der gezamenlijke centra- en bevatte, was dit percentage l Jan. 1920 ot 44.22 gedaald. Er is dus voor de nian- ïen cn vrouwen der moderne vakbeweging Fcrk aan den winkel; propagauda-werk, at met aan de bestuursleden of aan een Kleine keurbende mag worden overgelaten, laar waaraan ieder georganiseerde moet èelncmca. Vv'ij kunnen er wel komen, ïaar wij zijn er nog lang niet!" Dit laatste is volkomen juist. En met blijdschap voegen wij er aan oe: alles wijst er op dat de socialistische akbeweging er ook niet zal komen. Een feit is toch dat het ledental van het kV.V. den laatsten tijd geregeld t e r u g- o o p t. Van 1 April tot 1 Juni verlieten niet linder dan 7533 leden den socialistischen ond en in Juli bedroeg het verlies alweer Sll leden. En daartegenover gaan de Christelijke rganisaties geregeld vooruit. .Wat de volgende cijfers uitwijzen: I Jan iy*ü 1 Jan. 1017. .V.V. 247.704 44.22 159.4955.47 K.V. 148.981=20.00 G9.139=24.05 .N.V. 70 262=12.5-4 28.008 9.74 i.A.S. 48./65= 8.70 23.068= 8.03 ..N.V. 44.500 7.94, 7.791=2.71% Op zichzelf verblijdende cijfers. De Ghristelijko organisaties stegen in ezc drie jaren gezamenlijk van ruim 33 ot ruim 39 pet. En thans is deze toestand og weer gunstiger. Maar atyi den anderen kant zijn deze cij- ers toch ook bedroevend. In het Christelijk Nederland zijn de Ihristelijk georganiseerde arbeiders nog ltijcl ver in de minderheid. En wanneer wij de Roomsch Katholie ke organisatie uitzonderen, dan blijkt elfs, dat van het protestantsche deel I ilechts 17 pet. in een christelijke organisa- f ie zijn ondergebracht, r. Wij gaan vooruit. I In vergelijking met vroeger is er een 'erblijdende vooruitgang. - Maar wij zijn er nog niet! i—ri Uit de Pers. YERKEERSMISDADIGHEID. De A. R. „Rott." ziet een moderne .waal en een modern kwaad met deze njftoorden onder do oogen: r Lang reeds is het voorbij, dat Nurks, L Ilildebrands neef, .do reis van Haarlem naar Amsterdam per diligence moest ma ken. Ook behoort tot het verleden do tijd, toen de humoristische schrijver van de Camera zelf, van Leiden naar Haar lem, mot de trekschuit reisde en onder- FtülLLETON. .angs donkere wegen. Mr. Denoon en Maurice hadden een ver- ?eniging voor werklieden opgericht; er was ten bibliotheek aan verbonden cn avondle- tingen -werden voor hen gehouden; en op le onderste -verdieping -bracht Janet vree- lelijke uren door met de vrouwenvereeni- Sing. Zondagsmiddags waren ongeveer twintig 1 dertig jongens, die tot de avondschool 7 lehoordon, gewoon te vergaderen. Oil was liet werk van Mary, cn zij had er veel 1 voldoening van; het was verwonderlijk te licu, hoeveel invloed zij op deze ruwe jon- Tjgens had; er was niet één onder „onze 3jongens", izooals zij ze -noemde, die niet voor haar door het vuur zou zijn gevlogen. Een Biiieuweling had al een füink pak slaag op- ;eloopcn,' omdat hij de wijze, waarop ifary haar lorgnet opzette, nabootste. -Het was een ruw, arm troepje, deze jon- ge.ns, die eiken Zondag in de groote bene denkamer met den steenen vloer en den ijgroolen haard vergaderden. Als de les ge ëindigd was, werd er een ruime maaltijd "tvoor hen aangericht; de jonge, hleeke hel- fl per, die matroos van beroep was, en zijn Haam Timotheus eer aandeed, kwam dan wijl .luisterde naar de juffrouw, die met den veerschipper een interessant ge sprek voerde over het fonkelnieuwe ver keersmiddel van dien tijd, „de spoorwe- gen". In die dagen ging alles wat gemoede- delijk toe; men haastte zich niet;, 't ging immers „met de trekschuit". Hoe gansch anders is het nu. Ons heele leven is eigenlijk één koortsach tige gejaagdheid. AÜcs gaat te lang zaam. Zelfs de in de fabrieken staande machines, waarvan assen en wielen met duizelingwekkende snelheid rondsnor ren, gaan niet vlug genoeg. Niet binnen de muren der industrieele gevangenhuizen blijven deze wonderen der techniek opgesloten; zij zijn ook naar buiten getreden en hebben aan het verkeer een geheel ander karakter ge geven. Automobielen en motorrijtuigen vlie gen met razende snelheid rond en maken den weg voor den voetganger levensge vaarlijk. Met een zestig kilometers vaart bewegen zich deze voertuigen voort en met graagte wordt soms een drukke straat in onze groote stelen b.y. de Weteringschans te Amsterdam ge- gebezigd als renbaan. Ofschoon het aantal ongelukken, dat eiken dag plaats heeft, onrustbarend stijgt, vliegen deze vervoermiddelen voort, alsof het eerste ongeluk nog moest gebeuren. De overheid, die in onzen lijd. overal regelend en beschermend wil optreden, blijjf, waar het nootïig is, werkloos toe- z'ien. Hier dient aan duizenden bescherming te worden verleend, die meer dan drin gend noodzakelijk is. Niet alleen van wege het directe gevaar, dat den voet ganger dag op dag dreigt, dient de Overheid op te treden. Ook de indirecte, gevaren, die 't baldadige, tol verkeersmis dadigheid gevoerde, automobilisme - met zich brengt, diene met klem te worden bestrden. Waar zijn hier de kampioenen voot de volksgezondheid, die protesteerden te gen de grenzelooze stof makerij op onze wegen? Do door onzo medici zoo hoog geroemde frisséhe lucht wordt door deze voertuigen totaal verpest. Is het geen ongehoord feit dat zij, die zich „buiten" bevinden, teneinde door voornoemd ge neesmiddel herstel te zoeken, in de bos- 6chen moeten vluchten, zoodra 't signaal de komst van een auto aankondigt, wil len zij zich eenigszins legen de stofwol ken beveiligen. Nu waarschuwende stemmen en drin gende verzoeken alle effect schijnen ver loren te hebben, wordt het tijd dat met 6trengo hand door de Overheid worde opgetreden. Een gevoelige straf dient te worden bedreigt tegen hen die de maximum snelheid, gelijk aan een paard in draf, overschijdt. Bovendien zal het gewenscht zijn, het verdere autogebruik aan den overtreder te ontzeggen. Voorts is het heffen van een zware belasting zeer aan te bevelen, teneinde uit de opbrengst daarvan de kosten te bestrijden, die aan het teren der wegen zijn verbonden. Wanneer dergelijke bepalingen in het leven worden geroepen en met de meeste gestrengheid gehandhaafd, zou misschien het woeste rijden worden getemperd en het aantal ongelukken tot een minimum worden gereduceerd." Herhaaldelijk werd ons verzocht een ru briek „Vragen en Antwoorden" in ons blad op te nemen* Zelfs werden reeds enkele vragen ter beantwoording toegezonden. Wij willen gaarne alles doen om ons blad steeds meer aan de behoeften van den tijd te doen beantwoorden en het te makeii tot een huisvriend die in do duizende ge zinnen die wij nu reeds bereiken een al tijd welkome gast wordt. En waar nu aan zulk een rubriek behoefte blijkt te bestaan zullen we gaarne vragen van allerlei aard ontvangen en ze zooveel mogelijk be, antwoorden. Als regel zal deze rubriek in ons Woensdagnummer worden opgenomen. Al leen in bijzondere gevallen zal hiervan af geweken worden. STADSNIEUWS. Alhier wordt op 26-October a.s. ge houden de gewone Rijkskeuring van tot dekking bestemde hengsten van ten min ste twee jaar. De Jongelieden Christen Geheelont- houdersb. alhier is voornemens ter verster king van zijne financiën binnenkort een tombola te houden. De juwelier R. uit de Donkersteeg al hier, werd veertien dagen geleden opge licht voor twaalf stel gladde gouden rin gen. Op verzoek van de recherche hier ter stede is thans de dader van die oplich ting te Utrecht gearresteerd. Zijn aanhou ding was ook verzoéht door de recherche te Tilburg en Gouda, waai1 hij eveneens oplichtingen gepleegd had. Nadat hij in die twee plaatsen is gehoord zal hij naar hier vervoerd worden, om ook hier een verhoor te ondergaan. Naar men ons van politiezijde mede deelt, is hier ter stede een aantal indivi duen werkzaam, dat er zijn bezigheid van maakt, om met gebogen ijzerdraad wollen goederen e.d. te stelen, door de openingen van etalagekasten cn vitrines van winkels. Men zij gewaarschuwd! De heer J. N, Wassenaar, alhier slaagde te 's-Gravenhagè voor de school- acte Handelswetenschappen M.O. Partijdag in Utrecht. Woensdag 18 Augustus zal een Anti revolutionaire Partijdag gehouden worden te Noord-Houdringen, 3 minuten gaans van het station Bilthoven. Als sprekers hopen op te treden Dr. H. A. van Anael. van Solo, Dr. E. J. Beumer, Mr. H. Bijleveld, Ds, M. Jongebreur, van Yeenendaal, Ds. G. Wisse, van Driebergen en Mevr. A. Brummelkamp—Esser, van Den Haag. De Partijdag in 't Sticht vangt te half elf uur aan, en belooft zeer veel. Défilé voor H. M. de Koningin. Gistermorgen te 10 uur heeft do 2e com pagnie van het He Bataljon van het 3de Reg. Vesting-Artillerie, onder bevel van kapitein Butner, die op marsch van Breda naar de legerplaats Oldenbroek gister nacht in Apeldoorn ingekwartierd is ge weest voor H. M. de Koningin en de Prin ses op het Loo gedefileerd met een halve batterij zware houwitsers met muildieren bespanning. Te paard gezeten lieten de Koningin en de Prinses de beide stukken en munitiewagens aan zich voorbijtrek ken. Het garnizoen van Hoorn. Het is zoo goed als zeker, dat het gar nizoen de stad Hoorn zal verlaten, vermoe delijk reeds voor Januari a.s. Aardappelziekte. De aardappelziekte, waarvan liet vorig jaar binnen om Mary te helpen met het snijden van dikke boterhammen. Een oude vrouw, die in lieK aangrenzend huis mangelde, kookte water voor de thee. Op het laatste o ogenblik kwam Maurice even 'binnen, om te* bidden en sprak hij ecnige vriendelijke woorden tot de jongens. Arme jongensl dit wekelijksche maal was een gewaarwording in hun hard. ar moedig leven. Sommigen waren vodden- koopers, twee öf drie hadden geen vaste woonplaats, en sliepen nu hier, dan daar, de anderen woonden in de sloppen cn steegjes in de buurt. De plaats, de warmte, 'het goede, overvloedige voedsel en het op gewekte gelaat hunner onderwijzeres, ga ven aan deze arme jongens voor het eerst een denkbeeld van een tehuis. Een vreem de, ou'de koekbakker verschafte-hun wel willend dit wekelijksch anaal. Wii krijgen zoetCj warme thee, dat is zeker; cn zooveel boterhammen als wij maar willen!" riep een arme jongen uit, die gewoonlijk onder een poort in de buurt sliep. „Als men het lekker warm'heeft, kan het mij niet zooveel schelen, om versjes te moe ten zingen; men kan dan flink hartL schreeuwen." Voor Mary was dit het prettigste uur van do week, als eij tusschon hare ..jongens" stond, terwijl zij hun eigenhandig de boter hammen gaf. Als de klok zes uur sloeg was haar werk afgeloopen. Soms, maar niet al tijd, ging zij ook wel eens naar de avond kerk, om Maurice 'te hooren preeken; op een anderen keer, als zij moe was, of als Janet gaarne vrij wilde zijn, ging zij rustig naar huis en bracht zij den avond met de kinderen door. Wat von'den zij die avonden met tante Mary prettig! Bijna even prettig als de „Zaterdagen in het Hospitaal"; 's winters zaten zij dan om den haard, en 's zomers voor hot open venster, en zongen al hunne geliefkoosde gezangen het een na het an der. Bee lag dan met haar hoofdje tegen Ma ry's schouder geleund en stemde op kin derlijke wijze mee in. Maar dezen avond .was Mary te ver moeid, ging dus naar de iKerk en zat alleen in de groote bank; en de stille dienst ver sterkte haar én gaf haar kracht, en toen wandelde zij zwijgend met Maurice naar huis. Janet ontving hen met bewolkt gelaat; deze dag was weer eene groote beproeving voor haar geweest, en zij was vermoeid en ontstemd, en toen kwam Maurice boven dien nog uitgeput thuis met die vei*moeïde uitdrukking, die zijne vrouw zoo goed kende. Hij wierp zich in den armstoel neer en öloeg de armen hoven zijn hoofd te zamen; dit was zijne geliefkoosde houding. Janet bracht hem zwijgend een glas wijn en zoo goed als geen spoor te ontdekken was. heeft ook op de Oostelijke zandgronden reeds tal van knollen aangetast. Blijft het regelma tige. Warme weer voortduren, wordt een zeer slechte aardappeloogst gevreesd. Vestingwerken. De Minister van Oorlog heeft aan de Twee de Kamer doen toekomen een afschrift van het door hem aan de Koningin aangeboden Alge meen Verslag nopens de werken, welke voor .de Voltooiing van het vestingstelsel fot stand gekomen ot in uitvoering zijn. Slapte. Door de aanhoudende slapie in haar bedrijf beeft de directie der Kon. Stearine Kaarsen fabriek „Gouda", zich genoodzaakt gezien een ,deel van hare vaste werklieden1 te ontslaan. Ten einde de betrokkenen, ongeveer 200 per sonen, in staat te stellen zoo spoedig mogelijk ander werk <te vinden heeft de directie hen van werkzaamheden aan de fabriek vrijgesteld met behoud van vol loon tot en met 31 dezer. Onderwijzers-salarissen. De heer Bulten heeft tot den min. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen gericht: 1. Is het den minister bekend, dat ver schillende onderwijzers, die daarop aan spraak kunnen maken, nog steeds niet den duurtcbijslag over 1919 hebben ontvan gen, ook niet, nadat zij, soms herhaaldelijk zich daaromtrent tot het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hebben gewend? Is de minister bereid de spoedige uitkee- ring van deze bedragen te bevorderen? 2. Is het den minister bekend, dat aan meerdero onderwijzers nog niet is «uitge keerd de extra-maand salaris? En is Zijne Excellentie bereid ook do uitkeering van deze gelden te bevorderen? 3. Is het den minister bekend, dat tot op heden, den lOden Augustus, door het gemeentebestuur van Breda bezwaren wor den gemaakt het voorschot van 1920 aan zijn onderwijzers uit te betalen? En is Zijne Excellentie bereid de onmiddellijke uitkeering van het voorschot aan die on derwijzers te bevorderen? Jaarwcddcnrcgcling Burgemeesters, enz. Ged. Staten van Zuid-Holland heliben aan de gemenetebesturen in hun gewest medegedeeld, dat nu de voorstellen der sa lariscommissie tot herziening der salaris sen van gemeente-ambtenaren nog steeds op zich laten wachten, zij het wenschclijk achten van 1 Januari 1921 af een nieuwe regeling der salarissen van burgemeesters, wethouders, secretarissen en ontvangers in te voeren. Daartoe is door hen de volgen de schaal ontworpen: voor gemeenten tot en met 600 zielen voor burgemeester, se cretaris en ontvanger resp. f 1600, f 1500 en f 700, van 600—1000 zielen resp. f 1800, f1700 en f800; 1000-1500 zielen f2100, f2000 en f1000; 1500—2000 zielen f2400, f2300, f1200; 2000—3000 zielen f2400, f2600, f1500; 3000—4000 zielen f3100, f2900, f 1$00; 4000—6000 zielen f3500, f3200, f2100; 6000-8000 zielen f3900, f3500 en f2400; 8000—11000 zielen f4300 f3900 en f2800; 11000-15000 zielen f 4800, f 4300 en f 3200. Voorts voor ieder -4 tweejaarlijksche verhoogingen variee- rende van f 100f 250 voor de burgemees ters, f 100—f 250 voor de secretarissen en f75—f200 voor de ontvangers. Voor zoover er echter aanleiding bestaat is hoogero classificatie dan in verband met het zielental zou moeten geschieden, wel mogelijk indien daartoe bijzondere omstandigheden aanwezig zijn. Bij culminatio van betrekkingen als hierboven bedoeld zal een zekere aftrek worden toegestaan n.l. slechts genoten zal worden: bij twee functies in dezelfde ge meente 80 pet. van de hierboven genoemdo normcijfers; bij twee functies in verschil lende gemeenten 100 pet. in de woongc- streek hem het vochtige haar van hel voorhoofd; zij wist, dat niels hem zoo pret tig stemde. Zij was nooit boos op hem* hoe zeer hij haar gedffld ook beproefde; maar wel was zij geneigd knorrig tegen Mary te spreken; 'toen zij nu voor het eerst iets zei- de was liet op den ou'den ontevreden Loon. „De kinderen waren zoo teleurgesteld, dat gij naar do kerk waart gegaan, Mary; arme stakkerts, zij hadden er op gereken'd, dat gij den eersten avond thuis' zondt doorbrengen." .Dat spij'l mij", antwoordde Mary als al- itijd op vricndelijkcn toon; maar meer zeide zij niet. Zij kon niet goed tegen Janet zog gen, dat zij te gedrukt was, om de vroolijke kinderstemmen ite kunnen verdragen. Do dag was haar zwaar gevallen, en zij voelde zich moe en overspannen. Wat kon Janet, of wie ook, begrijpen van* de stil'le smart, die haar nu nacht noch dag verliet? Maurice richtite zich langzaam op, orn haar aan te zien; er tintelde een half spot achtig, half Irotsch vuur in zijne oogen. „Stel u voor onze rijke erfgename te mid den van de vuile jongens en meisjes van Whilechapel eene vermomde prinses tusschon schoenepoetsers! Yoeldet ge u erg vreemd, tante Mary?" „Ik voelde mij juist als gewoonlijk", ant woordde zij bedaard. „Maar. Maurice, nu ge toch over dit onderwerp begonnen zib, zal ik u vertellen, wat ik bedacht he>b. meente en 60 pet. in de andere gemeente 3 bij 2 of 3 functies in 2 of 3 gemeenten 90 pet. in de woongemeento en .60 pet. in de andere gemeente; bij 4 functies in 2 of meer gemeenten 80 pet. in de woongemeen to en 50 pet. in de andere gemeenten; bij 5 functies in 2 of meer gemeenten 70 pet. in de woongemeente en 50 pet. in de an dere gemeenten; bij 6 functies in 2 of meer gemeenten 60 pet. in de woongemeente en 50 pet. in de andere gemeenten. Voorts zal worden toegekend aan de burgemeesters, secretarissen en ontvangers een kindertoeslag ad f 100 woor elk kiud beneden den leeftijd van 18 jaar boven een getal van drie. De wethouderssalarissen zullen bedra gen 5, 7, 10 of 15 pet. van de aanvangs- wedden der burgemeesters. Den gemeenteraden is verzocht voor 1 Sept. a.6. hun oordeel over bovengenoem de regeling uit te brengen waarbij Ged. Staten uitdrukkelijk opmerken, dat boven staande bedragen minima zijn. Daarboven mag worden gegaan. Suikerkaart. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend, dat in het tijd- vak van Maandag 16 lot en met, Zondag 22 dezer geldig zijn de bons no. 45 en iO van de Rijkssuikerkaart. Kaas. De Minister van Landbouw heeft voor schriften gegeven betreffende het toezicht op den uitvoer van kaas mei Rijksmerk, o.m. is bepaald dat alle kaas. behalve ge kruide kaas met een gewicht, boven 15 K.G. \?n zachte of gemalen kaas in blik, bij den uitvoer voorzien moet zijn van de daarvoor bestemde Rijkskaasmerken en onderwor pen is aan een oriderzoek door de daarvoor aangewezen Rijksambtenaren met betrek king tot de aanwezigheid dier merken op de kaas en tot bet voldoen van de door diVi merken gegeven waarborgen ten opzichte van\het vocht- en het velgehalte. Voorts zijn arastgesteld de voorwaarden waaraan controleslations voor niet-volvello kaas (kaas bereid uit minder of meer af geroomd^ koemelk) moeten voldoen om on der Rijkstoezicht te kunnen worden gesteld* Uitvoer van Looi. De~ Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft tot. nadere aankondiging dispensatie verleend van het uitvoerverbod van hooi. Deze beschikking trgedt in werking met ingang van 26 dezer. Uitvoer vcor zaaitarwe en zaairogge. De Nederlandsche Uitvoer-Maalschappij brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij in slaat is, consenten te endos- seeren voor den uitvoer van een beperkte hoeveelheid zaaitarwe en zaairogge, af komstig van gewas, dat door een der daar toe aangewezen keuringsdiensten te volde is gdedgekeurd. Nadere inlichtingen te dezer zake verstrekt op desbetreffend ver zoek afd. II der vereenigde kamers van bovengenoemde maatschappij. Uitvoering Scheurwet 1919. De lijst der schadeloosstellingen inge volge de Scheurwet 1918 voor perceelen in gemeenten in Zuid-Holland Ligt voor be langhebbende hypotheekhouders ten kan tore van het Prov. Productiekantoor voor Zuid-Holland te 's-Gravenhage, Carol van Bylandllaan 14, ter inzage op eiken werk dag van 27 Aug. tot 3 Sept. van 9 tot 12 uur v.m. De Zuiderzeebedrijven. In de afgeloopen week vertoefde een rce.'cr uit lieijst. een visschersdorp aan de Belgische Noordzeekust, te Huizen voor aankoop van botters Van een der grootste bedrijven alhier werd een visschersvaartuig met volledige uU- rustiri? aangekocht; vvldoet het vaartuig, dan volgen er meer. Woensdag is' het uw vrije dag, dan mnps- len Janet, gij cn ik eens naar Crome gaan.'' •„O, waarlijk!" merkte haar broeder op, 'terwijl hij zijne oogen op plagende wijze, sloot. „Als iets gedaan moet worden, helpt het niets of men het al uitstelt", ging zij op denzoMden toon voort, alsof zij een I-09 op zeido, die zij van buiten geleerd had. „Ilc moet het huis eens zien en met Mrs. I'ratt spreken. Ik zou denken, dat gij de kinde ren wel voor één nacht alleen zoudt kun nen laten, Janet. Lettice en Beddy zullen wel goed voor licn zorgen. Dan zo'/icn wij tijd hebben, om de geheele plaats te bewien, en konden naar do pastorie gaan en eens met Mr. Champneys spraten." Dat deed Maurice de oogen openen. „Wel, hoe kent gij Mr. Champneys?'1 vroeg hij zichtbaar verwonderd. Mary en Janet zagen elkander aan; zij hadden hier over al eerder gesproken. Janet hield op met het hoofd van haar man te liefkozen; hare vingers beefden eenigszins. Maar Ma- vy antwoordde onbevangen*. ,0, Mr. Champneys is de oude rector van Crome; zijne vrouw is zoo ziek. dat zij ge noodzaakt" zullen. zijn een paar jaar naar het Zuiden te gaan. Mrs. Reid heef er mij allies van verteld. (Wordt vervolgd),

Nieuwe Leidsche Courant | 1920 | | pagina 1